Uit in eigen land Optelsom van oud en nieuw charme van Groningen WOENSDAG 24 JULI 1985 PAGINA 13 't Peerd van Ome Loeks, Het vrouwtje van Stavoren en nog tal van ander populaire (volks)liedjes zijn deze zomer uw "dagtripgids" door Nederland. Dit is de zesde aflevering van 'Aan de wandel', een wandelrubriek die gedurende de zomermaanden wekelijks in deze krant zal terugkeren. De wandelingen zijn uitgezet door Leidenaar Herman Amptmeijer en voeren de liefhebbers door de mooiste plekjes in de Leidse regio. Vandaag gaan we richting Warmond. Deze wandeling bestaat uit drie delen: een wandeling langs de monumenten van Warmond-dorp en rondwandelin gen op Koudenhoorn en in het bos van Hugo te Warmont. De route begint twee bushaltes voorbij Oud-Poelgeest en is in feite een voortzetting van de wande ling van vorige week. Duur van de tocht: plm. 60 minuten zonder Kouden hoorn en Bos van Krantz. Oranje Nassaulaan In de vorige aflevering van deze ru briek beschreef ik hoe Warmond een langgerekt dorp op een zandrug is, aan weerszijden begrensd door plassen en veenweidegebied. Die zandrug loopt van de Rijn tot Haarlem maar wordt bij Warmond onderbroken door een wa terweg op de plaats waar onze wande ling begint. Het Poelmeer en de Rijns- burger Vliet aan de noordzijde van Warmond stonden hier in verbinding met de Warmonder Leede aan de zuid- j zijde om gezamenlijk als Mare naar Leiden te stromen. Door de Mare heen is het begin van de Haarlemmer Trek vaart gemaakt en een deel van de Rijnsbuger Vliet is vergraven tot het Oegstgeesterkanaal. Dat betekent dat aan het begin van Warmond een groot aantal brede vaarten bij elkaar komt, vanaf de brug is dat goed te zien. Neem bus 50 of 145 naar de Abtspoel- weg, halte Kennedylaan en loop War mond in. Onmiddellijk na de twee bruggen (Oegstgeester kanaal en Haar lemmer Trekvaart) staat het hek van het Warmonder Tol. De oorsprong van de tol ligt bij de veerpont die hier in de middeleeuwen was; toen het water ver breed werd voor de aanleg van de Haarlemmer Trekvaart slaagde de ei genaar van de tol erin de kosten van de brug op Haarlem en Leiden af te wen telen en toch het tolrecht te houden. Pas ver na de Tweede Wereldoorlog werd de tol opgeheven, maar het mooie hek met de wapens van Stirum en War mond staat er nog. De Oranje Nassau laan is wat mij betreft een van de mooi ste lanen van de omgeving; ondanks het drukke sluipverkeer naar Sassen- heim (ach, was de tol er nog maar...); statige boerderijen en landhuizen met mooi aangelegde tuinen. Het valt op dat de oudere bebouwing en tuinaan leg op de doorgaande weg georiënteerd is, dit in tegenstelling tot de dorpen aan de overzijde van de Kaag (Roelofa- rendsveen. Oude- Nieuwe- en Rijpwe- tering) die aan de vaart liggen. Rechts van de weg hebt u regelmatig doorkijkjes naar de Warmonder Leede; het gebied links is dieper met een structuur van lanen en sloten lood recht op de Oranje Nassaulaan; wan neer de huizenmarkt weer wat aantrekt zullen daar koopwoningen gebouwd worden en het bestemmingsplan voor ziet in de aanleg van openbare wandel paden langs het Poelmeer. Daarmee verdwijnt dan in dit stukje Warmond de laatste bollengrond. Voor een blik op het Poelmeer gaat u links de Poel- weg in, rechtsaf het fietspad op tegen over huisnr. 4, na de brug linksaf voor de huizen langs en daarna de Hyacin tenstraat in. Deze volgt u tot vlakbij de spoorlijn. Links van u ligt het Poel meer en daarachter een veel grotere zandwinplas, de Put van Menten. Als het werk klaar is zal hier een mooi re creatiegebied liggen, nu maakt de nieuwbouwwijk Lommerlust nog een maffe indruk. Als u bij de spoorbaan bent aangeko men het voetpad naar rechts tot de hui zen en linksaf achter de huizen langs tot u vlak bij het spoorviaduct weer op de Oranje Nassaulaan komt. Loop even terug langs de weg om huis en tuin nr. 22 te zien. Vanwege het drukke au toverkeer wil de gemeente de vijver dempen. Ga daarna onder het viaduct door en de straat rechts van het Sta tionskoffiehuis in (Sweilandstraat). Op de Padoxlaan die u daarbij oversteekt staat wat karakteristieke bebouwing uit 1900. Het fietspad langs de Padox laan loopt langs de spoorbaan naar Lei den, het is 's nachts levensgevaarlijk, want Warmond (een arme gemeente) heeft tot nu toe geen geld voor straat verlichting langs het fietspad gehad. Het oude dorp Ga op de Sweilandlaan na nr. 15 een voetpad door tot de Norremeerstraat en loop deze helemaal uit tot het bos van Huijs te Warmont. Onderweg ver andert de straatnaam een paar keer: Jan Steenlaan, Dorpsstraat, Ketelaar straat. De eerste paar minuten zijn saai, maar na de Teijlingerkade (let op het doorkijkje rechts naar de Groote Sloot) verandert dat en wordt het zaak goed op te letten op al het moois. De boerde rij Jan Steenlaan 5 met koeie- en paar- dekop en een plantsoentje omdat de boerderij recht van uitzicht op de He renweg heeft; daarna een mooi geres taureerde boerderij uit 1717 en land huizen. Aan de andere kant van de weg ligt een groepje oude huizen, volgens een gedenkplaat heeft de schilder Jan Steen op nummer 36 gewoond. Recht tegenover dit bijna vier eeu wen oude huis ligt de spiksplinternieu we brug naar het eiland Koudenhoorn. Koudenhoorn was tot voor kort deel van de Zwanburger Polder. Nadat wo ningbouwplannen op Zwanburg door de provincie en de Kroon verboden waren, werd in het zuidelijk deel van de polder de zandzuiger aan het werk gezet zodat een nieuwe plas ft Joppe) ontstond. Wat doorgangen in de over gebleven rand van de polder en zo on stonden de eilanden Koudenhoorn en Strengen/Tengnagel. Verder naar het noordoosten ligt de andere helft van Zwanburg er als vanouds bij. Kouden hoorn, dat ongeveer de vorm heeft van een gespiegelde lompe letter J, wordt voor het gedeelte vlakbij het dorp inge richt als recreatiegebied. Het verder- weg liggende stuk wordt moeilijker toegangkelijk zodat het wat meer een reservaatfunctie heeft. Hoewel het ei land er nog kaal bij ligt is een rondwan- delingetje toch heel leuk vanwege het uitzicht op de waterkant van War mond, de polder Zwanburg met molen, het Joppe en in de verte de overkant van de Kaag met Oud Ade, het schie reiland Tengnagel en de Zijldijk. Er is een surfstrandje gemaakt en een een voudige toiletgelegenheid annex fris drankenverkoop, de loopt zit er al dui delijk in. Vervolg na het ommetje Kouden hoorn uw weg door de Dorpsstraat. De naam van het merendeel van de zij straatjes eindigt op "dam"; zo is het boerendorp Warmond ontstaan, aan plempingen vanaf de Herenweg rich ting Leede. De bebouwing is een mengsel van boerderijen, landhuizen, dorpswoninkjes en huizen van notabe len. Een bollenschuur op nr. 19, dok tershuizen op de nrs. 45 en 68, de boer derij Oudershoeve op nr. 89, het kleine gevelsteentje van bakker Oudshoorn op 69, de voormalige school en voor malig gemeentehuis op het pleintje, kortom een straat met veel grote en kleine dingen die de moeite van het' kij ken waard zijn. In het verlengde van de Dorpsstraat ligt de Burgemeester Ketelaarstraat. Rechts ligt het landhuis Groot Leerust met een openbaar parkje ernaast, met een doorkijk tussen Koudenhoorn en Zwanburg door naar 't Joppe. Tegen over het landhuis staan wat houden noodwoningen van na de eerste we reldoorlog, zo te zien ondanks het noodkarakter nog steeds in trek. Bos van Krantz Aan het eind van de Ketelaarstraat ligt een houten ophaalbrug, naar het landgoed Huijs te Warmont, ofwel het bos van Krantz. Deze oorspronkelijke hoofdingang is nu meestal 's zomers af gesloten, dan moet de ingang op de He renweg gebruikt worden. Die ingang moet ook gebruikt worden als u niet in het bezit bent van een toegangsbewijs (dagkaart een gulden per persoon), want dat moet u daar uit de automaat halen. Maar u kunt veel beter meteen donateur van het Het Zuidhollands Landschap worden, dan hebt u toe gang tot alle wandelterreinen van de Stichting, waaronder Huijs te War mont (Schiedamse Vest 44c, Rotter dam. Minimumbijdrage 25,- per jaar.). De boswachter controleert streng, dus probeert u het maar niet zonder kaartje of donateursbewijs. Het is een mooi bos, veel soorten bo men, sommige eeuwen oud en dat is aan de omvang te zien, veel vogels (waaronder reigers die een gruwelijk lawaai kunnen maken) en zo aangelegd dat er mooie doorkijkjes naar het kas teel en de omliggende weiden zijn. Op bijgaand kaartje doe ik een suggestie voor een wandeling, misschien aan de lange kant in combinatie met de rest van de route, maar anders moet u maar Huijs te Warmont. een keer apart voor dit bos komen. Van een grote taxus (ijf, venijnboom) ging lange tijd het verhaal dat hij zo oud was (vanwege zijn omvang) dat hij mis schien wel uit de Germaanse tijd stam de. Een vervelende wetenschapper heeft dit sprookje verstoord: twee eeu wen oud, meer niet. De ij ven in kwestie staan in de buurt van het Kalkoenlaan tje. Het kasteel en de bijgebouwen zjjn niet toegankelijk. De ruïne Ga na het verlaten van Huijs te War mont links de Herenweg op. Nadat u de weide met ooievaarsnest (ook dit jaar weer leeg) van het landgoed Oos tergeest bent gepasseerd rechtsaf de Laan van Oostergeest in. Aan het einde ligt de ruïne van de Oude Kerk van Warmond met de in goede staat verke rende Oude Toren. Zowel rond als bin nenin de ruïne is een kerkhof. In de kerk zijn de oudste graven, veel adellij ke maar bij het poortje tegen de muur ook een roodstenen zerk met een ont roerend onbeholpen tekst. Aan de to ren is goed te zien hoe het gebouw er tegenaan heeft gezeten. Na de ruïne vervolgt u de weg vóór Mariënhave langs en daarna naar links via de oprij laan naar de Herenweg voor de bus naar Leiden. De weg na Mariënhave naar rechts loopt - na een hek met om- trede en een klaphekje - dood in de weilanden achter Warmond maar geeft wel een aardig uitzicht op de achter kant van het dorp. Nogmaals schuitje varen Naar aanleiding van aflevering nr. 4 van deze rubriek (een wandeling naar de Wijde Aa, Leidsch Dagblad van 11 juli) heb ik een gesprek gehad met de heer Kraan, molenaar van de Doesmo len en toezichthouder op het zelfbedie- ningsveerpontje. Hij heeft geen hoge dunk van stadse mensen op het platte land. "Zodra ze de stadspoort uit zijn en de polder in doen ze domme dingen". Als stadse jongen voel ik me daardoor wel aangesproken, maar de heer Kraan weet inderdaad frappante voorbeelden te geven. Daarom nog het volgende: 1. Het deel van de wandelroute tus sen de Ruige Kade en de veerpont is geen openbaar wandelpad; ook de veerpont is privé-eigendom. Dat bete kent dat het nog meer dan normaal be langrijk is dat de privacy van de bewo ners wordt gerespecteerd, geen dingen T PEERD VAN OME LOEKS 't Peerd van Ome Loeks is dood, Loeks is dood, Loeks is dood. 't Peerd van ome Loeks is dood hailendaal dood. Guster nog goud gezond sluig hai mit steert in 't rond. 't Peerd van ome Loeks is dood, hailendaal dood. Groningen mag dan wel zeer duidelijk in de schaduw van de eeuwenoude Martinitoren liggen, dat neemt niet weg dat ook het heden een forse stempel op de stad heeft gedrukt. En juist die twee-eenheid van oud en nieuw maakt een bezoek aan de belangrijkste plaats van het Noorden zo aantrekkelijk. Kuieren door de binnenstad is derhalve kennis maken met oud en verouderd, nieuw en vernieuwd. De optélsom levert 1985 op. Reden waarom iedere bezoeker er wat van zijn of haar gading vindt en zich in Groningen meteen thuis zal voelen. Noorderlingen en dan met name Groningers mogen dan, terecht of niet bekend staan als de Schotten van Nederland of liever, als 'kniepstuvers' op het gebied van verstrooiing is eerder de term overdadig van toepassing. Groningen is met ruim 500 bars en kroegen na Valkenburg en Oldenzaal de stad met de grootste bardichtheid. Het 'savoir vivre' wordt er met hoofdletters geschreven, wat ongetwijfeld te maken heeft met het feit dat de stad een universiteit, een kunstacademie en tal van andere onderwijsinstellingen binnen haar poorten heeft. Voetgangers De binnenstad is tegenwoordig het domein van de voetgangers. Jarenlang was het gebied, dat ook in het Monopoly-spel is terug te vinden (A-Kerkhof, Herestraat) in dat opzicht een crime, maar na jaren van puzzelen is er een oplossing gevonden die er mag zijn. De stad is in vier secties onderverdeeld, er is één-richtingsverkeer ingevoerd, alleen de bussen mogen het centrum nu nog dwars doorkruisen. Het hart van Groningen klopt weer als vanouds. Wie een intensief dagje Groningen wil doen, doet er goed aan om bij de VW (tegenover de Martinitoren) voor twee kwartjes de brochure stadswandeling te kopen. Aan de hand van deze gids wordt een prima beeld verkregen. Een van de aardigste plekjes is het Pepergasthuis, dat een schitterend hofje bevat. Wie door de fraaie poort stapt lijkt in één keer door een tijdmachine in de vorige eeuw te zijn gezet. Tempo Doeloe op z'n Gronings, De Martinitoren, een centraal punt in een bruisende stad. (foto GPD) het mag er zijn, jammer alleen dat de grafiti zo hun best op de buitenmuren hebben gedaan. Een andere fraaie plaats is het achter de Martinikerk gelegen parkje. Het in neo-renaissancesstijl gebouwde provincie-huis past er uitstekend bij; commissaris van de koningin Henk Vonhoff, zal zich er ngetwijfeld prima op z'n gemak voelen. Groningers zijn over het algemeen weinig spraakzaam, of dat nu ook iets met hun spreekwoordelijke zuinigheid te maken heeft zal wel altijd in nevelen blijven gehuld, feit is wel dat ze van weinig dingen hoog opgeven, ,,'t Kon minder" zijn woorden die veelvuldig worden gehoord als het om iets fraais of groots gaat. Relativeren zit de noorderlingen in het bloed, maar dat heeft er wel toe geleid dat de stad die uitstraling heeft die het nu bezit. Groningen is een plaats zonder bluf, alles is er even puur en echt. Ook aan de traditie is niet getornd. Vandaar ook dat het verleden hier zo levend wordt gehouden. Musea Op het gebied van musea is Groningen van alle markten thuis. De stad die tot 1877 een open verbinding met de zee had en ooit eens tot het machtige Hanzegilde behoorde, kent bijvoorbeeld het Noordelijk Scheepvaart Museum annex het Niemeijer Nederlands Tabacologisch Museum. In het Groninger Museum bevindt zich een prachtige verzameling van zilver en Chinees porselein. Bovendien worden hier wisselexposities van moderne kunst gehouden. De grachten zijn eveneens een bezoek waard. De Noorderhaven moet in dat opzicht Worden genoemd, evenals het Hode der A. Dit laatste water is een voortzetting van de Drentse A, die zich verderop verenigt met de Hunze, en die gezamenlijk als Reitdiep naar de zee stromen. In de middeleeuwen werd dit water overigens gebruikt voor de bereiding van het Groninger kluinbier. De wandeltocht zit er bijna op, na nog een blik te hebben geworpen op het betonnen Peerd van Ome Loeks, het Groningse zinnebeeld van zuinigheid (Loeks gaf het paard steeds minder te eten totdat het dier als gevolg van ondervoeding de geest gaf) volgt de dorstige teruggang naar de Grote Markt. Hier geen kluinbier maar hedendaags gerstnat dat in kroegen als De drie Gezusters, de Groote Griet, de Koningskelder, uitstekend smaakt. En wie z'n buik van Groningen nog niet vol heeft, moet naar 'eterij Duklus' gaan. De kok, Douglas, vandaar, heeft in een zijstraatje van de Grote Markt, Gelgingestraat 56, een prima bistro waar je voor weinig geld veel kwaliteit op je bord krijgt. worden kapotgemaakt, vee opgéjaagd, of rommel in de weilanden of het water gegooid. 2. Als het veerpontje in gebruik is wordt de geleidekabel naar de opper vlakte van het water getrokken. Krui send waterverkeer - dat voorrang heeft - kan dan niet passeren. Steek dus niet te langzaam over, maar neem ook geen risico's door te grote haast. 3. Bij gebruik van het pontje bent u zelf verantwoordelijk en aansprakelijk voor eventuele veroorzaakte schade. In geval van moeilijkheden is de heer Kraan altijd bereid met raad en zelfs daad bij te staan, maar als iemand er een potje van maakt op of bij de pont houdt hij zich het recht voor om zo ie mand weg te sturen. En geloof me maar, hij doet 't ook! 4. Na telefonische afspraak (01720-8114) is het mogelijk de 350 jaar oude Doesmolen te bezichtigen. Als u belangstelling hebt voor oude tech niek, houtverbindingen of molenge schiedenis, een boeiende ervaring. 5. Tot slot een mindef prettige mede deling. In september begint het werk aan de omleidingsweg van Hoogmade. Die weg wordt niet zoals een normaal mens zou denken langs de autoweg aangelegd maar door het polderland schap van de Ruige Kade. Ook in de omgeving van het veerpontje zal daar door het nodige veranderen. Noteert u even: een landelijk gebied in de regio minder. HERMAN AMPTMEIJER. Wandelsuggestie voor het bos van Krantz. (Wandelgids Zuidhollands Landschap). Theekoepel van Groot Leerust. 't Peerd van ome Loeks in beton, het Groningse zinnebeeld van zuinigheid. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13