Middenschool zonder 'zachte sector-saus' Naar een wereld zonder wouden? Weinig pastorale interesse voor milieuvriendelijke auto Achtergrond Achtergrond WOENSDAG 24 JULI 1985 PAGINA 11 - Basisonderwijs: duur: zeven of acht jaar nieuwe leergebieden: Engels toets in het laatste jaar. Het kleuter- en lager onderwijs zijn bij elkaar gevoegd. Getracht wordt het zittenblijven af te schaffen. Speciale aandacht voor kinde ren uit etnische minderheden en kinderen met leermoeilijkheden. - Voortgezet basisonderwijs/middenschool: duur: drie jaar. Het eindexamen in het derde jaar levert een diploma op. Daarnaast geeft een getuigschrift van de school bindende advie zen voor vervolgopleidingen. leergebieden: Nederlands, wiskunde, natuur, mens en maatschappij, techniek, verzorging, informatica, moderde vreemde talen, kunstzin nige vorming, lichamelijke oefening. eerste jaar: heterogene groepen: leerlingen van verschillende ni- veau's krijgen hetzelfde onderwijs. tweede jaar: heterogene groepen: leerlingen van verschillende ni- veau's kunnen binnen één groep op twee niveau's les krijgen. Toets ter bepaling van het niveau van de school. derde jaar: keuzevakken. De leerlingengroepen worden in twee ni veau's gesplitst. Eindtoets ter bepaling van het niveau van de leer ling. - Vervolgonderwijs, primair beroepsonderwijs: duur: onbekend toelating: diploma vbao inrichting in vier sectoren: 1. economie, commercie, administratie en bestuur; 2. techniek; 3. maatschappelijke dienstverlening en gezondheidszorg; 4. landbouw; leidt op tot 'beginnend beroepsbeoefenaar' (leerlingwezen) toets: centraal examen en schoolbeoordeling - Vervolgonderwijs, secundair beroepsonderwijs: duur: nog onbekend toelating: diploma primair beroepsonderwijs inrichting: vier sectoren de scholen worden bij voorkeur gekoppeld aan het primair beroeps onderwijs toets: centraal examen, schoolbeoordeling leidt op tot 'zelfstandig beroepsbeoefenaar' - Vervolgonderwijs: voorbereidend hoger onderwijs: duur: drie jaar toelating: diploma vbao en positief advies in getuigschrift. Zonder dat positieve advies alleen na toelatingsexamen. In de experimentele fase worden leerlingen met drie jaar havo of vwo en mavo-gediplo meerden eveneens toegelaten. niveau's: alle vakken kunnen op twee niveau's worden gevolgd leidt op tot toelating hoger beroepsonderwijs en universitair onder wijs eerste jaar: selecterend jaar. Elf vakgebieden, tweede jaar: acht (examen-)vakken. Verplicht zijn: Nederlands, Wis kunde A of B, één moderne taal, één natuurwetenschappelijk vak, één maatschappijwetenschappelijk vak en voor het gymnasium La tijn en Grieks. DEN HAAG - Na vele ja- ren van strijd en overleg is er eindelijk een besluit ge nomen over de toekomst van het middelbaar onder wijs. Vanaf 1 augustus 1986 mag er op ruime schaal worden geëxperi menteerd met de midden.- school, tenzij de Tweede Kamer de plannen daar toe tegenhoudt.... en dat Ujkt niet waarschijnlijk. doör Ben Rogmans Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft vorige week vrijdag zijn 'ontwikke lingswet voortgezet onderwijs' veilig door het kabinet geloosd. Zowel de PvdA als de WD zul len de komende dagen felle kri tiek uiten op de plannen van de voortvarende bewindsman, maar uiteindelijk in ruil voor wat bij stellingen akkoord gaan. De komende vijf jaar zal een nieuwe vorm voor het voortgezet onderwijs worden "'ontwikkeld'. Tussentijds volgen verscheidene evaluaties van de resultaten. Wie de onderwijswereld kent, weet dat nieuwe ontwikkelingen niet snel meer zullen verdwijnen. De nieuwe onderwijsvorm is een op het eerste gezicht vreem de combinatie van het socialisti sche ideaal 'gelijkheid voor allen, spreiding van macht, kennis en inkomen', en het christen-demo cratische streven naar een gelij ke ontwikkeling van 'de gaven van hand, hoofd en hart'. De liberalen nemen een bijzon dere positie in: zij hechten sterk aan een goede beroepsopleiding, aandacht voor hoogbegaafden en individuele ontplooiing. Hoewel de meeste WD'ers fel gekant zijn tegen alles wat naar midden school riekt, zullen ook zij moe ten toegeven dat de vervulling van hun wensen in het door Deetman voorgestelde middel baar onderwijs waarschijnlijker is dan in het huidige mammoet- onderwijs. Zachte sector Het belangrijkste kenmerk van Deetmans middenschool is dat de keuze voor één van de ver schillende vormen yan voortge zet onderwijs op latere leeftijd plaats vindt dan nu het geval is. Iedereen is het erover eens dat het huidige systeem als grote na deel heeft dat kinderen op 12-ja- rige leeftijd een keuze moeten maken die de rest van hun leven bepaalt Met de vieijarige midden school wilde oud-minister Van Kemenade (PvdA) die keuze uit stellen tot het zestiende levens jaar. De inrichting van de mid- denschool was gebaseerd op de in de jaren zeventig binnen de PvdA sterk levende ideeën van •gelijkheid voor allen' en 'sprei ding van macht, kennis en inko men'. De omstandigheden heb ben zich inmiddels ingrijpend gewijzigd en de invloed van de 'zachte sector' op het onderwijs beleid is sterk tanende. De WD daarentegen heeft nooit verder willen gaan dan het met één jaar verlengen van de brugklas. Het nu door Deetman voorgestelde systeem zit precies tussen de idealen van VVD en Van alle gedoopte christenen mag inderdaad worden ver wacht, dat zij een priesterlijke functie vervullen, zei Roach, maar het 'essentïele werk' zal niet gebeuren zonder het pries terschap van gewijde mensen. "De speciale identiteit van pries ter geeft ons geen bijzonder pri vilege, maar maakt wel duidelijk wie wij zijn, wie wij vertegen woordigen en wat onze zending is. De identiteit van de priester is ook niet oppervlakkig. Het is geen identiteit waarover je slechts een deel van de dag be schikt". Oost-Timor. Op een vergade ring van de 'Christelijke confe- 'rentie van Azië' in de Zuidkore- aanse hoofdstad Seoel deelden Indonesische afgevaardigden mee, dat zij de komende vijfjaar niet aan de besluitvorming bin nen de conferentie zullen deelne men. Een van hen trok zich terug als kandidaat voor een plaats in het algemeen bestuur. De Indonesische kerken rea geerden daarmee op kritiek op PvdA in. Om de aversie van de liberalen tegen de middenschool enigszins te temperen, heeft Deetman bovendien bepaald dat scholen voor 'voorbereidend ho ger onderwijs' indien gewenst al le vakken alléén op het hoogste niveau mogen geven. Waarmee de toekomst van de elitaire en op prestaties gerichte gymnasia ver zekerd lijkt. Beroepsonderwijs Een heikel punt in de verande ringen in het middelbaar onder- wijs is de toekomst van het lager beroepsonderwijs. De lbo-scho- len hebben de afgelopen jaren erg hun best gedaan om hun ima go te verbeteren. Ze zijn daar goeddeels in geslaagd en leveren in steeds meer sectoren de vak lieden af waaraan het bedrijfsle ven zo'n behoefte heeft. De problemen uit het verleden spelen het lbo echter nog parten. Met name het verschijnsel van de vele tienduizenden jongeren die elk jaar weer het onderwijs zonder diploma verlaten, heeft geleid tot invoering van het sterk op persoonlijke vorming gerich te kort middelbaar beroepson derwijs (kmbo). De grote vraag is nu of de lbo- scholen in de toekomst het pri mair beroepsonderwijs mogen gaan verzorgen. De strijd tussen lbo, mbo en kmbo is in vele plaatsen nu al ontbrand. In de voorstellen van minister Deet man is de toekomstige inrichting van dat beroepsonderwijs slechts in vage termen omschre ven. Hij vertelt niet welke scho len van nu in de toekomst de op leidingen zullen verzorgen. Evenmin is duidelijk hoeveel jaar het door de minister voorge stelde primair en secundair be roepsonderwijs zullen gaan du ren. Daarover zal de komende maanden in de onderwijsprovin- cie een flink robbertje gevochten worden. Sluitstuk De indiening van het wetsont- het beleid van Indonesië ten aan zien van Oost-Timor. Andere af gevaardigden hadden die kritiek geuit zonder dat dit punt op de agenda stond. Indonesië ziet de vroegere Portugese kolonie Oost-Timor als eigen grondge bied. Besparing Het hervormde synodebe- stuur heeft alle colleges van kerkvoogden een brochure ge stuurd over energiebesparing in kerkelijke gebouwen. Deze handreiking is het resultaat van een besluit uit 1983 om in het ka der van de maatschappelijke dis cussie over het energiebeleid ook in kerkelijke gebouwen tot effectieve energiebesparing te komen. Bij gelijkblijvende of zelfs te ruglopende inkomsten zijn de zeer sterk gestegen energiekos ten voor kerkelijke bestuurders een zorgwekkende zaak, schrijft het synodebestuur bij deze bro chure. Energiebesparing bete kent kostenbesparing. "Maar voor de christelijke gemeente be werp voor het voortgezet onder wijs is het sluitstuk van de perio de van Deetman als minister van onderwijs. In een paar jaar tijd is de wat stijve, maar daardoor niet minder voortvarende oud-CHU- man erin geslaagd om het hele onderwijs op z'n kop te zetten. Aan zijn staatssecretaris Van Leijenhorst (eveneens oud- CHU'er) liet hy de afronding van de operatie basisschool over. Zelf 'regelde' hij de operaties schaalvergroting, taakverdeling en concentratie in het hoger be roepsonderwijs en de operatie taakverdeling en concentratie in het universitair onderwijs. De operatie herschikking en fusie in het voortgezet onderwijs liet hij aan de andere staatssecre taris Ginjaar-Maas over. Bleef over het middelbaar onderwijs, waarvan de toekomst nu duide lijk is. In de periode Deetman zijn zeer ingrijpende bezuinigingen uitgevoerd op de onderwijsbe groting. De klassen zijn vergroot. De salarissen van leerkrachten behoorlijk gedaald. In opdracht van minister Ruding (financiën) slaagde hij erin enkele miljarden guldens te bezuinigen. Een nieuw stelsel van studiebeurzen is in bespreking. Diverse werk gelegenheidsplannen zijn uitge voerd. De cursus- en collegegel den zijn drastisch verhoogd. Het bestuur van de universiteiten is totaal veranderd. Bovendien besteedden Deet man en zijn staatssecretarissen aandacht aan de emancipatie, het wegwerken van de achter standen van minderheden, het informatica-stimuleringsplan, de pabo's, de eindexamens, het vol wassenenonderwijs en de open universiteit. Het behoeft overi gens geen betoog dat al deze plannen op fel verzet stuitten in het onderwijsveld. We hoeven maar te denken aan de stakingen van leerkrachten in 1983 en de massale studentendemonstraties van dit jaar. tekent het méér. ue grondstoffen zijn immers niet onuitputtelijk. Er moet worden nagedacht over verantwoord rentmeesterschap over aardse goederen, zodat er voldoende perspectief blijft voor komende generaties". De redactiecommissie (waarin een verwarmingsadviseur van de Vereniging van Kerkvoogdijen) geeft concrete adviezen voor be sparing. Daarbij wordt onder scheid gemaakt tussen grote en kleine monumentale kerken en moderne kerken. (Belangstellenden kunnen bij het bureau van de Vereniging van Kerkvoogdijen, postbus 176, 3300 AD Dordrecht, de brochure aanvragen). Vredesdag. De werkgroep 'Vredesvraagstukken' van de Stichting Nederlandse Vrouwe lijke Religieuzen heeft een 'na tionale vredesdag van en voor vrouwelijke religieuzen' uitge schreven, op zaterdag 21 septem ber in Den Bosch. Dan zullen tussen 10 en 4 uur allerlei activi teiten en inleidingen worden ge presenteerd "die te maken heb Ivoorkust schrijft dit jaar geschie denis. De eens rijk beboste, onaf hankelijke staat op het Afrikaanse continent, heeft vanaf heden, mid den 1985, geen oerbos meer. Al het tropische regenwoud is gekapt door houthandelaren en platge brand voor de landbouw. Enorme massa's tropisch hardhout zijn ver kocht en weggesleept. Een milieu ramp van de eerste orde, waarvoor internationaal echter niet de min ste belangstelling bestaat. In een angstwekkend tempo van meer dan vierduizend vierkante ki lometer per jaar, hebben tractor en motorzaag voorgoed een einde ge maakt aan een van de belangrijkste middelen van bestaan van dezé Franstalige republiek. Met enig verstandig beheer had het woud tot in lengte van jaren kunnen blij ven „produceren". Wat nu rest is een dorre savannevlakte, met al leen in de kuststrook bij de Atlanti sche Oceaan nog wat bos. Meer dan de helft van al het Afri kaanse regenwoud is te vinden in de Kongo. Daar voltrekt zich een soortgelijk drama. De regering in Brazzaville heeft besloten tweeder de van het regenwoud op zijn grondgebied te laten kappen. Ook elders in de wereld, in lan den in Zuid- en Midden-Amerika en in Zuidoost-Azië, worden de oerbossen massaal opengelegd en grotendeels verwoest. De vernieti ging van de tropische regenwou den op aarde voltrekt zich volgens een studie van de Verenigde Naties met een snelheid van 120.000 m2 per minuut, een oppervlakte van ongeveer 25 voetbalvelden. Dat is globaal 57.000 km2 per jaar. De Amerikaanse Academie van We tenschappen schat dit cijfer nog veel hoger: in totaal zou elk jaar meer dan 200.000 km2 regenwoud worden veiwoest of onherstelbaar aangetast: een gebied zo groot als Engeland, Schotland .en Wales sa- Een studie uit 1981 van de Voed sel- en Landbouworganisatie (FAO) van de VN houdt het erop dat tegen het einde van deze eeuw - over vijftien jaar dus al onge veer een vjjfde van het nog reste rende regenwoud op aarde zal zijn vernietigd. Al het regenwoud dat als toegankelijk voor mens en ma chine wordt beschouwd, is dan verdwenen door de handel in hard hout, de jacht op bodemschatten (goud, ijzererts) en het zoeken naar landbouwgronden. Amazone-woud Catherine Caufield, een Ameri kaanse journaliste die in Londen woont, medewerkster van New Scientist, International Herald Tri bune en The Guardian, schreef over dit onderwerp een boek: In The Rainforest. Weinig opwekken de, maar fascinerende lectuur over de uit milieu-oogpunt rijkste, oud ste en meest bedreigde gebieden op aarde, het tropisch oerbos. Cau field beschrijft minutieus de ver nietigende gevolgen van ontbos sing: oude culturen worden van de aardbodem geveegd, het land loopt onherstelbare schade op, het kli maat wordt verstoord, unieke plan ten en dieren sterven uit. Zo bracht Caufield een bezoek aan Tucurui, een droomstad met tennisbanen, supermarkten, air- conditionede kantoren en luxe-ho tels in het hart van het Braziliaanse Amazonewoud. De stad werd in 1979 uit de grond gestampt om er de (beter betaalde) arbeiders aan de grootste stuwdam van Brazilië in onder te brengen. De Tucurui- dam is het grootste bouwproject ooit in een tropisch woud onderno men. Het wordt qua grootte de vierde dam in de wereld en is onge veer vergelijkbaar met de beroem de Aswan-dam in de Nijl. Dertien honderd vierkante kilometer maagdelijk regenwoud zullen ver dwijnen in het reusachtige stuw meer dat zal onstaan als de danri volgend jaar wordt gesloten. Slechts een kleine onderhouds ploeg van de Braziliaanse elektrici teitsmaatschappij Eletronorte blijft in het oerwoud achter. Tucu rui wordt dan een „spookstad". Regenwouden zijn natuurlijk niet onbewoond. Waar de omstan digheden dat toelaten, leven vaak (kleine groepen) mensen. Zo ook in dit gebied. De wijze waarop is en ben met het vredesvisioen". (Opgave bij de werkgroep is nu al mogelijk: Carmelweg 1, 6564 AH Heilige Landstichting. Wie zich aanmeldt, krijgt bijtijds na dere gegevens over plaats, tijd, programma en route). Op vrijdag 27 september om 8 uur 's avonds wordt in de Bos sche Sint Jan een oecumenische vredesviering gehouden onder de titel 'Vrede en alle goeds'. De viering zal speciaal gericht zijn op hedendaagse vormen van geestelijke en geweldloze weer baarheid. Er komen ook af gevaardigden van Oosteuropese vredesgroepen en van Dwaze Moeders uit Argentinië en Gua temala naar Den Bosch. (Contactadres: Missiecentrum, Halve Maanstraat 7,5211W Den Bosch, telefoon 076-132785). Hervormde Kerk: beroepen door de synode tot legerpredi- kant kandidaat mevrouw M. A. Bezemer Leiden; aangenomen naar Babyloniënbroek (N.-Br.) kandidaat M. J. Middelkoop Dor drecht, naar Landsmeer (deel- door Kees Klaasse wordt omgesprongen met de be langen van de oorspronkelijke in diaanse bewoners van het woud dat in het toekomstige stuwmeer zal verdwijnen, is ten hemel schreiend en overigens illustratief voor hoe dat elders ter wereld in soortgelijke omstandigheden ge beurt. Verantwoord De Tucurui-dam in de Amazone krijgt een produktiecapaciteit van ongeveer achtduizend megaWatt (vergelijkbaar met zes kerncentra les a la Three Mile Island). Brazi- lië's ambitieuze energieplannen houden daar allerminst mee op. Tucurui is de eerste van een serie van achttien grote stuwdammen in de Amazone en haar zijrivieren. Sommige zullen twee keer zo groot worden als de Tucurui. Daarnaast staan er nog vele tientallen kleine re dammen op stapel. Enorme de len van het regenwoud gaan zo in de nabije toekomst verloren. Sa men met houtkap, mijnbouw en kolonisatie zullen deze stuwmeren en de aanleg ervan Brazilië tegen de eeuwwisseling hebben beroofd van acht procent van zijn bossen. Voor beter begrip: dat is ongeveer zes keer de oppervlakte van Neder land. Duizenden indianen en nog veel meer andere Brazilianen zul len hun land verliezen en daarmee hun middelen van bestaan. Een woordvoerder van Eletro norte vertelde Catherine Caufield dat in de Amazone elke stuwdam economisch verantwoord is; „voor al al je in aanmerking neemt dat land hier niets kost. De enige prijs is die van het milieu...". Caufield rekent in haar boek over de regenwouden af met de wijdverbreide mythe, als zouden de tropische bossen voorzien in een belangrijk deel van de beschik bare zuurstof op aarde. Ze worden om die reden vaak de „groene long" van deze planeet genoemd. De wetenschap heeft naar Cau- fields overtuiging afdoende aange toond dat volwassen wouden net zoveel zuurstof produceren (door fotosynthese) als ze verbruiken (bij de verrotting van organisch mate riaal). Serieuzer is, volgens haar bron nen, het verband dat wordt gelegd tussen ontbossing, de hoeveelheid kooldioxyde (C02) in de atmosfeer en het klimaat op aarde. Het op grote schaal afbranden van tropi sche wouden zou heel geleidelijk de temperatuur op aarde doen stij gen en zelfs het poolijs kunnen doen smelten. Als dat waar is, kan de verwoesting van de regenwou den er tenslotte toe leiden dat Sibe rië in plaats van Kansas de streek wordt met de grootste graanpro- duktie ter wereld, terwijl wereld steden als Londen en New York vijf meter onder water komen te staan", aldus de schrijfster. Zij wijst er in haar boek op dat de geleerden het allerminst eens zijn over dit „broeikaseffect". Maar het probleem is dat, tegen de tijd dat we met de gevolgen worden gecon fronteerd, we twintig jaar te laat zullen zijn om er nog iets aan te veranderen. Catherine Caufield: In the rain forest. Uitgeverij Wm. Heine- mann, Londen 1985. Prijs f 55,75. werk) kandidaat J. Doelman Utrecht; bedankt voor Harlingen J. Folkertsma Leeuwarden-Hui- Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Harderwijk K. T. Vaatstra Ridderkerk. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Drachten (voor zendingsdienst) kandidaat E. L. van 't Foort Steenwijk; bedankt voor Zuid- wolde-Ruinerwold (Dr.) J. Lui ten Alkmaar. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Oud-Vosse- meer-Tholen L.W. van der Meij Zaamslag. Vakkenpakketten met examens op de hoogste niveaus Koop meer milieuvriendelijke auto's met katalysator. Winfried Hohlfeld, milieudeskundige van de protestantse kerk in het noor delijke Elbegebied (Bondsrepu bliek), riep predikanten en ker kelijke medewerkers in Noord- Duitsland gisteren daartoe op. Hij deelde het persbureau Evangelische Presse Dienst mee, dat de evangelische kerk in dat gebied predikanten en kerkelij ke medewerkers de mogelijk heid geeft een gunstige lening af te sluiten bij de aankoop van een auto met katalysator. Daarmee is deze kerk de enige binnen de Evangelische Kerk van Duits land die de aankoop van milieu vriendelijke auto's stimuleert. Tot nu toe hebben maar drie predikanten en medewerkers la ten weten, zo'n auto te willen ko pen. Hohlfeld vindt dat veel te weinig op een totaal van meer dan 1300 predikanten in Noord- Duitsland. "Juist geestelijken moeten de bijbelse opdracht om de schepping in stand te houden in praktijk brengen", zei Hohl feld. "Zij mogen er niet in berus ten, dat de verkoop van milieu vriendelijke auto's in West- Duitsland nu al afneemt". Priester. Het verlies van ge voel voor de betekenis van de priesterwijding zou weieens een belangrijke oorzaak kunnen zijn van het moeizame verloop van het pausbezoek aan Nederland. Dat verkondigde aartsbisschop John Roach van St. Paul en Min neapolis in de Amerikaanse staat Minnesota bij een eucharistievie ring met priesterwijdingen. Kardinaal Willebrands had Roach een paar jaar geleden ge zegd, dat de Nederlandse gelovi gen hun respect voor het bijzon dere karakter van de priesterwij ding hadden verloren, zo onthul de de Amerikaanse aartsbis schop - die van 1980 tot 1983 voorzitter van de Amerikaanse bisschoppenconferentie was - in zijn toespraak. Volgens Wille brands zou dat verlies het gevolg zijn van het 'romantiseren' van het 'priesterschap van alle gelo vigen'. bepaalde onderwijsvorm tot het zestiende (foto ANP) Met een vierjarige middenschool wordt de keuze levensjaar uitgesteld.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11