'Tussen ploegen nu gezonde rivaliteit' Triomf Hinaiilt zonder glans 'Echt, echtdit was de laatste keer' Historische zege Lemond in tijdrit Post en Raas tevreden over resultaten Maarten Ducrot hardste werker van het peloton LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 22 JULI 1985 PAGINA 9 De verantwoordelijke sportbe stuurders blikken derhalve met voldoening terug op een eenzijdige Ronde. De verwachtingen. Raas: „Zonder Hanegraaf ver- PARIJS (GPD) Wie de Tour wil winnen moet een goede tijdrit kun nen rijden. Het is een oud gegeven en Bernard Hinault heeft het dit jaar opnieuw bewezen. Maar zater dag op het circuit rond het meer van Vassivière in de schitterende streek van de Limousin stond zijn opvolger op. Greg Lemond, tevo ren al uitgeroepen tot kroonprins, liet zien dat hij een serieuze kandi daat is voor de Tourzege in 1986. Want Lemond versloeg in de 45 ki lometer lange tijdrit zijn kopman. .Een historische zege, omdat nooit eerder een Amerikaan ritwinnaar werd. Belangrijker dan dat feitje voor de geschiedkundigen, was de on derstreping van zijn vorm. De 24- jarige Lemond bleek na drieënhal ve week nog te kunnen uitblinken in een discipline, die eigenlijk niet de zijne is. „Toch zal ik niet zeggen dat ik de grote favoriet ben voor de Jan Raas en Peter Post blikken tevreden terug naar de gisteren beëindigde Tour de France: "De Nederlandse wachtte ik één overwinning. Het volgende Tour. Ook al ben ik dit wielersport is gediend met een goede verstandhouding". (fotoGPD) werden er drie en dat nog wel van jaar tweede geworden. Ik ben nog iets te onregelmatig. Bernard Hi nault en ik zijn op basis van gelijk waardigheid aan de ronde begon nen. Hij heeft tot twee keer toe la ten zien dat hij de beste was en daarna moest ik me schikken in mijn rol van helper. Die afspraak ben ik nagekomen", zei hij. De ex-wereldkampioen vertelde het met een lach, maar beter dan wie ook wist hij dat kansen op een Tour-overwinning klein zijn. Een beetje bitter stelde hij: „Dat ik nu tweede ben geworden is geen ze kerheid voor volgend jaar. Je moet er niet van staan te kijken als je in een andere Tour als zevende ein digt. Toch geeft deze overwinning me wel een steun, want dat ik zo'n tijdrit kon winnen had ik nooit ge dacht". Dat ze belangrijk zijn wijst de Tour-geschiedenis wel uit. Sinds de eerste rit tegen de klok in 1934 te Nantes, zijn ze niet meer weg te denken uit het routeschema. Af hankelijk van de Franse favorie ten, waren het er meer of minder. Hoewel het opvallend is dat in de tijd van Jacques Anquetil, Mon sieur Chrono, er minder individue le tijdritten werden afgewerkt dan Dat gevecht van de mens tegen de klok, waarbij inmiddels ook de techniek een invloedrijke rol is gaan spelen, was maar al te vaak de% mogelijkheid om tijdwinst te boe ken. Echt beslissend was zo'n etap pe niet te vaak, met één duidelijke uitzondering. In 1968 pakte Jan Janssen in Parijs de gele trui, met 38 seconden voorsprong op zijn op ponent Herman van Springel die als leider aan die laatste missie was begonnen. PARIJS (GPD) - De gisteren naar de geschiedenis verwezen editie van de Tour de France heeft bewezen dat er sprake is van een gezonde competitie tussen de équipes van Peter Post en Jan Raas. Vorig jaar maakten de wielerploegen elkaar het leven zó zuur, dat ze met pijn en moeite elk één ritje wonnen in de Tour. Ook nu kwamen ze uit op een gelijkspel, maar de uitslag (3-3) was veel mooier. De scherpe kantjes zijn er dus vanaf. PARIJS (ANP) - Maarten Ducrot werd gistermiddag op de Champs Elysées uitgeroepen tot de strijdlustigste renner van de 72ste Ronde van Frankrijk. De Zeeuw van Utrechtse afkomst reed tijdens de eerste etappe 207 kilometer voor het peloton uit. Tijdens de negende etappe nam hij het initiatief voor de beslissende vlucht. Hij won na een korte solo. Blij met zijn verkiezing stond Ducrot al bij de officieuze huldiging door Jacques Chirac, de bur gemeester van Parijs. Hij had daar op dat moment niets te zoeken, maar hij was er toch. „Ik heb tenslotte drie weken lang alles gege ven", was zijn venijnige commentaar. Een half uur later werd Du crot officieel gehuldigd. Naast de lovende woorden verdiende hij een extra premie van 2500 gulden. Overigens reed een record aantal coureurs de Ronde van Frank rijk dit jaar uit. Liefst 144 wielrenners haalden Parijs. Drie weken terug startten 180 deelnemers. renners waarop ik niet direct had gerekend. Zoetemelk was een tweede aangename verrassing. Ik hoopte op één uitschieter, maar in plaats daarvan reed hij 22 dagen op hetzelfde niveau". Post: „Verwachtingen mag je niet te veel hebben in een veld met 180 renners. Met drie ritzeges zit ten we goed, maar in het klasse ment deden we niet mee. Ander konden. De achterstand van An derson en Winnen op Hinault zit hem voornamelijk in de tijdritten. Veldscholten is een ander geval. Die is te snel aangeslagen. De Tour is er voor vechters". Onbetaalbaar Versterkingen. Raas: „We gaan door zoals we nu bezig zijn. Phil Anderson zou ik SDT goed. Hij ging met goede intenties naar de Tour, maar het ging niet. Dat heb je dan maar te accepte- De tegenvallende renners. Raas: „Shapiro. Voor de Tour riep hij nog dat hij twee ritten zou het- dan met lukt' ons onbetaalbaar. We houden vast aan het budget waarmee we nu werken. Volgend jaar hebben wij geen echte klassementsrenner. In de Tour zullen we het weer moe ten hebben van de eerste week. Als de sponsor Bergop viel hij tegen. Zün ontevreden, zal ik hem als- aanpassingsproblemen zijn er piet a.d/lse'en Iema"d aan te <«*- alleen de oorzaak van. Voor en tij- ken. Maar dan moet je op zoek in dens de Tour is er veel met hem het bwtenland en dat werkt pas gesproken. Maar het heeft niets ge- wrnogend holpen. Zijn contract loopt nog ren ,P°f "W« ™llen "aar een nog jaar doop maar als hij weg wil zal mijn renners kunnen en betaal naar hun waarde. Veldscholten en Winnen hebben gedaan wat ze Spectaculair De invloed van de tijdrit groeide spectaculair met de komst van Bernard Hinault. In 1978 moesten er zelfs 188 kilometers tegen de klok worden gefietst, vijf procent van de totale lengte van de Tour. In de dagen van Anquetil en Merckx was dat slechts twee procent, mo menteel is dat het dubbele: vier procent. Vooral de lengte van de tijdrit is echter het meest bepalend voor de winst die er te boeken is. Moreel en reëel. De morele zege was zaterdag voor Lemond. Hij moest de hele ronde in dienst rijden van Hinault, maar ploegleider Paul Köchli kon hem zaterdag niet in toom houden. De Amerikaan had zijn tweede plaats te verdedigen tegen de nor maal gesproken or dat onderdeel betere Stephen Roche. Maar het kon ook uitgelegd worden als een protestdemonstratie. Laten zien wie dat hij met meer vrijheid Hi nault had kunnen verslaan. „Nee hoor", verwierp hij die gedachte. „Ik heb twee slechte dagen gehad, Bernard maar één. Dat was het ver schil". Dë laatste rit naar de Champs d'Elysees eindigde bijna traditie getrouw in een massasprint, die echter wel een verrassende win naar opleverde. Rudy Matthijs uit de ploeg van wereldkampioen Claude Criquielion troefde de sprintelite andermaal af. Net als de eerste twee dagen, toen zijn over winningen echter nog werden toe geschreven aan geluk. Hij zou later in de ronde wel afgemat zijn en geen rol van betekenis meer kun nen spelen. Maar Matthijs, die als underdog geen reputatie op het spel had staan wachtte rustig zijn kans af. Toen Eric Vanderaerden in een overmoedige bui weer eens te vroeg op kop kwam zag hij zijn kans schoon. Als enige boekte hij drie ritoverwinningen in één Tour. PARIJS (GPD) Ber nard Hinault hoort bij de groten. Vijf Tour-overwin ningen staan er achter zijn naam, net als zijn illustere voorgangers Jacques An quetil en Eddy Merckx. Na een triomf zonder de glans die bij een ware kampioen behoort. Dat hoefde trouwens ook niet, want de tegenstand was zwak en ingetogen. Phil Anderson bleef ver onder zijn niveau, Sean Kelly ook al. Alleen Stephen Roche waagde een poging, maar die kwam te laat. De enige die de Ronde wel kon winnen was zijn ploegge noot Greg Lemond. De Ameri kaan was echter al uitgekocht en met een legertje huurlingen stut te Hinault zijn wankele positie. De Tour de France werd er één zonder sportieve genoegdoe ning, een saaie show met bitter weinig hoogtepunten. Kwam het door de val of kwam .Pfr]iard Hinault en Joop Zoetemelk op het erepodium het door de hoogmoed dat de rijd ik geen Tour", aldus Zoetemelk. overwinning van Bernard Hi nault zo aan kritiek onderhevig was. „Aan die valpartij", zegt „de das" er z^lf van. „Alleen daarom gaat elke vergelijking met mijn eerdere overwinningen mank. Want het is waar dat ik in de Py reneeën in de problemen ben ge weest, maar dat was echt een di rect gevolg van die val". Hij was kwetsbaar, maar zijn concurren ten lieten hem ongemoeid. Uit onmacht of onwil. In elk geval was het een vorm van hulpvaar digheid, die niet past bij de wie lersport. Daar hoor je een krepe- rende tegenstander neer te sabe len, niet te steunen. Stijf In het wielermilieu werd er overigens toch anders op gerea geerd. „Het zou jammer zijn wanneer hij de Ronde van Frankrijk had verloren door die val", meende de Nederlandse ploegleider Jan Raas bijvoor beeld. „Want niemand weet wat een renner voelt na zo'n val. Na twee dagen is hij zo stijf als een plank. Je krijgt pillen en spuiten tegen de pijn en dat komt je ge stel niet ten goede". Ook Jacques Anquetil, nu tele visiecommentator van Antenne 2 en ingehuurd om het chauvinis tische Franse publiek naar de mond te praten, wil niet afdingen op de zege. „De Tour van 1985 was de Tour van Hinault. Hij was de compleetste renner". Eddy Merckx viel hem daarin bij. „Ik heb het voor de ronde al voor speld. Voor mij kon en kan er geen andere winnaar zijn. Le mond misschien, maar die moet niet janken... Hij heeft voor veel geld een contract bij de ploeg van Hinault getekend, dus dan weet hij wat daarvan de conse quenties kunnen zijn". Pak dollars De grootste tegenstander was geketend. Zijn bewegingsvrij heid had hij verkocht voor een flink pak dollars. Bernard Hi nault mocht nog één keer bewij zen dat hij echt was terugge keerd op het hoogste niveau en in de tijdrit naar Straatsburg was zijn optreden inderdaad fenome naal. Een fundament voor de vijfde Tour-winst, al moest hij in de eerste echte bergrit (naar Avo- riaz) al een beroep doen op de Colombiaan Luis Herrera om zijn tweede aanval te steunen. Met die huurlingen, de steun van een sterke ploeg en nog twee tijdritten voor de boeg dacht Hi nault het probleemloos te kun nen klaren. De valpartij in Saint- Etienne dwarsboomde zijn plan nen. „Als dat niet was gebeurd, was het een gemakkelijke over winning geworden", beweert hij. „Het is waar dat ik daarbij de hulp van Greg heb gehad. Zijn aanwezigheid heeft me rust ge geven, ook al heeft hij één keer geroepen dat hy klein gehouden werd. Maar dat was een opmer king van een jonge renner mét ambitie". Hinault keerde terug om zijn gram te halen, maar vermorzelen kon hy ze ook niet echt. „Hij is trouwens nooit een showman ge weest", zegt Merckx. „In de tijd ritten pakte hij de voorsprong en verder stemde hij zijn koers af op zijn tegenstanders. Dat was zijn manier van koersen. Hij heeft er toch vijf keer de Tour de France mee gewonnen". Het tijdperk Hinault is in de laatste fase gekomen. Hy maakt ik hem niet tegenhouden": spc' krijgen, moet er weer gein- Post: „Niemand. Ik weet wat vesteerd worden. Maar we leggen ook geen absurde bedragen op ta fel. Anderson blijft en er komt nog een buitenlandse topper bij. Maar ik ben er nog niet uit wie dat moet worden (er zijn besprekingen gaan de met Robert Millar, red.)". De Nederlanders. Raas: „Peter Winnen was ooit een belofte, en dat zal altijd wel zo blyven. In het buitenland zijn er betere klimmers gekomen, maar zelfs als je die wegdenkt wint Win nen de Tour nog niet. Hy blijft een subtopper". Post: „Een Zoetemelk is eenma lig, net als Johan Cruijff in het voetballen. Vóór Zoetemelk en Cruy ff hadden we ook een hele ty d niets. Je bent afhankelijk van het toeval, maar het is wel opvallend dat er in Frankrijk en Italië regel matig goede ronderenners door breken. Soms twee of drie tegelijk. Wij moeten er jaren op wachten". Verhouding De relatie Post-Raas. Raas: „Ik heb al vaker gezegd, je kunt elkaar misschien maar één of twee keer helpen. Dat is gebeurd en daar is de Nederlandse wieler sport alleen maar mee gediend". Post: „We stonden op een gege ven moment met 3-0 achter, maar we hebben gelijk kunnen maken. Met de komst van Jan Raas is de verhouding verbeterd. Dat komt niet door de persoon Raas, maar door zijn kennis van zaken. In Raas heeft de tegenpartij nu een groot vakman. Er zijn dagen geweest waarop we allebei bepaalde belan gen hadden. We hebben elkaar toen niet gedwarsboomd. Dat is de grote winst van deze Tour. Gezon de rivaliteit, zoals nu, mag en moet er zelfs zijn". De spanning. Raas: „Hinault had de zaak al af gebluft voordat iedereen besefte dat de Ronde was begonnen. Dat is zijn klasse en dat heeft hij optimaal uitgebuit. Alleen een echte topper kan zoiets". Post: „Ik heb de spanning ge mist en me over heel veel dingen verbaasd. Dat er 144 man aangeko men zijn, zegt voldoende over de moeilijkheidsgraad van deze Tour. In de Alpen mag het niet gebeuren dat er zestig renners tegelijk aan komen. Ik heb de aankomsten op Alpe d'Huez en de Joux Plane ge mist. Vroeger waren dat de echte scherprechters. De tijdritten waren in de eerste week te lang. Verder heb ik me enorm verbaasd over het optreden van verschillende ploe gen. Inoxpran (Bontempi), Skil (Kelly) en Lotto (Lieckens) brach ten allemaal een sprinter mee, maar waar waren die op het beslis sende moment? plaats voor een nieuwe genera tie, een nieuwe ontwikkeling. Greg Lemond was de eerste Amerikaan die in de Ronde van Frankrijk een etappe won, de Co lombiaan Fabio Parra schreef ge schiedenis door de beste jongere te worden. Na een gevecht met Steve Bauer, een Canadees. Luis Herrera veroverde de bollentrui, het bergklassement. De traditio nele wielerlanden zien hun in vloed steeds verder teruggedron gen. Toekomst Hinault: „De toekomst van de wielersport ligt buiten Europa. Wij hebben een Amerikaan, een Zwitser, een Canadees en een Deen in onze ploeg. Een echte multinational dus. Misschien dat er nog één bij komt. Een» Colom biaan? Het is te vroeg om dat te zeggen. Maar het wielrennen moet net als het tennis over de hele wereld verspreid worden. Misschien, en ik hoop het, krij gen we wel een grand prix-cjr- cuit in alle Europese landen, Amerika, Canada, Japan en Co lombia. Alleen zullen de wed strijden dan wel anders opgezet moeten worden. Want omroepen als de CBS denken er aan om wedstrijden integraal uit te zen den. Dat betekent dat er minder lange ritten moeten zijn", vindt de Breton. Dat is volgens hem de reden dat deze Tour in saaiheid is on dergedompeld. „Jaren geleden heb ik een protestactie geleid te gen de lange verplaatsingen. Er is toen verbetering in gekomen, maar nu zitten we weer in de ou de situatie met de veel te lange etappes. Bovendien is er bijna niet één vlakke rit geweest. Als er wordt gezegd dat de renners niet aanvallen komt dat omdat ze bekaf zijn en doordat de wed strijd slecht van opzet is. Als ze een levendige koers willen moet er snel wat veranderen". En echt niet alleen aan het parkoers. Een andere mentaliteit bij de troon- pretedenten kan het spektakel in de Tour terugbrengen en het eve nement nog redden. PARIJS (GPD) Hij durft het bijna niet te zeggen, omdat ie weet dat er toch maar om gelachen wordt. De hele Tour al riepen zijn collega's smalend „Tot vol gend jaar, Joop" en supporters kalkten slogans op de straat, waaruit bleek dat ze hem nog niet kunnen missen. „Joopie Lait Sucre" probeerde een brugklasser- tje lollig te zijn. „Joop moet blyven" was al een stuk duidelijker. Maar Zoetemelk zegt de Tour adieu. „Geloof me nou maar", probeert hij zo geloofwaardig mogelijk over te komen, „echt, echt, dit was de laatste keer". De 38-jarige ronderenner heeft zijn eerherstel gehad. Twaalfde werd hij en opnieuw de beste Nederlander. „In mijn vijftiende Ronde van Frankrijk. En aan het eind van volgend seizoen ben ik veertig jaar. Dat zyn allemaal ronde ge tallen. Een mooi moment om te stop pen", vindt hy er zelf van. „Ik rij nog een rustig seizoen, maar de Tour niet meer". Of dat zo zal zijn valt af te wachten, want zeker is er bij Zoetemelk niets. Per slot van rekening heeft hij deze drieënhalve week als steun in de rug. Wat beweegt hem dan om nu wel datgene te doen dat hij een jaar eerder ook al met zoveel stel ligheid aankondigde? Zoetemelk: „Het risico dat ik dit jaar zestigste zou worden, was groter dan de kans op een plaats dichtbij de eerste tien. Maar ik heb dat risico genomen. Omdat ik het hele jaar al voelde dat het goed ging. In februari reed ik goeie uit slagen in de Ronde van de Middellandse Zee, ik won een maand later de Tirreno- Adriatico en ik voelde me uitstekend in de Ronde van Romandië. Dan kun je het, nog een keer proberen", aldus Zoete melk. Dat het lukte had een aantal redenen. „Ik was helemaal ontspannen. Er stond geen druk op me, er werd niets van me verwacht. Dat is het hele jaar al zo en in die sfeer ben ik beter gaan rijden dan vorig jaar. Tenminste, die verklaring geef ik er maar aan want anders weet ik het ook niet. Kijk maar eens wat er hier met Lucien van Impe gebeurt. Die zit in een Italiaanse ploeg, heeft de Ronde van Italië op zijn gemakje gedaan omdat hij voor de vijftiende keer de .Tour de Fran ce wilde doen en stond daardoor zo on der druk dat het niks geworden is". Behalve die bevrijdende blanco che que, die ploegleider Jan Raas voor hem uitschreef, is er nog een hele duidelijke reden waarom Zoetemelk niet sneuvel de. „Qua parkoers was de Tour minder zwaar dan de afgelopen jaren. Voor de winnaar maakt dat niets uit, dat zou toch dezelfde zijn geweest, voor mij wel. De Alpen stelden niet zo veel voor en dan heb je nog reserves genoeg voor de laat ste week", geeft hij toe. Een Tour ook die minder afmattend was dan een jaar er voor, toen het hevige gevecht van Hinault met Fignon in het hooggebergte leidde tot enorme tempo wisselingen, die Zoetemelk - kampioen van de regelmaat - langzaam maar zeker sloopten. De enige keer dat in deze Tour een klassementsrenner bergop actie on dernam (op de Aubisque) kwam hij in de problemen. „Ik voelde in die laatste week", zegt hij nu, „dat ik over mijn top heen was". In de laatste tijdrit deed hy echter toch een pogihg om nog naar een tiende plaats te klauwen in het klasse ment. Het lukte niet door een lekke band in een afdaling, die hem dertig tot veertig seconden kostte. Maar hij bleef de beste Nederlander, zoals hij dat sinds 1970 bijna voortdu rend is geweest. „Al geeft het me geen kick meer, hoor. Zeker niet nu het om de tiende, elfde of twaalfde plaats ging. En van mij hadden er best jongeren boven me mogen staan". De laatste twee jaar leek de jonge garde het commando ook eindelijk over te gaan nemen, maar zij- vertilden zich aan die hoge rangschik king. Diep in het klassement zijn ze nu te vinden, het trio Winnen, Rooks en Veldscholten. Praatjesmakers, die zelfs in een makkelijke Tour niet konden im poneren. Omdat ze er doodgewoon de capaciteiten niet voor hebben en daar om voor hun kopman Phil Anderson moesten werken. Peter Winnen, het onderwijzertje uit Noord-Limburg, had dat trouwens al in gecalculeerd. Riep hij na zijn derde plaats in 1983 nog op dat moment te we ten dat hij ooit de Tour zou kunnen win nen, na het debacle van vorig jaar bond hij in en hield het op de simpele vaststel ling dat men hem na nog zo'n afgang met de grond gelijk zou maken. Winnen - in zijn ontwikkeling stil blijven staan, vijl een hele horde jong talent hem i alle kanten voorbij schoot - deed het beter dan toen én stelt vast: „Ik sta op de plek waar ik had gehoopt te komen. Mijn positie in de ploeg staat nu dus vast. Phil is eerste man en zal dat blijven ook. Hij kan hoog eindigen in het klasse ment. Als hij goed is bij de eerste drie en ik zal hem bijstaan. Het is niet moeilijk om me in die rol te schikken. En aan mijn marktwaarde verandert niet veel, een ander zich daar ook niet want ik heb een zekere naamsbekend heid en je kunt lang teren op succes". Nooit strijd „Er is nooit een echte strijd ge weest. Op het vlakke niet en in de bergen evenmin. In de etappe naar Morzine, toen Herrera en Hinault samen weg waren, heb ik met ei gen ogen gezien dat klassements renners langs de kant van de weg stonden te plassen en drinken kwamen halen bij de ploegleider. Ten slotte heeft het me enorm ver wonderd dat er niemand actie on dernam als er eens iemand twintig minuten Voorop lag. Als René Pij nen op de eerste avond van een zesdaagse op twintig ronden raakt, pikt niemand dat. In de Ronde van Nederland dreigt de wedstrijdlei der met boetes als er niet wordt ge reden. Maar zolang Hinault in Frankrijk bovenaan staat, hoor je hier niemand mopperen", aldus Post. De combine Herrera-Hinault. Raas: „Ze hadden allebei bepaal de belangen. Dan is het logisch dat zulke dingen gebeuren. Of er echt sprake was van samenwerking? Ik weet het niet. Als Herrera en Hi nault volgend jaar voor dezelfde ploeg zouden rijden, zet me dat misschien aan het denken". Post: „Sommige dingen wil ik niet weten en ook niet zien. Als ik bepaalde affaire zit, moet bemoeien. Je hebt elkaar allemaal wel eens een keer nodig".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9