Nijpels wil rectificatie van Tass Wonen in een toeristische attractie 'Oplossing Boskalis nadert' )3 Akkoord over cao voor luchtverkeersleiders Texelse duikers vinden eeuwenoud scheepskanon Man spuit traangas bij vechtpartij Onderzoek in Rijnmond naar kankerverwekkers De 'witte motor' is géén koelvloeistof 198 MAANDAG 22 JULI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 'Bericht over Grivnina nonsens' DEN HAAG (ANP) - WD-fractieleider Nüpels heeft zater dagavond in een telegram aan de Russische leider Gor- batsjov geëist dat het Russische (staats)persbureau Tass de verklaring over de dissidente Irina Grivnina rectifi ceert. Nijpels bestempelde de mededeling van Tass dat Grivnina nooit heeft gevraagd om de Sowjet-Unie te mo gen verlaten, als 'nonsens'. Nijpels wijst er in zijn telegram op dat hij Grivnina al op 4 januari vorig jaar heeft uitgeno digd naar Nederland te komen en dat Grivnina die uitnodi ging aan de toenmalige partijleider Tsjernenko heeft ge stuurd met het verzoek haar en haar gezin te laten gaan. Nijpels wijst verder de mededeling dat Grivnina toegang tot staatsge heimen zou hebben gehad van de hand. Ten slotte zegt hij dat de be richten over vervolgingen van het gezin Grivnina geen laster tegen de Sovjetunie zijn, maar 'een droevig en schandelijk feit'. De verklaring van Tass kan volgens de liberale voorman duiden op twee mogelijk heden. De eerste is dat Grivnina Premie voor zelfstandigen bij stoppen DEN HAAG (GPD) - Onderne mers in het midden- en kleinbe drijf die met hun zaak willen stop pen, kunnen rekenen op een finan ciële tegemoetkoming van de over heid. Dat heeft staatssecretaris Van Zeil (economische zakefi) gis teren gezegd voor de AVRO-radio. Het gaat met name om onderne mers van 61 jaar en ouder. De be windsman kondigde een vaste re geling aan om deze mensen finan ciële zekerheid te bieden. Jonge ren komen alleen onder bijzondere omstandigheden in aanmerking. Voor het eerste jaar is een bedrag uitgetrokken van 12 miljoen gul den. De staatssecretaris verwacht dat ongeveer 600 ondernemers van de regeling gebruik zullen maken. AMSTERDAM (ANP) - Winkelende voetgangers in de Amsterdamse Kal- verstraat keken zaterdag wel even vreemd op toen zich deze 700 kilo we gende kolos bij hen voegde. Het nijlpaard fungeerde met zijn clowneske begeleider als levend reclamebord voor circus Krone, dat momenteel in de hoofdstad is. Het dier kreeg van de winkeliers een lunch aangeboden van sla, appels en fruit, die probleemloos in de gapende muil verdween (foto ANP) SCHIPHOL (ANP) - Alle partyen in het geschil rond de luchtver keersbeveiliging op Schiphol zijn vrijdag akkoord gegaan met de voorstellen van de commissie-Al- beda, waarover de onderhande laars van de partyen donderdag al overeenstemming hadden bereikt. Na een langdurige vergadering in Nieuw-Vennep hebben ook de verkeersleiders, verenigd in het Luchtverkeersleidersgilde, de overeenkomst goedgekeurd. "Wel zal een brief naar de commissie-Al- beda worden gestuurd, waarin de verkeersleiders enkele problemen nog nader willen verduidelijken", 'aldus woordvoerder Herweijer. Volgens hem is er echter geen sprake van een ontbindend karak ter van de brief. Een nadere toe lichting daarop wilde hy niet ge ven. Vrijdagmiddag stemde ook mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) namens het kabinet for meel in met de overeenkomst. Dit na beraad van de betrokken be windslieden hierover. Ook de ach terban van de drie bonden, waar voornamelijk technisch en admini stratief personeel van de luchtver keersbeveiliging is aangesloten, de AbvaKabo, het Ambtenarencen- trum en de CFO, stemden vrijdag morgen al met de overeenkomst in. TEXEL (GPD/ANP) - Deze week nog hopen vier amateur-duikers een poging te doen om het ruim drie eeuwen oude bronzen scheepskanon boven water te ha len dat zij het afgelopen weekeinde in een wrak voor de kust van Texel hebben ontdekt. Het gaat om een in 1638 gegoten, rijk versierd stuk geschut van zo'n drieduizend kilo. Het is ontdekt aan boord van een nog niet geindentificeerd oorlogs schip met de voor die tyd flinke lengte van ongeveer veertig meter. De identificatie van het schip zal echter geen problemen opleveren, omdat het kanon van een (nu nog onleesbare) uitvoerige tekst is voorzien. De ontdekking is gedaan door vier duikers, die samen de, naar een eveneens by Texel ver gaan schip vernoemde groep Phi- lias Fogg vormen. Het is het vijftig ste schip dat de duikers hebben ontdekt. "We hebben de vondst meteen bij het ministerie van WVC gemeld," zegt Hans Eelman, een van de duikers en in het dagelijks leven makelaar op Texel. "Een bronzen kanon vinden is heel bij zonder, want dergelijke kanonnen waren in de zeventiende eeuw zo kostbaar dat men, als er een schip was vergaan, alle moeite deed ze te bergen. Er zullen ook nog wel ijze ren kanonnen aan boord zijn, mis schien wel tien tot vijftien." Het wrak van de oorlogsbodem, dat naar schatting zo'n 300 opva renden heeft geteld, is volgens Eel man gaaf. Het ligt op een voor dui kers geringe diepte van nog geen tien meter. De kanonnen die hij heeft gezien staan met de lopen uit open geschutspoorten. Daaruit en uit de positie van het wrak leidt hy af dat het schip in de winter moet zijn vergaan. Het is vermoedelijk uit de bodem losgekomen, toen er onlangs zand is gezogen. Hans Eelman wil haast met de berging, omdat hij bang is dat er anders ongewenste kapers op de kust zullen verschijnen. Volgens hem is het ophalen van het bron zen stuk geen probleem. "Met de moderne Noodzee-kotter van een van m'n kornuiten tillen we het er zo uit," zegt hij. Politie slaat groot alarm na ontsnapping binnenkort toestemming krijgt om naar het westen te gaan. In het verleden is het herhaaldelijk ge beurd dat dissidenten staatsge vaarlijk werden genoemd en kort daarop naar het westen werden uit gewezen. Nijpels acht het echter waar schijnlijker dat mevrouw Grivnina spoedig wordt gearresteerd, omdat de Russische autoriteiten niet zou den willen toestaan dat haar huis een pelgrimsoord wordt van sym- phatiserende jongeren die deelne men aan het wereldjeugdfestival dat vrijdag begint. Nu al wordt het huis van Grivnina 'bewaakt' door jongeren die al in de Russische hoofdstad zijn aangekomen, aldus Nypels. Europarlementariër voor de WD De Vries reageerde eerder die dag met een open brief op de me dedelingen van TASS. Ook hij stel de dat Grivnina wel degelyk wil emigreren en dat de weigering van de Sowjet-Unie in strijd is met de mensenrechten. In zijn open brief wijst De Vries op artikel 13 van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, dat bepaalt dat ieder mens het recht heeft zijn land te verlaten. In de Slotakte van Helsinki hebben West en Oost in 1975 afgesproken dat zy zich aan deze VN-verklaring zouden hou den. „De manier waarop U Irina Grivnina en haar familie behandelt is in strijd met internationale ver plichtingen die u zelf bent aange gaan". Nieuwe batterij hoortoestellen goed voor milieu DEN HAAG (ANP) - De nieuwe ge neratie batterijen voor hoortoestel len, de zink-luchtbatterijen, is be ter dan de traditionele kwikbatte- rij. Zowel slechthorenden als het milieu hebben baat bij het gebruik van dit nieuwe type batterijen. De ze conclusies trekt de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek in Den Haag uit een onderzoek naar batterijen. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft zaterdag tot 's avonds laat 'jacht' gemaakt op een bever die zich in de Prinsengracht ophield. Het water in de Amsterdamse grachten is zo smerig dat het dier een langdurig verblijf niet zo overleven. Twee man van de rijkspolitie te water, twee mensen van de Dierenambulance, een brandweer-duikwagen met vier man, een bluswagen met acht brandweermensen, acht politieagenten en een aantal eigenaren van plezierjachten namen deel aan de actie, die veel bekijks trok. De bever bleek zijn 'jagers' echter te vlug af. Op de Amstel raakten de zoekers het spoor bijster (foto anp). Van Lennep ziet licht in besprekingen Argentinië SCHIPHOL (ANP) - De onderhan delingen tussen Nederland en Ar gentinië over de achterstallige be talingen van het Zuidamerikaanse land aan Boskalis voor de 1800 km lange gasleiding die het Neder landse bedrijf enige jaren geleden heeft gelegd, verlopen redelijk gunstig. Van Lennep zei gisteren bij zijn terugkeer van een onder handelingsronde in Rome dat hij 'goede hoop' heeft dat de oplossing 'een stapje dichterbij' gekomen is. Van Lennep zei zijn optimisti scher verwachtingen te baseren op een memorandum van de Argen tijnse regering dat voor het eerst beleidslijnen aangeeft om tot meer algemene onderhandelingen te ko men. Hij wilde geen nadere mede delingen over de inhoud van het memorandum geven. Van Lennep zei de indruk te heb ben dat nu ook ten aanzien van het functioneren van het bedrijf Co- gasco soepeler door de Argentijnse regering wordt geopereerd. Cogas- co is een dochteronderneming van Boskalis. Dit bedryf exploiteert de 1800 kilometer lange gaspyplei- ding, die enige jaren geleden door Boskalis is aangelegd. Rond het functioneren van Cogasco zijn in Argentinië moeilijkheden gerezen, onder meer door wat Van Lennep noemde een 'weinig soepele hou ding' van de Argentijnse regering. De achterstallige betalingen be treffen het niet betalen van aflos sing en rente van de kosten van de pijpleiding. In november zyn over deze kwestie onderhandelingen tussen de beide overheden begonnen die, zo gaf Van Lennep toe, tot op he den zonder concrete resultaten zyn gebleven. Op basis van het jongste memorandum van de Argentijnse regering ziet Van Lennep die toe komst echter iets optimistischer tegemoet. Van Lennep wilde geen nadere mededelingen doen over de huidige omvang van de achterstal lige rentebetalingen en van de tota le betalingsachterstand op dit mo ment. In september onderhande len beide landen opnieuw. De stichting stelt dat zink-lucht batterijen in aanschaf duurder zijn dan kwikbatterijen maar dat de kosten per dag door hun langere le vensduur toch lager uitvallen. Als een gangbaar type hoortoestel in tensief wordt gebruikt, bijvoor beeld 12 uur per dag, bereikt men een besparing van ongeveer 20 pro cent. Als de hoortoestellen minder intensief worden gebruikt is het rendement van de zink-batterijen lager, terwijl bij incidenteel ge bruik de zink-luchtbatterij zelfs duurder is dan'de kwikbatterij. Het kostenbeeld kan volgens de onderzoekers weer veranderen in positieve zin, als de fabrikanten niet alleen via de duurdere audi- ciens zouden leveren, maar ook via de drogisterijen. De zink-luchtbat terij bevat verder slechts een frac tie van de hoeveelheid kwik die in kwikbatteryen zit. Alleen al om die reden verdient de nieuwe batterij de voorkeur van de gebruiker, al dus de stichting. NOTA ZUID-AFRIKA (ANP) - Het Zuidafrikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Nederland een nota gestuurd, die momenteel op het ministerie van buitenlandse zaken wordt bestudeerd, zo heeft een woordvoerder van het ministe rie die weekeinde meegedeeld. AVEREEST (ANP) - De politie heeft groot alarm geslagen na de ontsnapping vrijdagmiddag uit de tbr-inrichting in Avereest van een als zeer gevaarlijk bekendstaande gedetineerde uit het Brabantse St. Willebrord. De man ging er tijdens een wandeling in Avereest van door. Er waren op dat moment twee gestichtswachten van Groot Batelaar bij hem. De man zit een straf uit wegens het doden van een rivaal in St. Wil lebrord en is bovendien ter be schikking van de regering gesteld, omdat hy twee jaar geleden een po litieman in West-Brabant had ge gijzeld. Hij pleegde dat misdrijf na dat hij was ontsnapt uit het huis van bewaring in Den Bosch. De ontsnapte gedeinteerde heeft de voorbije jaren diverse mensen ge dreigd te zullen doden, onder wie zijn ex-echtgenote en haar kind, en de rechtbankpresident en de offi cier van justitie die hem in verband met de gijzelingszaak voor zich ge had hebben. Vorig jaar heeft hij met behulp van familieleden ge probeerd te vluchten uit een straf inrichting in Arnhem, maar dat mislukte. Bij het parket in Breda is men ontsteld en ontstemd dat een zo ge vaarlijk man kennelijk in een situa tie is gebracht dat hij vrij eenvou dig kon wegkomen, zoals een woordvoerder het uitdrukte. Vuurwapens gestolen uit politiebureau LOOSDRECHT (ANP) - Inbrekers hebben in het weekeinde twee dienstpistolen meegenomen uit het politiebureau in Loosdrecht. De daders kwamen het bureau bin nen door een lichtkoepel op het dak van het bureau weg te halen. Ze doorzochten kastjes van het personeel en werkruimten. Behal ve met de twee dienstwapens gin gen ze er ook vandoor met een in beslag genomen stiletto en 450 gul den (voor een deel uit de kas van de personeelsvereniging en voor een deel in beslag genomen geld). Het bureau is 's nachts niet bezet. Surveillerende politiemannen die die nacht twee keer langs het bu reau zyn gekomen hebben niets bijzonders gemerkt. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. SCHAGEN (ANP) - In een fietstunneltje onder de weg Schagen-Alkmaar heeft zich gisteren een vechtpartij tussen ongeveer 25 personen voorge daan. Daarbij is door een van hen met traangas gespoten. De rijkspolitie probeerde om ongeveer half drie 's nachts een automobilist aan te houden die ervan werd verdacht te rijden onder invloed. Een passerende groep jeugdige Amsterdam mers bemoeide zich met die aanhouding en raakte in ge vecht met de automobilist en zijn passagiers. Een van de Am sterdammers hanteerde daarbij een spuitbus met traangas. Een twaalftal politiemannen uit Schagen en omgeving kon de vechtenden uiteindelijk schei den. ROTTERDAM (ANP) - Het open baar lichaam Rijnmond gaat on derzoeken of in het Rijnmondge bied kankerverwekkende stoffen voorkomen. Rijnmond wil weten in welke concentraties die stoffen aanwezig zijn en in hoeverre de grenswaarden in woongebieden worden overschreden. Tevens wordt bekeken waar die kanker- wekkende stoffen vandaan komen en welke mogelijkheden er zijn om de uitworp ervan te bestriiden. De onderzoekskosten bedragen ruim 330.000 gulden. Het meetpro gramma wordt uitgevoerd door de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR), dat daartoe zal worden uitgebreid met de beno digde meetapparatuur. Het is de bedoeling dat het onderzoek in 1988 wordt afgerond. In een later fase van het meetprogramma zal ook het voorkomen van zogenaam de polycyclische aromatische kool waterstoffen (PAK's) worden on derzocht. De stoffen die in eerste instantie worden gemeten zijn acrylonitril (een grondstof voor plastics die te vens vrijkomt bij schoonmaak- werkzaamheden op schepen en wagons en dergelijke), 1,2-dich- loorethaan (grondstof voor de fa bricage van vinylchloride), vi- nylchloride (de grondstof voor PVC-plastics) en 3,4-benpyreen, een stof die vrijkomt bij de ver branding van koolwaterstoffen. Ook de aanwezigheid van benzeen wordt gemeten. Benzeen (bijvoor beeld in benzine) is een grondstof voor een aantal chemische produk- ten. Rijnmond verwacht dat de concentratie van deze stof in vrij wel het hele Rijnmondgebied bo ven de grenswaarde zal liggen. Eer dere onderzoeken hebben al ver hoogde concentraties als gevolg van verkeer en de industrie in de regio aangetoond. TERNEUZEN (GPD) - De ver- pakkingsfabriek Elopak Ne derland in Temeuzen heeft de produktie gestopt van onge veer een miljoen stuks melk- verpakkingen. Na overleg met een aantal melkfabrieken in het land heeft het Nederlands Zui- velbureau in Rijswijk daartoe opdracht gegeven. De betrokken bedrijven ne men deel aan de actie 'Melk de Witte Motor', die het drinken van melk moet stimuleren. De produktie van de betreffende melkkartons by Elopak had al les te maken met een onderdeel van die actie, waarbij een nieu- slogan, waarin het woord 'koelvloeistof voorkomt, worden geïntroduceerd. Naar aanleiding van het schandaal rond Oostenrijkse wijnen, waarin diethyleengly- col (een stof die ook als anti vries in auto's wordt gebruikt) is aangetroffen, achten de be drijven het niet verstandig in hun promotie-activiteiten een link te leggen tussen melk en koelvloeistof. Dat zou psycho logisch alleen maar een ver keerd effect by het publiek te weeg kunnen brengen. De verpakkingen zouden eind augustus op de markt ko men. Volgens de informatie die Elopak van het Nederlands Zuivelbureau heeft gekregen, wordt de produktie van karton nen nu voor enige tijd opge schort. Het Terneuzense bedryf heeft echter alle begrip voor de situatie. "Zo'n slogan zou in derdaad de indruk kunnen wekken dat er koelvloeistof in de melk zit. Dat is natuurlijk niet zo. Het is een woordspe ling. De melk wordt in dit geval gepositioneerd als een 'koel vloeistof voor denkers'. Ik denk dat het Zuivelbureau ge woon even wil wachten tot alle rumoer rond de Oostenrijkse wijnen van de baan is en dat ze dan alsnog met de slogan de markt opgaan, maar het is ook mogelijk dat ze er helemaal van afzien", aldus een woordvoer der van Elopak. De produktiestop heeft overi gens geen nadelige gevolgen voor het Terneuzense bedrijf. ELBURG - „Het enige nadeel is dat je zo weinig tegen de muur kwijt kunt. Ik heb ook een rond bankstel moeten kopen, want een gewoon bankstel ging er niet in", zegt Willie Scheltens. Hij woont in een van de oude stadstorens (ron delen) van het Gelderse stadje El- burg. Het rijtje waarin zijn toren staat, was vroeger het armenhoek- door Runa Hellinga je van de stad. Vier piepkleine huisjes die tegen de stadsmuur aan waren gebouwd om de kosten van een muur te sparen. En dan die ou de ronde toren met twee kamertjes van een meter of vier, vijf door- Vanaf de jaren 50 wilde niemand er meer wonen. Jaren lang zijn de huisjes als opslagplaats gebruikt. Maar ruim twee jaar geleden zijn ze opknapt en sindsdien wonen er jongeren in. Ook het rondeel (de to ren) is weer bewoond. De huisjes zijn eigendom van de Stichting Maria Harmensz. Coura ge. De stichting beheert de erfenis van een gelijknamige zeventiende- eeuwse inwoonster van Elburg, die destijds bepaalde dat haar geld be steed moest worden aan goede werken onder de armen. Het kapi taal is in de loop der eeuwen klaarblijkelijk zuinig beheerd, want nu er voor de armen niet veel meer te doen valt, restaureert de stichting her en der in Elburg mo numenten. De woningen waren eigenlijk be stemd voor bejaarden. Wie er bin nenkomt, begrijpt meteen dat dat een verkeerde planning was. Een steile trap voert naar de slaapka mer, terwijl wc en douche zich be neden bevinden. Omdat alle be jaarde belangstellenden zich terug trokken, zijn er nu jongeren in ge huisvest. De woonkamer van Willies toren heeft ronde ongepleisterde muren. Een van de voorwaarden waar hij zich aan moet houden, is dat hij niets aan de torenmuur doet. Be hangen of stucwerk aanbrengen mag niet. Spijkers in de muur slaan is ook verboden en er mag geen antenne op het dak worden gezet. Gelukkig heeft Elburg een aansluiting op de kabel-tv. Veilig De bakstenen wanden maken de ruimte vrij donker. Alleen aan de straatkant zijn ramen. Aan de ach terkant zijn twee schietgaten, waarvan er een is dichtgemetseld omdat dat uitkijkt in de schuur van de buren. In het andere gat zit glas. Veel licht komt daar echter niet door naar binnen, want de muur is ongeveer een meter dik. Vlak naast het schietgat is een muurnis, waar vroeger de wapens binnen handbe reik stonden. Willie: „Die dikke muren geven wel een veilig gevoel. Als het stormt, dan merkje er binnen niets van". Maar het heeft ook een na deel. In Elburg wordt de onroe rend goed belasting berekend naar de omtrek van de woning. Dat is ontstaan toen de belasting werd in gevoerd. De boeren uit de omge ving weigerden namelijk om een ambtenaar in huis toe te laten om de oppervlakte van de kamers op 'te meten: „Maar als je muren een meter dik zijn, dan is dat systeem" SpGUXtOCht erg nadelig. Dan betaal je heel wat geld voor niets. Dat was de belas ting uiteindelijk ook wel met me eens. Ik betaal nu alsof ik een ge wone twee-steens buitenmuur heb". De duiven hebben trouwens nog steeds niet begrepen dat ze hier niet meer wonen". Het rijtje huizen was voor de res tauratie een slordige hoek in het stadje. Elburg is een fraai oud stad je met een mooie gracht en kleine oude straatjes. Er is de laatste jaren veel gerestaureerd en er wordt veel aan gedaan om toeristen te trek ken. Het rijtje opslagplaatsen vlak bij het centrum paste niet in het stadsbeeld: Hier in de toren wer den oude kranten opgeslagen, daarnaast werden varkens gehou den en daarnaast duiven. Het heeft trouwens een tijdje geduurd eer de mensen in Elburg hadden afge leerd om hun oude kranten hier heen te brengen. Toen ik hier in het begin woonde, stonden er vaak nog stapels papier naast de toren. Wie bij Willie Scheltens in de woonkamer zit, kan zich amper in denken dat in deze woningen ooit gezinnen met zes kinderen hebben gewoond. Naar onze huidige maat staven zijn de huisjes voor één per soon vrij klein. Toch is de tijd dat er gezinnen woonden niet zolang geleden. Willie is er echter zeer tevreden. Alleen is het af en toe vervelend om in een toeristische attractie te wonen: „De VW organiseert een speurtocht door Elburg. En precies voor de toren moeten ze een vraag beantwoorden. Toen de bel het nog deed stonden er de hele dag men sen voor de deur die van mij het antwoord wilden weten. Mensen kijken ook vaak naar binnen. Het is zo'n bepaald type dat dat doet. Je hoort ze al op straat zeggen: kijk eens, zou dat bewoond zijn, en dan gluren ze even later met hun neus tegen het raam tussen de planten

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5