Burgeroorlog in Z.-Afrika Voedselbank Europj als Marshall-plan voor Derde Wereld Informatiecentrum voor toeristen en pelgrims in Assisi Achtergrond Noodtoestand: olie op het vuur Achtergrond PAGINA 4 MAANDAG 22 JULI 198 Toch heeft dit gecoördineerde politie- en legeroptreden niet kunnen verhinderen, dat de on lusten, met name in de Vaal-drie- hoek en in de Oost Kaap zijn doorgegaan. Hoewel moorden nooit goedgepraat kunnen wor den, wezen de veelvuldige voor vallen van brandstichting, en het stenigen en in het openbaar ver branden van personen die ver dacht werden van 'collaboratie' met het blanke gezag (zwarte ge meenteraadsleden, burgemees ters, politieagenten en 'infor mers') er al op, dat de inwoners van de zwarte woonwijken een voor henzelf adequaat en ge rechtvaardigd antwoord hadden gevonden op de 'officiële' strate gie. JOHANNESBURG - Er is weinig fantasie voor no dig om de zaterdag in Zuid-Afrika ingestelde noodtoestand te zien als een directe aanval op de brede anti-apartheidsbe weging in Zuid-Afrika zelf en op het Verenigd Demo cratisch Front, het UDF, in het bijzonder. Daarmee dringen zich de parallellen op met de situatie in 1960. Ook toen was er sprake van grote onrust in het land, vooral nadat zowel het African National Congress, het ANC, en het Pan Africa- nist Congress, het PAC, tot actieve campagnes van burgerlijke ongehoor zaamheid waren overge gaan. door Ruud de Wit Zo'n actie leidde op 21 maart 1960 tot een bloedbad, waarbij 69 mensen door politiekogels om het leven kwamen tijdens een vreedzame demonstratie tegen de gehate 'pasjeswetten'. De blanke minderheidsregering rea geerde op de onlusten, die daar na overal in de zwarte woonwij ken uitbraken, niet met het op heffen van de pasjeswetgeving, doch met het uitroepen van de noodtoestand op 30 maart van dat jaar en het verbieden van zo wel het ANC en het PAC. In de vijf maanden, dat deze noodtoestand van kracht was, werden 11.297 zwarten, 90 Azia ten, 36 kleurlingen en 98 blanken gearresteerd. En met dit mond en actiedood maken van de bre de oppositie, kon het bewind in de jaren daarna de apartheid ver der versterken. Jaren zestig Maar de jaren zestig zijn de ja ren tachtig niet, en het moet dan ook worden betwijfeld, of het uitroepen van de noodtoestand, inclusief de beteugeling van de 'vrije' pers, nog het geijkte mid del is om de ernstige onlusten in de zwarte woonwijken definitief de kop in te drukken. Juist de laatste weken riepen anti-apartheidskringen in Zuid- Afrika steeds weer op tot de vol ledige terugtrekking van leger en politie uit de zwarte woonwijken om op die manier een einde te maken aan de spiraal van ge weld. Maar in plaats daarvan heeft de Zuidafrikaanse regering besloten de aanwezigheid van de veiligheidstroepen uit te breiden en een stevigere 'wettelijke' ba sis te geven. Maar dat wijst er tegelijk op. dat de tot nu gehanteerde strate gie van leger en politie om de on lusten in de zwarte woonwijken onder controle te krijgen, is mis lukt. Nog geen week geleden ver klaarde een woordvoeder van de politie, dat deze strategie erop gericht was om met behulp van informanten en zwarte politie agenten te weten te komen, wie de aanstichters van de onlusten waren. Deze werden er dan uit gehaald - hoe werd er niet bij ge zegd! - en op die manier zouden de onlusten verminderd zijn. Het UDF verklaarde overi gens, dat zij sterke aanwijzingen had, dat het leger en de politie met 'doodseskaders' werkten en dat is, voor wie bereid is dat te geloven, slechts een kleine stap verder dan hetgeen de woord voerder van de politie over haar strategie kwijt wilde. Maatregelen De maatregelen die staatspre sident P.W. Botha zaterdag af kondigde, maatregelen die voort vloeien uit het uitroepen van de noodtoestand, kunnen in twee categorieën worden verdeeld. Tot de eerste categorie behoren de maatregelen, die direct van kracht zijn geworden in de 36 magistraatsgebieden, waar de noodtoestand is uitgeroepen. Zij geven aan elk lid van de veiligheidstroepen, - d.w.z. poli tie, leger, spoorwegpolitie en ge vangeniswezen de bevoegd heid om een persoon van wie wordt aangenomen dat hij of zij een gevaar is voor 'iemands le ven en bezit, of voor de openbare orde', te bevelen zich onmiddel lijk van de plaats te verwijderen. Als aan dit bevel geen gehoor wordt gegeven, mag geweld wor den gebruikt. De veiligheidstroe pen mogen eveneens iederee zonder een aanhoudingsbevel ar resteren, als zij van mening zijn, dat dat in het belang is voor de ordehandhaving. En zo'n per soon kan worden vastgehouden voor 14 dagen of langer, wanneer de minister van justitie dat be slist. Verder mag de minister van wet en orde aan iedereen, die vanwege de noodwetsmaatrege len is aangehouden, voorwaar den opleggen bij zijn vrijlating. Personen die zijn aangehouden, hebben geen recht om bezoek te ontvangen zonder toestemming van de minister. Ook heeft nie mand recht op informatie over een persoon die is aangehouden. De veiligheidstroepen hebben verder een onbeperkte macht om personen te fouilleren en gebou wen. huizen, auto's of andere voertuigen te doorzoeken, zon der dat een hogere instantie daarvoor vantevoren toestem ming heeft gegeven. Tenslotte is het publiek verplicht iemand aan te houden, die er op de een of an dere manier in is geslaagd om aan zijn arrestatie te ontkomen. Tot de tweede categorie van maatregelen, die ad hoe kunnen worden afgekondigd, behoren onder meer: afsluiting van be paalde gebieden en de controle over al het verkeer binnen zo'n afgesloten gebied; het recht om winkels, bedrijven en openbare gelegenheden te sluiten; het in stellen van een avondklok; de volledige controle over het verza melen en verspreiden van nieuws over de genoemde 'wet telijke' beperkingen en 'elke an dere maatregel, die volgens de hoofdcommissaris van politie noodzakelijk wordt geacht'. Het wordt verder een strafbaar feit om zonder toestemming van de autoriteiten de identiteit van gearresteerde personen te ont hullen, terwijl het ook verboden is plakkaten te verwijderen waarop de bovengenoemde maatregelen zijn afgedrukt. De maximumstraf op het overtre den van de maatregelen die voortvloeien uit de noodtoe stand, is een boete van 20.000 rand, circa 35.000 gulden, of 10 jaar gevangenisstraf. Om te voorkomen dat de noodtoestand leidt tot juridische procedures is het niet toegestaan om een proces te beginnen tegen iemand, - staat, minister, of lid van de veiligheidstroepen -, die optreedt in het kader van de noodtoestand. Wie de verschillende maatre gelen op een rijtje zet, kan niet anders concluderen dan dat de Zuidafrikaanse regering in de 36 magistraatsgebieden nagenoeg alle macht over het individu naar zich toe heeft getrokken. Daar naast wordt het onmogelijk de politie of het leger nog langer verantwoordelijk te stellen voor het geweld in de zwarte woon wijken en de talrijke doden, die daarbij onder de zwarte bevol king zijn gevallen. Toch kan uit verschillende ju ridische en politieke kringen ver nomen worden dat de maatrege len die nu in de wetgeving rond de noodtoestand zijn afgekon digd, de facto reeds van kracht waren. Vele voorvallen bewijzen dat. Het afgelopen jaar hebben het leger en politie enige keren zwar te woonwijken van de buitenwe reld afgesloten in periodes van onrust. Incidenten in Uitenhage/ Langa, Sebokeng, KwaThema en Duduza, om een aantal woonwij ken te noemen, hebben aange toond, dat de politie en het leger in Zuid-Afrika ook zonder een noodtoestands-wetgeving kun nen opereren met dezelfde be voegdheden die ze nu hebben ge kregen. Ook de onbeperkte bevoegd heid om mensen voor verhoor aan te houden is niet nieuw. Sec tie 29 van de interne veiligheids wet regelde reeds de aanhouding van personen voor een periode van maximaal 6 maanden, zon der dat er een aanklacht tegen hen hoefde worden ingediend. De veiligheidspolitie was even min verplicht de identiteit en de reden van de aanhouding in de publiciteit te brengen. Het groot ste verschil met de oude situatie en de nieuwe, is gelegen in de massaliteit. Was de bevoegdheid om sectie 29 toe te passen in het verleden slechts weggelegd voor leden van de veiligheidspolitie, nu is deze bevoegdheid uitge breid tot alle leden van de veilig heidsmacht. Dus niet alleen tot de circa 40.000 politieagenten, maar ook tot het hele leger - in clusief dienstplichtigen -, de spoorwegpolitie en het gevange- Reacties De eerste reacties in Zuid-Afri ka op het uitroepen van de noodtoestand wijzen dan ook op vallend in de richting van 'een onmacht van de regering-Botha om gestalte te geven aan haar eerder dit jaar aangekondigde vergroting van politieke rechten voor de overgrote meerderheid van de bevolking, de zwarten'. De blanke oppositieleider van de PFP, Van Zijl Slabbert, vroeg zich letterlijk af: „Regering, wat in hemelsnaam ben je aan het doen? Wat een half jaar geleden nog 'het nieuwe tijdperk van on derhandeling en consensus' werd genoemd, lijkt steeds meer te leiden naar een situatie van be legering. Deze regering blijkt noch over de bereidheid, noch over het talent, noch over de plannen te beschikken om een effectieve onderhandelingspoli- tiek tot stand te brengen", aldus Van Zijl Slabbert. Ook het bedrijfsleven heeft ne gatief gereageerd op het uitroe pen van de noodtoestand. De verwachting in die kringen is, dat de toch al zwakke Zuidafri kaanse munt, de rand, nog ver der zal zakken en dat de roep om desinvestering in het buitenland versterkt zal opklinken, zodra de verschillende aangekondigde maatregelen daar zijn geanaly seerd. Michael Weir, president van de Associatie van Kamers van Koophandel, en John Wilson, president van de Federatie van Industriekamers, riepen in een gemeenschappelijke verklaring op „tot werkelijke onderhande lingen over de politieke en in dustriële relaties in Zuid-Afrika en een terugkeren naar realiteits zin en stabiliteit in de zwarte woonsteden". Ook de voorzitter van het Afri kaans Handelsinstituut, Donald Masson, benadrukte dat veilig heidsmaatregelen alleen niet vol doende zijn: „Een wezenlijk aan tal hervormingen, die de aspira ties van de zwarte bevolking dekt en de overduidelijke klach ten van die kant wegneemt, zijn noodzakelijk bij toekomstige on derhandelingen". Een bekende jurist, professor John Dugard van de Witwaters- rand-universiteit, sinds kort eveneens juridisch adviseur van bisschop Desmond Tutu, voor spelde een terugkeer naar de har de lijn, zoals die ruim tien jaar geleden gold onder wijlen John Vorster en sprak als zijn vrees uit, dat de noodtoestand gevolgd zal worden door massa-arresta ties en het verbieden van bepaal de organisaties. Dominee Beyers Naudé, secre taris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, sprak zich ook in die richting uit. Hij noemde de mogelijkheid van perscensuur, die opgesloten ligt in het uitroe pen van de noodtoestand, zijn eerste grote bezorgheid. „Maar dit zal het wantrouwen van de rest van de wereld alleen maar bevestigen in de opvatting, dat er hier werkelijk verschrikkelijke dingen aan de hand zijn". Beyers Naudé wilde niet voor uitlopen op mogelijke maatrege len tegen de Zuidafrikaanse Raad van Kerken of het UDF: „Maar welke stappen ze ook te gen ons zullen ondernemen, we zullen onze strijdbaarheid niet verliezen en zeker onze stand punten piet veranderen". Vol gens de strijdbare dominee had de zwarte bevolking de drasti sche maatregelen, die nu van kracht zijn geworden, reeds lan ge tijd verwacht, maar „uiteinde lijk verandert er niet zoveel in haar situatie, aangezien de maat regelen slechts een bevestiging zijn van hetgeen waar zij al zo lange tijd onder lijdt". Hij riep de wereld op in te grij pen in Zuid-Afrika, voordat het te laat is en het land in vlammen opgaat. Zijn collega Boesak zat er in elk geval niet ver naast, toen hij onlangs verklaarde, dat Zuid- Afrika in een staat van burger oorlog verkeerde. Of het uitroe pen van de noodtoestand daar het juiste middel tegen is, zullen de komende maanden moeten uitwijzen, maar redenen voor twijfel zijn hier op hun plaats. Met twee plannen en de hartelijke steun van de Tweede Kamer op zak vertrok minister Schoo (ont wikkelingssamenwerking) korte tijd geleden naar Europa'. Ten eer ste wilde ze proberen om samen met haar Europese collega's uit de EG-voedseloverschotten zes tot ze ven miljoen ton graan extra voor Afrika te krijgen, de hoeveelheid door Sjaak Smakman die volgens de VN-voedselorgani- satie (FAO) nodig is om dit jaar de ergste nood te lenigen. Van dat plan is sindsdien weinig meer ver nomen: hopeloos gestrand in de Brusselse (landbouw)bureaucratie. Het tweede plan was ambitieu zer: het oprichten van een Europe se voedselbank, die snel en doel matig kan inspelen op noodsitua ties in de wereld. De geestelijke va der van het plan is voorzitter Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel. Hij lanceerde het een poosje geleden in het blad Aspec ten, waarna het politiek werd opge pikt. Het VVDrkamerlid Den Ou den-Dekkers diende er een paar maanden geleden een motie over in, die met grote eenstemmigheid werd begroet, ook door haar partij genote minister Schoo. Schelhaas gaat ervan uit dat ze ker de eerse twintig jaar voedsel hulp een noodzakelijk onderdeel blijft van het ontwikkelingsbeleid. Opvoering van de voedselproduk- tie is, zo stelt ook hij, weliswaar de enige afdoende mogelijkheid om de honger te bestrijden, maar op de korte en middellange termijn blijft voedselhulp nodig om honderden miljoenen mensen van de honger dood te redden. Het hoofdbezwaar tegen voed selhulp is dat het opvoering van de eigen produktie remt. Regeringen in ontwikkelingslanden houden de voedselprijzen vaak kuntmatig laag met als neveneffect dat de ei gen boerenbevolking niet meer produceert dan voor de eigen be hoefte nodig is. De voedselhulp stelt ze in staat om dat beleid voort te zetten. Voedselhulp en bevordering van de eigen produktie hoeven elkaar niet altijd uit te sluiten, vindt Schelhaas, al erkent ook hij dat ook zijn plan dit dilemma blijft be staan. Maar, vindt hij, om het pro bleem zoveel mogelijk te omzeilen kan voedsel heel gericht worden gegeven. Hij noemt als voorbeel den de voedsel- voor- werkprojec ten van het Wereldvoedselpro gramma (WFP) - waarbij arbei ders hun loon in natura krijgen uit betaald - schoolvoedselprogram- ma's en hulp aan gezondheidscen tra. Nu gaat nog zo'n 60 procent als 'algemene voedselhulp' naar de ontwikkelingslanden. Efficiënt Zijn plan voor een voedselbank richt zich voornamelijk op de prak tische uitvoering. De EG-hulp is vooral berucht om zijn traagheid. Tussen het moment van toeken ning van hulp en het moment waarop deze in de haven arriveert ligt veel tijd: graantransport duurt gemiddeld 224 dagen, melkpoeder doet bijna 13 maanden over de tocht, en de lijdensweg van de bo- terolie telt maar liefst 447 dagen. Een ander EG-cijfer: nog geen 40 procent van de hulp die in 1983 werd toegekend, arriveerde ook in dat jaar ter plekke. Een onafhankelijke voedselbank kan, aldus Schelhaas, sneller en ef fectiever inspelen op noodsituaties omdt er minder coördinatie tussen de tien (straks twaalf) lidstaten no dig is, de expertise uit de verschil lende landen kan worden gebun deld én er met een veel kleinere staf kan worden gewerkt. Dat werkt weer kostenbesparend, zo dat er minder geld verloren gaat aan overheadkosten (populair ge zegd: aan de strijkstok blijft han gen). Die voedselbank moet boven dien meer voedsel ter beschikking krijgen. Naast de huidige EG-voed- selhulp (ongeveer 1,3 miljard gul den) moet de bank als eerste stap één procent van de Europese land- bouwproduktie onder zijn hoede krijgen. Dat kost ongeveer 900 miljoen gulden, maar slechts 450 miljoen wanneer deze uit de ruimschoots voorradige overschotten wordt ge haald. Op termijn moet dat percen tage tot vijf worden opgevoerd, vindt hij. Dat stelt de bank ook in 'staat om op strategische plaatsen noodvoorraden aan te leggen. Het extra geld moet in de eerste plaats komen van de Gemeenschap, maai daarnaast kunnen de lidstaten nog afzonderlijk lid worden van de bank door middel van een finan ciële bijdragen. Koppeling De hulp kunnen ontwikkelings landen direct bij de voedselbank aanvragen. Noodhulp kan zonder voorwaarden worden gegeven, maar hulp op langere termijn kan de voedselbank koppelen aan sti mulering van de eigen produktie. Hetzij door de eigen boeren (met het uitgespaarde geld) hogere prij zen voor hun produkten te geven, hetzij door het Europese voedsel op de inlandse markt te verkopen en het geld te gebruiken voor land bouwprojecten, aldus Schelhaas. Zodoende kan het plan. vindt hij, werken als het Marshall-plan waar mee de VS er na de Tweede We reldoorlog Europa bovenop hiel pen. Het plan van Schelhaas biedt wellicht ook een oplossing voor een van de grootste problemen bij de EG-hulp: het transport. Tot aan de havens gaat het allemaal wel, maar het verdere vervoer stuit al tijd weer op grote problemen. De massale voedselstroom van de af gelopen maanden naar Afrika heeft dat weer eens bewezen. Bij gebrek aan transportmiddelen blijft veel voedsel aan de kust lig gen. Van de paar honderd miljoen gulden die het Live-Aidconcert op bracht zijn bijvoorbeeld dan ook direct zestig vrachtwagens ge kocht om transport van het voed sel te verzekeren. In de EG is dat aspect altijd sterk verwaarloosd: bij voedselhulp werd/wordt het transport gegund aan de laagste inschrijver, waarbij op factoren als betrouwbaarheid en snelheid niet wordt gelet. Met name Engeland voelt er niet veel voor dit systeem, waaraan minister Schoo zich naar eigen zeggen groen en geel ergert, aan te pakken omdat het extra geld kost. En de EG kent nog altijd het vetorecht voor elk van de afzonderlijke lid staten. Een autonome voedselbank hoeft niet eindeloos naar compro missen over dit soort dingen te zoe ken. Of het plan het ook haalt is ech ter een tweede. In Nederland heeft het weliswaar brede politieke steun gekregen, in Europese krin gen is er heel wat gematigder op gereageerd. Volgens woordvoerder Wildenburg van Ontwikkelingssa menwerking wordt het plan mo menteel 'technisch uitgewerkt' bij de Europese Commssie. Hoewel er voor de EG een aantrekkelijke kant aan zit - een deel van de voed- seloverschotten kan op die manier netjes worden weggewerkt - blij ken de Europese molens ook nu langzaam te malen. Voor eind au gustus, wanneer de 'Brusselse zo mer' ten einde loopt, verwacht hij geen schot in de zaak. FAO-direc- teur Maurice Williams zei kort ge leden dat 'het onvermogen om de rijke landen te doordringen van de noodzaak om meer hulp te bieden de grootste mislukking is van de jaren zeventig is'. De vraag blijft of dat anno 1985 anders is. De 'Nederlandse Franciscaan se Samenwerking' heeft in de Italiaanse stad Assisi, in samen werking met de organisatie van Franciscanen in het Duitse taal gebied, een informatiecentrum' geopend. Dit in verband met de grote belangstelling voor de ge boorteplaats van Franciscus van Assisi bij toeristen en pelgrims uit Nederland. Het centrum staat onder lei ding van drie franciscanessen, onder wie de Nederlandse Dymphna Preijde. Zij houden rondleidingen en halen daarbij teksten aan uit franciscaanse bronnen. Ook geven zij inlichtin gen over de franciscaanse bewe ging in het Nederlandse en Duit se taalgebied. Ten minste een maal per dag is er een gebeds dienst in beide talen. Het informatiecentrum is tot 31 augustus open. De 'Neder landse Franciscaanse Samen werking' wil volgend jaar het he le toeristenseizoen in Assisi pre sent zijn. Hongerstaking.De Raad voor de Zending en de commissie We- relddiakonaat van de Hervormde Kerk en de commissie Zending en Werelddiakonaat van de Gere formeerde Kerken zullen alle predikanten vragen, voorbede te doen voor vrede in Nicaragua. Paul en Nel van der Harst en Ineke Bakker, die voor deze ker kelijke organen in Nicaragua werken, vragen in een telexbe richt ook om steun voor de actie van de Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken, Miguel d'Escoto, een rooms-katholiek priester die sinds 8 juli in een kerk in Managua in hongersta king is. "Met dit profetische ge baar wil de priester aangeven, dat alle diplomatieke en juridi sche middelen om de vrede na derbij te brengen zijn uitgeput", schrijven de Van der Harsten en Ineke Bakker. "Zijn vasten is een noodkreet, geboren uit een oorlogssituatie waaruit geen ver lossing mogelijk lijkt". De secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, ds. W. R. van der Zee, heeft de Nationale raad van Christelijke Kerken in de Verenigde Staten gevraagd, te protesteren tegen de agressie en onmenselijkheid tegenover Ni caragua. "Pater d'Escoto is ziin vasten begonnen als een teken voor vrede en de verdediging van het leven en tegen elke vorm van terrorisme", schrijft Van der Zee. d'Escoto zond een bood schap aan de Nederlandse Raad van Kerken waarin hij van zijn actie mededeling doet. Orgeldag.De culturele raau1 van Noord-Holland houdt in sa menwerking met de stichting 'Vrienden van de Grote Kerk Haarlem' op zaterdag 3 augustus een 'doorlopende excursie' naar vier belangrijke orgels in Haar lem, te weten van de oude Sint Bavo, de Waalse kerk aan het Be gijnhof, de doopsgezinde kerk aan de Frankestraat en de Nieu we Kerk aan het Nieuwe Kerk plein. Het orgel in de Bavo dateert van 1738, in de Waalse kerk van 1808, in de doopsgezinde kerk van 1968 (een orgel van Ahrend en Brunzema) en in de Nieuwe Kerk van 1791. Het laatste is pas gerestaureerd. Om 11, 12, 1, 2 en 3 uur zijn er bespelingen van een half uur. Om 3 uur wordt ook het orgel bespeeld van de rooms-ka- tholieke Bavokerk aan de Leid- sevaart. De organisten zijn Klaas Bolt, Kees Rosenhart, Jacques van Oortmerssen en Hans van Nieuwkoop. In de kerk aan de Leidsevaart Michael Hedley. Edict van Nantes.Op 12 en 13 oktober wordt in Parijs op groot scheepse wijze herdacht dat 300 jaar geleden (1685) het Edict van Nantes werd opgeheven. Deze opheffing verklaarde de Franse protestanten vogelvrij, met als gevolg dat velen de wijk namen naar het buitenland. De officiële herdenking ge beurt in het Unesco-gebouw in tegenwoordigheid van de Franse president. Er staat ook een oecu menische kerkdienst op het pro gramma, georganiseerd door de in 1913 opgerichte protestantse federatie. Papier.Aartsbisschop John Vikström van de Finse lutherse kerk is een bezoek van vijf dagen begonnen aan de zusterkerk in Letland, met haar 300.000 leden de grootste lutherse kerk in de Sovjet-Unie. Hij heeft een gift van 40 ton papier bij zich voor een nieuwe oplage bijbels in het Lets. Hervormde Kerk:aangeno- men naar Franeker-Herbayum P. de Ruiter Leeuwarden-Huizum- .Gereformeerde Kerken: beroe pen te Andijk J. Ritsema Bellen; aangenomen de benoeming tot ziekenhuispredikant in Apel doorn G. A. Westerveld aldaar, naar Sint Jansklooster Th. Kor- teweg Tzum. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangeno men naar Driebergen kandidaat J. Ophoff Bedum. Het geweld in Zuid-Afrika eist dagelijks meer slachtoffers. Zaterdag werd Fort Calata ten grave gedra gen. Calata was een zwarte leider in Cradock, die samen met drie anderen op mysterieuze wijze werd vermoord. De kist is bedekt met de vlag van het verboden ANC, het African National Congress (foto ap»

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4