actief in vrije tijd Folkfestival: geslaagde happening Zondag en toch veel mensen in de binnenstad Een stap in stilte Op heterdaad 'Gemeente moet mogelijkheden gewapend asfalt onderzoeken' Lezers Schrijven Politie vangt 'goede bekende' Centrum '45 Kooipark (6) Toppianisten in park LEIDSEL* LAKENFEESTEN 15 JULI T/M 3 AUGUSTUS 1985 LEIDEN - Liggend in het gras, een biertje binnen handbereik, kletsend en luisterend naar je favo riete muziek: voor fans van folk muziek was dit waarschijnlijk het ideale tijdverdrijf op het elfde Leidse folkfestival in het Van der Werfpark. Een afwisselende pro grammering en het in redelijke hoeveelheden toegestroomde pu bliek maakte dit onder auspiciën van de Leidse Lakenfeesten geor ganiseerde evenement zeker tot een geslaagde happening. De folkfan is vooral een gezellig heidsmens. De muziek is voer voor dit type gezelligheidsmensen: community singing, grappen, grappige verhalen, de historische achtergronden van de muziek en de troubadours, alles komt aan bod op een folkfestival. Over de muzikale kwaliteiten van de artiesten moet echter niet te lichtvaardig worden gedacht. Som mige muzikanten beheersen hun instrument door middel van het tienvingerige blindspeelsysteem, terwijl ook de moeilijkheidsgraad van de antieke, sommige uit de middeleeuwen daterende, instru menten niet moet worden onder schat. Voorts bewees ook dit folkfesti val eens te meer dat vocale kwali teiten verre van overbodig zijn. De muziek is vaak perfect geschikt voor ingewikkelde meerstemmige harmonieën, waarbij alles uit de kast moet, soms tot het humoristi sche aan toe. Het folkfestival werd geopend door de jonge, Ierse groep Blasket Sound dat een vrij doorsnee reper toire brengt, met jigs en reels (de tot klompendans nodende muziek) en gevoelige ballades. De Engelse entertainer Johnny Silvo betrad daarna het podium over en trachtte het publiek te vermaken met af wisselend blues, ballads en calyp- Chileense muziek van Machitun, een groep voortgekomen uit het verzet, slapstick en humor van het Belgische Zakdoek en het straat- circus Caprioli, dat zowel een acro batiek als muzikaal programma voor het voetlicht bracht, gingen de 'top of the bill', de Albion Band, vooraf. Deze Engelse band, geen kleine jongens op hun gebied, slo ten na een tweede optreden van Machitun, het folkfestival bevredi gend af. RAYMOND PEIL Liggend in het gras, zaterdag LEIDEN - Het mag ongeloofwaar dig klinken, maar het was gisteren een drukte van belang in de Leidse binnenstad. Ligt het hartje van de stad er normaal gesproken uitge storven by op zondag, gisteren zorgden de Lakenmarkt en andere festiviteiten er voor dat een groot publiek (qua veelkoppigheid ver gelijkbaar met de hoeveelheid mensen die de zaterdagmarkt be zoeken) van kraam tot kraam struinde. De basis van de Lakenmarkt, de naam zegt het al, vormde de aan wezigheid van tal van handelaren in textiel en zelfs het originele Leidse laken, waaraan de markt haar naam dus dankt. Voor de af wisseling een markt voor louter textiel zou waarschijnlijk minder aantrekkingskracht hebben - ont braken de kramen voor snuisterij en, stripboeken, snelportretten en allerhande handelswaar ook niet. Behalve handelaars verlevendig den ook lieden van het oude am bacht, goochelaars en muzikanten het straatbeeld. Het Stadhuisplein werd afwisselend bevolkt door on der meer de Fanfare Sint Juttemis en het Roha Dansorkest. De win kels mochten open zijn, maar be halve wat meubelzaken en zaken in snuisterijen en curiosa hebben niet veel middenstanders gebruik gemaakt van de speciale, voor de gelegenheid afgegeven ontheffing van de winkelsluitingswet. Organisator en VW-drecteur C. Hugens hoopt dat aanstaande zon dag de animo van de winkeliers wat groter zal zijn. "Aan de Bees tenmarkt was het echt bruisend. De andere winkeliers moeten nog volgen". Dat het de moeite loont voor de winkeliers, bewijst volgens Hugens ook wel de drukte in de Haarlemmerstraat: geen winkel open en desondanks op een gege ven moment bomvol. Gisteren speelde zich in de Pie terskerk de laatste voorstelling van LEIDEN - Drie Leidenaars, van 27, 28 en 30 jaar, zijn zaterdagochtend om vijf uur op heterdaad betrapt toen zij bij een supermarkt aan de Kooilaan gestolen rookwaar in hun auto stonden te laden. De rook waar, met een waarde van 5.000 gulden, was afkomstig uit de su permarkt, waartoe zij zich door het inslaan van een ruit toegang had den verschaft. De auto is in beslag genomen. AUTO'S - Van zeker elf auto's aan de Vrouwenweg zijn in de nacht van zaterdag op zondag de banden lek gestoken. In totaal werden 15 banden door vandalen 'mishan deld'. Duivensport PV De Reisduif hield een wed vlucht voor jonge duiven vanaf Moeskroen. 1. P. Mooten; 2-4-5 W. v.d. Hoogt; 3-4-6-7 W. Kop; 9. W. Tolboom; 10. N. de Groot en Zn. De oude duiven vlogen van Chartres. 1. W. Fokker; 2. W. Kop; 3-6-8-10 N. de Groot en Zn.; 4-7 W. v.d. Hoogt; 5. G. van Stein; 9. H. van Wezel. Duivensport (2) PV De Blauwkras vloog vanuit Chartres. 1-3 A. v.d. Holst; 2-4 Comb. Blom; 5. R. Verhoogt; 6—7 C. v.d. Nieuwendijk; 8-9 B. Diersman; 10. Comb, de Mooy. De wedvlucht vanuit Moeskroen le verde de volgnde resultaten op: 1-7 C. v.d. Nieuwendijk; 2. J. Ro- zier; 3-6-8 R. Verhoogt; 4-5 H. Koome9. F. v.d. Wetering; 10. P. Landensbergen. Duivensport (3) PV Het Oosten organiseerde een wedvlucht vanaf Chartres: 1-4 T. van As en Zn.; 2-9-10 R. v.d. Nieuwendijk; 3-5-8 G. Hen- drikse; 6. J. Smit; 7. B. van Put ten. Vanuit Moeskroen: 1-2-9 C. v.d. Berg; 3. B. van Putten; 4. G. Hendrikse; 5-8 A. Pracht; 6-7-10 J. Smit. Duivensport (4) De oude duiven van LPC vlo gen vanaf Chartres: 1. T. Singe- ling; 2-8 K. v.d. Horst; 3. J. Sta- fleu; 4-5 V.d. Meer Halewijn; 6-7 K. v.d. Meyden; 9. J.H. Pen en Zn.; 10. W.L. Ostenk. Vanuit Moeskroen vlogen de jonge dui ven: 1. K. v.d. Horst; 2. V.d. Meer Halewijn; 3-4-7-8-10 J. Stafleu; 5- 6 P. de Haas; 9. J.H. Pen en Zn. UüJlDEN - Onderzoek wat de mo gelijkheden zijn van 'gewapend as falt' bij de aanleg of herstel van geasfalteerde wegen. Dit vragen de fracties van PPR en PSP in de Leidse gemeenteraad aan burge meester en wethouders. Beide par tijen willen dat B en W voor 1 okto ber de gemeenteraad inlichten over de uitslag van het eventuele onderzoek. Uw bericht "Voormalig patiënte sleept Centrum '45 voor rechter" (25 juni jl.) geeft helaas blijk van een aantal essentiële misvattingen. In het vertrouwen dat u redactio neel daarop terugkomt met achter grondinformatie waarin de zaken worden rechtgezet, volsta ik in dit kort bestek van een ingezonden brief met de volgdende opmerkin gen: Centrum '45 is geen psychiatri sche kliniek. De cliënten, die in Centrum '45 "gasten" worden ge noemd, zijn geen psychiatrische patiënten. Het zijn mensen met een oorlogsverleden, die zonder ver wijzing door een arts zichzelf bij Centrum '45 aanmelden voor een wekelijkse contactdag waarin "psychotherapie" wordt bedreven. Centrum '45 voldoet niet aan de erkenningsnormen voor psychia trische ziekenhuizen. Directeur Peters is geen arts of psycholoog. Hij is econoom van beroep, en zijn opmerkingen, onder andere over mijn behandeling die "helaas zon der resultaat is gebleven" had hij nimmer mogen maken zeker niet tegenover de pers. De inspectie voor de geestelijke volksgezondheid is intussen inge licht over deze nieuwe misstap van Centrum '45, en heeft gereageerd met de mededeling dat een onder zoek hiernaar zal worden inge steld. Wat betreft het bot vangen bij het medisch tuchtcollege: mijn klacht wegens grove onkunde en nalatigheid van de enige arts van Centrum '45, de heer Boomer, is in eerste instantie ongegrond ver klaard. In vermeld daarbij dat ik optrad zonder advocaat, en dat de heer Boomer van Centrum '45 bij stand had gekregen van een advo caat die (slechts) aanvallen deed op mij persoonlijk, kennelijk bij een volkomen gebrek aan argumenten om de handelwijzen en nalatighe den van de heer Boomer te verant woorden. In hoger beroep moet nog worden beslist. Ik heb intus sen steun gekregen van een advo caat, en bovendien van getuigen- deskundigen. Uw verslaggever meldde dat ik "zeg" steun te hebben van andere voormalige cliënten van Centrum '45. In feit heb ik hem namen en adressen gegeven, waarvan hy geen gebruik heeft gemaakt. E.G. Schouten, Doorn. Wij hebben het gelezen en er staat in betreffende plaatselijke verorde ning ook wel wat meer dan J.H. Derogee-Koning aanhaalt en dat dat relativeert. Bovendien zijn plaatselijke verordeningen demo cratisch te veranderen. Uit de hand gelopen zaken moeten helaas door beperkingen getroffen worden. Bovendien hebben we al in voor gaande Kooipark-artikelen ge toond, dat het loslopen van honden in onze ogen sentimenteel navoel baar is, en dat, wat ons betrof, daar aan toegeven kon worden... echter pas na aangelijnd poepen op een hondentoilet, midden op straat of in de goot of wanneer de honden getraind zijn dat daar uit zichzelf te doen en mits niet op verpozings pleinen of in verpozingsparken; al zijn er ook, die in toenemende ma te heel anders denken over het los lopen van honden door het toene mende aantal door honden aange vallen en toegetakelde kinderen. Dit wat de praktijk betreft van on ze opvatting over het loslopen van honden. Op het principiële stellen van het punt "ravotten van hon den" stelden wij in Kooipark (4) een principieel antwoord. De redenering van Derogee-Ko ning over uitlaten tussen 24.00 en 07.00 uur zou ons en de Gemeente juist bijna nopen helemaal geen honden in de stad te willen toela ten. Honden kunnen nl. ook anders dan alleen door hondenpoep lastig voor andere mensen zijn en we - schrikken ervan, dat zoiets een voudig bij Derogee-Koning niet in het hoofd opkomt. Inderdaad zijn bij de door ons genoemde meer derheid der bevolking ook alle hondenbezitters in aanmerking ge nomen. De redelijke hondenbezit ters zijn het overigens met ons Het hondenpoepprobleem is een probleem in en voor de hele stad, die in alle wijken gevoeld wordt. We krijgen klachten binnen van de binnenstad en van de buitenwij ken. Een eventueel proefproject bedoeld als proef voor de gehele stad in een door de Gemeente aan te wijzen wijk voor het uitproberen van maatregelen van ge- en verbo den in verband met de honden poep en met valse en niet valse honden geldt voor de hele stad en daar moeten alle stadgenoten hun zegje over kunnen zeggen. Toen de Kooiparkbewoners bij de verkeerde hondenbezitters-me- debuurtbewoners met hun redelij ke verzoeken en protesten in geen enkel opzicht een voet aan de grond kregen, hebben zij de gele genheid om met bezwaarden in de ze van andere stadswijken tot sa menwerking te komen met beide handen aangegrepen. En wij zijn hierop na alle schamperheden, die zij over zich heen hebben gekre gen, ook nogal eens van hen waar van zij steun hadden mogen ver wachten, niet van plan hen ook in de steek te laten. Het blijkt, dat de canisettes uit Parijs niet goed vol doen en dat bovendien deze of der gelijke apparaten over het alge meen in aanschaf, gebruik en per soneel te duur zijn, en zeker voor plaatsen ter grootte van Leiden en kleiner. Over het algemeen merk je tel kens weer, als je dit onderwerp ter sprake brengt, dat de niet bonafide hondenbezitters allerlei bij de ha ren aangesleepte argumenten aan voeren om hun typisch eingen- soortige gemakzucht te verdedigen o.m. onder het mom van honden liefde. Over het punt, wie en welke soort mensen werkelijk de ware honden-, dieren- en mensenvrien den zijn en wie de zich-zelf liefheb bers met de hond als middel en ob ject daartoe, zullen zo te zien J.H. Derogee-Koning en wij altijd van mening verschillen. Na haar aan kondiging in Kooipark (5) voor wat haar betreft, is nu met Kooipark (6) ook voor, wat ons betreft, deze dis cussie tussen ons en J.H. Derogee- Koning afgesloten. H.P. Schoch, drs. A. van Doorninck jr., Lange Vrouwenkerkkoorstraat 5, Leiden. wat ons betreft ook) LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 23-jarige ,Leidenaar aangehou den, die een "zeer goede bekende" is: al 28 keer eerder is hij in aanra king met de politie geweest. In juni is hij nog opgepakt in verband met 25 inbraken. In het weekeinde werd hij aange houden toen hij in een auto aan de Cruquiuslaan bezig was de ge luidsboxen van een hoedenplank te slopen. De eigenaar van de auto had een stil alarm in de wagen ge maakt, omdat al vijf keer eerder de geluidsinstallatie was gestolen. De eigenaar verzocht de jongeman zijn auto te verlaten, maar die bleef zitten. Intussen belde de vrouw van de autobezitter de politie die de inbreker kon arresteren. De dief was op een gestolen fiets naar de Cruquiuslaan gekomen. 'Gewapend asfalt' is een vinding van technisch opzichter J. Bouw man van het Hoogheemraadschap Delfland, zo schrijft PPR-raadslid Rob van Lint aan het college. Het bestaat uit normaal asfalt dat is versterkt met stalen gaas. Het is al een aantal keren toegepast bij het herstellen van kapotgereden asfalt wegen. Bij 'gewapend asfalt' hoeft niet de gehele weg te worden gere construeerd. Daardoor kan per strekkende kilometer een bedrag van 1,8 miljoen gulden worden be spaard, aldus Van Lint die zijn in formatie heeft geput uit het blad Binnenlands Bestuur. Gezien de grote financiële voor delen, lijkt het de PPR en PSP meer dan de moeite waard om de INBRAAK - In een woning aan de Fakkelgras is bij een inbraak in de nacht van vrijdag op zaterdag een videorecorder gestolen. Tevens werden porseleinen vazen, zilveren voorwerpen, een portemonnee met 500 gulden en een geldkistje met een inhoud van ruim duizend gul den ontvreemd. mogelijkheden van deze methode te onderzoeken. Bij dat onderzoek moeten zowel de financiële als de technische kanten van de zaak aan de orde komen. Ook moet worden bekeken of dit systeem van asfalte ren kan worden benut by de aanleg wegen. PPR en PSP willen snel uitslag hebben van het onderzoek omdat onder meer de asfaltering van de Vondellaan/Damlaan en de Rijns- burgerweg voor de deur staat. De twee partijen geven in hun brief aan B en W meteen aan hoe zij het geld, dat de gemeente eventueel overhoudt als zij 'gewapend asfalt' gaat toepassen, besteed willen heb ben. Zo willen PPR en PSP meer geld beschikbaar stellen voor een anti-discriminatiepunt, de verbete ring van de cliëntenvoorlichting bij de gemeentelijke sociale dienst, de vergroting van het aantal ar beidsplaatsen bij de directies .eco nomische zaken en milieu en voor de uitbreiding van de groenaan- plant in Leiden. Ook kan het geld worden besteed voor de stadsver nieuwing. foto: Hans van der Meer 'Een stap in stilte' is de titel van een serie straatfoto's die Hans van der Meer lopend door Leiden maakte. Ze was begin dit jaar in het Prentenkabinet te zien; van daag de tweede foto in een reeks die we deze weken op de stadsa- gina plaatsen. Het zijn foto's die in hun raad selachtigeheid en absurditeit voor zichzelf spreken. Van der Meer: "Het heeft te maken thea ter, beweging van de mensen, ze daar op betrappen. Je moet je niet afvragen wat die mensen doen, maar er gewoon naar kij ken". Collega-fotograaf Leo Di- vendal: "Er is wel afstand, maar geen afstandelijkheid. Het is een strelend aanraken van het straatleven, geraffineerd, onge kunsteld". Hans van der Meer is dertig jaar, woont in Warmond en stu deert aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amster dam. Bijgaande foto maakte hij in december vorig jaar op de hoek Kort Gaigewater-Smids- steeg. he middeleeuwse stuk Elckerlyc af. "Een geweldig succes", meent Hugens. Gisteravond konden luis teraars van het NOS-radiopro- gramma 'De Vakantiespits' er voor een gereduceerd prijsje naar bin nen. VW-medewerker Taeke Kui pers bood luisteraars een knaak korting op de prijs van 12,50 gul den, als zij aan de kassa het wacht woord 'deugd' wisten te noemen. Nog even terug naar de Laken markt: de vraag 'geslaagd of niet' hoeft wat dit evenement betreft he lemaal niet te worden gesteld. Elke activiteit die leven brengt in de zondagse Leidse binnenstad is per definitie geslaagd, iets wat dus ook voor de Lakenmarkt opgaat. De or ganisatie kon zich wat dat betreft gelukkig prijzen met de medewer king van het weer, want de zon maakte het toeven op de markt en de terrassen zeer aangenaam. En vanochtende regende het alweer pypestelen. RAYMOND PEIL LEIDEN - Om te zeggen dat het Van der Werfpark gisteren uit zijn voegen barstte is wat overdreven, maar druk was het er gisteren zeker wel. Zittend in het gras en het zonnetje luisterde een veelkoppig publiek naar toppianisten van eigen bodem: Pim Jacobs en Louis van Dijk, die zich letterlijk in het zweet speelden (de laatste is op bovenstaande foto van Jan Holvast te zien).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3