Klompen, kaas en keuring te kijk Uitstraling Schokbeton op werkgelegenheid in regio Actie dierenbescherming voor dierenpark in nood Agrarische attractie in Zoeterwoude Non beroofd Stortplaats korter open Gevaarlijke tabletten op straat verlorei Jubilerende directeur ziet toekomst zonnig in Kunstwerk Haaswijk in aanbouw ZOETERWOUDE - "Voeten ve gen op de stoep in verband met geitenpoep", staat op de deur van De Herberg, het recreatiegebouw van het verstandelijk gehandicap tendorp Swetterhage. De tekst geeft duidelijk aan wat er zaterdag gaande was op het grasveld van het complex in het Blankaartpark. Op de parkeerplaats is al te zien dat er vee wordt vervoerd. Even verder op staan de witte geiten, de Tog- genburgers en de bonte geiten in een rij te wachten op de keurmees ters. Een gemekker van jewelste. Hier en daar wordt een geit gemolken omdat de zon fel op de uiers WARMOND - Een 64-jarige non is zaterdagmiddag van haar porte monnee beroofd in de Warmondse Bisschopslaan. Daders waren twee jongeman nen die van achteren op de reli gieuze af renden en de buidel uit haar hand gristen. Klaarstaande fietsen vergemakkelijkten de vlucht. In de knip zaten behalve autosleutels ook 200 gulden. De zuster komt uit Bakhuizen, maar verblijft in Lisse. brandt. "Even lucht geven aan het dier", klinkt het. Een prachtige witte bok met enorme horens staat aan het hoofd van de geiten die aan dranghekken zijn vastgebonden. Het lijkt wel alsof de bok trots is op zijn 'harem' van blanke viervoe ters. Vier keurmeesters zijn al een tiidie bezig de bouw van de geiten van de Zoeterwoudse fokkers te beoordelen. "Ze moeten voldoen de groot en voldoende breed zijn, in principe geldt dat een geit ruim moet zijn gebouwd. Ze moeten een goede romp hebben waarvan jt kan aflezen dat ze veel voer kun nen verwerken. Geiten zijn her kauwers, dus is een sterk darmka naal een belangrijk punt. Verder kijken we naar het beenwerk, de uier en naar de leeftijd", aldus G. Looijen uit Bodegraven, die de provinciale bond van geitenfokver- enigingen adviseert bij de keurin gen. De geiten moeten voldoen aan de eisen die voor stamboekvee gel den. Als dat is geconstateerd krij gen ze een stamboeknummer in hun oor getatoeëerd. Looijen houdt de tube met zwarte tatoeëer- zalf omhoog voor Hein Versteegen (Weipoort) die zijn inmiddels pik zwarte duimen over de met tang ingedrukte cijfers aan de bin nenkant van het geitenoor haalt. Zo is de geit bij een volgende keu ring herkenbaar. Klompen Ondanks het mooie weer van za terdag liep Zoeterwoude niet warm voor de jaarlijkse keurings dag van de plaatselijke afdeling van geitenfokvereniging Eensge zindheid. De bewoners van Swet terhage daarentegen vermaakten zich uitstekend met de aanwezige dieren en de markt op het 'dorps plein'. Uit de muziektent klonk vrolijke muziek die goed in de smaak viel. Ook bij de kraampjes op het plein was plezier troef. Klompenmaker Ton Vreeswijk had er zin in. Hij sneed en draaide ferm in het verse wilgehout. Op het verzoek van een bewoonster van Swetterhage om een auto uit het hout te maken, lachte hij: "Ik maak klompen, geen auto's". De kijkers naar de vaardigheid van de Zoeter woudse klompenmaker wisten het misverstand uit de weg te ruimen dat alleen in Nederland houten schoenen werden gemaakt. Span Bewoners van Swetterhage t keuring. Witte geiten wachten i andere Zoeterwoudenaren beleefden zaterdag plezier c an de dranghekken op hun beurt. WASSENAAR - De Dierenbe scherming Leiden en omstreken heeft een grootscheepse reddings actie op poten gezet voor het nood lijdende dierenpark Wassenaar. Het park wordt met sluiting be dreigd nu onderhandelingen met twee serieuze geldschieters zijn af gebroken, een maand voordat dui delijk dient te zijn hoe het gat van 3 tot 4 miljoen moet worden gedicht. De dierenbescherming weigert sluiting van het park te accepteren, mede omdat de renovatie "prak tisch haar einde nadert en men ten volle kan genieten van de planten en dieren aldaar". Ze heeft dan ook 1.500 gulden geschonken aan het park. Bovendien roept ze alle be drijven, instellingen, ondernemin gen en particulieren op om een "soortgelijk of een veelvoud daar van over te maken" op de giroreke ning van de dierenbescherming (647397). De namen van de gevers zullen worden gepubliceerd in alle streekbladen van Leiden en om streken, zo belooft de organisatie die aankondigt op 6 september een grootse familiedag te houden in het dierenpark. Bij die gelegenheid zal de opbrengst van de actie wor den overhandigd aan de familie Louwman, eigenaresse van de grond waarop het dierenpark is ge vestigd. Overigens waren het de voor waarden van déze familie die de se- rieze geldschieters een voormalige dierentuin-exploitant en een re creatie-ondernemer afschrokken. Ook de provincie zag er, met de voorwaarden op tafel, geen brood meer in nog verder te praten. Wel wil, gedeputeerde èn lid van de raad van commissarisen, Borg WASSENAAR - De openingstijden voor het publiek van de vuilstort plaats aan de Hogeboomseweg in Wassenaar zullen met ingang van 1 i januari 1986 worden gewijzigd. De stortplaats zal op werkdagen alleen nrailfl nog van 12.30 tot 16.30 uur voor het publiek zijn opengesteld. Op dit UOULlllCl moment kan men door de week al om 9 uur terecht. De openingstijden op zaterdag blijven ongewijzigd: van 10 tot 16 uur. Zoals bekend is de stort plaats uitsluitend bestemd voor tuin- en plantsoenafval. De gewijzigde openingstijden hangen samen met het feit dat er in de ochtenduren doorgaans weinig afval wordt aangeboden door particulie ren. Daarnaast wordt er een besparing van 20 manuren per week mee in kraag gevat bereikt. De totale hoeveelheid tuinvuil die aan de Hogeboomseweg wordt ge stort is de afgelopen jaren flink gestegen, van 5674 ton in 1982 tot 7795 ton in 1984. Om deze enorme hoeveelheid tuinvuil enigszins aan kwaliteits- en kwantiteitseisen te binden zal er strenger op worden toegezien dat er uitsluitend tuinvuil wordt gestort dat afkomstig is van Wassenaarse huis houdens. Op werkdagen zal men maximum 350 kg tuinvuil mogen storten terwijl op zaterdagen alleen zeer kleine hoeveelheden tot 20 kg mogen worden aangevoerd. De composteerinrichting zal op zaterdag voor het publiek gesloten zijn. WARMOND - De Warmondse poli tie heeft vanmorgen om vijf uur een 21-jarige brandstichter op he terdaad betrapt toen hij zes vuilnis zakken aanstak op de kruising JulianastraafMargrietstraat. De politie vermoedt dat de War- monder vaker actief is geweest de afgelopen weken, toen regelmatig vuilniszakken in brand werden ge stoken. De brandstichter wordt vastgehouden op het Sassenheim- se politiebureau tot het onderzoek is afgerond. je, Duitsland, België en Frankrijk blijken ook makers van dit soort schoeisel te hebben. "In de oorlog gingen veel Hollanders naar België om klompen te halen", aldus een bezoeker. Nooit geweten. Bij de kraampjes van de kaas boerderijen 't Geertje en Rustdam was het goed toeven en proeven. "Als je geitekaas hebt gegeten, is het net alsof er een geit naast je staat", grapte de vrouw aan de an dere kant van de stand. Bij koeie- kaas schijnt die fata morgana ach terwege te blijven. Geitekaasboerderij 't Geertje was overigens ook met elf geiten van de partij bij de keuring. Wim van Rijn doet aan de keuring voor de lol mee. Het gaat bij hun bedrijf vooral om de melk en minder om de geit. "Ik vind het minder be langrijk als een geit een hellend kruis heeft, als ze maar goed melk geeft". Volgens Van Rijn "is het de sport een zo goed mogelijke geit te fokken". Secretaris Leen Onder water meldt vanuit het postkan toor in Roelofarendsveen: "Ach, het is allemaal niet zo bloedserieus. Het is gewoon een leuke sport. Op de tv is al narigheid genoeg, laat ons dan maar lekker met die geiten bezig zijn". Bij de uitslagen duikt de naam van Zoeterwoudenaar Kobus Turk regelmatig op. De kampioensgeit Anita van afgelopen zaterdag is ook door hem gefokt. Hij ontving hiervoor de wisselbeker die dit jaar voor de eerste keer door Swetter hage is ingesteld. Turk staat be kend als een groot fokker die ook landelijk hoge ogen gooit. Heineken, 13.30 uur NVSH infocentrum - Rapenburg 48, l 149987, geopend op werkdagen i 16 uur, di ook APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst v, de^apotheken in de regio Leiden, won waargenomen van vrijdag 19 tot vrijd 26 juli door: Zuider Apotheek. Lammenschansw* 7. Leiden, tel. 123553. Apotheek Linnaeus. Kempenaerstra 31, Oegstgeest, tel. 173330. LEIDERDORP - In dc buurt va de Mauritssingel en de Hoofdstraj in Leiderdorp is vorige week tui sen donderdag en zaterdag ee flesje verloren met tien nitrobla; harttabletten. De tabletten zijn a komstig van een apotheek in Doi drecht. De Leiderdorpse politi waarschuwt dat de tabletten voo kinderen schadelijke gevolge kunnen hebben. Zij vraagt of d vinder van het flesje de tablettei bij de politie wil terugbezorgen. het kunstwerk OEGSTGEEST - De bouw van het kunstwerk nabij waar een kraan aan te pas moet komen. Als de stalen de flat voor werkende jongeren in de Oegstgeester constructie terplekke is opgebouwd, worden de delen nieuwbouwwijk Haaswijk begint al gestalte te krij- weer naar het atelier van De Wit gebracht om van een gen. Kunstenaar Frans de Wit en zijn leerling Harry roestvrij stalen bekleding te worden voorzien. Na de Roeleven zijn vorige week begonnen de zware stalen zomer wordt de definitieve plaatsing van het werk delen van het werk te plaatsen. Een zwaar karwei 'Doorgaande Beweging' verwacht. man proberen in contact te komen met horeca-bedrijf Van der Valk, dat volgens hardnekkige geruch ten een bod zou hebben gedaan op het park. Daarnaast spreekt Borg man met het ministerie van onder wijs en hoopt hij dat de actie van Menken 'Feesten met de beesten' de komende weken wat zal ople- Hersenschudding bij aanrijding OEGSTGEEST - Een 20-jarige au tomobiliste uit Sassenheim heeft zaterdagmorgen een lichte hersen schudding opgelopen bij een bot sing op de Oegstgeester kruising Dahlialaan/Korenbloemlaan. Zij is overgebracht naar het Lei derdorpse St. Elisabethziekenhuis. De aanrijding ontstond doordat een 52-jarige automobiliste uit Oegstgeest, komende uit de Dah lialaan. geen voorrang gaf aan de Sassenheimse. die van rechts kwam uit de Korenbloemlaan. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - "Ik denk dat wij met Schokbeton 'bv voor een belangrijk stuk werkgelegenheid in de regio zorgen. Het transport wordt door een Koudekerks bedrijf ge daan en bekistingen bij voorbeeld kopen wij als het enigszins kan hier in de regio. Op die manier hebben wij nog een forse uitstraling ook". J.J. Prohn, algemeen direc teur van Schokbeton, vertelt over het bedrijf waar hij deze maand zijn 25-jarige jubileum viert. door Nell Bruynes Schokbeton bv levert geprefa briceerde elementen van voor gespannen en bewapend beton. Behalve het bedrijf in Koude kerk is er nog een vestiging in Zwijndrecht. Bij Schokbeton werken ongeveer vierhonderd mensen, van wie ruim de helft in Koudekerk. De jubilerende directeur be kleedt veel functies in de be- tonwereld. Hij is onder meer voorzitter van de Bond van Fa brikanten vanBetonwaren in Nederland (BFBN), penning meester van de betonvereni- ging, lid van het bestuur van het VNO en voorzitter van IS- PA, een internationaal verbond van fabrikanten van voorbe- spannen kanaalplaten. Prohn begon zijn loopbaan bij het bedrijf als algemeen be drijfsleider in 1960. "Ik dacht dat ik in 1963 onderdirecteur ben geworden", vertelt hij. "Een aantal jaren later werd ik afdelingsdirecteur en toen in 1973 drie nieuwe directeuren werden benoemd bij Spanbe ton dat was het toen nog werd ik tot voorzitter be noemd". Na de fusie van Span beton met Schokbeton in okto ber 1981, waarbij de twee fusie- partners de naam Schokbeton bv hebben aangenomen, werd Prohn tot algemeen directeur van deze vennootschap be noemd. Winst Hoewel het bedrijf een aantal moeilijke jaren achter de rug heeft, scoorde Schokbeton over 1984 een resulatatenverbe- tering van 5,7 miljoen gulden ten opzichte van 1983. Prohn: "Op het moment van de fusie had Schokbeton twee vestigin gen, Kampen en Zwijndrecht en daarnaast een aantal onder nemingen, waaronder Tramos. Dat was het transport- en mon tagebedrijf van Schokbeton. Toen in 1982 de bouwmarkt in elkaar stortte hebben wij een aantal maatregelen moeten ne men om het voortbestaan van het bedrijf veilig te stellen. Eén van die maatregelen was de Direqteur Prohn: "Ontslagen zijn van die zaken ik hoop dat iedereen e sluiting van de vestiging in Kampen. Verder werden Tra mos en alle niet-bedrijfsgebon- den activa verkocht. Dat heeft erg veel arbeidsplaatsen ge kost. Niet alleen in Kampen, waar het totale personeel (250 mensen) werd ontslagen, maar ook in Zwijndrecht en Koude kerk werd het personeelsbe stand verminderd. Het zal in to taal ongeveer 440 arbeidsplaat sen hebben gekost". Prohn be treurt dit nog duidelijk. "Dat zijn van die zaken waar van ik hoop dat iedereen ervoor wordt bespaard", aldus Prohn. "Maar 1984 hebben we dankzij deze inspanningen" en hierbij betrekt hij het hele personeel, "weer met winst, zij het een ge"- ringe, afgesloten". Vertrouwen Op de vraag of er nog meer reorganisaties te verwachten zijn zegt hij: "Integendeel. Op het ogenblik zijn we weer bezig om inleenkrachten te vervan gen voor eigen personeel. Ik denk eerder aan een geringe toename van het personeelsbe stand dan aan een verdere in krimping. We hebben in Neder land een goede marktpositie en het vertrouwen van de op drachtgevers is er weer." "Het is een vreselijke tijd ge weest", zegt Prohn. "Behalve de maatregelen die moesten worden genomen moest je trachten iedereen te motiveren om aan het werk te blijven. Het betekende dag en nacht met dit probleem bezig zijn. Maar het resultaat is er nu en achteraf zeg ik dat het de inspanning dubbel en dwars waard is ge weest". Het bedrijf begint ook weer buitenlandse activiteiten te ontplooien. Prohn: "Schokbe ton. en ook Spanbeton, hadden veel contacten in het buiten land. In de situatie waarin wij hebben verkeerd kwam het buitenland op de laatste plaats. Nu zijn we deze activiteiten weer aan het reactiveren, zodat ze in het buitenland ook weer weten dat Schokbeton bestaat. In tal van landen zijn we bezig de contacten aan te halen om eens te kijken of wij het hele kennispakket dat binnen deze onderneming aanwezig is kun nen exploiteren en exporteren. Het is moeilijk in te schatten hoe deze zaken zich zullen ont wikkelen, maar dat wij dit posi tief beoordelen is duidelijk". LEIDSCH JÖ. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrlj. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij van 8 00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071) 123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd f 250,90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar, aan huis bezorgd 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd f 65,70 per post (binnenland) f 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post f 30.- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling) losse nummers 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. i betaling geen administra- dag ingaan Indien één maand verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur drs. J.W.E. Metselaar Adj hoofdredacteur: R D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren. W.F.J Wirtz. A A. van Brussel Stad J Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J Veldhuizen Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2