Streuer brengt spanning terug Uitstekende prestatie Prost Decker bij revanche op Budd onstuitbaar Timman klopt Miles; ook winst Piket Van Doorn ware zandspecialist Ipnieuw zege zijspanduo Kans op wereldtitel Derde GP-zege op Silverstone Jan Laan nog snel op 3 km Zege Schlemper Grand Prix Londen Van der Wiel blijft meedoen Gligoric blijft aan \NDAG 22 JULI 1985 XE MANS (ANP/SID) - Door de tweede opeenvolgende seizoenzege hebben Egbert Streuer en Bernard Schnie- ders de spanning in de strijd om de wereldtitel in de zij spannen volledig teruggebracht. De regerende wereld kampioenen uit Assen beschikten gisteren op het circuit van Le Mans over de snelste driewieler en wonnen onbe dreigd de race om de Grote Prijs van Frankrijk. Door de overwinning bracht het Drentse tweetal de achterstand in de algemene rangschikking terug tot drie punten. Aan de leiding gaan de Westduitsers Schwarzel en Buck, tweede in Le Mans, met 61 punten. Er resteren nog twee Grand-Prixwedstrijden, op het cir cuit van Silverstone, waar Streuer/ Schnieders de afgelopen drie jaar Boeiend wonnen en in het Zweedse Ander- storp. ploegmakker van Spencer, maakte in de slotfase nog een aardig ge baar naar de Franse chauvinisten door Raymond Roche als tweede te laten finishen. Van de Nederlan ders kwam Boet van Duimen ten val en eindigde Rob Punt als vijf tiende, op één ronde. LICHTENVOORDE (ANP) - Gert- Jan Doorn is dol op zand. Op die rulle ondergrond is de Brabander, van beroep motorcoureur, de beste van de wereld-elite in de 250cc-mo- tocross. Gisteren won de 20-jarige Van Doorn dan ook in de zanderige sporen en knippen van de Achter hoek de Grote Prijs van Neder land. De concurrenten in de strijd om het wereldkampioenschap konden in beide manches het ach terwiel van de Nederlander niet eens in het oog houden. Voor Van Doorn, het jeugdige ta lent dat in eigen land in de scha duw van blikvanger Dave Strijbos verkeert, betekende het succes van gisteren de derde Grand-Prixzege Alain Prost vóór de start van de snelste Fl-Grand Prix aller tijden. De Fransman kwam door zijn overwin- uit zijn loopbaan. In Oostenrijk, ning opnieuw in kansrijke positie voor de wereldtitel. "0l° AP' het land van wereldkampioen Ki- Op het hobbelige wegdek van Le Mans, waar 30.000 toeschouwers de Amerikaan Freddie Spencer twee keer op superieure wijze za gen winnen (250 en 500 cc) en de Zwitser Stefan Dörflinger zyn we reldtitel by de bromfietsen (80 cc) prolongeerde, waren Streuer en Schnieders oppermachtig. Al tij dens de trainingen stuurde Streuer naar de snelste tijden. Zaterdag brak er evenwel lichte paniek uit in het motorhome van de Assenaren. Een laatste inspectie van de drie wieler bracht een defect motorblok aan het licht, veroorzaakt door een door de carburateur binnengezo gen stukje ijzer. Reparatie tijdens de nachtelijke uren en inrijden tij dens de opwarmronden herstelden het vertrouwen in de goede afloop. Na een voorzichtige start, x de Zwitsers Biland en Waltisperg de kop namen, liet Streuer drie ronden de motor warm lopen. In de zesde van 22 ronden ging da gaskraan volledig open en vestig den Streuer/Schnieders een nieuw baanrecord met 1.39,50, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 153,407 kilometer per uur. Tegen die snelheid hadden de concurren ten geen verweer en Streuer/ Schnieders gingen op weg naar de tweede zege. Biland haakte af in de veertiende ronde met een kapotte drijfstang, waardoor Schwarzel/ Buck met zeventien seconden ach terstand beslag legden op de twee de plaats en door die klassering hun leidende positie in de algeme ne rangschikking voorlopig hand haafden. Spencer In de overige races trok Spencer de meeste aandacht met zijn vijfde dubbelslag in dit eenzijdige sei zoen. In de 250 cc liet hij aanvanke lijk zijn stalgenoot Anton Mang de kop nemen. Halverwege de race liet de Westduitser zijn kopman passeren en Spencer kwam niet meer in zicht. Met nog drie races te rijden is Spencer nog één overwin ning van de wereldtitel verwijderd. In de konings-klasse, de halve li ters, profiteerde Spencer van de zeer slechte start van zijn naaste belager, Eddie Lawson. De huidige wereldkampioen kreeg zijn motor niet op gang en raakte verzeild in de achterhoede. Daarna zette hij een roekeloze achtervolging in, die op de eindstreep in de vierde plaats resulteerde. Spencer was op dat moment al een halve minuut binnen. De strijd aan de kop werd halverwege de race over 29 ronden beslist. Christian Sarron, de acro baat en grootste durfal onder de motorrijders, wilde voor eigen pu bliek zyn virtuositeit bewijzen en ging in de aanval op koploper Spencer. In zijn haast maakte Sar ron evenwel een stuurfout met als logisch gevolg, dat hij ten val kwam en lopend naar de pits zijn weg vervolgde. Daarna kwam Spencer niet meer in gevaar. Randy Mamola, de eter verging het de Nederlandse afvaardiging in de lichtste klasse. Henk van Kessel kwam zeer ver dienstelijk als derde over de streep na een boeiend gevecht met de Fransman Velay, dat hij pas in de laatste meters in zijn voordeel be slechtte. Paul Rimmelzwaan werd zevende en Theo Timmer tiende. De overwinning ging naar de Spanjaard Angel Nieto. De tweede plaats was voor Stefan Dörflinger, die daarmee de prolongatie van zijn wereldtitel veilig stelde. Met nog een wedstrijd te rijden is de Zwitser niet meer te achterhalen. Grote onenigheid ontstond er in het Italiaanse kamp na afloop van de race in de 125 cc. Ezio Gianola presteerde het in de laatste hon derd meter zijn kopman Fausto Gresini de overwinning te ontne men. Door de tweede plaats nam Gresini weliswaar de leiding in het tussenklassement over van Bian- chi, maar zijn voorsprong van een punt had ruimer kunnen uitvallen. ZEGMAAR CM) TEGEN 'tfS KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions SILVERSTONE (ANP) - Na een dramatische tweestrijd met de Braziliaan Ayrton Senna heeft Alain Prost gisteren in zijn McLaren op het supersnelle circuit van Silverstone de for mule 1-race om de Grote Prijs van Engeland gewonnen. Voor de 30-jarige Fransman, die in de voor afgaande twee seizoenen tweede werd in de eindstand om het wereldkampioenschap, be tekende het de derde seizoenszege in acht ra ces. Halverwege de strijd om de wereldtitel staat Prost opnieuw in kansrijke positie. De in Zwitserland wonende coureur heeft 35 pun ten. Twee minder dan de Italiaanse Ferrari-rij- der Michele Alboreto, die in Silverstone met een ronde achterstand tweede werd. Prost leverde vooral in tactisch opzicht een uitstekende prestatie. Vanaf de achttiende ronde opende hy de jacht op Senna, die na de start de leiding genomen had. De Braziliaan hield het duel vol tot de 57e ronde, negen voor het einde op het 4700 meter lange circuit, dat vroeger dienst deed als militair vliegveld. In die omloop passeerde Prost zijn voornaamste concurrent. De 25-jarige Senna gaf de strijd niet op en dreef de snelheid van zijn Lotus op tot ontoelaatbare hoogte. Vier ronden voor het einde kwam hij naast Prost, toen zijn motor het begaf en de Braziliaan tot een pitstop dwong. Senna verscheen daarna nog wel terug op de baan en hij eindigde tenslotte als tiende met vijf ronden achterstand. In de laatste ron den reed Prost kalm naar zijn negentiende overwinning in 81 formule 1-races. De rest van het uitgedunde deelnemersveld lag één of meer ronden achter. Tweegerecht Het tweegevecht tussen Prost en Senna be tekende voor de 120.000 toeschouwers wel het boeiendste hoogtepunt in Silverstone, maar niet het enige. Zo kwamen de sensatie-zoekers al snel aan hun trekken, toen in de eerste bocht vier wagens als bots-autootjes op de ker mis fungeerden en kanshebbers als Tambay en Johansson direkt een punt achter hun op treden konden zetten. Daarnaast maakte Niki Lauda voor de eerste keer in dit seizoen werkelijk indruk. De regerend wereldkam pioen uit Oostenrijk was bijzonder slecht van start gegaan, belandde in de achterhoede en begon aan een indrukwekkende inhaalrace, die hem op de derde plaats bracht. In de slotfa se sloeg evenwel voor de zesde keer in dit sei zoen de pech toe. Storing in het elektronisch gedeelte van zijn bolide dwong de op Ibiza wo nende rijder tot een definitieve pitstop. Ook ex-wereldkampioen Keke Rosberg haalde in zijn Williams het einde niet. De vanaf pole-positie gestarte Fin haakte in de 22e ron de af met kapotte kleppen in de moter van zyn wagen. Vijf ronden eerder was zijn stalgenoot Nigel Mansell met een slippende koppeling de pit ingereden. Met de winnende tijd van 1 uur 18 minuten en 10,43 seconden over 311,38 kilometer (ge middeld 239,712 km/uur) was de race in Silver stone de snelste uit de geschiedenis van de for mule 1. Op de rechte stukken bereikten de coureurs door de begrenzingen van het benzi neverbruik evenwel niet het wereldrecord, dat Keke Rosberg in de training op 256 kilometer per uur stelde. Van Kouwen Gerrit van Kouwen won gisteren in het voor programma van de formule 1-race om de Grote Prijs van Engeland. De sedert dit jaar in Enge land wonende Nederlander zegevierde op het circuit van Silverstone de achtste formule 3- wedstrijd om het kampioenschap van Enge land. Van Kouwen, die dit seizoen debuteert in de formule 3, had een fabelachtige start en stond de leiding niet meer af. Hij finishte met vier seconden voorsprong op de Brit Dave Scott. nigadner, was hij al twee jaar ach ter elkaar de beste. De overwin ning op eigen bodem was voor de zelfbewuste Van Doorn een pri meur. Met nog twee wedstrijden voor de wereldtitelstrijd op het programma, is de coureur uit Veg- hel, met de score van 216 punten, de top-drie van het klassement weer binnengeslopen. Leider Vi- mond viel en viel tegen in Lichten voorde en heeft nog eeri geringe voorsprong op titelverdediger Ki- nigadner (233 om 231). Het tweetal houdt voor de slotwedstrijden ern stig rekening met Gert-Jan van Doorn. De spectaculaire zandspecialist is na een sterke seizoenstart weer hersteld van een mindere periode. „Ik ben weer in topconditie. Het circuit van Lichtenvoorde was slo pend. In de tweede manché ver zwakte ik zelf ook aan het eind, maar de concurrenten waren toen al doodop". Over twee weken wordt de competitie om het we reldkampioenschap voortgezet in de Sowjet-unie, op een zandcircuit, de geliefde baansoort van Van Doorn. Ondanks zijn oppermacht in Lichtenvoorde wilde Van Doorn zich niet wagen aan bespiegelin gen over een eventuéel wereld kampioenschap van zijn hand. „Nee, daar hou ik geen rekening mee. Ik wilde dit jaar een plaats bij de eerste drie. Dat is een behoorlij ke verbetering in vergelijking met vorig jaar. Toen zesde, nu derde, en wie weet wat er volgend jaar inzit". Het moet dan wel een droog jaar worden. Van Doorn, die volgend seizoen van de Nederlandse Hon- da-importeur een sterk verbeterde machine tussen de benen krijgt, voelt zich absoluut niet thuis op glibberige banen. In Lichtenvoorde bleef het zand droog. Gert-Jan van Doorn was dan ook niet te houden. De winst van Van Doorn in Lich tenvoorde hield voor 1985 een on gekend succes in voor de nationale motorsport. Van de vier Grote Prij zen motocross in eigen land kwam de lauwerkrans drie keer om Ne derlandse schouders te hangen. In Oss won Strijbos de 125cc-klasse. Het duo Van Heugten/Kiggen was de beste in de zijspancross van Makkinga. Van Doorn won de kwartliters. Slechts de door fa- brieksinspanningen overheerste 500cc-klasse werd door een buiten lander, de Brit Thorpe, gewonnen. DEN HAAG - Ondanks slechte weersomstandigheden slaagde at leet Jan Laan (Spartaan Lisse) er in het afgelopen weekeinde tijdens wedstrijden in Den Haag in een goede drie kilometer af te leveren in 8 minuten 31.6 seconden. De tijd van Bataaf Henk van de Oever (8.37.2) mocht er ook zijn. Tony Pracht (Holland) kwam zelfs nog tot een persoonlijk record van 8.56.7. Op de 800 meter voor vrouwen hepen drie Bataven-atletes binnen de tweeëneenhalve minuut, te we ten Hellen Bank 2.23.7, Marian van Klink 2.25.1 en Yolanda Dorlas 2.29.7. Sprinter Eric Taal (Holland) rof felde op de 100 meter naar 11.2 sec. WEST TERSCHELLING (ANP) - De Voorhoutse go-speler Ronald Schlemper is het Europees kam pioenschap goed begonnen. In de eerste ronde versloeg de favoriet zyn landgenoot Gooskens. De Brit Macfadyen, die zyn titel verdedigt, won van de Westduitser Rehm. LONDEN (SID/Rtr) Mary Decker-Slaney heeft haar eerste revanche op Zola Budd. De Amerikaanse wereldkampioene op de 1500 en 3000 meter versloeg zaterdagavond tijdens de Grand-Prixwedstrijden in Londen de in Zuid-Afrika geboren Britse Budd op de drie kilometer. Decker kwam tot de beste seizoentijd (8.32,91); Budd werd slechts vierde. - Bijna Aan het hoofdtoernooi, dat op Ter- dagavond i hun botsing op de Olympische Spelen, was het zater- v^en koek en ei tussen Mary Decker en Zola Budd. Na schelling wordt afgewerkt, doen 24 haar winst 0p de 3000 meter troostte de Amerikaanse wereldkampioene spelers mee, onder wie elf Neder- haar Zuidafrikaanseopponente zachtmoedig. (fotoAP) landers. Het duel stond geheel in het teken van de valpartij tijdens de Olympi sche finale van bijna een jaar gele den in Los Angeles. De huizenhoge favoriete Decker kwam toen ten val na een botsing met Budd, die van de teleurgestelde Amerikaanse de schuld kreeg van het gebeuren. De blootvoets lopende Britse werd in het Coliseum slechts zevende. Decker, was in het winderige en kille Crystal Palace niet te benade ren voor de concurrentie. Van de start nam de 26-jarige Amerikaan se de leiding. Budd drong snel aan, maar de wereldkampioene veld loop kwam samen met de Noorse wereldrecordhoudster op de 5000 meter, Ingrid Kristiansen, steeds AMSTERDAM (ANP) - Jan Tim man heeft in het schaakfestival van Amsterdam revanche genomen op Anthony Miles voor de smadelijke nederlaag in de eerste ronde. Tim man moest er wel hard voor werken, want de zwaarlijvige Brit capituleerde pas diep in de tweede zitting van de zesde ronde na de 52e zet, die tamelijk curieus Tim- man's witte koning naar de zeven de lijn bracht. Het was een slechte dag voor de Britten, want ook John Nunn leed opnieuw een nederlaag tegen Kar- pov, De wereldkampioen heeft een langzamerhand onaantastbare po sitie opgebouwd. Met vyf punten heeft hy anderhalf punt voor sprong op Timman. Het tweede on derlinge duel tussen de nummer een en drie van de wereld staat voor vrijdag (slotronde) op het pro gramma. De eerste partij werd re mise. In een Caro-Kann met 3. Lg4 koos Timman voor een agressieve opzet (8. g4 en 9. h4). Miles liet zich verleiden tot een uiterst riskante paardzet en moest dat stuk prompt inleveren voor twee pionnen en dubieuze aanvalskansen. Timman was daar niet van onder de indruk en bouwde aan een steeds groter wordend voordeel, dat ook in de tijdnoodfase gehandhaafd bleef. In de avonduren had Miles slechts een reeks schaaKjes in zijn sterk uitgedunde wapenarsenaal. Toen die bron was opgedroogd en de witte koning zo ongeveer de vier daagse had afgelegd restte Miles niets anders dan opgave. De bewondering van het telkens in groten getale opkomende schaakpubliek in Hotel Krasna- polsky voor wereldkampioen Kar- pov, stijgt met de dag. Ook dit weekeinde ging hij onverdroten voort met punten verzamelen. Net als in de eerste ronde versloeg Kar- pov de toch lang niet malse Britse grootmeester John Nunn, ditmaal met zwart. En weer hanteerde de kleine Moskoviet, die het in dit toernooi zichtbaar naar zijn zin heeft, het hem zo typerende ge- duldschaak. Karpov organiseerde eerst met subtiele zetjes zyn defensie, liet Nunn wat aanrommelen op de ko ningsvleugel en sloeg zelf toe aan de andere kant van het bord. Zater dag eindigden zijn afgebroken par tijen tegen Martinovic en Timman (zonder verder spelen) in remise, zodat Karpov in zes partyen slechts één verliespunt had te note ren. Piket In de grootmeestergroep hebben BIEL (ANP) - Met nog twee party en, te spelen op dinsdag en donder dag, heeft John van der Wiel zijn uitstekende kans op plaatsing voor het kandidatentoernooi om de we reldtitel behouden. Na de overwin ning van zaterdag op Gutman volg de zondag een remise tegen Partos. Na de eerste zitting, waarin geen beslissing werd geforceerd, had de Nederlandse schaakgrootmeester lichte winstkansen. Een tweede overwinning in het weekeinde had hem op kop gebracht met Vangan- jan en Seirawan. Nu deelt de Lei- denaar de tweede plaats, op een half punt van de twee leiders, met Torre en Sokolov. Van de vijf kans hebbers valt er deze week één bui ten de prijzen. Voor het kandidatentoernooi in Montpellier, waavoor Jan Timman reeds is geplaatst, zijn in Biel slechts vier deelnemingsbewijzen te verdienen. Ook Short, het Britse wonderkind van weleer, heeft theoretisch nog kans. Short is één van de twee tegenstanders, die Van der Wiel nog tegenover zich krijgt. nu twee 16-jarigen de leiding, Je roen Piket en de Zweedse Euro pees kampioen Ferdinand Hellers. Piket versloeg in èen nerveus duel Jan de Wit, die te vroeg opgaf en Hellers bedwong de Joegoslaaf Kursgica in de tweede zitting. Zo op het eerste gezicht lijken de 16-jarige Piket en de vier jaar oude re De Wit, beiden blond, gebruind en sportief gekleed, eerder in de wereld van de windsurfers dan in de schaakzalen thuis te horen. In middels heeft het duo, geschoold door bondscoach Cor van Wijger- den, bij diverse gelegenheden be wezen een gooi te kunnen doen naar het elitecorps van de scha kers. In het onderlinge duel stond dan ook de eerste plaats op het spel. Het werd geen fraai, maar wel een bijzonder spannend duel, dat Piket in de tydnoodfase in zijn voordeel besliste. Daardoor kwam de Lei derdorper op vier punten uit vijf partyen. niet verder dan de rechterschouder van Decker. Na twee kilometer liet Mary Decker zien welke reserves ze nog had. Ze liep vlot weg van de concurrentie, van wie de Zwitserse Bürki met vijf seconden achter stand (8.37,81) nog het dichtst in de buurt bleef. Kristiansen werd der de. Budd vierde op ruim twaalf se conden van Decker. De Zuidafri- kaanse moest anderhalve ronde voor het einde definitief lossen voor de strijd om de tweede plaats. Decker was toen al uit zicht. In de schaduw van het treffen tussen Decker en Budd speelde zich een financieel gevecht af, waarin Olympisch kampioen Joa- quim Cruz de hoofdrol opeiste. Na dat de nieuwe wereldrecordhouder op de 1500 meter, Steve Cram, de voorkeur had gegeven aan de mijl, week ook zijn landgenoot Sebas tian Coe op zoek naar tegenstand van niveau uit naar een andere af stand, de 800 meter. Met 1.41,72 is Coe al vier jaar houder van een scherp wereldrecord op de wed strijd over twee stadionronden. Toen de Olympisch kampioen Cruz via een handtekeningenjager van de deelneming van Coe ver nam, stelde de Braziliaan opeens nieuwe financiële voorwaarden. Voor een extraatje van 25.000 dol lar (85.000 gulden) wilde de Braz- liaan wel aan de start verschijnen. De beurzen van de organisatoren gingen in het uur voor de wedstrijd evenwel niet meer open. Op grond van zijn exorbitantate eisen" zou Cruz ook dinsdag in Edinburgh en zaterdag op Bislett in Oslo geen startvergunnung krijgen. Coe won de 800 meter in Londen onbe dreigd in een sterke 1.44,34. Steve Cram, vier dagen eerder goed voor een grenzenverleggend wereldrecord op de 1500 meter (3.29,67), won tijdens de Grand Prix in het stadion Crystal Palace de matig bezette mijl in 3.56,13. Ovett Wat de rentree van Steve Ovett had moeten worden, liep uit op ee$ nieuwe valpartij. De vroegere Olympische kampioen ging tijdens een 1500 meter in Swansea al na een ronde tegen het kunststof. Ovett kreeg een tikje tegen de hiel van zyn clubgenoot en trainings maat Mark Rowlands toen de kop loper Steve Merrick plotseling tempo minderde. „Ik heb deze wedstijd gezien als een test voor de toekomst. Maar na 400 meter ben ik niets wijzer geworden". Ook tij dens de Olympische Spelen haalde Ovett het einde van de 1500 meter niet. Naar eigen zeggen is de En- gelsmen nog steeds herstellende van het virus dat hem destijds par ten speelde. BELGRADO (AFP) - De inter nationale schaakfederatie (FI DE) heeft bekend gemaakt, dat geen officieel verzoek is inge diend om de Joegoslaaf Sveto- zar Gligoric te vervangen als hoofdscheidsrechter bij de nieuwe tweekamp (aanvang 2 september) om de wereldtitel tussen de Sovjet-grootmeesters Anatoli Karpov en zijn uitdager Gary Kasparov. In de hoofdsteden van de Sowjet-Unie en Joegoslavië cir culeerden hardnekkige geruch ten, dat Kasparov de hernieuw de aanstelling van Gligoric als hoofdarbiter aan de kaak heeft gesteld. Campomanes ontken de dat en verklaarde in Belgra do, dat de FIDE Gligoric zal handhaven in die functie. Kasparov heeft tijdens de eerste tweekamp Gligoric een supporter van Karpov ge noemd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13