9 Daar bij die molendie mooie molen 'Voor mij hoeft die flauwekul echt niet' Hollanders laten van zich horen in propvolle Parijse binnenstad Rijtuigen staan klaar voor etappewinnaars Proloog tandem-race in Parijs Wereldrecord Deen Oersted Komst Thurau naar Noordwijk onzeker Richard Ippel maakt faam waar MAANDAG 22 JULI 1985 SPORT PAGINA 11 Zaterdag "Kijk er es. Het lijkt hier wel Istanboel". Lenie Gartler slaat in opperste verbazing de handen voor haar mond. Met man en zoonlief is de Leidse naar Parijs getrokken en heeft werkelijk geen idee wat haar allemaal te wach ten staat. Maar dat ze in de om geving van Gare du Nord zoveel kleurlingen zou aantreffen, had ze zo te horen in elk geval niet verwacht. door Jaap Visser Cor Los is secretaris van Swift- tour Leiden en heeft ook geen idee wat hem boven het hoofd hangt. "Omdat ik toevallig in het be stuur zit van een wielervereni ging wil dat nog niet zeggen dat ik hier met hooggespannen ver wachtingen naar toe ben geko men. Ik weet alleen dat er mor gen een groep wielrenners uit zuidelijke richting komt om een paar rondjes over de Champs Elysees te fietsen en hun premies op te halen. Maar vandaag wor den ze eerst nog even een stukje met de auto vervoerd omdat ze anders niet eens Parijs halen. Ik verwacht er eigenlijk niet zo veel van. Ik zie die Touraankomst meer als een mooie aanleiding om een keertje naar Parijs te gaan". Wim Stokkel is naar Parijs ge komen met de verwachting "dat Joop één wordt. Maar dan moe- t-ie geloof ik nog wel wat goed maken vandaag". Stokkel tbil ook op zoek gaan naar een vrien dinnetje dat hij in jaren niet meer heeft gezien. "Ik weet in elk geval waar ze zó ongeveer woont, geloof ik". Net als Cor Los be schouwen Stokkel en zijn maten Carl Hugens en Kees Karman de afsluiting van het Franse wieler spektakel als een leuke aanlei ding voor een weekendje Parijs. Carl Hugens heeft al meer Tou- raankomsten meegemaakt. In' 8G maakte hij met zijn vader Cees, directeur van de Leidse VVV, deel uit van het Nederlandse le gioen dat Joop de gele trui over de eindstreep zag dragen. Kees Karman is alles behalve een wielerfanaat: "Dat fietsen interesseert me geen moer. Ik ga gewoon gezellig met mijn vrien den mee en morgenmidag kijk ik wel wat ik doe". Rogier van Hagen studeert aan het Utrechtse opleidingsin stituut Nijenrode. Zijn jaarclub is bijna voltallig naar Parijs ge trokken "om lekker een avondje door te zakken". Als ploegleider fungeert Paul Koopmans uit Ca- stricum. Die is van plan om zijn pupillen flink te laten afzien: "We gaan vanavond onze eigen ronde maken en als de klap niet te hard aankomt misschien mor gen ook nog even naar het wiel rennen kijken, maar de kans is groot dat we als laatsten zullen aankomen. Feit is in elk geval dat de ploeg Koopmans nu al Pa rijs heeft gehaald". Peter Slegtenhorst heeft zijn vader Henny, bestuurslid van de Leidse zondagtweedeklasser Roo- denburg, zo gek gekregen om met hem naar Parijs te gaan. De 10— jarige Peter heeft allerlei ver wachtingen en hoopt in elk geval vurig "dat Hinault op zn bek gaat en dat die Amerikaan Le- mond wint". Zondag "Daar bij die molen, die mooie molen". Uit de kroegen in de buurt van de Champs Elysees klinkt onvervalst Hollands ge zang. Hoewel vele landgenoten er luidkeels van blijk geven dat ze "nog lang niet naar huis gaan", verlaat Cor Los in de namiddag de propvolle Parijse binnenstad. "Het was dus precies zoals ik had verwacht. Er is zes keer een wer velwind voorbij gegaan op de Champs Elysees". Wat Los opviel was de felheid waarmee het peloton voor de laatste dagprijs streed. "Begrij- Het peloton daalt de Champs Elysées af. "Er ging zes keer een wervelwind voorbij". pelijk omdat iedereen natuurlijk die laatste etappe wil winnen, maar de heren hadden er wel al bijna tweehonderd kilometer op zitten en dan toch nog zo'n hoog tempo draaien...". Wie de Tour de France als toe schouwer optimaal wil volgen kan volgens Los het beste voor de televisie kan gaan zitten. "Maar dan mis je natuurlijk wel de sfeer. Hoewel, die is ook maar be trekkelijk, want als je thuis een glas pernod inschenkt en er is toe vallig iemand in huis die een beetje accordeon kan spelen, kom je natuurlijk ook een heel eind". Ademloos heeft Peter Slegten horst op de Champs Elysees over een dranghek gehangen. Hinault is dan wel niet 'op z'n bek ge gaan', toch heeft de keeper van Roodenburg D2 met volle teugen genoten van de lawaaierige cir cusvoorstelling. Ook mevrouw Gartler is laai end enthousiast. "Wat een spek takel. Ik had dus verwacht een kermis rond een kermis aan te treffen en dat is zonder meer uit gekomen. Maar hartstikke geinig joh en dat fietsen vond ik ook leuk. We wilden eerst niet eens gaan kijken. We zaten heerlijk op een terras, maar door de massa word je gewoon opgezweept. We werden steeds enthousiaster. Op het laatst stonden we zelfs voor aan tegen de hekken. Het leuke is dus dat je ze een stuk of zes keer voorbij ziet flitsen. Heel anders dan toen ze uit Leiden vertrok ken. Toen was het van huppekee en wegwezen. Hier kreeg je ze ten minste nog een paar keer terug te Opvallend vond Lenie Gartler het enthousiasme van het Neder landse publiek. "Die Fransen be ginnen alleen maar te klappen als er een renner voorbij komt, maar Nederlanders beginnen ge lijk te schreeuwen en bij wijze van spreken het Wilhelmus te zin gen zodra ze en landgenoot op de fiets zien". De klap is hard aangekomen bij de ploeg Koopmans. De heren studenten hebben flink moeten afzien. Vooral in financieel op zicht. Lekker doorzakken is er dus niet van gekomen. "Om een uurtje of vier hadden we het wel bekeken en wilden we terug gaan naar het hotel gaan. Maar we mochten niet met zn vieren in de taxi en het was te duur om er twee te nemen. We hebben het toen tot half zes uitgezongen en de eerste metro genomen. Parijs is alleen leuk om te gaan stappen als je ontzettend veel poen hebt. Dit was dus eens en voorlopig niet meer. Het fietsen? O ja, we zijn vanmiddag nog even op de Champs Elysees geweest en daar is inderdaad een paar keer een groep fietsers voorbij gekomen. "Getrouwd en twee kinderen". Wim Stokkel had zich van het be zoek aan zijn Franse vriendin netje wel even wat anders voor gesteld. Toch gaat hij volgend jaar weer. "Op zeker. Ifc heb het prima naar mn zin gehad en het wielergebeuren vond. ik ook heel aardig. Ik dacht dat die vrouwen hard gingen, maar die mannen... Ongelooflijk, daar heb ik echt met verbazing naar gekeken". Carl Hugens gaat volgend jaar "op zeker" met Stokkel mee. "Ik heb me weer uitstekend ver maakt en Parijs verveelt me nog steeds niet". Kees Karman heeft het op de Champs Elysees niet langer dan en uur uitgehouden. Zijn vrien den vonden dat precies zestig mi nuten te lang. "Ze werden geloof ik stapeldol van mijn cynische opmerkingen", aldus de Leidse student. "Toen ben ik maar lek ker een park ingegaan om mooie Parisiennes te bekijken en ik moet zeggen dat ik dat aanmer kelijk interessanter vond". Parijs heeft Kees Karman dus niet voor de wielersport kunnen winnen. "Maar toch ga ik vol gendjaar weer. Al was het alleen maar voor de Tour de Femme. Dat vond ik dus wél razend inte ressant. Kun jij mij trouwens vertellen wie die nummer 31 was?". PARIJS (GPD) De rijtuigen staan klaar voor de vier Nederland se etappewinnaars. Rondritten, huldigingen, het staat Gerrit Solle- veld, Henri Manders, Maarten Du- crot en Johan Lammerts de ko mende weken allemaal te wachten. In de criteriums, overal zullen ze als helden worden onthaald, want voor het grote publiek tellen alleen de prestaties in de Tour de France. Alle vier wonnen ze voor de eerste keer een etappe in de Tour. In één klap gaat het leven van de nieuwe generatie veranderen. Het kwartet gaat niet anoniem meer door het peloton. De druk wordt groter, want in de criteriums kun nen ze zich niet meer verstoppen. Is de nieuwe lichting daar wel te gen bestand en beseffen ze wat hen de komende maand tot het wereld kampioenschap te wachten staat? Ducrot Maarten Ducrot, uitgeroepen tot de meest strijdlustigste renner van deze ronde en winnaar van de ne gende etappe in Epinal, heeft er geen notie van wat er de komende weken met hem gaat gebeuren. Zijn ploeggenoten hebben hem wijsgemaakt dat hii vanavond in het criterium in Boxmeer in zijn bolletjestrui een ereronde moet maken op een olifant. „Voor mij hoeft die flauwekul echt nier', zegt de Zeeuw, die door zijn zonderlinge uitspraken van Joop Zoetemelk de bijnaam 'Fe- dor' heeft gekregen. „Hoe kom ik daar nou weer van af', roept hij vertwijfeld. „Ik blijf het liefste de jongen die ik voor de Tour was. Wat ik nu ga doen, kan eigenlijk helemaal niet. Ik moet alle crite riums gaan rijden en daar heb ik een grote hekel aan. Bij de ama teurs reed ik er gewoonlijk vijf of zes per jaar. Nu heb ik er twintig in drie weken. Met Joop Zoetemelk moet ik het er eens over hebben hoe ik die periode door moet ko men, want ik moet ook nog naar het wereldkampioenschap op de weg. Ik ga er in elk geval een of twee criteriums tussenuit gooien, want een beetje rust heb ik hard nodig'". Vóór zijn overwinning had Du crot nog maar twaalf contracten. Er zijn er acht bijgekomen. „Die populariteit hoort er bij. Ik zou ook 'n dief zijn van mijn eigen porte monnee als ik nu lekker thuis zou bliiven". „Gek hè. Vroeger zag alleen mijn ploegleider het als ik achteraan zat in het peloton. Als het nu weer ge beurt, begint iedereen natuurlijk te wijzen, natuurlijk heb ik echt wel de ambitie om waar te maken dat ik die rit gewonnen heb. Ondanks dat ik een zware Tour in de benen heb, wordt het elke dag jakken. Mijn bolletjestrui stop ik voor de zekerheid maar in mijn koffer. Je weet nooit of ze vragen of ik hem wil aantrekken". Lammerts Voor Johan Lammerts, dè win naar in Limoges, verandert er niet veel. Hij was toch al verzekerd van veel contracten en kan alleen zijn startgeld opschroeven. Een held voelt hij zich niet. „Ik hoop", zegt hij, „dat ik nu een plaatsje in de WK-selectie heb afgedwongen. Als dat zo is, ga ik ondanks de crite riums elke dag honderd kilometer bij trainen. De Puttenaar ziet in zijn etappe zege alleen maar de bevestiging dat hij het kopmanschap in een an dere ploeg (Skil) kan dragen. „Dit geeft me nog meer zelfvertrouwen. Na die tweede plaats in Pont Arlier zat ik met een enorme kater. Maar sinds vrijdag weet ik dat ik nog t 'Zonder de hulp des Heeren vaart niemand wel', zou Gerrie Knetemann waarschijlijk hebben opgemerkt bij dit beeld. Een dorpspriester vergezelt hier het peloton kan groeien. Met die sportieve prestatie heb ik voor mezelf een goede zet gedaan". En geeft de zegen r Manders Henri Manders, de verrassende winnaar in Tourcoing, krijgt veel meer werk. Hij heeft er een stuk of tien wedstrijden bijgekregen. „Misschien kijken de mensen nu wei heel anders tegen mij aan. Ik weet 't niet. In het verleden heb ik me altijd verbaasd over de manier waarop andere etappewinnaars werden gehuldigd. Voor mij hoeft die heisa niet, maar ik heb er geen hekel aan. Ik vind het zelfs leuk dat ik eens een keer in het zonnetje Sollevelt Gerrit Solleveld weet zo onge veer al wat hem bij zijn thuiskomst te wachten staat. In 1982 werd hij in Goodwood met Maarten Ducrot, Gerard Schipper en Frits van Bindsbergen wereldkampioen in de ploegentijdrit. De renner uit De Lier, die de vierde etappe in Pont Audemer won, heeft een fanatieke supportersclub. „Die zullen wel weer iets in petto hebben, want zelfs voor een etappezege in Olym piad Ronde werd ik een paar jaar geleden gehuldigd. Of ik het nu leuk vind of niet, supporters die zo met je meeleven kan ik niet in de steek laten. Ik denk dat het thuis ook pas goed tot me door gaat drin gen wat er aan de hand is. Daar heb ik nu nog geen weet van". Volgens zijn ploegleider Jan Raas heeft Solleveld zich ook in de WK-selectie gefietst. Zelfs heeft hij die zekerheid nog niet. „Ik denk", zegt hij, „dat ik nu ergens onder aan op het lijstje van de bonds coach sta. Als ik mee moet, laat ik desnoods een paar criteriums schieten. Want aan deelname aan het WK hecht ik veel meer waarde dan aan een rondrit over het par koers". PARIJS (DPA/ANP) - Bü wijze van proloog werd voor de samen gepakte massa langs de Champs Elysées een bijzondere tandem wedstrijd gehouden. De tandem race, met een ziende renner aan het stuur en een blinde achterop, vormde een onderdeel van het bij programma van de slotrit van de Ronde van Frankrijk. De race was al twee dagen eerder aangevangen en leverde een overwinning op voor de Fransman Feuilette en Drouhin. De Nederlanders Ver- beeck en Mulder eindigden als tweede. Aan deze driedaagse de den 79 coureurs uit zestien landen mee. De Franse sportbond voor ge handicapten liet weten volgend jaar een wedstrijd om de wereldti tel te zullen organiseren. BASSANO DEL GRAPPA (AFP) - De Deense beroepswielrenner Hans-Henrik Oersted heeft op de baan in Bassano del Grappa het wereldrecord over 5 kilometer ver betert. In het Noorditaliaanse plaatsje had hij voor de 5000 meter vijf minuten en 45.646 seconden nodig. Het oude record was in han den van de Italiaan Francesco Mo- ser die tijdens de verbetering van het werelduurrecord op de baan in Mexico-Stad, 23 januari van dit jaar, ruim anderhalve seconde meer nodig had: 5.47.163. LEIDEN - Nadat zij woensdagmid dag eerst hun rondjes tijdens de traditionele Acht van Chaam heb ben gedraaid, zullen een tiental professionele wielervedetten woensdagavond op de boulevard van Noord wijk achter de demies in actie treden. Inzet vormt daarbij de grote prijs van het Leidsch Dag blad. Het onder auspiciën van Joop Riethoven op touw gezette wielergebeuren over de Koningin Wilhelmina- en de Parallelboule vard, heeft zich in enkele jaren tot een publiekslokker van de eerste orde ontwikkeld. De hoge snelheid die de renners achter de dernies van hun gangmakers ontwikkelen zorgt voor het nodige spektakel. Toch vallen de Tour-vedettes daar bij beter van elkaar te onderschei den dan in een gewoon criterium, .omdat zij los van elkaar rijden. De twee meest aansprekende ve dettes uit het deelnemersveld vor men Tour-veteraan Joop Zoete melk en de leider in het internatio nale Super prestige klassement, de Australiër Phil Anderson. De 38-ja- rige Joop Zoetemelk, met een twaalfde plaats nog maar eens een keertje de beste Nederlander in de Tour de France, rijdt als ex-inwo- ner van Rijp wetering en licentie houder bij het Leidse Swift min of meei1 voor eigen publiek. Het con- tracteren van de altijd strijdlustige en dit jaar erg succesvolle Ander son had heel wat (financiële) voe ten in aarde, maar ook zijn komst kreeg de organisatie uiteindelijk rond. Hetzelfde gelukte vorige week ook nog met de speciaal op het oog op de Duitse vakantiegas ten benaderde Didi Thurau. Een ernstige valpartij van Thurau, za terdag tijdens een criterium in Stuttgart, maakt diens komst ech ter alsnog erg onzeker. Verder staan woensdag aan het vertrek: Hennie Kuiper, Peter Winnen, Ger rie Knetemann (die na zijn avon tuur als Tour-reporter zijn wielerli- centie weer in zijn bezit heeft), Henk Lubberding (de winnaar van vorig jaar), Steven Rooks, Mathieu Hermans, Theo Smit en baan-spe- cialisten René Pijnen en René Kos. Na een huldiging om half negen 's avonds, vertrekken de renners om kwart voor negen voor een koers De dernywedstrijd wordt om half zeven voorafgegaan door een koers voor nieuwelingen-dames (tot 19 jaar oud). Om kwart voor acht maken de prominenten (met ondermeer Ijf Blokker, Kees de Vreugd, Dick Bruynestein, Jack van der Voorn en oud renners Rini Wagtmans en Bart Zoet) elkaar in een koppelkoers het leven zuur. LEIDEN - Vrij onverwacht begint amateurwielrenner Richard Ippel de talenten die hem vooral in zijn juniorentij d werden toegedacht, alsnog waar te maken. Ruim een maand geleden werd de 20-jarige student nog vanwege te magere re sultaten en een te solistisch optre den uit de Du Prie-Spaarbank for matie gezet. Desondanks wist Ip pel zaterdag in de Swift-trui toch een goed bezette ronde van Pijnac- ker op zijn naam te brengen. Wegens gebrek aan trainingsar- beid maakte de Leidse student een matig voorseizoen door. Het rijden van de ronde van Zweden deed Ip pel echter goed, tijdens de daarop volgende avondzesdaagse begon hij zich prompt in de voorste gele deren van het peloton te manifeste ren. Na de ontslagbrief van ploegmanager Koornstra zat er eni ge tijd geen progressie meer in de vorm van de tweedejaarsamateur. Woensdagavond stond Ippel er in de ronde van Hoek van Holland er echter plotseling weer. Via een sterk gereden finale sleepte de Swift-renner een derde stek in de wacht. In Pijnacker deed hij daar nog een schepje bovenop. Halver wege koers nestelde Ippel zich in de beslissende kopgroep van ne gen renners. Nadat de ontsnapte plaatselijke favoriet Jan Hoger- vorst was teruggepakt, rook de slimme Ippel acht ronden voor tijd ziin kans en koos hij op zijn beurt het hazepad. De concurrentie ver keek zich volledig op de kracht van de Leidenaar, die uiteindelijk met 30 seconden voorsprong op Jan Hogervorst en Barend Huveneers als winnaar over de meet kwam. Bij de liefhebbers zorgden Jan van de Tooren en Piet Kralt tijdens de driedaagse van de Alblasser- waard voor redelijke successen. Van de Tooren wist de eerste rit te winnen en werd achtste in het eindklassement. Piet Kralt eiste daarin de zevende plaats voor zich op. Hanneke Lieverse reed vrijdag avond in het Drentse Erica een succesvolle koers, waarin de Hille- gomse als winnares over de meet kwam.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11