Vredesdelegatie onaanvaardbaar Eerste stap Eureka-plan gezet Greenpeace krijgt schip cadeau, actie op de Rijn Reagan herstelt voorspoedig DONDERDAG 18 JULI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Peres wil ook Palestij nen uit bezet gebied DÜSSELDORF (AP/AFP) - Vier leden van de milieu-organisatie Greenpeace hebben gisteren ver hinderd dat afval werd gedumpt in de Rijn. De dumping werd verhin derd doordat de vier mannen voor het schip dat het afval moest lozen gingen zwemmen. Het incident speelde zich af bij Moers, ongeveer 15 kilometer ten noorden van Düs- seldorf. i de twee bedrijven volg aanslag in de Nieuw- zeelandse haven Auckland. Een duizend ton metende zee bodemmonsters die Greenpeace sleepboot, die eenvoudig „Green- heeft genomen hebben uitgewezen peace" gedoopt is, heeft de organi- lood, arseni- Zuidpool schenker in de Ver enigde Staten. De organisatie beschikt over nog twee schepen. De „Sirius" ligt voor anker bij Bournemouth (Zuid-En- Een woordvoerster van Green- dat de bodem ter plaatse grote hoe- satie aangeboden gekregen peace verklaarde dat het schip af- valmetaal zou dumpen in een ka naal dat op de Rijn uitkwam. Het afval zou grote hoeveelheden zink, koper en nikkel bevatten. Het was afkomstig van twee be drijven, Sachtleben-Pigmentche- mie en Bayer Üdingen. Het minis- TEL AVIV - De Israëlische regering heeft gistermiddag vanuit Washington namen van he^ft Gree^pelreeen g° sprek verfoor Greenpeace haar vlagge- kandidaten voor de Jordaans-Palestijnse delegatie gekregen die in de toekomst met Is- toegezegd, waarbij ook vertegen- schip „Rainbow Warrior" als ge- raël over vrede moeten praten. Maar op de door de Palestijnse leider Jasser Arafat samen gestelde lijst komen uitsluitend leden van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) voor. Voor Israël zijn die onaanvaardbaar. De „Rainbow Warrior", die naar Mururoa zou gaan, is op 10 juli in Auckland gezonken als gevolg van twee ontploffingen die hoogst waarschijnlijk het gevolg waren van sabotage. De schade aan het schip is zo groot dat het als verlo ren moet worden beschouwd, al dus een woordvoerder in Londen. Zoals bekend kwam een Neder landse fotograaf bij de aanslag om het leven. De „Greenpeace" vertrekt over 10 dagen uit Londen en moet eind december in het Zuidpoolgebied aankomen. Een bemanning van vier personen zal op Antarctica aan land gaan om toe te zien op de nale- Eind van de maand vertrekt een nieuw schip van Greenpeace naar het Zuidpoolgebied. Vorige week verloor Greenpeace haar vlagge- geland), waar de walvisconferentie ving van het verdrag over het ge- aan de gang is, en de „Vega" vaart bied, dat in 1959 door 16 landen is volgende week naar het atol Muru- getekend en een volstrekt verbod stelt op de ontginning met econo mische oogmerken van de natuur lijke rijkdommen van het gebied. de Stille Oceaan om te pro testeren tegen kernproeven die Frankrijk daar houdt. Opmerkelijk is dat geen enkele Pa lestijn uit de door Israël bezette ge bieden is afgevaardigd. Op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook is daarover de teleur stelling zeer groot. Lange tijd zijn waarnemers in het Midden-Oosten van de veronderstelling uitgegaan dat voor vooraanstaande gematig- door Taco Slagter de Palestijnse leiders uit bezet ge bied een prominente rol in het vre desproces was weggelegd. Namen als die van de voormalige burge meester van Gaza, Rashad a-Sha- wa, burgemeester Elias Freij van Bethlehem en Hikmat el Masri van Nabloes circuleerden lange tijd als acceptabele kandidaten in politie ke kringen van Jeruzalem. Voor Prins van drugshandel verdacht het passeren van deze kandidaten kunnen lukken Washington is nog geen sluitende verklaring te voor zijn in het verleden niet vinden. Rashad a-Shawa de PLO nog steeds als de enige presentant van het Palestijnse volk te beschouwen, i terrorisme schuwende organisatie gisteravond erkenning te verkrijgen. Israël zal daar nimmer mee akkoord gaan. Wat dat betreft is er op dit punt een ispreken over de uiterst onhandige manoeuvre van Arafat. „De PLO kan niet buiten de Palestijnen in de bezette gebieden om met ko ning Hoessein van Jordanië was niet te nationale consensus. Dit unanieme standpunt termiddag nog eens onderstreept door het zogenaamde kernkabinet van de Israëlische regering van na tionale eenheid. Alle tien ministers de yredesconferentie gaan. Het spraken het onaanvaarbaar uit gaat om ons en daar kan Arafat niet omheen", aldus de ex-burgemees ter van Gaza. Soortgelijke reacties waren ook in Nabloes en elders op de Jor daanoever te horen. Hikmat al- Masri vertrok gisteravond over haast naar de Jordaanse hoofdstad Amman om daar met PLO-verte- genwoordigers en Jordaanse rege ringsfunctionarissen te praten. Geheim De omstreden lijst met aanbeve lingen van Arafat was ongetwijfeld - ook de reden van de geheime ont- speldje moeting dinsdagnacht tussen de Israëlische premier Shimon Peres en de Palestijnen Freij en Al-Masri Onopvallend in ee Palestijnse leiders van de premier om drie uur lang met hem te praten. Hoewel van of ficiële zijde bevestiging noch in houd van het gesprek bekend is ge maakt, kan eruit worden afgeleid de kandidaten. Voor de sfinx-achtige beweging in dit stadium van het vredespro ces blijft een minder voor de hand liggende theorie over. Ter rechter zijde van de Israëlische nationale coalitie, en met name de Likoed, bestaat niet alleen bezwaar tegen PLO-kandidaten, maar ook tegen Palestijnen die lonken naar de or ganisatie van Arafat. Dè eerder ge noemde burgemeesters vallen in die categorie. De Arbeiderspartij van Peres kan het niet schelen wie er tot de Jordaans-Palestijnse dele gatie toetreden, als zij het PLO- niet al te opzichtig LONDEN (AFP) - Een Saoedische prins is vorige week in Londen gearresteerd. Hij is in staat van be schuldiging gesteld wegens handel in verdovende middelen, zo is van depLOnd™Se P0l't,e uc vccuiguc o™, „uilUd S?oed ^bdj»e- te hebben met de door Arafat Het kan zijn dat Arafat en Hoes- sein met de presentatie van onaan- taxi reden de vaarbare kandidaten bij Israël een de woning consessie willen afdwingen, „ge matigde" maar niettemin met de PLO „sympatiserende" Palestij nen uit de bezette gebieden niet meer met een veto te treffen. Begin volgende week wordt de Toch Anne Fr ank straat in Bergen BERGEN (EPD) - De gemeente raad van de Westduitse stad Ber gen heeft met grote meerderheid besloten een school, straat of plein naar Anne Frank te noemen. Geen der gemeenteraadsleden stemde tegen, een onthield zich van stem ming. De gemeenteraad besprak dins dag een voorstel van de SPD-frac- tie om de straat die naar het voor malige concentratiekamp Bergen- Belsen leidt, naar Anne Frank te noemen. Zij kwam in maart 1945 in het concentratiekamp om. Het gemeentebestuur van Ber gen zal in het najaar beslissen, hoe de herinnering aan Anne Frank in Bergen levend gehouden zal wor-, den. Volgens leden van de gemeen teraad was de discussie in de ge meenteraad „ernstig en passend van toon". Het voorstel van de SPD was door de CDU en de FDP, die over een ruime meerderheid in de ge- De Walvisvangst bij de Faroe-eilanden, een jaarlijkse massaslachting, moet volgens de Internationale Walvis meenteraad beschikken, afgewe- Commissie gestaakt worden. De Commissie vergadert op dit moment in het Engelse Bournemouth. (foto ap> Zen. ^nkTeS7oXaLReiCSd^d in Addis Abeba nodig To? nöo? ADDIS ABEBA (DPA/UPI) - Ze ker dertien landen in Afrika heb ben dringend behoefte aan voed selhulp ter bestrijding van tekor ten en honger. Dit staat in een rap port dat de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Na- Van dat bedrag is 84 miljoen dollar Dertien Afrikaanse landen dringend behoefte aan hulp stelde Palestijnen uit de bezette ge bieden een wijziging in de namen lijst wil forceren. In Jeruzalem wordt gevreesd dat de Verenigde Staten minder moei- laziz, een 31-jarige neef van koning Fahd van Saoedi-Arabië, is maan dag door een rechtbank in Londen in staat van beschuldiging gesteld wegens „betrokkenheid bij het handel in cocaïne". Hij zit in voor arrest in de gevangenis van Brix ton ten zuiden van Londen. De aanhouding van de prins volgde op onderzoek dat de Britse politie heeft gedaan in Nederland, Frankryk en België. De prins heeft niet om vrijlating op borgtocht ver zocht. Het ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat het „is inge licht over de aanhouding van een Saoediër die geen diplomatieke status lijkt te hebben". Prins Mas- joer is een zoon van ex-koning Sa- oed die in 1964 afstand van de troon deed ten gunste van zijn broer Faisal. bevolen en kennelijk door koning Hoessein goedgekeurde kandida ten. Langs deze weg zou het Arafat phy in de Jordaanse hoofdstad Amman verwacht om voor de eer ste keer de voltallige Jordaans-Pa lestijnse delegatie te ontmoeten. Dan zal pas blijken of de vermeen de opzet van Hoessein en Arafat en wellicht met medeweten van zowel de VS als Peres in eigen persoon zal zijn geslaagd. heeft uitgegeven. Ethiopië en Soedan als gevolg van opstapeling in de havens en trans portproblemen. De FAO is zeer bezorgd over de voedselsituatie in de Sahel-landen in West-Afrika. Ondanks grote in ter verbetering van de spanningen om voedselhulp naar verbete- de honger lijdenden te i - irrigatie, i De landen waar de voedselsitua- miljoen) voor hulp op korte ter- tie precair is, rijn Angola, Botswa- mjjn en structurele verbeteringen, oogst, i hulp en 140 miljoen dollar (f 457 ring van de infrastructuur en ter houdt de organisatie er rekening bestrijding van ziekten onder het mee dat een derde deel van de hulp Burkina Paso (Opper-Volta), Alleen al Ethiopië, waar volgens de Ethiopië, Kaapverdië, Mali. Mauri- autoriteiten in Addis Abeba onge- tanië, Mozambique, Niger, Sene- gal, Somalia, Soedan en Tsjaad. acht miljoen mensen honger lijden, heeft behoefte aan hulp tot schap tot eind vorige maand 6,7 miljoen ton had toegezegd. Het De organisatie stelt maatregelen bedrag van 255 miljoen gulden bedrag van224 mil- Soedan zou in eerste instantie ge holpen zijn met 39 miljoen gulden. De FAO stelt onder meer program- niet tijdig in de door droogte gebie den zal aankomen. De organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), die haar 21e top conferentie in de Ethiopische hoofdstad houdt, heeft gemeld dat rapport wijst op problemen wat be- meer dan 150 miljoen Afrikanen te Aan graan is 7 miljoen nodig, ter wijl de internationale gemeen- treft het vervoer van hulp slachtoffers van de honger kampen hebben met tekorten dsel en honger. Bosbranden De bosbranden in de Griekse provincie Attica en op het eiland Hydra zijn gisteren vrijwel volledig bedwongen maar op het eiland Za- kynthos heeft het vuur zich verder uitgebreid. De Griekse staatssecre taris van defensie, Drossojannis, verklaarde dat het leger het over slaan van het vuur naar een wapen fabriek en een legerplaats met ra ketten heeft weten te voorkomen. De bosbranden waren tot vlakbij beide plaatsen in Attica opgerukt. Diarree In gebieden in het zuiden van Bangladesj die eind mei werden getroffen door vloedgolven en zwa re overstromingen zijn bij een epi demie van diarree al 95 doden ge vallen. Zeker 12.000 mensen heb- dat zijn prestaties beter zijn dan die ben last van diarree. In de overstro- van Franse makelij mingsgebieden zijn ook gevallen van cholera geconstateerd, die eveens aan tientallen mensen het leven hebben gekost. Bij de over stromingen kwamen ruim 11.000 mensen om en raakten een kwart miljoen mensen op de vele zanderi ge eilandjes voor de kust hun be huizing kwijt. Thatcher Premier Margaret Thatcher en haar Conservatieve partij blijven dalen in de gunst van de Britse kie zers. Van de ruim duizend kiesge rechtigden, die deelnamen aan een opiniepeiling waarvan de krant „Daily Telegraph" vandaag de uit slag publiceert, zei 60 procent „on tevreden" te zijn over Thatcher als eerste-minister. Maar de Conserva tieve regeringsleider, die uiterlijk in 1588 nieuwe verkiezingen voor het Lagerhuis moet uitschrijven, geldt nog wel als de beste kandi daat voor het premierschap. Blijkens de peiling komt de Con servatieve partij, die in juni 1983 nog een absolute meerderheid van 144 zetels wist te behalen in de 650 zetels tellende Britse Tweede Ka mer, op de derde plaats als er nu verkiezingen zouden worden ge houden. Eerste is de Labourpartij met 38 procent, terwijl de coalitie van sociaal-democraten en libera len tweede staat met 32,5 procent. De Conservatieven sluiten de rij met 27,5 procent. PARIJS - „Eureka bestaat", aldus besloten ministers uit zeventien landen en de voorzitter van de Eu ropese Commissie gisteravond laat in Parijs. De plannen voor het door president Mitterrand bedachte 'European Research Coordination Agency' zullen vastere vorm krij gen op een volgende Eureka-confe- rentie die in de herfst in de Bonds republiek gehouden wordt. door Rudolph Bakker nu een „groep vertegenwoordigers van hoog niveau" gaan meewerken aan de voorbereiding van de vol gende bijeenkomst. De Nederlandse delegatie onder leiding van minister van economi sche zaken Van Aardenne stelde ter vergadering dat in de eerste plaats „een werkelijk Europese markt" dient te worden geschapen omdat dit „de beste manier is om de technologische basis van Euro pa te versterken". In de tweede plaats dient een doeltreffende Europese politiek op lange termijn ten aanzien van Ja pan en de Verenigde Staten te wor- In zijn openingstoespraak stelde den geformuleerd. Van Nederland- - se zijde is er herhaaldelijk op aan gedrongen dat het 'Eureka'-project in nauwe samenwerking met de bestaande mogelijkheden binnen de EG dient te worden ontwikkeld. Zo sprak minister Van Aardenne dat „de commissie de centrale plaats voor contacten en initiatie ven" dient te zijn. Tenslotte stelde de Nederlandse bewindsman dat deelname van de industrie aan Eu reka - ook op financieel gebied - een overheersend criterium diende te zin b« de keuze van de samen- zal bestaan een keuze werkingsprojecten. Franse president Mitterrand kant een miljard francs in het voor uitzicht ter ondersteuning van het Eureka-plan.- De andere deelne mende landen - waaronder Neder land - willen echter eerst weten welke concrete projecten er uit de bus komen voordat ze met geld op tafel komen. In het uiterst vaag gehouden en korte slotcommuniqué verklaar den de deelnemers aan de eerste Eureka-bijeenkomst dat het doel van de samenwerking ste plaats van civiele projecten te maken op het gebied van de hoge technolo gie. EG-begroting Vanaf het Japanse vulkaaneiland Nii Jima is gisteren een testvlucht de Japanse kruisraket SSM-1 uitgevoerd. Van de SSM-1 wordt gezegd de gerenommeerde Exocet-raket samenwerking met het ste plaats vindt de Nederlandse re- gastland en de Europese Commis- gering dat de technologie een ho- sie en haar voorzitter". Tevens zal gere prioriteit dient te krijgen op de begroting van de EG. Boven dien zouden banken aan de finan ciering van Eureka-projecten moe ten meedoen en de minister noem de in dit verband de Europese In- vesterings Bank. President Mitterrand had in zijn toespraak tot de ministers gespro ken over „de grote Europese in dustrieel Dekker, de president van Philips" als een van degenen die hun regeringen er toe hadden op geroepen iets te doen aan nauwere technologische samenwerking ten bate van de verbetering van de Eu ropese markt. De Franse president stelde dat eerst de terreinen dienden te wor den afgebakend waarop de samen werking zou plaatsvinden om ver volgens de regeringen, de industrie en de EG te laten beslissen in wel ke vorm hulp kan worden gebo den. Dit ganse proces dient zich in de uiterste soepelheid en met zo min mogelijk bureaucratische rompslomp te voltrekken. Een van de doelstellingen van Eureka zal zijn om bij het schep pen van een hechte Europese markt, die naar buiten toe „als een man" kan concurreren, ook techni sche eenheidsnormen te formule ren die een eind moeten maken aan door Europese firma's ge maakte technische apparatuur waarvan de onderdelen niet uitwis selbaar zijn. Bovendien zouden al le pogingen om van buiten af de EG-'douane-bepalingen te ontdui ken doeltreffender moeten worden bestreden. Minister Van Aardenne ontken de met klem dat aan het Eureka- project van Nederlands standpunt gezien militair-defensieve aspec ten verbonden zouden zijn. Van Franse zijde is echter herhaaldelijk te kennen gegeven dat samenwer king op het gebied van de hoge technologie onvermijdelijk ook zou doorwerken in de verdedi gingstechnieken. Schermutseling In dit verband vallen in de lijst van deelnemers landen op als Oos tenrijk en als Finland, dat op het laatste nippertje nog werd uitgeno digd om aan de conferentie in Pa rijs mee te doen. Ook Zwitserland was van de partij. De status van ieder van deze lan den is van dien aard dat er in een later stadium van de ontwikkeling van Eureka politieke vragen zullen moeten worden gesteld. Op de con ferentie in Parijs kwamen die nog niet aan de orde. Voorlopig zal worden gepro beerd het Franse initiatief te be nutten tot de uitbouw van een be tere technologische samenwerking met het oog op de wereldmarkt, zonder dat de andere regeringen teveel toegeven aan de hoogst chauvinistische wensen van de ini tiatiefnemer zelf. Op dat terrein werd in het slotcommuniqué de eerste kleine schermutseling door de uitgenodigde gasten al gewon- Weer Britse mijnwerkers vrijgesproken SHEFFIELD (Rtr.) - Veertien Britse mijnwerkers zijn woens dag vrijgesproken van de aan klacht dat ze zich schuldig heb ben gemaakt aan gewelddadig heden bij de Orgreave-mijn, waar zich felle botsingen tus sen stakende mijnwerkers en de politie hebben voorgedaan tijdens de staking tegen de slui ting van onrendabele mijnen die bijna een jaar heeft ge duurd. De verdachten, die tot de honderden mijnwerkers be hoorden die tijdens het conflict zijn gearresteerd, gingen vrijuit nadat de rechter had vastge steld dat er sprake was van te genstrijdige verklaringen, waarop hij beslobt niet tot ver volging over te gaan. Eerder deze week zijn 13 mijnwerkers vrijgesproken van eenzelfde aanklacht en van de verdenking dat zij aan een on wettige bijeenkomst hadden deelgenomen. ADVERTENTIE Benn: President is gevaarlijk WASHINGTON (Rtr./DPA/AFP) - De Amerikaanse president, Ronald Reagan, herstelt goed van zijn darmoperatie, waarbij een kanker gezwel werd verwijderd. Hij mag inmiddels weer bouillon en thee drinken. Naar zijn woordvoerder Larry Speakes verklaarde ligt Rea gan niet langer aan het infuus. Hij maakte een wandelingetje in de gang buiten zijn kamer. Volgens de artsen zijn er na de operatie geen verdere problemen opgetreden. Speakes zei dat Reagan volgende week dinsdag in het Witte Huis zal zijn om de Chinese president, Li Xiannan te ontvangen. Reagan zou mogelijk zelfs aan het officiële di- kunnen deelnemen. De presi- kende enkele documenten, ven,' maar het feit dat Reagan kan- DEZE WEEK BIEDEN ONZE GOEDE RESTAURANTS U DIT FANTASTISCHE 4GANGENMENU £oaTooiTl onder een verdrag met Groot-Brit- ker heeft onderstreept wel 'het af- tannië dat uitleveringsprocedures schuwelijke risico voor de wereld- moet verbeteren in het kader van vrede en voor Groot-Brittannië dat I terrorisme. De noodzakelijkerwijs voortvloeit uit president toonde zich ook bruikelijk humoristisch. Over het feit dat een man de macht heeft om opdracht te geven kernwapens gerucht op de geldmarkt in Singa- af te schieten van bases in dit land.' pore, als zou hij dood zijn, zei de president: „iemand wil kennelijk wat geld verdienen". Opschudding De ziekte van Reagan heeft 'Een wanhopig zieke president was in staat de volledige uitvoeren de macht weer op zich te nemen, op het moment dat hij bijkwam uit narcose. Hij kreeg pijnstillers, en mogelijk andere medicijnen, die zijn waarnemingsvermogen zeker Engeland opschudding teweeg ge- kunnen beinvloeden. Hij bracht. Oud-minister en nu La- bour-afgevaardigde Tony Benn heeft gezegd dat president Reagan i de dent zou verder volgens informatie medicijnen krijgt die zijn van het Witte Huis nog geen werk verrichten. In de ochtend bracht vice-presi dent Bush voor het eerst een be zoek aan de president in het mari nehospitaal in Bethesda bij Was hington. Bush noemde de wijze waarop Reagan zich herstelt „ge- volledige rechten van het presi dentschap op zich, inclusief het recht om opdracht te geven kruis en tridentraketten af te schieten mingsvermogen kunnen beinvloe- vanaf Britse bodem,' aldus Benn. den en 'afschuwelijke risico's de wereldvrede' kunnen opleve- woonweg verrassend". Reagan te- dent Reagan zijn ziekte zal overle- Van conservatieve zijde werd bij zonder verontwaardigd op de woorden van Benn gereageerd, Benn, lid van de linkervleugel omdat hij zich nooit op dergelijke van Labour, zei tijdens een com- wijze had uitgelaten toen de Russi- missievergadering in het Lager- sche leiders Andropov en Tsjer- huis: 'Wij hopen allen dat presi- nenko ziek en op sterven na dood

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7