Felle kritiek op protectie Philips Geen stimulans voor economie VS Roep om snelle berechting wijnknoeiers Japanse ambassade haalt uit: Amerika drukt winst van Philips-concern Supermarkten van Ahold in Spanje gaan sluiten Zorgen in Amerika doen dollar met stuiver dalen "JE SIERADEN?OH,DIE ZITTEN VEILIG IN DE BRUINE KOFFER." PAGINA 6 ECONOMIE DONDERDAG 18 JULI 1985 DEN HAAG (ANP) - Het aantal werklozen onder het bouwvakper- soneel is de afgelopen twee jaai verminderd met 35.000 mensen (30 procent). Eind juni stonden 82.000 bouwvakkers als .werkloos bij de arbeidsbureau's ingeschreven Eind mei waren dat er ruim 84.000. Dit staat in het verslag van de ar beidsmarkt over de maand juni dal het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren bekend heeft gemaakt. Het ministerie heeft geen exacte verklaring voor de forse daling van de werkloosheid in de bouw. Ei zijn aanwijzingen dat steeds meei bouwvakkers naar andere bedrijfs takken overstappen. Ook wordt de mogelijkheid genoemd dat de werkgelegenheid in de bouw ver- Bouwvakkers stappen over naar andere bedrijfstakken beterde door de arbeidstijdverkor ting. „Hoewel het aantal ontslagver- zoeken in de bouw drastisch is ver minderd en de vraag naar bouw vakkers fors toenam, is de ontwik keling van de bouwproduktie zo dat een echte groei van de werkge legenheid onwaarschijnlijk moet worden geacht", aldus het verslag. Uit de vorige maand door het CBS presenteerde cijfers bleek dat in de periode april vorig jaar tot april dit jaar de bouwproduktie met vijf procent is gedaald. Minis ter Winsemius (volkshuisvesting) kondigde onlangs aan dat hij sa men met minister De Koning (so ciale zaken en werkgelegenheid) wil laten uitzoeken waar toch al die bouwvakkers zijn gebleven. Het NVOB, de* grootste werkgeversor ganisatie in de bouw, stelde kort geleden dat de personeelsbezetting bij de leden tussen januari 1984 en 1 mei 1985 ongeveer gelijk geble ven is en in wezen nog iets is ge daald. AMSTERDAM (ANP) - De Japan se ambassade heeft in nogal felle bewoordingen gereageerd op een intern rapport van Philips, waarin de Japanners oneerlijkse concu- rentie op de Europese markt (on der meer het dumpen van artike len) werd verweten. Het stuk kwam enige tijd geleden in de pu bliciteit. In een ingezonden brief aan Het Financieele Dagblad van gisteren schrijft de eerste secretaris van de Japanse ambassade, A. Iwai,Het zal voor een ieder duidelijk zijn waarom Philips verlangt nog ver der beschermd te worden tegen de sterk concurrerende Japanse elec- tronische bedrijven. Men is er niet in geslaagd, door een verkeerd marketingbeleid en ontoereikende technische prestaties, speciaal voor wat de videorecorders betreft, zich te herstructureren en zijn marktaandeel en winstvermogen te herwinnen gedurende de adem pauze van de laatste drie jaren". Iwai doelt daarbij op een over eenkomst tussen de EG en Japan tot beperking door de laatste van de export van videorecorders en kleurentelevisietoestellen gedu rende drie jaar. Philips, aldus het stuk, is van mening dat nog meer protectie nodig is. Het gevaar van protectionisme komt hierdoor dui delijk in zicht, aldus Iwai, die dat beschrijft als een sluipend gif en een zichzelf voortplantende ziekte. In het stuk wordt bestreden dat de Japanse regering het Japanse bedrijfsleven zou hebben geprest om exportartikelen te dumpen op de Europese markt. Ook wijst Iwai erop dat de regeringsuitgaven voor onderzoek en ontwikkeling in Ja pan lager liggen dan in menig wes ters land. Bevoordeling door de overheid is volgens Iwai dus geen oorzaak van het succes van de ja - Kort Zakelijk Benzineprijs De prijzen van benzine gaat mor gen weer omlaag. De prijzen van super, normaal en diesel worden een cent per liter goedkoper. In na volging van de benzineprijzen daalt met ingang van morgen ook de prijs van autogas. Die daling be draagt twee cent. De prijsverlaging is het gevolg van prijsdalingen op de internationale produktenmarkt. Fout De accountantsdienst van de ge meente Rotterdam is onlangs op een sterk staaltje 'langs elkaar heenwerken' binnen het Gemeen telijk Energiebedrijf in Rotterdam gestoten. Uit het controleverslag van de jaarrekening blijkt dat het GEB in 1983 een bedrag van acht ton aan het RSV-concern - dat op dat moment al in surceance van be taling verkeerde - heeft uitbetaald, terwijl de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, een volle RSV-doch- ter, nog een betalingsachterstand van 3,6 miljoen gulden bij het ge meentelijk energiebedrijf had. panse electronische industrie. „De wezenlijke oorzaak van het concur rentievermogen van de Japanse bedrijven is te vinden in de vitali teit en flexibiliteit van ieder afzon derlijk bedrijf, alsmede de zeer harde onderlinge concurrentie. Derhalve is het argument van Phi lips, dat de Japanse industrie alle mogelijke, eerlijke of oneerlijke, soorten steun van de regering ge niet bepaald niet acceptabel", zo schrijft Iwai. Iwai erkent dat er „enige waar heid" schuilt in de buitenlandse klachten over de ingewikkelde standaarden- en certificatiesyste men, waarmee Japan de eigen markt afschermt. Hij meent echter dat klagende exporteurs minstens 50 procent van de schuld op eigen schouders moeten laden zodra het gaat om hun „ontoereikende pres taties" op de Japanse markt. Zodra exporteurs entree op de Japanse merkt wensen moeten zij zich aanpassen, meent Iwai. Dat deden Japanse bedrijven ook toen zij de Europese markt op gingen. „Zij vroegen de Europese landen niet om het Europese systeem te veranderen. Zij wijzigden hun ei gen aanpak, zij verbleven in die landen, zij leerden er de taal, zij be studeerden het Europese distribu- tiesysteeem, Europese handels praktijken", aldus het stuk. Van daag de dag, zo schrijft Iwai, wo nen er 50.000 Japanners in een EG- land en slechts 13.000 Europeanen in Japan. „Hoeveel van hen spre ken Japans? EINDHOVEN (ANP) - Philips ver wacht over het tweede kwartaal van het lopende jaar een duidelijk geringere winst dan in dezelfde pe riode vorig jaar. zo heeft Philips gisteren bekendgemaakt. De cij fers over het tweede kwartaal wor den in augustus bekendgemaakt. De nettowinst over het tweede kwartaal 1984 bedroeg f262 mil joen. De verlaging van de winst wordt geweten aan de slechte gang van zaken in de Verenigde Staten. Behalve North American Phi lips, die zoals Philips eerder op de dag bekendmaakte, de nettowinst over het tweede kwartaal zag dalen van 33,3 miljoen dollar naar 13.7 miljoen dollar, wordt de winst ook gedrukt door de Amerikaanse Phi- lips-dochter Signetics Corpora tion, die een belangrijke leveran cier is van halfgeleiders. De markt voor halfgeleiders is in Amerika slecht. De bevredigende toeneming van de resultaten bij de NV Philips is onvoldoende om de terugval van de resultaten in de Verenigde Sta ten volledig te compenseren, aldus Philips. Voor het hele jaar blijft Philips een omzet verwachten die in hoe veelheid gemeten ongeveer 7 pro cent boven 1984 zal liggen. (De om zet bedroeg in 1984 f53,8 miljard). In hoeverre de eerder geuite ver wachting van een geleidelijke structurele verbetering, van de winst voor de komende jaren in 1985 toch nog werkelijkheid wordt is in hoge mate afhankelijk van de ontwikkeling van de economische situatie in de Verenigde Staten in het tweede halfjaar van 1985, aldus Philips. NIJMEGEN - De Stichting Energie Anders organiseertvanaf morgen de Nationale Zon- en Windspelen. Daar is bijvoorbeeld dit bootje t zien dat zich voortbeweegt met behulp van energie uit zonnecellen. (foto anefoi BBC gaat vierduizend werknemers ontslag geven LONDEN (AP) - De Britse omroep organisatie BBC heeft gisteren een grote bezuinigingsoperatie aange kondigd, waarbij de komende drie jaar 4.000 van de 29.000 werkne mers ontslagen zullen worden. De vakbonden hebben laten weten dat het de grootste reorganisatie is in de geschiedenis van de BBC. De bezuinigingsoperatie is nodig geworden, omdat de BBC, die het grootste deel van haar inkomsten betrekt uit de omroepbijdragen van de kijkers, van de regering geen toestemming die te verhogen tot het gewenste bedrag. Dat scheelt de omroeporganisatie per jaar 65 miljoen pond sterling. Een klein gedeelte van de inkomsten komt uit de verkoop van de in het buitenland zeer gewaardeerde to neelseries. Schoonmaakdienst De bezuinigingen, die 30 miljoen pond moeten opleveren, zullen vooral gezocht worden in de secun daire diensten van de BBC, zoals de schoonmaakdienst, het onder houd van gebouwen, en het beheer van kantines. De BBC heeft laten weten dat er door de personeels vermindering meer geld beschik baar komt voor het programma budget. De omroep hoopt zijn pro gramma's op het belangrijkste ka naal, BBC 1, 24 uur per etmaal te kunnen gaan uitzenden. Er zal ook meer geld beschikbaar komen voor nieuwsuitzendingen. De vakbonden hebben zich kri tisch uitgelaten over de plannen van de BBC. ZAANDAM (ANP) - Ahold stopt met de detailhandelsactiviteiten onder de naam Cadadia in Spanje. Hoewel het de laatste tijd met Ca dadia beter ging is voor een wezen lijke verbetering van de resultaten, ook op langere termijn, schaalver groting in de nabije toekomst noodzakelijk. Gebleken is dat de toekomstmo gelijkheden van Cadadia en de daar werkzame personeelsleden het beste gewaarborgd zijn indien deze zaken worden samengevoegd met de door de Engelse detailhan delsorganisatie The Dee Corpora tion geëxploiteerdde winkelketen Digsa. Alle 320 werknemers blij ven in dienst van Cadadia. De sher rybodega's zijn niet bij de overne ming betrokken en blijven deel uit maken van Ahold. Ahold begon de Spaanse detail handelsactiviteiten in oktober 1976 met de opening van het eerste fi liaal in Madrid. Op het ogenblik zijn er 38 Cadadia-winkels, alle ge concentreerd rondom de Spaanse hoofdstad. PONT - De Industriebond FNV- heeft uitgehaald naar de Voedings bond FNV, vanwege de kritiek van deze bond op de aanstaande nieu- we FNV-voorzitter Pont. De kritiek van de Voedingsbond dat Pont te weinig strijdbaar zou zijn en te weinig doet voor de laagstbetaalden verwijst de Indus triebond naar de prullenmand: „Zijn strijdbaarheid heeft Pont in zijn vorige betrekking (de ambte narenbond AbvaKabo) als actielei der voldoende aangetoond, ook ten gunste van de laagstbetaalden". De Voedingsbond heeft trouwens geen betere kandidaat kunnen op hoesten, en ook dat is zwak in het verhaal, aldus de Industriebond FNV. WASHINGTON (Rtr) - Alhoewel het de Amerikaanse economie dit jaar minder goed vergaat dan waar op de hoop was gevestigd, wil het bestuur van het centrale-bankstel- sel in de Verenigde Staten, de Fe deral Reserve Board, geen maatre gelen nemen dié de volkshuishou ding sterk stimuleren. Dat schrijft de "Fed" in zijn halfjaarlijkse eco nomische rapport. De centrale bank kan in de eco nomie ingrijpen door middel van haar geldbefeid. Als zij de geldom- loop laat aanzwellen ontstaat er ge woonlijk een versnelling van de economische groei, maar ook toe neming van de geldontwaarding. Het bestuur verwacht dat de eco nomische groei in de Verenigde Staten dit jaar zal uitkomen op 2,75 a 3,0 procent, ongeveer een procent minder dan zijn voorspelling van februari. De inflatie zal dit jaar naar verwachting niet meer dan vier procent bedragen. De "Fed" brengt een technische verandering aan in de manier waarop de uitbreiding van de geld- omloop wordt gemeten en staat dit jaar een iets sterkere toeneming toe dan voorheen. Naar bestuurs voorzitter Paul Volcker meedeelde betekenen de veranderingen geen wijziging van betekenis in het be leid. De grenzen voor de groei van de geldomloop zijn voor dit jaar nu vastgesteld tussen drie en acht pro cent. Het hoogste percentage was in februari vastgelegd op zeven. Volcker spoorde gisteren'andere landen aan om hun eigen bedrijfs leven te stimuleren. Dat zou dan zowel van belang zijn voor henzelf als voor de VS. "Grote delen van de wereld zijn direct of indirect af hankelijk geweest van de groeien de vraag in de VS', aldus Volcker. "De groei van de binnenlandse vraag in Europa, Japan en Canada is minder geweest dan de groei van hun bruto nationaal produkt. De omgekeerde situatie als die in de VS", vervolgde hij. "Ondanks de groeiende export naar de VS is de produktie te langzaam gestegen om de hoge werkloosheid in Euro pa te bestrijden". Volcker zei dat er door de toege nomen import voordelen waren 'ontstaan voor de VS:'lagere prij zen, betere produktiviteit, lagere rente en meer consumptiegoede ren. "Maar die voordelen zijn niet blijvend". Hij uitte ook kritiek op de toene mende roep naar protectionisme en de tendens dat Amerikaanse be drijven meer in het buitenland gaan investeren dan in de VS zelf. Hij waarschuwde ook voor een te plotselinge daling van' de dollar koers en de daaruit voortvloeiende hogere inflatie. Volcker drong erop aan minder geld in het buitenland te lenen door het begrotingstekort terug te dringen. Hij voegde eraan toe dat het eenvoudiger zou zijn als het buitenland wat minder afhankelijk was van de Amerikaanse groei. "Ik waardeer het zeer dat de andere landen voorrang hebben gegeven aan bestedingsbeperking en daar door een soort prijsstabiliteit heb ben weten te bereiken. Daar heb ben veel landen succes mee gehad ondanks dat ze te maken hebben met een dure dollar". "De kapitaalexport naar de VS en de verminderde uitvoer van dol lars naar de andere landen heeft ook effect gehad op hun eigen fi nanciële positie en rentetarieven. Maar nu deze negatieve factoren in kracht afnemen zijn er zeker moge lijkheden om de binnenlandse groei in die landen aan te moedi gen. Dat maakt de wereldecono mie zeker wat evenwichtiger", al dus Volcker. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is giste ren met viif cent omlaag gegaan. Op de wisselmarkt van Amster dam werd in de middag een officië le middenkoers opgegeven van 3,19 gulden tegen 3,24 gulden op dinsdag. Bij het sluiten van de markt werd een koers van rond de 3,19 gulden voor de dollar geno teerd en toen de wisselmarkten in de Verenigde Staten opengingen zakte de koers een fractie verder. De banken verlaagden hun balieta rieven met drie cent tot 3,15 gulden (aankoop) en 3,27 gulden (ver koop). Zorgen over de Amerikaanse over de gezondheid president Reagan beheersten gisteren de Europese wisselmarkt. Het dagblad Die Welt schreef: „Als Reagan besluit zijn ambt neer .te leggen gaat de dollarkoers als een baksteen omlaag". De daling van de koers van de dollar had zoals gebruikelijk een stijging van de goudprijs tot ge volg. In Zürich ging de prys van een ouce (31,1 gram) omhoog met 4,50 dollar tot 326 dollar en in Lon den bedroeg de stijging zes dollar. Daar werd tegen het slot van de handel een prijs gemeld van 325,75 dollar voor een ounce van het edele metaal. ADVERTENTIE Onderweg een koffer kwijtraken. Knap vervelend. Vooral als u zonder goede reisverzekering op stap bent gegaan. Zonder ANWB/Unigarant Reis verzekering bijvoorbeeld. Met z'n uiterst voordelige dagpremie. En Zn Eigen Risiko van nul komma nul. Met z'n makkelijke uitbreidingsmogelijkheden, op maat gemaakt voor uw vakantie. Die verzekering sluit u op het ANWB- kantoor. Waar u ook uw vreemde valuta, uw benzinebonnen en natuurlijk uw Internationale Reis- en Kredietbrief haalt, uw helpende hand in het buiten- Und Z,enweu? UIT EN THUIS MET DE ANWB. ANWB ANWB-Leiden. Stationsweg 2, teL 071-146241. De roep om een snelle berech ting van de wijnknoeiers die an tivriesmiddel in de witte wijn de den, is massaal in Oostenrijk. Want pas bij berechting zullen de namen van de vervalsers bekend worden. Nu wordt daar van offi ciële zijde over gezwegen. Maar het wordt nog belangrijker geacht dat door een rechtzaak ook zal blijken wie er onschuldig zijn. door Peter van der Maat In feite is nu nog iedere wijn boer en -handelaar verdacht. Die onzekerheid ervaren zij als slo pend. En bovendien blijft er van de reputatie van de Oostenrijkse wijn niets over - zo er überhaupt nog iets van over is. Minister Günter Haiden (land bouw) zei gisteren dat in Oosten rijk steekproefgewijs zal worden gecontroleerd op de aanwezig heid van diethyleenglycol. Niet alleen worden de vaten in de wijnkelders onderzocht, ook worden flessen wijn in winkels aan controle onderworpen. Met ingang van 1 januari 1986 mag er vanuit Oostenrijk boven dien alleen nog maar gebottelde wijn worden geëxporteerd. Op die manier moet worden voorko men dat er, nadat de drank het land heeft verlaten, nog een stof aan kan worden toegevoegd om de kwaliteit te verhogen. Streng En er zal streng worden opge treden tegen de illegale verkoop van certificaten voor predikaats wijn. Wijnboeren doen deze pa pieren in tijden van een groot aanbod soms noodgedwongen van de hand aan exporteurs, om dat die anders weigeren om de wijn te kopen. De handelaren ge bruiken de certificaten vervol gens voor inferieure wijnen. Maar naast deze maatregelen verlangen de wijnboeren in Oos tenrijk ook dat de Oostenrijkse overheid eens de namen van de verdachten bekend maakt. Al sinds het begin van de affaire, eind april, weet de Oostenrijkse overheid namelijk wie de onge veer dertig boosdoeners zijn. Justitie is nog steeds bezig met het onderzoek. Minister Günter Haiden noem de het gisteren een 'grote fout' dat hij van twee grote verdach ten wel de naam had genoemd. Hij zei dit onder druk van journa listen te hebben gedaan. On danks aandringen bleef hij tij dens een persconferentie volhar den in zijn standpunt om geen entecedenten meer te geven. De Oostenrijkse tv kwam later wel met nieuwe namen van verdach te handelaren in de provincie Burgenland. Directeur Hannes Mraz van de Oostenrijkse coöperatie van wijngroothandelaren ontkent bij hoog en bij laag dat hij tot voor eind april ooit van de stof diethy leenglycol had gehoord. "Als ik had geweten dat het werd ge bruikt, was ik direct naar de offi cier na justitie gestapt. Het is een schande om zo'n stof met wijn te versnijden". De coöperatie heeft zich met een na het bekend worden van het schandaal gedistantieerd van de mengers, aldus Mraz. "Wij ei sen dat deze misdadigers streng worden bestraft. Het moet hen worden verboden om ooit nog in dit vak actief te zijn". De directeur wil de schuld be slist niet afschuiven naar de Duitsers. Hij is ervan overtuigd dat het zijn landgenoten zijn die de kluit hebben belazerd. "We moeten daar eerlijk voor uitko men". Volgens Mraz kan de wijn- Controleurs niets"worden verwe ten, "diethyleenglycol was voor hen een onbekende stof, daarop valt niet te controleren". Schuldigen Hij beweert ook niet te weten wie de schuldigen zijn. Pogingen om de, door minister Haiden ge noemde, wijnhandelaren Steiner en Tschida te bereiken heeft hij gestaakt: de heren nemen hun te lefoon niet op. "Ik begrijp niet waarom er nog geen rechtzaak tegen hen is aangespannen". Mraz heeft één verwijt aan het adres van de Duitsers. "Al op 24 april heeft Oostenrijk het aan Duitsland bekend gemaakt dat er met anti-vries was gerotzooid in wijn. Ruim twéé maanden is daar niets mee gedaan, terwijl de kranten er bij ons over hebben volgestaan. Het heeft er alle schijn van dat er bewust is ge wacht tot de komkommertijd, zodat de Duitse pers er opeens pagina's over kan volschrijven". Dat er in Nederland in een fles uit 1979 twintig gram diethy leenglycol is aangetroffen, ge looft Mraz niet: "Dat moet een fout zijn, zo'n hoeveelheid kan gewoon niet". Hij ontkent bo vendien dat er blijkens deze vondst al zes jaar wordt gesjoe meld. "Dat moet wijn zijn die eerst een paar jaar opgeslagen is geweest en pas onlangs is gebot teld". Oostenrijkse wijn is geen gif, daarvan is Mraz overtuigd. "Het is slechts een klein deel dat is versneden". Op de vraag hoe het dan kan dat er in Nederland bij het onderzoeken van zeventien flessen is gebleken dat ze alle maal met anti-vries zijn veront reinigd, blijft hij het antwoord schuldig. De coöperatie-leider betreurt het dat in Nederland geen Oos tenrijkse wijn meer wordt ver kocht. "We hebben grote cam pagnes gevoerd om onze wijn bij jullie op de markt te krijgen. Dat begon redelijk te lukken. Dit is een catastrofe. We moeten op nieuw beginnen met het winnen van vertrouwen en kunnen daar alleen maar het beste van ho pen". Spotprijzen De wijnboeren hebben het al jaren zwaar, meent de wijnraad- directeur. Door te grote oogsten in 1982 en 1983 moesten zij voor spotprijzen verkopen. In 1984 kwam er aanmerkelijk minder van het land dan gemiddeld en ook toen waren er dus weinig in komsten. De afgelopen winter was het zo uitzonderlijk koud dat veel wijnranken kapot zijn ge vroren, naar schatting 10.000 hectare. Het schandaal zal vele verzwakte boeren de das om doen. "Dat zouden er wel eens tienduizend van de ruim vijftig duizend kunnen zijn", vreest Traxler.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6