Sprankelende vakantie in augustus in een luxueus 5-sterrenbungalowpark Kalveren met een schadelijk middel ontsmet Jongerenparlement timmert aan de weg Wognum blijft actie voeren voor Scelso's Krakersacties: ludiek maar ook met geweld De Vlaamse mintman: een nieuwe zenuwsloper «••'Set 020-924926' NENDOMDO DONDERDAG 18 JULI 1985 Na groeihormonen nieuw gevaar BREDA (GPD) - Veel kalveren die ondeskundig met schadelijke groeihormonen zijn ingespoten, blijken nu ook ontsmet te zijn met het gevaarlijke chemische middel chlooramfenicol. Het middel wordt gebruikt om ont stekingen tegen te gaan, hoewel het ministerie de dierenartsen en kelejaren geleden al waarschuwde er-voorzichtig mee te zijn. Dit is gisteren meegedeeld door de Bre dase officier van justitie mr. Wabe- ke, die het onderzoek in de zaak van de verboden groeihormonen leidt. Chlooramfenicol kan bij de die ren beenmergbeschadigingen en leukemie veroorzaken. Dieren die met dit middel zijn behandeld zijn ongeschikt voor consumptie. Dat er mét dit middel is en wordt ge werkt, blijkt uit het onderzoek in Groninger zet dorp zonder gas GARNWERD (ANP) - Een in woner van het Groningse Garn- werd heeft er voor gezorgd dat zijn hele dorp twee uur zonder gas heeft gezeten. De man maakte een zitkuil in zijn tuin en had daarbij de assistentie in geroepen van zijn buurman, die hem met een graafmachine een handje kwam helpen. Het twee tal stootte een op één meter diepte gelegen hoofdleiding van het gas stuk, waardoor alle inwoners zonder gas kwamen te zitten. Werknemers van het gasbe drijf Hunsingo hebben het gas lek weer gedicht. Volgens Hun- singo-directeur G. Kingma had de man kunnen weten dat er éen leiding door zijn tuin loopt. In Groningen is enige jaren ge-' leden het kabel- en leidingenin formatiecentrum in het leven geroepen waar iedereen die graafwerkzaamheden gaat ver richten terecht kan. De bewo ner zal nu moeten opdraaien voor de gemaakte kosten. DRUGSSMOKKEL - De Neder landse kunstfotograaf J.B. is in Bordeaux door een rechtbank in hoger beroep veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf wegens het smok kelen van 100 kilogram hasjiesj. De 39-jarige Amsterdammer, die in de cember werd aangehouden op een tolweg in het zuiden van Frankrijk, werd in maart veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. de zaak van groeihormonen. Over de omvang waarin het middel is toegepast, staat niets vast. Wabeke verwacht dat het onderzoek van justitie volgende maand kan wor den afgerond. Inmiddels zijn twee hoofdver dachten, de Chaamse dierenarts W. en vertegenwoordiger A. uit Prin senbeek van de Sittardse veevoe derfabrikant Schils, op vrije voe ten gesteld. De raadkamer schorste hun gevangenhouding na kort daarvoor zich te hebben uitgespro ken voor verlenging. Wabeke is het daar niet mee eens en is tegen die beslissing in hoger beroep gegaan by het Hof in Den Bosch. De twee directeuren van het be trokken Sittardse veevoederbe drijf, S. en G., alsmede een Zun- dertse vertegenwoordiger, zitten nog vast. S. en G. zijn inmiddels door hun aandeelhouders ge schorst. Er is nu een tijdelijk direc teur benoemd die wordt bijgestaan door een extern adviseur die ook als toezichthouder fungeert. Dat was nodig omdat justitie Schils BV anders onder bewind had moeten stellen of sluiten. Volgens Wabeke is komen vast te staan dat met groeihormonen behandelde kalveren gevaarlijk zyn voor de volksgezondheid. Een voudige rekensommetjes leren dat voorlopig maar zo'n 15 procent van de dieren die in Nederland worden gefokt met onwettige groeihormo nen zijn ingespoten. Het grootste deel daarvan is bestemd voor de export, zodat aangenomen wordt dat maar weinig 'besmet' vlees bij de Nederlandse consument is te rechtgekomen. Iepziekte bestreden DEN HAAG (GPD) Minister Braks (landbouw en visserij) heeft besloten de bestrijding van de ge vreesde iepziekte krachtig aan te pakken, maar niet meer in het hele land. De iepspintkever zal worden bestreden in de kustprovincies (be halve West-Voorne, Goeree en de Kop van Schouwen), de IJssel- meerpolders en westelijk Utrecht. Ook steden met veel iepen komen nog in aanmerking. De iep is vooral in kustgebieden en steden een waardevolle boom, omdat hij goed is bestand tegen zeewind en luchtverontreiniging. WOGNUM (GPD) - De van Wognum blijven zich inzetten voor het permanente verblijf van de Argentijnse familie Scelso in hun gemeente. Na in een kort ge ding niet ontvankelijk te zijn ver klaard door de rechter, worden nu nieuwe juridische stappen overwo gen om te voorkomen dat vader en moeder Scelso met hun drie kinde ren ons land worden uitgewezen. Volgens pastor H. Mars van de katholieke parochie van Wognum zal nu de familie Scelso in kort ge ding vragen niet uitgewezen te worden. „Dat is eigenlijk de weg, die de rechter ons heeft gewezen. Dat blijkt uit de stukken, die we hebben doorgelezen. Aanvankelijk waren we knockout geslagen door de rechterlijke uitspraak. Maar we zijn weer helemaal hersteld". Nieuwe hoop put pastor Mars uit het contact met het ministerie van justitie. Daaruit is gebleken, dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de gezondheidstoestand van mevrouw Scelso, die nu in een te huis is opgenomen. Zij kon de spanningen niet langer aan. Verder zal nader onderzoek worden ge daan naar het Nederlanderschap van de twee jongste kinderen uit het gezin, de in Nederland geboren Titian en Virginie. Burgemeester De Nijs van Wog num verklaarde op de dag dat de inwoners van Wognum een kort geding tegen de staat voeren, dat de kinderen de Nederlandse natio naliteit zouden hebben. D»3 land- sadvocaat trok dat ter zitting in twijfel. De Nijs: „Ik heb de verklaring toen afgegeven op basis van onder zoek bij de Argentijnse ambassade en bij enkele grote steden. Op grond van die informatie kon ik een verklaring van Nederlander schap afgeven, zoals we dat ook doen bij mensem die een paspoort aanvragen. Zo'n verklaring heeft voor mij rechtsgeldigheid". De verslagenheid in het dorp Wognum was gisteren aanvanke lijk groot. Actieleider Kees Sijm had de kerngroep van het comité 'Scelso moet blyven' 's ochtends bijeengeroepen. „We zouden ver gaderen over de verder te nemen stappen. Maar niemand kon de kop er bij houden". Had hij dan geen rekening ge houden met een negatieve uitslag van het kort geding? „Dat hebben we wel zeker. We zijn ook zonder al te veel verwachtingen afgereisd naar Den Haag. Bij de rechter kre gen we echter allemaal een sprank je hoop succes. We konden daar al les vertellen. We voelden enig be grip bii de rechter voor de zaak en dan met name voor de menselijke kant. Die positieve opstelling van de rechter had ons goed gedaan en daarom leefde bij velen de gedach te dat alles ten goede zou kunnen keren. Daarom kwam de uitspraak zo hard aan". Toch blijft het' actiecomité door vechten. Welke juridische wapens daarbij gehanteerd kunnen en zul len worden zal vooral bepaald wor den in overleg met de rechtskundi ge van de betrokkenen. Wat Kees Sijm overigens stoort is het feit dat op juridische gron den bevochten moet worden wat de inwoners van Wognum al lang zien als een rechtvaardige zaak. De familie moet kunnen blijven. Daar bij worden argumenten van mede menselijkheid aangevoerd. De kinderen zijn in dit land grootgebracht en maken nu deel uit van de jeugdgemeenschap van Wognum. De oudste dochter Maria heeft in 1979, toen ze voor enkele maanden met haar vader en moe der terug was in Argentinië, de vre selijkste dingen meegemaakt. Het kind is daar toen helemaal psy chisch ingeklapt, die kan je niet meer terugsturen vindt het actieco mité. Kees Sijm zegt, dat het comité ook over verklaringen beschikt van relaties in Argentinië, waaruit blijkt dat de situatie voor de fami lie Scelso nog steeds gevaarlijk is. „In een recent nummer van een be kend Argentijns weekblad stond een foto afgebeeld van Vacan Na- varja. Dat zou staatsvijand num mer 1 zijn en die Navarja is een naast familielid van Maria Scelso. We hebben ook een brief van de moeder van Scelso, waarin ze haar zoon waarschuwt vooral niet terug te komen. Een paar weken terug nog reden bij haar drie overvalwa gens met politie voor om het huis te doorzoeken en om gegevens over andere familieleden te pak ken te krijgen. De hele affaire, zo als die zich hier in Wognum heeft afgespeeld heeft ook in Argentijn se kranten gestaan, waardoor de fa milie dubbel kwetsbaar is gewor den". De verklaringen, brieven en waarschuwingen uit Argentinië zijn in handen gegeven van de ad vocaten van de familie. Kees Sijm: „We weten in dit juri dische gevecht ook niet precies wat nu wel en niet aangevoerd moet worden. Wij in Wognum wil len gewoon, dat deze mensen uit ons midden niet worden terugge stuurd om juridische redenen. Wij willen voor hen genade voor recht; op humanitaire gronden. Daar moet toch ruimte voor zijn". AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer vijftig mensen, krakers van de voorma lige rijkskledingmagazijnen aan de Conradstraat in Amsterdam, zijn gis teravond het IJ overgezwommen met fakkels in de hand. De krakers wilden hiermee de aandacht vestigen op de te verwachten sloop van de panden in verband met nieuwbouw op die plaats. Daarmee zouden de huidige bewoners, 74 krakers in totaal, op straat komen te staan. In Utrecht ging het er minder ludiek toe. Daar raakten krakers en sym pathisanten slaags met de mobiele eenheid in verband met de naderende ontruiming van 15 kraakpanden aan de Rembrandtkade. De krakers had den barricaden opgeworpen en een bouwkeet in brand gestoken. De politie heeft in totaal 55 mensen aangehouden. Ze worden allemaal in verzekerde bewaring gesteld wegens openlijke geweldpleging, brand stichting en diefstal. Volgens de politie hebben de krakers, van wie een deel van buiten Utrecht afkomstig is, in nieuwbouw op een aangrenzend terrein 600 vierkante meter ruiten vernield en gereedschappen en appara tuur gestolen. Ze namen ook sleutels mee, zodat veel sloten moeten wor den vervangen. De aannemer schat de schade op 50.000 gulden. De officier van justitie zal volgens de politiewoordvoerder proberen, zoveel mogelijk snelrecht toe te passen. Geen podium voor 'partijpolitiek gehakketak' DEN HAAG - De minister-presi dent, tevens minister van land bouw en visserij, in een gedreven betoog: „Wij hebben het Nationaal Jongeren Parlement opgericht uit onvrede. We willen geen actie groep zijn die alles afbreekt zonder een constructief alternatief te kun nen bieden". „We voelen ons ook niet verwant met de bestaande politieke jonge renorganisaties, want die zitten weer vastgeklonken aan de tradi tionele partijen. Wij willen politiek geïnteresseerde jongeren de kans geven om met elkaar te discussië ren zonder in partijpolitiek gehak ketak te verzanden". door Peter van Nuijsenburg Anthony Dekker, 20 jaar, is trots over de hoge vlucht die het Natio nale Jongeren Parlement lijkt te hebben genomen. Aan de voor avond van zijn vakantie („ik ga lek ker een maandje „interrailen", naar Marokko of misschien wel het Oostblok"), verklaart de in mo dieuze „preppy" shorts gestoken initiatiefnemer: „We zijn begonnen op 12 juni en we hebben nu al meer dan 50 leden. Niet alleen in Den Haag, maar ook in Groningen, Delfzijl, Maastricht, Schoonhoven en Schin op Geul. In Den Haag al leen al meer dan 40 leden. Dat is bijna net zoveel als een afdeling van de JOVD. En dat in krap een maand en in de vakantietijd". Een professionele aanpak kan Dekker en de zijnen niet worden ontzegd. De statuten van het parle ment zijn gedeponeerd bij de Haagse Kamer van Koophandel. De verslaggever krijgt een folder in de handen gedrukt, waarin de doelstellingen van de vereniging worden uiteengezet. We citeren: "Politieke geïnteresseerde jonge ren met elkaar in contact brengen; dezen de mogelijkheid bieden zich politiek te ontplooien en te ontwik kelen; kritisch luisteren naar en discussiëren met elkaar en politici; proberen invloed uit te oefenen op de landelijke politiek; nieuwe ini tiatieven ontwikkelen en uitvoe ren; ruime bekendheid geven aan ideeën en activiteiten" Een ambi tieus programma, kortom. Dekker beaamt het haast achte loos. Om vervolgens de structuur van het Nationale Jongeren Parle ment toe te lichten. De Tweede Ka mer en de relatie tot het kabinet staan model voor zijn vereniging. Het is de bedoeling dat de NJP-le- den in de toekomst het parlement gaan vormen, waaraan de 15 kop pen tellende „ministerraad" ver antwoording schuldig zal zijn. Nu wordt er nog gediscussieerd in commissies, waaraan iedereen, zo wordt verzekerd, mee kan doen. De commissies blijken niet zonder macht, want ze kunnen „hun mi nister" opdrachten verstrekken. Om te voorkomen dat de activitei ten zich voltrekken in het vacuum van niets verplichtend hobbyisme zullen regelmatig politici worden uitgenodigd om „visies te presen teren, beleid toe te lichten discussiëren". Daarmee houdt de komst met de volwassen politiek op. Het Jongeren Parlement mag geen podium worden van „partij politiek" gehakketak, want dat staat Dekker en zijn club in de landspolitiek juist zo tegen. „Wij zijn op zoek naar zogenaamde der de oplossingen. Geen gerommel in de kantlijn van de dagelijkse poli tiek. Dus naar wat anders dan wat zich tussen regering en oppositie afspeelt". De voorzichtig geformuleerde opmerking dat het NJP daarmee misschien beantwoordt aan het door velen met zorg ven/ullende beeld van de „apolitieke jeugd", wuift Anthony met een nonchalant gebaar weg. „Politiek is het zoeken naar oplossingen die voor zoveel mogelijk mensen aanvaardbaar zijn. Niet het elkaar naar het leven staan voor een. mooi stukje in de krant", doceert hij. Een .standpunt dat blijkt aan. te slaan, ook bij ouderen. Dekker maakt gewag van telefoontjes van bejaarden die het geplukhaar in onbegrijpelijk koeterwaals in 's lands vergaderzaal beu zijn en zijn initiatief van harte toejuichen. Dat de groep tussen de dertig en zestig schittert door afwezigheid kan hij niet verklaren. „Waarschijnlijk te druk met hun dagelijkse beslom meringen". Het NJP mag onder geen beding een elitaire aangelegenheid wor den. Anthony onderkent dit gevaar en daarom moet de stem van de „man in de straat" gehoord wor den. Hij wordt bij deze uitgeno digd om de vergaderingen van het NJP te bezoeken. Het praktische handwerk zal niet worden verwaarloosd, verzekert Anthony, want het NJP is ten slot te opgericht om de jeugd wegwijs te maken in het doolhof van de po litiek. De programma's van de poli tieke partijen voor de komende Kamerverkiezingen in 1986 zullen worden vergeleken. Niet alleen met elkaar, maar ook met hun pro gramma's uit het verleden om vast te stellen wat er van al die beloftes is waar gemaakt. Dat zullen feitelij ke analyses worden, zonder stem advies, want dat past niet in de filo- sofie van het NJP. Zou Anthony zelf een positie in de volwassen politiek ambiëren en zo ja, voor welke partij? Een voor de hand liggende vraag, erkent hij, maar echt er over nagedacht heeft hij nog niet. In de bestaande partij en voelt hij zich niet thuis. Mis schien als echt onafhankelijke volksvertegenwoordiger. Maar de "kans dat je gekozen wordt, is dan wel heel klein, geeft hij toe. - Voor het zover is, moet eerst nog het atheneumdiploma worden ge haald. Een hele klus, want als ge volg van de ziekte van Pfeiffer is hij behoorlijk achterop geraakt. En dan geschiedenis studeren in Lei den. Of, nog liever, Keltische my thologie in Oxford, net als de grote dichter Roland Holst. Maar of dat de ideale leerschool is voor een po liticus in de dop, tja, daarover heeft hij zelf ook zijn twijfels. APELDOORN (GPD) - Na de frieten en zanger Urbanus heb ben onze zuiderburen nu weer iets geheel anders op de markt gebracht om zich onsterfelijk te maken: de mintman, bedoeld als opvolger van de zenuwslo pende Rubik-kubus. Nadat de rage rond die kubus tot beda ren is gekomen komt vanuit België een variant op die fa meuze kubus overwaaien. „Een sprankel en puur Vlaamse uitvinding die velen tot aan de rand van een zenu winzinking zal brengen", voor spelt Rudy Delaere, die zich als commerciële man achter de mintman heeft opgeworpen. „Volgens mij is het de eerste keer dat een Belg echt iets heeft uitgevonden". Hoewel met enig Vlaams chauvinisme van een onverval ste uitvinding wordt gesproken is de nieuwe zenuwsloper ei genlijk een logisch gevolg op de Rubik-kubus. In het geval van de mintman moeten ge kleurde blokjes in de juiste volgorde een soort robotje voorstellend worden ver schoven tot het hoofd van het mintmannetje precies voor een opening verschijnt. Is dat ge lukt, dan vallen uit het hoofd van de mintman snoepjes. Hield de Rubik-kubus de mensheid destijds uren, zo niet dagen in de ban om de juiste combinatie bij elkaar te puzze len; vergeleken bij de mintman was dat alles nog slechts kin derspel. Want in slechts vijftig handelingen was het mogelijk om die kubuspuzzel in de juiste kleurcombinaties in elkaar te prutsen. Maar bij de mintman moeten 90 schuivende hande lingen worden verricht om het gewenste doel die snoepjes te kunnen bereiken. Delaere zegt dat het record inmiddels op 25 seconden staat. De uitvinder van mintman is een wever uit het plaatsje Laar- ne bij Gent. Aanvankelijk had die Belgische Willy Wortel het spelleke in hout uitgevoerd, maar inmiddels heeft Delaere zich erover ontfermd om het via Vlaanderland op te stoten in de vaart der volkeren. „Ei genlijk ben ik commercieel di recteur van de firma Groen- zorg, gespecialiseerd in plastic kerstbomen. Maar ik zag wel brood in het speeltje en heb zijn uitvinding afgekocht". Inmiddels zegt Delaere sinds oktober vorig jaar anderhalf miljoen van die zenuwslopers op de markt te hebben ge bracht. Die zijn allemaal in Bel gië en in Scandinavië aaa de man gebracht en nu wordt dan ook Nederland rijp geacht om zich aan die nieuwe rage te ver slingeren. Om de markt voor zichtig te bevoorraden liggen er 300.000 stuks gereed om af te zetten. Om de afgekochte uitvinding veilig te stellen heeft Delaere zich een wereldwijd patent ver worven. De mintmanspelletjes worden in Engeland gemaakt en zullen in ons land ongeveer vyf gulden gaan kosten. Bergbeklimmer overleeft val, andere klimmer omgekomen INNSBRUCK (ANP/DPA) - De 37- jarige Nederlander Nikolaas Gre- migt uit Nieuwegein heeft op de berg Grossvenediger in Oost-Tirol (Oostenrijk) een val van 300 meter overleefd. De bergbeklimmer stortte van een hoogte van 2400 meter naar beneden. Een dag later werd hij 300 meter lager door colle ga-bergbeklimmers ontdekt. De man is met ernstige kwetsuren in het ziekenhuis in Lienz opgeno men. Het ongeluk is volgens de po litie gebeurd doordat Gremigt we gens een zwaar onweer van de nor male route afweek. Op een steil ge deelte viel hij naar beneden. De 22-jarige Job Brouwer afkom stig uit Haarlem was minder for tuinlijk. Hij stortte in de Pyre neeën in de buurt van Lourdes (Frankrijk) in een 250 meter diep ravijn en kwam daarbij om het le ven. De man maakte met twee vrienden een bergtocht. Seksistische student eist namen van aanklaagsters AMSTERDAM (ANP) - Een van de wegens seksistisch gedrag ge schorste studenten van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, R E. van Nieuwenhof, heeft een kort geding aangespannen tegen de VU. Het geding dient op 31 juli voor de president van de recht bank in Amsterdam. De student eist dat de VU bekend maakt wel ke klachten over hem zijn binnen gekomen. Van Nieuwenhof is één van de drie mannelijke VU-studenten die in juni dit jaar door het college van bestuur van de VU werden ge schorst wegens seksistische mis dragingen. Zij mogen zich ook voor het komend studiejaar niet in schrijven. De maatregelen werden genomen omdat de mannen onder meer smerige opmerkingen had den gemaakt tegenover vrouwelij ke studenten. Twaalf studentes dienden daarop een anonieme klacht in tegen de drie. Nieuwen hof wil via de rechter ook te weten komen wie de klachten heeft inge diend. Volgens de klaagsters waren het niet drie, maar vijf mannen die de afgelopen zes jaar naar schatting 200 vrouwen aan de VU (personeel en studenten) op „seksistische en bedreigende wijze bejegenden". Dat het zolang duurde voordat de vrouwen met hun klachten naar buiten kwamen had, volgens de klaagsters, te maken met onder meer de angst voor tegenmaatrege len. De zaak kwam aan het rollen toen één van de vrouwen toch haar groep Vrouwenvuist, de Emanci patie-commissie aan de VU en de advocate G. van Driem bereikten de vrouwen dat zij bij het universi teitsbestuur anoniem konden ge tuigen. Meer geld voor ontwikkelingshulp DEN HAAG (ANP) - Nederland trekt voortaan weer 1,5 procent van het netto nationaal inkomen uit voor ontwikkelingssamenwer king. Minister Schoo (ontwikke lingssamenwerking) krijgt daar door volgend jaar als enige minis ter meer geld: 255 miljoen gulden extra. Dit is in het kabinet overeen gekomen. Schoo moet met dat extra geld wel oude toezeggingen aan ontwik kelingslanden afwikkelen: het zo genoemde stuwmeer. Dat stuw meer is ontstaan in de afgelopen ja ren doordat hulpprojecten niet snel genoeg op gang kwamen of niet doorgingen. ADVERTENTIE Kom begin augustus eens een week lekker luxueus logeren in zo'n 5-sterrenbungalowpark van Vendorado: Weerterbergen of Loohorst in het mooie Limburg. U bent er welkom om te genieten van de luxe bungalows met kleuren-tv, de gezellige restau rants, het geweldige golfslagzwem bad, de fantastische waterglijbaan, de vele sportieve akkommodaties en... de prachtige omgeving met veel natuurschoon. Wanneer u boekt voor 9 augustus, profiteert u van een extra-voordelige weekprijs: slechts ^Qg_all-in'. Excl. toeslagen huisdier en voorkeur hungalownummer. Eventuele andere kortingen vervallen hij deze aanbieding. Geldt niet voor reeds gehoekte vakanties. U betaalt geen cent extra voor: alle luxe waterpret gebruik zonnehemels videofilms op de kleuren-tv| verbruik van gas, water en elektriciteit kinderstoel, box en babybedje toeristenbelasting toeslag vrijstaand toeslag Anier of iris Reserveer nü bij ABN Bank en Vroom Dreesmann. Of bel meteen Vendorado: Weerterbergen Ppr week all-in* ma. t/m vr. van (M OO -.17.011 uur, 4^^ 5-sterrenbungalowparken van Vroom D

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5