actief in vrije tijd Uit haar voegen barstende veste Verontreiniging valt mee in en rond Vestestraat Kantoor ziekenfonds wellicht in Leiden ONDER D/\K Notabelen ijveren voor betere huisvesting Leidenaar DONDERDAG 18 JULI 1985 Leiden en zijn onvermijdelijke kroegentocht LEIDEN Leiden lijkt het patent te hebben op dit soort manifesta ties: de jazzkroegentocht is een jaarlijks terugkerend spektakel met in de schaduw daarvan de folkkroegentocht, gisteravond voor het eerst in het kader van de Laken- feesten. Folk? Wie het programma van het fes tijn bestudeerde kwam alras tot de slotsom dat men hier ter stede waarschijnlijk niet echt weet wat folk is. In de Hut van Ome Henne speelde het Tilt Team - geen folk. In De Kruik musiceerde Hans Dulfer - ook geen folk. En zo zijn er nog wel een paar voorbeelden. Nu is het natuurlijk helemaal niet erg dat men bijvoorbeeld een jazzmuzikant laat spelen op een folkavond, maar spreek dan ook niet over een folkkroegentocht, want voor je het weet heb je een op stand van fanatieke folkliefheb- bers. Deze tocht liet zich overigens in geen enkel opzicht vergelijken met de avond waarop de jazz-avond plaats heeft: zo werden er bijvoor beeld geen bussen ingeschakeld om de liefhebbers te verplaatsen. Onderzoek: concentraties zeer laag Het Tilt Team in de Hut van Ome Henne. Folk? (foto Holvast). De bezoeker kwam gewoon op ei- ten zitten en liet de muziek over weer aangenaam is èn de cafés gen gelegenheid haar het dranklo- zich heen komen. Blues, pop, folk, open zijn tot twee uur? kaal, ging - als het even kon - bui- jazz, pop: wat geeft het. zo lang het WIM BRANDS. LEIDEN - De verontreinigingen met trichloorethyleen en perch- loorethyleen die zijn gevonden in het grondwater van het gebied tus sen Uiterstegracht, Nieuwe Rijn, Vestestraat en Groenesteeg is ab soluut ongevaarlijk voor de ge zondheid van de bewoners. Het ge hele gebied is weliswaar verontrei nigd maar de concentraties zijn ui termate laag. In het ergste geval gaat het om eenzestigste van de hoeveelheid die schadelijk is voor de gezondheid van de bewoners. Of zware metalen zijn niet in ge vaarlijke hoeveelheden in de bo- VERNIELINGEN - Op verscheide- ne plaatsen zijn gisteren ruiten ver nield. Rond half twaalf werd een ruit van de Boddaertstichting inge gooid. Gisteravond om half twaalf sneuvelde een winkelruit in de Diefsteeg raak. Om half twee van nacht vloog een baksteen door de ruit van een pand aan de Stille Ma re. Een half uur later gebeurde het zelfde bij een pand aan de Apothe- kersdijk. Voorkeur voor Lammenschansweg boven Leiderdorp LEIDEN/ALPHEN - Het Regio naal Ziekenfonds Leiden en Al phen (RZLA) bouwt mogelijk een nieuw hoofdkantoor aan de Lam menschansweg in Leiden. Dat is tenminste een voorstel van de di rectie en het algemeen bestuur van het regionale ziekenfonds. De Al gemene Vergadering, het hoogste beslissingsorgaan van het zieken fonds, buigt zich op 28 augustus over deze zaak. Volgens J.C.H. Kool, een van de INBRAAK - In de nacht van dins dag op woensdag zijn bij een in braak aan de Ambonstraat een vi deorecorder, een ouderwetse pla tenspeler, een gouden bedelarm band en een geldbedrag van twee duizend gulden gestolen. De die ven hebben zich via een open staand schuifraam aan de achter kant toegang tot het huis verschaft. twee directeuren van RZLA, gaat de voorkeur uit naar de plaats van de voormalige wolfabriek aan de Lammenschansweg, nabij de Ka- naalweg. Het kantoor zou in eerste instantie 4500 vierkante meter groot moeten worden. Het zou la ter eventueel kunnen worden uit gebreid tot 6000 en mogelijk zelfs 6500 vierkante meter. Hoeveel de nieuwbouw gaat kos ten en hoe het pand eruit gaat zien, is op dit moment nog niet te zeg gen, aldus Kool. Het huidige kan toor van RZLA in Alphen zal ook na het gereedkomen van het nieu we hoofdgebouw van het zieken fonds blijven bestaan. Hij legt uit dat het Alphense kantoor dan een 'versterkte baliefunctie' krijgt. Mo gelijk blijft ook het kantoor in Voorschoten bestaan. Het zou dan wel een veel kleinere opzet krijgen. Het is de bedoeling dat het RZLA het nieuwe hoofdgebouw aan de Lammenschansweg tegen 1 januari 1988 gaat betrekken, als de plannen tenminste worden goed gekeurd. In het hoofdkantoor wordt de centrale ledenadministra tie en de centrale administratie voor de verstrekking van medicij nen gevestigd. In het pand zullen in eerste aanleg ongeveer 200 men sen komen te werken. Meubelboulevard Het ziekenfonds voelde er aan vankelijk niet zo veel voor om in Leiden te bouwen als het geen grond kon kopen maar in erfpacht moest nemen. Burgemeester en wethouders van Leiden stellen echter voor om de grond aan dé Lammenschansweg te verkopen aan het RZLA. Dit lean omdat het ziekenfonds een overheidsinstel ling is en geen onderneming. Be drijven moeten grond in principe in erfpacht nemen. De gemeente raad moet overigens nog een be sluit nemen over het B en W-voor- stel. Overigens kan de Algemene Ver gadering ook nog kiezen uit andere plaatsen waar het hoofdkantoor kan worden gebouwd: bij de meu belboulevard of anders het indus trieterrein aan de Zijlsingel in Lei derdorp. De directie zal de Alge mene Vergadering echter laten'we ten dat zij voor deze beide plaatsen bijzonder weinig voelt. Kool hoopt dat eind volgend jaar kan worden begonnen met bou wen in Leiden. Hij schat dat met het voorbereiden van plannen on geveer anderhalf jaar gemoeid is. Ook sluit hij niet uit dat onderzoek zal worden verricht naar de even tuele aanwezigheid van verontrei nigingen in de bodem aangezien dem aangetroffen, meldt G. in 't Veld, hoofd van de gemeentelijke directie milieu, verder aan de be woners van het gebied. De ge meente zal overleg met de provin cie en de inspectie volksgezond heid plegen of verder onderzoek noodzakelijk is, dat zou moeten lei den tot het opruimen van de verontreiniging, een zogenaamd saneringsonderzoek. Op grond van de onderzoeksresultaten tot dus ver kan worden vastgesteld dat een mogelijke sanering hoogstwaar schijnlijk zal bestaan uit reiniging van het grondwater. Volgens In 't Veld is in drie wo ningen, aan de Vestestraat en Ui terstegracht, de lucht in de kruip- ruimte en de woonruimte onder zocht. Aromaten (tolueen, benzeen en dergelijke) werden wel aange troffen, maar in hoeveelheden ver gelijkbaar met die in de buiten lucht. Van de aanwezigheid van gechloreerde koolwaterstoffen (tri en perchloorethyleen) valt hetzelf de te zeggen. Een uitzondering op deze resul taten is de woning van Vestestraat- bewoner Van der Stelt, waar al eer der in de tuin trichloorethyleen ('tri') was gevonden. Hier zou een verband kunnen zijn tussen de bo demverontreiniging, maar de aan getroffen hoeveelheid tri is nog minder dan eenzestigste van de concentratie die gevaar oplevert voor de gezondheid. De resultaten van het grondwa- teronderzoek in het gebied zijn eveneens verre van alarmerend. Door het gehele gebied verspreid op zes plaatsen zijn monsters ge nomen - is tri- en perchloorethy leen en tetrachloorkoolstof gevon den. De concentraties lopen op tot enkele tientallen miljoenste gram men per liter grondwater. In een enkel geval wordt de norm voor saneringsonderzoek, vastgelegd in de interimwet bo demsanering, overschreden. Dat is een aanleiding om nader onder zoek uit te voeren. De oorzaak van de verontreiniging is niet duidelijk aanwijsbaar. "Van deze concentra ties is geen reëel voor de volksge zondheid te verwachten, tenzij er liters grondwater zouden worden gedronken", aldus In 't Veld. Man gewond LEIDEN - Een 61-jarige man is gis teren met nekklachten naar het zie kenhuis gebracht na een aanrij ding op de kruising van de Zwarte- meerlaan en de Passiebloem. Hij zat in een auto, die werd bestuurd door een 27-jarige Leidenaar. Bij het naderen van de kruising ver loor de man de macht over het stuur verloor, botste tegen een lan taarnpaal-en kwam uiteindelijk in de middenberm tussen de struiken tot stilstand. Het Regionaal Ziekenfonds Lei den Alphen is begin dit jaar ont staan na fusie van de ziekenfond sen in Leiden en Alphen. De kans bestaat trouwens dat in de toe komst het RZLA een verregaande vorm van samenwerking aangaat met het Centrale Ziekenfonds Haarlemmermeer. De directies v^n beide ziekenfondsen voeren ten minste verkennende gesprekken hiervoor. Of deze samenwerking ook inderdaad gestalte krijgt, is volgens Kool nog lang niet met ze kerheid te zeggen. De besturen van de ziekenfondsen zijn nog niet ge kend in de plannen, laat staan dat zij die hebben goedgekeurd. Ook is nu nog met geen mogelijkheid te zeggen of de eventuele samenwer king later uitmondt in een fusie tussen de beide ziekenfondsen. Hengelsport 1. W. de Roode 1390 gram/21 stuks; Van Weizen 1875117M. Bergman 1025/10l. v. Deventer 75017Th v. Daalen 675/5; Th. Voskuil 40015; J. Niuewenburg sr. 350/2; A. Sinteur 200/2; M. Rie- mens 175/2. Muziek In café Scarabee speelt zater dagavond het Tilt Team. De pop groep wórdt bijgestaan door de vroegere Livin' Blues-muzikant Nico Christiaanse. De aanvang is om 22.00 uur. K&G Muziekvereniging K&G gaat zondag 28 juli andermaal naar Kerkrade. De laatste deelnemers aan het wereldmuziekconcours verzorgen die dag een optreden en daarna kan K&G te weten ko men welke positie de band op de wereldranglijst in neemt. Er is nog plaats in de bus die K&G naar Kerkrade vervoert. Daar over kan contact worden opgeno men met Ron Favier (76533). door Raymond Peil 'Woningnood, nog steeds volksvijand nummer één', schreef een wo- ningbouwbestuurder in de twintiger jaren van deze eeuw. In Leiden zijn vanaf het eind van de negentiende eeuw woningbouwverenigingen in de slag gegaan met die vijand. Deze zomer wordt in een serie artike len de geschiedenis van de volkhuisvesting in Leiden en van de wo- ningbouverenigingen belicht. Het verhaal van bestuurders, koning in hun eigen koninkrijk, hun verworvenheden in de woningwetbouw en anno 1985 de opheffing van de bouwverenigingen. De ftisie van vier van hen is immers vrijwel rond, terwijl ook de overige vijf volop bezig zijn met een samensmel ting, een reden te meer om eens in de oude doos te kijken. Vandaag de eerste aflevering, met een terugblik op de huisvesting van de talrijke Leidse arbeiders, binnen de stadsveste samengeperst, geteisterd door ruimtegebrek. De huisvesting van haar bevol king heeft Leiden al vroeg in haar bestaan veel hoofdbrekens bezorgd. Zo blijkt uit een publi catie van H. Meeter en H. Wijfjes in het regionaal-historisch tijd schrift 'Holland' dat de proble men zich na de middeleeuwen al ras opstapelden. Beide auteurs maken er onder de titel 'Bouwen en wonen in De Kooi en Noor derkwartier' gev/ag van hoe de huisvesting van de snel groeien de massa textielarbeiders slechts door steeds nieuwe stadsuitleg- gingen mogelijk bleek. Vooral in de topperiode van de textielnijverheid, de zeventiende eeuw, kampt Leiden met een ernstig ruimtegebrek. Om de ar beiders te kunnen huisvesten is woekeren met de beperkte ruim te in de stad onontkoombaar. Zo ziet de Leidse overheid zich ge dwongen ook de bebouwing van de grond achter huizen toe te staan. De enige eis hierbij is een verbinding tussen de huizen, desnoods door middel van een poort, met de straat. Aldus ont staan talloze sloppen, poorten en hofjes. Als na 1700 de economie stag neert belandt de Leidse textielin dustrie in een stevige malaise. In hoog tempo pakt een deel van de stadsbevolking haar biezen. Het aantal inwoners keldert van 70.000 in 1690 tot 30.000 in 1809. Geenszins is er meer sprake van ruimtegebrek. Veel huizen staan leeg tot de textiel zich na 1800 langzaam herstelt. Vanaf 1850, de industrialisatie in Nederland, schiet de werkgelegenheid ech ter weer de hoogte in. Ook de metaal- en conserven- industrie en de gas- en lichtfa briek vestigen zich of gaan over tot een sterke uitbreiding. De hiervoor benodigde ruimte ont staat voor een belangrijk deel door de sloop van woningen, het merendeel sterk verkrot. Derhal ve ontstaat rond 1870 ontstaat opnieuw dringende ruimtenood. Pleinen en zelfs delen van de openbare weg worden volge bouwd. Binnen de singels, de toenmalige stadsgrenzen, is zelfs geen plaats voor een begraaf plaats. Epidemieën Problemen als gevolg van dit ruimtegebrek dienen zich onver mijdelijk aan. De inderhaast op getrokken woningen zijn vaak verstoken van elk comfort. Rio lering is onbekend en uitwerpse len en afval deponeert men in sloten of achter de huisjes. Bo vendien blijken de drukke krot tenwijken haarden van epide mieën, hinderlijk ook voor de an dere Leidenaars want deze stop pen niet bij de grenzen met buur ten waar de meer gegoede bur gers wonen. Rond 1880 is de ruimtenood zo groot dat zich langs de singels en de invalswegen bebouwing ont staat waar zich op Leiden gerich te bevolking vestigt, een spon taan begin van stadsuitbreiding. Na lang zeuren bij de regering mag de gemeente de eerste stadsuitleg volvoeren. In 1896 moeten Oegstgeest, Leiderdorp en vooral Zoeterwoude een flin ke veer laten. Leiden kan einde lijk legaal buiten de singels ver der bouwen. Uit deze tijd date ren de Zoeterwoudse Singel, Witte Singel (Vreewijk), het be gin van het Noorderkwartier, de Transvaalbuurt en Groenoord. De rol van het stadsbestuur in Professor Greven, medeoprichter de strijd tegen 4de woningnood wordt in deze tijd vooral geken merkt door passiviteit. De hoog leraren H.L. Drucker en H.B. Greven (die tevens zitting heeft gehad dn de gemeenteraad) ko men echter in 1891 al tot de con clusie dat de huisvesting van een groot aantal Leidse arbeiders onthutsend slecht is. De arbei derswoningen zijn meestal te vinden in de nauwe stegen, poor ten en sloppen, overvloedig aan wezig in de oude binnenstad. De krottenwijken moeten hoog no dig worden opgeruimd, luidt de conclusie. Nutsrapport Het hoofdbestuur van de Maat schappij tot het Nut van't Alge meen verzoekt mede daarom in 1894 de Leidse hoogleraren mr. H.L. Drucker en mr. H.B Greven (wier namen nog immer in het Leidse straatbeeld figureren) een rapport samen te stellen over "de tegenwoordige stand van het wo ningvraagstuk en in het bijzon der over de middelen tot verbete ring ervan". Dit rapport, dat in 1896 verschijnt is beter bekend als 'Het Nutsrapport'. Als voor naamste conclusie over de oorza ken van de slechte woontoestan den wijzen de samenstellers op het feit dat de meeste Nederland se steden merendeels vestingste den zijn, door wallen en poorten omgeven. In die tijd is Leiden een uit haar voegen barstende vestings tad: omstreeks de eeuwwisse ling, vlak voor het ontstaan van een aantal woningbouwvereni gingen is de oude binnenstad ge- heel volgebouwd, de singels vor men de grens van de stad. Het buiten de singels liggende ge bied behoort tot de omliggende dorpen. Grenswijziging is dus een eerste vereiste om tot nieuw bouw te kunnen komen. Binnen deze veste moet de steeds aangroeiende bevolking worden gehuisvest. De minst draagkrachtigen, die dus niet zo veel te kiezen hebben als het om een woning gaat, worden hier door gedwongen tot het aanvaar den van slecht gebouwde huisjes in sloppen en steegjes, met on voldoende licht en lucht, vaak ei gendom van huisjesmelkers, die geen cent uitgeven voor het on derhoud van de krotten maar desondanks vaak schandalige huurprijzen in rekening bren gen. In het rapport wordt vervol gens vastgesteld dat "een goede woning tot de allereerste vereis ten behoort om de werkmans stand te verheffen en voor de ar beider de eerste voorwaarde uit maakt voor een gelukkig huiselijk leven". Baanbrekend Het nutsrapport heeft in ons land baanbrekend werk verricht voor de totstandkoming van de woningwet 1901. Meer belang stelling voor het lot van de werkende bevolking heeft ertoe bijgedragen dat men overtuigd raakt van het belang van verbete ring van de volkshuisvesting. Onder aanvoering van beide pro fessoren richt een club van Leid se notabelen 'De vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen' op. We schrijven 29 juni 1891. Het bestuur bestaat uit welge- stelden en aanzienlijken, profes soren, raadsleden, advocaten, wethouders, bankdirecteuren en architecten. Uit eerste aanbeve lingsbrief bij ontwerpstatuten een citaat: "sedert enigen tijd zijn een veertigtal werklieden hier ter stede bezig kapitaal te vormen om te geraken tot de op richting ener vereniging die zich ten doel stelt het verschaffen van goede wöningen aan haar leden (Eigen Haard)". "Ondergetekenden hebben zich tot een commissie verenigd teneinde aan deze werklieden vereniging en aan andere derge lijke welke later mogen worden opgericht, financiëlen steun te verschaffen voor het voorschie ten van het deel der bouwkosten dat niet op eerste hypotheek kan worden opgenomen". De kersverse vereniging hoopt een aandelenkapitaal van 60.000 gulden bijeen te brengen om fi nanciële steun te verlenen aan arbeiders, die door het oprichten van een woningbouwvereniging in het bezit van een eigen huis willen komen. Een tweede oog merk van de club, kortweg 'Werkmanswoningen', is het op kopen van voor de gezondheid schadelijk huizen voor renovatie of een opknapbeurt. Professor Drucker trok zich de huisvesting van de Leidse arbeiders De vereniging krijgt de volledi ge steun van de gemeente. Bur gemeester Was, die ook een be stuurszetel bekleedt, onderte kent zelfs mede de oproep aan industriëlen en vooraanstaande Leidenaars om voor het goede doel aandelen te kopen. De ge meente stelt zich tevens garant voor een dividend van 3V2 pro cent per jaar. In ruil voor de ga rantstelling houdt zij echter de vinger nauw aan de pols en oe fent controle uit, zowel bouw kundig als financieel. Dit kan echter niet verhelen dat het stadsbestuur op uiterst halfslachtige wijze het huisves tingsprobleem probeert aan te pakken, via de notabelen die zelf financieel niet slechter worden van de sociale woningbouw. De arme huurders moeten immers in principe het dividend opbren gen. Toch wordt met grote voort varendheid de krotopruiming ter hand genomen. In 1893 koopt Werkmanswoningen de eerste krotten op en laat ze opknappen. Tevens krijgt de arbeiderswo ningbouwvereniging Eigen Haard financiële ondersteuning. Al in 1894, drie jaar na de op richting, blijkt echter dat de Leidse bourgeoisie niet zo be gaan is met het lot van de arbei ders. De verkoop van de aande len van de vereniging verloopt moeizaam en Werkmanswonin gen raakt in geldmoeilijkheden. Erger is nog dat de huisjesmel (foto Leids gemeentearchief) kers snel doorhebben dat Werk manswoningen interesse heeft in hun krotten. Pogingen om de prijzen op te drijven zijn daarvan het gevolg. Nieuwbouw Om zijn doel toch te bereiken besluit het bestuur op een ande re manier de krotopruiming te bevorderen. Door nieuwbouw van goede en goedkope arbei derswoningen hoopt Werkmans woningen de Leidse krotten leeg te krijgen. Zodra in 1896 de grensuitbreiding een feit is koopt de vereniging ten noord oosten van de stad een stuk grond, een deel van het landelijk gebied. Hier was in 1845 het voor de Duitse graaf en plantkundige Von Sieboldt een landhuis ge bouwd en een veelbezochte een denkooi, hoogstwaarschijnlijk ook de oorsprong van de naam De Kooi. Het plan om op dit ter rein 149 woningen te bouwen on dervindt in 1899 nauwelijks weerstand in de gemeenteraad. Desondanks kunnen slechts twintig woningen worden ge bouwd. Een tweede obligatiele ning vindt namelijk onder de Leidse kapitaalkrachtigen wei nig aftrek. In 1902 volgt een uit breiding van het bouwplan met nog eens twintig woningen, maar daarna nekken geldproblemen verdere bebouwing.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3