LEIDSCH DAGBLAD Z.-Afrika stelt voorwaarden PAK Nog kans behoud Shell-raffinaderij BRISTOL Amerikaanse toeristen in Soweto met stenen bekogeld 'Klaas de Jonge na terugbrengen weer uitleveren' Putdeksel- dief actief in Enschede Nog onduidelijkheid over Duitse wijnen lliSIflS AUTORADIO'S BS DIREKTSERVICE DISCRIMINATIE 'Eisen verzwaren voor toelating universiteit' DIE 50% KORTING DONDERDAG 18 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37757 SOWETO/JOHANNESBURG (GPD/AP/UPI) - Een bus met Amerikaanse toeristen is gisteren in de zwarte woonstad Soweto bij Johannesburg door een groep jon geren met stenen bekogeld. Al eni ge jaren organiseert de Zuidafri- kaanse regering bustrips door So weto. Dit om buitenlanders te laten zien, dat de situatie in deze groot ste zwarte 'woonwijk' van Zuid- Afrika, met een geschat aantal in woners tussen de 1,5 en 3 miljoen, helemaal niet zo slecht is als in het buitenland wordt geloofd. Nadat drie ramen van de bus met de 15 toeristen waren stukgegooid, greep de politie in en werd de bus onder politie-escorte uit Soweto weggeleid. Op hetzelfde moment braken er ook in andere delen van Soweto onlusten uit. Meer dan 400 jonge ren werden gearresteerd en verant woordelijk gesteld voor de kaping van acht Putco-bussen. De bus chauffeurs kregen van de kapers opdracht om naar het Protea-poli- tiebureau te rijden, dat naast een plaatselijk gerechtshof ligt. Hier stonden 105 jongeren terecht, om dat ze afgelopen zaterdag een ille gale vergadering hadden gehou den voor het huis van de zwarte burgemeester van Soweto, Edward Kunene. De 400 jongeren werden later 'tij delijk' in vrijheid gesteld, toen het Putco-concern verklaarde, dat alle gekaapte bussen op hun stand plaats waren teruggekeerd. Putco weigerde om die reden een aan klacht in te dienen. Ook de 105 jon geren, die terecht stonden, werden naar huis gestuurd 'in afwachting van verder onderzoek'. Hun invrijheidstelling kon even wel niet verhinderen, dat er op ver schillende plaatsen in Soweto rel len uitbraken. De politie, met mas sale assistentie van het leger, vuur de rubberen kogels en traangasgra naten af. Er zouden acht zwarten met kogelwonden in het zieken huis zijn opgenomen. Een aanta! winkels en woningen, waaronder dat van burgemeester Kunene, Klaas de Jonge. werden met brandbommen beko- geld en brandden volledig uit. Ook op andere plaatsen in Zuid- Afrika was het weer onrustig. Maar liefst in 26 zwarte woonwijken wei gerden de leerlingen na afloop van hun 'wintervakantie' naar school terug te keren uit protest tegen het apartheidsonderwijs. Bij vijf vestigingen van het West- duitse Siemensconcern in Zuid- Afrika zijn gisteren in totaal 1200 ENSCHEDE (GPD) - Al maanden Een clown temidden van d militairen in de Nijmeegse Vierdaagse. foto Wim Dijkman) Het leed van de zware 'ber getappe' van vandaag is morgen vergeten als de Vierdaagse aan de glorieu ze intocht in Nijmegen kan beginnen. Onze krant was gisteren een dagje in de wandelstad. Heel wat streekgenoten kwamen even een praatje maken. PAGINA 13 Veel kalveren behandeld met gevaarlijk chemisch ontsmettingsmiddel. PAGINA 5 Japanse ambassadeur uit scherpe kritiek op Philips. PAGINA 6 Jk\k 18 PAGINA'S 1 Peres vindt samenstelling Palestijnse vredesdelega- tie onaanvaardbaar. PAGINA 7 1 Olaf Tarenskeen: meester op de gitaar. PAGINA 17 JOHANNESBURG/DEN HAAG (GPD) - De Zuidafri- kaanse autoriteiten hebben zich vanochtend bereid ver klaard de antropoloog Klaas de Jonge terug te brengen naar de Nederlandse ambassade in Pretoria. Nederland zou echter De Jonge vervolgens weer moeten uitleveren aan Zuid-Afrika, omdat hij wordt verdacht van terroris tische activiteiten. In een verklaring van de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Botha wordt gesteld, dat De Jonge terug kan keren naar de Nederlandse ambassade „in de veronderstelling dat Nederland hem weer zal overdra gen aan de bevoegde autoriteiten". Er is inmiddels intensief diplomatiek overleg gaande tussen Nederland en Zuid-Afrika over deze Zuidafrikaan se bepaling. I zwarte werknemers ontslagen. Het ontslag volgde op een driedaagse staking in verband met looneisen. MINIMUMSNELHEID - In Frankrijk is vanaf 1 augustus op de inhaalstroken van de autosnelwe gen een minimumsnelheid van 80 kilometer per uur verplicht. Dit heeft de Franse ministerraad giste ren besloten. Met de maatregel wil de regering het aantal door lang- zaamrijdend verkeer veroorzaakte ongevallen op de linkerweghelft terugdringen. De maximumsnel heid op de Franse autosnelwegen blijft 130 kilometer per uur. DEN HAAG (ANP) - Het is zeer on duidelijk of sommige Duitse wij nen nu wel of geen antivriesmiddel bevatten. De keuringsdienst van waren in Berlijn vond gisteren in twee flessen wijn van het merk Kellergeister dietyleenglykol, een gif dat vooral de nieren ernstig kan aantasten. Deze bekendmaking kwam ech- garn. of fruitcocktail of soep steak kruidenboter roomijs met vruchten 15," Wisselvallig ratuur ongeveer 12 graden, 's Middags toenemende bewolking gevolgd door regen. Maximumtemperatuur om streeks 20 graden. Matige zuidwesten wind, rond kracht 4. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Enkele buien, maar gelei delijk meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. 19 juli Zon op: 5.42, onder: 21.49 uur. Maan op: 6.49, onder: 23.15 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.08 en 17.32 uur, laagwater om 1.01 en 13.55 uur. Volgens de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag blijkt uit het gegeven „dat wij niet meteen hoera roepen, maar in overleg zijn" dat niet ge heel en al aan de Nederlandse ei sen is voldaan. De Zuidafrikaanse verklaring, die vanochtend door de Zuidafri kaanse ambassade op het ministe rie werd overhandigd, kwam een uur voordat het door minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gestelde ultimatum verliep. Van den Broek had gedreigd ambassa- Ideur Carsten bij wijze van diplo-:. matieke „strafmaatregel" terug naar Nederland te roepen, wanneer anp) Zuid-Afrika niet binnen 48 uur zou zijn ingegaan op vier Nederlandse eisen: De Jonge zonder voorwaar den vooraf terug naar de ambassa de, bestraffing van de twee veilig heidsagenten, excuses voor hun optreden en de garanties dat het in cident van vorige week (de agenten sleurden De Jonge uit de ambassa de en schonden daarmee Neder lands grondgebied) zich niet zal herhalen. In de verklaring geeft Botha toe dat er vorige week dinsdag tech nisch gesproken sprake is geweest van schending van de Nederlandse ambassade in Pretoria. Dat zou na der onderzoek hebben uitgewezen. Aanvankelijk ontkende Botha dat de Nederlandse ambassade was betreden. Botha verwijst in zijn verklaring naar een Zuidafrikaans wetsartikel waarin staat dat een persoon die zijn toevlucht heeft genomen tot een diplomatieke missie om een proces in een land te voorkomen moet worden uitgeleverd. Volgens Botha is dit internationaal gebrui kelijk. In principe levert Nederland ei gen burgers niet uit aan een vreem de mogendheid. Dat gebeurt alleen met staten waarmee een uitleve ringsverdrag is afgesloten. Neder land heeft geen verdrag met Zuid- Afrika. Botha deelde ook mee dat de betreffende politieofficieren, die De Jonge begeleidden en hem uit de ambassade weghaalden, zijn berispt. De 47-jarige De Jonge werd 23 ii j juni door de Zuidafrikaanse veilig- mZ heidspolitie gearresteerd samen nistene van volksgezondheid de met zijn ex-echtgenote Helena Pas waarschuwing tegen Duitse wij- st die ZQWe, de Nederlandse nen had ingetrokken. De verden- aIs Belgische nationaliteit heeft, king die eerder deze week op drie Duitse wijnen was gevallen, bleek na herhaalde proeven namelijk on-1 gegrond. Het onderzoek naar de Duitse wijnen wordt in elk geval voortgezet. D~e Bondsdagfractie van de chris ten-democratische partijen CDU/I CSU heeft inmiddels aangedron gen op spoedberaad over het Oos tenrijkse wijnschandaal. CDU- landbouwspecialist Egon Susset zei gisteren dat spoedberaad drin gend gewenst is, omdat de jongste ontwikkelingen in het schandaal 'volledige openheid en duidelijk heid' vereisen. "We moeten alles in het werk stellen om de consumenten en de meerderheid van de wijnbouwers - ongeacht hun nationaliteit - in be scherming te nemen tegen de on wettige praktijken van enkelen,' zei Susset. achtereen waart in de nachtelijke uren door Enschede een putdek- seldief. Sinds mei van dit jaar zijn er in totaal zo'n 75 putdeksels ver dwenen. Bij de politie en de gemeentelij ke dienst openbare werken is grote ongerustheid ontstaan. „De dief weet niet wat hij doet. Je moet er niet aan denken dat iemand in zo'n gat zou vallen. Die is dan werkelijk reddeloos verloren", aldus een woordvoerder. Bovendien zijn er geen deksels rheer: „De reserve is op en de fabriek die de deksels le vert, is giomenteel gesloten". Vergissing LISSABON (AFP) - De gezag voerder van een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia is dinsdag op een militair vliegveld in Portu gal geland in de overtuiging dat hij op de luchthaven van Lissabon stond. De Boeing 727, die uit Madrid kwam, maakte een perfecte lan ding voor de ogen van het ver bijsterde militaire personeel van de basis vlak bij de hoofd stad. De piloot bemerkte zijn vergissing pas toen hij de op burgerluchthavens gebruikelij ke entourage miste. Hij steeg weer op en landde enkele minu ten later op het juiste vliegveld. Lage prijzen, vakkundige montage Je kunt zien dat 't vakmensen zijn I. (Direkt naast Het Motorhuis). De fractie van de WD in de Tweede Kamer blijkt het wachten moe op daden van het kabinet inzake de Wet Gelijke Behandeling. Volgende week komt de fractie met een eigen notitie waarin de grote lijnen worden ge schetst waaraan een dergelijk wets ontwerp zou moeten voldoen. De Wet Gelijke Behandeling, waartoe het. CDA en de WD zich overigens heb ben verplicht in het regeerakkoord, zou een aanvulling moeten vormen op artikel 1 van de Grondwet dat dis criminatie al verbiedt. Over een mogelijke Wet Gelijke Behandeling is al veel gebakkeleid. En de discussie liep vooral hoog op, toen het onderwerp zich verbreedde van de vrouwen tot de homoseksue len. Aanvankelijk was de aandacht vooral gericht op de strijd tegen de discriminatie van de vrouw, maar een spraakmakende gemeenschap van christelijke huize fulmineerde juist te gen deze wet met het oog op het 'ge vaar' dat men niets meer tegen ho moseksuelen zou kunnen onderne men. De eigen, bijzondere instellin gen, zoals scholen, ziekenhuizen en bejaardentehuizen, zouden de vrij heid moeten houden om met name homoseksuelen te weren of zelfs te ontslaan. Dat 'recht' werd dan op geëist met een beroep op vrijheid van onderwijs en de vrijheid van gods dienst. De WD vindt een dergelijk optre den uiteraard al te gortig en hamert er met kracht op dat de besturen van deze instellingen zich dan schuldig zouden maken aan discriminatie, het geen, jammer voor het CDA, nu een maal in strijd is met het eerste artikel van de Grondwet. Om dit probleem uit de wereld te helpen, zou een spe ciale Wet Gelijke Behandeling goede diensten kunnen bewijzen, maar die weg blijkt voor het kabinet vooralsnog onbegaanbaar. WD-fractieleider Nijpels heeft zelfs eerder dit jaar al een ultimatum ge steld: het kabinet zou voor de zomer van 1985 met een wetsontwerp voor de dag moeten komen, anders zou de WD zelf wel een initiatief-wets ontwerp indienen. Dit dreigement van Nijpels, geuit op een WD-partijraad, werd gevolgd door een motie, die in de Tweede Kamer een meerderheid kreeg. Ook de CDA-fractie bleek toen van mening dat het kabinet haast zou moeten maken met dit wetsontwerp. Per slot van rekening waren partijen een en ander overeengekomen in het regeerakkoord. Om toch de nodige druk op de ketel te zetten komt de WD-fractie nu met een eigen notitie, waarin aansluiting wordt gezocht bij het standpunt dat minister Rietkerk in het kabinet heeft ingebracht. Daarmee zou een uitweg Minister-president Lubbers had vanochtend op Zestienhoven na zijn aankomst uit Venezuela - zoveel haast JJilntn wnkrinntó'uer/^Hor^oii'ln jm op een persconferentie in Den Haag te komen datltij zelf zijn koffer van het bagagewagentje haalde, itaio anpi Homoseksuelen mogen niet worden geweerd of zelfs worden ontslagen op grond van hun geaardheid, aldus de WD. Tot zover valt deze partij ge lukkig nog niet van haar liberale ge loof af. 'Uitdagend gedrag' daarente gen zou wel afdoende grond bieden voor harde maatregelen. Met deze benadering geeft de WD het CDA echter alsnog de vrije hand om 'de homofiele medemens' aan te pakken en deze buiten de eigen kring te wer pen. Moeten straks de besturen van de polo-shirts in diverse streepdessins. Alle maten winkelpr. 29.95 alléén deze week voor Leiden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond CARACAS (ANP) - Nederland, Ve nezuela en de Nederlandse Antil len hebben gistermiddag een poli tiek akkoord bereikt dat moet lei den tot een definitief openhouden van de Shell-raffinaderij op Cura cao. Het akkoord werd op de val reep bereikt op de laatste dag van het bezoek van premier Lubbers aan Caracas. Een definitief besluit over het openhouden van de raffinaderij is echter nog niet genomen. Shell en de Venezolaanse staatsoliemaat schappij Pvdsa moeten binnen tien dagen, overeenstemming zien te bereiken over de olieleveranties en de daaraan verbonden voor waarden. Pas als die overeenstem ming is bereikt, kan worden ge zegd dat de Shell-raffinaderij open blijft. Een en ander heeft premier Lub bers in Caracas verklaard. Volgens hem is het belangrijkste resultaat dat Venezuela zich bereid heeft verklaard een belang te de Shell-raffinaderij. Met zijn be- bijzondere instellingen gewoon maar zoek heeft hij het wantrouwen even vaststellen wat 'uitdagend ge- kunnen wegnemen dat Venezuéla drag" nu precies inhoudt? Zoiets is had in het voortbestaan van de raf- toch niet in een wet te vatten? Of finaderij. Van haar klant heeft moet er maar een wet komen met Shell beloofd een meerderheids- een algemene maatregel van bestuur aandeel in de raffinaderij te behou- waarin criteria worden opgesomd van den- uitdagend gedrag? Het is te dol voor ^7™^ mffmaS ^rdfis ^oplossing die de WD-fractie nog onbekend. Voor het eind van aandraagt is geen oplossing. Het ka- het jaar zal de Venezolaanse staats- p'riet moet gewoon het regeerak- oliemaatschappij meedelen voor Koord uitvoeren en met een wqtsont- welk percentage ze wil participe- werP GellJke Behandeling komen Premier Lubbers feliciteerde de Antilliaanse premier Liberia Pe ters nu de kans op behoud van de Shell-raffinaderij flink is gestegen. Liberia Peters waarschuwde voor een te grote jubelstemming voor dat alle 'technische' problemen rond de olieleveranties van Vene zuela aan Shell zijn geregeld. CASINO LEIDEN IEDERE DAG GEOPEND VANAF 14 00 UUR Voorstel staatssecretaris: DEN HAAG (GPD) - De toela tingseisen voor universiteiten en hoger beroepsonderwijs moeten worden verzwaard. Elke studie richting zou maximaal drie vakken moeten aanwijzen die een student in zijn eindexamenpakket moet hebben om de stüdie te kunnen volgen. Dat stelt staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) voor in een nog niet gepubliceerd gedeelte van de zogenaamde lyceum-nota. die afgelopen vrijdag in het kabi net werd aanvaard. De staatssecretaris wil verder dat studeqten die een hbo-opleiding willen volgen, in ten minste twee vakken op het hoogste niveau ein dexamen doen. Dat moeten dan de vakken zijn die voor het volgen van de betreffende opleiding het belangrijkste zijn. Havo en vwo zijn op dK moment nog gescheiden opleidingen. Het vwo bereidt voor op een universi taire studie, de havo op een hbo- opleiding. In praktijk blijken ech ter veel. havo-leerlingen op de hbo- opleidingen sf te vallen. In de toekomst moeten havo en vwo samengaan in het zogenaam de lyceum. Op dat lyceum worden op twee niveaus examens afgeno men. Een volledig examen van acht vakken op het hoogste niveau geeft toegahg tot de universiteit. De ^a' IK Pak dal proefabonnement met 50% korting. Voor slechts L\, °u'van9 lkre: weken lan9 hat Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel 9,80. I l Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het afnemen' ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen van de toelatingsre gels zou betekenen dat leerlingen die nu op de havo terechtkomen, in de toekomst een deel van hun op leiding op vwo-niveau zouden moeten volgen. GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode. Tel,. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1