Een dagje vierdaagse Tekst: Kees van Kuilenburg Foto's: Wim Dijkman - IBIPS DONDERDAG 18 JULI 1985 Voor C.T. Snijders uit Katwijk is de vierdaagse een bijzondere ge beurtenis. "Ik ben geboren en ge togen in Nijmegen en het is elk jaar weer een feest om in de stad terug "De kinderen sporten en dan wil je niet achterblijven", zo motiveert me te zijn. In 1959 verhuisde Snijders, vrouw L. van Egmond-Den Haan uit Rijnsburg haar deelname aan het die tot aan zijn pensionering op het Nijmeegse wandelgebeuren. Mevrouw Van Egmond is aan haar negende vliegkamp Valkenburg dienst vierdaagse bezig. "Ik heb altijd probleemloos gelopen en het is totaal deed, naar Katwijk. "Maar Nijme- geen opoffering. Fluitend loop ik hem uit", zegt zij optimistisch, gen blyft altijd voorop staan", laat hij chauvinistisch weten. Dit jaar loopt hij voor de 24ste keer in zijn geboorteplaats de vierdaagse mee. Koen Peet uit Leiden heeft een beetje de smoor in. Een aantal ja ren heeft de Leidenaar zelf de Vier daagse meegelopen. Nu treedt hij op als verzorger van een groep leer ling-bestellers van de PPT-oplei- dingsschool in Den Haag. "Dit is veel zwaarder dan 50 kilometer lo pen", laat hij somber weten. "Maar ik geef die jongens les en train ze ook, dus ik kan ze moeilijk in de steek laten". Samen met 'zijn' jongens heeft Peet in de tijd van de baas onge veer 500 kilometer getraind. "Vol doende om ze die vier keer 30 kilo meter te laten lopen. Maar volgend jaar loop ik zeker weer mee", zegt hij voor hij met zijn groep aan de laatste kilometers begint. Even werd het Sjaak en Greetje van de Noort en Gertjan en Jeanet Ver kerk gisteren te machtig en keerden zij de Vierdaagse de rug toe. Zij hadden zo graag zelf meegelopen. Beide Noordwijkse echtparen moeten echter dit jaar verstek laten gaan. Zowel Greetje als Jeanet zijn in blijde verwachting. Toch zijn ze dit jaar een dag naar Nijmegen getrokken. "Een dagje om die sfeer proeven", aldus Sjaak van de Voort "en volgend jaar doen we weer gewoon mee". Wisselend weer speelt lopend legioen parten Het was duidelijk te zien. Niet iedereen is het gegeven de Nij meegse Vierdaagse in een lek ker strak tempo af te leggen. Menig loper viel op door een wat smartelijke blik op het ge laat. Maar met nog wel duide lijk het plan om de 30, 40 of 50 kilometer vol te maken. Maar of dat ook zal lukken is voor een groot aantal deelnemer nog maar de vraag. Dit jaar is een record-aantal lopers in Nijmegen van de par tij: 23.740 wandelaars uit 36 verschillende landen gingen dinsdag in alle vroegte van start. De eerste dag haakten er 359 af en gisteren maar liefst 893. Volgens de organisatie is dat duidelijk het gevolg van de wisseling van de weersom standigheden. Dinsdag regen achtig weer en gisteren tame lijk warm. Dat brakken groot aantal wandelaars duidelijk Door de deelnemers werd gisteren niettemin volop ge zongen. Vooral de Engelse en Amerikaanse militairen lieten zich duidelijk horen. Maar ook de-Nederlandse soldaten wa ren wat dat betreft erg actief. Niet zoals in het verleden het geval was met soms tamelijk gewaagde teksten, maar zij hadden op enkele pelotons na, de liederen van vooral de Amerikanen overgenomen. Een teruggang in folklore, zoals een van de vele toe schouwers langs de route op merkte. Wat dat betreft kon den de Nederlandse soldaten een voorbeeld nemen aan hun collega's uit Scandinavië en Duitsland. Vooral onze ooster buren lieten duidelijk horen waar zij vandaan komen. Al werd ook dat niet door ieder een op prijs gesteld. Onder de duizenden lopers in deze 69ste Vierdaagse ook vele streekgenoten, die het op een enkeling na, prima maak ten. "Een goed humeur kan tegen elke regenbui". Onder dit motto lopen To Vlasveld en haar vriendin A.J. Klijnman uit Voorhout al jaren de vier daagse mee. "En iets dergelijks bedenken we ook als het erg warm is". De dames uit Voorhout zijn in Nijmegen voor de tiende keer in actie. En ook dit jaar loopt het, zo meldt mevrouw Vlasveld blijmoedig "weer uitste kend". Ook de Nationale Reserve is in Nij megen van de partij. Adjudant Wil lem Vink uit Zoeterwoude is aan zijn 5e tocht bezig. Daarvoor had hij 16 jaar lang als verzorger dienst gedaan. "Op een gegeven moment krijg je zelf de kriebels en dan geef je je op als wandelaar. Nu wil ik niet anders meer", laat de Zoeter- woudenaar weten. "Mijn vrouw heeft ervoor gezorgd dat ik ging lopen. Zelf doet ze nu niet meer aan sport en ik loop me rot". Dat zegt Peter Klein uit Leiderdorp lachend. Samen met Leidenaar Jan Bronmeijer, Ton van Lammeren uit Alphen aan den Rijn en zijn broer Hans Klein uit Voorhout is hij vol goede moed bezig aan de vierdaagse. Peter Klein is de meest ervaren wandelaar van het kwartet. Hij doet voor de 1 le keer mee. Zijn iets minder bedreven wandelvrienden vierden de goede afloop al vast, door hem op de schouders te nemen. De 55-jarige G. de Groot uit de Leidse Merenwijk is aan zijn twee de vierdaagse bezig. "Lekker wan delweertje, beter dan vorig jaar met die regen op de tweede dag", laat hij weten. Hij is er dan ook van overtuigd vrijdag de finish in de Nijmeegse St. Annastraat te halen Een teleurstelling voor de Leide naar was dat hy zich een half uurtje had verslapen. "Ik trek graag rr de eerste wandelaars mee en c lukte vandaag niet". De Groot niet onvoorbereid aan de wa delklus begonnen. Hij schat het af gelopen jaar zo'n 3000 kilometer te hebben geoefend. "Wij beschouwen de Vierdaagse als training voor onze bergtochten in Oostenrijk". Dat zeggen moeder Jannie en dochter Hanneke van Delft uit Rijnsburg. Moeder Van Delft is voor de tweede keer in Nij megen van de partij en haar doch ter debuteert in de wandelvier- M Beiden Rijnsburgsen hebben-het uitstekend naar hun zin. "Een lek ker wandelweertje en geen enkel probleem met de voeten en de spieren. Zoals het er nu naar uitziet halen wij het kruisje wel. Tenslotte zijn we daarvoor naar Nijmegen gekomen". Karin Lommers uit Leiden heeft nauwelijks tijd om te stoppen. "We zitten lekker in het tempo, doe al leen mijn ouders even de groeten", vraagt zij vriendelijk. Maar na enig aandringen vertelt zij aan de eerste tocht bezig te zijn. "En het valt reu ze mee. Ik had vrijwel niet geoe fend en tot nu toe valt het me echt "Geloof ons we hebben geen tijd om 's avonds door te zakken. Om half negen gaan we naar bed om 's morgens in alle vroegte weer fit aan de start te kunnen verschijnen". Dat vertellen Ed en Leen Harkes en Peter van der Niet uit Hazerswoude. Het drietal loopt dit jaar voor de derde keer mee. Volgens de drie is het met hun conditie prima gesteld en vrezen zij de twee volgende dagen niet. "We halen ons volgende vierdaagsekruisje zeker", klinkt het vastberaden, voor zij de wandeling voortzetten. Vier Leiderdorpers hebben elkaar gevonden in de buurt van Wychen. Het echtpaar Stam en marinier J.B. van Buuren (negen keer eerder deelne mer) en zijn 16-jarige zoon die zijn debuut in Nijmegen maakt. Van Buu ren senior voelt het op de tweede dag niet zo heel erg plezierig. Hij suk kelt met wat flinke blaren. "Maar uitlopen zal ik hem zeker, uitvallen kan ik niet maken tegenover mijn zoon", zegt hij lachend. Met Van Buuren junior gaat het uitstekend. Hij heeft dan ook goede hoop de vier dagen vol te maken. Het echtpaar Stam is aan de zesde wandeling rond Nijmegen bezig. "Het is niet te beschrijven hoe geweldig het is om mee te doen, maar vooral die sfeer die rond het gebeuren hangt bevalt ons. Het lijkt wel een grote familie al die lopers", aldus een zeer tevreden Stam. Albert de Ridder uit Roelofarendsveen, P.C. Koch uit Dordrecht en C.P.J. Sterk uit Leiderdorp zijn nu al vastbesloten om volgend jaar weer mee te lopen. "Als de vrouw tenminste toestemming geeft", zegt De Rid der die aan zijn eerste vierdaagse bezig is, lachend. Het drietal werkt bij de luchtmacht op het vliegveld Ypenburg. Zij hebben als voorbereiding voor het wandelfestijn ongeveer 500 kilometer lopen zij ook deze Vierdaagse, getraind. "Dat moet voldoende zijn", is het drietal van mening. Zeer te spreken is De Ridder over de sfeer die er rond het Nijmeegse gebeuren hangt. "Een belevenis die ik, ondanks dé zere tenen die ik nu heb, niet ïraag had willen missen". De Leidse scoutinggroep 'De Dauwtrappers' is met 13 jongens en meisjes van de partij. Het leeuwedeel van de groep loopt voor de eerste keer in Nijmegen. Ondanks het gebrek aan ervaring zijn zij vol goede moed op de goede afloop. Als voorbereiding hebben zij een aantal weekeinden samen Wim Tuijn en Klaas Koren uit Alphen aan den Rijn zijn voor de eerste keer van de partij. Ondanks dat zij bijzonder weinig voor het evenement hebben getraind zijn de Alphense middenstanders overtuigd van de goe de afloop. "We hebben een redelijke conditie en dat moet voldoende zijn", zegt Tuijn. Als voorbereiding hebben zij dit vooijaar de wandeltocht Bergen op Zoom-Vlissingen gelopen. "Om alvast wat van de sfeer te proeven", meldt Tuijn. Daarnaast hebben zij het getraind voor de Friese Elfsteden tocht per fiets. "Een geweldig evenement, datje een beetje kunt vergelij ken met de Vierdaagse", melden de Alphenaars. Henk Casper uit Leiden trof het gisteren niet al te best. Al na enkele uren moest hy zijn zwager Jan Hoefstra laten gaan. "Die loopt kennelijk sneller dan ik", was het wat nuchtere commentaar van de Leidenaar. Niettemin had Casper, die aan zijn vierde tocht bezig is, goede hoop ook dit keer weer de eind streep te halen. „Het is gelukkig niet al te warm om te lopen en met dit weer voel ik me opperbest".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13