De lijdensweg van een persbureau De mannen krijgen de schuld 'Als vrouwen de wereld leiden, is er vrede...' Verwoert blijft overeind Blik in de weekbladen PAGINA 10 DONDERDAG 18 JULI 1985 DEN HAAG - Wie over voldoende contanten beschikt zou zich bin nen enkele dagen een mediatycoon kunnen noemen. Eén van de groot ste internationale persbureau's ter wereld, het Amerikaanse United Press International (UPI), is name lijk te koop. De directie van het enige nog puur commerciële nieuwsagentschap ter wereld is wanhopig op zoek naar een koper om een faillissement te voorko men. De belangrijkste verkoopar gumenten van de directie zijn het behoud van een pluriforme infor matievoorziening en het prestige dat het bedrijf verschaft. Voor de winst hoeft de koper het niet te doen, want een moneymaker is UPI nooit geweest en zal het voor lopig ook niet worden. door Pieter Veenendaal Het beginkapitaal van United Press Associations was 500 dollar. De eerste redactie stond onder lei ding van de 24-jarige Roy Howard, die met de povere financiële mid delen van het eerste uur uitvoering moest geven aan de nogal hoog ge grepen opdracht die oprichter Scripps het bedrijf had meegege ven: „Maak het onmogelijk de waarheid te verzwijgen of leugens te verspreiden". In de zeven decennia die volgden groeide United Press (in '58 omge doopt tot United Press Internatio nal. na een fusie met de Internatio nal News Service van krantenmag naat Hearst) uit tot een van de grootste persbureaus ter wereld, met een ijzeren reputatie op het ge bied van snelheid en betrouwbaar heid. UPI deed baanbrekend werk in de persbureau-journalistiek, waar het achtergrondverhalen en interviews introduceerde, die voor dien alleen door de kranten zelf werden geschreven. Primeurs Primeurs die met een gouden pennetje in de UPI-annalen zijn bijgeschreven zijn het uitbreken van de Spaanse Burgeroorlog in 1936, de Duitse aanval op de Sow- jet-Unie in 1941 (drie dagen voor dat echt gebeurde), de overgave van Japan in 1945 en de moordaan slag op president Kennedy in 1963. Ook het eind van de Eerste We reldoorlog was een primeur van UPI, maar daar was men in het hoofdkwartier in New York niet echt blij mee: De strijd werd drie dagen te vroeg beëindigd ver klaard- Drie kwart eeuw na zijn oprich ting heeft UPI 2000 mensen in vas te dienst, waarvan ongeveer een derde deel in het buitenland werkt. UPI onderscheidt zich van andere persbureaus door veel met journa listen te werken die in het land of het gebied waar zij werken gebo ren zijn. Daardoor werd het bureau niet of nauwelijks geraakt door de kritiek die Derde-Wereldlanden de afgelopen jaren in toenemende ma te uitten op de gevestigde orde in de nieuwswereld. Die kritiek kwam er op neer dat ontwikkelin gen en gewoonten in de Derde .We- reld steeds met westerse ogen wer den bekeken en beschreven, het geen in de ogen van veel landen leidde tot onheuse verslaggeving. Afnemers UPI bedient ongeveer 7000 afne mers in meer dan 100 landen. Het bureau had in 1982 224 vestigingen binnen en buiten de Verenigde Staten. Ook voor de Nederlandse pers is UPI een belangrijke nieuwsbron, vooral waar het nieuws uit de Verenigde Staten zelf betreft. De grootste kranten hebben een rechtstreekse telex- of computerverbinding met het UPI- hoofdkwartier in New York. Verreweg de meeste andere kranten krijgen het UPI-nieuws vertaald, en soms gecombineerd met ander nieuws, aangeleverd door het ANP in Den Haag. Het Al gemeen Nederlands Persbureau heeft daarvoor contracten afgeslo ten met alle grote internationale bureaus (UPI. het Britse Reuter, het Westduitse DPA en het Franse AFP) en met de tientallen kleinere persbureaus ter wereld. Terwijl alle particuliere persbu reaus die in het begin van deze eeuw bestonden gaandeweg stuk voor stuk eigendom werden van de afnemende kranten, of dat van het begin af aan waren (AP, Reuter) en anderen opgingen in onafhankelij ke nationale instellingen (zoals Ha- vas, dat AFP werd) bleef UPI hard nekkig een zelfstandig, commer cieel bedrijf. Dat had het grote na deel dat UPI als enige verplicht was winst te maken (om de eigena ren tevreden te stellen), terwijl an dere bureaus dat niet hoefden en - als zij toch winst maakten - dat geld in het eigen bedrijf konden steken. Een ander financieel na deel voor UPI was de historische binding met avondkranten, die in de VS de strijd tegen de ochtend bladen al jarenlang verliezen. Overname In 1982, na een maanden duren de financiële crisis en bijna 20 jaar nadat UPI voor het laatst winst had gemaakt, trad de E. W. Scripps Company in overleg met Reuter, dat ook lang verlies had geleden maar sinds enkele jaren goed boert met diverse financiële nieuwsdien sten. De samensmelting van UPI en Reuter tot één enorm nieuwsbu reau ketste uiteindelijk echter af op de hoogte van de overnamesom. Kort daarna werd UPI in zijn ge heel overgenomen door het Ameri kaanse Media News Corporation. Dat particuliere bedrijf, gevormd door de eigenaren van dagbladen, kabelnetten en televisiestations, beloofde voorlopig geen verande ringen aan te brengen in de naam van het bureau en het personeels bestand. Het plan om UPI weer snel winstgevend te maken mislukte, maar de nieuwe eigenaren gingen enthousiast verder met het moder niseren van de communicatiemid delen (om verzendkosten te spa ren) en andere grote, dure plannen. UPI moest een eigen financiële nieuwsdienst krijgen, een Spaans talige dienst, regionale economi sche berichtgeving en meer verfijnde, speciaal op de klant toe gesneden nieuwsdiensten. Om kapitaal voor dat alles te ver werven verkocht Media News vo rig jaar de hele fotodienst van UPI aan Reuter. Dat voorkwam echter niet dat UPI in augustus vorig jaar in acute geldnood kwam en de lo pende rekeningen niet kon beta len. Volgens de directie was de geldnood tijdelijk, veroorzaakt door de dure berichtgeving over de presidentsverkiezingen in de VS en de Olympische Spelen. De New York Times wist echter te melden dat er meer aan de hand was dan tijdelijk geldgebrek. Vol gens het blad had een onderzoek aangetoond dat UPI 5 tot 15 pro cent van de werknemers moest ontslaan om weer zonder verlies te kunnen draaien. Overleven De eigenaren van UPI toonden zich in het openbaar bereid „al hun bezittingen te verkopen, als UPI daardoor zou kunnen overleven". Maar ze vroegen ook van hun per soneel een offer: De werknemers moesten tijdelijk een kwart van hun salaris inleveren om een fail lissement te voorkomen. Ook dat offer bleek niet voldoen de. De crediteuren draaiden de geldkraan in april dit jaar dicht, on danks eerdere toezeggingen, om dat management en vakbonden onvoldoende wilden bezuinigen en afslanken. Inmiddels is er opnieuw een reeks gegadigden voor overname. Reuter toonde zich opnieuw gein- terresseerd, maar trok zich in juni verbolgen terug, toen het geen ant woord had gekregen op een ver zoek om gedetailleerde financiële informatie. Onlangs deed een groep beleggers een bod van 17 miljoen dollar, maar dat werd door de UPI-directie als te laag van de hand gewezen. Twee weken gele den meldde zich een projectont wikkelaar uit Texas, die een onbe kend bod deed met de voorwaarde dat het persbureau naar Houston wordt verplaatst om de bedrijvig heid in Texas te vergroten. De di rectie van UPI heeft nog niet op dat aanbod gereageerd. ROTTERDAM - Rotterdam haalt de komende dagen met een grote manifestatie de vriendschapsbanden met zusterstad Sjanghai aan. Over en weer kunnen de steden nog veel van elkaar leren. Nederlanders bijvoorbeeld weten zich aan een Chinese dis nog steeds niet te gedragen, zo blijkt uit deze foto waarop wethouder Have wordt ingewijd in de geheimen van het eten -met stokjes (foto anp> NAIROBI (AP) - Op de vrou wenconferentie in Nairobi heb ben de deelneemsters gisteren drie uur gespeculeerd over de vraag hoe de wereld eruit zou zien als de leidende posities zouden worden bekleed door Hoewel de visies over hoe het leven er onder vrouwenheer schappij uit zou zien uiteen lie pen, was de algemene opinie dat de inspanningen om vrede te bereiken zouden overheer- De Egyptische professor Fa- ronda Hassan, een voormalig parlementslid, ging zover te be- derlijke aard en instinct heb ben, en daarom zal er geen oor log en honger zijn.' De Australi sche Franca Arena, een senator voor de staat Nieuw Zuid-Wa- les, vond dat vrouwen hun tra ditionele vaardigheden zouden moeten aanpassen om meer zeggenschap te krijgen in de wereld. De meeste vrouwen waren het erover eens dat de vrouwen niets gewonnen hebben met de manier waarop mannen rege ren. De Britse premier That cher en wijlen premier Golda Meir van Israël hebben volgens de conferentiegangsters weinig voor de1 positie van de vrouwe- nin de wereld gedaan. Margaret Papandreou. de Amerikaanse vrouw van de Griekse president, was van me ning dat 'de strijd verloren is als vrouwen beginnen te func tioneren als mannen.' Volgens haar moeten de vrouwen vech ten voor dusdanige arbeidsom standigheden, dat het krijgen van een kind niet in de weg staat aan andere belangen. Zij pleitte voor het opvoeren van de faciliteiten voor werkende n, zoals het inrichten kinderdagverblijven en het verbeteren van het openbaar vervoer. Anderen wezen er echter op dat vrouwelijke politici ervoor moeten waken dat ze worden ingekapseld in het werkterrein van gezondheidszorg, onder wijs en sociaal werk. De Nicaraguaanse en Vietna mese delegatieleden gebruik ten de hen toegemeten spreek tijd om kritiek uit te oefenen op de Amerikaanse politiek ten aanzien van hun land. De Australische Arena merkte op dat i elkaar veel meer zouden moe ten steunen dan nu gebeurt. 'In het voorportaal van de macht is geen plaats voor zusterschap, verklaarde ze enigszins bitter. Claudia Schneider, een Ame rikaans Congreslid, liet strijd lustig weten dat 'je elke centi meter op mannen moet bevech ten, omdat zij de macht hebben en die niet willen afstaan.' Toernooi HiHegom HILLEGOM - Een speelster die in de afgelopen weken duidelijk de aandacht op zich vestigde door haar successen in de Leidse tennis toernooien, Christel Verwoert, en een "jonkie" die dat niet minder heeft gedaan, zij het niet op B-ni- veau maar op C-niveau, Wil den Hollander. Gisteren stonden ze in Hillegom tegenover elkaar in het vrouwenenkelspel B. Christel won, maar zij moest daar wel drie sets voor op de baan blijven, 6-4, 4-6, 6- 3. Wil den Hollander verweerde zich knap en vol vertrouwen in ei gen kunnen, Christel Verwoert bleef overeind in de opkomende storm in de tweede set. De drops hot ontregelde het gedegen spel uit het achterveld van Wil den Hollan den- niet afdoende maar ontlokte wel missers op cruciale momenten. En in de spanning voor beide speelsters - voor Christel dé vraag of zij haar plaatsing waar zou kun nen maken, voor Wil of zij voor een verrassing zou kunnen zorgen - viel er geen enkele vervelende op merking, was er geen heen en weer geloop naar de plaats waar de bal was neergekomen. Een fijne wed strijd in een sfeer gespeeld zoals d;e steeds minder vaak te beleven valt in tenniswedstrijden waar iets op-het spel staat. Tine Langeveld had geen pardon met Juliette Grimbergen. 6-0, 6-0 en dat had Brigritte van der Maarel evenmin met Marquerite Patiwael. 6-0,6-0. Verder won bij de vrouwen in B Judith Rollka niet zonder moeite van Madeion Verdegaal, 6- 4. 6-4 en verloor Annemarie Junger van M. Steinberg, 2-6 5-7. Bij de mannen Kon Marcel Vink zich lek ker opwarmen voor de hem nog wachtende wedstrijden in B. Van Anton van Zoelen kreeg hij zoals van de Noordwijker wordt ver wacht geen puntje cadeau, maar technisch heeft hij gewoon meer in de bak, 6-3, 6-3. Rene van der Wilk was snel klaar met Dick Hijlkema, 6-2, 6-2 en al baarde die uitslag in Hillegom geen opschudding, opvallend was wel het gemak waarmee Van der Wilk de zaak afhandelde. Zelf meldde hij na afloop: "Jammer, ik had nog wel even willen spelen. Het ging zo lekker". Frank Liefbroer klopte J. Ytsma, 2-6,6-4,6-3 en gaf met die winst aan dat hij naar zijn beste vorm groeit en dan moet er rekening met hem worden gehouden. Bandun kreeg gratis tennisles van Henk Janssen, Ondanks het zomerreces van de Tweede Kamer toch nog vader landse politiek in de Haagse Post en Vrij Nederland. In beide bladen een kamerlid aan het woord - een vrouwelijk nog wel. De PSP moet orde op zaken stellen in eigen kring en de WD voert een zomer- oorlog met het CDA over de Wet Gelijke Behandeling, die discrimi natie van vrouwen, ongehuwden en homoseksuelen moet verbie den. Ht PSP-kamerlid Andrée van Es staat met een droefgeestig gezicht breed uitgemeten op de voorkant van het eerstgenoemde weekblad. Een gezicht dat zeker past bij het artikel: 'De teleurstelling van And rée van Es'. In zekere zin een ver volg op haar onthullende uitlatin gen in een interview met Ischa Meijer, alweer maanden geleden in VN. Toen verklaarde zij in een slangenkuil te zijn terechtgeko men. Dat doet ze nu weer, met het verschil dat nu ook haar eigen par tij haar in een moeilijk parket brengt. Voordat de problemen in de par tij worden uitgesponnen, zegt ze over zichzelf: "De Kamer is een omgeving waar vrouwen maar net getolereerd worden. Om daarmee om te gaan moet je een strategie kiezen en de mijne is een bepaalde vorm van arrogantie. Mijn manier van kijken; in de wandelgangen, tijdens vergaderingen. Zo bouw ik een muur om mezelf heen". Die strategie past ze ook toe, zo blijkt uit het verhaal van Paul van Engen, op haar leermeester Fred WD-Tweede Kamerlid Len Rempt-Halmmans: "Ledigheid is des Duivels oorkussen". (foto anp van der Spek. Of dat de juiste zal zijn, moet overigens nog blijken op het volgende week te houden bui tengewone partijcongres. Er is in de PSP een tweedeling ontstaan over nauwe samenwerking en zelfs een gemeenschappelijke verkie zingslijst met PPR en CPN. Van der Spek is daar fel tegen; Van Es is voor. De cijfers wijzen op dit mo ment uit dat de ene helft plus 0,8 van de leden zich achter Van der Spek schaart, de ander helft min 0,8 staat pal achter de ideeën van Van Es. "Ik kan nog niet overzien wat er nu gaat gebeuren. Fred zegt dingen waar de honden geen brood van lusten. Hij zegt dat mensen die als nog proberen de samenwerking met CPN en PPR door te zetten ge royeerd moeten worden". Ze lacht wat nerveus. "En ik ben voor hem nu natuurlijk de grote verrade- r....Ergens ben ik wel opgelucht; ik heb eindelijk de mogelijkheid be nut om mijn eigen positie eens hel der te krijgen", aldus Andrée van Es in de Haagse Post. Een breuk lijkt niet uitgesloten, om het maar eens eufemistisch uit te drukken. Grapjes Bij de WD gaat het er allemaal veel gezelliger aan toe. WD-ka- merlid Len Rempt, door Ed Nij- pels als grapje 'het verschijnsel Rempt genoemd' legt in Vrij Ne derland, tussen de antidiscrimina tiewet door, uit hoe gezellig het is. "Ik verheug me ook al op samen werking met Benk Korthals en Hans Dijkstal bij het opstellen van een initiatiefvoorstel over de Wet Gelijke Behandeling. Benk, Hans en ik hebben alle drie een halfspot- tende wijze van met elkaar com municeren. Dat kan soms vrij grof lijken. Elkaar aftroeven, kijken wie wint. Frans Weisglas is daar ook goed in. En Ed heeft die zelfde toon. In fractievergaderingen ge beurt het ook dat iemand een har de grap tegen een ander maakt, en dan stralend over de tafel kijkt wat voor een reactie er zal komen". Enfin, wat Len Kempt wil is zo vlu| mogelijk die wet door de Tweede Kamer, direct na het reces. Volgende week komt de WD op eigen houtje al met een initiatief- wet. Zij vindt dat de CDA niet nog langer de boel mag ophouden. Het staat immers in het regeerakkoord. Ze gaat ferm tekeer tegen alle uit vluchten en uitzonderingen van het CDA. "Ik sta op het standpunt dat er geen uitzondering voor bij zondere scholen kan komen. Arti kel 1 vari de grondwet zegt: Gij zult niet discrimineren. En dat geldt ook voor hen". "En dan zie ik in die brieven van Paulus aan de Romeinen geen aan klacht tegen homoseksuelen, maar tegen de decadentie in het oude Rome. Tegen die houding van: ik verveel me vandaag, wat zal ik doen, weet je wat, ik ga eens don derjagen met een jongen. Ledig heid is des Duivels oorkussen". "Er bestaat geen principieel ver schil tussen het gehuwd krijgen van een kind en het ongehuwd krijgen van een kind. Ik spot niet met hun overtuiging, maar een on gehuwd zwangere vrouw mag niet ontslagen worden, en een gehuwde De schuldvraag waarom de anti discriminatiewet in Nederland zo lang uitblijft, schuift ze in de schoenen van de mannen van het CDA. "Brinkman, Deetman. Hun naam eindigt ook altijd op man". Platitudes De Tijd brengt deze week een slaapverwekkend nummer over Amsterdam. De kabouters komen uit de schaduw van hun zwammen gekropen, de hoofdstad wordt als vanouds opgehemeld als dé broed plaats van talent, Wouter Gortzak mag wederom vertellen waarom het zo slecht gaat met Het Parool en Helen Knopper hoe Pluto huis houdt op de Zeedijk. Het zijn alle maal Amsterdammers die hun vi sie geven op hun stad, buitenstaan ders komen volgens een goed Am sterdams gebruik niet aan het woord. We weten nu onderhand wel dat Amsterdam de stad is waar alles lean. Alles swingt in dit bol werk van progressiviteit. Marijke Höweler meldt zeer origineel: "Amsterdam, daar hadden we het over. Amsterdam rattenstad. Het mag een wonder heten als je vanaf het Centraal Station de Dam hebt weten te bereiken zonder een mens tussen je schouderbladen te heb ben gekregen." Van dit soort plati tudes wemelt haar verhaal. Ouwe koek, waaraan alleen misschien de ratten, die Amsterdam steeds meer lijken te gaan bevolken, nog enig genoegen beleven. Wel aardig in De Tijd is het ver haal over de onlangs in Zuid-Afri ka gearresteerde antropoloog Klaas de Jonge. Ook Rudie Kagi heeft in Vrij Nederland een verhaal over De Jonge. Evenals Tom—Jan Meeus en Jim Schilder van De Tijd, laat hij enkele vakgenoten en vrienden van De Jonge aan het woord. Uit beide artikelen komt naar voren dat Klaas niet zo mili- tant is als de Zuidafrikaanse auto riteiten hem willen afschilderen in de pers. Zijn methode om het Zuidafrikaanse volk bewust te ma ken van de onderdrukking: het garnalenspel. "Hij maakte soms spellen om duidelijk te maken wat er aan de hand was. Het klinkt raar misschien en dat is het in zekere zin ook, maar het werkte wonder wel. Hij had op een gegeven mo ment onderzoek gedaan in Sene gal, naar de wijze waarop in de vis sersdorpen de verhoudingen wa ren tussen de chefs, de knechten, de ministers, noem maar op. Dat was een tamelijk opmerkelijk on derzoek en toen zei hij: weetje wat, ik maak er een spel van. Het garna lenspel". Onschuldig Als Klaas zo'n onschuldige jon gen is, waarom zijn de autoriteiten dan zo op hem gebeten? Mare Wuyts, die als econoom is verbon den aan het Institute of Social Stu dies in Den Haag: "Ik denk.... dat Pretoria behoefte heeft aan een langdurig proces met veel publici teit waarin buitenlanders de schul digen zijn. Want dat leidt de aan dacht af van binnenlands falen". De Groene Amsterdammer vraagt zich bij monde van Lex Jongsma af of vrouwen wel kun nen schaken. Het is een uiterst ou bollig artikel, waarvan de spron gen in logica misschien alleen voor een schaker zijn te volgen. Als Jongsma over vrouwen schrijft, heeft hij het over 'heur aanzuigen de werking'. Opk het grapje dat vrouwen niet kunnen schaken maar worden geschaakt, wordt na tuurlijk gedebiteerd. Uiterst flau we humor. SASKIA STOELINGA. 1-6,0-6 en Freek Tanis kroop tegen Groenen door het oog van de naald, 3-6, 6-1, 7-6. Rien Booy ver loor van Hans Schmidt maar over de geboden tegenstand hoeft hij zeker niet ontevreden te zijn, 3-6, 5-7. In het mannenenkelspel C ver dween M. Glastra uit de strijd te gen P. Barnhoorn, 4-6, 0-6 en dat mag als een verrassing worden aangemerkt omdat Glastra als no 3 is geplaatst. Marco Visser, no 2 ge plaatst, blijft sterk tennissen. Gis teren won hij zonder moeite van A. Leliveld, 6-3, 6-3. Zo spelend is hij het kampioenschap in Hillegom. In het toernooi in Alkemade doet Jeroen Pauwels goed werk. Giste ren bleef hij Luc Klomp in drie sets de baas, 6-1, 4-6, 6-2 en klomp kan een beste partij spelen! De in het mannenenkelspel C no 4 geplaat ste Karei van Uden stond tegen Rik Hins op 3-0 in de eerste set toen laatstgenoemde door een pinkblessure van verdere strijd af moest zien. Bij de mannen in D verdween de no 1 geplaatste Jan Pieter Hart wijk door een 3-6, 1-6 nederlaag tegen Ronald Lammers. Tafeltennis jeugd voldoet aan verwachtingen bij EK DEN HAAG (ANP) - Met de achtste plaats bij de meisjes en de twaalfde bij de jongens heeft Nederland tijdens het toernooi om de Europese tafel- tennistitels in Den Haag aan de verwachting voldaan. Beide teams verlo ren gisteren in de finaleronde hun laatste duels. De jongens (Danny Heis ter, Jos Verhulst en Peter Roeland) met 1-5 van Denemarken, de meisjes (Inge Schulze, Babette van Veen, Heieen Hop en Gerdie Keen) met 0-3 van Joegoslavië. De Sowjet-unie (jongens) en Hongarije (meisjes) voldeden in het geheel niet aan de verwachting. Beide titelhouders moesten genoegen nemen met een ondergeschikte positie. De jeugdige Sovjets verloren de strijd om de derde plaats van Joegoslavië (1-5). Zweden won de finale van Frankrijk met 5-3. De Hongaarse meisjes werden zesde na de nederlaag van 2-3 tegen de Bondsrepubliek. Hier werd Tsjechoslowakije Europees kampioen. 'Jonkie' Wil den Hollander liet al veel van zich horen in het tennissei- zoen, maar gisteren in Hillegom was zij toch niet opgewassen tegen Christel Verwoert. (foto Uitslagen Hillegom: Rhode - Dümpel, Uitslagen Alkemade: M.E.C.. P. Par- 6-3, 6-2, M.E.C., Freriks - van Hout, 6-3, levliet - E. Arbman. 6-1, 6-2. V.E.C.. T. 6-0, Booy - Wempe, 2-6, 7-5, 6-0, Ubink - van Velzen - I. Hogeveen, 6-1, 6-2, Tilly G. Bakker, 6-3, 6-2, E. de Vries - S. Raay- van Overloop - I. van Heyden, 6-4, 6-3, makers, 6-0, 6-1. J. van der Lippe - Zo- Marie Louise Goedhart - Petra Regeer, mer, 7-5, 3-6, 5-7, O. Paridon - A. Visser. 6-0, 6-1, M.E.D., O. Quineau - W. Koek, 6-4, 1-6, 6-2, V.E.C., J. Junger - C. 6-4. 7-5, D. Krop - M. Schepper, 4-6, 7-5, Spruyt, 6-4, 6-2, M. Kuipers - E. de Jong, 6-0. WELLINGTON (RTR) - Het be stuur van de Nieuwzeelandse rugbybond heeft na een acht uur durende vergadering met onder meer de dertig geselec teerden voor de nationale ploeg besloten definitief af te zien van een toernee door Zuid-Afri- ka. Volgens bondsvoorzitter Ces Blazey zal op korte termijn getracht worden voor de ploeg een toernee naar een ander land, waarschijnlijk Argenti nië, te regelen. Volgens waar nemers was dit besluit onver mijdelijk na de uitspraak van het Hooggerechtshof van zater dag, dat de voorgenomen reis niet mocht worden onderno- Toch legt de bond zich niet neer bij de gang van zaken. Bla zey zei, dat men nieuwe gerech- Rugbyers definitief niet naar Z.-Afrika telijke stappen zou onderne men om gedaan te krijgen, dat de oorspronkelijke plannen naar Zuid-Afrika te gaan ge rechtvaardigd waren. De Nieuwzeelandse premier David Lange sprak andere taal. „Het aflasten van de tournee is in het belang van Nieuw-Zeeland, zijn inwoners en de rugby- sport", zei hij. 3-0. I FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10