Belgen vroeger naar de stembus Eureka-conferentie in Parijs Vrouwen geven Angela Davis warm welkom Kabinet-Martens blijft nog aan Griekenland weer door bosbranden geteisterd Russen rammen legerauto VS in Oost-Duitsland WOENSDAG 17 JULI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 ATHENE - De Meltemi, de stijve zomerse noordenwind die vijf da gen lang in grote delen van Grie kenland bosbranden heeft aange wakkerd, ging gisteravond einde lijk liggen. Het spectaculairst wa ren als gewoonlijk de verliezen ir het gebied rond de hoofdstad, waa: nu alle bewoners, de brandgeu: kunnen ruiken. Ditmaal sloeg het vuur toe in de fraaie, beschermde dennenwou- door Frans van Hasselt den bij Kaap Sounion op de punt van het schiereiland Aattica, waar BRUSSEL - Koning Boudewijn van België heeft gistermiddag het ontslag van het een- tèn'"van'Seen '"iSido" tempel trum-rechtse kabinet-Martens geweigerd. De christen-democratisch/liberale ministers- staan- Het nabijgelegen hotel ploeg blijft aan tot vervroegde verkiezingn, die op 6 of 13 oktober zullen woden gehou- m°est worden ontruimd, den. HM redden op dit eiland, dat vooral dagblad bevatte gisteren een spot- bezocht. Branden woeden ook op vragen het nabijgelegen eiland Methana, op Korfoe, Zacynthos en Euboia en talrijke plaatsen op het vaste land. bepaald strand. Een herder met wat schapen wijst: „Dat is drie bosbranden verder rechtsaf'. In het voetspoor van de kranten De ministersploeg wordt niet ge wijzigd. Ook de franstalige liberale ministers, die gistermorgen als e Die verrassende voetbalrellen in het Brusselse Hei- beëindigde de crisis die maandag zeistadion, die op 29 mei 38 doden sten hun ontslag aanboden, blijven( net op hun post, evenals minister van binnenlandse zaken Nothomb, om wie alles begonnen is. door Hans de Bruijn Het kabinet zal tot de verkiezin gen opereren op basis van een mi nimaal regeringsprogramma. Pre mier Wilfried Martens zal later de ze week in de Kamer van Volksver tegenwoordigers in een verklaring uiteenzetten welke kwesties op ba sis van dat programma nog kun nen worden afgehandeld. gisteren in het Belgische kabi- en 450 gewonden eisten. Nothomb litgebroken. Gistermor- weigerde echter ontslag te nemen. Erger was dat op het kleine ei land Hydra, dat overigens als zeer bosarm bekend staat, drie jonge mannen om het leven kwamen bij pogingen nog wat van het groen te Elke zomer opnieuw wordt de ging het publiek de laatste jaren ook uit van de zekerheid dat de branden worden aangestoken, het- terst dramatische bosbranden, die zij door elementen die terreinen dagenlang de voorpagina's beheer- willen vrijmaken voor de huizen- sen. De toon in de kranten en in de bouw - hoewel een wet zegt dat commentaren van het publiek elk verbrand bosterrein onmiddel- wordt steeds bitterder, vooral wat lijk moet worden herbebost het- de omgeving van de hoofdstad be- zij door 'buitenlandse agenten treft: ..Bosbrand op Attica? Waren j daar dan nog bomen over?". Een sinds twpp iaar de iod»n uitverko ren als boosdoeners. In haar editie van gisteren komt zij erop terug, en suggereert dat twee Duitsers die vorig jaar op verdenking van brandstichting waren opgepakt, maar later vrijgelaten, hebben ge werkt als 'agenten van een klein land in het oostelijk Middellandse- Zeebekken'. Paranoide gevoelens als deze lij ken overigens bij het grote publiek wat af te nemen. Bij enkele van de recente branden was het duidelijk dat ze waren voortgekomen uit on oordeelkundige vuilverbranding. Het grootste dagblad, Ethnos, kwam gisteren met een hoofdarti kel waarin bij uitzondering de oor zaken worden gezocht in eigen technische tekortkomingen. Ge pleit wordt voor meer voorzorg, speciaal in de relatief korte periode dat de oergevaarlijke Meltemi waait, voor meer brandgangen en meer watervliegtuigen, die in dit seizoen mede zijn ingeschakeld in de insektenbestrijding. gen bood premier Wilfried Martens het ontslag van zijn kabinet z korte kabinetsvergade ring boden daarop de Waalse libe- ning Boudewijn aan, nadat de rale ministers en staatssecretaris- Waalse liberale ministers opgestapt. Zij volgden daarmee hun vo e-premier en minister hun ontslag aan. Politieke rnemers verwachtten dat het kabinet-Martens met dezelfde par tijen maar in gewijzigde samenstel- justitie Jean Gol, die zijn ontslag ling zou doorgaan tot de verkiezin- had ingediend uit protest tegen het gen van 8 december. aanblijven van de Waalse christen democraat Charles Ferdinand No thomb. Deze had volgens Gol moeten opstappen omdat hij politiek ver antwoordelijk zou zijn voor de fa- WASHINGTON (AP/DPA) - De Verenigde Staten hebben gisteren een officieel protest ingediend bij de Sowjet-Unie wegens een inci dent. het afgelopen weekend, in Oost-Duitsland. Een Amerikaanse officier raakte licht gewond toen een auto van de Amerikaanse mili taire missie in de DDR in botsing kwam met een Russisch legervoer tuig. Fred Hoffman, de woordvoerder van het Pentagon, zei dat het onge luk heeft plaatsvonden op de snel weg bij de Oostduitse plaats Satz- korn, en dat het Amerikaanse voer tuig zich niet in de buurt van Rus sisch verboden militair terrein be vond. Volgens de veklaring van Hoff man 'observeerden de drie Ameri kanen een Russiche legereenheid die naar de kazerne terugkeerde.' Opeens dook er achter de Ameri kaanse auto een Russische leger truck op, die met zijn koplampen knipperde. De Amerikanen reden snel weg, achtervolgd door de Rus- Star Wars en groep Amerikaanse geleerden die destijds hebben meegewerkt tenSgdat^woTd^r&eV^Ö. sen. Juist toen de Amerikanen een afslag wilden nemen om om te draaien, werden ze door de Russi sche auto van achteren geramd. Daarbij liep kolonel Roland LEÓoie, de commandant van de militaire missie, verwondingen aan het ge zicht op. Hij moest zich in een zie kenhuis laten behandelen. Hoffman zei dat de Amerikaanse regering het incident hoog op neemt, 'omdat het weer de aan dacht vestigt op de moeilijkheden die onze militaire missies in Oost- Duitsland. die geheel legaal zijn, ondervinden.' Het is voor de derde keer in vier maanden dat zich een incident voordoet tussen Russische en wes terse geallieerde troepen. Vorige maand diende Groot-Brittannië een protest in by de Sowjet-Unie naar aanleiding van een incident op 4 juni. Groot-Brittannië ver strekte geen bijzonderheden over de kwestie, maar de Westduitse ra dio meldde dat een auto met Britse officieren was geramd door een Russische voertuig. Daarbij raakte niemand gewond. Op 24 maart werd de Amerikaan se majoor Arthur Nicholson, ver bonden aan de Amerikaanse mili taire missie in Potsdam, doodge schoten door een Russische sol daat in Oost-Duitsland. Volgens de Sowjet-Unie maakte hij foto's op verboden terrein, maar Washing ton stelde dat hij zich bevond in gebied waar geallieerde solda- leidde tot de vervaardiging van de Amerikaanse atoombom, heeft geen spaan heel gelaten van de Star Wars-plannen van president Reagan.Philip Morrison, een van de geleerden, is van mening dat de Amerikaanse taktiek het uitvloei sel is van de idee dat technische su perioriteit een middel is om de na tionale veiligheid te vergroten. 'Hierdoor ontstaat een nieuwe spi raal in de wapenwedloop die we juist moeten vermijden.' aldus zijn collega Weisskopf. Olie-guerrilla Enkele internationale oliemaat schappijen, waaronder Shell, heb ben linkse guerrillabewegingen miljoenen guldens betaald, om aanslagen in Arauca, het grootste olieveld van Colombia, te voorko men. Carlos Ossa Escobar, de voor zitter van de Colombiaanse Boe renbond, zei gisteren dat landeige naren in Arauca hem een en ander onlangs tijdens een vergadering hadden verteld.De betreffende oliemaatschappijen weigeren com mentaar, maar de legerbevelheb ber van de 4de Divisie, generaal Jaime Hernandez, bevestigde het verhaal. Golfoorlog Irak heeft gemeld twee Iraanse offensieven te hebben afgeslagen waarbij tegen de 1.000 Iraanse mili tairen zouden zijn gesneuveld. Na dere bijzonderheden ontbreken. Iran heeft het bericht niet beves tigd. Sacharov De Britse televisie heeft film beelden getoond van Sacharov, die at, werd geschoren en door een arts onderzocht in een ziekenhuis van Gorki. De BBC vertelde dat de twee filmpjes door Moskou zijn vrijgegeven en in het westen zijn terechtgekomen via het Westduit se blad Bild-Zeitung. Op een van de filmpjes was een kalender te zien waarop in het Russisch en En gels de maand juni stond. Sacha rov werd in 1980 verbannen naar Gorki om te voorkomen dat hij nog langer kritiek zou uiten op de Sow jet-Unie. In Gorki worden geen buitenlanders toegelaten. Belediging Britten die zich beledigend uitla ten over het ras van hun buren lo pen de kans een zware boete te krijgen, en kunnen zelfs uit hun huis worden gezet. Dit is althans de strekking van een wetsontwerp dat vandaag zal worden ingediend door Lagerhuislid Harry Cohen van de Labourpartij. Volgens Co- hen zal de maatregel 'de vele weer loze gezinnen die in feite in een staat van beleg leven beschermen, en hen het recht geven te genieten van de rust en het comfort van hun eigen huis.' testeerde bij Moskou naar aanlei ding van het incident, maar de Sowjet-Unie bood geen veront schuldigingen aan. Koning Boudewijn greep gister- niddag echter met krachtige hand in. Na gesprekken met CVP-pre- mier Martens en de drie vice-pre miers Gol (PRL), Nothomb (PSC) Grootjans (PVV) besloot hij het Waalse regeringspartijen dat het kabinet-Martens moest doorgaan. Voor hen was voortzetting van het economisch-herstelbeleid prio riteit nummer een. De koning nam dat op advies van Martens over en bepaalde dat het kabinet ongewij zigd aanblijft. Ook de twee kem phanen Gol en Nothomb zullen dus tot de verkiezingen van okto ber moeten aanblijven. Hoe de samenwerking tussen die twee, die door hun portefeuilles veel met elkaar te maken hebben, zal verlopen blijft een vraag. „Er zullen ongetwijfeld spanningen mogelijk zijn", concludeerde Mar tens gisteravond dan ook. Het kabinet-Martens zal intussen slechts een beperkt aantab politie ke kwesties kunnen afhandelen. Daartoe behoren in elk geval de be lastingverlaging en de herziening van het sociale zekerheidsstelsel. Maar een aantal binnen de coalitie controversiële zaken valt wellicht buiten de bevoegdheden. Zo zijn daar de omstreden grond-, wetswijziging, volgens welke het onderwijs in België gefederali seerd wordt, en het mediabeleid (de toelating van etherreclame). Martens wil de grondwetsherzie ning normaal afhandelen. Hij kan rekenen op steun van zijn eigen CVP, de beide liberale partijen PRL en PW, maar ook op de Vlaamse oppositie, die het onder wijs in eigen Vlaamse handen wil brengen. Maar de partij van No thomb, de PSC, is fel tegen de on derwijshervorming. Premier Martens zal vandaag - na overleg met de coalitiepartners - besluiten welke onderwerpen uiteindelijk toch te controversieel zijn om door zijn overgangskabinet te worden aangepakt. De andere onderwerpen komen pas in sep tember op de agenda, omdat het Belgische parlement eind deze week met vakantie gaat. Op de vrouwenconferentie in Nairobi zongen vrouwen die de atoombom op Hiroshima overleef den vredesliederen. De Amerikaan se activiste Angela Davis kreeg er een warm onthaal voor haar kri tiek aan het adres van de Ameri kaanse regering. (foto ap> Gorbatsjov wenst Reagan beterschap WASHINGTON (DPA/Rtr./ UPI) - De sowjetleider Michael Gorbatsjov heeft president Reagan, bij wie zaterdag een kankergezwel werd weggeno men, een boodschap gezonden waarin hij hem beterschap wenst. Naar de woordvoerder van het Witte Huis meedeelde was de langs diplomatieke ka nalen ontvangen boodschap in een vriendelijke toon gesteld. De woordvoerder wilde geen verdere bijzonderheden ver strekken. Reagan herstelt goed van de operatie. „De president heeft goed geslapen en zijn conditie is uitstekend", zo verklaarde Witte Huis-woordvoerder Lar ry Speakes. „Temperatuur, polsslag, bloeddruk en adem haling zijn normaal". Davis, die eind jaren '60 bekend- druk leggen op vier onderwerpen: heid kreeg als activiste van de vrouwelijke vluchtelingen, NAIROBI - „Het is een historisch moment. De anti-apartheidsbewe ging heeft nu een omvang bereikt Amerikaanse Zwarte Panter-bewe- wen j ging en thans onder meer voorzit- r ter is van het nationaal verbond te gen discriminatie en onderdruk king (NADS), zei tegen een enthou siast en zeer gemêleerd publiek: „Als vrouwen willen dat hun die zijn weerga in de geschiedenis niet kent. Mannen, vrouwen, arbei ders, intellectuelen, geestelijken, iedereen doet mee. Het moment van overwinning is nabij. Maar we moeten op de eerste plaats onze planeet behouden. Als de kernwa penwedloop op deze manier door gaat, dan zullen alle overwinnin gen die we hebben behaald, hun waarde verliezen. Vrouwen die door Patricia van der Zalm ontwikkeling, analfabetis- geweld binnen het gezin. Het publiek luisterde aandachtig naar haar toespraak en applaudis seerde opmerkelijk lang toen zij was uitgesproken, langer dan voor de meeste delegatieleiders ters - zwart, wit, arm, rijk - echt dere landen. Vrijdag zal staatsse- gelijk worden, dan moeten ze de cretaris Kappey: de Copello TEL AVIV (GPD) - Uit protest te gen het opperrabbinaat zijn hon derden Ethiopiërs uit opvangcen tra in het Israëlische Galilea giste ren naar de internationale luchtha ven Ben Goerion gemarcheerd. De chef-rabbi's erkennen de begin dit jaar via een luchtbrug naar Israël overgebrachte zogenaamde Falas- ja's nog steeds niet als joden, zo lang zij blijven weigeren beker ingsrituelen te ondergaan. Met de demonstratie wilden de Ethiopiërs kenbaar maken dat zij liever naar de hongergebieden in Afrika terugkeren dan door het op perrabbinaat „vernederd" te wor- der* De zogenaamde „zwarte jo den" werden weliswaar in 1975 als afstammelingen van de Israëliti- Ethiopische joden wijzen bekering af sche stam Dan erkend, i wetgeving) hebben tweeduizend jaar verstrooiing hen „onrein" ge maakt. De mannen moeten een symboli sche besnijdenis ondergaan door middel van een prikje in de penis waaruit dan bloed te voorschijn moet komèn en de vrouwen zijn pas echt jodin als zij naakt en on der toezicht van rabbijnen zeven keer in een ritueel bad zijn onder gedompeld. Ook weigeren rabbijnen niet „bekeerde" Ethiopiërs in het echt te verbinden. In Israël kunnen al leen joodse geestelijken een huwe lijk tussen joden sluiten. Vijfen twintig verloofde stellen uit Ethio- pische kring dreigen zelfmoord te gen* de Halacha (joodse religieuze plegen als zij niet mogen trouwen. Minster Ya'acov Tsur van immi gratie heeft aangekondigd het op perrabbinaat te bewegen tot meer soepelheid. Behalve de protest mars naar het vliegveld demon streren honderden Ethiopische jo den hun onvrede met een al dagen durende hongerstaking. voor gelijkheid strijden, moeten ook tegen racisme vechten en strij den voor de emancipatie voor de arbeidersvrouwen. Als Maureen Reagan (leider van de Amerikaan se regeringsdelegatie op de VN- vrouwenconferentie) dus namens de VS het woord voert, praat ze niet namens mij". Na deze uitspraak nam de Ame rikaanse zwarte activiste Angela Davis gistermiddag een groot ap plaus in ontvangst toen ze op de schaduwconferentie Forum '85 een persconferentie hield. Ze deed dat, omdat ze onmogelijk kon ingaan op de 150 a 200 verzoeken die zij de Verenigde Staten, verdwijnt nu de arbeidersklasse of minister Schoo van ontwikke- niet vergeten. Pas als hun status lingssamenwerking namens Ne- omhoog gaat, kan de hele vrouwe- derland het woord voeren, lijke sekse in aanzien stijgen. Toch moeten we voorzitter zijn. Wij, uit de kapitalistische landen, denken dat we het beter weten, dat wij de vrouwen in Kenia kunnen vertel len wat ze moeten doen. Dat is chauvinistisch en imperialistisch gedrag, waar we voor moeten op passen. We moeten leren meer be scheiden te zijn in ons aandeel aan de emancipatiestrijd van onze zus ters in andere landen. Elk volk moet zijn eigen strijd voeren. Wij kunnen alleen onze ervaringen doorgeven". Davis, die door zwarte journalis ten en zwarte bezoeksters van Fo rum '85 haast aanbeden werd, uitte in haar toespraak onder meer felle kritiek op de huidige Amerikaanse president. „Het geld dat zou moe ten worden gebruikt voor hulp- en voedselprojecten had gekregen interview. PARIJS - Het Franse Eureka-pro- ject zal vandaag door delegaties van 17 landen op een conferentie in Parijs onder de loep worden geno men. De Nederlandse delegatie wordt aangevoerd door vice-pre- mier Van Aardenne. Eureka staat voor European Research Coordi nation Agency en het is een plan van president Mitterrand, dat hij half maart ten doop hield als een Europees antwoord op het Star Wars-project van de Amerikaanse president Reagan. Terwijl Eureka volgens de Fran sen in de eerste plaats hoog-techni- sche samenwerking voor de vrede door Rudolph Bakker ten doel heeft, liet minister van buitenlandse zaken Dumas half ju ni weten dat het „évenzeer de capa citeiten van Europa zal verhogen als het om zijn eigen defensie gaat". De Nederlandse houding ten aanzien van Eureka wordt geken merkt door argwaan. In Den Haag is men bang dat Frankrijk door middel van Eureka in de eerste plaats zal proberen zijn eigen in dustrie nieuwe injecties te geven, dank zij de kennis en de financiële middelen van anderen. Finland aan de korte bijeen- len grotere komst in Parijs deel. De EG zal als omvang naast te ontwerpen. De organisatie vertegenwoordigd zijn. Nederlandse regering gaat ervan De delegatieleden zullen worden uit dat het verstandiger is er eerst aangevoerd door de ministers i buitenlandse zaken en technische ontwikkeling. Van Franse zijde wordt voorge steld allereerst het veld van de mo gelijke toepassingen vên het Eure- zijn. ka-plan af te bakenen en vervol gens de inventaris op te maken van de middelen waarover ieder van de toekomstige deelnemers beschikt. Ten slotte zal een vorm voor de or ganisatie moeten worden gevon den. Waarschijnlijk is het laatste punt het enige waarover men aan staande woensdag een zekere over eenstemming zal weten te berei ken. voor te zorgen dat de EG uit de moeilijkheden komt voordat er ge probeerd wordt alweer een nieuwe organisatie in het leven te roepen waarvan de karakteristieken bo vendien nog bijzonder onduidelijk Van Franse kant houdt men zich op de vlakte zodra men om cijfers vraagt en krijgt ook de Franse in dustrie geen houvast ten aanzien van de bedragen waarop het bin nen Eureka aaii investeringen eventueel zal gaan. Vast staat dat van Franse zijde geëist wordt dat deelnemende industrieën een ei gen financiële bijdrage leveren. Evengoed als de Fransen huive rig zijn voor meedoen aan het Amerikaanse Star Wars-project, omdat de Europese deelneming daarin te gering zou zijn, bestaat er in de aangezochte landen voor het Eureka-project de argwaan dat Frankrijk in de eerste plaats zal proberen zijn eigen behoeften te bevredigen zonder dat er een te genprestatie tegenover staat. Met i zijn Starwars-programma. Maar we kunnen Reagan niet verslaan, we kunnen alleen zijn politiek aan vechten". Kort na deze persconferentie verklaarde de Amerikaanse dele gatieleider Maureen Reagan (doch ter uit Reagans eerste huwelijk) op de officiële conferentie dat de VS- delegatie spreekt namens 100 mil joen vrouwen in de Verenigde Sta- Opvallend was dat zij, in tegen stelling tot eerdere berichten in de kranten, nu verklaarde geen enkel bezwaar te hebben tegen het be spreken van zaken als apartheid en Palestijnse vrouwen in de door Is raël bezette gebieden, zolang in het slotdocument met toekomststrate gieën maar de nadruk zou liggen op de gevolgen ervan voor vrou- De VS zullen in Nairobi de na- Afghaans verzet slaat aanval op commandopost af ISLAMABAD (Rtr./DPA/AFP) - Nachtelijke aanvallen van Af ghaanse guerrillastrijders op mili taire posten in de Panjsjir-vallei hebben zich ontwikkeld tot een grootscheeps offensief waarbij zware verliezen zijn toegebracht aan het regeringsleger. Dit hebben westerse diplomaten meegedeeld. De islamitische verzetsstrijders (mujahedien) zyn er begin juli in geslaagd te voorkomen dat zij door Russische commando-eenheden uit de militaire po§t Puzhgur wer den verdreven. Het verzet heeft de ze post sinds vorige maand in han den. De communistische troepen werden gedwongen zich verder in de vallei terug te trekken, aldus de diplomaten. Volgens in Kaboel ontvangen be richten is het grootste deel van de 400 Afghaanse militairen die de post moesten innemen gedood of hebben zij zich overgegeven. Ook zouden verscheidene honderden leden van versterkingstroepen zijn gedood, gewond of gevangen geno men, zeiden zij. Volgens bepaalde berichten zou om deze extra-troe pen zijn verzocht door een door het verzet gevangen genomen Af ghaanse generaal. Vervolgens wer den zij door de mujahedien in een hinderlaag gelokt. Russen somber over 'Genève' zich met zijn eigen genationali- zouden de Fransen willen seerde tóp-industrieën ook verkij- Angst De Franse regering ziet de bij eenkomst van vandaag als gevolg van het mandaat dat haar op de laatste EG-conferentie in Milaan gegeven is. Binnen de EG en zeker Behalve de tien EG-landen bene- ook bij de Nederlandse regering ve leden Spanje bestaat echter angst dat president ook Oostenrijk, Mitterrand met zijn Eureka-plan probeert de EG-structuur te omzei- proberen via Eureka binnen te dringen in de afspraken tussen Philips en Siemens om het Franse Thomson daarmee de hoognodige zuurstof toe te dienen. In het dezer dagen door de Fran se regering uitgegeven document over Eureka wordt met zoveel woorden onder het hoofdstuk „voordelen van een Europese sa menwerking" gesteld dat het een „versterking van de Franse deelna me betekent aan al bestaande ac ties tussen Europese industriëlen, zoals het ontwikkelingsprogram- ken op de mogelijkheid die de uit genodigde regeringen hebben om hun industrie een of andere vorm van samenwerking op te leggen. Op een inleidende persconferen tie legden Franse regeringswoord voerders er de nadruk op dat het Eureka-project de vrucht was van een jarenlange overdenking en dat aanzetten ertoe al met regelmatige tussenpozen door de president en zijn ministers waren gedaan. Dit neemt niet weg dat het als zodanig nimmer op de westerse partners is overgekomen, en dat de onthulling grote computer-geheu- van het Eureka-project in maart gens s de twee en Portugal n Zwitserland, Noorwegen, Zweden i Siemens en Philips". Opleggen De Franse socialistische regering dit jaar als een verrassing kwam, die werd uitgelegd als een Europees in feite Frans ant woord op het Amerikaanse Star Wars-project. GENEVE (AP) - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben gisteren verschillende verklarin gen gegeven omtrent de voortgang van het Geneefse wapenoverleg. De Russische delegatieleider Vik tor Karpov zei dat 'geen enkele vooruitgang' was geboekt, terwijl de Amerikanen verklaarden dat 'meer nadruk op de dialoog' is ko men te liggen. 'Er is geen enkele vooruitgang, niets,' aldus Karpov voor de laatste vergadering in de tweede ronde van zes weken. Die laatste vergade ring van de complete delegaties duurde ongeveer een uur. Karpov gaf de VS de schuld van het gebrek aan vooruitgang. Maar de Amerikaanse onderhan delaar Max Kampeiman liet iets positiever geluiden horen. 'Wij be merken een grotere nadruk op de dialoog en minder nadruk op de polemiek,' zei hij. Maar 'bij onder handelingen die zo complex zijn als deze kan een akkoord niet snel of gemakkelijk worden bereikt.' De onderhandelingen zijn nu ge schorst tot 19 september, wanneer de derde ronde zal beginnen. Kam peiman wees erop dat vóór dat mo ment, namelijk op 10 juli, de Ame rikaanse en Russische ministers van buitenlandse zaken elkaar weer zullen hebben ontmoet in Helsinki. Van de kant van Moskou ligt het grootste -probleem op het gebied van de Amerikaanse Star Wars plannen. Partijleider Michail Gor batsjov dreigde eind juni de onder handelingen te staken als de Ame rikanen hun onbuigzaamheid op het punt van de ruimtewapens niet laten varen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7