Tachtig miljoen voor landbouw Economie Duitsland stabiel Bezem door de schoonmaakbranche Compensatie-maatregel van EG PTT verwacht run op doe-het-zelf-telefoon Tli niswerkkon i n g wil met oplichterij stoppen Amro-bank introduceert elektronisch bankieren Koper voor Begemann WOENSDAG 17 JULI 1985 ECONOMIE PAGINA 6 overtredingen. „Het moet u toch inmiddels duidelijk zijn dat uw thuiswerkbedrijf een ramp is ge worden. Voor uzelf en voor de ge dupeerden die u geld heeft afge troggeld?", aldus de rechter. BRUSSEL ((ANP) - Nederland krijgt van de Europese Commissie een bedrag van bijna 80 miljoen gulden voor een programma ter verbetering van de landbouwstructuur. Dit bedrag is hoger dan waarop aanvankelijk was gerekend. Minister Braks toonde zich gisteren dan ook uitermate tevreden met het besluit van de EG-landbouwministers. AMSTERDAM (ANP)- De 58-jarige thuiswerkkoning Mathias G. uit Amsterdam stopt definitief met het aanbieden van thuiswerk via advertenties. Met zijn hand op zijn hart beloofde de man gisteren de rechter, voor wie hij voor de zo veelste keer terecht stond wegens het oplichten van thuiswerkers, zijn thuiswerkbedrijf te laten voor wat het is. Tegen Mathias G. eiste de offi cier van justitie mr. F. Heemskerk dit keer achttien maanden gevan genis wegens het oplichten van tientallen thuiswerkers in binnen- en buitenland, het plegen van vals heid in geschrifte bij de koop van een huis en poging tot oplichting van impresario Lou van Rees en hotel Krasnapolsky. Als alle zaakjes van G. gelukt wa ren had hij enkele tienduizenden guldens rijker moeten zijn. Lou van Rees, Krasnapolsky en de ver koper van het huis van acht ton kwamen er echter op tijd achter dat ze bij de neus genomen wer den. De thuiswerkers daarentegen maakten allemaal een tientje over naar de „koning". Thuiswerk kre gen ze nooit. Mathias G. had daarmee volgens de officier juist de zwakkeren in de maatschappij - werklozen en inva liden - gepakt. „Niet de relatief lage bedragen die de mensen kwijtraak ten, maar vooral de grote hoeveel heid oplichtingen tellen daarbij zwaar", aldus Heemskerk. Mathias G. begon in 1953 met zijn thuiswerkbedrijf. Hij plaatste advertenties in vooral regionale bladen en tijdschriften in binnen- en buitenland, waarin hij thuis werk aanbood. Reflectanten moes ten een bepaald geldbedrag - tus sen de tien en honderd gulden - overmaken en zouden dan thuis werk zoals het typen van adressen en het inpakken van t-shirts ont vangen. Na storting van het geld liet Mathias G., die altijd andere gebruikte, niets meer van zich horen. De oorzaak daarvan was, volgens G., die al snel de bij naam „thuiswerkkoning" kreeg, dat het aantal thuiswerkers dat rea geerde veel groter was dan het aan bod in werk. Hij zou nooit de be doeling hebben gehad op te lich ten. Dat verhaal stak hij de laatste ja ren steeds af wanneer hij voor de rechter verscheen. Hij werd zelden geloofd en diverse keren veroor deeld tot gevangenisstraffen en boetes. Rechtbankpresident mr. Cnoop Koopmans noemde het strafblad van G. „huiveringwek kend". Hij deed een greep uit de veroordelingen sinds 1948: oplich ting, valsheid in geschrifte, bedrei ging, flessetrekkerij, bedrieglijke bankbreuk, stroperij en douane- AMSTERDAM - Ke en Bart Vermeer zijn gisteren in Amsterdam aangekomen na een twee weken durende tocht per turfschip vanuit Nieuw Amsterdam. De tocht werd gemaakt ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van deze veenkolonie. De rietaak was beladen met echte turven die in de hoofdstad in de loop van de dag werden uitgevent. (foto anp» Akzo breidt belangen in bio-teehnologie in Amerika uit ARNHEM (ANP) - Kort na de over neming van de diagnosticabelan- gen van Warner Lambert heeft Ak zo opnieuw haar belangen in de bio-technologische sector in Ame rika uitgebreid. Gisteren meldde het concern de aankoop van Litton Bionetics, een dochtermaatschap pij van Litton Industries. De belangen die Akzo via haar dochter Organon Teknika heeft ge kocht omvatten onderzoek en ont wikkeling en fabricage van pro- dukten waarmee bij mensen en dieren ziekten kunnen worden vastgesteld (diagnostica). De on derzoeksorganisatie van Litton houdt zich onder meer bezig met het ontwikkelen en bereiden van vaccins voor de behandeling van kanker. Litton Bionetics is geves tigd in de staten Maryland en South Carolina. Er werken onge veer 400 mensen, van wie de helft zich bezighoudt met onderzoek en ontwikkeling. Akzo Pharma, waarvan Akzo Teknika een dochteronderneming is, behaalde vorig jaar een omzet van f 1,8 miljard tegen f 1,5 miljard in het voorgaande jaar. OESO pessimistisch over werkloosheid Braks wil, na overleg met de land bouworganisaties, met het geld structurele maatregelen treffen in de landbouwsector. In totaal zal er voor die maatregelen ongeveer 200 miljoen gulden beschikbaar zijn, aangezien Nederland zelf er 120 miljoen gulden in steekt. Braks denkt aan maatregelen als het star ten van een programma voor het oplossen van het mestprobleem, aan de financiering van gebouwen voor praktijkonderzoek en aan een regeling voor fruittelers die in de afgelopen strenge winter veel scha de hebben geleden. Het geld dat Nederland nu uit de EG-kas ontvangt, is een compensa tie van de afbraak met 0,7 ptocent, vorig jaar, van de voor ons land gel dende monetaire compenserende bedragen (mcb's). Die werken in de EG als een soort exportsubsidie voor landen met een sterke munt. Vorig jaar werd al besloten dat de EG afbraak van die subsidies aan landen zou compenseren. De ministers van landbouw van de EG hebben gisteren ook beslo ten om de exportsubsidie voor pas- taprodukten te verlagen, om zo een handelsconflict met de Verenigde Staten op te lossen. De subsidie zal worden verlaagd van 14 tot 8 ecu's per 100 kilo (van 35 tot 20 gulden). De Amerikaanse regering heeft gedreigd de invoerbelasting op pastaprodukten uit de EG te ver hogen uit protest tegen het feit dat de EG de invoer van citrusvruch ten uit het Middellandse Zeege bied bevoordeelt. Tot de wapen stilstand werd besloten, nadat de twee partijen overeen waren geko men een oplossing te vinden voor het slepende conflict over het EG- beleid om de export van land- bouwprodukten te subsidiëren. Philips maakt videorecorders fors goedkoper EINDHOVEN (GPD) - Philips heeft de prijzen van de V-2000-vi- deorecorders met 15 tot 20 procent verlaagd. Het goedkoopste appa raat kost daardoor nu nog geen duizend gulden, 200 gulden min der dan voorheen. Grundig gaat nog een stapje verder en heeft de goedkoopste versie afgeprijsd tot 799 gulden. Volgens een woordvoerder van Philips is de prijsverlaging blij vend en bedoeld om de grote voor raden van het V-2000-systeem weg te werken. De nieuwe prijs is voor het concern verliesgevend, aldus de woordvoerder, aangezien het tot dusverre gevraagde bedrag winst noch verlies opleverde. Het rente- en voorraadverlies zou zonder de prijsverlaging echter nog hoger zijn. Philips produceert al geruime tijd geen videorecorders meer van het V-2000-systeem en is het con cern overgestapt op VHS, dat aan de winnende hand is. De woord voerder zegt dat het bedrijf echter V-2000's zal blijven verkopen zo lang de consument er om vraagt. De huidige voorraad acht hij vol doende voor in ieder geval het jaar 1985. Daarna kan de produktie op elke gewenst moment weer wor den opgepakt. Volgens hem is de nieuwe prijs zo aantrekkelijk dat de verkopen er door zullen stijgen. Hij bena drukt dat de verkopen van casset tes, de service en dergelijke nog ve le jaren gehandhaafd zullen blij ven. Kort Zakelijk Staal Het Britse staatsstaalconcern British Steel Corporation (BSC) heeft de verlies in het afgelopen boekjaar (tot en met 30 maart) ver minderd tot 409 miljoen pond ster ling, ofwel 1,84 miljard gulden. Daarmee werd het beste resultaat sinds acht jaar bereikt, zo heeft het staalconcern gisteren bekendge maakt. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van BSC, Sir Ro bert Haslam, geven de jaarcijfers een drastische verbetering van het bedrijfsresultaat te zien van meer' dan 400 miljoen pond (1,80 miljard gulden) in twee jaar tijd. Rookgas Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland willen een rookgas-reini- gingsinstallatie verplicht stellen voor de vuilverbrandingsinstalla tie bij Dordrecht. Daarmee wil de provincie de luchtverontreiniging in de omgeving van de installatie terugdringen. Voor twee andere vuilverbrandingsinstallaties kan volgens GS worden volstaan met een eenvoudiger reinigingsmetho de. Graanprijzen Over de graanprijzen is gisteren weer geen overeenstemming be reikt door de Europese minister raad. De Duitse minister Kiechle, die eerder al zijn veto over verla ging van de graanprijs had uitge sproken, bleef ook gisteren op dit standpunt staan. Wanneer nu voor 1 augustis geen besluit is genomen, worden de prijzen echter toch met 1,8 procent verlaagd. Dat heeft de AMSTERDAM (ANP) - De Tele foondistricten van de PTT den ken nog dit jaar 50.000 tot 100.000 doe-het-zelf pakketten te verko pen voor onder meer het aanslui ten van een tweede toestel of het verplaatsen van een toestel. Ex tra reclame voor de pakketten blijft achterwege 'omdat er een grote vraag wordt verwacht', zo meldt het blad Aktueel van het telefoondistrict Amsterdam. De pakketten worden wel duidelijk zichtbaar opgesteld in de 'tele foonwinkels' van de PTT. De doe-het-zelf-pakketten zijn het antwoord van de PTT op wat detaillisten en grootwinkelbe drijven al op dit gebied verko pen. Deze assortiments-uitbrei- ding van de telefoonwinkel bleek noodzakelijk, aldus Aktu eel, omdat „de vraag naar PTT- vreemde onderdelen hand over hand toenam". Ons bedrijf stelt met de intro ductie van acht doe-het-zelf-pak- AMSTERDAM (ANP) Het wordt voor grote bedrijven, gezien de for se schommelingen in valutakoer sen en rente, steeds belangrijker zo snel mogelijk de stand van hun banksaldo te kennen. Zij kunnen dan ook snel handelen bij bij voor beeld aan-of verkoop van valuta, het afdekken van renteposities etc. Aldus omschreef Amro-be- stuurslid M.J. Drabbe gisteren het belang van een nieuwe dienst die de Amro Bank op de markt brengt: het electronisch bankieren met op Europa afgestemde programma tuur. Het systeem is bepaald niet bedoeld voor particulieren en zelfs niet voor middelgrote bedrijven. Amro-directeur R.W.F. van Tets schat dat er in Nederland 300 tot 500 grote internationaal werkende bedrijven zijn voor wie het sys teem interessant is. De kosten van aanschaf komen op ongeveer f 20.000 tot f 35.000. Jaarlijks komt daar afhankelijk van het aantal re keningen van de klant nog f 20.000 tot f 40.000 bij als betaling voor de ze dienstverlening. Een bedrijf dat over wil gaan tot het electronisch bankieren volgens het Amro-recept koopt zelf een personal computer (een kleine computer voor zakelijk gebruik) en kan daarin dan per dag de stand van zijn rekeningtegoeden opvra gen, hij kan aflezen hoe de stand is van termijntransacties en valu- Europese landbouwcommissaris, Frans Andriessen, gisteren ver klaard. Maar, aldus minister Gerrit Braks, "de gemoederen zijn nu toch wat bedaard". Hij doelde op het feit dat bijkomende maatrege len ervoor zorgen dat de graan prijsvermindering in de praktijk neerkomt op 1,2 a 1,1 procent. Kiechle noemde dat "geen groots resultaat", maar hij zei er wel tevre den mee te zijn. ketten „verwoede pogingen" in het werk om het marktaandeel op de concurrentie terug te win nen, aldus Aktueel verder. „De PTT realiseert zich terdege dat de abonnee, die de voorrij- en montagekosten voor een ver plaatsing en de aanleg van een tweede aansluitpunt wil bespa ren, tot voor kort deze werk zaamheden illegaal in eigen be heer of met behulp van iemand uit de kennissenkring liet uitvoe ren". De PTT verkoopt de pakketten niet alleen uit service-overwegin gen, aldus het Amsterdamse tele foondistrict. Het bedrijf hoopt ook kosten te besparen door ver mindering van het aantal mon- teursbezoeken. De doe-het-zelf- pakketten worden over het hele land verspreid. Bijna tien pro cent van het quotum is toebe dacht aan het Amsterdamse tele foondistrict. tatransacties. Niet alleen het boek- saldo kan uit de computer worden gehaald, maar ook het valutair sal do (het rentedragend saldo). Het is de bedoeling dat het systeem in de toekomst „on line" wordt, dat wil zeggen dat transacties er direct in worden ingevoerd en dat de klant dat direct ziet aan zijn saldo. Tot nu toe moeten bedrijven het doen met hun papieren afrekenin gen of met telefonische informatie, aan de hand waarvan zij zelf een schatting kunnen maken van bij voorbeeld het valutair saldo. Dit saldo is, gezien de grote bedragen waar het vaak om gaat, van groot belang. Het is niet hetzelfde als het boeksaldo, omdat betalingen die de de bank voor de klant doet per de vorige dag worden geboekt en betalingen die worden ontvangen per de volgende dag. Over de twee tussenliggende dagen ontvangt de klant geen rente. Een goed inzicht hierin helpt de genen die in het bedrijfsleven ver antwoordelijk zijn voor het beheer van de liquide (korte) middelen de geldstromen zo te leiden dat zij voor hun bedrijf zo veel mogelijk renté verdienen of zo weinig moge lijk betalen. Tets erkent dat dit een aantas ting betekent van een winstbron voor de bank. Klanten die minder precies met hun liquide middelen omspringen bezorgen de bank ren tewinst. „Het is een ontwikkeling die je niet tegen kunt houden", al dus Tets. Het belang van het door de Amro Bank ontwikkelde sys teem schuilt volgens hem onder meer juist in deze opgave van de valutaire tegoeden. Uit Amerika gekochte systemen, waar in Neder land al mee gewerkt wordt, kennen dat niet omdat het Amerikaanse systeem verschilt van het Europe se. Aangezien de grote bedrijven waarvoor electronisch bankieren interessant is vrijwel altijd relaties hebben met meer dan één bank kunnen zij ook de gegevens van de andere banken in hun systeem op vragen. Die blijven buiten de Am ro. Volgens Tets zijn de beveiligin gen zodanig dat banken onderling niet in eikaars keuken kunnen kij ken. Het systeem is bij wijze van proef nu een maand of drie in ge bruik bij vijf grote bedrijven: Cen traal Beheer, Akzo, Borg Warner, Deli en DSM. PARIJS (DPA) - De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) voorspelt voor West-Duitsland een stabilise ring van de groei, een matige prijs stijging en een gelijkblijvende werkloosheid. In het gisteren verschenen jaar lijkse rapport over West-Duitsland beschrijft de OESO een over het al gemeen geslaagd economisch be leid, vooral ten aanzien van het te- WALVISSEN - De Sovjetunie zal de walvisvangst in de Noordelijke IJszee vanaf volgend jaar tijdelijk staken. Dit heeft een Sovjet-af gevaardigde gisteren bekendge maakt voor het begin van de jaar lijkse bijeenkomst van de interna tionale walviscommissie. Moskou onderwerpt zich hiermee, zij het verlaat, aan een internationaal ver bod op de commerciële walvis vangst. Japan heeft dit voorjaar beslo ten met ingang van 1988 de walvis vangst étop te zetten. Noorwegen heeft nog niet laten blijken dat het zich aan het vangstverbod zal hou den. rugdringen van het begrotingste kort. Tegelijkertijd raadt zij de Westduitsers een vermindering van de belastingdruk en van over heidssubsidies aan, waardoor de economische groei verder zal toe nemen. De organisatie verwacht voor 1985 in de bondsrepubliek een eco nomische groei van 2,5 procent. De onafhankelijke adviesraad van de Westdüitse regering heeft drie we ken geleden een groei van 2,5 tot drie procent voorspeld, en ver wacht voor 1986 een soortgelijke omvang van de groei. Als de groei van de export voortduurt is vol gens de OESO in 1986 een groei van 2,8 procent haalbaar. De stijging van de consumenten prijzen zal zowel dit jaar als vol gend jaar ongeveer 2,3 procent zijn. De adviesraad van de regering hield het eerder op „iets meer dan twee procent". Het rapport van de OESO is niet al te optimistisch over de ontwik keling van de werkloosheid in West-Duitsland. Het aantal werklo zen zou iets kunnen dalen van 8,2 procent van de beroepsbevolking in 1985 naar 7,9 procent in 1986, maar dat zou dan voornamelijk voortvloeien uit vervroegde uittre ding en remigratie van buitenland se werknemers. Hierdoor ver dwijnt echter het meest ervaren deel van de beroepsbevolking, het geen gevaren met zich meebrengt. De bestrijding van de werkloos heid blijft volgens de OESO „de belangrijkste opgave van het eco nomisch beleid" in West-Duits- HELMOND (ANP) - Bewindvoer der mr. C. Kager van machinefa briek Begemann in Helmond heeft een koper voor het bedrijf gevon den. Het is J. van den Nieuwen- huyzen. Hij wil via een aande lentransactie het bedrijf, dat uitstel van betaling heeft, overnemen. Dat heeft mr. Kager gisteren desge vraagd meegedeeld. J. van den Nieuwenhuyzen kwam enkele ja ren geleden in het nieuws als woordvoerder van de familie Van der Valk, ten tijde van de ontvoe ring van mevrouw Van der Valk. Ongeveer een maand geleden moest Begemann uitstel van beta ling aanvragen vanwege acute li quiditeitsproblemen. Noodzakelij ke reserveringen ten behoeve van staalbouwprojecten hadden het bedrijf in het eerste kwartaal een fors verlies opgeleverd, aldus de directie. Volgens Henk van Rees van de Industriebond FNV is het bedrijf vooral in moeilijkheden ge komen door een falend beleid van de directie. Begemann bestaat uit twee on derdelen, die zich respectievelijk bezig houden met bruggenbouw en het vervaardigen van pompen. Die laatste afdeling draait redelijk goed. De verliezen doen zich voor Mathias G. vond dat de zaak niet zo overdreven moet worden. „Ik word afgeschilderd als iemand die honderdduizenden mensen geld heeft afgepakt. Als dat zo was zat ik niet hier maar in Acapulco", al dus de thuiswerkkoning. De raadsman van G., mr. I. de Vos, noemde de geëiste straf veel te hoog. Bovendien vroeg hij de rechtbank er rekening mee te hou den dat de mogelijkheid bestaat dat G. voor een oudere zaak nog anderhalfjaar moet zitten wanneer de Hoge Raad het beroep in die zaak verwerpt. Gezien de leeftijd van G. en zijn geestelijke proble men met gevangen-zijn (G. zat tij dens de oorlog in concentratie kampen in Duitsland en heeft een oorlogspensioen) vroeg De Vos dan ook de verdachte voorlopig vrij te laten. De rechtbank beslist daarover bij de uitspraak op 30 juli. land. De kortlopende arbeidsover eenkomsten en de vergemakkelij king van deeltijdarbeid zijn stap pen in de goede richting van een meer flexibele arbeidsmarkt. De samenstellers van het OESO- rapport zijn kritisch over het ver minderen van het begrotingstekort ten koste van een wenselijke belas tingverlaging. Het aandeel van de belastingopbrengst in het bruto nationaal produkt is vanaf 1982 nauwelijks veranderd. Verlichtin gen van de vennootschapsbelas ting zijn gecompenseerd met ver hogingen van de indirecte en de in komstenbelasting. Het gevolg hier van is dat de voor 1986 en 1988 aan gekondigde belastingverlagingen voor werknemers alleen maar zul len leiden tot een herstel van de toestand vóór de belastingverho gingen van 1982. Het drie jaar geleden ingezette economisch herstel van de West düitse economie is volgens de OE SO op dit moment „zwak". De ma tige groei wordt vooral veroorzaakt door een achterblijven van de bin nenlandse vraag. De stijging van het besteedbaar inkomen was ma tig te noemen, aldus het rapport. Het beleid van financiële consoli dering heeft geresulteerd in een sterke vermindering van het over heidstekort. Op dit moment is een verdere beperking van dit tekort dan ook niet meer zinnig, zo me nen de auteurs. Samenvattend is het sinds 1982 door de Westdüitse regering behaalde resultaat bevre digend te noemen, al is het mede veroorzaakt door de opleving van de wereldeconomie. bij de bruggenbouw. De potentiële koper is bereid beide afdelingen over te nemen. Van Rees is tevre den met de overnameplannen. „Er zal natuurlijk gereorganiseerd moeten worden. Dat kost arbeids plaatsen. Het bedrijf beschikt ech ter over voldoende orders, ook in de staalbouwsector, om te kunnen overleven". Bewindvoerder mr. Kager zegt ook alle vertrouwen te hebben in de nieuwe eigenaar, die in Limburg en België nog drie soortgelijke bedrijven bezit. Bij Begemann werken nu nog 220 mensen. AKKOORD - Bij het chemisch be drijf Alcoa in Rozenburg is giste ren een principe-akkoord bereikt over een nieuwe tweejarige cao. Volgens bestuurder Piet Scheele van de Industriebond FNV gaat het personeel in de dag en twee ploegendienst in 1986 gemiddeld 37 uur per week werken. In de vol- continu-dienst wordt op 1 juli 1987 een volledige vijfploegendienst in gevoerd met een werkweek van ge middeld 33,6 uur. Tijdens de loop tijd van de cao krijgen de werkne mers tweemaal een loonsverho ging van anderhalf procent, boven dien wordt tweemaal een uitkering ineens van twee procent gegeven. FNV-enquête over ontduiking cao DEN HAAG (GPD)- Er moet nodig een flinke emmer sop door de arbeidsverhoudingen in de schoonmaakwereld. In deze sec tor, waarin zo'n 100.000 mensen werken, is overtreding van de cao aan de orde van de dag. „Schrijnende voorbeelden" krijgt Ties Hagen, bestuurslid van de Industriebond FNV en verantwoordelijk voor de schoonmaaksector, de laatste da gen óp zijn bureau. De bond houdt een enquete onder zijn le den om de misstanden te inven tariseren. Dat er het een en ander mis is, was al lang duidelijk. De bond krijgt regelmatig klachten van le den en uit een onderzoek van de door Runa Hellinga Loontechnische Dienst bleek on langs, dat schoonmakers vaak minder verdienen dan het wette lijk minimumloon. „En als ze de wet al overtreden, dan kun je na gaan hoe het met de cao gesteld moet zijn", aldus Hagen. Ontslagen De enquête is door de leden enthousiast ontvangen. De for mulieren zijn een week geleden de deur uitgegaan en inmiddels is zo'n tien procent al terugge stuurd. Sommige reacties komen van leden die al lang niet meer in de schoonmaaksector werken, maar die eindelijk de kans heb ben om hun verhaal te vertellen. Mensen die ontslagen zijn, om dat ze lid waren van de bond. Of omdat ze hun baas tegenspra ken. Werkgevers die doodleuk beweren dat de landelijke cao voor hun bedrijf niet geldt en die hun werknemers een 'eigen cao' voorleggen. En veel mensen die inderdaad veel te weinig verdie nen. De werkgevers organiseren in de week van 16 tot 21 september een landelijke schoonmaak- week. Voor de bond was dat aan leiding om de slechte arbeidsom standigheden aan de kaak te stel len. Hagen: „De schoonmaakbe drijven krijgen een heel pro-, gramma op de televisie en kun nen laten zien hoe goed ze zijn. Maar hoe ze met hun werkne mers omgaan, dat zie je daar niet. Dat vond ik te gek om los te lo pen". De uitkomsten van de enquête worden in augustus op ledenver gaderingen besproken. De be doeling is dat er eind augustus een landelijke dag wordt georga niseerd, waarop wordt bekeken hoe de bond de misstanden gaat aanpakken. Bepaalde zaken zul len bij de volgende cao-onder handelingen aan de orde komen, maar Hagen wil ook dat de bond zelf actief stappen onderneemt. Onderbedoeling Hij denkt aan samenwerking met de Loontechnische Dienst om onderbetaling aan te pakken. Verder wil hij opdrachtgevers van schoonmaakbedrijven bena deren om hen te vragen na te gaan of hun schoonmaakbedrijf zich wel aan de cao houdt. Of om aan hen te melden dat de schoon makers die in hun gebouw rond lopen, worden onderbetaald. „De schoonmaakbedrijven staan onder zware druk van hun opdrachtgevers. Die beschou wen het schoonmaken als een onkostenpost die ze zo laag mo gelijk proberen te houden. Het grootste deel van de kosten van een schoonmaakbedrijf zijn per soneelskosten. Dus als een op drachtgever van de ene op de an dere dag een paar ton minder aan schoonmaken wil uitgeven en een bedrijf wil zo'n klant toch houden, dan betekent dat dat minder mensen hetzelfde werk moeten doen of dat hun loon om laag gaat". Een ander punt dat de bond wil aanpakken, is de voorlichting over de chemische stoffen waar mee schoonmakers werken. Vooral in bepaalde sectoren van de bedrijfstak zoals de gevelrei niging, worden veel schadelijke chemicaliën gebruikt. Vaak we ten de mensen die ermee moeten werken, totaal niet wat de gevol gen zijn en hoe ze er veilig mee moeten omgaan. De schoonmaaksector is voor de bond een moeilijke sector om activiteiten op poten te zetten. Er zijn maar weinig leden: 2.300 op een totaal van 100.000 werkne mers. Veel schoonmakers werken part-time en vinden het lidmaatschap te duur. Om die re den is de contributie voor part timers vorig jaar ook verlaagd. In het schoonmaaksector werken verder veel vrouwen, die geen lid worden 'omdat hun man dat al is'. Dankzij de enquête hebben zich de afgelopen week overi gens al meer dan zeventig nieu we leden aangemeld. Werkplek Een ander probleem is dat de werknemers van één schoon maakbedrijf vaak verspreid zit ten over honderden verschillen de objecten. Hagen: „Iemand die al jaren bij de Rijkspostspaar bank schoonmaakt, voelt zich meer verbonden met zijn werk plek dan met het bedrijf waarbij hij in dienst is". Dat soort proble- mem hebben de bond er altijd van weerhouden om echt iets aan de misstanden in de sector te doen. Maar nu gaat de bezem er door. Hagen: „Schoonmaakbe drijven hebben geen actietradi tie. Maar dat gaan we nu probe ren te veranderen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6