Pretoria reageert niet op ultimatum 'Energie-eiland voor kust Katwijk' Kamerleden willen Bijlmermeer slopen 'Homo moet zich aanpassen' Nederland: overleg in EG over actie Simonis weigert Bode bij bedrijfspastoraat 7,90 1,75 7,98 1,59 2,49 4,98 2,98 Plan van Friese ingenieur Boorsma: WOENSDAG 17 JULI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 JOHANNESBURG/DEN HAAG (GPD/AP) - De Zuidafrikaanse regering heeft nog niet gereageerd op het Nederlandse ultimatum dat binnen 48 uur de Nederlander Klaas de Jonge terug moet zijn op de Nederlandse ambassade. De Nederlandse regering roept ambassadeur Carstens terug voor overleg als de Zuidafrikanen niet ingaan op deze eis. Ook overweegt Nederland de EG-partners maatregelen tegen het apartheidsregime voor te stellen. -Woordvoerster Mariette Hugo van het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat het nog te vroeg is voor een verkla ring omdat de onderhandelingen nog in volle gang zijn. De Neder landse ambassade-secretaris Van der Velde verklaarde echter dat er in dit stadium helemaal geen on derhandelingen worden gevoerd. "De ambassadeur heeft onze bood schap overgebracht, en we wach ten op een antwoord", aldus van der Velde. Behalve de vrijlating van de Jon ge eist de Nederlandse regering ook dat de Zuidafrikaanse regering formeel haar verontschuldigingen aanbiedt voor het incident, en dat de betrokken politie-functionaris- sen worden berispt. Een woordvoerder van Buiten landse Zaken sloot gisteren niet uit, dat Nederland bij Zuidafri kaanse halsstarrigheid steun bij de EG-bondgenoten zoekt voor een gezamenlijke actie. Tot dusver is, zo zei hij, bij de EG-partners niet gevraagd wat de standpunten zijn, omdat 'de tijd ontbrak' en de affai re-De Jonge een 'specifiek Neder lands belang' werd geacht. De Jonge "wist vorige week dins dag, ondanks het feit dat hij aan ar men en voeten geboeid was, zijn begeleiders te misleiden en naar de Nederlandse ambassade te Preto ria te brengen. Op een gegeven mo ment ontsnapte hij aan de aan dacht van zijn begeleiders en be vond hij zich - volgens de Neder landse lezing - minstens 30 secon den in de wachtkamer van de am- 'Misdaad niet te bestrijden' UTRECHT (GPD) - Aartsbis schop van Utrecht en kardinaal Si monis is niet bereid de oud vice- voorzitter van de FNV, Herman Bode, te accepteren als voorzitter van de stichting bedrijfspastoraat in het aartsbisdom Utrecht. Het be stuur van deze stichting had Bode unaniem in deze functie gekozen. De kardinaal vindt dat het vak bondsverleden van Bode de benoe ming in de weg staat. Voor de KRO-televisie zie Bode gisteren verbaasd te zijn dat hij geen functie in het aartsbisdom krijgt, hoewel hij al wel voorzitter is van de landelijke stichting be drijfspastoraat. Bezwaren als zou hij het bedrijfspastoraat als een soort vakbondswerk willen be schouwen wees hij af. Hij is daar in Voor acht ton onderdelen bij Daf gestolen EINDHOVEN (ANP) - Bij Daf Trucks in Eindhoven is de afgelo pen vijf jaar voor acht ton aan on derdelen gestolen. De politie heeft in verband daarmee acht mede werkers van Daf en zeventien an deren aangehouden. Hoofdverdachten zyn een 58-ja- rige man uit Geldrop en een 31-jari ge Eindhovenaar. De eerste ver dachte was als terreinbeheerder werkzaam bij een transportbedrijf. De vrachtautofabrikant huurde op het terrein van het transportbedrijf enkele loodsen. De verdachte han delde in gestolen accu's en andere onderdelen. De andere hoofdverdachte heeft bij Daf gewerkt als uitzendkracht. Dagelijks nam hij onderdelen mee naar huis. Toen hij niet meer bij het bedrijf werkte is hij nog ver schillende keren het terrein opge gaan. Gestoken in een overall gooi de hij onderdelen over het hek, die hij later ophaalde. De politie heeft bij hem voor anderhalve ton aan gestolen onderdelen teruggevon den. Een woordvoerder van Daf heeft laten weten dat er inmiddels maat regelen zijn genomen die een her haling van diefstal moeten voorko- het verleden al een fel tegenstan der van geweest. Als er bezwaren waren dan hadden die volgens hem in een persoonlijk gesprek toegelicht kunnen worden. Op 14 mei werd de keuze aan de kardinaal doorgegeven, begin juni kwam het 'neen', dat eerst nu naar buiten is gekomen. In de brief aan het stichtingsbestuur staat dat ook iemand uit werkgeverskring ge weigerd zou zijn. Opmerkelijk is dat in het bestuur van deze stich ting ook hulpbisschop Niëhaus van Utrecht zitting heeft. Voorts is bekendgeworden dat Herman Bode, die lid is van de Ma- riènburggroep van progressieve katholieken in ons land geweigerd is voor een voordracht van een pauselijke onderscheiding. DEN HAAG (ANP) - Prins Wil- lem-Alexander is geslaagd voor zijn eindexamen van het Atlantic College in Wales. Het einddiploma van het college, het zogenoemde In ternationale Baccalaureaat, geeft toegang tot universiteitén en hoge scholen in Nederland en in vrijwel alle andere landen van de wereld, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. (foto ANP) VERBOD (ANP) - De Nederlandse afgevaardigde naar de VN-ontwa- peningsconferentie Van Schaik heeft gisteren verklaard dat Neder land voorstander blijft van het op nemen van een verbod op het aan vallen van nucleaire installaties in een verdrag dat radiologische oor logvoering (oorlog met stralings wapens) verbiedt. Maar Nederland is ook bereid te onderzoeken of er een verdrag moet komen dat alleen betrekking heeft op radiologische wapens. Het aanvalsverbod zou dan op een andere manier moeten worden geregeld. bassade, alvorens hij daar weer uit werd gehaald. Aanvaring Het wordt overigens in diploma tieke kringen in Pretoria uitgeslo ten, dat de Zuidafrikaanse regering bereid is direct op het Nederlandse ultimatum te reageren. Het wordt ook zeer onwaarschijnlijk geacht, dat de Zuidafrikaanse regering in zal gaan op de eis van Den Haag, De Jonge weer terug te brengen naar de ambassade. Hiermee lijkt een ernstige diplomatieke aanva ring tussen de Nederlandse en Zuidafrikaanse regering onvermij delijk geworden. Volgens een goedingelichte Haagse bron zit het overleg vast op de Nederlandse weigering een ant woord te geven op de Zuidafri kaanse vraag, wat er gebeurt wan neer De Jonge wordt terugge bracht naar de ambassade. Vol gens deze bron, die anoniem wil blijven, leverde het 'variantenspel' in het overleg niets op. De belang rijkste variant was, dat De Jonge het land wordt uitgezet, in ruil voor Nederlandse bereidheid om het ambassade-incident voor gesloten te verklaren. Zuid-Afrika zou aan deze regeling echter niet mee wil len werken, omdat men De Jonge als een 'grote vangst' ziet. Nu De Jonge publiekelijk het etiket 'ge vaarlijk terrorist' heeft gekregen, kan de Zuidafrikaanse regering bo vendien niet zonder gezichtsver lies tegenover de eigen publieke opinie aan de Nederlandse eisen tegemoetkomen, zo verluidt in di plomatieke kringen in Den Haag. Politie schiet bij arrestatie op Amsterdammer AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft in de afgelopen nacht in de Javastraat op een 24- jarige Amsterdammer geschoten. De man is met schotwonden in arm en nek naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij door de po litie wordt bewaakt. Hij verkeert niet in levensgevaar. De man staat als gevaarlijk bekend. Vorig jaar heeft hij iemand daadwerkelijk in een been geschoten. Hij wer.d ge zocht wegens een recente overval. Twee politiemannen, die hem herkenden, verzochten hem in de Javastraat met zijn auto te stop pen. De verdachte stapte uit en gaf een valse naam op. Toen de agen ten hem lieten weten dat hij dan maar even mee naar het bureau moest, liep hij naar zijn auto terug en pakte een revolver. Daarop schoten beide politiemannen een keer op hem. Een woordvoerster van de politie stelde vanmorgen dat het beter was geweest de man te laten oppakken door een spe ciaal arrestatieteam. ""Maar daar voor ging alles te snel. De twee agenten moesten wel snel hande len omdat de verdachte een revol ver tevooschijn haalde. Daarin ble ken zes patronen te zitten. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK/DRACHTEN - Een 'energie-eiland' met een opper vlakte van 150 vierkante kilometer voor de kust bij Katwijk. Een plan voor de aanleg van zo'n eiland is gelanceerd door het stedebouw kundig adviesbureau ir. K. Boors- ma uit het Friese Drachten. Op dat energie-eiland zouden volgens Boorsma een of meer kerncentra les kunnen worden gebouwd. Daarnaast is er voldoende ruimte voor bijvoorbeeld de inrichting van een windenergiepark en even tueel voor industriële bedrijven. Het Friese ingenieursbureau heeft het plan voor een dergelijk ei land gemaakt naar aanleiding van de discussie over het zogenaamde 'plan Waterman'. Dat plan behelst de inpoldering van een stuk Noordzee tussen Hoek van Hol land en Scheveningen. Ir. Boorsma ontvouwt zijn plan voor een energie-eiland voor de Katwijkse kust in het blad ROM van het ministerie voor ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM). Het is overigens niet voor het eerst dat er over een dergelijk ei land wordt gedacht. Een consor tium van ruim 30 grote bedrijven uit onder meer de industie- en de bankwereld, presenteerde aan het begin van de jaren zeventig een plan voor een kunstmatig eiland DEN HAAG (ANP) - Binnen de vaste kamercommissies voor justi tie, politie en midden- en kleinbe drijf leeft een plan om de Amster damse woonwijk De Bijlmermeer maar te slopen. Reden daarvoor is dat de (kleine) criminaliteit daar toch niet te bestrijden is. In de vra genlijst die minister Korthals Altes (justitie) en zijn staatssecretaris Korte-Van Hemel hebben gekre gen naar aanleiding van het kabi netsplan ter bestrijding van de cri minaliteit, wordt onomwonden de vraag gesteld of het 'nuttig zou zijn ten bate van verbeterde levensom standigheden en ter verkoming van criminaliteit wijken als de Bijl mermeer te slopen'. Wethouder Wolffensperger van Amsterdam zei verbijsterd te z«n door het plan. Het kabinet lanceerde in mei een plan om de criminaliteit te bestrij den, onder meer door de instelling van een fonds van 45 miljoen gul den waaruit subsidies worden toe gekend voor (veelbelovende) ge meentelijke projecten tegen crimi naliteit, onder meer op het gebied van de stadsontwikkeling en bouwtechnische beveiliging. In het uit mei daterende rapport van Justitie wordt nogal wat aan- WYCHEN (GPD) - Onder ideale omstandigheden, een stralend zon netje, heeft het vierdaagse-legioen, dat na de eerste dag nog ruim 23.000 wandelaars telt, vanmorgen Wychen aangedaan. De wande laars werden in het centrum van Twee Stromenland ingehaald door vele duizenden toeschouwers. Van de 23.740 wandelaars gaven er gis teren na de eerste en natte etappe door de Betuwe 359 de brui aan. Hoewel de weersomstandigheden vandaag een stuk beter zijn, zal het DEN HAAG (GPD) - Homoseksue le leerkrachten mogen niet op grond van hun geaardheid worden gediscrimineerd. Wel mogen be sturen van bijzondere scholen van hem/haar verlangen, dat hij/zij zich aanpast aan de opvattingen van de school. Gebeurt dat niet, dan is ontslag mogelijk. Ook mogen leer krachten worden ontslagen, die zich seksueel uitdagend gedragen. Dat staat in een vertrouwelijke no titie van minister Rietkerk (bin nenlandse zaken), waarover bin nen het kabinet wordt gediscus sieerd. De notitie is een poging om de impasse over dit onderwerp bin nen het kabinet te doorbreken. De WD-ministers staan op het stand- voor de kust bij Hoek van HoUand. De bedoeling was dat op dat eiland zware industrieën waarvoor op het land geen plaats was, te vestigen. Ook zou er vloeibaar gas (lpg) kun nen worden verscheept. Stuurgroep De overheid riep een stuurgroep in het leven die onder leiding stond van oud-premier Biesheuvel. Deze stuurgroep kreeg onder meer tot taak de haalbaarheid van het plan te onderzoeken. Met dat onderzoek werd in 1976 een begin gemaakt. Allereerst werd bekeken of het plan technisch haalbaar was. Die vraag werd bevestigend beant woord. Daarna werd de economische haalbaarheid onderzocht. Tijdens dit onderzoek kwamen veel bedrij ven in het consortium tot de ont dekking dat het plan te veel geld zou vergen. Bovendien bleek het eiland niet zo nodig, want er waren aan de wal nog voldoende moge lijkheden om zware industrieën te vestigen. De stuurgroep kwam uit eindelijk in 1979 tot de conclusie dat een kunstmatig eiland voor de kust, althans op dat moment, te duur was. "Het nieuwe element dat ir. Boorsma nu aan het plan heeft toe gevoegd is de de mogelijkheid van de bouw van een kerncentrale", al dus een woordvoerder van het mi- dacht geschonken aan de bestrij ding van in het bijzonder de kleine criminaliteit in open en besloten ruimten. Tot de open ruimten wor den gerekend: parken, groenvoor zieningen, fiets- en looppaden, bruggen, tunnels, stations en me trohaltes. Tot de besloten ruimten worden galerijen van flats, liften, en gemeenschappelijke ruimten van gebouwen gerekend. Als vor men van criminaliteit worden in het rapport genoemd: beschadi ging van roerende en onroerende zaken en inbraak in woningen en aantal uitvallers waarschijnlijk veel hoger zijn. De organisatie ver wacht dat veel wandelaars die gis teren nog wel hun startkaart heb ben afgehaald, vandaag niet meer aan de start verschijnen. Dat beeld doet zich al jaren voor. Bij de eerste EHBO-post in Wy chen bleek vanmorgen al vroeg dat de eerste etappe zwaar is geweest. Rond half acht waren de masseurs door de voorraad massage-olie heen en moest ijling een nieuwe punt, dat discriminatie van homo- leraren in alle gevallen moet wor den verboden. De bewindslieden van het CDA daarentegen vinden dat bijzondere scholen hun eigen beleid mogen voeren en homosek suele leraren zonodig moeten kun nen afwijzen. Het VVD-standpunt vindt zijn oorsprong in artikel 1 van de Grondwet, waarin het verbod op discriminatie is opgenomen. Het afwijzen van leraren omdat zij ho moseksueel zijn, is volgens de WD daarmee in strijd. De CDA- ministers verwijzen echter naar an dere grondwettelijke rechten, zoals de vrijheid van onderwijs en de vrijheid van godsdienst. Zij menen nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. "Boorsma haakt in op de discussie die op dit moment wordt gevoerd over de plaatsen waar nieuwe kerncentra les moeten komen", aldus de woordvoerder. Over de haalbaar heid van het 'plan Boorsma' wil de gebouwen, mishandeling, bero ving, aanranding en verkrachting. Vanuit de commissies is ge vraagd of grote woonwijken als de Bijlmermeer nog te redden zyn. Daarbij denken de kamerleden aan niet al te kostbare aanpassingen, zoals het aanbrengen van spiegels, meer verlichting, minder donkere hoeken en minder tunnels en min der donkere gangen. Ook wordt de vraag gesteld, of voor dergelijke wijken een speciaal politiebeleid kan worden opgezet met intensie- voorraad worden aangevoerd. Het aantal wandelaars dat zich bij die post meldde voor behandeling lag beduidend hoger dan men andere jaren gewend is. Niet alleen de 30 masseurs van het Nederlands Ge nootschap voor Sportmassage maar ook de bijna 170 blarenprik- kers van het Rode Kruis-korps, al len vrijwilligers, kwamen handen te kort. Want ieder buitje levert een enorme hoeveelheid extra blaren Op. (foto ANP) dat op grond van die rechten ho moseksuele leerkrachten kunnen worden geweerd. Door die verschillen van mening is het kabinet er nog niet in ge slaagd een voorontwerp van wet op te stellen. Minister-president Lubbers zei vorige week na afloop van het kabinetsberaad, dat hij goede hoop heeft dat nog in deze regeerperiode het wetsontwerp aan de Tweede Kamer kan worden aangeboden. De WD-fractie is echter teleurgesteld over het uit blijven van een wetsontwerp en heeft inmiddels een eigen nota ge schreven, die volgende week maandag aan de Kamer wordt aan geboden. woordvoerder geen uitspraken doen. Behalve mogelijkheden voor de bouw van kerncentrales wijst Boorsma erop dat op 'zijn' eiland, zoetwater-spaarbekkens (ten be hoeve van de drinkwatervoorzie ning) kunnen worden aangelegd. vere controle en met meer contac ten tussen bewoners en politie. Huren De Amsterdamse wethouder Wolffensperger, plaatsvervangend burgemeester, reageerde gisteren verbijsterd op de suggestie. "Niet de criminaliteit is het hoofdpro bleem in deze wijk maar het volks huisvestingsprobleem. De crimi naliteit is daarvan slechts een uit vloeisel. Wanneer de Bijlmermeer weer een aantrekkelijke normaal bewoonde wijk zou zijn daalt de criminaliteit vanzelf', aldus Wolf fensperger. De oplossing voor het volkshuis vestingsprobleem is volgens hem niet slopen, maar het verlagen van de huren waardoor het wonen aan trekkelijker wordt en de leegstand (25 procent van de hele wijk) ver mindert. "Nu zijn veel woningen in de Bijlmermeer bewoond door mensen die elders niet onderdak komen (vluchtelingen en buiten landers) en worden veel huizen ge kraakt", aldus de wethouder. Slo pen zou volgens hem de hele wijk in diskrediet brengen 'en wij zjjn er nog niet van overtuigd dat er geen andere oplossing zou zijn'. 'Verhuizing rijksdiensten bezwaarlijk' DEN HAAG (ANP) - Het is zowel sociaal als organisatorisch onaan trekkelijk voor een aantal bestaan de rijksdiensten om te verhuizen. Dit zegt het kabinet in een brief aan de Tweede Kamer. De minis terraad houdt vast aan het stand punt dat voor spreiding in beginsel alleen nieuwe rijksdiensten in aan merking kunnen komen en verder dienst of dienstonderdelen waar voor een belangrijke nieuwbouw nodig is dan wel diensten die toe zijn een een ingrijpende reorgani satie. Een speciale werkgroep heeft een zevental rijksdiensten onder de loep genomen waarvan ver plaatsing relatief het minst be zwaarlijk leek. In alle gevallen luidt de slotsom: niet doen. De ze ven zijn de Rijks Geologische Dienst, de Meetkundige Dienst, Staatsloterij, Waarborgfonds Mo- torverkeer, de vestiging Den Haag van de Rijksdienst voor het Weg verkeer, de Dienst Verkeerskunde van Rijkswaterstaat en de Rijks dienst Keuring Vee en Vlees. Van de nieuwe diensten die het kabinet elders in het land van de grond wil laten komen zijn inmid dels voor 875 arbeidsplaatsen toe zeggingen gedaan aan het noorden van het land (dat totaal 1.600 zou zal krijgen). Dat zijn de nieuwe ge vangenissen in Leeuwarden Hoo- geveen (500 man), noodvoorzie ning gesloten gevangenis en capa citeitsuitbreiding bestaande in richtingen (250), de uitbreiding van de afdeling studiefinanciering in Groningen (50 banen) en uitbrei ding met 75 man/vrouw van de rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam. Tevens krijgt Zuid-Lim burg een nieuwe gevangenis goed voor van 250 arbeidsplaatsen. AMBASSADEUR (ANP) - De Ne derlandse ambassade in Paramari bo gaat na of legerleider Bouterse inderdaad wil dat Nederland zijn ambassadeur in Suriname terug haalt. Bouterse zei onlangs dat 'misschien de tijd gekomen is om Nederland te adviseren haar am bassade ook terug te brengen tot het niveau van zaakgelastigde' om dat Nederland nu een 'huichelach tige betrekking' met Suriname on derhoudt. Suriname heeft zijn am bassadeur in Den Haag teruggeroe pen en een tijdelijk zaakgelastigde met de leiding van de ambassade belast. Nederland wil volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken echter de kritische dialoog over mogelijk herstel van de ont wikkelingssamenwerking in stand houden. Dat betekent dat een spaarbekken in de Markerwaard niet nodig is. "De Markerwaard kan dan ook worden ingepolderd", aldus Boors ma. Ingreep Volgens Boorsma past zijn plan in een 'integraal kustbeleid' dat zich uitstrekt van Cadzand tot Nieuw Statenzijl, met in het zuiden en het noorden een grote reikwijd te over de landsgrenzen heen. "Een integraal kustbeleid kan niet be perkt blijven tot de kust van Zuid- Holland alleen", zo meent hij. "Een menselijke ingreep bij de kust heeft zijn gevolgen, soms na tien- tallen jaren, tot over grote afstan den". Boorsma zegt dat de studie naar een integraal kustbeleid dient de worden afgestemd op de recente maatschappelijke ontwikkelingen, waarbij een toekomstperspectief tot ver voorbij het jaar 2000 dient te worden gehanteerd. Ir. Boorsma noemt in dit ver band een groot aantal projecten waarin de aanleg van het energie eiland kan worden ingepast. Hij denkt daarbij onder meer aan het groeiende belang van de haven van Rotterdam en Europoort voor West-Europa, de uitbouw van Eu ropoort en de mogelijke verdere verdieping van de Eurogeul in de Noordzee. ADVERTENTIE Originele Wienerschnitzel Gemarineerd Satevlees Gekruide Verse Worst Heerlijke Eike Blinde Vink 4e Gra,is Verse Varkenshaasjes Verse Macaroni Originele Slagersham 500 gram 100 gram kilo 100 gram 100 gram kilo 200 gram DEVLEESCHMEESTERS PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID Leiden: 5 Meiplein, Korevaerstraat, Codi Levendaal. Geheime notitie van Rietkerk over discriminatie

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5