Drie casino's blijven voorlopig toch open Toeristische markt (nog) een flop contact lenzen... Meer inschrijvers, minder werklozen Gemeente: krakers uit Medisch Archief Behendigheid spel geen kansspel WV-directeur Hugens toch content met verloop Lakenfeesten Man bedreigd Ringen gestolen Vuilverbranding: minder gassen Man pleegt zo'n zeventig keer openbare schennis Imposante daling werkloosheid in '85 'Werkgevers doen te weinig aan omscholing' WOENSDAG 17 JULI 1985 LEIDEN LEIDEN - De drie 'Golden Ten'- casino's in Leiden zijn niet van plan hun deuren op korte termijn te sluiten. De beheerders van deze speelzalen zijn er nog steeds van overtuigd dat 'Golden Ten' een be- hendigheidspel is en geen kans spel. De Leidse politie heeft de casino- beheerders in deze stad begin deze maand aangezegd dat zij hun deu ren binnen twee weken moeten sluiten. De politie is hiertoe over gegaan nadat de procureurs-gene raal op grond van een nieuw TNO- rapport over 'Golden Ten' hebben bepaald dat dit op roulette lijkend spel een kansspel is. En om een kansspel te mogen laten draaien, moeten de casino's een speciale vergunning hebben. De Leidse speelzalen bezitten een dergelijke vergunning niet. Hoewel de termijn waarop de ca sino's zelfstandig hun deuren mochten sluiten in feite is afgelo pen, gaat de politie nog niet tot ac tie over. Zij wil namelijk de be- roepzaak afwachten dat het Haag se speelhuis Le Cote d'Or heeft aangespannen tegen de beslissing van de rechtbank in Den Haag. De Haagse politie heeft begin dit jaar een inval gedaan in deze speelzaal en de spullen in beslag genomen omdat Golden Ten volgens haar een kansspel zou zijn. De mogelijkheid bestaat dat de beheerder van het Haagse 'Golden Ten'-casino in beroep gelijk krijgt. Volgens een woordvoerder van de Leidse politie is de zaak dan weer helemaal 'open'. Ingetrokken Beheerders van Leidse casino's geven overigens een heel andere lezing. Zij geven toe dat de politie hen begin deze maand heeft aange zegd dat de zaken binnen twee we ken moeten sluiten. Advocaat C.H.J. van Leeuwen van het casino in hotel Holiday Inn, meldt echter dat de officier van justitie in Den Haag haar eerdere besluit tot in grijpen heeft ingetrokken. Zij wil nu wachten tot de procu reurs-generaal een definitief stand punt hebben ingenomen. De offi cier van justitie zou tot deze beslis sing zijn gekomen, onder meer na dat Van Leeuwen samen met haar het jongste TNO-rapport, waarin wordt gesteld dat 'Golden Ten' een kansspel is, had doorgenomen. De advocaat meent dat dit rapport aan alle kanten rammelt. Een woordvoerder van de politie stelt echter dat er geen sprake van is dat het besluit van de Haagse of ficier van justitie is ingetrokken. Hij verklaart dat de politie met in grijpen wacht omdat, zoals gezegd, de beroepzaak van het Haagse casi no wordt afgewacht. Van Leeuwen daarentegen meent dat deze zaak er helemaal buiten staat. Over de aard van 'Golden Ten' wordt overigens al geruime tijd strijd gevoerd. Feit is echter dat na een eerder TNO-rapport, waarin werd bepaald dat het een behen digheidsspel is, in Nederland tallo ze speelzalen werden geopend die door de politie werden getolereerd. LEIDEN - Ondanks problemen met de bezetting van de. toeristi sche markt trekken de Leidse La kenfeesten veel publiek. Volgens WV-directeur en organisator C. Hugens heeft de VW het 'ster- vensdruk' met het behandelen van vragen en verstrekken van infor matie, zowel in het kantoor aan het Stationsplein als in het steunpunt in De Waag. Alleen over de bezetting van de toeristische markt is Hugens zeer ontevreden. Gisteren en maandag waren op de Koornbeursbrug slechts enkele kramen te ontwa ren, terwijl de organisatie een wat grotere opzet in gedachten had en de markt aldus had gepresenteerd. Een groepje Haagse bezoekers, die voor deze markt naar Leiden wa ren gekomen, keerde maandag meer dan teleurgesteld huiswaarts. "Dat is geen reclame voor de stad en een slechte zaak", bevestigt Hugens. "We trekken er echt aan om ook de markt een beetje op po ten te krijgen". Volgens de WV- directeur is de geringe bezetting te verklaren uit met het feit dat een aantal marktlieden het op het laat ste moment heeft laten afweten, hoewel hij aantekent dat de opzet met zo'n dozijn kramen vanaf het begin klein is geweest. Hugens ver wacht echter morgen de markt weer op het oorspronkelijk bedoel de peil te hebben. Van kritiek op het vendelzwaai- en, dat qua opzet een beetje mager werd gevonden, wil Hugens niets weten. "Ik kan niet in één keer vendelzwaaien organiseren zoals in Den Bosch. De mensen moeten het de gelegenheid geven om te groeien. Ik heb gehoord dat het best leuk is geweest. Natuurlijk had ik graag vijf korpsen gehad, maar het budget is niet oneindig". Verder meldt de WV-directeur dat alles naar wens verloopt. Voor De voorstellingen van Elckerlyc in de Pieterskerk is volgens hem veel belangstelling. De kaartverkoop loopt goed. "Daar hadden we aan vankelijk onze twijfels over". De Lakenmarkt van zondag wordt een klapper, denkt Hugens. Er zijn voldoende inschrijvingen, gemikt was op ongeveer honderd. Of winkeliers hun deuren zullen openzetten, is een kwestie van af wachten. LEIDEN - Een 28-jarige man uit Leiden deed gisternacht melding van het feit dat hij in een restau rant aan de Nieuwe Rijn met een vuurwapen zou zijn bedreigd. Bij nader onderzoek vond de politie bij een Leids echtpaar dat naast het restaurant woont enkele vuur wapens. Het echtpaar, een 38-jari- ge man en een 29-jarige vrouw, is voor nader verhoor aangehouden. De 38-jarige man heeft inmiddels verklaard het vuurwapen te heb ben gepakt, omdat hij door de 28- jarige man zou zijn bedreigd met een groot mes. LEIDEN - Een onbekende man heeft gistermiddag twee tableaus met gouden ringen gegrist van de toonbank van een juwelier aan de Hoogstraat. Nadat hij verschillen de ringen had gepast en vertelde nog niet te kunnen besluiten, ruim de de winkelier de spullen weer op. In dat onbewaakte ogenblik sloeg de dief toe. Op een gereedstaande motor met bestuurder verdween de man weer. LEIDSE LAKENFEESTEN 15 JULI T/M 3 AUGUSTUS 1985 DEN HAAG/LEIDEN - De verontreiniging door rookgassen'uit de Leid se vuilverbrandingsinstallatie zal met behulp van kalkinspuiting worden verminderd. Dat is het resultaat van een onderzoek dat een werkgroep van de provincie Zuid-Holland en het openbaar lichaam Rijnmond uit voerde naar de verontreiniging die rookgassen van vuilverbrandingsin stallaties in hun omgeving veroorzaken. De Zuidhollandse installaties blijken geen van alle aan de normen te voldoen die het ministerie van volksgezondheid, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne aan nieuwe installaties stelt. Om de rookgassen aan de normen te laten voldoen zouden aanpassing nodig zijn waarbij gebruik zal moeten worden gemaakt van de nieuwste technieken. De provincie zal alleen voor de Dordtse installatie zo'n rookgasreiniging voorschrijven. In Den Haag en Leiden kan wegens de voorgenomen sluiting van de installaties, in Leiden begin van de jaren '90, worden volstaan met een eenvoudiger techniek als kalkinspuiting. LEIDEN - Een 30-jarige man uit Katwijk is gisterochtend op heterdaad betrapt bij het plegen van openbare schennis op de Wassenaarseweg. De man heeft inmiddels bekend minstens 70 keer het afgelopen halfjaar zijn geslachtsdeel ongevraagd voor vrouwen uit de broek te hebben gehaald. Hij deed dit in de omgeving van de Oude Singel, Rembrandtbrug, Sta tion, Haarlemmerstraat en AZL. De politie kreeg een duidelijk signalement van de Katwijker nadat vrij dag drie aangiften waren gedaan bij de politie in Leiden en Oegstgeest. Een intensieve zoekactie heeft ertoe geleid dat de man gistermorgen om acht uur kon worden aangehouden. Hij fietste toen op de Wassenaarse weg achter drie meisjes aan en deed ondertussen verwoede pogingen om zich van zijn broek te ontdoen. het Holiday Inn bij de opening in januari dit jaar. ANVC - contactlensspecialist Katwijk - Voorstraat 80; Heemstede - Binnenweg 114; Leiden - Haarlemmerstraat 58; Sassenheim - Hoofdstraat 253; Vlaardingen - Hoogstraat 209; Wassenaar - Langstraat 7; Voorschoten - Schoolstraat 115. DEN HAAG/LEIDEN - "Het be sluit om het voormalige medisch archief van defensie aan de Oude Varkensmarkt 18 te slopen en er elf woningen te bouwen getuigt van onbehoorlijk bestuur. De raads fractie van de PvdA is er alleen unaniem mee akkoord gegaan om- THD - De Telefonische Hulp Dienst Leiden is in verband met de vakantie van 22 juli tot 16 augustus op werkdagen alleen bereikbaar van half acht 's avonds tot de vol gende ochtend acht uur. In de weekeinden is de THD 24 uur be reikbaar. De Kinder- en Jeug i Telefoon is in die periode alleen in het week einde van half vier tot half acht te bereiken. dat wethouder Tesselaar dreigde met opstappen". Aldus trachtte gistermorgen mr. T. Visser namens zo'n zeventien krakers van het pand de gemeentelijke eis van tafel te krijgen dat de krakers het ge bouw moeten verlaten. De ge meente had de krakers daartoe voor de president van de Haagse rechtbank gedaagd. De advocaat vond dat alleen als gevolg van de opgelegde partijdis cipline het sloopplan door de raad was aanvaard en meende dat de ge meenteraad zich opnieuw over de zaak zou moeten buigen. Hij wees op de vele activiteiten die door de bewoners van het pand op touw zijn gezet en de instemming van de buurtbewoners hiermee. Zo is er een doka-ruimte, oefent er een acrobatiekgroep, wordt er een cur sus voor zelfverdediging gehouden en biedt het pand onderdak aan de Leids Speaking English Theatre" Company en de straattoneelgroep Matrogoth. Volgens Visser hebben de buurt bewoners zeer positief gereageerd op het kraken van het pand, in juni vorig jaar, omdat het al een jaar lang leeg stond. Bovendien hoop ten zij dat het nu eens afgelopen zou zijn met de voortdurende sloop en nieuwbouw in hun buurt. De raadsman wees op een door de raadsfracties van PSP en PPR op gesteld alternatief plan voor de toe komst van het gebouw waarin men tot de conclusie kwam dat het be ter is het gebouw te laten voortbe staan. Visser hekelde het feit dat de ge meente zonder vooroverleg de be woners botweg heeft gesommeerd het pand te verlaten. "Door de bre de steun die de bewoners in de ge meenteraad hebben -gekregen, hadden zij toch wel verwacht dat er eerst met hen over eventuele ontruiming zou worden gespro ken. Wellicht dat een dialoog een pleister op de wonde had kunnen zijn, een wond toegebracht door de genoemde onzorgvuldige besluit vorming", aldus mr. Visser. Rechtbankpresident mr. Bakker had echter al laten blijken een de mocratisch genomen besluit van de gementeraad niet nog eens een keer te kunnen overdoen. Ook na mens de gemeente wees mr. J.H. Linskens op het feit dat er nu een maal is besloten zoals er is besloten en dat er geen weg meer terug is. Hij noemde daarbij de tijd voor on derhandelen met de krakers een gepasseerd station en 20 augustus als de uiterste datum waarop met de sloop moet worden begonnen. Dit omdat 1 oktober de bouw van de elf op deze plek geplande woningen moet beginnen in ver band met het verkrijgen van de subsidie. De gemeenteraad heeft in februari besloten het pand te slo pen en de grond bouwrijp te ma ken en heeft er tegelijkertijd 1,3 miljoen gulden voor vrijgemaakt dus de krakers wisten vroeg ge noeg wat er stond te-gebeuren, was zijn mening. Mr. Bakker doet 23 juli uit spraak. LEIDEN/REGIO - De werkloos heid in Leidse regio en de kust- en bollenstreek is de afgelopen maand weer licht gedaald, on danks een forse toename van het aantal nieuwe inschrijvingen. In juni lieten zich 1900 mensen in schrijven als werkzoekende, tegen 1500 in mei en gemiddeld 1100 in het eerste kwartaal van dit jaar. Desondanks daalde de werkloos heid onder mannen met 195. Het aantal werkloze vrouwen steeg met 116 personen. Het grote aantal inschrijvingen is voor een groot deel veroorzaakt door de schoolverlaters die zich op de arbeidsmarkt hebben gemeld. Al met al is de werkloosheid in de Leidse regio en de bollenstreek het afgelopen jaar volgens de geweste lijke arbeidsbureau's (GAB's) in Leiden en Lisse op 'imposante' wijze gedaald. Het aantal mannelij ke werklozen daalde ten opzichte van juni 1984 met 1653 personen tot 7694 terwijl het aantal werkloze vrouwen met 415 verminderde tot 4365. Ook de jeugdwerkloosheid nam in deze periode af: van bijna 1800 in juni 1984 naar 1380 vorige maand. De daling van het totale aantal werkzoekenden is mede veroor zaakt door het feit dat werklozen van 57,5 jaar en ouder zich niet meer bij het arbeidsbureau hoeven in te schrijven. Toch kan daaruit de daling niet volledig worden ver klaard. Vorig jaar stonden bijna 1100 mensen tussen de 55 en 65 jaar te boek als werkloze en dit jaar 300. Daaruit blijkt dus dat de ver mindering van de werkloosheid voor het grootste deel moet wor den in de andere leeftijdscatego rieën en dat de 'doorstroming' op de arbeidsmarkt flink is toegeno- Ook uit het stijgende aantal vaca ture-meldingen blijkt volgens de Leidse en Lissese GAB's dat de 'doorstroming' groter is geworden. In de eerste helft van 1984 waren 1878 nieuwe vacatures geregi streerd tegen 2841 gedurende de eerste helft van dit jaar. Overigens moet aan deze cijfers nu ook weer niet al teveel waarde worden ge hecht. Bedrijven zijn niet verplicht om vacatures aan te melden bij de GAB's. De stijging is voor een deel dus ook te verklaren uit het feit dat de arbeidsbureau's meer activitei ten op touw hebben gezet om vaca tures binnen te halen. Toch is er Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: Mannen Vrouwen mei 1985 juni 1985 mei 1985 juni 1985 Alkemade 166 156 86 91 Katwijk 599 571 247 278 Leiden 4367 4217 2107 2102 Leiderdorp 365 374 188 192 Oegstgeest 222 217 154 159 Rijnsburg 112 109 69 22 66 Valkenburg 25 23 23 Voorschoten 341 338 193 190 Warmond 78 73 41 37 Zoeterwoude 96 91 57 59 Overige 12 8 7 7 Rayon Leiden 6383, 6177 3171 3204 Hillegom 337 337 263 276 Lisse 287 292 256 284 Noord wijk 409 393 233 251 N oord wij kerhout 219 228 150 170 Sassenheim 165 168 125 129 Voorhout 86 98 47 47 Overige 3 1 4 4 Rayon Lisse 1506 1517 1078 1161 sprake van een groeiende behoefte aan arbeidskrachten, aldus de ar beidsbureaus. FNV De werkloosheid onder mannen is het afgelopen jaar in vrijwel elke beroepsgroep gedaald, met uitzon dering echter van de verzorgende beroepen. In de bouw- en metaal sector was de daling naar verhou ding groot. In de dienstverlening en en administratie verloopt de da ling echter aanmerkelijk trager, zo blijkt uit de cijfers van de GAB's. Directeur C.A.J. Tibbe van het Leidse GAB geeft toe dat deze ten dens de zienswijze van de Leidse FNV - meer aandacht moet wor den geschonken aan de industrie en minder aan de zakelijke dienst verlening - voor een deel wordt onderstreept. Hij voegt er echter aan toe dat het geen eenvoudige zaak zal zijn om nieuwe industrie naar Leiden te trekken, onder meer omdat be- drijfsgrond hier duurder is dan in andere delen van het land. Boven dien hoeven industriële bedrijven die zich in de Randstad willen ves tigen, niet te rekenen op een bij zondere investeringssubsidie van het rijk. En dat terwijl dergelijke bedrijven zo'n subsidie wel kun nen krijgen als ze naar andere de len van Nederland willen verhui zen. Ongeschoolde werkloze mannen hebben nog steeds de grootste moeite om aan een baan te komen. De veranderingen ten opzichte van vorig jaar onder werkloze vrou wen, lijken wat ingewikkelder te zijn dan onder mannen. Zo is het aantal werkloze vrouwen in de sec tor onderwijs gestegen met 45 ter wijl het aantal werkloze mannelij ke onderwijzers juist daalde met 37. Naar verhouding daalt de werk loosheid onder vrouwen ook min der snel dan onder mannen. LEIDEN/REGIO - Werkgevers maken vooral dit jaar onvoldoende gebruik van de verschillende rege lingen voor scholing en omscho ling die de arbeidsbureau's aanbie den. Dat zegt C.A.J. Tibbe, direc teur van het Leidse gewestelijke arbeidsbureau (GAB). Doordat de werkloosheid gesta dig daalt, is in sommige sectoren al een tekort aan speciale vaklui merkbaar. Werkgevers beginnen in toenemende mate over dergelijke tekorten te klagen. De arbeidsbu reau's in Leiden en Lisse hebben 800.000 gulden beschikbaar waar mee een bijdrage kan worden gele verd - maximaal 225 gulden per opleidingsdag - voor het scholen of omscholen van werklozen tot gespecialiseerde vaklui. De directeuren van de Leidse en Lissese GAB's vinden nu dat dit fonds de scholingsregeling en sa menwerking tussen overheid en bedrijven, of kortweg SOB - juist in deze tijd meer moet worden ge bruikt. Maar terwijl het fonds in andere jaren 'schoon' op ging, blijkt er nu juist minder gebruik van te worden gemaakt. Werkge vers laten daardoor echter een goe de mogelijkheid tot scholing lig gen, aldus de directeuren van de beide GAB's. Zeevaartschool blijft ondanks andere functie Zeevaartschool LEIDEN - Aan het Noordeinde wordt de laatste hand gelegd aan de restauratie van de voormalige Zeevaartschool. Over enkele maanden zal de Stichting Burgerschapskunde haar intrek nemen in het ruim honderd jaar oude pand. De nieuwe bestem ming kan evenwel niet verhinderen dat het gebouw aan de buitenzijde tot in lengte van dagen gezegend blijft met de 'Kweekschool voor Zeevaart'. Die prijkt inmiddels al weer met koeienletters op de voor- en zijgevel. Een fraai reliëf, boven de hoofd ingang van het complex, zal straks ook herinneren aan de tijden van weleer. De beeltenis van scheepsat- tributen, heeft de afgelopen dagen een verfje gekregen. Een secuur werkje dat de schilder opknapt tus sen de bedrijven door. "Steeds een stukje, anders krijg je er het heen en weer van", vertelt hij. De drie tand van Neptunes, een globe, de logboeken, het anker en het vaan del, worden straks nog gecomple teerd met het bronzen borstbeeld van prins 'Hendrik de Zeevaar der', dat, als de restauratie is vol tooid, in de nis boven de hoofdin gang wordt teruggeplaatst. (foto's Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3