Einde van dierenpark lijkt slechts een kwestie van tijd Strijd voor vogels duurt voort NU onderhandelingen met geldschieters zijn afgebroken De koster kijkt zelf liever niet omhoog Zoeterwoudenaren treden op voor menigten én de tv Veel schade aan groen in Voorschoten Zoeterwoudenaren kunnen samen rijden PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 17 JULI 1985 WASSENAAR - Het lot van het Dierenpark Wassenaar hangt aan een zijden draad nu ook de onderhandelin gen met twee serieuze geld schieters - een voormalige exploitant van een dieren tuin in Nederland en een re- creatie-ondernemer - zijn af gebroken. door Jan Westerlaken De reden hiervan: de voorwaarden die de familie Louwman (eigena resse van de grond waarop het Die renpark is gevestigd) stelde, waren aan zulke strenge regels gebonden, dat zowel de beide investeerders als de provincie er geen brood meer in zag om nog verder te pra ten. De familie Louwman was niet bereid om het contract dat zij over het gebruik van de grond met de provincie heeft, open te breken. Wie de geldschieters yzijn wilde gedeputeerde J. Borgman, hij is namens de overheid toegevoegd aan de raad van commissarissen van de dierentuin, niet kwijt. Ze ker is in elk geval wel, dat zich bij het tweetal niét het Van der Valk- - de exploitant van onder meer de Gouden Leeuw in Voor schoten, De Bijhorst in Wassenaar en het vogelpark Avifauna in Al phen) bevond. Er zijn hardnekkige geruchten dat Van der Valk een bod op het Dierenpark zou hebben gedaan. Gedeputeerde Borgman zegt van niets te weten en ook park-direc teur Van Dooyeweert heeft geen idee waar dit gerucht vandaan komt. Woordvoerders van het Van der Valkconcern zeggen dat A. van der Valk de enige is die informatie kan verstrekken. Maar hij is op dit moment in Egypte. De eigenaar van de grond, E. Louwman, is voor een ballonvaart in Canada. Jammerlijk Borgman noemt het een jammer lijke zaak dat de onderhandelingen Auto in brand LEIDERDORP - Een Leiderdorp- se automobilist schrok gistermid dag hevig toen op het parkeerter rein bij de Muzenhof zijn wagen spontaan in brand vloog nadat hij de motor had gestart. Het voertuig brandde volledig uit. De autortiobi- list kwam met de schrik vrij. Koster Piet Kortekaas (72) voor zijn Willibrorduskerk, die al we ken in de steigers staat. Inzet: met ware doodsverachting hangt de leidekker aan de toren. (foto 's Holvast) Willibrorduskerk opgeknapt WASSENAAR - Zelf durft kos ter Piet Kortekaas (72) de blik niet eens omhoog te richten als ze bezig zijn. Sterker nog: hij zorgt dat hij weg is. Maar de echte leidekkers geven er niets om dat dit karwei aan de Was- senaarse Willibrorduskerk zich honderden meters boven de vei lige grond afspeelt. De toren krijgt nieuwe leien. Het moest een keer gebeuren en omdat de kerk toch al 'omstei- gerd' was vanwege een opknap beurt, is het nu zo ver. In de bouwvakantie? Jaze ker. De leidekkers laten nogal, eens een stukje van die ouder wetse dakbedekking vallen. Om te voorkomen dat andere werkers zo'n brok op hun hoofd krijgen is gewacht totdat zij met vakantie zijn. Zodra ze terug zijn wordt het hele karwei aan de toren afge maakt. Kapotte delen zijn al vervangen en er is opnieuw ge voegd. Na de vakantie worden de wijzers, nu verguld, weer op hun plaats gehangen. De galm gaten zullen dan ook zijn ver nieuwd. Kortom: nog een paar weken, dan zal de kerk hele maal zijn opgeknapt voor een slordige 340.000 gulden, be taald uit de opbrengst van de verkoop van de pastorie en het verpachte Jeroenhuis. De koster zal blij zijn als het allemaal achter de rug is. "Het is een hele operatie geweest hoor. U moet nagaan: ze zijn al een week of vijf bezig". Maar dat niet alleen: Korte kaas verheugt zich er op dat 'zijn' kerk er volgende maand, als het tachtigjarig bestaan wordt gevierd, weer pico bello uitziet. "Weet u wat zo leuk is: dat mijn ouders destijds het eerste bruidspaar waren dat in de kerk trouwde. Stomtoevallig toch, dat ik van diezelfde kerk al 47 jaar koster ben?, glundert de 72-jarige, die van plan is om dat nog "minstens drie jaar en liever nog langer" vol te hou den. Gaan kosters dan niet met pensioen? "Tuurlijk, maar wat moet ik thuis gaan zitten duimen draaien, terwijl ik aan de over kant kan zien wat er in en om de kerk gebeurt? Dat kan ik echt niet. U mag best weten dat ik het voor het geld niet meer doe, want ik werk praktisch voor niets. Ik geef het liever aan de kerk dan aan de belasting, zeg ik altijd maar. Nee, die kerk hoort bij mij en ik hoor bij d.iê kerk". met beide geldschieters op niets zijn uitgelopen. "Dit", zegt hij, "was een reële mogelijkheid om het Dierenpark te redden. Een van de twee was zelfs zeer geïnteres seerd", meldt Borgman. "Daarom ben ik er echt wel een beetje ver drietig om dat het allemaal zo is ge lopen. Misschien dient zich nog een andere kandidaat aan. Wan neer Van der Valks plannen inder daad serieus zijn, dan valt daar met ons zeker over te praten. Mijn naas te medewerkers doen al pogingen om in contact met hem te komen. Tenslotte is de ligging van het Die renpark zeker voor een concern als dat van Van der Valk gunstig: vlak langs de rijksweg en een heel groot parkeerterrein". Het is duidelijk: het water is het noodlijdende Dierenpark tot aan de lippen gestegen. Er moet bin nen de kortst mogelijke tijd geld op tafel komen, anders valt de poort definitief in het slot. Het te kort waarmee het park te kampen heeft ligt tussen de drie en vier mil joen gulden. Dit bedrag komt nog eens op een bijdrage van rond de vijf miljoen gulden die enkele ja ren terug voor een grote opknap beurt van de tuin beschikbaar wer den gesteld. Waar dat geld vandaan moet komen? Gedeputeerde Borg man heeft er geen idee van. De mi nisteries van landbouw en econo mische zaken hebben laten weten niet nog eens in de buidel te zullen tasten. Er wordt nog een poging ondernomen om bij het ministerie van onderwijs wat los te peuteren. Somber De tijd dringt wel. Luister naar gedeputeerde Borgman: "Uiterlijk volgende maand moeten we toch wel weten waaraan we toe zijn. Of het nog wel zin heeft alle energie aan te wenden om het park open te houden. Er loopt een actie bij Men ken. Echt geweldig loopt die niet. Wellicht komt er de komende we ken wat uit. Gebeurt er verder niets, dan ziet de toekomst er voor het Dierenpark bijzonder somber uit". Toch wil Borgman tot het uiter ste doorgaan. Hoewel het een ge rucht is, wil hij ook met Van der Valk praten. "Komt er helemaal niets uit de bus, dan loopt het ver keerd afvoorspelt de gedeputeer de. "Nee, ik wil absoluut niet al te treurig overkomen, maar als je het mij eerlijk vraagt, dan zie ik heel weinig overlevingskansen. Helaas, maar het zij zo. Vooral voor die kleine dertig mensen die er hun boterham verdienen is dit een bit tere pil". Of de financiële zorgen niet groot genoeg zijn, loopt ook het aantal bezoekers aan de dierentuin nog eens fors terug. Over de eerste vijf maanden van dit jaar kwamen er ruim dertigduizend bezoekers minder dan in dezelfde periode in 1984. Borgman rekent voor dat iedere bezoeker wel een tientje in de kas sa betekent. "Dus", concludeert hij, "over die eerste maanden heb ben we driehonderdduizend gul den minder aan inkomsten gehad. Het bezoek trekt de laatste dagen wat aan. Maar ik geloof dat we dit seizoen niet verder zullen reiken dan 220.000 bezoekers. Om finan cieel de eindjes aan elkaar te kun nen knopen, moeten we jaarlijks rond de driehonderdduizend be zoekers in huis krijgen". Afwachten De gemeente Wassenaar onder neemt vooralsnog geen stappen die tot het behoud van het Dieren park moeten leiden. Woordvoerder Turk zegt dat er nog geen contac ten met de betrokkenen zijn ge weest over wat er nu te gebeuren staat. "Natuurlijk willen wij het park openhouden, maar of de ge meente het beheer zou moeten overnemen? Nee, ik geloof dat dit WOENSDAG Leiden Lakenfeesten: folkkroegentocht in de binnenstad, 21-2 uur. Pieterskerk - opvoering van Elckerlyc, 22.30-24 uur. Voorschoten Jongerencentrum Lindehoeve - Van der Haarplein, Summertime Disco, 20-24 DONDERDAG Leiden Lakenfeesten: Stadhuisplein, Traject- theater, vanaf 14 uur. Nieuwe Beestenmarkt - straatmuziek, 20-24 uur. Pieterskerk - opvoering Elckerlyc, Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Paris, Texas' van Wim Wenders, 22.15 uur. Voorschoten Jongerencentrum Lindehoeve - Van der Haarplein, muziekcafé, 20-24 uur. Gedeputeerde Borgman in 'zijn' Wassenaars dierenpark, dat ook het agntal bezoekers dit jaar nog eens fors zag teruglopen. (foto gpd> niet de bedoeling is. Alles wat we weten, weten we uit de krant. Daarop kan de gemeente geen ac tie ondernemen. Zodra er van offi ciële zijde berichten komen, gaan we ons zeker met de zaak bezig houden". Huizenhoge zorgen voor het Die renpark dus. En niet voor de eerste keer. Twee jaar geleden liet de fa milie Louwman weten geen cent meer in de dierentuin te investe ren. Zij wilde het park toen al slui-. ten. Door inspanning van onder meer de provincie en geldelijke steun van enkele omliggende ge meenten, kon sluiting ternauwer nood worden voorkomen. Nu er opnieuw miljoenen op tafel moe ten komen lijkt sluiting van het Dierenpark slechts een kwestie van tijd. ZOETERWOUDE - De reis van de Zoeterwoudse gymnastiekvereni ging Meerburg naar de Oostenrijk se hoofdstad Wenen is een groot succes geworden. Een week lang hebben de gymnasten vrijwel da gelijks opgetreden voor grote me nigten op vele historische plaatsen in de stad. "Het was onvergetelijk, fantastisch, een enorme ervaring en een hoogtepunt in de geschiede nis van.de vereniging", aldus voor zitter Jan van der Meer. De Zoeterwoudse delegatie was door de overkoepelende organisa tie van de katholieke gymnastiek- bonden uitgenodigd voor het ver blijf in Wenen. Het gezelschap reis de met twee katholieke korfbalver enigingen en een kunstwielrij ders vereniging naar de Oostenrijkse hoofdstad. De heenreis vloog om vanwege een door het 'crisiscen trum' in elkaar gezet programma. Op band waren de stemmen van twintig 'bekende Zoeterwoudena ren' te horen. De gymnasten moes ten raden wie bij welke stem hoort. Vlak na aankomst kregen de Meerburgers te horen dat ze op woensdag in een rechtstreekse te levisieuitzending zouden komen. Dat betekende een extra ingelaste training onder leiding van Thea van Tongeren in een speciaal voor deze gelegenheid geregeld sport- zaaltje. De meisjes hadden immers al sinds vrijdag niet meer geoe fend. Hoogtepunt van het optreden in Wenen was voor de Oostenrijkers de vertoning waarbij een door Oostduitse militairen op het po dium gezette haringkar het mid delpunt vormde. In net-niet-hele- maal-echte klederdracht en op klompen een soort horlepiep dan send, bevestigde Meerburg het beeld dat buitenlanders van ons land hébben. In twee weken had men dit nummer ingestudeerd. Voorzitter Van der Meer is nog als afgevaardigde op bezoek ge weest bij de burgemeester van We nen. Bij deze gelegenheid gaf hij een brief van de Zoeterwoudse burgemeester Houdijk aan de Oos tenrijkse ambtgenoot. "Een gebaar dat zeer op prijs werd gesteld", al dus Van der Meer. Trainster Thea van Tongeren vierde haar verjaardag zaterdag nacht om klokke twaalf, hetgeen een waar feest opleverde waarbij VHetland- pont populair VOORSCHOTEN - Nog geen twee weken na de ingebruikname blijkt de belangstelling voor de pont die van Voorschoten naar recreatiege bied Vlietland vaart, overweldi gend te zijn. Afgelopen zondag werd een absoluut record geves tigd. Toen staken duizend mensen vanaf het Frans Halsplantsoen de Vliet over. Het succes van het pontje is zo groot dat het aantal 'vaaruren' wordt uitgebreid. De Stichting Weerwerk, die de pont bemant, is naarstig op zoek naar meer veerlie den. Zodat men bijvoorbeeld ook op maandagen kan gaan varen. de Oostenrijkse anti-vrieswijn rij kelijk vloeide. Na de verschillende optredens, waarvoor heel wat geïmproviseerd moest worden, was het zondag een dag om een beetje bij te komen en alles gereed te maken voor de terugreis. Wellicht kunnen de gymnastie- kers in de toekomst nog eens de paspoorten uit de kast halen, want volgens de voorzitter zijn bij een borreltje heel wat internationale contacten gelegd. Hijzelf wil in elk geval graag nog eens terug naar Wenen omdat hij de vele beziens waardigheden in de stad aan de Donau door het overladen pro gramma heeft moeten missen. Natuurbeschermers contra zandwiiuiing Meeslouwer polder VOORSCHOTEN - De natuurbe schermingsorganisaties die zich het dreigende lot van de vogels in de Meeslouwerpolder aantrekken, grijpen zich nu vast aan hun laatste strohalm. Ze hebben bij gedepu teerde staten van Zuid-Holland een verzoek ingediend om de oude VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten moet ruim 80.000 gul den uittrekken om de schade aan groen in het dorp te verhelpen. Het gaat om zo'n 3500 vierkante meter heesters, 4000 meter rozenstruiken en bomen die de strenge vorst van de afgelopen winter, in combinatie 'met het zachte najaar, niet hebben overleefd. Het is nog lang niet zeker dat op de 'ongeluksplaatsen' hetzelfde soort groen wordt teruggezet. Want de gemeente wil uit bezuinigings oogpunt planten neerzetten die maar weinig onderhoud nodig heb ben. De beplantingsdienst gaat het af gestorven groen pas dit najaar ver vangen. Voorschoten is rijkelijk laat met het opnemen van de scha de. Dat komt, aldus de gemeente, door het koude voorjaar. Men kon pas heel laat vaststellen wat er pre cies dood was en wat er nog leefde, omdat het gemiddeld drie weken langer duurde voordat het groen ging' uitlopen. Om de Voorschotense plekken niet de hele zomer lang een 'groen- loos' bestaan te laten leiden heeft de beplantingsdienst wat eenjarig goed geplant. Bijvoorbeeld op de middenberm van de Leidseweg. vergunningen in te trekken om zand te $nogen winnen in dit na tuurgebied. De natuurbescher mers willen dat GS van Zuid-Hol land wachten op een uitspraak die de Kroon nog moet doen over de rechtsgeldigheid van de momen teel gehanteerde vergunningen. Aangezien spoed nodig is, heb ben de natuurbeschermingsorga nisaties gevraagd voor 9 augustus schriftelijk antwoord te krijgen. Naar aanleiding van dit antwoord zullen de organisaties verder in be roep gaan om de dreigende ontpol- dering tegen te gaan. Formeel kan sinds 1 juli worden begonnen met de zandwinning in de polder. We gens de bouwvakvakantie zal ech ter niet voor 1 augustus worden be gonnen, zo liet een woordvoerster van de provincie desgevraagd we ten. De 65 hectare metende Meeslou werpolder ligt in het meest zuidelijke deel van het recreatiege bied Vlietland. De provincie zit vast aan een contract met het Re creatiecentrum Rijnland (RCR) dat zand mag winnen in dit waardevol le natuurgebied. Anderzijds heeft de provincie aan de natuurbe schermers toegezegd dat er een al ternatief natuurgebied voor de broedvogels zal komen. Dit gebied is echter bij lange na nog niet gereed. De natuurbescher mingsorganisaties vrezen dan ook Op klaarlichte dag ingebroken OEGSTGEEST - Bij een inbraak in een woning aan de Rijnsburger- weg in Oegstgeest op klaarlichte dag, is een bedrag van 200 gulden, buitgemaakt. De inbreker of inbre kers hebben overigens een veel grotere buit die voor het 'grijpen lag', sieraden en geld ter waarde van enkele duizenden guldens, la ten liggen. De politie vermoedt daarom dat de inbrekers bij hun werkzaamheden werden gestoord. dat de vogels voorgoed zullen ver dwijnen. Bovendien wijzen de or ganisaties erop dat de behoefte aan zand groter is dan de Meeslouwer polder zal kunnen bieden. Zij vin den het daarom niet zinvol dat de polder wordt aangetast. Bovendien wijzen ze op de recreatieve en edu catieve functie die de polder en zijn vogelstand binnen het recrea tiegebied kan vervullen. Eerder deze maand werden in de Tweede Kamer vragen gesteld aan de minister van verkeer en water- LEIDSCH iÖ. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 Uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN .perjaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling). f 250,90 345.20 131,40 65.70 89.30 22.10 30.- Bij automatische betaling geen administra- Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnémentsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen/ op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A, van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome, Madrid, Mexico-City, Tel VRIJDAG Leiden Lakenfeesten: Stadhuisplein, Flip en Ju APOTHEKEN van vr 12 tot vr 19 juli door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. ZOETERWOUDE Het 'car-poolen', in gewoon Nederlands 'samen rijden', wordt steeds populairder in ons land. De ANWB en de overheid stimuleren deze manier om de auto doelmatiger te gebruiken. Ook in Zoeterwou- de is nu een ingerichte plaats waar car-poolers terecht kunnen. Aan de Burgemeester Detmersweg liggen sinds enige weken vijftien parkeerplaatsen waar automobilisten die samen naar hun bestemming gaan hun voertuig kunnen stallen. De plaats is door de provincie bestraat omdai er al sinds tijden in de berm werd geparkeerd door samenrijders. Op andere plaatsen in deze regio gebeurt dit oók. Indien er ruimte is om de plaatsen waar auto's in de berm worden geparkeerd in te richten voor het 'officiële' car-poolen, zal de provincie hiertoe overgaan. (foto Holvast) staat om de polder zolang droog te houden tot de Kroon uitspraak heeft gedaan over een nieuwe ont grondingsvergunning voor het RCR. Volgens een woordvoerder van de Vogel werkgroep Vlietland is de polder reddeloos verloren als het RCR de zaak onder water zet om de polder rijp te maken voor zandwinning. Om dat dreigende onheil te weren hebben de belan genorganisaties ook bij de com missaris van de koningin in Zuid- Holland, S. Patijn, aangeklopt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2