LEIDSCH DAGBLAD Zomerzotheid: 30% extra korting. In drie Duitse wijnen ook antivries gevonden Nu 29.95 Bij de Bijenkorf ben je beter af. 0 Mooi meegenomen: Ook zwarte doos geeft (nog) geen uitsluitsel Aanval Roche op Hinault mislukt Heinrich Böll (67) overleden Rechter: staat mag ^entijnen uitwijzen Argt Jongeren in VS vervolgd wegens kraken computers MARTENS ^cippkz MAGISTER WOENSDAG 17 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37756 Abrupt einde aan gesprek in cockpit van Indiase Boeing (Van e r verslaggevers) BOMBAY (AP) - Uit een onder zoek van de Indiase luchtvaart dienst blijkt dat de conversatie die is vastgelegd op de zogenoemde cockpit stemrecorder van de op 23 juni voor de Ierse kust neergestor te jumbojet abrupt is afgebroken. Volgens de luchtvaartdienst heeft het onderzoek nog geen dui delijke aanwijzingen opgeleverd over de oorzaak van de vliegramp. Alle 329 inzittenden van het toestel kwamen om het leven bij de ramp, de op twee na grootste uit de ge schiedenis. In India wordt bij het onderzoek nog steeds uitgegaan van het ver moeden dat de Boeing 747, die van uit Canada met een tussenlanding in Londen op weg was naar India, door een terroristische aanslag is verongelukt. Maar volgens Cana dese en andere deskundigen die bij de berging van de lijken en wrak stukken waren betrokken wijst niets erop dat zich in het vliegtuig een explosie heeft voorgedaan. De gesprekkenrecorder zal nog aan verdere wetenschappelijke analyses worden onderworpen. De recorder met vluchtgegevens, waarop het functioneren van alle instrumenten aan boord is vastge legd, wordt gereed gemaakt om Tour de France PAU (ANP) - De aanval van Ste phen Roche op de leidende positie van Bernard Hinault in het alge meen klassement van de Ronde van Frankrijk is vanochtend mis lukt. Weliswaar won de al geruime tijd in Frankrijk wonende Ier het eerste deel van de achttiende etap pe van Luz-Saint Saveur naar de Col d'Aubisque over 52,5 kilome ter, zijn voorsprong op Hinault be droeg op de streep slechts ander halve minuut. Hinault, die in de al gemene rangschikking vijf minu ten voorsprong had op Roche, pas seerde als achtste de streep en werd nauwelijks een halve minuut eerder voorafgegaan door Kelly, Paul Wellens, Herrera, Anderson, Delgado en Lemond. In de korte bergrit over twee top pen van de eerste categorie zette Roche na 42,5 kilometer in de klim naar de col Du Soulor de aanval op Hinault in. Hij kreeg gezelschap van de Columbiaan Herrera, die evenwel weigerde de kop over te nemen en nadat hij door de Ier was gelost zich beperkte tot het naar boven 'slepen' van de in moeilijk heden verkerende Hinault. De Nederlanders moesten verder De 'zwarte doos' met beide vluchtrecorders werd vorige week op een diepte van ruim twee kilo meter op de oceaanbodem gebor gen door een Amerikaanse onder waterrobot. VOORHOUT - De vereniging Ei gen Huis weigert nog langer aan wezig te zijn bij de oplevering van woningen in de nieuwbouwwijk Oosthout in Voorhout. Het is voor het eerst in het 11-jarig bestaan dat de vereniging een dergelijke maat regel neemt. Het gaat om een com plex van 60 woningen waarvan het merendeel volgens de vereniging van een zodanige slechte kwaliteit is, dat Eigen Huis er niets mee te maken wil hebben. De vereniging heeft de bouwer van de woningen, Noorlander bv, schriftelijk aansprakelijk gesteld voor de schade die de bewoners van de betreffende woningen al hebben geleden en nog zullen lij den. In een brief aan burgemeester en wethouders vraagt de vereni- 'Eigen Huis' niet bij de oplevering 'Kwaliteit van woningen in Voorhoutse wijk Oosthout verbijsterend' pen die noodgedwongen een wo ning hebben geaccepteerd. "Wat er in Voorhout is gebeurd is verbijsterend", aldus J.M. Vriens van Eigen Huis. "We hebben aan enkele woningen meer dan zestig gebreken geconstateerd. Er zijn huizen opgeleverd die nog lang niet klaar zijn". Zo is een aantal woningen niet op het hoofdriool aangesloten en zijn er huizen opge leverd die geen aansluiting hebben op het gas- en het elektriciteitsnet. "Ik werd geconfronteerd met mensen die volkomen overstuur waren. Ze hebben bijvoorbeeld de huur van hun oude woning al op gezegd en moeten nu in een huis zonder gas en licht wonen", aldus Vriens. Er kan volgens hem op dit moment weinig tot niets aan de klachten worden gedaan omdat de bouwvakkers met vakantie zijn. KEULEN(UPI/DPA/ANP) - De Westduitse schrijver en Nobel prijswinnaar Heinrich Böll is gis termiddag op 67-jarige leeftijd overleden. Böll stierf in zijn wo ning in de Eiffel, enkele uren nadat hij uit een ziekenhuis in Keulen was ontslagen. 'Het Duitse gewe ten', zoals de schrijver vaak werd genoemd, was al geruime tijd ziek. Böll behoorde tot de bekendste intellectuelen van de Bondrepu bliek. Hij werd wereldberoemd door zijn romans, waarin hij met veel gevoel voor satire kritiek le verde op het na-oorlogse West- Duitsland met zijn nazi-verleden en het volgens hem nog steeds voortlevende militarisme. Tot Bölls belangrijkste werken worden gerekend: 'Ansichten eines Clowns', 'Gruppenbild mit Dame' en 'Die verlorene Ehre der Kathari- na Blum'. De Duitse auteur heeft voortdurend de nadruk willen leg gen op de historische rol van de let terkunde als tegenwicht voor on derdrukking en onrecht. Hij keer de zich vrijwel zijn hele leven te gen totalitaire systemen, zowel van linkse als rechtse signatuur. 1860-1985 20 PAGINA'S Premier Martens en zijn ka binet moeten nog even blijven. (foto AP) Belgen gaan eerder naar de stembus. PAGINA 7 Zuid-Afrika reageert niet op Nederlands ultimatum. PAGINA 5 Compensatiemaatregel van EG: 80 miljoen voor de Nederlandse landbouw. PAGINA 6 Onrust groeit in de Tour- ploeg van Hinault. PAGINA 9 Amsterdamse aanpak van de drugshandel op straat tot nu toe succesvol. PAGINA 11 Deze vrouw wenst geen enkel risico te nemen met de door haar gekochte flessen witte wijn. Nu het wijnsch daal steeds verder om zich heen grijpt, vindt de witte wijn weinig aftrek meer bij de consument. (fot< ROTTERDAM (ANP/GPD) - De Keuringsdienst van Waren in Rotterdam heeft nu ook in drie Duitse wij- nen het antivriesmiddel die- teircin'prijsgeven. PeterWinnen thyleenglycol aangetroffen, werd 20ste op 2.19^Steven Rooks Volgens directeur H. Prins van de keuringsdienst gaat het om zeer kleine hoeveelheden - minder dan een tiende gram per liter - die vol komen onschadelijk zijn voor de gezondheid. „Maar het hoort nu eenmaal in wijn niet thuis". Dat de Duitse wijnen anti-vries bevatten kwam naar voren tijdens een routine-onderzoek, waarbij de door de keurmeesters ingekochte wijnen sinds vorige week ook op diethyleenglycol worden onder- DEN HAAG (ANP) - De bewoners van het Noordhollandse Wognum zijn niet ontvankelijk verklaard in het kort geding waarmee zij vorige week probeerden de uitzetting van het Argentijnse gezin Scelso te voorkomen. President Bakker van de Haagse rechtbank besliste van morgen dat zij geen direct belang hebben bij de zaak. "Niemand an ders dan de vreemdeling zelf kan aan de rechter vragen om uitzet ting te voorkomen". Wisselvallig Veel bewolking en af en toe regen, maar later op de dag van het westen uit opklaringen. Minimumtempera tuur rond 13 graden, middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind, draaiend van zuidwest naar west. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: geleidelijk meer zon en iets warmer. 18 juli Zon op: 5.41, onder: 21.50 uur. Maan op: 5.29, onder: 22.50 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.24 en 16.55 uur, laagwater om 0.13 en 12.44 uur. De bewoners hadden zich geor ganiseerd in het actiecomité 'Scel so moet blijven' en de president in kort geding verzocht staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) te verbieden het gezin uit te wijzen zolang nog niet tot in hoogste in stantie is beslist over een verblijfs vergunning. Als mede-eisers ondertekenden duizend individuele inwoners de dagvaarding. De staatsadvocaat maakte vorige week ter zitting be kend het gezin op 19 juli te willen uitwijzen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie maakte vanmorgen echter bekend eerst een onderzoek naar de gezond heidstoestand van mevrouw Scel so af te wachten. Zij is als gevolg tie. van de spanningen opgenomen in een ziekenhuis. De Amsterdamse advocaat Ha mer deelde namens Scelso mee dat hij een eventueel nieuw kort ge ding in beraad houdt. Voorlopig kan de staatssecretaris volgens Ha mer niet tot uitzetting overgaan, omdat mevrouw Scelso in het zie kenhuis ligt. De vreemdelingenwet verbiedt uitzetting als daar me disch bezwaar tegen is. zocht. Volgens Prins gaat het om Keiler Geister Perl Wein, Rhein Hessen Westhofener Spatlese en Mosel-Saar-Ruwer Klüsseratether Sankt Michael, alle uit 1983. Het bedrijfschap slijtersbedrij- ven in Rijswijk vreest inmiddels dat de in opmars zijnde Oostenrijk se wijnen in één klap van de Ne derlandse markt zullen verdwijnen In Kerkrade Arts zou zich zwart hebben laten betalen EINDHOVEN (ANP) - Op de ver denking dat hij zich zwart heeft la ten betalen, heeft de politie een 41- jarige arts uit Kerkrade aangehou den. De arts zou over een periode van driejaar elke maand zwart vijf duizend gulden hebben gekrégen plus twee personenauto's voor zijn medewerking aan de activiteiten van de stichting Acupunctuur. De ze stichting heeft klinieken in Eindhoven en Venlo. Daarnaast zou hij een vergoeding hebben ont vangen, die wel werd opgegeven. nu vaststaat dat er op grote schaal met sommige soorten is geknoeid. Maar ook andere wijnen zouden wel eens minder kunnen worden verkocht als de schrik er bij het pu bliek eenmaal flink in zit, zo vreest de secretaris van het schap nr. C. A. W. Ultee. Het aandeel van de Oostenrijkers op de Nederlandse wijnmarkt is overigens maar heel klein: vorig jaar zetten zij hier 250.000 liter af, terwijl er in totaal in ons land bijna 220 miljoen liter werd ingevoerd. Dit jaar evenwel werd gemikt op bijna een verdubbeling. Alleen al in het eerste kwartaal werd bijna 120.000 liter hier verkocht. Het drinken van alle Oostenrijk se wijnen wordt door het ministe rie van volksgezondheid nog steeds afgeraden. Voor Duitse wij nen is een dergelijk advies nog niet gegeven. De Consumentenbond heeft laten weten de voorlichting van het ministerie "ver beneden de maat" te vinden. "Volksgezond heid komt niet verder dan de men sen naar de huisarts te verwijzen en te adviseren de flessen wijn in te leveren bij de Keuringsdiensten van Waren", aldus een woordvoer der. PVC opzetzwembad. Met kindermotieven. Makkelijke montage. 0150 cm. Hoogte 25 cm. SOUTH PLAINFIELD (AP) - Zeven Amerikaanse jongeren worden ge rechtelijk vervolgd omdat zij met het kraken van computers geheime informatie in handen hebben gekregen. De zeven hadden onder meer de telefoonnummers achterhaald van de privé-werklijnen van generaals op het ministerie van defensie. Ook ver schaften zij zich toegang tot computers waarin medische en financiële gegevens opgeslagen waren en kraakten zij een computer van een bedrijf dat veel in opdracht van het Pentagon werkt. Verder zouden ze erin geslaagd zijn nummers van credit-cards te ach terhalen, die zij vervolgens gebruikten om stereo-apparatuur en radarde tectors te bestellen bij bedrijven die bestellingen via de computer opne men. De jongeren leèrden hoe ze met behulp van de computer konden stelen door zich toegang te verschaffen tot de zogenaamde 'electronische prikborden' met behulp van telefoonnummers. De zeven jongeren zijn aangeklaagd wegens diefstal, computerfraude en samenzwering en hun computers en software zijn in beslag genomen, aldus officier van justitie Rockoff. Hij zei dat rechercheurs de namen hebben opgespoord van zeker 500 mensen die mogelijk computersyste men gebruikt hebben om zich onrechtmatig goederen en diensten te ver- Koning Boudewijn heeft gis teren de kortste kabinetscri sis uit de Belgische ge schiedenis bezworen. De voltallige regering-Martens blijft aan; verkiezin gen worden twee maanden ver vroegd en tot die tijd zal het parle ment zich beperken tot de behande ling van kwesties waarover de menin gen niet al te zeer uiteenlopen. Wat er uitzag als een welkome cor rectie op de schandalige afloop van het Kamerdebat over het bloedbad in het Brusselse Heizel-stadion, blijkt echter niet meer te zijn dan een sma keloze strijd om politiek gewin. Minis ter Nothomb (binnenlandse zaken), door een parlementaire onderzoeks commissie en een Kamermeerder heid (mede-)verantwoordelijk gehou den voor het Heizel-drama, weigerde zaterdag de consequentie te trekken en uit eigen beweging op te stappen. Vervolgens weigerde het parlement de daad bij het woord te voegen en hem tot aftreden te dwingen en kort daarop legden ook de kritische Waal se liberalen zich bij de afloop neer. De debatten van vrijdag en zater dag bevestigden voor de zoveelste keer het beeld van een parlement dat zichzelf monddood maakt (regeren bij volmacht; kruisraketten die worden overgevlogen nog voordat het parle ment zich erover uitsprak). Ogenschijnlijk leek de ambitieuze vice-premier Gol de critici tegemoet te willen komen, maar inmiddels staat vast dat zijn ontslagaanvrage slechts werd ingegeven door opportunisme. Gol was ter ore gekomen dat de Waalse christen-democraten, be vreesd voor een afstraffing bij de ver kiezingen, dit weekeinde hadden be sloten hun minister Nothomb alsnog te laten vallen. De Waalse liberaal wilde zijn politieke tegenstanders te vlug af zijn en besloot zelf op te stap pen. Hij schreef "mijn vriend" Mar tens een brief, waarin hij benadrukte dat zijn besluit niet bedoeld was om het kabinet in zijn geheel te laten ver dwijnen. Maar Gol is genoeg door de wol geverfd om te hebben voorzien dat zijn daad grote gevolgen zou heb ben. Zijn partijgenoten betuigden steun en de crisis was een feit. In dit licht verdient het besluit van koning Boudewijn om het kabinet te laten voortbestaan sympathie. Gol noch Nothomb hebben hun zin gekre gen. De Heizel-kwestie heeft de posi tie van beide politici verzwakt en de kiezers worden in staat gesteld daar over vrij snel na het zomerreces een oordeel te geven. Het zal de in de opiniepeilingen toch al fortuinlijke po sitie van de Waalse socialisten zeker versterken. Niettemin is het onjuist de hele zaak af te doen als een Waalse twist. Het optreden van premier Martens, zo vastbesloten om een record te vestigen en zijn kabinet de rit onge schonden te laten uitzitten, is allesbe halve overtuigend geweest. Hij gaf er tijdens het debat blijk van lang niet alle feiten over de gang van zaken te kennen. Ook vergewiste hij zich niet van de in Nothombs eigen partij hoog opgelopen ruzie over het aanblijven van de minister. Juist de weerzin van de christen democraten tegenover Nothomb had hem de politieke ruimte gegeven, zich van een minister te ontdoen die, gezien de conclusies van het onder zoeksrapport, niet had mogen aan blijven. Bevreesd als hij was voor een kabinetscrisis, zag Martens daarvan af. Die keuze heeft zijn prèstige zeker verminderd, alle begrip voor een Vlaamse christen-democratische pre mier in een crisis over een Waalse christen-democratische minister ten spijt. Eerder al werden de 51-jarige di recteur van de stichting en zijn 27- jarige vrouw aangehouden. Zij hebben bekend onbevoegd de ge neeskunde te hebben uitgeoefend. Bovendien heeft de directeur toe gegeven dat hij het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor in Den Haag heeft opgelicht voor 90.000 gulden. De nu aangehouden man uit Kerkrade heeft in Eindho ven een huisartsenpraktijk gehad. In Kerkrade had hij geen praktijk meer, aldus de Eindhovense poli- Alleen donderdag, vrijdag en zaterdag. Op alle al afgeprijsde artikelen in de Bijenkorf krijgt u nu, bij het afrekenen aan onze kassa's, nog eens 30% extra korting." Waardoor u vaak nog maar de helft van het oorspronkelijke bedragbetaalt Maarhaastu,wantdit geldt maar t/mzaterdag. En: op isop! Uitgezonderd boeken en platen en bijouterieën uit de collectie Goud Voordeel.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1