Loosdrecht levert gevarieerde jazz Heinrich Böll: een 'goeie' Duitse schrijver Thirlwell naar LVC Popspektakel 'Omroepen moeten sneller van status kunnen veranderen' WOENSDAG 17 JULI 1985 RADIO-TV-KUNST LOOSDRECHT/DEN HAAG (GPD) - Met de uitreiking van de Wessel Ilckenprijs aan jazzgitarist Olaf Tarenskeen zal vanavond het vijfde Loosdrecht Festival beginnen. Het festijn zal een maand duren en diverse activiteiten omvat ten, variërend van moderne jazz tot dixieland en van disco shows tot watersportspektakels. nationaal Loosdrecht Jazzfestival De organisatie mikt enigszins op de belangstelling van waterspor ters die in deze tijd van het jaar rond Loosdrecht massaal aanwezig zijn, en op de bevolking in 't Gooi, maar met name het jazzprogram ma in de eerste week heeft een al lure die een meer nationale belang stelling rechtvaardigt. Want ondanks de overvloed die het nog maar juist afgesloten North Sea Jazz Festival de liefheb bers te bieden had, is in het Inter- Agressieve pop uit Australië LEIDEN - Australië is voor de pop muziek een bron van veel agressie. Birthday Party, Nick Cave en Mid night Oil komen er vandaan. En ook de wieg van Jim Thirlwell stond er. Vorig jaar maakte hij on der de naam Scraping Foetus Off The Wheel de plaat 'Hole', die door de muziekpers met gejuich is ont vangen. 'Een monument, een kol kende massa van louterende waan zin', schreef Muziekkrant Oor. Vi nyl noemde hem 'de meest ge vreesde terrorist van de westerse populaire muziek'. Thirlwell maakt op het ogenblik een korte toernee door Europa en doet daar bij vrijdag het Leids Vrijetijds Cen trum aan. Optredens van Thirlwell (25) zijn nogal zeldzaam. Hij heeft op de planken gestaan met Lydia Lunch, Nick Cave en Marc Almond, maar doet het liefst alles in z'n eentje. Tijdens zijn toernee laat hij zich be geleiden door een geluidsband. In interviews verkondigt hij graag dat hij tijdens optredens nog wel eens door wil slaan en zijn agressie niet in toom weet te houden. Thirlwell sticht graag verwar ring. Daarvan getuigen de vele be namingen waaronder hij naar bui ten is getreden. Hij heeft platen ge maakt als Foetus under Glass, You've got foetus on your breath, Foetus art terrorism en Foetus over Frisco. By optredens noemt hij zich Clint Ruin. Zes jaar gele den kon hij nog geen instrument bespelen, maar dat verhinderde hem niet op zijn platen alles zelf te doen en deze ook te produceren voor zijn eigen platenlabel: Self- Immolition: Geestelijke verwantschap voelt hij met de archtitect Le Corbusier. Thirlwell zegt net als hij fragmen ten en collages te willen gebruiken die de luisteraar uitnodigen dieper in teksten en muziek door te drin gen. Hij combineert zijn harde, cy nische teksten en apocalyptische muziek met uiteenlopende propa- gandabeelden als de swastika, het kruis en het hoofd van Mao. Hij verdedigt dat door te zeggen dat het hem om de macht van deze symbolen over mensen gaat, en niet om de achterliggende ideolo gie. Het optreden in het LVC begint om 23.00 uur. Thirlwell treedt za terdag op in Hal 9 in Rotterdam en zondag in Paradiso, Amsterdam. 1985 een aantal belangwekkende artiesten geprogrammeerd die in Den Haag ontbraken. De organisa tie van het Gooise veel kleinschali ger festival heeft deze programma- mogelijkheden voor een belangrijk deel te danken aan een onenigheid tussen Paul Acket, de grote man van het North Sea Festival, en jazz- impressario Wim Wigt. Deze affaire bracht Acket er toe geen artiesten uit het pakket van Wigt te contrac teren, die daarom nu voor een deel exclusief in Loosdrecht hun op wachting maken. Onder hen zijn de fameuze drummer Art Blakey, alt-saxofo nist Lue Donaldson, tenor-saxofo nist Pharoah Sanders en pianist McCoy Tyner. In deze eerste week zijn verder nog concerten te horen van tenorist Buck Hill, het zigeu nerorkest Waso, het trio Pim Ja cobs met Rita Reys en speciale gast Louis van Dyke plus de Wes- sel-Ilckenwinnaar van vorig jaar saxofonist Toon Roos en fluitiste. Ellen Helmus. Tot slot is er nog ruimte voor een Cubaans jazzor kest. Op de gedrukte programma's staat Arturo Sandoval ingevuld, maar deze orkestleider heeft on langs een blindedarmoperatie on dergaan. Even zag het er naar uit - en dat is nog niet geheel uitgesloten - dat Sandoval, nadat hij op het North Sea Festival verstek moest laten gaan, deze week-alsnog in Neder land zou arriveren. Voor de zeker heid is de organisatie echter op zoek naar een plaatsvervanger en op dit moment wordt de naam van Irakere genoemd, het fabuleuze or kest dat dit weekend in Den Haag een overdonderende indruk ach terliet. Voor de jazzliefhebbers is het op treden van McCoy Tyner en Pha roah Sanders het meest bijzondere. Zij kwamen elkaar tegen in de for maties van de legendarische (en bij veel jongeren nog steeds) toonaan gevende saxofonist John Coltrane. Tyner maakte deel uit van het spraakmakende kwartet met Elvin Jones en Jimmy Garrisson. Kort na de komst van Sanders in de groep vertrok Tyner en maakte Gitarist Olaf Tarenskeen wint jazzprijs URECHT (GPD) - De Haagse jazzgitarist Olaf Tarenskeen (25) is dit jaar winnaar van de Wessel-Ilckenprijs. De door Pim Jacobs in ere herstelde prijs, die jaarlijks tijdens het Loosdrecht jazzfestival wordt uitgereikt, is bedoeld om jong en onbekend talent een duwtje in de rug te geven. De prijs wordt vanavond in Loos drecht overhandigd. Eerdere winnaars van de jazzprijs waren slagwerker Marcel Serierse en saxofonist Toon Roos. daarmee de weg vrij voor het al even spraakmakende kwintet met Alice Coltrané en Rashied Ali. San ders en Tyner noemen hun optre den dat zij samen verzorgen met bassist Avery Sharpe en de beken de drummer Louis Hayes niet voor niets een Tribute to Coltrane. Het programma dat plaats heeft in de Swing Boei in Oud-Loos- drecht ziet er in zijn geheel als volgt uit (aanvang elke avond 20.15 uur): - Woensdag 17 juli: uitreiking Wessel Ilckenprijs plus concerten van zigeunerorkest Waso en het Lue Donaldson kwartet met gast- solist Buck Hill. - Donderdag 18 juli: Tribute to Coltrane met McCoy Tyner en Pha roah Sanders. - Vrijdag 19 juli: vermoedelijk het Cubaans salsa-orkest Irakere. - Zaterdag 20 juli: Trio Pim Ja cobs met Rita Reys en gast Louis van Dyke. - Zondag 21 juli: Art Blakey and The Jazz Messengers. Met als gast Toon Roos plus het Ellen Helmus Kwartet. Laat in de maand zijn in het ka der van het Loosdrecht Festival, discoshows en andere populaire activiteiten te bezoeken en in de eerste twee weken van augustus ligt het accent op dixieland. Dan ook echter op 9 augustus het spec taculaire Zydeco-orkest van Yole Blond en een dag later concerten door Pia Beek en het Harry Verbe- ke Kwartet. Verbouwing muziektempel AMSTERDAM - Nu het uitgaansseizoen is afgelopen en er de komende weken geen concerten zijn in de grote zaal van het Concertgebouw worden er in het kader van de algehele renovatie op trilvrije wijze palen onder de grond aangebracht als nieuwe fundering. De foto geeft een beeld van de werkzaamheden in de muziektempel. (foto Anefoi 1 f 2) 2 l) 3 3) 4 4) 5 5) 6 9) 7 7) 8 (11) 9 (15) 10 (12) 11 (17) 12 (19) 13 6) 14 (20) - I'm on fire - Bruce Springsteen - 19 - Paul Hardcastle - Dancing in the dark - Bruce Springsteen - A view to a kill - Duran Duran - Clouds across the moon - Rah Band - Duel eye to eye - Propa ganda - So in love - Orchestral Manoeuvres in the Dark - Waarom fluister ik je naam nog - Benny Ney- - Axel F - Harold Falter- meyer - Bom in the USA - Bru ce Springsteen - Josephine - Chris Rea - Frankie - Sister Sledge - Love is in your eyes - Gerard Joling - Santa Lucia by night - George Baker Selection 16 (13) - The lady don't mind - Talking Heads 17 8) - You can win if you want - Modern Talking 18 (14) - Spend the night - The Cool Notes 19 (21) - Endless road - Time Bandits 20 (10) - Don't you - Simple Minds 21 (25) - The word girl - Scritti Politti 22 (30) - Kayleigh - Marillion 23 (27) - Suddenly - Billy Ocean 24 (18) - Wasmasjien - Trafassi 25 (34) - Blackstar - Georgie Davis 26 (32) - All cried out - Alison Moyet 27 (40) - Johnny come home - Fi ne Young Cannibals 28 (22) - Kronenburg Park - Frank Boeijen Groep 29 - All fall dwon - Five Star 30 - We don't need another hero - Tina Turner 31 (26) - Danger - The Star Sis ters 32 (35) - Desert moon - Dennis de Young 33 (37) - Mengelmoes - Danny de Munk 34 (31) - She's so in love - The Cats 35 (38) - If you love somebody set them free - Sting 36 (24) - Feel so real - Steve Ar- rington 37 - This is our time - Band of Gold 38 (33) - Toen ik eindelijk alles had - Jan Boezeroen 39 - Life in one day - Ho ward Jones 40 (28) - Letter from my heart - Steve Allen (Stichting Ned. Top 40) BONN (GPD) - In de herfst komt zijn laatste boek uit. 'Frauen vor Flusslandschaft' heet het. Toneel is de Westduitse hoofdstad Bonn, maar wat de gisteren overleden schrijver Heinrich Böll heeft genoteerd, gaat niet over de alledaagse poli tiek, maar over het net van betre kingen en geschiedenissen ach ter de officiële presentaties. Zo is Böll zijn 67-jarige leven lang met literatuur omgegaan. Hij wilde de Duitse werkelijkheid na de Tweede Wereldoorlog beschrij ven en had daarbij geen bood schap aan het zogenaamde uiter lijk, het verschijningsbeeld. Heinrich Böll was bezorgd om de mensen, hij had nooit de angst van de spraakwoordelijke intellectueel om zich bezig te houden met alledaagse proble men, beschreef met voorliefde de wereld van de 'gewone man', en dat in een taal die begrijpelijk moest zijn en dat ook was. De to tale oplage van de werken van de Nobelprijswinnaar voor litera tuur wordt geschat op ongeveer 20 miljoen. De dood van Heinrich Böll is een groot verlies voor de Duitse cultuur. Het kwam niet helemaal onverwacht. Böll is gestorven nadat hij maar nauwelijks uit het ziekenhuis was ontslagen, waar hij een hartoperatie had onder gaan. Bekend was dat de schrij ver al lange tijd vrij ernstig ziek was. Inmiddels hebben alle promi nente persoonlijkheden in West- Duitsland hem met waardige woorden herdacht. Sommigen zeker hypocriet, want Heinrich Böll was omstreden omdat hij nooit bang was zich 'geënga geerd' op te stellen, politieke uit spraken te doen een een werkelijke 'maner' te zijn. door Hans Amesz Toen Böll op 10 december 1972 als eerste Duitser na Thomas Mann de Nobelprijs voor litera tuur kreeg - Herman Hesse en Nelly Sachs waren, toen zij de prijs kregen al geen Duitse staatsburgers meer zei Karl Ragna Gierov, de permanente se cretaris van de Zweedse acade mie, dat zijn meesterwerk 'Grup- penbild mit Dame' de bekroning van een werk was dat een her nieuwing van de Duitse literaire .traditie symboliseerde. Het snel le groeien van een nieuwe gene ratie van schijvers en weten schappers na de jaren van nood, een generatie die bereid was haar taken in het geestelijk leven op zich te nemen, was niet het ge ringste 'Duitse wonder'. Wie Heinrich Böll een paar keer heeft ontmoet moest wel onder de indruk raken van het feit dat hij, waarschijnlijk als een van de weinige Duitsers, het jaar 1945 als een echte bevrijding be schouwde. Nu bestond eindelijk de mogelijkheid om literaire po gingen te publiceren, niet meer onder druk door een twaalfjarige terreur van de nazi's. Er moest een nieuwe taal gevonden wor den, want 'het Duits' was belast. Vandaar dat Böll en zijn vrouw Annemarie lang vertaald hebben om 'voorbeelden' te vinden. Overigens, toen Böll in 1959 zijn 'Billiard um half zehn' publi ceerde, werd er over gediscus sieerd waarom uitgerekend de sergeant Böll, die toch in Hitiers Wehrmacht had gediend, zich het recht aanmatigde zo kritisch met het Derde Rijk om te gaan. Bölls antwoord was dat hij zich tot vertolker van de slachtoffers maakte, daarbij duidelijk ma kend dat daders en slachtoffers vaak, om het plat uit te drukken, in dezelfde boot zitten. Was Heinrich Böll een moraal- apostel? Nee, dat niet, maar in zijn belangrijke literaire werken heeft hij de moraal nooit verge ten. Dus, zeker, iemand die op basis van 'conservatieve waar den' als liefde (geen seksualiteit) familiezin, trouw aan de buren, onvermoeid schreef over een be tere, wellicht utopische wereld. In zijn boeken tijdens de perio de dat Adenauer vele jaren bondskanselier was, uitte hij kri tiek op de herbewapening van Duitsland en de zogenaamde 'noodtoestandswetgeving'. Ook de ontspanning die de door Böll ondersteunde bondskanselier Willy Brandt inzette, benaderde hij niet zonder kritiek. Heinrich Böll was een krachtige strijder tegen de aantasting van de men senrechten in het Oostblok. De prijs voor ontspanning kan nooit het vergooien van de elementaire rechten van de mens zijn. Dus ontving hij Solzjenitsin en Rolf Bierman toen zij 'uitgeburgerd' werden uit respectievelijk de Sowjet-Unie en de DDR. Dus was hij een van de krachtigste pleitbezorgers voor Andrej Sa- charov, en dus schreef hij samen met zijn vriend Lev Kopelev het boek: 'Waarom hebben wij op el kaar geschoten'. „In de jaren vijftig ben ik naar Ierland' gevlucht, ja het was een vlucht", schreef Heinrich Böll zelf. Hij werd voor duivel uitge maakt door conservatieve Duit sers, die het nu eindelijk wel ge noeg vonden dat zij nog altijd het boetekleed moeten aantrekken. Het kan zijn dat Böll daardoor verbitterd raakte. Net als de overleden filmregisseur Rainer Werner Fassbinder heeft Böll ooit laten doorschemeren dat hij difinitief uit Duitsland wilde ver trekken. De overleden schrijver heeft, dat niet gedaan. Gelukkig voor de Bondsrepubliek en - zeker ook - voor vele correspondenten die over West-Duitsland moeten berichten. Want Böll was echt een 'goeie Duitser'. Hij had ook wel redenen gehad om weg te gaan, toen hij bijvoorbeeld in de beginjaren van de Rote Armee Fraktion (RAF) een open brief aan Ulrike Meinhof schreef en la ter in zijn boek 'Die verlorene Ehre der Katharina Blum' de huichelachtigheid van de Duitse 'recht-en-orde'-bureaucraten aan de paal nagelde. Politici van rechts en hielenlikkende schrij vers van het Springer-concern noemden hem toen een 'geeste lijk voorbereider van het terro risme'. Daar heeft hy met succes gerechtelijk tegen geklaagd. Heinrich Böll was altijd bereid zich in te zetten. Hij demon streerde en sprak op de grote vredesdemonstratie in Bonn te gen de Amerikaanse middellan- ge-aftandsraketten. Hij was 's ochtends om vijf uur aanwezig voor de poort van de Amerikaan se basis in Mutlangen om met ve le andere prominenten en niet- prominenten te protesteren te gen de atoombewapening. En hij schreef niet lang geleden een boek 'Bild, Bonn, Boenisch', waarin hij polemiseerde tegen de vroegere regeringswoordvoerder Peter Boenisch, die ooit chef van de Bild-Zeitung was geweest en daar commentaren in had afge drukt. Velen zullen zich Heinrich Böll herinneren als iemand die zeer - zorgvuldig formulerend, met zachte ironie uitlegde wat er volgens hem fout was in de hui dige Bondsrepubliek en de we reld. Heinrich Böll, vorig jaar gefotog-, nieuw boek. De laatste jaren woonde hij in Bornheim-Merten bij zijn zoon René, die een eigen 'geëngageer de' uitgeverij (Iamuv) heeft. De dood door ziekte van zijn zoon Raimund heeft Böll volgens mensen die hem goed hebben bij de presentatie van een gekend, nooit kunnen 'overwin nen'. Zijn eigen dood, voor zover hij wist dat die naderde, zal hem gemakkelijker gevallen zijn in de wetenschap dat er toch een grote, familie leefde in Bornheim-Mer ten. Geen garantie Cremermusical GRONINGEN (GPD) - De ge meente Groningen stelt zich niet garant voor de vijf ton die door de producent van de rockopera 'Ik Jan Cremer', de Stichting Theater Initiatieven Groningen, is aange vraagd. Dat heeft loco-burgemees ter en wethouder van financiën Bert Barmentloo gistermiddag meegedeeld. Wat de gevolgen zijn voor het al dan niet doorgaan van de rockope ra valt nog moeilijk te zeggen. Het is niet bekend of er inmiddels al sponsors zijn gevonden. Volgens Ton Post, directeur van de Dienst Stadsschouwburg/OostëVpoort en secretaris-penningmeester van de producerende stichting, „loopt al les gesmeerd en zijn er wel telefo nische contacten". Duidelijk is wel dat als er geen sponsors worden gevonden de stichting in grote fi nanciële problemen komt. Het is echter nog maar de vraag of het project in dit stadium nog kan wor den gestopt. Er zijn al grote inves teringen gedaan, bovendien zou de relatie met het ministerie van WVC, dat een half miljoen op tafel legde, ernstig wórden verstoord. HILVERSUM (GPD) - Er is veel belangstelling voor het drie uur durende, rechtsstreeks door de te levisie uit te zenden popspektakel dat de NCRV op 10 augustus in het Feyenoordstadion zal houden. De NCRV heeft laten weten dat zij wordt „overspoeld met telefoni sche reacties". In de Kuip zullen voor de NCRV tussen 12.00 en 15.00 uur vele artiesten uit binnen- en buitenland optreden. Met name Billy Ocean en Chris Rea, Frank Boeyen, Time Bandits en André Hazes zijn de nu reeds bekende at tracties. Gratis kaarten voor dit 'Los Vast-spektakel' kunnen schriftelijk bij de NCRV worden aangevraagd; ook zijn ze onder meer te krijgen by de Feyenoord- voorverkoopadressen. Brinkman in interview: AMSTERDAM - Regisseur Pim de la Parra (links) is op het ogenblik bezig met opnamen in Amsterdam voor zijn film 'De Ultieme Hallucinatie'. Peter Faber (op de fiets) speelt Leopold, Jenny Arean is Williede ex-echtgenote. Geheel rechts op de foto cameraman Frans BromeL DEN HAAG (GPD) - Mi nister Brinkman van WVC vindt dat omroepen sneller van status moeten kunnen veranderen. Wanneer een omroep meent op basis van een forse ledenwinst aan spraak te kunnen maken op de A-status, mag die zend gemachtigde niet anderhalf jaar in onzekerheid worden gelaten. De bewindsman heeft zijn ambte lijke top opdracht gegeven om mo gelijkheden voor een kortere en eenvoudiger procedure te onder zoeken. Dit heeft een woordvoer der van WVC gisteravond beves tigd. Zoals bekend heeft Brinkman de aanvraag van Veronica voor de A-status voorlopig afgewezen. In een interview met de Haag- sche Courant spreekt minister Brinkman zich uit voor een soort concessiesysteem „nu bijna ieder een A-omroep is". Daarbij zouden volgens de bewindsman fusies tus sen bepaalde omroepen mogelijk zijn. „Want zo uiteenlopend zijn die indentiteiten nu ook weer niet. Problemen komen er wanneer er Minister Brinkman: systeem nog eens bekijken (foto anp> weer een nieuwe omroep komt. Het wordt langzamerhand erg in gewikkeld, ook door de kleinere zendgemachtigden". Het wordt daarom tijd, zegt de minister, weer eens te kijken naar het hele systeem van A-, B- en C- omroepen. Toen alle omroepen nog groeiden heeft dat systeem ge werkt, maar nu zijn ze langzamer hand min of meer voldragen, aldus Brinkman. 'De Ultieme Hallucinatie' Pim de la Parra maakt nieuwe film

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19