Krakers: niet zonder verzet uit Zuiderkerk Faas in Hdlegom ,ghe]1 is dwars%er niet in problemen 'Plannen gewoon doorzetten' Weinig interesse voor weinig vende 1 z waai er s LEIDSE LAKENFEESTEN Stadhuis versierd met levensgrote imitatie van 'De Staalmeesters' Verboden stoffen Oplossing in zaak-Bobby K&G en A.M. Boekje over kinderopvang Provincie: lager inkomen, minder kans op een huis WOENSDAG 17 JULI 1985 LEIDEN - De krakers in de Zuiderkerk vinden het 'ronduit be lachelijk en je reinste kolder' dat deze kerk moet wijken voor een kantoor. "Het is een uniek gebouw terwijl er in Leiden genoeg kanto ren leegstaan", aldus één van de krakers, die er aan toevoegt dat zij Doorzetten er vooralsnog weinig voor voelen de kerk vrijwillig te verlaten. ïen opknappen en geschikt maken voor theaterstellingen en work shops. Bovendien willen de kra kers een aantal zaaltjes gebruiken als woonruimte. Vorige week werd bekend dat de Haagse projectontwikkelaar Erica bv de Zuiderkerk heeft gekocht en dit gebouw wil slopen om op die plaats een kantoor neer te zetten voor de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg voor noordelijk Zuid- Holland (RIAGG). De gemeente heeft tot dusver positief gerea geerd op het plan en heeft in prin cipe medewerking toegezegd om de nieuwbouw te verwezenlijken. De gereformeerde Zuiderkerk staat sinds 1983 leeg. Het gebouw werd vorig jaar gedeeltelijk ver nield door brand. Begin vorige maand werd het gekraakt door on geveer 20 jongelui die de kerk wil- De krakers willen hun plannen gewoon doorzetten. "Officieel we ten we trouwens niet eens dat Eri ca de kerk heeft gekocht en wil slo pen voor de bouw van een kantoor. We zijn verbaasd dat Erica nog geen contact met ons heeft ge zocht. We hebben in de krant moe ten lezen wat men met de Zuiderkerk van plan is", aldus een woordvoerder van de krakers. Overigens zou de gemeente vol gens de krakers eerst maar eens wat prioriteiten moeten stellen. "Leiden moet geen wereldcentrum worden voor kantoren terwijl de ei gen bevolking niet normaal kan worden gehuisvest. Op die manier is de gemeente niet echt gezond bezig", aldus de krakers. LEIDEN - Van een overdreven drukte was gisteravond nauwe lijks sprake tijdens het vendel- zwaaien op het Stadhuisplein in Leiden. Nog geen honderd mensen waren naar het plein gekomen om dit onderdeel van de Lakenfeesten gade te slaan. Aan het schuttersgilde uit Nu land - want dat nam het vendel- zwaaien voor zijn rekening - lag het niet. Keurig uitgedost in 17de eeuwse kledij, keken zij toe hoe hun gildegenoteti het vaandel hanteer den, daarbij muzikaal onder steund door het geroffel van - ook alweer in fraaie oud-hollandse kos tuums gestoken trommelaars (zie foto Holvast). Alleen kwamen bezoekers die een massaal gezwaai met vaandels hadden verwacht, een tikje bedro gen uit. Toegegeven, de vendel zwaaiers hanteerden hun vaandels heel behendig en het was prachtig om te zien hoe ze de vlaggen met hun handen, ellebogen en zelfs hun knieën beethoudend in de rondte lieten zwieren. Maar tja, ze waren maar met z'n vieren. En zo klein is het Stadhuisplein toch ook weer niet. Er hadden makkelijk twee keer zoveel vendelzwaaiers op het plein gekund zonder dat het ven- delzwaaien op een leuk aangeklede vorm van stokvechten was gaan lij ken. Na hun optreden op het Stad huisplein, begaf het Nulandse schuttersgilde zich naar de Pieters- 15 JULI T/M 3 AUGUSTUS 1985 kerk, alwaar de vendelzwaaiers het openingsnummer verzorgden van het Rembrandtfestival. LEIDEN - In het kader van het Rembrandtfestival, onderdeel van de Leidse Lakenfeesten, werd het Stadhuis gisteren versierd met een naboot sing van 'De Staalmeesters'. Leerlingen van de Rembrandt scholenge meenschap (hoe kan het ook anders?) hadden het levensgrote kunstwerk onder leiding van de lerares tekenen vervaardigd. Het clair-obscur is aardig gelukt, kleurgebruik (groen-blauw) wijkt af van het oorspronkelij ke werk. De Leidse Lakenfeesten vonden gisteren een wat aarzelend begin op de toeristische markt aan de Nieuwe Rijn, die nog slechts een schaars aantal bezoekers trok. Aarzelend schuifelden wat mensen langs de luttele kraampjes, waarachter zich een koopman in heuse hoerendracht carna val?) had verschanst. Ook het terras op de Koornbrug leed nog niet aan overbelasting. De schrale wind onder het dak van de brug maakte het kennelijk weinig aangenaam vertoeven (foto Holvast) LEIDEN - Toen de man zich bij de bode meldde, bleek dat hij voor maar liefst zes mensen de belangen ging behartigen. Zes zaken - wat hadden die mensen gezamenlijk fout gedaan? Met z'n allen naakt in een auto rond gereden, al joelend en toeterend? Nee, het ging om iets minder frivools. De verdachte die een tijdje later voor de rechter stond, was de eigenaar van een veevoe derbedrijf en één van zijn verte genwoordigers had een stof ver kocht waarin een antibioticum zit; een verboden stof. "Dat spul is aan vier klanten verkocht", zei de verdachte. "Hun biggen mankeerden iets en toen dacht mijn vertegenwoordi ger; dan is die stof geschikt. Wat hij vergat is dat je die stof niet zomaar mag verkopen. Alleen als de dierenarts toestemming heeft gegeven, mag het". "Het v/as gelukkig geen hor moonpreparaat", merkte de rechter op. "Maar toch, ook deze stof kan schadelijke gevolgen hebben. Wat u deed, was in elk geval strafbaar". En dat ontkende de verdachte ook niet. Integendeel, dat hij voorkwam - in z'n eentje - bete kende "dat ik me verantwoorde lijk voel en de boete voor m'n re kening neem". Waaraan hij toe voegde dat de fout slechts een maal was begaan, "maar goed ik kan er kort over blijven: het is strafbaar". Boete: 2200 gulden. Van de varkens naar de men sen: ook in één van volgende za ken was er sprake van een be hoorlijk geldbedrag. Het ging niet om een boete, maar om een geldbedrag dat de verdachte de spoorwegen schuldig was. Zo'n drieduizend gulden. Hij moest voor de Leidse kan tonrechter verschijnen omdat hij op 5 september en 22 oktober zonder kaartje in de trein had ge zeten. Waarom hij zonder kaartje reisde? Het ging in die tijd slecht met hem: verslaafd. "Het is nu allemaal achter de rug. Ik heb ook al m'n schulden zo'n beetje afbetaald; alleen de boetes van de spoorwegen blij ven binnenkomen". Waarna hij repte over die drieduizend gul den. Drieduizend gulden; behoor lijk bedrag, zei de officier van justitie. "U zag op een gegeven ogenblik toch wel dat het niet lo nend was om zonder kaartje te door Wim Brands Meende hij het? Laten we even aannemen dat deze jongeman niet stond te liegen en dus inder daad verslaafd was geweest; in dat geval kan de officier van jus- stitie toch weten dat zo'n opmer king - niet lonend om zonder kaartje te reizen- getuigt van niet veel realiteitszin! Elke kaartjesknipper in de trein weet dat geen beroep moet doen op het gezonde verstand van een junkie. Je leert een aap eerder zingen dan datje een jun kie ervan overtuigt dat hij met een kaartje moet reizen. Vijftig gulden boete kreeg deze verdachte overigens. LEIDEN Het hondje Bobby en zijn eigenaresse, mevrouw Van der Zeeuw hebben andere woonruimte gevonden. In de loop van volgende maand kan een gerenoveerd pand aan de Lombokstraat betrokken worden en Bobby zijn tijdelijk adres in Zoeterwoude verlaten. Hij heeft daar vijf maanden geze ten nadat de rechter zijn vertrek uit de Sumatrastraat had bevolen. De buren van mevrouw Van der Zeeuw meenden zoveel overlast van Bobby's geblaf te hebben dat zij de 'zaak-Bobby' begin dit bij de Haagse rechtbank aanhangig maakten. Ze vonden voor hun eis - poedeltje weg - gehoor en me vrouw Van der Zeeuw moest tot haar grote verdriet afstand doen van Bobby. De Dierenbescherming nam het voor haar op en regelde een voorlo pig onderkomen voor het hondje in een Zoeterwouds verblijf. Bo vendien maakte zij een hoger be roep tegen het vonnis financieel mogelijk. Naar verwachting wordt daar eind volgende maand uit spraak in gedaan. Naar aanleiding van een aantal krantenpublicaties kreeg de Die renbescherming veel reacties voor andere woningruimte. Los van de vraag hoe de uitspraak uit zou val len, vond de Dierenbescherming dat er toch iets anders voor me vrouw Van der Zeeuw en haar hondjes Bobby, Rakker en Robbie gevonden moest worden. "De si tuatie was onhoudbaar", aldus zegsman Schouten van de Dieren bescherming. Met medewerking van woning bouwvereniging De Eendracht en de gemeente werd een ander huis gevonden. "Er is gelukkig gepraat met de nieuwe buren en de wo ningbouwvereniging denkt niet dat er nieuwe problemen zullen ontstaan", aldus Schouten. Me vrouw Guldemond, de zuster van mevrouw Van der Zeeuw: "Zet u maar gerust in de krant dat m'n zus er alleen maar béter van is gewor den". Allereerst hartelijk dank voor het stuk en de foto's in de krant. Wij zijn het niet eens met alles wat daarin beschreven staat. Zelf als supporter van Adest Musica mee gegaan naar Kerkrade met drie bussen. Wat moeten de mensen die niet mee waren en dit lezen denken. Is het zo erg in de muziek? Nee hoor, de mensen zijn flink opgezwiept door mevr. Saskia Stoelinga. We weten het toch: muziek maakt ver broedering en geen verloedering. Het lijkt erop dat K&G en Adest Musica (A.M.) elkaar naar het leven staan, maar zo is het niet. Misschien is er wat gezegd door leden van A.M. maar wat zei K&G in Rijnsburg toen ze daar verloren van A.M.? Wij denken ook wel wat, maar dat is de teleurstelling. Toen de bandjes waren gehoord, was de band het met de jury eens. Daarna zei iedereen: we gaan er wat aan doen om over vier jaar weer zo goed mogelijk uit de bus te komen. En ook denken wij dat Saskia heel wat majorettes in een hoek zet waar ze niet horen. Met haar op merkingen over mooie onderda nen en sex-appeal bij de meisjes. Onzin, ze beleven daar heel veel plezier aan en probeer het maar eens, dat draaien met die stokjes. Nee, Saskia daarin ben je goed fout. De meisjes van Axel waren leuke jonge meisjes en geen sexy meisjes. Voor ons was het leuk zo'n groot stuk in de krant met foto's, maar liever korter en schrijven wat je ziet en hoort. Het was spannend met twee bands uit de regio, heer lijk die spanning. De beste in de mars heeft gewonnen. En dé beste in de show ook. Het was voor ons allen een prachtige dag en geen oorlog. Hartelijk gefeliciteerd K&G en A.M. Familie Berghorst Kerklaan 65 Sassenheim LEIDEN - Door een technische fout is gisteren in een aantal kranten de pagina 'Leiden' niet meegegaan. Op pagina 3 ston den nu, in plaats van stads nieuws, berichten uit de kust en bollenstreek. Voor de abon nees die gisteren de Leidse pagi na moesten missen, vandaag alsnog (een deel van) deze pagi na. Het is echter niet uitgeslo ten dat lezers die gisteren wèl de complete stadseditie ontvin gen, voor de tweede maal met dit nieuws worden geconfron teerd. Daarvoor onze excuses. LEIDEN - Een kind verdient een betere opvang dan aan de waslijn te worden opgehangen. Een onzin nige stelling natuurlijk, maar de fo to op een door de Stichting Welzijn Leiden uitgegeven boekje oVer kinderopvang brengt het een met het ander - op een grappige manier - in verband. 'Kinderopvang hoe regelt u dat?' is de naam van deze brochure, waarin een vorig jaar door de SWL gehouden onderzoek staat samengevat. Alle in Leiden aanwezige vormen van kinderop vang - van peuterspeelzaal tot gas touders - worden beschreven. De bedoeling van dit gratis bij de SWL en de kindercentra verkrijgbare boekje is de kinderopvang in Lei den onder de aandacht van een breed publiek te brengen I ri TT*11 Venezolaanse minister over Lago-ramna HILLEGOM - Leon Damen, Tho mas Koemans en Waldo Jansen lig gen er al uit in het mannenenkel- spel B in Hillegom. Dat tekent toch wel de sterkte van het toernooi. Leon Damen verloor van Frank Liefbroer: 7—5, 3—6, 3—6. Laatstge noemde had daarvoor simpel ge wonnen van Mark Post: 6—3, 6—1. Thomas Koemans was eenzelfde lot beschoren als Leon Damen. Hij won wel eerst van Pieter Freriks: 6—1, 6-1, maar daarna trof hij Jan Willem Lugthart en al kon hij in de tweede set sterke tegenstand bie den, de Katwijker pakte de winst met 6-1, 7-5. Met de successen die Lugthart in de afgelopen weken heeft kunnen noteren mag hij nu worden gerekend tot de Leidse B- top. Een resultaat dat hij voor een belangrijk deel dankt aan zijn wil om te winnen. Die wil en zijn ge vaarlijke backhand helpen hem ook tegen technisch sterkere te genstanders vaak over de brug. Waldo Jansen treft het bepaald niet met de plaatsing. In de eerste ronde stuitte hij al op Jan van der Geest uit Voorhout en die wordt met de week beter zoals Jan Wil lem Lugthart in Sassenheim aan den lijve ervoer. Waldo Jansen won met de score 6—4, 6—2. In zijn volgende wedstrijd kreeg hij ech ter te maken met de Duitser Hardy Mans, no. 3 geplaats, en die bleek nog vaster: 4—6, 5—7. Verder kwamen gisteren wel Ben de Jel: 6-3, 6-2 tegen Rogier Liefbroer, Jeffrey Dümpel: 6-4, 6-2 tegen Edgar Schmidt, Freek Tanis: 6-0, 6-3 tegen Peter Bou ten en Marcel van Rijn: 6-4, 6-2 tegen Mark Pullens, die tevoren Ruud Warmerdam in drie sets uit schakelde: 6—3, 4—6, 6—3. Stefan Faas blijft sterk en solide tennissen. Natuurlijk kwam ook hij gisteren niet in de problemen. Peter Vloeiberg uit Hoofddorp was kansloos: 6—4, 6—3 voor Faas. Bij de vrouwen in B kwam de er varen Jannie- Kaaien na een vlot verloren eerste set: 1 -6. in de twee de set erg dicht in de buurt van Wil den Hollander maar die gaf in het heetst van de strijd geen krimp: 5-7. Hoe geweldig Christel Ver- woert is vooruitgegaan bleek in haar wedstrijd tegen Evelien Krul. De no. 2 van de O.L.T.C. die tot nu toe nog geen acte de présence heeft gegeven in het Leidse toernooien- circuit, kon maar twee spellen op haar naam brengen: 6—1, 6-1. Ju liette Grimbergen smaakte einde lijk weer eens het zoet van de winst: 6-1, 6-3 tegen Marlies Al- bers. Misschien dat zij met deze winst haar zelfvertrouwen weer kan opvijzelen. Want tennissen kan ze best. Brigitte van der Maarel had teveel vaart en was te vast voor Marlies van Balen: 6-3, 6-0. Uitslagen: M.E.B. W. Tast - R. Booy 4-6, 3-6; F. Groenen - A. Versteeg 6-2, 6-1; J. Ytsma - R. van Splunter 6-2, 6-1; F. van Trigt - O. van Paridon 6-4, 6-3; P. Vloeiberg E. Zimmer- 6—1; M. Glastra - D. Hielkema 1-6, 2-6. V.E.B.: J. Rollka - J. Paauw 6-1, 6-4; M. Frans - M. Verdegaal 4-6, Ubink - S. Strater 6—1, 6—1; O. ridon - J. v.d. Linden 7-6, 6-4; S. v.d. Mark J. Ruigrok 6—2, 6—4; S. v.d. Mark - G. Clas 6—1. 6-2; R. Liefbroer - M. van Maren 7-6, 6-1. V.E.C.: M. Frans (no. 1) - Carien van der Meer 6-7, 7-6, 1—4 (M. Frans geeft op door enkel blessure). Toernooi Alkemade, uitslagen. M.E.C.: F. van Neteren - W. Renee 3-6, 6-7; M. Lolling - M. van Galen 7-6, 6—4; R. Hins E. Rooderkerk 7—5, 6—1; H. v.d. Berg - O. Quineau 7-5, 6-1; H. van Offeren (no. 4) M. Nattke 5-7. 3-6. V.E.C.: W. Versteeg - Corien Roo derkerk 6-0, 7-5; Veronique van Rui ten Laura Paling 6—0, 6—2. M.E.D.: P. v.d. Meer - J. van Reeuwijk 6-4, 6-1; E. Heesterlink - R. Kuypers 7-6, 7-5; F. Rotteveel A. v.d. Sar 6—0, 6—0; S. van Meeteren G. Straver 4-6, 1—6; Udo Padding - L. Zandvliet 6-2, 6—1; L. van Wijk - R. v.d. Zalm 6-7, 6-2, 7—5; O. Quineau M. Hogeboom 6—1, 6-1 FRANK BONTE. DEN HAAG (ANP) - De lotto afgelopen weekeinde heeft een van de hoofdprijs opgeleverd. De prijs voor de enige deelnemer met zes juiste voorspellingen bedraagt bijna 370.000 gulden bruto. De uitslag van lotto 28 is: eerste prijs: 1 winnaar, bruto f369.061,80; tweede prijs: 3 winnaars, bruto f50.000,00; der de prijs: 87 winnaars, bruto f 1.752,50; vierde prijs: 4207 winnaars, f36,20; vijf de prijs: 62.041 x f5,00 In het cijferspel was geen gegadigde voor de hoofdprijs, de tweede prijs zal een keer worden uitgekeerd. CARACAS (GPD) De toekomst van de Shell-raffïnaderij op Cura cao blijft onduidelijk. De bespre kingen tussen onder meer premier Lubbers, Antilliaanse afgevaardig den en de Venezolaanse president Luschini en gesprekken met de Shell-top hebben nog geen resul taat opgeleverd. De technische be sprekingen zijn gisteravond laat af gebroken. De Nederlandse minister-presi dent sprak drie en een halfuur met de Venezolaanse minister van olie zaken Hernandez Grisanti. Hij wei gerde echter na afloop een verkla ring voor de pers af te leggen. De persconferentie, die in eerste in stantie gistermiddag was belegd, is inmiddels voor de tweede keer voor onbepaalde tijd uitgesteld. Hernandez Grisantie zei dat hij de president eerst op de hoogte zou stellen van de conclusies. Minister- (Van een c verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Mensen met la ge inkomens komen in Zuid-Hol land slecht aan de bak met huis vesting. Er wordt voor deze inko mensgroep te weinig gebouwd. Hun kansen om te verhuizen zijn ook veel kleiner omdat er te wei- ning doorstroming is. Aldus de Provinciale Planologi sche Dienst (ppd)in het rapport 'Nieuwbouw in 1985, een woning voor wie?'. De dienst komt tot de conclusie dat er in de toekomst minstens 25 procent meer woning wetwoningen gebouwd moeten worden en dat in de koopsector de nadruk moet liggen op de goedko pe premie-A woningen. Volgens de ppd toont een vergelijking tussen de cijfers uit het rapport en het door het rijk vastgestelde nieuw- bouwprogramma aan dat er te wei- ning woningen in de sociale sector worden gebouwd om aan de vraag te voldoen. Met name wordt er een te groot accent gelegd op de koop sector. Dat heeft tot gevolg dat zelfs als er dit jaar voldoende hui zen worden gebouwd, er onvol doende aansluiting tussen vraag en aanbod op de deelmarkten is. Con sequentie hiervan is dat er een te kort op de deelmarkt voor de lage re en middeninkomens (van 1900 tot 3500 gulden) is en een over schot dus leegstand op die voor de hogere inkomens (boven 3500 gul den). In de Leidse regio blijkt voor 1985 17 procent van de woningzoe kenden die niet aan bod komen een lager inkomen te hebben. Voor de middeninkomens is dat cijfer 65 procent en voor de hogere 18. In Alphen aan den Rijn zit 31 procent van die woningzoekenden in de la gere inkomensgroepen en 64 pro cent heeft een zogenoemd midden inkomen. Vijf procent van de men sen die dit jaar een huis hadden willen hebben, maar hierin niet slaagden, heeft een hoger inko- president Lubbers zal daarna nog een gesprek hebben met president Jaime Lusinchi. Het is niet duidelijk waarop de besprekingen nu vastzitten. De Ve nezolaanse minister van buiten landse zaken Consalvi zei dat de Koninklijke Shell-groep, die verte genwoordigd is door de Londense directeur Bob Hart 'uiterst moei lijk doet'. Shell stelde zich in eerste instantie tamelijk soepel op ten aanzien van de Venezolaanse eis dat de multinational de grootste verantwoordelijkheid moet blijven dragen voor de raffinaderij. Gister avond leek dit punt het belangijk- ste struikelblok. Mogelijk is het probleem ook in de financiële regeling die een ren dabel functioneren van de Shell- raffinaderij moet garanderen. Via een zogenoemde vangnet-regeling zouden verliezen van de raffinade rij, die ontstaan door al te grote schommelingen in de prijs van de ruwe olie, gedeeltelijk worden op gevangen door Venezuela. Vene- zuela heeft namelijk belang bij het voortbestaan van Shell Curacao als afnemer van zijn ruwe olie. SCHUTTER (ANP) - De Nijmeegse politie heeft vannacht een 34-jarige inwoner aangehouden die in het wilde weg schoot met een jachtge weer geladen met hagel. De man werd rond half vier op het dak van een parkeergarage aangetroffen. Toen twee politieagenten en twee marechaussees hem benaderden schoot hij gericht op de mare chaussees. Kennissen van de schutter wisten de man daarna zover te krijgen dat hij weer naar beneden kwam. Op straat gaf hij zich over aan de politie. Volgens een politiewoordvoerder is nog niet bekend wat de aanleiding was van de schietpartij. Zes jongeren aangehouden voor mishandeling vakantiegangers RENESSE (GPD) - In de Zeeuwe badplaats Renesse heeft de rijkspolitie heeft gis ternacht zes jongeren aange houden wegens mishandeling van vakantiegangers, vernielin gen en het bezit van handwa pens. Justitie beraadt zich over snelrecht voor de zes arrestan ten. Een 18-jarige Westduitser werd gisteren het land uitgezet. Hij had een jongeman uit Wes- terschouwen na een ruzie om een meisje afgetuigd. Het slachtoffer liep een bloedneus en twee dichtgeslagen ogen op. Ook andere Westduitse en Hol landse vakantiegangers deel den elkaar rake klappen uit. De rijkspolitie greep in na een aangifte van een 19-jarige Papendrechter wegens mis handeling. Daarop werden een 16-jarige en een 17-jarige Rot terdammer ingerekend. Het tweetal had verscheidene men sen, onder wie de eigenaar van een horeca-bedrijf, met stilet to's bedreigd. Een toerist moest^ zich met letsel ten gevolge van vuistslagen in het gelaat door een arts laten behandelen. Wegens vernieling van enke le nieuw geplaatste lichtmasten werden voorts drie inwoners van Tholen aangehouden en in gesloten. Tenslotte bekeurde de politie drie mannen wegens mishandeling van een Braban der, die had geweigerd om een door hem gekocht broodje aan zijn belagers af te staan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10