'Groenboek kost werkgelegenheid' Een 'belediging' van een edel spel Prijs voor deelneming conferenties naar draagkracht Reportage EG-commissaris Andriessen is 'blanke onschuld' kwijt Achtergrond PAGINA 8 DINSDAG 16 JULI 1985 BRUSSEL - Toen hij zes maanden geleden Europees landbouwcommissaris werd, was hij naar eigen zeggen 'de blanke onschuld' op landbouwgebied. Agrarisch Euro pa denkt daar inmiddels heel anders over. Frans Andriessen heeft het voorbije half jaar gebruikt om met de ijver van een nieuweling te werken aan een drastische hervorming van het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap. Als Andriessen zijn zin krijgt gaat binnenkort de bezem door de 25 jaar oude gemeenschappelijke landbouwpolitiek. De noodzaak tot hervorming is groter dan ooit. De tien miljoen Europese boeren produceren meer graan, melk en tal van andere produkten, dan zij kunnen afzetten. De Europese opkoopregelingen en garantieprijzen die voor die overschotten worden betaald kosten de EG miljarden. Een probleem dat alleen maar erger wordt, wanneer de EG volgend jaar wordt uitgebreid met Spanje en Portugal en er in een klap vijf miljoen, ook overproduce- rende maar veelal arme boeren bü komen. Tweederde van de hele Europese begroting wordt opgeslokt door de landbouwuitgaven, terwijl er in Europa toch wel meer secto ren zijn die het moeilijk hebben. De EG moet echter net als de tien/twaalf lidstaten de tering naar de nering zetten. door Hans de Bruijn In de voorbije decennia leek voor de boeren de Europese geldboom tot de hemel te groeien. De landbouwprijzen ste gen en het mede daardoor teveel geproduceerde kon men via de 'interventie' van de EG toch wel tegen een gegarandeerde prijs kwijt. De boterberg, melkplas sen en volle graanschuren waren het gevolg. Anno 1985 worden van de geldboom de takken ge snoeid. De overproduktie moet worden ingedamd. Zo kent de melksector zijn produktiequota en de algemeen verfoeide super heffing op teveel geproduceerde melk. Maar dat is niet genoeg. Groenboek Op voorstel van Andriessen heeft de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, afgelopen week zijn goedkeuring gehecht aan een 'Groenboek' waarin de CDA-politicus zijn - in zes maanden verworven vi sie op de toekomst van het EG- landbouwbeleid heeft vastge legd. Een ronduit controversieel stuk, dat de komende maanden de toch al niet rustige Europese landbouwwereld danig in beroe ring zal brengen. Ook in de com missie zelf heeft Andriessen de nodige weerstanden moeten overwinnen. Er moest zelfs over de inleiding van het 'Groenboek' worden gestemd, een zeer uit zonderlijke gebeurtenis in de Andriessens ideeën komen kortweg op het volgende neer: de landbouwprijzen moeten de komende jaren zoveel mogelijk bevroren worden of zelf ver laagd. Boeren die daardoor in fi nanciële moeilijkheden raken, komen in aanmerking voor inko menssteun. Een simpele, maar tegelijk ingrijpende benadering. Want prijsmaatregelen zijn in de boerenwereld net zo impopulair als produktiequota en superhef fingen. Drie maanden geleden nog demonstreerden duizenden boeren in Luxemburg juist voor hogere prijzen. Bovendien zal Andriessens plan ook kunnen leiden tot ver mindering van de agrarische werkgelegenheid. Zijn doelstel ling is echter 'het bieden van reë le toekomstperspectieven aan een zo groot mogelijke agrari sche bevolking'. Omweg Produktiebeperking via prijs verlaging en niet via produktie beperking, het lijkt een omweg. De vraag is dan ook waarom prijsverlaging een betere metho de is dan het vaststellen van pro- duktie-quota, zoals bij melk en suiker gebeurt. Andriessen: "Wij willen een op de markt georiën teerd beleid. Dat betekent dat je zo min mogelijk moet ingrijpen in de spontane produktiebeslis- singen van ondernemers, die vaak een lange termijn beslaan. Ons prijsbeleid was in het verle den onvoldoende marktgericht. Dat had te maken met de nieuwe produktietechnische ontwikke lingen van dat moment en met de toen schijnbaar onbegrensde financiële mogelijkheden. Het gevolg was een grote overpro duktie in de verschillende secto ren. Wat wij nu proberen te doen is met dezelfde middelen die ont wikkeling weer terugdraaien". "We erkennen dat dat inko mensproblemen kan opleveren. Soms omdat mensen het echt he lemaal niet meer kunnen bijbe nen en daarom aanspraak moe ten kunnen maken op steun. Soms omdat mensen op termijn gezien het wel kunnen volhou den maar nu even door het dal heen moeten. Dan kan je je tijde lijke steun voorstellen, zoals dat in het bedrijfsleven ook ge beurt". De eerste groep zal in de visie van Andriessen stoppen met het boerenbedrijf en krijgt net zo lang steun tot zij in de sociale ze kerheid van hun land terecht kunnen. De tweede categorie krijgt uit de EG-kas een tijdelijke aanvulling op het door de lagere prijzen gezakte inkomen. Verkeerd Quota zijn volgens Andriessen het verkeerde middel. "Zij zijn niet marktgericht, bevriezen de bestaande toestand en sluiten startmogelijkheden voor nieuwe ondernemers vrijwel uit. Quota leiden bovendien vrijwel onher roepelijk tot volstrekte nationali sering van het beleid. Dat staat haaks op de gemeenschappelijke markt die we voor landbouwpro- .dukten proberen te bewerkstelli gen". "Bovendien betekenen quota nog geen vrije prijzen. Er worden immers altijd meer quota vastge steld dan strikt noodzakelijk is. Kijk maar naar de melk: de con sumptie is zo'n 82 miljoen ton, maar de quota zijn vastgesteld op 98 miljoen ton. En we hebben de grootste moeite gehad om daar zelfs maar een miljoen van af te halen". Hoewel er volgens Andriessen 'heel weinig mensen zijn die qou- ta verdedigen' blijven de be staande suiker- en melkquota voorlopig intact. "De melkquota regeling (met superheffing) is in principe voor vijf jaar afgespro ken. We hebben er dit jaar wat aan gesleuteld, en doen dat vol gend jaar wellicht opnieuw. Zo zullen wij een voorstel doen voor een opkoopregeling voor melk quota, om het aantal geprodu ceerde tonnen verder terug te brengen. We zullen over twee jaar over de ervaringen met de melkquota rapporteren, en dat zal medebepalend zijn voor be sluitvorming over toekomst van het systeem. Ik persoonlijk ga er niet van uit dat wij met dat sys teem zullen blijven doorgaan. Maar sommigen vinden dat idea listisch". Stringent Hoofdelement van het Euro pees landbouwbeleid blijft een strakke prijspolitiek. Hoe 'strin gent' een 'stringent prijsbeleid' is, valt niet in algemene termen vast te leggen, aldus Andriessen. De melkprijs bijvoorbeeld mag dit jaar 1,5 procent stijgen 'ter wijl nul verdedigbaar zou zijn ge weest'. De graanprijs zal echter fors moeten dalen. Graan kost dank zij de prijsgaranties in de EG zo'n 20 procent meer dan el ders op de wereldmarkt. De ex portsubsidies, die het de boeren ondanks die hoge prijs mogelijk maakt toch te exporteren, zitten vooral de Verenigde Staten, 's werelds graanschuur, dwars. Andriessen heeft oog voor die kritiek en wil dat de graanprijs 'toenadering zoekt' tot de prijs op de wereldmarkt. Een daling dus van 20 procent in vier, vijf jaar. Maar hoe realistisch is die wens, als we zien dat West-Duits- land de EG bijna in een crisis stortte omdat het dit jaar 1,8 pro cent verlaging absoluut onaan vaardbaar vond? Andriessen is daardoor echter niet afgeschrikt. Het aanvanke lijke voorstel was een verlaging met 3,6 procent. Die 1,8 procent was een politiek compromis, om de Duitsers tegemoet te komen. Alle andere negen lidstaten wa ren het daarmee eens. Zonder de dreiging van het Duitse veto, zou er wellicht zelfs een grotere ver laging uit de bus zijn gerold, ge looft hij. Dat nu maatregelen in de inko menssfeer voorgesteld worden om de harde klappen op te van gen,. zou de discussie volgens hem aanzienlijk moeten verge makkelijken. Hij wijst er boven dien op dat de boeren op de markt als gevolg van allerlei ex terne factoren over het algemeen Andriessen: 'We wilen een zo groot mogelijk deel van de boeren i reeël toekomstperspectief bieden(foto g toch al een lagere prijs krijgen dan die welke officieel in Brussel wordt voorgesteld. "Buiten de Gemeenschap wordt veel meer waarde gehecht aan het niet meer geven van prijsverhogingen voor de mini male kwaliteit van bijvoorbeeld baktarwe dan aan die 1,8 pro cent. Vooral de VS kijken daar met argusogen naar. Die maken ons tóch al de zondebok voor al les wat er fout is in de landbouw wereld". Controversieel Andriessen noemt zijn eigen voorstellen controversieel. Hij wacht in Brussel rustig de stor men van kritiek af, die de boe- renorganisaties de komende tijd ongetwijfeld over het 'Groen boek' zullen uitstorten. De vraag is dan ook hoe het staat met de maatschappelijke aanvaardbaar heid van de Commissie-ideeën. "De maatschappelijke aanvaard baarheid moet natuurlijk onder deel zijn van een langere termij n- beleid. Maar dat is geen eenzijdig proces. Die kan worden bevor derd door goede voorlichting, door contacten met de betrokke nen, door een evenwichtig be leid". Andriessen wil daaróm ook dat de komende maanden over het 'Groenboek' een soort brede maatschappelijke discussie wordt gevoerd. De landbouwor ganisaties, het Europees Parle ment en alle betrokkenen krij gen de kans hun zegje te doen. De meesten daarvan zijn er vol gens Andriessen ook van over tuigd, dat doorgaan met het hui dige beleid ongewenst is. Maar wat als de landbouworga nisaties de ideeën van de Com missie afwijzen? Andriessen: "Ik ben niet zo pessimistisch. Maar ^iemand zal ooit de Commissie ervan kunnen weerhouden zijn analyse te maken en daarop een eigen beleid te baseren". - Confrontatie dus? "Je moet niet uitsluiten dat be paalde maatregelen die noodza kelijk zijn grote weerstanden zul len oproepen. Dat zullen we dan in de ministerraad wel merken. Die ministers zijn heel gevoelig voor wat er buiten gebeurt. Maar niet alleen daar: ik behoor ook tot een politieke partij die in het Europees Parlement een rol speelt. In die zin heb ik wel dege lijk ook een achterban om reke ning mee te houden. Wat ik ech ter niet begrijp is dat men mij momenteel allerlei verwijten naar het hpofd slingert, terwijl de laatste 25 jaar al 60 procent van de werkgelegenheid in de agrari sche sector is verdwenen. En dat was dan ten tijde van een veel minder strak prijsbeleid". Andriessen geeft toe dat ook zijn voorstellen banen kunnen gaan kosten. Hoeveel zal per sec tor verschillen. Het beleid is ech ter gericht op het handhaven van een zo groot mogelijke, maar bo venal gezonde' bedrijfstak. "In het verleden is a - grote exo dus weinig gedaan. Wij willen in elk geval voorkomen dat ons be leid tot een nieuwe uittocht leidt. Daarom willen wij ook zoeken naar nieuwe afzetmogelijkheden voor landbouwprodukten. Ver der zullen we heel serieus moe ten zoekeh naar vervangende werkgelegenheid in de landelij ke sector, zoals bijvoorbeeld in het toerisme. We hopen met die mix van mogelijkheden de werk gelegenheid voor een heel groot deel te kunnen behouden, maar helemaal zal dat niet mogelijk zijn". Is er bij dit beleid straks nog plaats wor de kleine boer? And riessen: „Ik denk het wel. Als we een goede infrastructuur tot stand brengen en een goede re gionale integratie, dan kan ook de kleine boer straks aan een re delijke living komen". Schaken kan óók met z'n driëen BLEISWIJK (GPD) - "Ik heb er eens Jan-Hein Donner, je weet wel, die schaakgrootmeester, over ge beld. Die werd zo kwaad, hij kroop zowat door de telefoon. Een beledi ging voor het edele schaakspel noemde hij het". Smaken verschil len, want een schaakspel datje met zijn drieën kunt spelen kan juist heel leuk zijn. Of het ooit zal door breken, is vers twee. Dat hangt voornamelijk af van de 51-jarige Gerard Buitendorp, de man achter het ontwerpbureau Van der Laken in het Zuidhollandse Bleiswijk. door Bas Hoppel Het is wel even wennen, behalve de bekende witte en zwarte stuk ken staan er ook rode pionnen, lo pers en torens op het bord. De spel regels zijn nagenoeg hetzelfde. De enige afwijking is dat alle konin ginnen op een wit veld staan. Afin 1977 introduceerde Buiten drop het spel, dat oorspronkelijk bedoeld was als grap voor een re clamebureau. "Dat bureau wilde ons eigenlijk een onmogelijke op dracht in de maag splitsen. Het heeft drie maanden inspanning ge kost, toen waren we eruit. Ze had den er helemaal niet op gerekend dat we ermee voor de dag zouden komen". De vinding is gedaan door een van de vele freelance-medewer kers van het Bleiswijkse bedrijf, een zekere Thomas. Bij het ontwer pen en het wereldwijde patent dat erop is aangevraagd, ontdekte Bqi- tendorp dat Thomas niet de eerste was die een poging had gewaagd. "Tot mijn stomme verbazing had een Fransman al in 1900 iets soort gelijks bedacht. Er liggen zeker honderd patent-aanvragen. De meest waanzinnige borden zijn daarbij. Een Duitser die een nieuw schaakstuk introduceert: de kardi naal. Die zou moeten voorkomén dat er twee tegen één spelen. Dat soort fratsen, maar ze zijn allemaal vastgelopen op het midden van het bord". Buitendorp omzeilde die klip handig. "Je begint met drie halve schaakborden tegen elkaar aan te schuiven", zo legt hij uit. Dan ont staat er in hqt centrum een pro bleem omdat zes velden tegelijk bij elkaar komen. Rare dingen kun nen het gevolg zijn. Een loper op een zwart veld zou plotseling ver der gaan op een wit. We hebben dat in feite heel simpel opgelost door een soort driehoekje uit te snijden. Zo'n vondst als ooit ook de uitvin ding van het wiel is geweest", zegt Buitendorp. Opletten Het is dubbel opletten bij dit schaakspel. Niet alleen omdat je van twee kanten kunt worden aan gevallen, maar ook door de afwij- kendé vorm van het bord en die van de grote en dan weer kleinere vakken. Buitendorp: "In het begin word je een beetje dronken omdat je om een hoekje kunt aanvallen. Ik zeg wel eens: je moet dit spelen als je een borrel op hebt". Jammer genoeg is Trio Chess, het wettig gedeponeerde handels merk van het spel (nog) niet in de winkel te koop. Buitendorp: "We zijn er financieel niet sterk genoeg voor. Om het spel betaalbaar te houden zou je er tussen de 10.000 en 20.000 van moeten laten maken. Als je uitgaat van een winkelprijs van 70 tot 80 gulden en een inkoop prijs van rond de 40 gulden loopt dat in de honderdduizenden gul dens. Die moeten eerst betaald worden en dat hebben we gewoon niet". Als relatiegeschenk bestelde de Kamer van Koophandel in Gouda begin dit jaar enkele honderden spellen. Op een vakbeurs werden die aan zakenrelaties weggegeven. Buitendorp: "Het was een enorm succes. Het was zo populair dat er een bewaker bij moest komen staan om te voorkomen dat ze zou den worden gepikt". Aangemoedigd door dit succes heeft Buitendorp geprobeerd het spel te verkopen aan Rusland, het schaakland bij uitstek. De Russi sche handelsvertegenwoordiging in ons land zag er echter helemaal geen brood in. "Ik kreeg te horen dat Rusland haar buiten toe wel een schaakland is, maar dat de meeste Russen zich suf spelen aan domino". Een poging om door te breken in de Verenigde Staten lijkt meer kans van slagen te hebben. Met een Amerikaanse importeur zijn al contacten gelegd. Als deze besprekingen gunstig aflopen zal het spel ook in eigen land worden geïntroduceerd. "Een spel maken is absoluut een vak". benadrukt Buitendorp. „Maar als je me nou vraagt waar aan een succesvol spel moet vol doen, weet ik het niet. Er is natuur lijk een aantal elementaire eisen: de spelregels moeten niet te lang en ingewikkeld, maar kort en dui delijk zijn. Stel dat het schaakspel nog niet was uitgevonden en dat er nu iemand mee op de proppen kwam. Je zou het aan de straatste nen niet kwijt raken. Het zou afge keurd worden. Spelregels zijn daar veel te moeilijk voor en het spel zou te duur zijn. Geen enkele spel- lenfabrikant zou met zo'n nieuw spel voor de dag durven komen". Gerard Buitendijk (rechts) e zen borrel op hebt'. Bezoekers van conferenties van het Toerustingscentrum van de Gereformeerde Kerken in Leusden kunnen in het komende seizoen zelf de prijs voor hun deelneming bepalen. Zij kunnen kiezen uit een prijs van 19 en 24 gulden. Dat blijkt uit het nieuwe pro grammaboekje, waarin het Toe rustingscentrum zijn conferen ties in het seizoen 1985/1986 op een rijtje zet. Een staflid zei hier over: "Steeds vaker hoorden wij, dat onze prijs in combinatie met de reiskosten voor belangstellen den een bezwaar ging vormen. Daaraan zijn we nu iets tege moetgekomen met een prijs voor mensen die financieel niet zo draagkrachtig zijn". Er komen in het nieuwe sei zoen weer themadagen voor ge meenteleden, (jeugd)ouderlin- gen, diakenen en predikanten. Thema's zijn onder andere: eu thanasie en pastoraat (naar aan leiding van het synoderapport), tweeverdieners en bijstands vrouwen, 'pop horen en zien' (speciaal bedoeld voor jeugdou- derlingen) en 'speels geloven'. In totaal heeft het Toerustingscen trum voor het komende seizoen een aanbod van zo'n dertig con ferenties. (Het programmaboekje is ver krijgbaar in Leusden, postbus 202, 3830 AE, telefoon 033- 943244). Splitsing. De classis Harder wijk van de Gereformeerde Ker ken wil, dat de 'particuliere' (pro vinciale) synode van Gelderland wordt gesplitst. De kerkorde maakt splitsing mogelijk als er binnen het ressort van een parti culiere synode meer dan zes clas ses zijn. Gelderland (met ruim 100.000 gereformeerde kerkle den) heeft er zeven. Noord^Hol- land (93.000 leden) telt ook zeven classes en heeft twee synoden (Oost en West). Gezien de stimulerende, advi serende en coördinerende taak van de provinciale synode mag de afstand (niet alleen geogra fisch bedoeld) tussen de plaatse lijke kerken en hun ressort niet te groot zijn, zo motiveert de classis Harderwijk haar verzoek. Bovendien is een brede verte genwoordiging van de kerken in de generale synode - die wordt gevormd uit de veertien regiona le synoden in het land in het algemeen belang van de kerken. De classis Harderwijk heeft de andere classes in Gelderland ge vraagd, vóór de najaarsvergade ring van de provinciale synode op het verzoek te reageren, zodat de zaak zo spoedig mogelijk aan de generale synode kan worden voorgelegd. Lekkend dak. Een niet vak kundig uitgevoerde gootcon structie is er de oorzaak van, dat het dak van de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen - die pas tien jaar geleden onder toezicht van Monumentenzorg geheel werd gerestaureerd - op zes. plaatsen lekt. In plaats van een verdiepte is een vlakke gootconstructie toe gepast, met als gevolg dat bij re gen en een bepaalde wind het water zich door de scheidings naad tussen leien en goot heen- perst en zich in de kerk natte plekken gaan vertonen. De veranderingen aan deze on deugdelijke gootconstructie zijn begroot op f. 60.000. Om hogere kosten in de toekomst te vermij den, wil de kerkvoogdij zo snel mogelijk van het probleem af. Een architect is aangesteld om de restauratie te begeleiden. Hillegom. De gereformeerde kerkeraad van Hillegom heeR zijn predikant, ds. R. E. van der Wal, ingaande 13 juli een verlof periode van maximaal een jaar verleend. Hij is in die tijd onthe ven van al zijn ambtelijke taken. - Ds. D. Biesma (69) hoopt op woensdag 28 augustus afscheid te nemen van de christelijke ge reformeerde kerk van Hillegom met een dienst in de hervormde of gereformeerde kerk. Op zater dag 31 augustus van 4 tot 6 uur is er een afscheidsbijeenkomst in het 'Maartenshuis'. Ds. Biesma, aan wie met ingang van 1 sep tember op de meest eervolle wij ze emeritaat is verleend, gaat wo nen in Hoogeveen. Evangelist in Leiden. De Hervormde Bond voor Inwendi ge Zending op Gereformeerde Grondslag wil in Leiden voor een periode van drie jaar een evangelist aanstellen, geheel zonder kosten voor de hervorm de gemeente. Met het bestuur van de centrale kerkeraad is overeengekomen, dat deze evan gelist gaat werken in de Mare- wijk en de wijk Kooi-Pniël. Een benoemingscommissie van negen personen (drie van de bond zelf, twee van Kooi-Pniël, twee van de Marewijk en twee van de centrale kerkeraad) zal de sollicitanten voor deze functie beoordelen, waarna de centrale kerkeraad een van hen benoemt. Als alles vlot verloopt, zou een aanstelling al in oktober moge lijk zijn. Joost Reuten (Bussum), hoofdinspecteur bij* het onder wijs voor volwassenen en het vormingswerk voor jonge vol wassenen, is benoemd tot voor zitter van het stichtingsbestuur .van het progressieve katholieke weekblad 'De Bazuin', als opvol ger van dr. J. Tans, die sinds 1967 voorzitter van het bestuur is ge weest. Reuten (54) was lid van de orde der Augustijnen en werkte als pastor in Amsterdam, maar kwam bij de KRO-tv toen hij in het huwelijk was getreden. Aan het eind van de jaren 60 kreeg hij bekendheid als een van de lei ders van de progressieve pri cs- tergroepering 'Septuagint'. Waarschuwing. De rooras- katholieke bisschoppen van Ja pan hebben de gelovigen ge waarschuwd voor activiteiten van de 'Verenigingskerk' van de Koreaan Moon. "Ook al noemt de Verenigingskerk zich graag christelijk, de leer van deze sekte is geheel tegengesteld aan die van de Rooms-Katholieke Kerk", zeggen de bisschoppen in hun waarschuwing. Aartsbisschop Shirayanagi van Tokio verklaarde, dat de be weging van Moon geen partner is in het oecumenische gesprek. "In het kader van deze dialoog onderhoudt de Japanse rooms- katholieke Kerk een intensief contact met de andere kerken en ook met niet-christelijke groepe ringen, maar daarbij hoort niet de Verenigingskerk van Moon".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8