Schulden soms kwijtgescholden FNV boekt ledenwinst Nederland soepel jegens arme landen Samsom naar rechter om order te krijgen Algemene staking in Israël van de baan Egypte dwingt de KLM tot beperken vluchten Akkoord over de datum van nieuwe GATT-ronde Politiek vervolg wijnschandaal Aalsmeer breidt weer uit PAGINA 6 ECONOMIE DIN SP AG 16 JULI 1985 DEN HAAG (ANP) - Als donor bij de schuldenproblemen van de lage-inkomenslanden (de landen vooral in Afrika) had Nederland eind 1984 een totale vordering uitstaan op die landen van 780 miljoen gulden. Lage-inkomenslanden die hun problemen met kracht ter hand nemen, kunnen bij de Nederlandse regering rekenen op een soepele regeling voor de afbetaling van hun schulden en soms kunnen schulden zelfs worden kwijtgescholden. SCHIPHOL (ANP) - De KLM heeft in verband met luchtvaartpolitieke problemen tussen Nederland en» Egypte de retourvlucht Amster dam-Cairo gisteren moeten annu leren. Ook zaterdag heeft de KLM deze diensten moeten laten verval len. Dit heeft een woordvoerder van de KLM gisteren bevestigd. De Egyptische nationale lucht vaartmaatschappij heeft de KLM gedwongen de twee wekelijkse vluchten naar Amsterdam te schrappen, omdat die vluchten schadelijk zouden zijn voor de nieuwe directe route van de Egyp tische maatschappij naar de Ver enigde Staten. Op dit moment bevindt zich in Dit staat in de nota Internationale schuldenproblematiek van de mi nisters Ruding (financiën), Van den Broek (buitenlandse zaken), Schoo (ontwikkelingssamenwer king) en staatssecretaris Bolke- stein (economische zaken) die gis teren aan de Tweede Kamer is aan geboden. De Tweede Kamer had gevraagd om een dergelijke nota, waarin een overzicht wordt gege ven van het beleid dat door de re gering ten aanzien van de schul denproblematiek is en wordt ge voerd. Volgens de ministers lijkt de in ternationale schuldenproblema tiek op middellange termijn be heersbaar, mits de economische groei doorzet, de wereldhandel vrijer wordt gelaten, de schulden landen ook zelf de noodzakelijke aanpassingen verrichten en de concessionele kapitaalstromen (op zachte voorwaarden zoals lage ren te en langzaam aflossen) en overige kapitaalstromen naar de schulden landen op peil blijven. De bewindslieden zeggen rede lijk optimistisch te zijn over de gro te schuldenproblematiek van voor namelijk de Latijn-amerikaanse landen. Zij is echter niet optimis tisch over de vooruitzichten voor de Afrikaanse lage inkomenslan- den. De schulden van de lage inko- menslanden in Afrika stegen van drie miljard dollar in 1970 tot 27 miljard dollar in 1984. Als percen tage in het bruto-nationaal produkt steeg de schuld van 18 procent in 1970 tot 55 procent in 1984. In de nota wordt geconcludeerd dat de internationale financiële we reld met de tot nu toe gevolgde van-geval-tot-geval benadering de schuldenproblematiek goed heeft opgevangen. Voor een duurzaam herstel is het nu noodzakelijk dat het wereldhandelssysteem meer open wordt en de ontwikkelings landen de mogelijkheid biedt om meer te exporteren en hun econo mische groei te verhogen. NAM doet belangrijke gasvondst ASSEN (ANP) - Op vijftig kilome ter ten noordwesten van Den Hel der is door de Nederlandse Aardo lie Maatschappij (NAM) een be langrijke gasvondst gedaan. Een woordvoerder heeft dit meegge- deeld. Het gaat om gas van een hoog calorisch type. Het gas is aangetroffen in Blok L13 op een diepte van 3700 meter. Tijdens het testen van de put is een produktiecapaciteit van twee mil joen kubieke meter per dag geregi streerd. De omvang van de vondst zal nog verder worden onderzocht. Van de in totaal zeven exploratie- putten in Blok L13 is dit de vierde .waarin gas wordt aangetroffen. De boring is verricht door het boorei land Neddrill 4. De put ging op 15 februari de grond in. Op 18 juni werden de testen afgesloten. Kort Zakelijk Textiel De werkgevers in de textielde- •tailhandel en de dienstenbonden van FNV en CNV hebben een ak koord bereikt over een nieuwe cao voor de 42.000 werknemers in deze branche. De cao, die loopt van april dit jaar tot juli 1986, voorziet in een loonsverhoging van 1 procent per 1 'januari 1986 voor degenen die meer verdienen dan de garantielo nen, een verlaging van de vut-leef- tijd van 63 naar 62 jaar aan het ein de van de cao en aanvulling van het ziekengeld. Uitvoer Voor Nederland is de Europese gemeenschappelijke markt als af zetgebied van groot belang, meer dan voor enig ander land van de Europese Gemeenschap. In Neder land is een groter deel van de uit voer bestemd voor andere EG-lan- den dan in enige andere EG-staat, zo blijkt uit een overzicht dat de Europese Commissie heeft ver strekt. Uitkeringen Het aantal personen met een werkloosheidsuitkering is in mei 1985 met bijna 22.000 afgenomen tot bijna 670.000 personen. Daar mee zette de daling, die in maart begon, zich verder voort. Het aan tal bij de arbeidsbureaus geregi streerde werklozen daalde in mei met 11.000. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die gisteren zijn gepubliceerd. Over de geïndustrialiseerde lan den wordt opgemerkt dat die zo'n begrotingsbeleid dienen te voeren dat de rente kan dalen. Hierdoor kan de rentelast van de schulden landen verminderen. De schulden landen moeten hun aanpassings beleid voortzetten en vooral rich ten op versterking van de struc tuur van hun economieën. Hun be leid moet naar buitengericht zijn, aldus het kabinet. De Nederlandse regering pleit voor een gelijkblijven van de grondstoffenprijzen. Zij ziet moge lijkheden tot positieve discrimina tie van ontwikkelingslanden op handelspolitiek gebied. Gepleit wordt de invoermogelijkheden voor de schuldenlanden v aantal produkten te verruimen. Gedacht wordt aan tropische pro dukten, kleding en textiel, schoei sel, leder, ijzer en staalprodukten. (Van e r verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Samsom Data Systemen in Alphen eist in een kort geding dat de ge meente Bussum de opdracht voor het leveren van een computersys teem - met een waarde van ruim een miljoen gulden - nakomt. Het systeem is bestemd voor de auto matisering van de gemeentelijke administratie. Het kort geding dient donderdag voor de Amster damse rechtbank. Samsom beweert een brief van het gemeentebestuur te hebben waarin opdracht wordt verstrekt voor de levering van een compu tersysteem. De enige 'maar' die er aan verbonden was, was het be schikbaar stellen van een krediet door de gemeenteraad. Volgens Samsom-woordvoerder P. Ver meulen een formaliteit. Op het allerlaatste moment strooide de commissie financiën van de gemeente Bussum roet in het eten. Die commissie was wel bereid om een miljoen gulden voor het computersysteem uit te trek ken, maar zij gunde de opdracht aan een andere (IBM) leverancier. Burgemeester J. Aantjes noemt de ommezwaai een 'trieste zaak' voor Samsom. "Samsom", voegt hij er- adn toé, "was niet alleen in de markt. IBM is vanaf het begin ook betrokken geweest bij de onder handelingen". De gemeente Bussum koos voor IBM, omdat Samsom niet voldoen de waarborg zou kunnen geven voor de levering van de computer apparatuur. Woordvoerder Ver meulen zegt dat dit op geen enkele manier is aangetoond. Via de rech ter wil Samsom proberen haar ge lijk te krijgen. Een ambtelijke werkgroep van de gemeente Bussum is vijf jaar met de voorbereiding van de auto matisering bezig geweest. Twee maanden geleden besloot het ge meentebestuur de order aan Sam som te gunnen. Burgemeester Aantjes bestrijdt dit. Volgens hem zou de opdracht pas definitief zijn als de commissie financiën ermee kon instemmen. Samsom-woordvoerder Vermeu len zegt dat het verstrekken van de opdracht in de politieke sfeer is ge trokken, omdat er leden in de ge meenteraad van Bussum zitten die zeer nauwe banden met de compu terwereld hebben. Burgemeester Aantjes geeft toe, dat de order in derdaad gaat naar een bedrijf waar een van de raadsleden werkzaam is. "Maar", stelt hij direct, "deze man heeft zich uiterst afstandelijk opgesteld. Hij heeft zeker niet ge probeerd de gemeenteraad een be paalde richting op te sturen". TEL AVI V (GPD) Een algemene staking van onbepaalde duur in Is rael is op het léfetste moment afge wend doordat regering en vakbe weging het vanmorgen vroeg eens zijn geworden over een nieuwe' cao. Via de radio hoorden werkne mers vanmorgen dat zjj toch aan het werk moesten. door Taco Slagter De algemene vakbond Hista- droet was vorige week in opstand gekomen tegen de door het kabi- net-Peres per decreet opgelegde drastische loonsverlagingen en massale ontslagen. Vanwege de door een razende inflatie praktisch gecollabeerde economie had Peres de noodtoestand afgekondigd. In de particuliere sector krijgen de werknemers de komende twee maanden respectievelijk veertien en twaalf procent meer loon ter compensatie van de draconische prijsverhogingen van de afgelopen weken. Ambtenaren moeten met drie procent minder genoegen ne men. Stijgen de prijzen na oktober meer dan vier procent op maand- basis dan wordt deze erosie in het inkomen slechts voor tachtig pro cent gecompenseerd. Het voorgestelde ontslag van ruim negénduizend volstrekt over bodige ambtenaren is nog niet van de baan. Daarover werd geen ak koord bereikt. Wel was premier Pe res bereid de vakbeweging bij de operatie te betrekken. En daarmee was de pijnlijke angel uit het vak bondsvlees. Ook vakbondsleider Israel Kessar besefte dat massale ontslagen onder de ambtenaren onvermijdelijk zijn, maar hijzelf en de achterban pikten het niet dat dit per decreet zou gebeuren. Als verzachting voor al het so ciaal-economische leed heeft Peres toegezegd dat de gehate reisbelas- ting in gestaag tempo zal worden teruggebracht. Op dit moment moet elke Israëliër ruim duizend gulden betalen voordat hij het land mag verlaten. De vraag is nu of de concessies aan de vakbeweging niet de voor naamste peilers onder het versobe ringsprogramma hebben wegge slagen. Het economische herstel plan staat en valt volgens promi nente economen in Israel met de onvoorwaardelijke doorvoering van alle voorgestelde maatregelen. Inclusief de bijna vijf miljard gul- de Egyptische hoofdstad een dele gatie bestaande uit vertegenwoor digers van de Nederlandse Rijks luchtvaartdienst, het Ministerie van buitenlandse zaken en de KLM, die de afgelopen week met de Egyptische autoriteiten over de diensten Amsterdam-Caïro heeft onderhandeld. Deze besprekingen zijn in het weekeinde vastgelopen. De KLM deed tot op heden dage lijks Cairo aan. Volgens de woord voerder van de KLM probeert de Nederlandse overheid op dit mo ment alles in het werk te stellen om het gestagneerde overleg weer op gang te brengen. De KLM-diensten tussen Am sterdam en Cairo zijn geruime tijd al een punt van overleg tussen de luchtvaartautoriteiten van de bei de landen. Egypte wil een wijzi ging van de KLM-dienstregeling ten behoeve van de nog te begin nen lijnvluchten van Egypt Air tus sen Cairo en Amsterdam. Wanneer deze diensten vap start zullen gaan is nog niet bekend, Egypt Air ver klaart tot op heden dat het de be doeling is "nog deze zomer" met deze vluchten te beginnen. De diensten tussen Cairo en Am sterdam moeten aansluiten op de kort geleden begonnen diensten van de Egyptische maatschappij tussen Cairo en New York. De Nederlandse delegatie zal voorlopig in de Egyptische hoofd stad blijven om te zien of alsnog, een oplossing voor de problemen kan worden gevonden. Hierbij is ook het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag betrokken. Nf --- mmm Levi Strauss koopt eigen aandelen terug SAN FRANCISCO (RTR) - De Amerikaanse spijkerbroekenfabri kant Levi Strauss gaat zijn eigen aandelen terugkopen. Het bedrijf wordt weer particulier bezit om „de leiding ervan beter in staat te stellen de aandacht op de belangen voor de lange termijn te richten", zo heeft Strauss-topman Peter Haas gisteren gezegd. De onderne ming betaalt vijftig dollar voor een aandeel. In 1971, ongeveer 120 jaar na de oprichting door Levi Strauss, heeft het bedrijf voor het eerst aandelen uitgegeven. Het besluit om de on derneming weer in particuliere handen te brengen volgt op een pe riode van achteruitgang van de re sultaten. In 1980 haalde Levi Strauss het beste resultaat met een netto winst van 224 miljoen dollar. Vorig jaar bedroeg de winst 41 mil joen dollar. In 1983 noteerde Levi Strauss op de effectenbeurs vijftig dollar of meer per aandeel. Die koers zakte later tot 24 dollar om later weer wat te stijgen tot in de dertig dollar. De AMSTERDAM - Met een speciaal dokschip is gisteren de uit de Verenigde Staten afkomstige raderboot 'Mark berichten over de aankoop van de Twain' gearriveerd. De oude Mississippiboot, dienst gaan doen als drijvend restaurant. de vier nog bestaande raderboten, zal in Amsterdam aandelen heert' de koers nu opge- (foto ANP) dreven tot ongeveer 45 dollar. den aan bezuinigingen op de over heidsbegroting. Het kabinet van nationale een heid gokt alsnog dat het zal luk ken. Maar dan moet het inflatieper centage vanaf september, oktober wel zijn teruggedrongen naar drie a vier procent per maand. Het cij fer van 19,4 procent voor juni, dat maandag door het Centraal Bureau voor de Statistiek in Jeruzalem werd bekend gemaakt, was niet be moedigend. Voor juli js de ver wachting nog pessimistischer. De komende maanden zullen be wijzen of met het economische kansspel de politieke carrière van de socialist Peres en het voorbe staan van de wankele nationale coalitie zullen zijn gered. Geldbedrag verplicht alternatief voor cadeaus DEN HAAG (ANP) - Onderne mers die een cadeau-actie op zetten moeten klanten die niet van het cadeau gediend zijn als vervanging een geldbedrag, aanbieden dat minstens de helft van de waarde van het ca deau bedraagt. Dat staat in een gisteren gepubliceerde advies- vrage van staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) aan de Sociaal-Economische Raad over mogelijke aanpassingen van de Wet Beperking Ca deaustelsel. Van Zeil handhaaft het ver bod van cadeau-acties, met uit zondering van acties waarbij de inkoopwaarde of kostprijs van het .geschenk niet hoger is dan vier procent van de verkoop prijs van het goed of de goede ren waarbij een cadeau wordt gegeven. Nieuw is dat Van Zeil thans ook het aanbieden van goede ren als geschenk bij dienstver lening onder de regeling wil la ten vallen. Het aanbieden van diensten als geschenk bij goe deren of diensten blijft buiten de regeling vallen. De huidige eis dat de onder nemer alleen goederen als ge schenk mag aanbieden die hy zelf verkoopt, komt te verval len. Hiermee wordt concurren tievervalsing door bedrijven met een groot assortiment voorkomen. Koppelverkoop blijft verbo den, acties als drie halen, twee betalen mogen wel. Uitzonde ringen blijven mogelijk voor ondernemers in verband met jubilea en dergelijke. UTRECHT (ANP) - Het voortdu rende ledenverlies van de vakbon den is in het tweede kwartaal van dit jaar bij de FNV-bonden omge bogen in een winst met 1.800 leden. De Bouw- en Houtbond F^JV kon vooral dankzij de acties voor een nieuwe cao bijna 1.200 nieuwe le den inschrijven (ledental totaal 145.600), terwijl de voedingsbond een winst van 1.500 leden boekte (totaal 47.000 leden). Bij de ambte narenbond AbvaKabo en de indus triebond nam het ledenverlies ver der af, waardoor de vakcentrale FNV per saldo op een winst van 1.800 leden komt, zo blijkt uit een telefonische rondvraag van het ANP. Ook bij de bonden die bij het Christelijk Nationaal Vakverbond zijn aangesloten, nam het leden verlies af: 245 tegen 1.200 in het eerste kwartaal. De eerste aanzet voor deze ontwikkeling tekende zich in de tweede helft van 1984 al af, toen de spectaculaire verliezen langzaam begonnen af te nemen. De grootste FN V-bond, de Abva Kabo, verloor in het tweede kwar taal van dit jaar zo'n 140 leden te gen duizend in het eerste kwartaal. De bond heeft nu in totaal 243.500 leden. De Industriebond FNV komt op een verlies van ruim 600 leden. Vorig jaar verloor de bond in dezelfde periode nog 4.700. In mei dit jaaa werd zelfs een winstje van acht leden geboekt. In totaal heeft de industriebond zo'n 215.000 leden. Het ledental van de Diensten bond en Vervoersbond FNV blijft met respectievelijk 64.700 en 59.300 stabiel. niet voor een gezamenlijke winst zorgen, maar het ledenverlies nam De hout- en bouwbond kon dank zij de cao-acties en intensieve wer ving 500 nieuwe leden 'noteren. De ambtenarenbond CFO verloor daarentegen 450 leden en komt daarmee op een totaal van 82.150 leden. Bij de industrie- en voe dingsbond bedroeg het verlies zo'n 100 leden tegen 500 in het eerste kwartaal. In totaal heeft de bond een kleine 50.000 leden. taal omslaan in een even groot ver lies, waarmee het ledental op 13.500 stabiliseert. Het ledental van de dienstenbond blijft met 12.000 stabiel. Bij de vakcentrale MHP (middel baar en hoger personeel) hebben zich in het tweede kwartaal geen verschuivingen van betekenis voorgedaan. De vakcentrale heeft nog steeds zo'n 110.000 leden. De FNV- en CNV-centrales kon den de totale ledenstand per 1 juli 1985 nog niet geven, omdat de ge gevens hiervooF nog niet binnen waren van alle aangesloten bon den. Afgaande op de opgaven van de belangrijkste bonden kan wor den geschat dat de FNV nu een kleine 910.000 leden heeft, terwijl het CNV-ledental rond de 300.000 ligt. SAULT STE MARIE (UPI) - De ministers van handel van de Ver enigde Staten, Canada, Japan en de Europese Gemeenschap zijn overeengekomen vóór de herfst van 1986 een nieuwe onderhande lingsronde in het kader van de Al gemene Overeenkomst inzake Ta rieven en Handel (GATT) te hou den. De agenda voor de onderhan delingen zal in de komende maan den worden vastgesteld. De speciale presidentiële afge zant voor handel van de VS. Clay ton Yeutter, waarschuwde tijdens de bijeenkomst in het Canadese Sault Ste Marie dat in de volgende ronde ook de dienstensector dient te worden besproken. Het gaat hierbij om het bank- en verzeke ringswezen en de commerciële in formatievoorziening. Deze sector is voor de VS van belang omdat hieruit meer dan de helft van het •bruto nationaal produkt van dat land bestaat. De ministers van handel menen echter dat het wel eens moeilijk zou kunnen zijn om alle 92 GATT- landen van het nut van overleg over diensten te overtuigen. Gisteren werd de overeenkomst getekend tussen Investeringsbank en bloemenveiling. (fotoANP) AMSTERDAM (ANP) - De Europe se Investeringsbank verstrekt de Aalsmeerse bloemenveiling een le ning van f 30 miljoen, zo heeft de Algemene Bank Nederland giste ren meegedeeld. De bloemenvei ling gaat mede met dit geld de uit breiding van de veilinghallen fi nancieren. De lening is onderdeel van een financieringsplan, waarbij de ABN is betrokken. De veilinghallen in Aalsmeer hebben op het ogenblik een vloer oppervlakte van 334.000 vierkante meter. Het veilingcomplex moet worden uitgebreid met nog eens 209.000 vierkante meter. Het is de tweede keer dit jaar dat de Europese Investeringsbank in Nederland een krediet verleent. Eerder dit jaar ontving de lucht vaartmaatschappij Netherlines een krediet van f 10 miljoen. HAMBURG/BONN (DPA-UPI) - Het schandaal over de met een an ti-vriesmiddel aangelengde Oos tenrijkse wijnên heeft in de Bonds republiek een politiek vervolg ge kregen. De oppositionele SPD be schuldigde de regering ervan het publiek te laat te hebben ingelicht over de gevaren van de met diethy- leen glycol gezoete wijn en heeft in verband daarmee een debat aange vraagd in het parlement. Een woordvoerder van de West- duitse sociaal-democraten ver klaarde "licht in de duisternis" te willen brengen. Hij eiste de volle dige openbaarmaking door het mi nisterie van gezondheid van alle gegevens die betrekking hebben op het schandaal. De Oostenrijkse minister van landbouw, Günther Haiden, heeft gisteren toegegeven dat bijna alle 30 Oostenrijkse wijnexporteurs be trokken zijn bij de vermenging van Oostenrijkse wijn met diëthyleen glycol. Aanvankélijk hadden de Oostenrijkse autoriteiten gezegd dat de vermenging van de wijn met glycol het werk was van 'enkele zwarte schapen.' Haiden deed zijn mededeling in Rust, een plaatsje in de provincie Burgeland, waar de meest Oosten rijkse wijn vandaan komt. Een deel van de vergifigde wijn heeft een etiket uit Rust. maar de wiinboe- Rust zeggen dat hun wijn Boeren Volgens een grote wijn-produ cent, Dieter Habenauer, is ook een aantal boeren bij het schandaal be trokken, omdat ze certificaten die de kwaliteit van de wijn garande ren hebben verkocht aan expor teurs. Die gebruikten de certifica ten om versneden wijn op de markt te brengen in de hoeveelhe den die op de certificaten stonden vermeld. De certificaten werden verkocht na de controle door de rijksinspecteurs. Volgens Ha- beauer heeft deze praktijk 'jaren' bestaan. De Oostenrijkse autoriteiten hebben na de ontdekking van het schandaal in de Bondsrepubliek steeds gezegd dat ze de zaak onder controle hebben en dat er geen ver giftigde wijn meer wordt geëxpor teerd. De Bondsrepubliek is de grootste afnemer van Oostenrijkse wijn. Vorig jaar werd 66 procent van de Oostenrijkse wijnexport geabsorbeerd door de Westduitse markt. Ondertussen ruziën de Bondsre publiek en Oostenrijk over de da tum waarop Bonn door Wenen op de hoogte is gebracht van het be staan van vergiftigde Oostenrijkse wijnen. De Oostenrijkse minister van landbouw verklaarde gisteren tijdens een persconferentie dat de Bondsrepubliek op 24 april telefo nisch en een dag later per telex op de hoogte is gebracht. Een zegs man van het Westduitse ministerie van gezondheid noemde deze in formatie onjuist en zei dat de be trokken Westduitse functionaris pas eind mei telefonisch is inge licht. Daarnaast houden Oostenrijk en West-Duitsland elkaar verant woordelijk voor de late openbaar making van het wünschandaal. Nitriet De autoriteiten van de Westduit se deelstaat Hessen hebben de pro- duktie en verkoop van mineraal water van het merk "Hermanns- Quelle" verboden, omdat in het mi neraalwater een te hoge concentra tie nitriet voorkomt. Tijdens proe ven werd een nitrietgehalte van.3,5 gram per liter vastgesteld. Volgens de EG-normen is 0,1 gram nitriet per liter het maximum. In Hessen werd bekendgemaakt dat het wa ter geen schade voor de volksge zondheid oplevert. "In elke wille keurige worst zit bijna een hon derdvoudige hoeveelheid nitriet", aldus een Hessische woordvoer der. De hoge concentratie nitriet is naar wordt aangenomen veroor zaakt door een technisch manke ment in een filterinstallatie

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6