Particulier verzekerde duurder uit Venezuela stelt eisen Flevoland ldest 'Provinciale Staten' Premies mogen omhoog Schade door noodweer loopt in de miljoenen Om Lago-raffinaderij open te houden Nederlanders vast in dë na motorrellen Belgiï Opnieuw Fransen verdacht van aanslag Greenpeace DINSDAG 16 JULI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - De particuliere ziektekostenverzeke raars mogen hun premies verhogen. Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) heeft gisteren toestemming ge geven om de 180 miljoen gulden die de particuliere maat schappijen jaarlijks aan het vrijwillige ziekenfonds bijdra gen, door te berekenen aan hun klanten. HEERLEN (GPD/ANP) - Het he vige noodweer van zondagavond in Zuid-Limburg heeft voor vele miljoenen guldens schade aange richt. Verzekeringsmaatschappij en hebben gisteren de eerste stroom schademeldingen te ver werken gekregen. Tientallen au to's, tenten en caravans zijn totaal vernield. Voor veel gezinnen viel de vakantie letterlijk in het water. Zij moesten noodgedwongen eer der naar huis. Tien mensen raakten tijdens het noodweer gewond. Niet zwaar ove rigens: de zwaarstgewonde was een bromfietser die een been brak toen hij tijdens de storm een om vallende boom tegen zijn been kreeg. Het is een wonder dat er niet slachtoffers zijn gevallen, naar een door omgewaaide bomen onbegaanbaar geworden traject". De Nederlandse Spoorwegen zijn gisteren de hele dag bezig geweest met herstel van vernielde bovenlei dingen. NS verwachtten dat het treinverkeer op de lijn Maastricht- Heerlen vanmorgen kon worden hervat. Gistermiddag konden alle wegen in Zuid-Limburg al voor het verkeer worden vrijgegeven. Vele honderden omgevallen bomen en grote hoeveelheden slib hadden vooral moeten ontgelden. Een schatting wijst uit dat in de ge meente Eijsden eenderde van alle bomen door de hevige rukwinden verloren ging. In Valkenburg sneu velden ook veel oude bomen kademuur langs het riviertje schade zal zijn te cueerd en brachten de nacht door bij particulieren of in door de BB ingerichte noodverblijven. Hon derden kampeerders zijn in de loop van gisteren weer vroegtijdig naar huis vertrokken omdat hun uitrustingen totaal waren vernield. Campingeigenaren, veelal geassis teerd door vakantiegangers, zijn gisteren druk doende geweest om puin te ruimen. De organisatie van recreatieonderenmers (Recron) verwacht dat vanavond al bijna niets meer van de aangerichte verklaarde gisteren NS-rayonchef het wegdek geblokkeerd. Staal. "We konden nog net op tijd Volgens de politie heeft het een trein stoppen, die op weg was Zuidlimburgse bomenbestand het De Geul spoelde weg. Veel daken van woningen gingen de lucht in en in Meerssen vloog een veranda dwars door een winkelpui. Op de campings in onder andere Valkenburg, Bemelen en Schin op Geul richtte de storm een ware ra vage aan. Zeshonderd camping- joen, maar het kan ook gasten moesten worden geëva- den", aldus Steens. Volgens Steens is nog niet te zeggen hoe groot het totale schadebedrag is, omdat veel mensen nog geen aan gifte hebben gedaan. Hij verwacht dat het totaal zeker op enkele mil joenen guldens uitkomt. "Tien mil- Gevangen Derde wereldwerkers terug in Holland SCHIPHOL (ANP) - Ook de twee- de Nederlandse ontwikkelingswer ker die.begin mei in Mozambique in een gevangenis terecht kwam, is weer in Nederland. De 29-jarige Ri chard Fluit, is zondag in Nederland teruggekeerd. Fluit verkeert vol gens de Mondlane-stichting, die Op grond van deze toezegging heeft de landelijke organisatie van ziektekostenverzekeraars (KLOZ) zijn leden geadviseerd de vrijwilli ge bijdrage van negentig miljoen voor de tweede helft Van dit jaar, alsnog over te maken. Daarover re zen kort geleden problemen, om dat de particuliere maatschappijen lieten weten het geld niet te kun nen opbrengen. Een woordvoerder van Economi- Braks laakt vergiftiging van vossen DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) meent dat de re cente vergiftiging van vossen in het Noordhollandse duinreservaat met het grondontsmettingsmiddel Temik/Aldicarb in strijd is met zo wel de bepalingen van de Jachtwet als met de Bestrijdingsmiddelen wet. In antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid Metz (VVD) spreekt de bewindsman te gen dat de vergiftiging te wijten is aan een duidelijk anti-vosbeleid. Hij is dan ook niet bereid om de vossenjacht als alternatief voor vergiftiging te steunen. Braks zal zijn collega's van justi tie en binnenlandse zaken vragen om aan de vergiftigingsaffaire aan dacht te schenken. Het gaat daarbij om opsporing van de daders die niet alleen de. jachtwet hebben overtreden maar ook aangepakt zouden kunnen worden wegens het onjuist toepassen van bestrij dingsmiddelen. sche Zaken bevestigde gisteren dat de bijdrage wordt betrokken bij de berekening van de premie-mutatie per 1 januari 1986., Bij die bereke ning spelen ook de ontwikkeling van de vergoede ziektekosten in 1984 en 1985 en de prognose voor 1986 een rol. De bijdrage van de particuliere verzekeraars aan het vrijwillige ziekenfonds wordt sinds 1984 gegeven ter compensa tie van verschillen in het verzeker denbestand: het vrijwillig zieken fonds telt relatief veel meer 'slech te risico's' (zoals bejaarden) dan de particuliere maatschappijen, om dat het niemand mag weigeren en bijvoorbeeld ook geen leeftijdstoe slagen en kortingen voor jongeren kent. Aanleiding tot overleg tussen het KLOZ en Van Zeil waren de pro blemen die de betaling van de 90 miljoen, gulden over het tweede halfjaar 1985 bij veel verzekeraars oplevert. Er gingen zelfs al stem men op voor een premieverhoging met 4 a 5 procent per 1 juli 1985. Als per 1 januari de voorgeno men wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekeringen (ophef fing van de vrijwillige ziekenfonds verzekering en de bejaardenverze- kering) doorgaat, heeft dat ook ge volgen voor de particuliere verze keraars: ze krijgen er dan geleide lijk meer bejaarde verzekerden en in één klap 800.000 mensen uit het vrijwillige ziekenfonds bij. De an dere helft van de vrijwillig verze kerden NIJMEGEN (ANP) - De 69e Nijmeegse Vierdaagse is gisteren officieel geopend met de vlaggenparade in het Goffert-stadion. Ongeveer 29.000 toeschouwers waren getuige van een groots showprogramma. Naast het optre den van een groot aantal muziekkorpsen was er een show van het tum-promotieteam van De Hazenkamp, dat de handen van het publiek op elkaar kreeg met spectaculaire sprongen over levende paarden. Het optreden werd omlijst door een demonstratie van honderd turners en turnsters van deze Nijmeegse vereniging. Vanmorgen ging het ruim 23.000 hoofden tellende legioen wandelaars uit 36 lq,nden op pad voor een tocht die leidt door de Betuwe. (fotoGPD) bejaardenverzekering zitten gaan CARACAS (ANP) - De Venezo- over naar het verplichte zieken fonds. De bijdragen van de particu liere verzekeraars aan de zieken- aQ11 fondsverzekering voor kostenver- voldoen wil schillen die het gevolg zijn van ver- den gevonden schillen in leeftijdsopbouw wordt <jen dan wettelijk verplicht. laanse president Lusinchi heeft premier Lubbers meegedeeld dat Shell aan twee voorwaarden moet oplossing wor- r het openhou- de Shell-raffinaderij op Curacao. De Venezolaanse ter Grisanti (mijnbouw en energie) goedkoper te leveren aan Shell-Cu- racao. "Wij zijn bèfeid een econo mische formule te zoeken, inclu sief garanties voor olie-aanvoer, maar die formules zullen geen kor tingen op officiële prijzen inhou den. Daar zijn wij zeer duidelijk in geweest", aldus Grisanti. De Venezolaanse minister haal- wilde gisteravond echter niet zeg- de fel uit naar Shell. "Shell mag gen wat die voorwaarden precies zich niet verbeelden BRUSSEL (GPD) Zeven Nederlandse motorliefhebbers zitten al tien dagen vast in een cel in het politiebureau van het Belgische Verviers. Zij worden ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij rellen, vooraf gaand aan de Grote Prijs van België, op zaterdag 6 juli in Francorchamps. De zeven wordt vandalisme, verzet tegen de openbare orde en beschadi ging van het eigendom van derden, in het bijzonder de rijkswacht, ten laste gelegd. Zij kunnen maximaal 28 dagen worden vastgehouden, voor dat de zaak tegen hen begint bij de rechtbank van eerste aanleg in Ver- Op de dag voor de Grand Prix braken in Francorchamps rellen uit rond een grote groep Nederlandse supporters. De Waalse krant La Meuse sprak van 'een bende van Nederlandse toeschouwers'. De rijkswacht om singelde de groep en haalde het zevental, dat als aanstichters wordt be schouwd, eruit. De zeven zijn afkomstig uit onder andere Assen, Alk maar, Wierden (Ov.) en Kootwijkerbroek. Zij werden overgebracht naar Verviers en op 9 juli voorgeleid. De raadkamer van de rechtbank daar bevestigde hun aanhouding, die maximaal vier weken mag duren. Hun zaak zal naar verwachting volgende week voorkomen. De familie van de zeven is ingelicht en de Nederlandse consul-generaal in Luik houdt zich met de zaak bezig. Volgens Belgische bronnen vinden op Francorchamps traditioneel rellen plaats rond de Grote Prijs. inhouden. Grisantie wilde gisteren alleen kwijt dat de condities 'zo belang rijk zijn dat de premier van een be langrijk Westeuropees land ze eerst in detail moet bespreken met de maatschappij die er aan moet voldoen'. Grisanti zei dat Venezue la niet van plan is zijn ruwe olie te kunnen komen en de zaken aan anderen over te laten". Grisanti be nadrukte dat Venezuela van me ning is dat Shell een meerderheids belang in de raffinaderij op Cura cao moet behouden. "Wij hebben ook nog steeds bezwaren tegen een meerderheidsparticipatie van dë Antilliaanse regering in het bedrijf. Vanmorgen heb ik met leden van de Venezolaanse staatsoliemaat schappij PVDSA gesproken en als aan de twee condities wordt vol daan, kunnen wij beginnen te den ken aan het belang voor Venezuela van een minderheidsparticipatie in het aandelenkapitaal van de Cura- caose raffinaderij. Maar het is een beslissing die Wij zullen nemen, en ik denk nu slechts hardop", aldus Grisanti. Premier Lubbers ging gisteren na het anderhalf durende gesprek niet verder dan de mededeling dat hij er vertrouwen in heeft dat beide partijen er vandaag wel uit zouden komen. De gesprekken waren vol gens hem in een 'goede en con structieve' atmosfeer verlopen. hem uitzond, in goede gezondheid. I Fluit werd opgepakt op verden king van overtreding van de wet op de staatsveiligheid. Hij is uitgewe zen. De ontwikkelingswerker werd gearresteerd samen met de Neder landse arts Yme van den Berg, die in dienst was van het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking. Van den Berg is, ernstig ziek, vori ge week al in ons land terugge keerd. Hij werd met een speciale ambulancevlucht opgehaald in Nampula. Het is volgens de woord voerder van de Mondlane-Stich- ting nog niet duidelijk, waarvan Fluit precies verdacht werd. Minis ter Schoo heeft vorige week een persoonlijk beroep gedaan op de president van Mozambique, Ma- chel, om de Nederlanders vrij te la- Noord-Holland geeft ton aan Derde Wereld HAARLEM (ANP) - Gedepu teerde Staten van Noord-Hol land willen jaarlijks 100.000 gulden beschikbaar stellen voor ontwikkelingsprojecten in de Derde Wereld. Het college wil daar in 1986 mee beginnen. De provinciale bijdrage vol gend jaar gaat rechtstreeks naar een project in het Afri kaanse land Zaïre, zo is het voorstel aan provinciale staten. Het project in Zaïre omvat het aanleggen van drinkwatervoor ziening voor een ziekenhuis in het district Tshela. Het is volgens een provincia le woordvoerder voor het eerst dat Noord-Holland direct ont wikkelingshulp biedt. Het pro ject in Zaïre kost overigens in totaal 125.000 gulden. De extra 25.000 gulden worden geput uit de post 'onvoorzien' op de be groting, aldus gisteren de pro- Het provinciebestuur vroeg enige tijd geleden aan de pro vinciale diensten om sugges ties te leveren voor de beste ding van het geld. Daaruit kwa men twee projecten„naar voren: Zaïre en een subsidieverzoek van SOS Wereldhandel voor haar wereldwinkel in Amster dam. Gekozen werd voor het eerste, hoewel GS 'grote waar dering' hebben voor instellin gen die mensen in Nederland bewust maken van de ontwil^ kelingsproblematiek. ten. VERDRONKEN (ANP) - De 23-ja- rige Ali Asian uit Den Haag is gis teren bij het zwemmen voor Sche- veningen om het leven verdron ken. Hij raakte samen met zijn 23- jarige buurman in moeilijkheden bij een van de brekers voor de kust. De buurman kon door de po litie nog op de breker getrokken worden. Het slachtoffer werd door de onderstroom meegezogen. De reddingsbrigade werd gewaar schuwd en de reddingboot 'Ber nard van Leer' rukte uit. Een heli kopter van de marine heeft ook de zee afgezocht. Een uur later werd de man gevonden, ingeklemd tus sen bazaltblokken verderop de breker. Tbc-explosie in Gelderland BEEKBERGEN (ANP) - Een on derzoek naar longtuberculose in het Gelderse Beekbergen heeft als voorlopig resultaat opgeleverd dat iets minder dan honderd mensen met de tuberculose-bacil besmet zijn geraakt. Dat is gisteravond meegedeeld door dr. W. Wijk, arts van het consultatiebureau voor tbc in Apeldoorn. Deze personen zijn niet ziek en leveren volgens de arts geen be smettingsgevaar voor anderen op. Zij kwamen in aanraking met een 37-jarige inwoner van Beekbergen, bij wie op 6 mei van dit jaar open tbc werd ontdekt. De man had in tensieve sociale contacten, waar door het nodig bleek op vrij grote schaal een bevolkingsonderzoek uit te voeren. "Ik denk dat het een aantal malen per jaar voorkomt dat mensen op zo'n schaal besmet ra ken, maar daar wordt meestal geen publiciteit aan gegeven", aldus dr. Wijk. Aardschokje in Maastricht MAASTRICHT (ANP) - In en rond Maastricht heeft zich vanmor gen een lichte aardschok voorge daan. De trillingen werden geregi streerd om drie minuten over half acht en duurden enkele seconden. Ze hadden een kracht van 3,5 op de schaal van Richter. Het epicen trum van de trillingen lag in Bel gië, 5 kilometer ten westen van de Limburgse hoofdstad. Enkele tientallen mensen, vooral uit Maastricht, belden naar de poli tie en het KNMI om te vertellen dat ze trillingen hadden gevoeld. Vol gens de Maastrichtse politie is er geen schade aangericht. WELLINGTON (AP/Rtr) - De poli- ge uren voor de aankomst van de Nieuw-Zeeland verhoort Nieuwzeelandse politie vertrokken vandaag de bemanning van Frans jacht dat in de haven Auckland was kort voor daar het het Australische eiland Nor folk. Het Franse jacht 'Ouvea' kwam gisteren aan bij het Australi- actieschip Rainbow Warrior van de sche eiland Norfolk en daar i milieubeweging Greenpeace door twee bomaanslagen zonk. Ook zoekt de politie met hulp van Inter pol een Fransman die gisteren eni- Sterren voor alle hotels in Nederland DEN HAAG (GPD) - Alle Ne derlandse hotels krijgen in de loop van volgend jaar een aan duiding met sterren, oplopend van een voor de eenvoudigste onderkomens tot maximaal vijf voor de tophotels. Een team van inspecteurs zal er vervol gens op toezien dat de hotels aan de normen blijven voldoen. De klasse-indeling wordt op dezelfde wijze toegepast in de Beneluxlanden. De uitvoering staat onder toezicht van een commissie waarin de horeca- en horecaf-ondernemers, de ANWB, de KNAC en het Ne derlands Bureau voor Toeris me zijn vertegenwoordigd. Alle hoteliers zijn per verordening van staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) verplicht om mee te werken. MISDRIJF (ANP) - De 44-jarige Bettie Schieving uit het Friese Kol- lumerzwaag die zaterdagmiddag dood in haar woning werd aange troffen, is overleden aan de gevol gen van een schedelbasisfractuur. De vrouw is door nog onbekende oorzaak in haar woning van de trap gevallen. Een woordvoerder van de rijks politie in Friesland verklaarde van morgen dat een misdrijf nog steeds niet wordt uitgesloten. In verband met deze zaak zijn zaterdag reeds een 44-jarige man uit Kollumer- zwaag en een 50-jarige inwoner van Zwaagwesteinde aangehouden. den nu de vier bemanningsleden van het jacht verhoord omdat het zeilschip woensdag enige uren voor de ontploffingen op de Rain bow Warrior vertrok uit de haven van Auckland. Bij de aanslag kwam de Nederlandse fotograaf van Greenpeace, Fernando Perei- ra, om het leven. Enkele bemanningsleden van het vlaggeschip van Greenpeace hebben tegenover de politie ver klaard dat zij het Franse jacht dichtbij langs hebben zien varen voor het open zee koos. In Auckland is inmiddels een echtpaar met Zwitserse paspoor ten voor de rechter verschenen we gens overtreding van immigratie bepalingen. De politie had eerder verklaard dat zij de bewegingen natrekken van een door het echt paar gehuurde kampeerbus in ver band met de sabotage aan het vlag geschip van Greenpeace. ASSEN (GPD) De eerste bontjas, onderdeel van de miljoenenbuit die een 38-jarige inwoners van Vinkega in een jaar tijd bij enkele honderden inbraken in bejaardenwoningen verzamelde, is terug bij de eigenares. De vrouw herkende donderdagavond haar jas op het NOS-Journaal. Minder fortuinlijk waren de ongeveer 40 gedupeerden, overwegend bejaarden, die gisteren in de schietbioscoop van de politie in Assen hun eigendommen uit de rijke buit mochten zoeken. Slechts een kettinkje en een koffer werden herkend. In de rest van de week worden nog ongeveer honderd slachtoffers op de kijkdagen verwacht. De politie vermoedt dat de berg sieraden en andere kostbaarheden die zijn achterhaald, slechts het topje van de ijsberg vormen. (fotoGPD) DEN HAAG (ANP) - De van de nieuwe provincie Flevoland gaan op 18 september naar de stembus voor de verkiezing van 39 leden van het zogenoemde voorbe reidingslichaam. Dit krijgt op 1 ja nuari 1986 de status van Provincia le Staten. De leden .van het voorbe reidingslichaam worden op 2 okto ber geïnstalleerd, maar wanneer Nederlands' twaalfde provincie een eigen gin krijgt, den. Volgens een woordvoerster van het projectbureau Flevoland kun nen politieke partijen die willen meedoen aan de verkiezingen zich een groie tot en met morgen melden bij het ftielde een stadhuis van Lelystad. Het project- de kap 'van 'de moien. Op dë Joto'ÏANP) is de brandweer bureau is door minister Rietkerk STAPHORST (ANP) - Een blikseminslag neejt gisteren brand gezorgd in een molen in het plaatsje Staphorst. De vernielde groot deel van de kap van de molen. Op defoh bezig met het nablussen. Hoe groot de schade bekend. i de molen i De wet instelling provincie Fle voland is, met uitzondering van enige artikelen die op 1 januari 1986 gelding krijgen, in werking getreden op 5 juli. Het grondge bied van de nieuwe provincie om vat de gemeenten Almere, Dron- ten, Lelystad, Noordoostpolder, Urk, Zeewolde en een deel van het Markermeer. Over de omvang van der konin- het grondgebied van Flevoland in nog niet bekend. de Markermeer moet minister Rietkerk binnen zes maanden een besluit nemen na overleg met on der meer de provincies Overijssel en Gelderland, betrokken gemeen tebesturen en landdrost Lammers van het openbaar lichaam Zuidelij ke IJsselmeerpolders. De provin cie Noord-Holland krijgt er door de instelling van de nieuwe provincie grondgebied bij. Het betreft het ge niet (binnenlandse zaken) geïnstalleerd de verkiezingen voor te berei- bied ten zuidwesten van de dijk Lelystad-Enkhuizen. De 39 leden van het voorberei dingslichaam hebben tot 1 januari 1986 dezelfde bevoegdheden als de leden van de Provinciale Staten in andere provincies. Ze keizen ook een dagelijks bestuur dat te verge lijken is met Gedeputeerde Staten. Het dagelijks bestuur en het toe komstige college zal uit twee leden bestaan, maar het algemeen be stuur kan bepalen dat dit aantal wordt uitgebreid tot drie of vier. De Tweede Kamer ging op 8 mei akkoord met de instelling van Fle voland en de Eerste Kamer op 25 juni. Bij de behandeling bleken van diverse zijden bezwaren te le- vèn tegen het beperkte draagvlak van de nieuwe provincie', zowel wat inwoners als het aantal ge meenten betreft. In de IJsselmeer polders wonen op dit moment 80.000 kiesgerechtigden en het ge bied zal in de toekomst 160.000 in woners tellen. Minister Rietkerk en zijn collega Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wezen deze bezwaren van de hand en stelden dat het draagvlak van de provincie wel voldoende zal zijn. Rietkerk wees er tijdens de behan deling in de Senaat bovendien op dat een voortzetting van de slepen de discussie over de toekomstige provincie-indeling ten koste zou gaan van de bewoners. Het kabinet heeft zich op het standpunt gesteld dat een aparte provincie Flevoland zelfs goedkoper zal zijn dan inde ling bij een of meer bestaande pro vincies. De nieuwe provincie zal een rijksbijdrage van ongeveer 25 miljoen gulden uit het Provincie fonds krijgen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5