Sluis houdt afsluiting tegen Naast ziekenhuis verrijst 'Holtlant' Wassenaar trekt miljoen uit voor werkgelegenheid Langdurige huwelijkstrouw in Zoeterwoude Getouwtrek rond doorgaande route Leiden-Zoeterwoude Wassenaar: verlies aan priesters én parochianen PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 16 JULI 1985 Inwoners van Leiderdorp honden niet van wielrennen' LEIDERDORP - De Ronde van Midden-Holland gaat aan de neus van de Leiderdorpers voorbij. Het wielerspektakel zal de Leiderdorpse dreven op 8 september dit jaar niet passe ren. Reden: de belangstelling van de kant van de ingezetenen van het dorp voor het gebeuren is te klein. Althans, dat meldt de Leider- dorpse politie, om advies ge vraagd door de gemeente. Er varingen uit het verleden heb ben de geüniformeerde man nen zo wijs gemaakt. Een der gelijk wielergebeuren kostte vorig jaar september namelijk maar liefst twaalf personeelsle den. Dat terwijl de belangstel ling vanuit de bevolking mini maal was. "Een aantal van twaalf perso neelsleden voor een dergelijk festijn op zondag, als de helft van, het personeel vrij is, betreft zeker voor een groep van de rijkspolitie een gigantisch aan tal", concludeert de politie, die het dan ook "onverantwoord" noemt om de organiserende Stichting Wielerpromotion toe stemming te geven door Lei derdorp te komen. ZOETERWOUDE - Het was giste ren feest in huize Van Burik aan de Zoeterwoudse Rijnstraat Op num mer 23 vierden de heer en mevrouw van Burik-Van Veen hun vijfen vijftigste huwelijksdag. Ze werden door de kinderen in de bloemen ge zet en ook de Zoeterwoudse burge meester Houdijk was van de partij. Traditiegetrouw bracht hij in de ochtenduren een bezoek aan het ju bilerende paar. "De burgemeester, mijn vrouw en ik zijn even de straat rond geweest. Kouderkerk, leerden elkaar vele ja- Ik heb hem alle huizen laten zien ren geleden kennen op de zangver- die ik daar heb gebouwd", zegt eniging. "Maar we zaten al op de Van Burik over het bezoek van de lagere school m dezelfde klas", zegt burgervader, dat hij verder schets de feestende Van Burik. als 'heel gezellig en erg interessant'. Het feest blijkt echter nog lang niet Vlak na hun trouwen vertrokken voorbij. "Overmorgen hebben we ze naar Zoeterwoude, omdat dels doet hij alleen nog de boekhou ding van het bedrijf. Twee van zijn zoons leiden nu het aannemersbe drijf 'Van Burik en zoon B.V.' De familie Van Burik telt zeven dochters. "Zij liepen gisteren heen met koffie, drankjes i nog een leuk avondje met de kinde- daar een huis konden huren van de bak. Nee, zij zijn niet bij de wonde ren en later doen we alles nog eens plaatselijke betonfabriek Oosthoek, ling met de burgemeester geweest", dunnetjes over met familie en be- Sinds 1933 begon Van Burik echter wil de Van Burik nog even kwijt, kenden. We gaan eerst even va kan- voor zichzelf. Vanaf dat moment De feestdag is dan ook in de eerste tie houden". P.W. van Burik en zijn gaat hij als zelfstandig metselaar plaats bedoeld voor het jarige echt vrouw Klaasje, beide afkomstig uit en aannemer door het leven. Inmid- paar. ZOETERWOUDE/LEIDEN - De afsluiting voor auto's, van de doorgaande route Leiden-Zoeterwoude via de Mie- ning en de Vrouwenweg is nog lang niet zeker. Beide gemeenten zijn voor een af sluiting, maar ze willen allebei dat de zogenaamde 'bussluis' op het grondgebied van de ander wordt geplaatst. Wie de afsluiting gaat be talen, is ook nog heel onzeker. In Zoeterwoude hebben B en W voorgesteld dat Leiden de bus- Omheining moet honden stoppen WASSENAAR - Het monu- ment aan de Wassenaarse Slag wordt binnenkort afgerasterd. Dit om te voorkomen dat het nog verder wordt bevuild door honden. Want het granieten ge denkteken voor de zes Franse commando's, die in februari 1944 op Wassenaars grondge bied om het leven kwamen, werd nog geen drie maanden geleden onthuld. Twee weken later bleek dat de gedenktsteen bij honden een geliefde plek was om hun territorium af te zetten. Door de hondenurine is een gedeelte van de tekst onder aan de steen praktisch onlees baar geworden. De gemeente wilde meteen al een hekje rond het monument plaatsen. Dat kon niet omdat het rijkseigendom is. Burge meester en wethouders van Wassenaar stellen nu dat ze niet willen wachten op de eigen domsoverdracht aan de ge meente. Bouw 24 flats en 51 woningen LEIDERDORP - Het braak liggende stuk grond tussen de Simon Smitweg/Persant Snoepweg in Leiderdorp zal binnen niet al te lange tijd onderdak bieden aan 24 eengezinswoningen en 51 appartementen. 'Holtlant', zo luidt de naam die bouwer Wilma aan het plan heeft gegeven. Genoemd naar de burcht die rond 1100 op of vlakbij de bouwplaats moet hebben gelegen. De eengezinswoningen aan de kant van de Persant Snoepweg/Si- mon Smitweg zijn geschakeld. Ze worden volgens Wilma bijzonder van architectuur. Ze hebben een woonkamer, berging, carport, ter ras en tuin, alsmede vier slaapka mers, dakterras en berging. De appartementen zijn gesi tueerd aan de kant van het Elisa- beth-ziekenhuis, in een gebouw van zeven verdiepingen. Ze zijn be reikbaar via gesloten corridors. Ze bestaan uit een woonkamer met balkon, een aparte keuken, twee slaapkamers, een badkamer en een berging. De prijzen van de appartemen ten schommelen rond de 197.500,-. Die van de huizen varië ren van 250.000 tot 265.000 gulden. Inmiddels heeft Wilma de beno digde grond gekocht van de ge meente Leiderdorp. Juridisch is de maatschappij nog geen eigenaar: de grond moet nog worden overge- dat formele dragen, kwestie. Het is nog niet bekend Wilma met de bouw begint. Een woordvoerder van het bedrijf zegt dat een en ander afhangt van het aantal al verkochte .appartemen ten/woningen. Of er al veel zijn ver kocht kan hij niet zeggen. "We heb ben nog geen overzicht - na de vakantietij d gaan we er pas hard aan trekken". Garantie De gemeente Leiderdorp heeft al wel bedongen dat Wilma in princir pe voor 1 november dit jaar met bouwen begint, anders gaat de koop niet door. Kan Wilma op dat tijdstip niet gaan bouwen, dan moet er een gegronde reden voor zijn. Bijvoorbeeld dat Wilma niet tijdig over de benodigde goedkeu ringen en/of vergunningen kan be schikken. Op de beslissende da tum dienen ook minstens 50 pro cent van de woningen en apparte menten te zijn verkocht, terwijl Wilma "voldoende verkoopinspan ning" heeft getoond. sluis, een verhoging in het wegdek die voor gewone auto's onneem baar is, zal aanleggen. "Het is in de eerste plaats een Leids probleem. Leiden zal de oplossing moeten zoeken", aldus gemeentesecretaris Kruithof van Zoeterwoude die er voorzichtig aan toevoegt "dat Zoe terwoude geen uitspraken behoort te doen over grond die van Leiden De klachten aan de Zoeterwoud se kant vallen volgens hem wel mee. "Als je op de Miening je oor te luister legt, hoor je de één klagen dat het veel te druk is, terwijl de ander zegt dat het allemaal wel meevalt". Dat het voornamelijk Zoeterwoudse scholieren zijn die op de onveilige Vrouwenweg fiet sen, laat de gemeentesecretaris buiten beschouwing. Het doorgaande verkeer uit Lei den neemt de sluiproute omdat de Euro pa weg in de spitsuren ver stopt is. Dit sluipverkeer gaat ver der dan slechts de Miening. Tot aan de Stompwijkseweg vervolgen de 'sluipende' automobilisten hun weg door de dorpskern. En dat moest nu juist afgelopen zijn met de komst van de rondweg om het dorp. Zoeterwoude is druk doende met het opstellen van een ver keerscirculatieplan. In dit plan moeten ook maatregelen worden getroffen om het sluipverkeer te Zoeterwoude heeft inmiddels op ambtelijk niveau gesprekken ge voerd met de Leidse collega's over de verkeersmaatregelen op de Vrouwenweg/Europaweg/Miening. Hieruit is gebleken dat Leiden voor afsluiting van de Vrouwen weg is en dat ook de busmaat schappij West-Nederland geen be zwaar maakt. Leiden ziet echter een taak weg gelegd voor Zoeterwoude om de bussluis op haar grondgebied te nemen. De ontsluiting van het volkstuinencomplex Cronesteyn moet namelijk gewaarborgd blij ven. Afsluiting aan de Leidse kant, op de Vrouwenweg, zou voor de Leidse volkstuinders betekenen dat ze een aanzienlijk stuk moeten omrijden. Bovendien zou he;t Zoe terwoudse deel van de weg daar door extra zwaar worden belast. Leiden Oud-Katholieke kerk avondgebed, 19-19.30 oecumenisch Nieuwe Beestenmarkt - lakenfeesten sportdemonstratie m.m.v. twee sport scholen, 19-22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel 149987, geopend op werkdagen van 14 16 uur. di ook van 20-21 uur. WOENSDAG Leiden Lakenfeesten: Stadhuisplein, vanaf 13.30 uur. straattheater van poppenthea ter Potjandorie en Foreign Bodies. Van 21-2 uur, folkkroegentocht in de binnenstad. Van 22.30 tot 24 uur in de Pieterskerk opvoering van Elckerlyc. Hooglandse kerk - orgellunchconcert door Anja v.d. Ploeg. 12.30 uur. Stationsplein, bussperron N. - bustocht DONDERDAG Leiden Lakenfeesten: Stadhuisplein, vanaf 14 uur, Traject Theater. Van 20 tot 24 uur: straatmuziek op de Nieuwe Beestenmarkt. Van 22.30 tot 24 uur in de Pieterskerk opvoering van Elckerlyc. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Paris, Texas' van Wim Wenders, 22.15 uur. APOTHEKEN van vr 12 tot vr 19 juli door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. Inbraak in Oegstgeest OEGSTGEEST - Uit een woning aan de Balistraat in Oegstgeest is gistermiddag tussen half een en half vier ruim zeshonderd gulden uit een kistje gehaald. De dader is binnengekomen via een achter deur die op een haakje stond. WASSENAAR - In een couveuse worden deze twee, met uitsterven bedreigde, Humbold-pinguins in het dierenpark Wassenaar momen teel met de hand groot gebracht. Dagelijks staan op het menu: ge malen, gefileerde vis met vitami nen en mineralen. Het bijzondere van deze pinguin is dat hij niet in de Zuidpool thuis hoort, maar in de gematigde tropi sche regionen van Peru. Als alles goed gaat zullen de diertjes zich binnenkort bij de overige pinguins voegen en voor het publiek te zien zijn. (foto pr) Gejuich over tariefsverlaging WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad is gisteravond con form de verwachtingen unaniem akkoord gegaan met een verlaging van de electriciteitstarieven. De electriciteit wordt 0,5 cent per kWh goedkoper, als gevolg van dalende produktiekosten. Het werd gisteravond wel zeer duidelijk dat de gemeenteraads verkiezingen in zicht beginnen te komen. De heer J. Poldervaart (WD) sprak van een "lastenver lichting voor het bedrijfsleven ter wijl zijn collega-raadslid H. J. Gou- looze het hield op een "lastenver lichting voor de burgers". J. W. Harting (Partij Wassenaar) ver- VOORSCHOTEN - De spoorweg- klaarde dat hij, als vertegenwoor- overgang aan de Voorschotense diger van een plaatselijke partij. Papenlaan - Wijngaardenlaan (na- het zowel met de liberale als met bij Wassenaar) zijn vanavond en de socialistische visie eens was. morgenochtend in de vroege uren Het CDA-raadslid mr. L. Hooge- (van 3.00 uur tot 6.00 uur) afgeslo- weegen noemde de verlaging "toe ten voor alle autoverkeer. Voetgan- te juichen", gers en (brom)fietsers zullen echter Wethouder Barning van finan- geen hinder van de werkzaamhe- cieel-economische zaken was zeer den aan de overgang ondervinden, kort in zijn commentaar: "Links zo heeft de provinciale waterstaat rechts, het centrum en I in Zuid-Holland bekend gemaakt, college is dolgelukkig". Tekorten verwacht bij bedrijfsterrein Maaldrift Burgemeester en wethouders vre- zen «hter wel dat de geraamde werkgelegenheid te grondprijzen, tussen de 120 WASSENAAR - De gemeente Was senaar trekt ruim een miljoen gul den uit 'lokken' en milieuonvriendelijke gulden per vierkante meter.^door bedrijven, die in het centrum last bezorgen, te verplaatsen. Spoorweg afgesloten Het geld -in totaal 1,1 miljoen- wordt besteed aan het bouwrijp maken van het 10.475 vierkante meter grote bedrijfsterrein Maal drift. Een deel van het terrein is in middels verkocht. Er komt een be drijf uit het dorpscentrum, dat daar de omwonenden overlast be zorgt. Op een ander deel is inmid dels een autosloperij gevestigd. Een aantal delen van Maaldrift zullen te zijner tijd worden ver kocht. De gemeente schat door de grondverkopen bijna twee miljoen gulden te kunnen binnenhalen. de geringe vraag naar bedrijfs- grond en het grote aanbod tegen la gere prijzen in andere gemeenten, niet meer haalbaar zullen zijn. Vooral door de ligging - tussen Den Haag en de industriegronden in de Bollenstreek - ontstaat vol gens burgemeester en wethouders een dilemma: hoe hoog moet de grondprijs uiteindelijk uitvallen? Raadslid Aptroot (VVD) ver klaarde dat zijn fractie enige reser veruimte achter de hand wil hou den voor eventuele toekomstige probleemgevallen in Maaldrift. En: "De grond is in principe voor Was bedrijven bedoeld, maar Geld voor woonwagen centra in Wassenaar WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond geld beschikbaar gesteld voor de aanleg van de woonwagencentra Lagerweide en Ruigelaan. De kos ten voor de realisatie van het cen trum Lagerweide, nabij de Dirk de Raetlaan, bedragen 673.000 gulden. Het kampje aan de Ruigelaan moet 261.000 gulden gaan kosten. Van de benodigde ruim negen ton wordt 640.000 gulden gesubsi dieerd, zodat de gemeente Wasse naar zelf 294.000 gulden op tafel moet leggen. Daarnaast moeten de netten van de nutsvoorzieningen bij beide kampen worden uitgebreid. Geza menlijke kosten: 205.000 gulden. Wethouder Barning beloofde dat een en ander zo snel mogelijk wordt gerealiseerd. Stukje Parijs in Wassenaars recreatiepark WASSENAAR - Deze gevederde dames lijken zó te zijn weggelopen uit een Parijse lichtshow. Ze zyn echter 'gewoon elke dag in het Wassenaars recreatiepark Duinrell te zien in het zomertheater Dans door de tijd', dat tot en met 3 augustus vier keer per dag te bezichtigen is. Een show a la Parijs, dus vol zang en dans Medewerking eraan wordt verleend door de Amerikaanse ster-vocahste Marjone Barnes en de dansgroep 'Bizzy Bubbaloon leden van de Maria More Dansacademie uit Amsterdam. (foto Pn WASSENAAR Het aantal paro- j^ovenaïhet chianen van de Sint Jozefparochie Wassenaar is in tweeënhalf jaar ïedaald van 5502 naar 5089 in maart 1985. De jongeren van deze parochie gaan het liefst op zater dagavond naar de kerk, de kinde ren liever zondagochtend vroeg en de ouderen geven de voorkeur aan Ide late mis. Dit zijn enkele resultaten van een enquête die in het voorjaar van 1984 is gehouden onder 640 paro chianen van de Wassenaarse Sint Jozefparochie. Het doel van het on derzoek is om gegevens te krijgen voor het beleidsplan op basis waar van de parochievergadering de ko mende jaren zal werken. De onder vraagden moesten zeventig vragen beantwoorden over de activiteiten van de parochie. Uit de gegevens kwam naar vo ren dat vooral de groep parochia nen tussen de 41 en 60 jaar de grootste belangstelling in de paro chie toont. De helft van de actieve werkers in de parochie komt uit deze groep. De parochianen tussen de 16 en de 40 jaar zijn relatief het minst meelevend. Van de ondervraagden blijkt meer dan driekwart tevreden te zijn met het rooster van de liturgie vieringen, waarbij de 'gewone mis' in vrijwel alle leeftijdscategorieën opvallend hoog scoort. Jongeren vieringen blijken vooral mensen tot 25 jaar aan te spreken. Ruim tweederde van de deelnemers aan de enquête geeft de voorkeur aan een mis met Nederlandse gezan gen. Ruim tachtig procent van de on dervraagden vindt het een goede zaak dat er wijkcontactpersonen zijn. De wijkavonden, die worden georganiseerd voor de mensen uit de 28 afzonderlijke wijken, blijken in een behoefte te voorzien. Ten slotte blijkt uit de enquête dat niet slechts het aantal paro chianen afneemt. Ook de priesters worden steeds minder in getal. Als in de toekomst minder dan drie priesters beschikbaar zullen zijn voor de drie parochies, dan geven de ondervraagden in meerderheid geen voorkeur aan een oplossing met een pastoraal team of het in schakelen van leken. we kunnen toch geen grond braak laten liggen". Met andere woorden: ook niet-Wassenaarse bedrijven zijn welkom. Offer Ook CDA-raadslid Olijslagers hield de deur open voor kandida ten van buiten, voor het geval er te weinig belangstelling voor de grond mocht bestaan. Hij noemde het exploitatietekort van 4.46.859 gulden een "offer". "We hebben het er voor over", aldus Olijslagers. Harting (Partij Wassenaar) noemde de slechte infrastructuur aan de Maaldrift en de, in vergelij king met omliggende gemeenten hoge, grondprijs belemmeringen 'voor het bedrijfsterrein. Goulooze (PvdA) steunde de li berale opvatting dat Wassenaar geen behoefte heeft aan braaklig gende terreinen. "We moeten alles proberen voor een redelijke prijs". Hij voegde er anderzijds aan toe dat "we geen uitverkoop moeten houden om die grond kwijt te ra ken". Wethouder Barning ten slotte be nadrukte dat veel gemeenten met enorme overschotten aan bedrijfs terreinen zitten. De gemeente zal bij de verkoop de markt volgen. De wethouder noemde het ex- ploitatiekort "liever geen offer. Het is een prijs die we als gemeenschap betalen om milieu-onvriendelijke bedrijven uit het centrum te we- LEIDSCH iÖ. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma -vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18 00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 u (071)144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar. aan huis bezorgd 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) f 89.30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30.- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers f 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef. A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: PJ. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio. Londen. Parijs. Was hington. Rome, Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2