LEIDSCH DAGBLAD Ultimatum aan Zd-Afrika PAK Belgisch kabinet gevallen Duitsland overweegt bouw kern raketten Plassen in bed wordt meisje (4) noodlottig Tumor Reagan kwaadaardig van Klaas de Jonge vrij, anders ambassadeur terug Keuring personen auto's vandaag begonnen Lijmpoging na aftreden vice-premier mislukt Afgerukte arm lag in auto W aarschuwing geldt nu voor alle wijnen uit Oostenrijk Vakantie aan flarden DIE 50% KORTING DINSDAG 16 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37755 BONN (Rtr.) West-Duits- land overweegt zijn arse naal van 72 Pershing-la-ra ketten van Amerikaanse makelij te vervangen door raketten voor de middellan- ge-afstand van eigen fabri kaat. Dit heeft een woord voerder van het Westduitse ministerie van defensie gis teren gezegd. Volgens woordvoerder Ulrich Hundt bestudeert Bonn verschil lende mogelijkheden ter vervan ging, aan het einde van de jaren tachtig, van de Pershing-la van de Westduitse luchtmacht. „De vraag staat nog open of wij bijvoorbeeld zelf de ontwikkeling op gang bren gen of dit door de Verenigde Sta ten laten doen", zo zei Hundt. Na de Tweede Wereldoorlog werd Duitsland een aantal beper kingen op het gebied van wapen- produktie opgelegd. Deze maatre gel had als doel het land de moge lijkheid te ontnemen ooit weer een aanval te kunnen doen op zijn buurlanden. Vorig jaar heeft de ze ven landen tellende Westeuropese Unie een aantal beperkingen op het gebied van de Westduitse wa-- penproduktie opgeheven. In defensiekringen in Bonn werd vernomen dat de Bondsrepubliek waarschijnlijk uit kostenoverwe gingen de opvolger van de*Pers- hing-la in de Verenigde Staten zal bestellen in plaats van een eigen raket te ontwikkelen. De goed koopste oplossing, zo verluidde in defensiekringen, zou de aankoop zijn van een Pershing-2-variant met een kortere reikwijdte. Hundt verklaarde dat de nieuwe raket waarschijnlijk dezelfde reik wijdte zal hebben als de Pers hing-la: 720 kilometer. De nieuwe raket zal zowel kunnen worden uit gerust met een kernlading als met een conventionele lading. Volgens een bericht maandag in de Westduitse krant „Neue Presse" heeft Bonn 1,8 miljard mark (onge veer 2 miljard gulden) uitgetrok ken voor een twaalfjarenprogram- ma van de strijdkrachten onder de kop „nucleaire participatie". Vol gens Hundt gaat het hier om de aanschaf van de nieuwe raket en is de Bondsrepubliek niet van plan betrokken te raken bij de ontwik keling van kernwapens. CASINO S)vvw LEIDEN IEDERE DAG GEOPEND VANAF 14 00 UUR GIETEN (ANP) - Een 4-jarig meis je uit Gieterveen is in de nacht van zondag op maandag overleden aan de gevolgen van ernstig hersenlet sel, dat ze zaterdag door mishande ling heeft opgelopen. De vriend de moeder van het kind, een 25-jarige man uit Gieterveen, is zondag in verband hiermee door de politie aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. Hij zal binnen enkele dagen aan de offi cier van justitie worden voorge leid. Volgens de rijkspolitie in Gieten is de juiste toedracht nog niet be kend, maar wel is duidelijk dat de man het kind heeft mishandeld, nadat hij overmatig alcohol had ge bruikt. Aanleiding was dat het kind in bed had geplast. De ver dachte en zijn vriendin waren be zig naar bed te gaan toen de vrouw boven, waar de man al was, lawaai hoorde. Toen ze wilde gaan kijken zag ze hoe haar dochtertje juist van de trap viel en bewusteloos bleef liggen. De vrouw alarmeerde on middellijk een arts, waarna het kind naar het Refaja-ziekenhuis in Stadskanaal werd overgebracht. Daar vertelde de vrouw de dokto ren dat de verwondingen van het kind zouden zijn ontstaan na een val van de trap. Omdat de betrok ken arts die mededeling niet ver trouwde werd de politie ingescha keld waarop de aanhouding volg de. Volgens de politie heeft de moeder niet geweten wat er boven met het kind is gebeurd voor het van de trap viel. President Reagan. (fotoAP) De bij president Reagan verwijderde tumor blijkt kwaadaardig te zijn, maar de artsen achten de kans op volledig herstel deson danks groot. PAGINA 7 De premies van de particu liere ziektekostenverzeke ringen mogen omhoog. Nederland stelt zich soe pel op ten opzichte van de arme landen: schulden EG-commissaris Frans Andriessen is zijn 'blanke onschuld' kwijt. DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Scherpenhuizen (ver keer en waterstaat) heeft van morgen het beginsignaal gege ven voor de verplichte keuring van personenauto's. In Den Haag reikte hij het eerste keuringsbe wijs uit. Voor 1988 moet het hele Nederlandse wagenpark dat ou der is dan drie jaar (4,2 miljoen auto's), zijn gekeurd. Door de keuring hoopt Scherpenhuizen het aantal verkeersongevallen met 10 procent te verminderen. De verplichte keuring wordt geleidelijk ingevoerd. Voor sep tember 1986 moeten alle auto's met een bouwjaar van voor 1975 worden gekeurd. Auto's van 1975 tot 1978 moeten voor eind 1986 van een keuringsbewijs zijn voorzien. En in 1987 moeten dan de auto's uit de jaren 1979 tot 1984 worden onderzocht. De kosten van de keuring be dragen 50 gulden, terwijl het deel III van het kentekenbewijs f 4,50 duurder wordt. Een keuring als onderdeel van een grote onder houdsbeurt wordt niet in reke ning gebracht. De eigenaar van een goedgekeurde auto ontvangt het keuringsbewijs en krijgt een speciale sticker op de kenteken plaat. De eigenaar (rechts) is toch wel nieuwsgierig hoe zijn wagen uit de keuring komt. (foto ANP) De keuringen van de auto's worden uitgevoerd door 7000 ge diplomeerde keurmeesters in 2000 erkende garages en verder de keuringsstations van de ANWB en de Rijksdienst voor het Wegverkeer. De dienst be schikt over 150 ambtenaren die de keuringen van de garages controleren. De verplichte auto keuring levert 3000 nieuwe ar beidsplaatsen op. Volgens de keurmeesters van de Rijksdienst voor het Wegver keer zijn de keuringen niet streng. Roest is bijvoorbeeld geen reden voor afkeuren. Het gaat alleen om de technische staat van de auto. Gelet wordt op de stuurinrichting, het onderstel, verlichting, wielen en banden, brandstofsysteem, uitlaatgassen, schokdempers, aandrijving en BRUSSEL (GPD/AP/ANP) Het Belgische kabinet is ge vallen. Premier Martens heeft vanmorgen het ontslag van zijn kabinet aangeboden aan koning Boudewijn. Nachtelijke pogingen om de breuk in de regering - ont staan na het aftreden van de liberale minister van justitie Gol te lijmen, liepen vanmorgen op niets uit. Zonnige perioden Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden. Middagtemperatuur rond 21 graden. Matige, naar zuidwest draaiende wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: pe rioden met zon, ook af en toe een bui. Middagtemperatuur rond 21 graden. Zon op: 5.40, onder: 21.51 uur. Maan op: 4.20, onder: 22.15 u Hoogwater in Katwijk om 16.11 uur, laagwaterom 11.48 u De andere liberale bewindslieden uit het coalitiekabinet volgden het voorbeeld van Gol uit protest te gen de weigering van de christen democratische minister van bin nenlandse zaken Nothomb de ver antwoordelijkheid te nemen voor het voetbaldrama in het Brusselse Heizelstadion en af te treden. Robert Henrion, de fractieleider van de Waalse liberalen zei op een persconferentie dat Nothombs af treden een 'morele noodzaak' was. Gol zei dat hij Nothomb had 'ge smeekt' om zijn ontslag in te die nen, maar dat hij had geweigerd. Alle regeringspartijen beijver den zich gisteren, na het ontslagbe sluit van Jean Gol, om verklarin gen uit te geven waaruit bleek dat zij geen val van de regering wen sten. Frank Swaelen, voorzitter van de Vlaamse christen-democra ten, verklaarde dat het ontslag van Jean Gol „diens persoonlijke zaak Guy Verhofstad, voorzitter van de Vlaamse liberale partij, maakte duidelijk ook absoluut niets te wil len weten van een regeringscrisis. Gerard Deprez, de voorzitter van de Waalse christen-democraten, de partij van minister van binnen landse zaken Nothomb, noemde de houding die ontslagnemend minis ter Gol had ingenomen „inconse quent en onduidelijk". Jean Gol zelf verklaarde gisteren op een gegeven moment ook nog dat hij hoopte dat de regering, on danks zijn ontslag, stand zou hou den. Maar enige tijd later kwam het besluit van zijn partijgenoten in de regering om eveneens op te stap pen. De politie van Liverpool heeft gisteravond verklaard dat in totaal 28 mensen zijn aangehouden om te worden verhoord over hun betrok kenheid bij de voetbalrellen in het Brusselse Heizelstadion, waarbij 38 mensen om het leven kwamen. De twee jongste arrestaties wer den verricht in Cheshire en Man chester. Zondag werd in het Me- rendistrict in het noordwesten van Engeland een man gearresteerd wiens identiteit was vastgesteld Minister Van den Broek. (fotoANP) aan de hand van video-opnamen van de ongeregeldheden in het sta dion. DEN HAAG/JOHANNESBURG (GPD/Rtr/AP) - Neder land wil van Zuid-Afrika binnen 48 uur een reactie op de eis dat de gearresteerde ontwikkelingswerker De Jonge wordt teruggebracht naar de Nederlandse ambassade in Pretoria. Reageert de Zuidafrikaanse regering niet, dan roept Nederland ambassadeur Carstens terug voor over leg. Dat ultimatum is vanmorgen overhandigd aan de regering van Zuid-Afrika. De Jonge wordt in Zuid-Afrika be schuldigd van terroristische activi teiten ten behoeve van de illegale verzetsbeweging African National Congress (ANC). Vorige week woensdag werd hij door Zuidafri kaanse veiligheidsagenten uit de Nederlandse ambassade gehaald, nadat hij zijn bewakers tijdens een autorit door Pretoria had weten te misleiden. Minister Van den Broek (buiten-, landse zaken) eiste dat De Jonge naar de ambassade wordt terugge bracht, excuses van de Zuidafri kaanse regering en bestraffing van de betrokken veiligheidsagenten. Hoewel er in Pretoria en Den Haag intensief overleg is, hebben de Zuidafrikanen nog geen teken ge geven dat ze op die eisen willen in gaan, zo mag uit de nieuwe actie van Buitenlandse Zaken worden afgeleid. Bij Buitenlandse Zaken wordt het terugroepen van ambassadeur Carstens gezien als een 'eerste stap'. Verdergaande stappen zijn het tot persona non grata verklaren van de Zuidafrikaanse ambassa deur in Nederland, het terugbren gen van de diplomatieke betrek kingen naar het niveau van zaakge lastigden en uiteindelijk het ver breken van de diplomatieke be trekkingen. Onlusten Het aantal dodelijke slachtoffers bij ongeregeldheden in een groot aantal zwarte woonsteden in Zuid- Afrika is gisteren opgelopen tot acht. Er zijn ook tientallen gewon den gevallen bij de onlusten, waar bij de politie menigten zwarten met zwepen, rubber kogels, traan gas en hagel probeerde te versprei den. Er deden zich onder meer botsin gen voor in de woongemeenschap Masizakhe. De politie heeft daar volgens de bewoners gedurende vijf uur met traangasgranaten en rubber kogels geschoten op huizen 'en personen. Zondagavond zou de politie geschoten hebben op een menigte die een kerk verliet. Daar bij kwam een man om het leven en raakten meer dan 20 personen ge wond. Uitgesteld De National Union of Minewor- kers (NUM) heeft op het laatste moment een aangekondige staking in de Zuidafrikaanse mijnen tot na dere datum uitgesteld. De beslis sing werd genomen, omdat de tel ling van de stemmen onder de vak bondsleden over een staking nog niet was afgerond. In 18 goud- en 11 kolenmijnen is de afgelopen da gen gestemd" over het al dan niet doorgaan van een staking vanwege het stuklopen van de loononder handelingen tussen de NUM en de werkgeversorganisatie van de Zuidafrikaanse mijnen, de Cham ber of Mines. Het zijn deze 29 mij nen waar de NUM, die claimt meer dan 200.000 leden te hebben op een totaal van 550.000 mijnwerkers, of ficieel erkend is als de vakbond van de meerderheid der zwarte mijnwerkers. Over de geldigheid van de stemmingen die in de mij nen zijn gehouden, verschillen de NUM en de Chamber of Mines ern stig van mening. Anglo American zegt, dat gemiddeld slechts 20 pro cent van de mijnwerkers aan de stemmingen zou hebben deelgeno men. Als de staking in de mijnen toch doorgaat in een van de ko mende weken, wordt het de groot ste legale staking die Zuid-Afrika ooit gekend heeft. DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van volksgezondheid heeft gis termiddag de waarschuwing tegen Oostenrijkse wijnen voorlopig uit gebreid tot alle Oostenrijkse wij nen, ongeacht de plaats van botte ling. De waarschuwing gold tot nu alleen voor wijn die afkomstig was uit Burgenland en/of Neusiedler- see en die was gebotteld in West- Duitsland. Aanleiding tot het besluit van WVC is dat de zestien Keurings diensten van Waren in ons land de afgelopen dagen in nog meer Oos tenrijkse wijnen diethyleenglycol hebben gevonden. Deze stof, die ook voorkomt in antivriésmiddel, kan onder meer de nieren ernstig beschadigen. Een woordvoerster van het mi nisterie van wvc zei gisteren dat het aantal wijnmerken waarin het gif is gevonden, inmiddels is opge lopen tot dertien. Het is niet uitge sloten dat dat aantal de komende dagen nog toeneemt. Het gif is nu bok gevonden in wijnen van het jaar 1979. Tot nu toe werd het alleen nog in wijnen uit '83 en '84 aangetroffen. Volgens ir. A.J. Pieters, waarnemend hoofdin specteur levensmiddelen van het ministerie, mag daaruit worden af geleid dat het wijnschandaal al veel langer speelt. De bewuste wijn uit '79 bevatte bovendien een bij zonder hoog gehalte di-ethy- leenglycol, namelijk twee procent. Dat is twintig gram per liter. Vol gens ir Pieters is honderd gram per liter dodelijk. Ir. Pieters zei dat waarschijnlijk morgen of donderdag in EG-ver- band over de zaak wordt gespro ken. Bovendien wordt de affaire morgen in West-Duitsland bespro ken. Ook Zwitserland Ook in Zwitserland ligt Oosten rijkse wijn in de winkels waaraan antivries is toegevoegd, zo heeft een onderzoek van het ministerie van volksgezondheid uitgewezen. Zwitserland heeft echter nog niet geadviseerd alle Oostenrijkse wijn uit de handel te nemen. (zie ook pagina 6) HENGELO GPD- In een tunnel in Hengelo speelde zich gister avond een klein drama af. Een 43-jarige Hengeloër reed er met een klap zijn zelfgebouwde caravan en daarmee zijn vakantie aan flarden. De man was de tunnel al vaker zonder problemen gepas seerd. Gisteravond ging het echter mis. De bovenbouw van de auto caravan botste tegen de dwarsbalk van het viaduct en werd zwaar beschadigd. Oorzaak: nieuwe banden. In verband met de keuring had de Hengeloër zijn caravan namelijk van nieuwe banden voorzien. Daardoor stond de wagen hoger op de poten. De politie heeft afge zien van een proces-verbaal tegen de onfortuinlijke man. "Omdat hij zo zwaar gedupeerd is en waarschijnlijk niet op vakantie kan", aldus de politie. WESTERBORK (GPD) - Over het ongeluk bij het Drentse Wester- bork vorige week, waarbij twee deelnemers aan een dropping om het leven kwamen, hangt een mysterieus stilzwijgen. Bij het ongeluk, dat om twaalf uur in de nacht van dinsdag op woensdag gebeurde, verloor een van de slachtoffers een arm. De hulpver leners ter plaatse zouden dat in de consternatie over het hoofd ge zien hebben. Pas in het ziekenhuis zou ontdekt zijn dat een arm ver mist werd. Een uitgebreide speuractie in de berm met assistentie van de brandweer, leverde geen resul taat op. Later bleek de afgerukte arm vijf kilometer verderop op de voorbank van de auto te liggen die de wandelaars had aangere den. De automobilist, die direct na het ongeluk was doorgereden, had in paniek niet ontdekt dat het lichaamsdeel dwars door zijn voorruit was geslagen, zo heeft hij tegenover de politie verklaard. Staking bij Billiton in Suriname PARAMARIBO (ANP) - Bij het bauxietbedrijf Billiton in Suriname wordt sinds gisteren gestaakt. Ongeveer 700 van de 800 werknemers heb ben het werk neergelegd vanwege een cao-conflict dat is ontstaan omdat de directie weigerde een door de vakbond geëiste loonsverhoging te beta len. Ja, ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. f~"| Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode. Tel.. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1