'Hinault stelt zich aan' Reuzesprong Boebka Post beschuldigt NOS Fotografen kwaad op Raas Olympisch programma atletiek ongewijzigd Twee titels waterskiër Van der Maas lo Rus over 'magische' zes meter LEIDSCH DAGBLAD 12» Anderson na beschuldiging van gele truidrager: Ontwikkeling Ling naar Feyenoord Fietsen weg... MAANDAG 15 JULI 1985 PAGINA 9 ATHENE (DPA) - De fanatieke at- letiekliefhebbers in het Oosten van de Verenigde Staten blijven tij dens de Olympische Spelen van 1988 in Seoel verstoken van de eer ste uren van hun nachtrust. Kort na de bedtijd voor volwassenen daar worden de finales van het at letiek rechtstreeks op televise uit gezonden. Een poging van de Amerikaanse televisiemaatschappijen tot wijzi ging van het wedstrijdprogramma is mislukt. De IAAF, de internatio nale atletiekfederatie, bleef tijdens haar congres van het afgelopen weekeinde in Athene vasthouden aan het besluit de finales in de mid daguren (plaatselijke tijd) te hou den. Uitzonderingen daarop vor men de marathon voor dames en het vijftig kilometer snelwandelen. „Tijdens de Olympische Spelen van Los Angeles werd in Europa 's ook nachts naar de TV gekeken", zei Primo Nebiolo, de voorzitter van de IAAF in de Griekse hoofd stad. „Waarom de Amerikanen dan niet". Eind juli beginnen in Lausanne de onderhandelingen tussen het Internationale Olympische Comité (IOC) en de televisiezenders in de Verenigde Staten. Die hebben commerciële belangen vanwege de verkoop van reklamezendtijd. De IAAF was de laatste van de 23 Olympische sportbonden, die voor de onderhandelingen haar fiat gaf aan het IOC. Als een soort van compromis schrapte de IAAF de gebruikelijke pauze halverwege het programma, waardoor de wedstrijden nog lan ger zouden duren. Voor het Westen van de Verenigde Staten zijn de aanvangstijden aanmerkelijk gun stiger, omdat het daar enkele uren vroeger is dan aan de oostkust. HILVARENBEEK - De Leidse wa terskiër Erik van der Maasiieeft in het afgelopen weekeinde twee ti tels behaald bij de Nederlandse kampioenschappen, die op het wa ter van de Beekse Bergen in Hilva- renbeek werden gehouden. Van der Maas greep in de juniorenklas se bij het springen de eerste plaats, voor Pieter Slot die op zijn beurt .bij de slalom en figuren de Leide- naar achter zich liet. Als junior had de 16-jarige Van de Maas het recht in de senio renklasse uit te komen. Het optre den legde de Leidenaar geen win deieren. Tegen de verwachtingen in eiste de jongste van de sportieve familie, broer Paul viel met een derde plaats wat tegen, bij de sla lom de eerste plaats voor zich op. In de eindrangschikking reikte Erik van de Maas, achter kampioen Van Bergen, op een eervolle twee de plaats, dankzij zijn tweede plaats bij de figuren en derde plaats bij het springen. Australiërs vóór contacten met Z.-Afrika SYDNEY (Reuter) - Een groot deel van de Australische bevolking ziet geen kwaad in sportcontacten met Zuid-Afrika. Uit een door het och tendblad Morning Star zaterdag gepubliceerde enquête, blijkt dat 2/3 van de ondervraagde 2000 le zers van de krant vindt dat teams uitnodigingen uit Zuid-Afrika moeten accepteren. Een nog groter deel, 75 procent, houdt dezelfde mening er op na betreffende indi viduele sporters. De Labour-rege- ring van minister-president Bob Hawke heeft zich eerder fel uitge sproken tegen alle sport-contacten met Zuid-Afrika. Een tournee van een Nieuwzee- lands rugbyteam naar Zuid-Afrika is voorlopig uitgesteld (zie elders in deze krant). ADVERTENTIE iZEGMAARf^7^1 TEGEN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions PARIJS (ANP) - Sergei Boebka heeft het dan toch voor elkaar gekregen. Tijdens atletiek wedstrijden in Parijs bereikte de 21-jarige polsstokhoogspringer uit de Sowjet-Unie za terdag bij zijn derde poging de zes meter, maar liefst zes centimeter hoger dan zijn eigen record van 31 augustus 1984 in Rome. Die zes centimeter vormen letterlijk en figuurlijk een hoogtepunt in de recente geschiedenis van het polsstokhoogspringen. In de laatste tien jaar werd nooit eerder een wereldprestatie zo radi caal verbeterd. Tijdens dezelfde wedstrijden in Rome reikte de Fransman Thierry Vigneron een centimeter hoger dan de 5,90 me ter, die Boebka een maand eerder in Londen had gehaald. Dat Boeb ka daarna revanche nam met een sprong van 5,94 was opzienbarend. Maar in Parijs deed de sportstu- dent Londen vergeten. „Ik heb al enige tijd aan zes me ter lopen denken", zei de bedeesde Boebka na zijn reuzesprong. „Ik voelde me in Parijs op mijn gemak. Ten eerste al vanwege het goede weer, ten tweede omdat er totaal geen druk van buitenaf was". Waarna hij er schijnbaar achteloos aan toevoegde: „Ach, mijn sprong was niet zo fantastisch. Het was ge woon een volgende stap in mijn loopbaan. Ik streef nu naar de 6,20 of 6,30". Bij zijn eerste sprong leek er nog niet veel aan de hand te zijn. Boeb ka haalde de 5,70 gemakkelijk. Tot verbazing van de omstanders liet hij de lat echter plotseling op zes meter leggen. De eerste poging leek nergens op. Bij de tweede keer raakte hij de lat pas, toen zijn lichaam er al bijna overheen was. Daarna ging hij, geholpen door een rugwind van twee meter per secon de, over de zes meter, waarbij de lat licht bewoog. Hoogtepunt De geslaagde poging van Boebka was ook het hoogtepunt van de. wedstrijden in de Franse hoofd stad. De enige die verder opviel was Mary Decker-Slaney, die de laatste weken in'goede vorm ver keert. Ze legde de 1500 meter af in de beste tijd van het seizoen: 3 mi nuut 59,84. Daarmee was ze vier honderdste van een seconde snel ler dan de tijd, die eerder in het sei zoen was gerealiseerd door Doina Melinte. Drie van de vier Olympische winnaars leden een nederlaag. De 5 0 T Het 'ongelooflijke' is polsstokhoogspringen. .KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEII AURILLAC (GPD) De Fransen vierden dubbel feest. Zaterdag verliet ge- le-truidrager Bernard Hi nault bebloed en ontdaan de Tour de France, op de veertiende juli de natio nale feestdag keerde hij als een vorst terug. Twee hechtingen in de gebroken neus als enig zichtbaar gevolg van de afschuwelijke smak in Saint-Etienne. Verder als van ouds op de kop van het peloton. De patron van het peloton die niet kapot te krijgen is. Zijn mo reel bleef ongehavend en hij pro beerde nog meer leiderschap uit te stralen als voorheen. „Ik heb", zei hij op de streep in Aurillac, „vandaag geen proble men gehad. Het enige dat ik vreesde waren ademhalings moeilijkheden, maar die waren er niet. Ach, gisteren zag het er met dat bloed allemaal angstaan jagend uit. Maar die vlag dekte de lading niet. Ik ben niet dood, hoor". Hij deed er heel laconiek onder. Noemde de valpartij, 250 meter van de eindstreep, een risico van het vak. Toch merkte het peloton wel dat 'de das' grimmig was. Want de gevolgen mochten dan meevallen, de opwinding over de schuldvraag was groot. En vreemd genoeg was de valpartij van het sprintende groepje, dat nauwelijks meer eer kon behalen op de eindstreep, moeilijk te re construeren. Normaal registre ren wielrenners elk putje, loslig gend tegeltje en zelf lucifer houtje in de laatste meters naar de aankomst toe, nu liepen de opvattingen van de betrokkenen ver uiteen. Een heel peloton stond zondag in de beklaagdenbank en uit de getuigenverhoren was moeilijk op te maken wie de bloedstollen de tuimeling, die de Tour de France zo'n dramatische wen ding had kunnen geven, op zijn geweten had. BERNARD HINAULT: „Ik De smaakmakers van de Tour eindstreep in Saint Etienne niet betrokken bij een valpartij. wilde eerst de beelden zien en ik weet zeker dat Phil Anderson de hoofdschuldige is. Hij heeft me omver gereden. Zo simpel is het". PHIL ANDERSON: „Hinault stelt zich aan als een baby. Ik heb hem onderweg proberen uit te leggen hoe het volgens mij ge beurd is. Steve Bauer, die ons ge passeerd was om de sprint aan te trekken, week ineens van zijn lijn af, omdat hij een reflector op de straat wilde ontwijken. Ik moest opzij sturen, waardoor Hi nault en ik elkaar raakten. Een verklaring die hij niet aanvaardt. Zeker omdat er een ploegmaat van hem bij betrokken is". JOOP ZOETEMELK: „Hi nault en Anderson waren niet echt aan het sprinten, maar gin gen in het tempo van Bauer mee. Anderson rijdt altijd heel kort te gen een ander aan en toen hij in eens moest uitwijken, hing hij helemaal tegen Hinault aan, met zijn elleboog op het stuur. Als Hi nault hem gewoon was blijven de France, Bernard Hinault en Luis Herrera (1), haalden zaterdag de ongeschonden. De coureurs raakten met een groep andere wielrenners (foto's AP). opvangen, zouden ze niet geval len zijn. Maar hij ging opzij en zo doende vielen ze allebei. Ik kon er nog net omheen sturen". JEAN MARIE LEBLANC (speaker van de Tour, die in de auto achter de groep Hinault reed): „Bauer schrok van een be weging die een toeschouwer ach ter het hek maakte. Anderson moest uitwijken, raakte Hinault met zijn schouder en Madiot reed vervolgens tegen het achter wiel van Hinault. Dat veroor zaakte die val. De blessure van Bernard is ontstaan omdat de Spanjaard Magro Rodriguez met zijn fiets over zijn gezicht reed". STEVE BAUER: „Ik ben hele maal niet geschrokken van een toeschouwer en ook niet van myn lijn afgeweken. Ik heb op een normale manier de sprint in gezet en heb alleen nog omgeke ken, toen ik hoorde dat ze achter mij vielen". Het peloton had vierkante oog jes van het kijken naar de video beelden, maar omdat de tuime ling met Bernard Hinault, Phil Anderson, Paul Haghedooren, Peter Winnen, Bernard Vallet, Steven Rooks net gebeurde tij dens een camerawisseling gaven die geen echte duidelijkheid. Wel klare wijn schonken de medici, wier bulletins gretig aftrek von den. Want de val van Hinault was groot nieuws. Het televisiesta tion Antenne 2 begon er zelfs het Journaal mee. De operatie van president Ronald Reagan kwam pas op de tweede plaats. Verbijsterd Hinault brak zijn neusbeen, maar inwendig was er niets be schadigd. De angst dat hij net als zijn landgenoot Pascal Simon in 1983 een 'gele martelaar' zou worden werd snel in de kiem ge smoord. Ook de verwondingen van de anderen vielen gezien de snelheid waarmee ze onderuit gingen (55 tot 60 kilometer per uur) mee. Phil Anderson hield er een pijnlijke schouder en rug aan over. Peter Winnen klaagde over stijfheid, maar de hoofdpijn van de dag tevoren was verdwenen. De effecten op het verloop van de Tour waren nog kleiner. Nihil zelfs, want omdat de val in de laatste kilometer gebeurde kre gen de getroffen renners dezelf de tijd als de eersten van hun groep, die de lijn passeerden. Op merkelijk genoeg gold dat niet voor een viertal (onder wie Zoe temelk en Roche), die met krach tig remmen een tuimeling had den kunnen voorkomen. De tijd- waarnemers noteerden voor hen zes seconden achterstand. „Als ik mijn twee voeten op de grond had gezet, zou ik de tijd van Hi nault en Anderson hebben ge had. Nu verspeel ik er nog tijd door ook', zei Zoetemelk. Hinault deed het rustig aan. Tour-directeur Jacques Goddet fluisterde hem in dat hij geen tijd zou verspelen en alleen met de fiets de streep hoefde te passe ren. Theatraal reed hij langs de verbijsterde menigte, die vol af grijzen zag hoe het bloed van zijn gezicht droop. Na een eerste be handeling werd hij in de ambu lance gelegd. Riant achterin, rit winnaar Luis Herrara hoofd wond opgelopen bij een val in de laatste afdaling moest maar. naast de chauffeur gaan zitten. Saint Etienne zorgde weer eens voor opwinding. Etappe- stad met een twijfelachtige repu tatie. Éddy Merckx viel er in 1971 tijdens Parijs-Nice, Jean René Bernaudeau sloeg er eveneens in Parijs-Nice in 1983 tegen de vlak te en was langdurig buiten be wustzijn. En in hetzelfde jaar reed Henk Lubberding de Frans man Michel Laurent tijdens de Tour op de brede Cours Fauriel in de dranghekken. Zaterdag viel Hinault dus. „Het is de eerste keer dat ik in een grote ritten koers een zware val maak", zei Hinault. Toch was hij al eerder zo in het nieuws. In 1977 dook hij tijdens de beslissende rit van de Dauphiné Liberé een ravijn in. Voor het oog van de televisie. Hi nault klom er uit tevoorschijn, ging verder, won de rit én de Dauphiné. Zijn naam was voor goed gemaakt, want zegevieren ondanks groot onheil verhoogt de populariteit. Die geschiedenis herhaalde zich dus. De ontwikkeling van het wereldrecord polsstokhoogspringen van de laatste vijf jaar is: 5,72: Vladislaw Kozakiewicz (Pol) Milaan, 11 mei 1980, 5,75: Thierry Vigneron (Fra) Columbus, 1 juni 1980,5,77: Philippe Hou- vion (Fra) Parijs, 17 juli 1980, 5,78: Koza kiewicz, Moskou, 30 juli 1980, 5,80: Vigne ron Macon, 20 juni 1981,5,81 meter: Vladi mir Poljakov (Sow) TiHis, 26 juni 1981, 5,82: Pierre Quinon (Fra) Keulen, 28 au gustus 1983, 5,83: Vigneron Rome, 1 sep- rijs, 2 juni 1984, 5,90: Boebka Londen, 13 juli 1984, 5,91: Vigneron Rome, 31 augus tus 1984, 5,94: Boebka Rome, 31 augustus 1984,6,00: Boebka Parijs, 13 juli 1985. Braziliaan Joaquim Cruz was op de 1000 meter de uitzondering, al was zijn tijd (2 minuut 16) niet echt ge weldig. Ray Armstead, lid van de Amerikaanse estafetteploeg, moest zich op de 400 meter tevreden stel len met de derde plaats in 45,43 se conden. Eerste werd zijn landge noot Roddie Haley in 44,83. Ook de Amerikaanse Benita Fitzgerald- Brown werd derde. Op de 100 me ter horden liet ze de Francaise Lau rence Elloy voor gaan. Marjan Olij- slager eindigde op deze afstand als vierde in 13,06 seconden. Daarmee kwam ze in de buurt van haar ei gen Nederlandse record (13,01), dat ze vorige week tijdens de nationale titelstrijd in Zwolle vestigde. De vierde deelneemster met Olym pisch goud, de Marokkaanse Na- wal El-Moutawakel, werd op de 400 meter horden het slachtoffer van de revanche van de Ameri kaanse Judy Brown-King, tweede in Los Angeles. Els Vader werd op de 100 meter derde in de handgeklokte tijd van 11,5 seconden. De winnend tijd (11,2) was afkomstig van de Fran caise Marie-Christine Cazier. An dere winnaars waren onder ande ren hoogspringer Patrick Sjöberg (2,28 meter), sprinter Desai Wil liams (100 meter in 10,01) en de Cu baanse hoogspringster Sylvia Cos ta (2 meter). ROTTERDAM (ANP) - Tsheu La Ling speelt het komend seizoen voor Feyenoord. De voormalige in ternational en de Rotterdamse club hebben zaterdag volledige overeenstemming bereikt. Ling, die zich zelf had aangemeld bij Feyenoord, heeft inmiddels ook al met de selectie meegetraind. Het contract is voor een jaar gel dig. Ling, die als prof bij FC Den Haag begon, zeven jaar voor Ajax speelde en daarna via Panathinai- kos bij Olympique Marseille be landde, heeft veertien keer in het Nederlands elftal gespeeld. Van de Kor put Michel van de Korput gaat de Rotterdamse vereniging vrijwel ze ker verlaten.De verdediger kwam persoonlijk rond met Bundesliga- club l.FC Köln. De 28-jarige Ne derlandse international weet ech ter nog niet, of hij het komende sei zoen ook daadwerkelijk voor Köln zal kunnen uitkomen. De West- duitse vereniging moet nog met Torino, de club die hem voor twee jaar aan Feyenoord uitleende, overeenstemming bereiken over de transfersom. AURILLAC (GPD) - Woede en te leurstelling gisterochtend in Saint Etienne bij de ploeg van Jan Raas. De fietsen van Maarten Ducrot en Leo van Vliet bleken te zijn gesto len. De dikke kettingen, waarmee ze waren vastgelegd bleken te zijn doorgeknipt. Voor Van Vliet was de ramp het grootst, omdat hij geen eigen reservefiets bij zich heeft en dus met vreemd materiaal moest rijden. Maar ook Ducrot voelde zich ern stig gedupeerd. „Het was nota bene de fiets waarop ik mijn eerste pro foverwinning, de etappe in de Tour, heb behaald. Hier krijg ik toch wel even rechts fascistische neigingen van. Als ik straks een ke rel op die fiets zie rijden schop ik 'm vierkant in elkaar", aldus Ducrot, die zich op zijn reservefiets voor het eerst tijdens deze Tour in een berg rit op de eerste rang liet zien. AURILLAC (GPD) - De gemotoriseerde fotografen in de Tour de France hebben bij de wedstrijdleiding en de politie een aanklacht ingediend tegen ploegleider Jan Raas. Die zou volgens hen opzettelijk op motorrij ders zijn ingereden, toen hij tijdens de rit naar Aurillac niet snel genoeg bij 2ijn renner Ludo Peetërs kón "ko men. Raas raakte drie motoren. Een van de bestuur ders raakte daarbij zodanig aan zijn been gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De klacht, die de fotografen bij koersdirecteur Felix Lévitan indienden werd door de juryleden Wim Jere- miasse en Raymons Trine ongegrond verklaard. Zij meenden dal de Nederlandse ploegleider bij de valpar tij van Aad Wijnahds en Ludo Peetërs het werken on mogelijk werd gemaakt. De fotografen beweren echter dat het incident zich pas later heeft voorgedaan. Twin tig minuten nadat Raas zijn assistent Hilaire van der Schueren had achtergelaten bij Wijnands, probeerde hij door een haag van motoren Peeters, die kort na de val was opgestaan en de achtervolging op het peloton had ingezet, tc bereiken. Volgens de fotografen cla xonneerde de Zeeuw nauwelijks toen hij het-gaspe daal van zijn auto intrapte. De fotograaf van de organi serende krant l'Equipe,,Jean Claude Pichon, kwam met zijn motor tegen een vangrail terecht. Zijn motor rijder liep een grote beenwond op. Nadat de jury de klacht had afgewezen, besloot de fotograaf een civiel- rechterlijke procedure tegen Raas te starten- AURILLAC (GPD) - Peter Post beschuldigt verslaggevers van de NOS-radio ervan zich bezig te hou den met het ronselen van renners. „Als je dat doet als verslaggever ben je verkeerd bezig", aldus Post. De Amstelvener doelt daarmee op de betrekking tussen Gerrie Knetemann en Skil en van Harrie Jansen met de nieuw op te richten ploeg van Roy Schuiten. Verder 'Stoort Post zich aan de naar zijn mening tendentieuze vraagstelling van Knetemann. „Die vroeg bij voorbeeld aan Gerard Veldschol- ten waarom hij in de tijdrit niet met dichte wielen had gereden. Hij probeert op die manier te stoken in onze ploeg", aldus Post. Voorts is hij van mening dat de relatie tus sen de NOS en Skil te vaak te be luisteren is in het programma Ra dio Tour de France. Jaap Hofman, producer van het programma, noemt de beschuldi gingen van Post „onzin". „Boven dien heeft hij tegen ons ontkent dat hij zulke dingen over de NOS- radio vertelt. Wat de relatie met Skil betreft kan ik alleen maar zeg gen dat de enige Nederlander uit die ploeg, Jacques van Meer, het minst aan het woord is geweest in onze uitzendingen". Knetemann sluit zich bij Hofman aan. „Ronse len...?", zegt hij verwonderd, „ik heb niemand een contract onder de neus geduwd. Maar Post heeft weer bereikt wat hij wilde. Nu het met zijn ploeg niet zo lekker loopt komt hij op deze manier toch in de krant".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9