Superconcert 'Live breekt alle records Aid' 'Water is een middel, vroeger was het doel' Kerk moet voorbeeld geven met herverdeling van werk Belangstelling voor buitenzwembad taant MAANDAG 15 JULI 1985 DEN HAAG - De aanlooppe riode verliep al niet zo geluk kig: een wisselvallige mei maand en een natte maand ju ni, met achter dat koude regen gordijn de mistroostige aan blik van vrijwel lege zwemba den. Geen hond of slechts een fanatieke banentrekker waag de zich binnen de hekken. Zwembaddirecties zagen het zomerseizoen al in het spreek woordelijke water vallen nog vóór het was begonnen. Daarmee wordt ook nu, ondanks het opgeklaarde weer, nog steeds rekening gehouden. Volgens des kundigen is het bezoekersaantal in de maanden mei en juni sterk be palend voor de totale exploitatie. Daarbij komt - en dat is blijvend - dat de belangstelling voor buiten zwembaden de laatste jaren danig is geslonken. Vandaar dat er in de meeste baden al bij voorbaat wordt gerekend op een respectabel finan cieel gat. Peter van den Boom, sportaccommodatie-adviseur bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), formuleert het zo: "De houding van de consument ten opzichte van het produkt zwembad is sterk veranderd". Volgens de lezing van Van den Boom is die ontwikkeling eenvou dig te verklaren. Veel mensen vin den de buitenbaden saai en zoeken hun zwemrecreatie liever bij de buitenpias, waar het watergeploe- ter hand in hand kan gaan met de surfsport, een zonnebad en/of een smulpartij bij een indringend geu rende patattent in de buurt. Vaak ook brengen ze - 'met het hele ge zin' - een bezoek aan Duinrell-ach- tige ambiances la Tiki-bad, vol waterige attracties en feestverlich ting. Rood Van den Boom reist soms door heel Nederland om zwembaddirec ties, gemeente-ambtenaren en wet houders van advies te voorzien. Hij 'scoort', zegt hij, altijd. Zwemba den, althans de buitenbaden, draai en slecht. De kosten gaan ver bo ven de baat uit. Bijna alle zwemba den staan rood. Jaarlijks legt de overheid er bijna een half miljard gulden op toe, dat is ongeveer de helft van de totale exploitatie. Maar, zegt Van den Boom, "overal kan het goedkoper, al gaat dat dan wel ten koste van de serviceverle ning". De meeste zwembaddirecties hebben intussen wel ingezien dat de 'consument' andere eisen stelt aan 'het produkt zwembad'. Zij hebben met Van den Boom in de loop der jaren een duidelijke ver schuiving waargenomen in het ge dragspatroon van de doorsnee zwemmer. Jarenlang hebben ze dat lijdelijk moeten aanzien, omdat ze met een ouderwets buitenzwem bad zaten. De rechthoekige bak ken uit de jaren vijftig en zestig wa ren voornamelijk ingesteld op de nu als saai ervaren banentrekkerij. door Wim Wirtz een andere functie. "Water", zegt Van den Boom, "is middel geworJ den. Vroeger was water doel". Hij vertelt van de waterlusthof in Duinrell, waar de bedrijfsleiding nu al bezig is met nieuwe, meer spectaculaire, misschien ook wat gevaarlijker attracties voor over! vijf jaar. "Met zwemmen als zoda nig", zegt Van den Boom, heeft dit natuurlijk niets te maken. Maar er' blijkt wel uit, dat je voortdurend moet inspelen op de behoefte vanj de consument". Terwijl de doorsnee zwembadbe zoeker meer en meer zijn afleiding zocht in recreatie onder de zon en bij voorkeur elke naar prestatie neigende activiteit in het schone water van het gemeentebad meed. Volgens Van den Boom is het aantal bezoekers in de buitenba den sinds 1976 met zo'n 50 tot 75 procent gedaald. In de binnenba den, waar de sport en het instruc- tiezwemmen een voorname plaats hebben ingenomen, was de terug val minder, evenals in de recreatie- baden. Tyfus Voorlopig zal het buitenzwem- men nog wel een bron van zorg blijven. Van den Boom heeft al thans duidelijke aanwijzingen dat' de aangeklede luxe-baden en de badzones (zandputten, grintgaten en wielen) nog' steeds een grotere aantrekkingskracht op de zwem- liefhebber uitoefenen dan het ge middelde zwembad. Vroeger, dat wil zeggen: zo'n twintig jaar en lan ger geleden, was dat anders. Van den Boom: "De mensen hadden toen een kleedhokje nodig. Géne. Ze vonden het ook gevaarlijk om in het buitenwater te gaan zitten. Bang voor tyfus, dat soort dingen. Maar nu, nu kleden mensen zich uit waar ze willen. Overal zwem men ze. En over ziekten hoor je ze haast niet meer". Van den Boom schrijft het veran derde zwemgedrag toe aan een gro tere vrijheidsdrang bij*"de consu ment'. Hij noemt in dit verband Sporthuis Centrum die als eerste een gat in de markt ontdekte en er meteen werk van maakte in zijn v akantieparken-van-de-folder, met bubbelbaden ('whirlpools'), speel- bakken, praatbaden, stortbaden, ronde baden, zitbaden en ligbaden, al of niet doorsneden door glijba nen en fonteinen. Gewone zwem baden volgden schoorvoetend met één glijbaan en wat speeltuig voor de kinders. Het zwemwater kreeg De zon Een normaal zwembad kan dat niet zo makkelijk. Met een onren- dabele exploitatie een glijbaan i aanschaffen is riskant, omdat het effect van zo'n attractie in de bui- tenbaden moeilijk, zo niet onmoge lijk valt te meten, laat staan te voorspellen. "Gemeenten probe- ren tegenwoordig de buitenbaden wel aantrekkelijker te maken", zegt Van den Boom. "Maar hoe aantrekkelijk je zo'n bad ook maakt, de enige attractie is de zon. Daarom gaat de grote bulk naar een recreatiepias". Ondanks hun armlastige positie zullen van de zwembaden die er i zijn, de meeste wel blijven, zo ver- i wacht Van den Boom. "Van alle grote zwembaden", zegt hij, "kan de helft worden afgestoten, vooral het diepe. Maar dat gebeurt niet zo gauw, omdat er ook een sociaal rendement is. Hoe klein een ge meente of een gemeenschap ook is, iedereen vindt dat er een zwembad j moet komen of moet zijn. En als een wethouder een bad wil sluiten, komt iedereen in het geweer, ook al zwemt men niet. Men vindt een zwembad kennelijk dus erg be- i langrijk. Het aantal zwembaden j dat in de loop der jaren gesloten is, kun je ook op de vingers van één hand tellen". Volgens Van den Boom zijn er wel maatregelen denkbaar waar door een zwembad ("Een financië le molensteen om de nek van wet houders") rendabeler én aantrek kelijker kan worden gemaakt. Hij noemt het aanpassen van de kleed ruimten in de buitenbaden (nu vaak tochtgaten), het afstoten van rechthoekige diepe baden, het aan leggen van ronde baden, een disco en het integreren van binnen- en buitenbad, bijvoorbeeld door mid del van een afneembaar dak of door een doorlopende in- en uit gang van het ene (binnen-) naar het andere (buiten)bad. Maar ook dan moet de zon wel af en toe willen (ver)schijnen. bubbelbaden, speelbakken, praatbaden, stortbaden, ronde baden, zitbaden e den door glijbanen en fonteinen Ieder die op dit ogenblik een betaalde baan heeft van meer dan vier dagen per week gemid deld werkt over. De commissie voor sociale vragen van de Raad van Kerken in Nederland po neert dat in een brochure, geti teld 'Niemand zonder arbeid'. Die brochure gaat over herwaar dering en herverdeling van werk. Ze is een vervolg op de brochure 'Over arbeid en inkomen' van au gustus 1980, waarvan in één jaar 14.000 exemplaren werden ver spreid en die veel stof tot discus sie gaf. De samenstellers van de nieu we brochure vinden, dat het werken met een uitkering uit de sfeer van fraude moet worden gehaald zolang de herverdeling van betaalde beroepsarbeid on voldoende blijft. "De opdracht tot en het recht op deelneming aan het arbeidsproces weegt zwaarder dan het kwaad van concurrentievervalsing op de ar beidsmarkt en van zwart of grijs werken. Arbeid is niet een voor recht van enkelen maar een recht en opdracht van allen. Mensen moeten aan de samenleving kun nen deelnemen". Sinds de brochure van 1980 is de werkloosheid meer dan ver dubbeld, "zodat het vraagstuk van de herverdeling van arbeid nog veel klemmender is gewor den". Een opdeling van de sa menleving in mensen met en zonder betaalde beroepsarbeid is, volgens de nieuwe brochure, in strijd met het streven naar een rechtvaardige en houdbare sa menleving". Daarom moet het betaalde werk, zo nonig met wet telijke maatregelen, worden her verdeeld, vooral door arbeids tijdverkorting en het omzetten van volledige banen in deeltijd banen. Dat vraagt van mensen met een volledige betaalde baan een stap terug, ook in arbeidsinko men. De lid-kerken van de Raad van Kerken behoren als werkge ver het voorbeeld te geven met herverdeling van betaald werk. "Op ruime schaal moeten banen worden omgezet in deeltijdba nen en moet arbeidstijdverkor ting worden toegepast". Niet alleen de betaalde arbeid, ook andere vormen van werk, zo als huishoudelijk werk en vrij willigerswerk, kunnen over meer mensen worden verspreid, zegt de brochure. De samenstellers achten 'sociale dienstplicht' voor noodzakelijk werk dat anders •niet wordt gedaan "in beginsel te verdedigen". In een brief aan minister Brinkman toont het Interkerke lijk Contact in Overheidszaken (Cio) zich bezorgd over de hand having van het religieuze of le vensbeschouwelijke karakter van bejaardenoorden. Het Cio, waarin achttien ker ken samenwerken, vraagt met het oog op de democratisering van bejaardenoorden speciale aandacht voor die tehuizen waar van de bestuurssamenstelling wordt bepaald door kerkelijke of confessioneel gebonden colle ges. Het gaat hier met name om protestantse instellingen van be jaardenzorg en rooms-katholieke klooster-bejaardenoorden met een kerkrechtelijk bepaald be stuur en kerkelijke leefregels. Volgens het Cio moet de over heid respecteren dat de zorg voor de oudere mens als een kerkelij ke, confessioneel gebonden ver antwoordelijkheid wordt be schouwd. "De overheid dient zich in dat geval te onthouden van voorschriften die deze fun damentele banden zouden aan tasten of beperken". Het Cio wil met de minister overleggen, hoe een regeling kan worden getrof fen "die recht doet aan de verant woordelijkheid van kerken op maatschappelijk gebied". Scheepjes. Tot 19 augustus is in het museum 'Het Catharijne- convent' in Utrecht de tentoon stelling 'Scheepjes in kerken' te zien. De tentoonstelling is tot stand gekomen in samenwer king met het Fries Scheepsmu- seum in Sneek en het Veluws Museum in Harderwijk. In deze beide musea zal ze in het najaar zijn te zien. Voor de tentoonstel ling zijn vijftien scheepsmodel len uit kerken en musea bijeen gebracht. De oudste kerkscheepjes zijn, voorzover bekend, niet geschon ken door individuele zeelieden, die in tijd van nood de gelofte hadden gedaan een scheepje in een kerk te laten plaatsen, maar door schippersgilden. Eén van de oudste bevindt zich in het Amsterdamse Scheepvaartmu seum, een ander is te vinden in de oude Bavo in Haarlem. In de eerste eeuwen na de Re formatie werden alleen in her vormde kerken scheepsmodel len opgehangen, zoals in De Rijp, Jisp, Schermerhorn, Marken, Maassluis en Spaarndam. Later kwamen er veel kerkscheepjes in plaatsen langs de Noordzeekust en langs het oostelijke deel van het IJsselmeer. De modellen werden meestal aan balken opgehangen, zodat de op de tocht konden 'zeilen'. In de negentiende eeuw werden ze niet meer opgehangen maar op een standaard gezet. Sinds 1900 zijn nog 38 scheepjes in kerken geplaatst. Daarbij valt vooral Urk op. Urk is met Volendam de enige plaats waar ook in andere kerken dan de hervormde kerk scheepjes staan. Het enige scheepsmodel in een rooms-ka- tholieke kerk is te vinden in Vo lendam. In de hervormde kerk van Marken staan er wel vijf. Gereformeerde Gemeenten. De Gereformeerde Gemeenten tellen op het ogenblik 48 dienst doende predikanten, zo meldt het pas verschenen jaarboek 1985. Binnenkort wordt dat 49. Het zielental is vorig jaar met 777 gestegen en stond eind decem ber op een kleine 90.000. Geen ei gen predikant hebben 114 ge meenten. Vijf predikanten zijn in zendingsdienst en zes zijn gepen sioneerd. Hervormde Kerk: beroepen te Wijk (bij Heusden) G. Kamp huis Siolwijk; aangenomen naar Chaam kandidaat G. Smit Zeist; bedankt voor Ouderkerk aan de IJssel G. S. A. de Knegt Huizen, voor Driesum (Fr.) G. Hendriks 's Grevelduin-Capelle. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Harderwijk K. Vaatstra Ridder kerk. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Stolwijk A. Hofman Wijk-Aalburg. Slechts door enkele personen begeleid heeft de paus in het Gran Sasso-gebergte, tachtig ki lometer oostelijk van Rome, een urenlange bergwandeling ge maakt. Dat was zijn vierde uit stapje naar hoger sferen sinds zijn verkiezing. Het Vaticaan had er geen enkele ruchtbaarheid aan gegeven. Vragenuurtje. Op 20 juli zal Bhagwan Shree Réyneesh in zijn eigen leefgemeenschap in de Amerikaanse staat Oregon voor het eerst een vragenuurtje voor journalisten uit de hele wereld houden. Nooit eerder gaf Bhag wan de gelegenheid hem direct vragen te stellen met een onmid dellijk antwoord van zijn kant. van Geldof voor de Nobel Vre desprijs zal steunen. De Nobel Vredesprijs wordt jaarlijks toegekend door een vijf leden tellend comité uit het Noorse parlement. Eén van hen, Sissel Rosenbeck, zei zondag dat hij Geldof voor de prijs zal voor dragen. Langere termijn Het geld van de actie zal vooral worden gebruikt voor lange ter mijn projecten als irrigatie en vervoer. De eerdere uiterst suc cesvolle poging van Geldof om het leed van de hongerende Afri kanen te verzachten, het plaatje „Do they know it's Christmas" werd vooral voor directe hulp verlening gebruikt. De stichting Band Aid wil, ten einde het geld zo effectief moge lijk te gebruiken, gaan samen werken met stichtingen die al in Ethiopië en Soedan werkzaam zijn. Kevin Jenden zei gisteren aan de oprichting van een con sortium te denken. Hij zei dat het „immoreel" zou zijn als Band Aid, naast al die verschillende stichtingen die al bestaan, ook nog eens apart zou werken. „Dat kan er toe leiden dat in bepaalde regio's de hulp verlening gedoubleerd wordt, terwijl andere regio's niets krij gen", aldus Jenden. Bij activiste-zangeres Joan Baez riepen de concerten herin neringen op aan de fameuze hip pie-happening in Woodstock, in 1969. Eén van de in Philadelphia deelnemende artiesten, rythm and blues-gitarist-zanger George Thorogood, die samen met blues-gigant Bo Didley optrad bleef ook in die sfeer. „Het is fijn in de stad van broederliefde te .zijn. En daarover gaat het van daag", zei hij. Discipline Maar de meeste Amerikanse popliefhebbers zijn het erover eens dat een vergelijking met Woodstock mank gaat: de Ame rikaanse jeugd van 1985 is veel minder idealistisch maar wel veel gedisciplineerder dan die van de jaren zestig. Het was voor Amerika duidelijk een spectacu laire manifestatie die een beroep deed op het kwadé geweten: de overvloed in Amerika tegenover de honger in Afrika. Bij telefoonmaatschappij AT&T werkte dat appel prima: er werden 1126 directe telefoon lijnen met telefonistes beschik baar gesteld, die in 20 minuten rond 20.000 telefoontjes met toe zeggingen voor financiële bijdra gen afwerkten. <r Paul McCartney en Elton John tijdens de finale van het concert in Londen. LONDEN, WASHINGTON (GPD) - De Live Aid con certen in Londen en Philadelphia, die zaterdag een wereldwijd publiek van naar schatting 1,5 miljard mensen trokken, hebben volgens voorlopige ramin gen al bijna 250 miljoen gulden opgebracht. Daarmee is de oorspronkelijke doelstelling, 40 miljoen gul den ten bate van de hongerende bevolking van Ethiopië en Soedan, verre overschreden. Initiatiefnemer Bob Geldof zei gisteren: „Al mijn dromen zijn zaterdag bewaarheid gewor den". De twee concerten, waaraan door 52 van de grootste pop-ar tiesten ter wereld werd deelge nomen, verliepen vrijwel perfect. Het wereldomspannende satel liet-netwerk liet de mensheid slechts één keer, tijdens het op treden van de speciaal voor Live Aid weer bijeengekomen super- groep The Who, in de steek, en dan nog niet langer dan enkele minuten. Maar voor het overige konden de 1,5 miljard tv-kijkers van een vlekkeloze pop-marathon van 16 uur genieten. In totaal werden 200 songs op het podium ge bracht door artiesten als Paul *Bob Geldof. McCartney (voor het eerst in zes jaar weer live te zien), David Bo wie, Mick Jagger, Tina Turner, Bob Dylan, Queen, Elton John en Phil Collins. Later In tal van landen waren kleine re optredens georganiseerd. Zo kon het Westen voor het eerst kennis nemen van de kwaliteiten van de Russische popgroep Au tograph. In de Sowjet-Unie zelf werd het Live Aid concert zater dag niet uitgezonden: daar zal op een later tijdstip een verkorte versie van het spektakel te zien zijn. Alles zat de organisatoren mee. Niet alleen waren er nauwelijks problemen met de zeer gecom pliceerde techniek, ook het weer was, op een klein regenbuitje in Londen na, zoals dat tijdens een groot openlucht festival moet zijn: zonnig en warm. Te warm zelfs, vonden velen in Londen, waar 600 toeschouwers flauw vielen. Dat er veel meer geld zou bin nenkomen dan was voorzien, werd al spoedig duidelijk. Er was op gerekend, dat de opbrengst in het Wembley-stadion zelf rond vijf miljoen gulden zou zijn, maar in werkelijkheid ging het om een drie keer zo hoog bedrag. Kevin Jenden, directeur van de organiserende Band Aid stichting: „Op het laatst duwden allerlei mensen Bob Geldof en mij briefjes van 20 pond (90 gul den) in onze zakken, en een Ame rikaanse dame gaf me zelfs een cheque van 5000 dollar (15.000 gulden)". Tot de gulste gevers behoorde de Al-Maktoems, de regerende familie in het oliestaatje Dubai: de familie schonk vijf miljoen gulden. Gratis Alle musici, technici en de vele duizenden andere mensen die bij de Live Aid concerten betrokken waren, deden dat gratis. Om die reden zal een bijzonder groot deel van de miljoenen die zater dag bij elkaar werden gezongen, naar de slachtoffers van de hon gersnood in oost-Afrika kunnen gaan. In Ierland, het land waar Bob Geldof vandaan komt, werd per hoofd van de bevolking vijf gul den gegeven, 15 miljoen gulden in totaal. Daar zat één miljoen gulden van de Ierse regering bij. Premier FitzGerald zei gisteren dat zijn land een kandidatuur

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6