Kamer krijgt toezicht op NCO-beleid Hoop voor Lago-raffinaderij Invoering katalysator nog ver weg ■r De Koning: bijscholing aan jongeren verplichten Dodenrit na cafébezoek Proefrit in auto eindigt in ramp Verdachte van aanslag Greenpeace dood spoor 'De Jonge vooraanstaand ANC'er' 11 MAANDAG 15 JULI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Schoo legt nieuwe regels vast DEN HAAG (GPD) Minister Schoo (ontwikkelingssa menwerking) heeft de activiteiten van de NCO, de Natio nale commissie voor voorlichting en bewustwording ont wikkelingssamenwerking, aanzienlijk gekortwiekt. De be langrijkste beperking is dat de NCO geen subsidies meer mag geven aan organisaties die het Nederlandse buiten landse beleid ondermijnen. Volgens de nieuwe subsidiere geling zal de Algemene Rekenkamer de subsidies contro- DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken) wil meer druk uitoefenen op werklozen om zich te laten bijscholen. Bij jonge ren tot 21 jaar wil hij eventueel de uitkering inhouden, als ze daartoe niet bereid zijn. De bewindsman zegt dit een interview met De Volkskrant. De Koning verwijst naar een re cente maatregel in Zweden, waar jongeren onder de 21 jaar geen uit kering meer ontvangen. Ze krijgen wel een baan aangeboden. Als ze die baan niet aankunnen, zijn ze verplicht zich te laten scholen. "Ik denk dat je tegen jonge mensen kunt zeggen dat ze een bepaalde verplichting hebben tegenover de samenleving en zichzelf. Dat is niet helemaal het Zweedse systeem, dat is wel wat erg hard gebakken", zegt De Koning. Die eventuele dwang tot bijscho ling is volgens de minister nodig om de werkloosheid verder te laten dalen. "Naarmate de werkloosheid vermindert, stuitje op de groep die de minste kans heeft. De harde kern van 400.000 werklozen". Om die groep te helpen, wil hij naast scholing een loonkostensubsidie verstrekken aan de werkgevers. In hetzelfde interview zet De Ko ning vraagtekens bij algehele ar beidstijdverkorting. "Ik ben er voor bepaalde groepen werkne mers wat minder van overtuigd ge raakt dat voor hen een 32-urige werkweek voor de hand ligt". Dan zou er volgens de bewindsman al snel een tekort aan arbeidskrach ten in bepaalde sectoren ontstaan. leren. NCO-voorzitter Roethof heeft ge zegd 'niet blij' te zijn met de nieu we regels. Minister Schoo en het NCO-be-, stuur zijn die nieuwe regeling dit weekeinde overeengekomen. De NCO zal bovendien zelf geen voor lichting over ontwikkelingssamen werking meer geven, maar uitslui tend initiatieven stimuleren. De rol van de NCO bij subsidieverlening wordt verder teruggebracht tot die van een adviesorgaan; zij zal niet langer meer zeggenschap hebben over subsidietoekenningen. Voorts is door het terugbrengen van de NCO-uitgaven voor apparaatkos ten de omvang van de staf en daar mee de invloed op het beleid aan zienlijk teruggebracht. sidieaanvrager een eigen bijdrage van 25 procent leveren; andere subsidies van de rijksoverheid zijn niet toegestaan. Minister Schoo heeft met deze nieuwe regeling een stevige greep gekregen op het beleid van de NCO. waaraan ze zich regelmatig stoorde. Zo gaf de NCO subsidie voor een propagandistische film over Cuba, aan een groep in Neder land die oproept tot gewapende strijd tegen de Philippijnse rege ring en aan het El Salvador comité dat gewapenderhand de situatie in dat land wil veranderen. Als pro test tegen dat subsidiebeleid be sloot de minister toen de begroting van NCO met twee miljoen gulden te korten, van 14 naar 12 miljoen. LEERSUM (ANP) - Voor twee van een groepje van vier mannen dat in de afgelopen nacht na een cafébe zoek met een auto een proefrit maakte, is dit een dodenrit geble ken. De twee anderen liggen zwaar gewond in ziekenhuizen. De slachtoffers zijn de 23-jarige be stuurder J. Oskam en de 29-jarige J. Vendeloo, beiden uit Ameron- gen. De vier reden richting Doorn, keerden daar en reden met hoge snelheid de bebouwde kom van Leersum binnen, waarbij zij vol gens de politie boven de honderd kilometer per uur zaten. In Leer sum verloor de chauffeur de macht over het stuur. De uit de koers ge raakte auto botste daarop tegen een muur. Door de kracht van de klap werd de motor uit de auto ge rukt en naar de overkant van de weg geslingerd. Vervolgens caram boleerde de auto tussen twee bo men, waarbij de vier uit de auto werden geworpen. De twee slachtoffers waren op slag dood. De beide zwaargewon den zijn inmiddels buiten levens gevaar. Politie raakt slaags met Amsterdammers AMSTERDAM (ANP) - In de Dot terbloemstraat in Amsterdam- Noord is zaterdagmiddag flink ge vochten tussen twintig politiemen sen en ongeveer honderd bewo ners uit die buurt. Daarbij werden door de politie enkele charges uit gevoerd met de wapenstok. Er vie len geen gewonden, maar wel raak ten enkele politie-auto's bescha digd door het gooien van stenen. Aanleiding voor de vechtpartij was de aanhouding van de Amster dammer G.H. De politie had de man, een bekende van de politie, ongeveer een kwartier in zijn auto achtervolgd omdat hij ervan werd verdacht zonder kentekenbewijs en verzekering te rijden. In de Dotterbloemstraat werd de man aangehouden. Volgens de po litie werden de bestuurder en en kele inzittenden van de auto daar op agressief en ontstond er een handgemeen. Toen de buurtbewo ners zich ermee bemoeiden vroeg de politie om assistentie. Lubbers naar Venezuela voor besprekingen Subsidieaanvragen i de vraag is of ze in strijd zijn met het buitenland en/of ontwikke lingsbeleid van de regering, zullen aan de Kamer worden voorgelegd, waarmee de volksvertegenwoordi ging in feite een vetorecht heeft ge kregen. Tenslotte moet bij ieder project van de NCO de sub- DORDRECHT (ANP) - Bij een ver keersongeval in Dordrecht is zater dag de 57-jarige mevrouw J. Vis ser-Sint Nikolaas uit Zwijndrecht om het leven gekomen. Ze reed met haar fiets over de Mijlweg toen ze geschept werd door een auto die bestuurd werd door een 21-jarige autoverkoper uit Hendrik Ido Am bacht. De naast zijn vrouw fietsen de 60-jarige M. Visser werd licht gewond. De bestuurder was bezig met een proefrit, toen hij met hoge snelheid in een flauwe bocht de macht over het stuur verloor. Hij kwam zelf met de schrik vrij. De kandidaat- koper die naast hem zat, een 21-ja- rige Dordrechtenaar, werd zwaar gewond naar een ziekenhuis ge bracht. Hij mocht de auto niet zelf besturen omdat de dealer hem daarvoor te jong vond. De auto was door de snelheid bo vendien tegen .een andere auto aan gereden. De inzittenden hiervan liepen geen verwondingen op. Bei de auto's werden totaal vernield. HEUSDEN (ANP) - Het Limburgse plaatsje Heusden verkeerde het afge lopen weekeinde weer in oude sferen. Tijdens de jaarlijkse vestingfeesten werd ook dit jaar weer de klok drie eeuwen teruggezet en tooiden vele inwoners zich in kleding die in de zeventiende eeuw gebruikelijk was. Een Volgens NCO-voorzitter Roethof Vermaakte met "jn kunStm een aantal beperkt de nieuwe subsidierege ling het arbeidsveld van de in 1972 opgrichte organisatie. Inmenging van de overheid in het subsidiebe leid van de NCO bevordert alleen maar het conflict, zo meent Roet hof. Volgens de NCO-voorzitter be staat het gevaar dat 'allerlei zaken in partijpolitieke tegenstellingen worden getrokken'. Roethof wilde niet zeggen of de nieuwe subsidieregels voor hem aanleiding zullen zijn om zijn func tie neer te leggen. Hij wil eerst de uitspraak afwachten van de leden raad alvorens een beslissing te ne men. Overigens zal de Tweede Ka mer zich nog moeten uitspreken over deze nieuwe regels voor de NCO. De nieuwe regeling moet in 1987 ingaan. 'Vega' neemt taak Warrior' over Blikseminslag stoort kabel LEIDEN/REGIO - Het ra dio- en televisiesignaal van het kabelnet in de Leidse regio en de bollenstreek is vannacht uit gevallen door een bliksemin slag in een PTT-installatie bij de ontvangstmast in Oegst- geest. Volgens een woordvoer ster van Casema nv, de exploi tant van het kabelnet, betrof het een vrij grote storing. Casema kon vanmorgen nog geen mededelingen doen over de aard van het defect en wan neer de storing verholpen zou kunnen zijn. De PIT onder zocht nog welk onderdeel van de installatie onklaar was ge raakt door de blikseminslag. PAPEETE/LONDEN (AFP/AP) - De Fransman die wordt verdacht van de bomaanslag op het Green- peaceship Rainbow Warrior, lijkt niets met de zaak te maken te heb ben. De man is op Tahiti onder vraagd door de Franse politie en bood aan zich voor het voor het verdere onderzoek beschikbaar te houden en eventueel met Nieuw- zeelandse politieagenten te praten. Greenpeace heeft meegedeeld dat het schip de Vega de Rainbow Warrior zal vervangen bij de pro testactie tegen de Franse atoom- proeven op het atol Mururoa. De Fransman, wiens identiteit Nederlander om het leven. Het schip zelf werd zwaar beschadigd. Greenpeace maakte gisteren be kend dat het schip de Vega de taak van de Rainbow Warrior zal over nemen, die in de haven van Auck land lag op weg naar het Franse atol Mururoa om daar te proteste ren tegen het voortduren van de kernproeven in Frans Polynesië. Het bijna twaalf meter lange zeil- schap is een aantal jaren geleden ook al ingezet tegen deze Franse atoomproeven. Greenpeace heeft nog altijd geen idee i niet bekend is gemaakt, bezocht antwoordelijk is of zijn voor de woensdag de Rainbow Warrior in bomaansIag, 20 2ei een woordvoer- de haven van Auckland (Nieuw- Zeeland) tijdens zijn vakantie. De man, die zichzelf een militant paci fist noemt, betuigde daar zijn steun aan de bemanningsleden en liet bij een van hen zijn naam en adres achter. Een paar uur na zijn bezoek nam de man het vliegtuig naar Ta hiti. Volgens de politiemensen die hem daar hebben ondervraagd was de man volkomen kalm en beant woordde hij hun vragen op onge- DISSIDENT (ANP) - De fractie voorzitters in de Tweede Kamer van PvdA, CDA, WD, D'66, PPR,| CPN, PSP en EVP, en Pax Christi en IKV hebben zaterdag bij de Sovjet-autoriteiten geprotesteerd tegen de gevangenschap van Alek- sandr Sjatravka, een lid van de -- - - Moskouse onafhankelijke vredes- dwongen wijze By de bomontp of- beweging Gruppa Doverija. In een fing die het Greenpeaceschip telegram aan Gorbatsjov en Juri woensdag trof kwam een 33-jarige JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse minister Roelof Botha (buitenlandse zaken) heeft geweigerd commentaar te geven op de mededeling dat de Neder landse regering ambassadeur Car- sten zal terugroepen als de Zuid- vfrikaanse regering geen bevredi gende verklaring geeft voor de ge vangenneming van Klaas de Jon ge. Botha weigert commentaar op zaak De Jonge telegram aan Gorbatsjov en Zjoekov, voorzitter van de Sovjet Vredesraad, eisen ze diens onmid- der i de Nederlandse ambassa- geëist dat de Jonge wordt overge- dellyke vrijlating, geven aan de Nederlandse ambas sade, dat de Zuidafrikaanse rege ring formeel haar verontschuldi gingen aanbiedt voor het incident, en dat de betrokken politiefunctio narissen worden berispt. De Jonge werd op 23 juni door de Zuidafrikaanse politie gearres teerd op verdenking van steun aan het verboden Afrikaans Nationaal CARACAS (GPD) Op de Neder landse Antillen bestaat goede hoop dat de Shell-raffinaderij op Cura cao voor enige tijd open zal blijven. De Antilliaanse afgevaardigden die vandaag een gesprek tussen pre mier Lubbers en de Venezolaanse president Luschini bijwonen, toonden zich gisteren optimistisch. Ook directeur Van Maurik-Broek- man van Shell Curacao toonde zich 'gematigd' optimistisch. De voorzitter van de Volkscen trale op Curacao, Errol Cova, die bij de onderhandelingen betrok ken is, verklaarde dat er 'sterke aanwijzingen' zijn dat de Venezo laanse president Jaime Lusinchi vandaag tegenover premier Lub bers en de Antilliaanse minister president Liberia Peters het groe ne licht zal geven aan een voorstel van de Shell. Dat beoogt een zogenaamde 'vangnetregeling', waardoor een rendabel functioneren van de Cu- racaose raffinaderij wordt gegaran deerd. Wanneer de Opec-richtlij- nen voor de prijs van ruwe olie te sterk stijgen in verhouding tot de verkoopprijzen van geraffineerde olieprodukten wordt een correctie Politie steekt brand in 3706 kilo hasjies ROOSENDAAL (GPD) Onder streng toezicht van de rijkspolitie ging dit weekeinde 3706 kilo hasj de Roosendaalse vuilverbran dingsoven in. Het betrof de partij met een straatwaarde van onge veer twaalf miljoen gulden die af gelopen woensdag in een loods in Sint Willebrord inbeslag was geno men. In het Belgische Oostende is dit weekeinde in een container olijfolie die van hetzelfde Libanese schip afkomstig was, nog eens drieduizend kilo gevonden. Afgelopen dinsdag werd de rijks politie getipt door de Antwerpse douanerecherche die de container van een verdacht Libanees schip zag komen. De hasj werd door een vrachtwagenchauffeur naar een loods in Sint Willebrord gebracht. Daar hield mén de party tot woens dagmiddag in het oog. aangebracht in de verkoopprijs van de Venezolaanse ruwe olie. Volgens Errol Cova zou de raffina derij met deze regeling in principe voor langere tijd kunnen openblij ven. Na twee jaar volgt een evalua tie waarna bekeken wordt op wel ke wijze Shell Curacao verder open kan bly ven. Premier Lubbers en de Antil liaanse minister-president Liberia Peters zullen in het paleis Miraflo- res voorts spreken met de minister van buitenlandse zaken Alberto Consalvi. Dan zal ook een voorstel van de Nederlandse regering aan de orde komen voor geregeld poli tiek overleg tussen Nederland, Ne derlandse Antillen en Venezuela. Lubbers komt volgens de Antil liaanse delegatie beslist niet met lege handen naar Caracas. Zo ver klaarde de voorzitter van de vak centrale Errol Cova dat de econo mische en politieke belangen van Nederland en Venezuela ten op zichte van de Antillen parallel lo pen. Vooral op economisch gebied zouden Nederland en Venezuela goed kunnen samenwerken. In een geheim advies aan de An tilliaanse regering wordt voorspeld indien de werkloosheid verder op loopt een stroom van 30.000 Cura- caonaars mogelijk zijn heil zou zoe ken in Nederland. In de Neder landse delegatie wordt benadrukt dat de voorstellen aan president Lusinchi een totaalpakket zijn. "Ook de Nederlandse Antillen zelf moeten er aan bijdragen dat de economie weer gezond wordt", zo verklaarde de speciale afgezant van de Nederlandse regering, mr. Van Lennep. ALTEVEER (ANP) - In het dorpje Alteveer, nabij Hoogeveen, is zater dagmiddag bijna het spreekwoordelijke kalf verdronken. Het dier be landde in de gierput op de boerderij van de familie Bakker en de brand weer moest eraan te pas komen om het kalf, dat tot zijn nek toe in de drek zat, op het nippertje van de verdrinkgsdood te redden. (foto anp) LEIDEN - Er heerst grote onenig heid tussen binnen de Europese Gemeenschap over de maatregelen Botha verklaarde tegenover het de verklaarde zaterdag dat 'de zaak Congres. Dinsdag slaagde de Jon- uidafrikaanse persbureau SAPA in een delicate fase verkeert,' en ge er bijna in de Nederlandse am- Zuidafrikaanse persbureau dat 'beide regeringen in discussie dat de Nederlandse functionaris- bassade r de kwestie'. "Het i i de nog steeds wachten op ant- oplossing niet dichterby brengen woord van de Zuidafrikaanse rege- als ik verder commentaar zou leve- ring. ren", aldus Botha. De woordvoer- gesleurd dood de Zuidafrikaanse politie voordat hy in veiligheid kon De Nederlandse regering heeft worden gebracht. JOHANNESBURG (GPD) - De door de Zuidafrikaanse vei ligheidspolitie gearresteerde Nederlander Klaas de Jonge zou nauwe contacten hebben gehad met de blanke balling Joe Slovo. Aldus meldden ver schillende Zuidafrikaanse zon dagsbladen dit weekend. Advo caat Slovo was een van de lei ders van de in Zuid-Afrika ver boden Communistische Partij, die in het begin van de zestiger jaren Zuid Afrika verliet. Bij het laatste geheime ANC- congres, enige weken geleden in Zambia, werd hij als eerste blanke in het uitvoerend com- mité van het ANC gekozen. De Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie beschouwt Slovo als de be langrijkste architect van het 'terrorisme' in Zuid-Afrika. Volgens de Zuidafrikaanse zondagsbladen, die zich base-, ren op bronnen binnen de vei ligheidsdienst, bekleedde De Jonge een 'vooraanstaande po sitie' binnen het ANC en werk te hij nauw samen met Slovo. De Jonge zou vorig jaar, vlak na Slovo, uit Mozambique zijn vertrokken, omdat de aanwe- zigheid van ANC-ers in dat land niet langer gewenst was als uitvloeisel van het Nkomati- akkoord tussen Mozambique en Zuid-Afrika. Het ANC zou De Jonge ge vraagd hebben om mee te werken aan het inrichten van geheime wapenopslagplaatsen in Zuid-Afrika, omdat hij als Nederlander vanuit Zimbabwe makkelijk toegang had tot het land. Zoals bekend heeft de Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie afgelopen donderdag een groot aantal explosieven ge toond, die zouden zijn gevon den op aanwijzingen van De Jonge. Ook zijn ex-vrouw, Helena Passtoors, van wie De Jonge in 1982 gescheiden is, zou zich vanwege hulp aan het ANC in Zuid-Afrika hebben gevestigd. Zij woonde tot haar arrestatie in Johannesburg, maar reisde regelmatig op en neer tussen Zuid-Afrika en het buurland Swaziland. Officieel studeerde Passtoors de laatste paar maan den taalkunde aan de universi teit van Witwatersrand in Jo hannesburg. In de Zuidafrikaanse pers wordt er eveneens op gewezen, dat een van de bommen, die op de persconferentie van minis ter Botha afgelopen donderdag werd getoond, van dezelfde soort is, als de bom die in mei 1983 in Pretoria aan l! het leven kostte en mensen verwondde. 200 lijkse landbouwbegroting, geen onderwerp binnen de EG waarover zoveel te doen is ge- •weest. door Charley Jansen Dat werd onlangs nog eens dui delijk op een vergadering van de Milieuraad van de EG in Luxem burg. Na een marathonzitting was het enige waar de milieuministers overeenstemming konden berei ken. Vrijwillige maatregelen voor beperking van de uitstoot van gifti ge uitlaatgassen van auto's. De on enigheid spitst zich vooral toe op de vraag wanneer en hoe de auto's schoner moeten worden. Landen als Denemarken, Neder land en de Bondsrepubliek Duits land wilden het liefst een zo snel mogelijke invoering van maatrege len die de verkoop van auto's met een katalysator bevorderen. De Britse regering daarentegen ziet daar niets in en wil liever de ont wikkeling van de zogenaamde 'lean-burn' motoren afwachten. Zoals het filter van een sigaret een groot deel van de nicotine en teer uit de sigaretterook haalt, zo haalt een katalysator koolmonoxi de, stikstofoxiden en koolwater stoffen uit de uitlaatgassen van au to's. De combinatie met loodvrije benzine is nodig omdat de kataly sator niet tegen lood kan. Drie keer loodhoudende benzine tanken is genoeg om het ding kapot te ma ken. Rykeboer: "Lood in benzine is nodig om een hogere com pressie- verhouding te bereiken. Dat bete kent wel dat benzine zonder lood te snel ontbrandt: je hebt de ont steking niet meer in de hand. Als je dus loodvrije benzine gaat gebrui ken moet je naar een lagere com- pressieverhouding en dat scheelt weer motorvermogen. Nu is dat voor auto's met een cilinderinhoud van meer dan 2 liter niet zo erg, maar voor auto's met een kleinere cilinderinhoud (meer dan de helft van Nederlandse wagenpark) wordt dat een bezwaar. Technisch is het best mogelijk om loodvrije benzine benzine dezelfde 'klop vastheid' te geven als normaal en super". Daarom is volgens Rijkeboer de drieweg-katalysator op korte ter mijn de meest drastische manier om de uitstoot van stikstofoxiden en koolwaterstoffen terug te drin gen. Al zijn er wel nog andere pro blemen van de koude start. Een ka talysator werkt pas optimaal als hij warm is. Na het starten duurt het enige tijd voordat motor en kataly sator op temperatuur zijn. In de toekomst kan dat niet meer, dan moet hij ook als hij nog koud is de uitlaatgassen voldoende kunnen filtreren". Ook voor de overheid zijn de pro blemen na invoering nog niet voor bij. Een katalysator heeft namelijk alleen zin als de werking ervan re gelmatig wordt gecontroleerd. Rij keboer: "We mogen in Europa niet in dezelfde situatie terecht komen als in Amerika. Daar werd de kata lysator verplicht gesteld, maar ver volgens niet regelmatig gecontro leerd of dat ding het na een paar jaar nog wel deed. Ze dachten daar van: het ding kan wel kapot gaan, maar alle giftige stoffen die hy dan nog uit de lucht haalt, dat is meege- Het laatste en zeker niet onbe langrijkste aspect aan de hele zaak zijn de kosten voor de consument. Auto's met katalysatoren zullen ongeveer 1500 gulden duurder zijn. Daarbij komt dan ook nog het feit dat de auto ongeveer 5 procent meer benzine zal gebruiken. Al met al schat men dat de jaarlijkse autokosten met vyfhonderd gul den zullen stijgen. het zijn dan ook juist deze argu menten die de Europese auto-in dustrie aanvoert tegen verplich ting van de katalysator. Het gaat immers al een aantal jaren niet zo best en door nog hogere prijzen, vrezen zij alleen maar minder au to's te gaan verkopen. Mengsel De toekomst is aan de 'lean-bum of arme mengsel motor', die in de- auto-industrie algemeen wordt ge zien als dè oplossing voor het te rugdringen van schadelijke uitlaat gassen. Prettige bijkomstigeheid is daarbij dat deze motor ook zuini ger is dan alle nu bestaande moto- Een automotor haalt zijn energie uit de verbranding van een meng sel dat bestaat uit lucht en'benzine. Gemiddeld is die verhouding on geveer 14 op 1. Een vergroting van de verhouding lucht - brandstof heeft twee gevolgen: ten eerste wordt het verbruik minder, en ten tweede komen er minder schadelij ke uitlaatgassen vrij. Door de lage re temperatuur in de arme mengsel motor ontstaan minder stikstofoxi den. Om de koolwaterstoffen uit uitlaatgassen te halen zal toch een katalysator nodig zijn. Maar die hoeft dan niet zo groot en gecom pliceerd te zijn als de drieweg-kata lysator. Zover zyn we echter nog lang niet. Rijkeboer schat dat er nog wel zo'n jaar of tien overheen gaat voordat we de eerste modellen op de weg zullen zien verschijnen. Vooralsnog zijn er nog genoeg technische moeilijkheden te over winnen. In opdracht van het minis terie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer is er by TNO een onderzoek gedaan waarin een aantal prototypes met magere mengsel motoren werd ge test. "Als de motoren koud waren, bleek bijvoorbeeld dat ze bij het wegrijden niet goed oppakken. Ook is er omdat er minder benzine wordt verbrand een zeker verlies !van vermogen. Uit het onderzoek bleek verder dat de concentratie van stikstofoxiden en koolwater stoffen 50 tot 70 procent lager ligt. De uitstoot van koolmonoxide ligt zelfs 80 procent lager dan bij een vergelijkbare motor. Onderlegd Wat betreft de rol van lpg en die sel by de problematiek van de uit laatgassen deelt ir. Rijkeboer de mening van minister Winsemius (milieu), die vindt dat lpg geen vol waardig alternatief kan zijn voor de schone benzine-auto. "Lpg is een speciaal probleem. EigenUjk is een auto niet gemaakt om op gas te ryden. Er is dan ook geen enkele fabrikant die zyn mo dellen rechtstreeks vanuit de fa briek aflevert met een lpg-installa- tie. De overheid ging er tot nu toe van uit dat als motoren op lpg maar een beetje waren afgesteld, de uit stoot zo laag was dat ze beneden de geldende normen bleven. Reden daarvoor is de chemische samen stelling van gas; het is een eenvou diger brandstof dan benzine dat bestaat uit veel meer chemische componenten dan gas".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5