Zomer '85 Gedaantewisseling in oud Leiderdorp Droge Kaagweek zonder wanklank 'Tropische' dressuurdag in Wassenaar Sloopplannen van twee particulieren Leiderdorp: onderzoek voor en door werklozen PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 15 JULI 198! Rondvaart door de bollenstreek Een rondvaart door de bollen streek is een prima bezigheid als het weer het een dagje laat afwe ten. Vanaf het water zien natuur, steden, dieren en mensen er heel anders uit. Een van de vele op stapplaatsen in de regio is de Schiestraat in Noordwijk waar de rederij van Van Hulst en Zoon haar drie rondvaartboten heeft Een van de tochten die Van Hulst in zijn programma heeft, is die naar de Kagerplassen. Een verslaggeefster van het Leidsch Dagblad maakte woensdag de tocht mee. Om 13.30 uur wordt, met een internationaal gezel schap verzameld op de boot 'Prins Hendrik', vertrokken van af de Schiekade in Noordwijk. De meeste passagiers zijn Duit sers, voornamelijk gezinnen met kinderen. Met een snelheid van zeven kilometer per uur wordt koers gezet over De Schie en de Dinsdagse Wetering richting Haarlemmertrekvaart. Koeien staren de boot aan alsof ze nog nooit eerder dobberende toeris ten hebben gezien. Het aantal fuuten, waterkoetjes, eenden en reigers is zo overweldigend groot dat de nietsvermoedende schip per in spé zich middenin een wijds natuurgebied waant. "Dit is wel wat anders dan een rondvaart in Amsterdam. We zit ten hier middenin de natuur. Van het begin tot het eind varen we langs weilanden, kleine bos jes en waterlandschappen. Dat tref je bijna nergens anders aan", zo vertelt de kapitein van het schip, de 24-jarige P. Schalk. Hij vaart voor het vierde jaar met deze boot en het bevalt hem best: "Ik houd van varen. Mijn vader was schipper dus dan groei je er vanzelf in". In de zo mermaanden vaart Schalk met een rondvaartboot en 's winters vervoert hij met een sleepboot zand van Valkenburg naar Hille- gom. De Hollandse Merentocht van rederij Van Hulst voert door prachtige natuurgebieden. De kapitein, doet zijn best de toeristen op de mooie plekjes langs de route te wijzen. Dat lukt niet altijd. Tegen de tijd dat de kapitein in twee talen. Neder lands en Duits, heeft verteld dat er aan de rechterzijde van de boot een waterkoetje met jong rondzwemt, is het beest al weer verdwenen. De Haarlemmertrekvaart blijkt een beetje saai stuk te zijn; riet, boterbloemen, bloeiende dovenetels en fuuten is het enige dat er op dit stuk van de route te zien valt. Tegen half drie wordt Warmond gepasseerd. Iedereen in de boot vergaapt zich aan de mooie huizen en jachten. De ka pitein van het schip vertelt vol enthousiasme wat de eigenaren van al dit moois er voor op tafel hebben moeten leggen. Uiteindelijk worden de Kager plassen bereikt; een wijds gebied waar de toerist het idee heeft middenop een grote binnenzee te varen. De rondvaartboot moet tussen de tientallen surfers, zei lers en andere waterrecreanten laveren maar dat blijkt voor de schipper geen enkel probleem te zijn. Het is inmiddels anderhalf uur geleden dat de boot vertrokken is, dus wordt het tijd even de be nen te strekken. De boot wordt aangelegd bij een restaurant op het Kaageiland en iedereen mag een uurtje doen waar hij zin in heeft. Hoewel De Kaag het bekijken best waard is zoeken de meeste gasten al na zeer korte tijd een terrasje op om vanaf een door glas beschutte plaats het reilen en zeilen op het water gade te slaan. Tegen vieren wordt de te rugtocht aanvaard. Omdat heen en terug dezelfde route wordt ge volgd en er dus weinig nieuws te zien is, beginnen de kinderen op de boot zich te vervelen. Volgens mevrouw H.A. Bre men uit Enschede duurt de tocht voor kinderen iets te lang: "We hadden misschien beter de tocht van twee uur kunnen nemen, dan blijft het ook voor jongere kinderen leuk". Bremen is overi gens vol lof over hetgeen de bol lenstreek de toerist te bieden heeft. "We zijn hier nu twee we ken en hebben ons, ondanks het vrij slechte weer, uitstekend ver maakt. Omdat er zoveel dorpen en steden vlak bij elkaar liggen is dit een ideale omgeving voor alle weersomstandigheden". Hoewel haar twee kinderen, vier en zes jaar oud, wat dreinerig worden zegt ze zelf volop van de tocht te genieten. Genieten doet ook het echt paar D.W. Steenbrink uit Oude water. Hun Noordwijkse zoon, bij wie ze een paar dagen loge ren, raadde hen aan een boot tochtje te maken. "Het is een leuk middagje uit. Natuur, water, lucht en land; dan kan het eigen lijk niet meer misgaan", voert mevrouw Steenbrink aan. Ze vindt het wel jammer dat de ka pitein niet meer over de omge ving vertelt. "Maar", zo merkt ze op, als je goed kijkt kun je ook zonder uitleg heel veel over de omgeving aan de weet komen". Om half zes, als de boot weer aan de steiger aan de Schiestraat aan legt, verlaat een tevreden echt paar Steenbrink de boot. Rederij Van Hulst heeft drie rondvaartboten in de vaart en heeft even zo veel verschillende tochten op haar programma staan. De dagelijkse Hollandse Merentocht naar de Kagerplas sen duurt vier uur en kost voor volwassenen 12,50 gulden. Kin deren mogen voor zeven gulden Vier keer per week vertekt om 10.00 uur een boot voor een rond vaart over de Kagermeren. Deze tocht duurt bijna drie uur en voert langs dezelfde gebieden als de Merentocht. Het verschil tus sen de twee is dat er bij de Kager- merentocht geen uitstapje wordt gemaakt op het Kaageiland. Iedere dinsdag en donderdag is er een dagtocht naar Avifauna in Alphen aan de Rijn. Om 10.00 uur vertrekt de boot richting Avifauna waar om 12.30 uur wordt aangemeerd. Deelname aan deze tocht kost 17 gulden voor volwassenen en 11 gulden voor kinderen. Een dag slecht strandweer hoeft geen probleem te zijn. De bollenstreek biedt tal van andere mogelijkheden. Een boottochtje over de Hollandse wateren is er WASSENAAR Onder welhaast tropische omstandigheden hield de Vereniging van Dressuurruiters afgelopen zaterdag een zogeheten dressuurdag op de Wassenaarse manege 'Deijlerhoeve' aan.de Deij- lerweg. Het evenement vond plaats in een stuk weiland dat speciaal voor de ze gelegenheid met een grasmaaier was behandeld. Het parcours, met het landelijke Ammonslaantje als decor, werd vervolgens omgeven met een aantal zeer in het oog springende hekwerken en borden met letters waarbinnen de dres- suurproeven van verschillende klassen moesten worden afgelegd. Het geheel werd beoordeeld door een deskundige jury die in de bloedhete zon achter twee kleine tafeltjes midden in het weiland was gezeten. Een Haags verhuurbedrijf, had daags tevoren voor het publiek een terras met parasols geïnstalleerd, terwijl de eigenaar van de zonover goten manege voor een zomerse koek-en-zopie tent had gezorgd. Ook had men een kraam ingericht met allerlei ruiterbenodigdheden die te koop werden aangeboden. De koele fris en alcoholische dran ken vonden echter beduidend meer aftrek dan de wollen ruiter- jacks, halsters en zadels. MAANDAG Leiden Stadhuisplein - om 20 uur uur, vendel] zwaaidemonstratie gevolgd door op] tocht naar Pieterskerk, waar van 20.3(1 tot 24 uur het Rembrandtfestival is. Wassenaar Gemeentehuis - gemeenteraad, 19.13 DINSDAG Leiden Nieuwe Beestenmarkt - sportdemon.j stratie m.m.v. twee sportscholen, 19-22 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café] avond, 21-1 uur. Dief betrapt ZOETERWOUDE - Twee 19- jarige jongens uit Hazerswoude zijn gisternacht tegen drie uur op heterdaad betrapt bij het stelen van auto-onderdelen. De beide jongens hadden het voor zien op auto's die geparkeerd stonden aan de Oranjelaan in Zoeterwoude-Rijndijk. Een omwonende waarschuwde de politie. Vast in lift OEGSTGEEST - Een aantal mensen heeft gisteren vastge zeten in de lift van het flatge bouw aan de Gerberalaan in Oegstgeest. Omdat de huis meester niet bereikbaar was, moest de politie er aan te pas komen om de mensen te bevrij den. Organisatie dik tevreden WARMOND - De 'droge' Kaag- week 1985 kan weer worden bijge schreven in de Warmondse ge schiedenis. En:tde Vereniging tot viering van Warmondse feesten, organisator van het zeven dagen durende festijn, kan verlicht adem halen. De negen bestuursleden kunnen om te beginnen weer genieten van een normale nachtrust. Immers, een weëk lang brachten ze de don kere uren door in de tent die in park Groot Leerust was neergezet. Een voorzorgsmaatregel om te voorkomen dat vandalen een kans zouden krijgen om toe te slaan bij tent en toebehoren. Of het door die nachtwake kwam weet niemand, maar feit is dat er geen wanklank te bespeuren viel in 'het Warmondse'. Of, zoals poli tiewoordvoerder Hoek samenvat: "Het bier is rijkelijk gevloeid, maar we hebben alles in de hand kunnen houden. Die paar kleine vernielin gen, die mogen geen naam heb ben". Waarbij dient te worden aangete kend dat de Warmondse politie op alles voorbereid was. Het bureau aan de Dorpsstraat was drie keer zo vol als anders. De hele groep was paraat. Druk, maar gezellig, oordeelt Hoek. Ook mevrouw C. van Leeuwen van de Vereniging tot viering van Warmondse feesten is moe, maar voldaan. Terugkijkend zegt ze zo'n droge Kaagweek "niet langer dan een week te kunnen volhouden. Het is slopend. Vooral die nachten". "Maar we hebben het graag ge daan", meldt ze opgewekt. Voor wie de week ook slopend moet zijn geweest: de Amsterdam se mevrouw Stol. Deze 76-jarige ze telde dag en nacht als wc-juffrouw in de daarvoor bestemde wagen in park Groot Leerust. "Een uniek mens", meent mevrouw Van Leeu wen. Duizenden Een schatting is moeilijk te ge ven, maar de droge week moet dui zenden mensen hebben getrokken. Alleen het tuinfeest al, afgelopen zaterdag in park Groot Leerust, trok 1000 tot 1500 man. Vooral in de latere uurtjes, tussen elf en een uur 's nachts, was de sfeer uitste kend. Niet in de laatste plaats om dat de temperatuur op dat tijdstip nog altijd 22 graden was. Maar ook alle andere evenemen ten werden volgens mevrouw Van Leeuwen goed bezocht. "We zijn begonnen met een volle bak bij de bejaardenmiddag, en het is eigen lijk de hele week vol gebleven. Er is nu echt niets waarvan we zeg gen: dat had minder succes". Volgend jaar weer, die combina tie van dè 'natte' en 'droge' Kaag week? "Dat weten we nog niet. We beslissen dat pas in de vergade ring, medio november", zegt de voorzitter van de Vereniging er- In principe willen ze het zeil- en het feestgebeuren wel laten samen vallen. Maar dat ligt niet altijd aan de Vereniging. De 'natte' week is gebonden aan de data van andere zeilevenementen, terwijl de organi satie van het dorpsgebeuren reke ning houdt met de school- en bouwvakvakanties. Man gewond door sprong van duikplank OEGSTGEEST - Met nekklach- ten is een man, die aan het zwem men was in het zwembad Poel meer aan de Abtspoelweg in Oegst geest, overgebracht naar het AZL. Op het moment dat de Oegstgees- tenaar bij de lage duikplank zwom, sprong een 15-jarige jongen van de plank af. De jongen kwam onge lukkigerwijs op de rug van de man terecht. Door omstanders is de man naar de kant gebracht. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) 18.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 131.40 65.70 f 89.30 22.10 30.- ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar. aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.r J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. LEIDERDORP - Het oude hart van Leiderdorp staat hoogstwaarschijnlijk op twee plaat sen een ingrijpende gedaantewisseling te wachten. Er zijn twee plannen om oude panden te laten plaatsmaken voor complexen met appartementen en winkels. Het ene plan behelst (gedeeltelijke) sloop van het grote huis aan de Hoofdstraat, direct naast de Lei- derdorpse brug. Eigenaar/bewoner Bodrij heeft bij de gemeente aan geklopt met een plan voor zeven nieuwe winkels, waarvoor zijn huis moet wijken. De gemeente wijst het plan in principe niet af. Datzelfde geldt voor een initiatief van een andere Leiderdorper, architect Poels. Ook hij wil van zijn pand, gelegen aan de Hoofdstraat 77, af. Poels wordt binnenkort uitgenodigd voor een gesprek. Daarin zal de gemeente hem meedelen in principe mede werking aan een plan om zijn grond met twee appartementscom plexen te bebouwen te willen mee werken. Daaraan zullen dan nog wel de nodige voorwaarden wat betreft financiering en toestem ming van hogere overheden aan worden verbonden. Als alles 'goed gaat' zullen dus twee karakteristieke, oude panden verdwijnen. Volgens een van de initiatiefnemers, Bodrij, is dat on vermijdelijk. "Liever zou ik het huis laten staan. Maar de kosten zijn niet meer op te brengen. En: niemand koopt het. Ik loop er al jarenlang mee te leuren", aldus de eigenaar van het grote huis naast de brug. Bodrij: "Mensen kunnen wel gaan jammeren dat het zonde van zo'n pand is, maar laten ze het dan kopen. Echt, als er één minuut voordat het wordt afgebroken ie mand komt die het alsnog wil ko pen, dan zeg ik meteen ja". Schetsen Dat ziet er niet naar uit. Dus is architectenbureau Atsma driftig aan het tekenen geslagen. Medio augustus/september zijn de schet sen klaar. Pas dan kan Bodrij ver der aan het werk, "want dan heb ik tenminste iets in m'n handen". Vooruitlopend op die tekenin gen zegt de Leiderdorper dat hij beslist geen ontsierende nieuw bouw wil plegen. "Het gaat er mij om dat het oude dorp weer een trekker krijgt. Anders gaat het ou de dorp kapot. Het moet hier in en om de Hoofdstraat weer gaan le- Desgevraagd zegt wethouder Meerburg wel degelijk op de hoog te te zijn van de nog vage plannen om beneden winkels en boven wo ningen te bouwen. "Ik wacht nu op verdere initiatieven. In principe moet het kunnen, al geloof ik niet dat het hele pand zou worden ge sloopt". Volgens Meerburg gaat het om een pand dat niet tot de Monumen tenlijst behoort, maar wel het pre dikaat 'beeldbepalend' heeft mee gekregen. "Bodrij heeft dus wel degelijk de vriheid om ermee te doen wat hij wil. Hoezeer sommige mensen ook zijn gehecht aan wat er nu staat, dat hou je toch niet te gen". LEIDERDORP - Onder de Leider- dorpse werklozen wordt binnen kort een onderzoek gehouden. De stichting vraagt hen naar hun ideëen om vrije tijd zinvol te beste den. De uitslag daarvan wil de stichting gebruiken om nieuwe ak- tiviteiten voor mensen zonder werk op af te stemmen. Het onder zoek is ook bedoeld om te bezien of, en zo ja, in welke mate, er aan vrijwilligerwerk wordt gedaan. Andere vraag die men beant woord wil zien: volgen schoolver laters nog cursussen? Aanleiding tot het stellen van die vraag is het gebrek aan interesse voor de prak tijk-ervaringsplaatsen, waarover de stichting beschikt. Tijdelijke banen voor schoolverlaters, die er met behulp van uitkering werkervaring mee kunnen opdoen. Ten slotte vraagt men de geën quêteerden naar hun leeftijd. 'De Werkwijzer' wil namelijk weten hoe het met de leeftijdsopbouw van het werklozenbestand is ge steld. Als er bijvoorbeeld heel weinig jongeren werkloos zijn, dan kan er relatief meer aandacht worden ge schonken aan ouderen. In principe wil 'De Werkwijzer' Leiderdorpse werklozen weer terug helpen, rich ting arbeidsproces, maar bij oude ren is dat vaak een moeilijke zaak. 'De Werkwijzer' zoekt voor hen dan ook meer naar de zogeheten tijdvullende aktiviteiten. Zoals onbetaald werk. De vrij- willigers-vacaturemap, door de stichting beheerd in het onderko men aan het Kwikstaartplein, draait momenteel redelijk. Gemid deld zijn er twintig Leiderdorpers die een vrijwilligersbaan via de stichting bezetten. Op heterdaad LEIDEN - Twee jonge Leidenaars zijn vrijdagnacht op heterdaad be trapt tijdens een inbraak in een winkel aan de Kraaierstraat. De mannen, 21 en 22 jaar oud, waren via het dak de zaak binnengedron gen en druk bezig videorecorders klaar te zetten voor transport. Toen zij werden ontdekt namen zij de benen. Via een binnenplaatsje ko zen zij het hazepad naar de Bol- werkdwarssteeg, rechtstreeks in de armen van twee politieagenten. Na een vechtpartijtje konden de dieven worden ingerekend Park Groot Leerust, zaterdagavond rond negen i pas later massaal komen opdraven... Nog volop lege tafeltjes e

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2