\anderaerden heeft wind mee Tiktak blij met Sparta Winst voor Frech op Kagerplassen Vrouwen beginnen aan tweede ronde In Regenboogklasse Sponsors volgens Van Vliet te veeleisend Fignon volgt de Tour met verbazing AZ verhuurt Groninger Van der Wiel verslaat Sokolov Eindelijk ritoverwiniiing voor ploeg van Peter Post Floor Bouwer: 'Het Kasteel is veilig' VRIJDAG 12 JULI 1985 SPORT PAGINA DE KAAG - Het is vandaag weer rustig op de Kagerplassen. Uitge wuifd en getoeterd door de zeilen- thousiastelingen op de walkant vertrok gisteravond om kwart over zeven het 'moederschip' Friesland, dat tijdens de 65ste editie van de Kaagweek het tijdelijke onderko men had gevormd van de Friese Regenboogploeg. Het betekende het einde van een bijzonder ge slaagde zeilweek, waarin het weer (geen regen, geen storm, maar veel wind en zon) sinds mensenheuge nis niet zo goed is geweest. Een ca deautje uit de hemel wellicht voor de 75-jarige 'Koninklijke' water sportvereniging De Kaag. Op de laatste dag vielen de be slissingen in de individuele wed strijden. Deze stonden enigszins in de schaduw van de woensdag reeds afgesloten teamwedstrijd in de Regenboogklasse tussen Hol land en Friesland. Waar de Regen bogen in de ochtenduren het water in de teammeet vrijwel alleen had den, moesten stuurlui en beman ningen elke dag na het middaguur handig laveren om op het drukke, maar smalle, parcours ongewenste avances met andere boten te voor komen. Dat lukte niet altijd, het- VILLARD-DE-LANS (GPD) - Volgens Teun van Vliet zijn Neder landse en Belgische wielerspon- sors te veeleisend. „We moeten", vindt hij, „naar het Italiaanse of Franse systeem toe, waar renners de gelegenheid krijgen om zich te richten op een paar wedstrijden. Wij moeten het hele jaar door pres taties kunnen voorleggen en dat is onzin. Kijk maar naar Hinault, die de eerste maanden van het gewoon een beetje meehob"belt vervolgens wel de Giro en nu waar schijnlijk ook de Tour wint". Van Vliet is tijdens de Ronde van Frankrijk geirriteerd geraakt door de kritische kanttekeningen, die er: bij zijn debuut worden gezet. Na zijn verrassende optreden vorig jaar (met ritzeges in de ronden van' Nederland en België en een derde plaats in de Ronde van Lombar- dije) en zijn tweede plaats in Mi- laan-San Remo in maart van dit ka- lendeijaar, werd hij al min of meer als een toekomstige ster be schouwd. Teuntje Takkebos, zoals zijn collega's hem om onverklaar bare reden noemen, kan in het cir cus van Félix Lévitan echter geen grote indruk maken. Zelfs ploegleider Roger Swerts is teleurgesteld in de Nederlander, die wel altijd voorop loopt als er kritiek op de ploegmaats moet worden geleverd. „Het kan me niet schelen wat hij er van vindt", aldus Van Vliet. „Ik ben niet verantwoor delijk voor de verwachtingen die anderen van mij hebben. Mijn doel voor deze Tour was Parijs halen en ervaring opdoen. En als het moge lijk zou zijn een rit winnen. Ik ben niet van plan me in een paar jaar kapot te rijden. Ik stippel zelf wel uit wat ik moet doen". De Westlander, die in België woont, wil voorkomen dat hij het slachtoffer wordt van een te vroege reputatie. „Ik trek me er geen barst van aan, wat ze van me verwach ten. Ik gun mezelf de tijd, want ik weet waar ik naar toe wil. Boven dien vraag ik me af waarom ik in mijn eerste Tour alles recht zou moeten trekken voor de hele ploeg. Ik ben hier toch zeker niet alleen?" VILLARD-DE-LANS (GPD) - Met verbazing volgt Laurent Fig non de ontwikkelingen in deze Tour de France. De tweevoudige Tour-winnaar was gisteren weer een dagje in de karavaan op uitno diging van het Franse televisiesta tion dat alle rechten voor tv-uitzen- dingen heeft gekocht. Voor de ca mera zei Fignon, die twee weken geleden ook bij de proloog in Plu- melec was, dat het Bernard Hi nault wel erg gemakkelijk wordt gemaakt. „Hij is de beste en gaat winnen, maar ik begrijp niet goed dat er niemand is die iets tegen hem durft te ondernemen". Fignon kon het niet nalaten om zijn aartsrivaal duidelijk te laten merken dat de ronde anders zou zijn verlopen wanneer hij in de koers had gezeten. „Ik zou niet op zij gaan voor hem. Als ik hier had kunnen rijden, zou de Tour nog lang niet beslist zijn". Zoals bekend onderging Fignon twee maanden geleden een zware enkel-operatie. De Parijzenaar traint inmiddels 80 kilometer per dag en hoopt in de najaarsklassie- kers zijn rentree te maken. Het ligt in zijn bedoeling om begin septem ber deel te nemen aan het wereld kampioenschap achtervolging in Barcelona. ,\Maar ik zie dat louter als een voorbereiding op mijn ren tree op de weg. Ik ben er te lang uit geweest om met bepaalde illusies naar Spanje te gaan". geen de protestcommissie weer ex tra werk opleverde. Friesland-captain Harry Amster dam verwoordde halverwege de Kaagweek nog eens een bekend gegeven. "De Kagerplassen zijn ei genlijk niet geschikt voor zeilwed strijden van dit formaat. Er is ge woon te weinig ruimte, waardoor de strijd beïnvloed wordt. In Sneek lig je soms kilometers uit el kaar, dat is wel niet zo gezellig, maar dat geeft je wel meer moge lijkheden". Amsterdam streek in de individuele Regenboogstrijd de dagprijs op door al in het eerste rak een fikse voorsprong te nemen op de rest van het veld, dat aange voerd werd door Hollander Peter Hoogendam. De laatste boot kwam pas een kwartier na de doorkomst van de de Fries over de eindstreep. De tweede 'ritzege' van Amster dam bracht hem op de derde plaats in de eindrangschikking van de uit vijf races bestaande wedstrijd. In alle zeilklassen mocht het slechtste resultaat afgetrokken worden. Dat leverde de Rotterdammer Peter Frech (De Kaag) met drie eerste plaatsen en een vierde plek giste ren de eindzege op. Frech had in de rangschikking een voorsprong van 9,4 punten op Holland-captain Luut de Groot. Titelverdediger Martin Heineke werd vierde in het veld van dertig deelnemers. Fred Imhoff was al voor de laatste race in de majestueuze Dra- kenklasse zeker van de eerste prijs, de Van der Steur wisselbokaal. De zeilroutinier was met zijn snelle, nieuwe 'Joker' geen partij voor het kleine veld. Imhoff won de eerste vier races en gisteren passeerde hij met een 'roze panter' in het tuig als tweede de eindstreep, achter Phi lip Rijkuiter. Voor Rijkuiter een bojzondere overwinning, want hij was de initiatiefnemer om de Dra- kenklasse na tien jaar weer naar de Kaag te halen. Het was trouwens toch een goede dag voor de familie De processie van Regenbogen zorgde in de afgelopen Kaagweek steeds weer voor indrukwekkende beelden. Peter Hoogendam (op kop) kon op de laatste wedstrijddag Harry Amsterdam 103) niet voor blijven, (foto Holvast) Rijkuiter, want in de Laser B won Eindstanden Kaagweek: Regenboog (in dividueel): Freeh 8 punten, De Groot 17,4; Amsterdam 23,4; Heineke 27,1; Hoogen dam 32,7. Draak: Imhoff, Rijkuiter, Bak ker. Valk: Schut, Molenaar, Muller. Pam pus: Verhaar (4 x eerste). 16m kwadraat: Bisschop. Olympia-jol: Peet. Solo: Blom. de Laser B won Hans Rijkuiter en in de 470 L. Rij kuiter. De Zilveren Valk, hoofd prijs voor de Valkenklasse, ging naar Cees Schut, die drie maal als eerste over de streep kwam. Europe: Van Munster. Laser A: Brandjes. Yngling: Van Olst. 12-voetsjol A: Reijers. Randmeer: Van Duijn. 470: Koot (4 x eer ste). 12-voets team: West Nederland 102,75 - Noord Oost Nederland 120,75 punt. Jeugd- boot team: Kaag/Reeuwijk. HANS JACOBS BIEL (ANP) - John van der Wiel uitstekende kansen op een plaats bij de eerste vier, die later dit jaar uit mogen komen in het kandida- schaaktoernooi in Biel tegen de tentoernooi in Montpellier. Het Russische koploper Sokolov in de was de eerste nederlaag van Soko- tweede zitting in winst omgezet, lov. Het duel, waarin de Leidenaar met zwart de Pirc-verdediging hanteer de, vergde 60 zetten. Door dit resul taat klom de oud-Nederlandse kampioen naar de tweede plaats achter de Sowjetrus Vaganjan met 5,5 punten en een (nadelig staande) hangpartij uit de zevende ronde te gen Torre. Van der Wiel behoudt zo Na de resultaten van gisteren is het trouwens aan de kop van de ranglijst dringen geworden in Biel. Niet minder dan zeven van de ne gen partijen leverden een winnaar op en daar kan de Amerikaan Sei- rawan, die zijn duel met Petursson voor de tweede maal in zeer gunsti ge positie afbrak, nog bijkomen. Alleen Torre en Andersson kwa men remise overeen. Uitslagen partijen achtste ronde: Poloeg^jevski - Short 1-0, Seirawan - Pe tursson opnieuw afg., Sax - Partos 1-0, Tor- re - Andersson Vfc-Vfc, Sokolov - Van der Wiel 0-1, Quinteros (Arg) - Gutman (Isr) 1-0, Lju- bojevic (Joe) - Rodriguez (Cub) 1-0, Martin (Spa) - Jansa (Tsj) 0-1, Li (Chi) - Vaganjan (1-0). Stand na acht ronden: 1. Vaganjan 6'/2 punt, 2. Van der Wiel 5Vè en 1 afg., 3. Sokolov en Jansa 5Mi, 5. Seira wan 5 en 1 afg., 6. Ljubojevic en Poloega- jevski 5, 8. Torre 4 en 1 afg., 9. Gutman, Short en Andersson 4, 12. Petursson 3 en 1 afg., 13. Li 3,14. Sax 2Vfe, 15. Rodriguez 2 en 1 afg., 16. Partos 2, 17. Quinteros V/z en 1 afg., 18. Martin 1 ROTTERDAM - De linkermidden velder Roelf-Jan Tiktak keert toch terug naar Sparta. De Rotterdamse eredivisionist heeft een akkoord bereikt met AZ'67, dat de 27-jarige Groninger voor een jaar aan Sparta verhuurt. Tiktak heeft drie seizoenen on der contract gestaan bij AZ'67, maar sinds Joop Brand in Alkmaar de technisch verantwoordelijke man is, wordt de oud-speler van Veendam en Sparta als overbodig beschouwd. Tiktak, die het afgelo pen seizoen door een slepende knieblessure nauwelijks actief is geweest; "Brand is niet zo gechar meerd van mij. Hij is gek van Ruud Heus en Paul Nortan. Daarom heeft AZ geprobeerd mij te ruilen met Kees Guyt van Volendam, maar ik ben blij dat het uiteindelijk Sparta is geworden. Financieel ga ik er weliswaar iets op achteruit, maar daar staat tegenover dat ik met Sparta Europa Cup ga spelen en een prachtig mooie voorberei ding meemaak". Die prachtig mooie voorberei ding behelst deelname aan toer nooien in China, Spanje en België. Vrijdag vertrekt Sparta naar Sjang hai om de door het ministerie van WVC aangelegde vriendschaps banden wat strakker aan te halen. In de Chinese havenstad nemen de Rotterdammers deel aan een toer- VILLARD-DE-LANS (GPD) Eindelijk had de ploeg van Peter Post in deze Tour de France eens de wind mee. Op een onverwacht moment kwam de ritoverwinning, waar zo smartelijk op werd gewacht. Eric Vanderaerden, gevreesd om zijn flitsende en brutale eindsprints, sloeg toe op zijn tweede discipline: het tijdrijden. Sneller dan de ongenaak bare Bernard Hinault knalde hij over het bijna 32 kilometer lange parkoers rond Villard- de-Lans. De oorzaak van die sensatie? Vanderaerden had 's morgens de wind mee, Hi nault had 'm 's middags tegen. „En verder", probeerde de voor het eerst eens verslagen gele truidra ger afbreuk te doen aan de etappe- overwinning van de Belg, „heeft bij de eerste tien zijn daar het be- hij zich in de Alpen rustig gehou den. Gisteren kwam hij met een half uur achterstand binnen, ter wijl ik het tempo had moeten aan geven in het peloton". Vanderaer den beschouwde het als een flauw excuus van de verliezer. „Je weet met tijdritten altijd dat er sprake is van wisselende weersomstandig heden. Dat moet Bernard Hinault ook weten...". Toch zal Vanderaerden best ver baasd zijn geweest over de grote kloof tussen hem en de Breton. „Misschien gaan twintig renners heen", dacht de Belg bijvoorbeeld onmiddellijk nadat hij zijn fiets met dicht achterwiel over de eind streep had geduwd. Geen toon beeld van zelfverzekerdheid dus, zoals hij het later wel wilde doen voorkomen. Natuurlijk zette hij een fantastische prestatie neer, het hautaine gedrag na de bekendma king van de uitslag was een tikje misplaatst. Want de invloed van de wind op het plateau van de Vercors Nord was ontzettend groot. De uitslag laat daar geen enkele twijfel over. wijs van. Ook de goede uitslagen van Gerrit Solleveld, Jelle Nijdam en Maarten Ducrot zijn toe te schrijven aan de draaiende wind. „Toch", beweerde Vanderaer den, „had Ludo de Keulenaer voor de ronde, na het bestuderen van het rondeboek, al meteen tegen me 'gezegd dat ik deze tijdrit gemakke lijk moest kunnen winnen. De kop mannen zouden twee dagen voluit gaan in de bergen, wij konden ons daar sparen. Dat was in mijn voor deel". Zelfverzekerd begon hij aan die rit tegen het horloge. Op naar nog vijf, tien of de eerste winst, waar hij lang op over mijn tijd moest wachten. „Ach", vond hij, „vorig jaar duurde het tot de elfde rit voor ik won, nu was het de twaalfde. Dat is toch niet zo'n groot verschil. Je moet gewoon rustig je kans afwachten en dat heb ik ge daan". VILLARD-DE-LANS (GPD) - Met een individuele tijdrit over 22,5 kilometer eindigt vandaag het eerste deel van de vrouwentour. Vanaf morgen wordt er weer een nieuw algemeen klassement opge maakt over de laatste zes etappes naar Parijs. Met die truc moet de organisatie het verouderde UCI- reglement voor vrouwenwedstrij den omzeilen. Na de eerste vrouwentour, vorig jaar, werd Félix Lévitan op de vin gers getikt. Volgens de regels van toen, die nu nog gelden, mag een vrouwen wed strijd niet langer'du ren dan twaalf dagen. Aan die ver ouderde reglementen is Richard Marillier, de verantwoordelijke man voor de Tour de France Femi- nin, zich nu gedwongen te houden. Op een handige manier zag hij echter toch een manier om iets te doen wat niet verboden is. De uit eindelijke winnares wordt aange wezen via een puntensysteem dat precies overeenkomt met beide wedstrijden. Voor elke seconde achterstand in het algemeen klas sement krijgen de vrouwen één punt. Na het tweede deel van de Tour worden de totalen van beide wedstrijden omgerekend. „Inge wikkeld, maar er staat nergens in het reglement dat je voor de 'aar digheid' van 'twee' wedstrijden geen puntenklassement mag op maken", aldus Marillier. Het klassement onderging giste ren geen wijzigingen. De vrouwen legden twee ronden af op een par koers in Villard-de-Lans. De Fran- caise Valerie Simonnet won de rit. Heieen Hage (veertiende) was op nieuw de beste Oranje-rijdster. In de algemene rangschikking staat Hage achtste op ruim twintig mi nuten van de Italiaanse Maria Ca- nins, die ook de voornaamste favo riete is voor de overwinning in het tweede deel van de Tour. Hij zette hoe dan ook een streep door de rekening van Hinault, die net als vorige week zaterdag in Straatsburg zo graag het hele pelo ton billenkoek had gegeven. Nu slaagde hij daar allesbehalve in, want waar hij nog een verklaring kon geven voor het verlies van de rit, had hij dat niet voor de geringe re verschillen tussen hem en dege nen die tijdens deze ronde worden overgewaardeerd met de eretitel „concurrent". Stephen Roche ver speelde slechts 16 seconden op Hi nault, terwijl hij in de tweemaal zo lange tijdrit van vorige week 2 mi nuut 20 inleverde. Voor Phil An derson was dat verlies 24 seconden (tegen 3.14) en Sean Kelly leverde 35 seconden in (2.52 in Straats burg). Ongelooflijk De laatste was niet tevreden („Last van mijn rug", zei hij), Phil Anderson straalde weer. Na de de ceptie van de laatste Alpenrit, waarin hij twee minuten verloor, had hij eindelijk weer het gevoel dat het goed draaide. „En die knie", zei hij, „hindert me alleen op het vlakke. Gek genoeg niet als ik bergop rij". Een vreemde verkla ring, want koud een week geleden vertelde de Australiër precies het omgekeerde. In de Tour is alles mogelijk. Be halve de nederlaag van Hinault, hoewel hij gisteren toch niet meer die superioriteit van de eerste tijd rit kon demonstreren. De tol van enkele dagen controlerend werk en misschien een sein voor een paar durvers om hem na de rust dag van vandaag (vrijdag) toch nog maar eens op de proef te stellen. Toch deed Hinault in Villard-de- Lans nog wel goede zaken. Zijn ei- Eric Vanderaerden geeft alles in de tijdrit over bijna 32 kilometer. Ge dragen door de wind zoou hij de snelste tijd scoren. (foto afp» gen ploeggenoot Greg Lemond reed slecht en deed er 1 minuut 23 langer over dan zijn meester. De tweede plaats in de rangschikking van de Amerikaan kwam er een beetje door in gevaar. „Ongeloof lijk", schudde hij zijn hoofd na het horen van de andere uitslagen. „Ik begrijp er geen snars van". Een toekomstige Tour-winnaar, werd er van hem gezegd. Een reputatie die hij niet waarmaakte. nooi met twee Japanse clubs, een club uit Noord-Korea, een Ham- burgs stedenteam (waarschijnlijk St. Pauli) en gastheer Sjanghai. Trainer Theo Vonk stond aan vankelijk nogal huiverig tegenover de veertiendaadgse trip naar Chi na, die financieel mogelijk is ge maakt door sponsoring van een Rotterdams transportbedrijf met belangen in Sjanghai. Vonk: "Maar mijn bezwaren golden aanvanke lijk de periode waarin deze reis was gepland. We zouden eerst pas veertien dagen voor het begin van de competitie terugkomen. De reis is nu een week verschoven zodat we straks nog drie weken de tijd hebben om weer in Nederland te acclimatiseren. Natuurlijk is het daar behoorlijk heet, maar in het kader van de voorbereiding vind ik dat helemaal niet zo erg. Er moet natuurlijk wel gewerkt worden. Ze hebben ons een eigen sportaccom modatie met alle faciliteiten toege zegd en ik ben van plan om daar twee keer per dag gebruik van te maken. Problemen met voedsel en zo verwacht ik niet, want we heb ben uitgebreid geinformeerd bij Veendam en de hockeyploeg die daar al eens eerder zijn geweest. We hebben onze maatregelen ge- trofen. Er gaat in elk geval een flin ke vracht kaas, chocola en drop mee". Van Polanen Wie niet meegaat naar China is de van UVS aangetrokken linker spits Richard van Polanen. De 17- jarige Leidenaar zal met behulp van een door assistent-trainer Jan Nijman vervaardigd schema zelf zijn conditie op peil moeten zien te krijgen. Van Polanen: "Het is na tuurlijk vreselijk jammer dat ik niet mee naar China ga, maar er kunnen maar zestien spelers mee en dat betekent dat er een paar contractspelers thuis moeten blij ven". Dat Van Polanen, die dit jaar ein dexamen mavo doet, tot de onge lukkige Spartanen behoort, sterkt hem in zijn overtuiging dat hij het komend seizoen voornamelijk op de bank zal doorbrengen. Van Po lanen: "Maar dat stond voor mij al van te voren vast. Ik mag al blij zijn dat ik bij Sparta een contract voor twee jaar heb gekregen, want dat is maar voor hooguit achttien spelers weggelegd. Dit seizoen wil ik zo veel mogelijk van de sfeer proeven en misschien dat ik een enkel keer tje kan invallen. Volgend jaar hoop ik dan door te breken of in elk ge val dicht tegen een doorbraak aan te zitten". Na zijn eerste trainingsweek is Van Polanen al tot de conclusie ge komen dat hij de juiste keuzen heeft gedaan uit het kwartet prof clubs (Ajax, Feyenoord, Gronin gen en Sparta) dat belangstelling voor hem toonde. Van Polanen: "De sfeer bij Sparta is prima. De spelers hebben mij en de andere nieuwe jongens geweldig opgevan gen. Sparta is dan wel een prof club, maar de omgang met elkaar is heel vriendelijk. Ongetwijfeld heel anders dan bij Ajax en Feye noord. Toch heb ik om financiële redenen nog wel even getwijfeld tussen Feyenoord en Sparta. Maar het zal je vergaan als Carli. Die zegt z'n baan op om bij Feyenoord full- prof te worden, verdient één jaar zestigduizend gulden en krijgt nog hetzelfde seizoen een schop onder z'n kont. Nu voetbalt hij weer bij een amateurclub en is ondertussen alles kwijt. Zoiets wil ik nooit mee maken. Vandaar mijn keuze voor Sparta, waarde kans om door te breken veel groter is". Ook in de ogen van Theo Vonk, die al na vier trainingsdagen ge charmeerd is geraakt van het be hendige velugelspitsje: "Die Van Polanen is een enorm groot talent. Een type Olsen. Zo'n jongen moet het bij Sparta kunnen maken". Gevoeliger was het verlies vany Peter Winnen. De Limburger ver speelde in drie kwartier de „winst" die hij een dag tevoren in een korte beklimming op zijn ploegmaat An derson had gepakt. Zijn zwakte kwam weer boven. Hij kan niet tijdrijden. Van hem was het bekend, Joop Zoetemelk, de 38-jarige Tour-vete raan die zich tot nog toe uitstekend staande kon houden, heeft het ooit wel eens beter gedaan. Nu het ech ter met die felle tegenwind op ab solute krachtpatserij aankwam schoot hij toch te kort. „Natuurlijk is de eerzucht er om een plaats in de top van het algemeen klasse ment vast te houden. Al blijf ik zeg gen: als het niet gaat, dan maar niet". ROTTERDAM (ANP) - Sparta gaat er nog steeds vanuit, dat de eerste wedstrijd in het toernooi om de UEFA-beker tegen Ham burger SV in het Kasteel, het eigen stadion, wordt gespeeld. „We hebben van de KNVB noch van de Europese voetbalunie iets ver nomen", zei tweede voorzitter Floor Bouwer donderdag tijdens de presentatie van de selectie voor het komende seizoen. „Het wordt nu toch wel erg kort dag. Wij willen graag op ons eigen veld spe len, dus niet uitwijken naar het Feyenoord-stadion. Het Kasteel is veilig genoeg". Staatssecretaris Van der Reijden van WVC en de UEFA hebben na de ramp in het Heizei-stadion geconcludeerd, dat in Nederland in ieder geval de accommodaties van Ajax, Feyenoord, PSV en FC Utrecht aan de internationale veiligheidseisen voldoen. Van het Kasteel was dat niet bekend. Van der Reijden suggereerde dan ook, dat Sparta naar de Kuip zou kunnen uitwijken. Maar de Rot terdamse subtopper heeft hier geen trek in. Ook vanwege het feit, dat het aantal betalende toeschouwers over het afgelopen seizoen op het Kasteel voor Sparta een dieptepunt betekende: 60.000 in zeventien wedstrijden, gemiddeld 3500. Dat totaal geldt als basis voor de nieuwe premieregeling voor de spelers. Zij zullen voortaan een deel van de recette krijgen, als vervanging van de jaarlijkse premie, die werd gegeven voor be houd van het eredivisieschap. „Wij willen het publiek graag naar het Kasteel halen", vertelde Bouwer. „Europees voetbal past pri ma in deze gedachte"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9