Israël kreeg Brits uranium VS verwachten aanbod Moskou Europese richtlijn tegen voetbalgeweld Libanon probeert orde te herstellen Verkiezingen in Bolivia gaan door Canarische eilanden 'verloren' in EG Illegale verkoop via Luxemburg VRIJDAG 12 JULI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 LUXEMBURG (ANP) - Het Euro pese Parlement heeft gisteravond in Luxemburg een resolutie aange nomen van de Nederlandse libe raal Jessie Larive-Groenendaal, waarin een Europese richtlijn ter voorkoming van voetbalgeweld wordt bepleit. Aanleiding is de ramp tijdens de Europacup finale 29 mei in Brussel, waarbij 38 doden vielen. Een Europese richtlijn betekent lidstaten van de EG verplicht zijn hun nationale wetgeving aan te passen aan de richtlijn. De voor stellen die hiertoe enige weken ge leden door de ministers van sport van de 21 lidstaten van de Raad van Europa werden geformuleerd, zijn niet meer dan een aanbeveling. BRUSSEL/LUXEMBURG/LONDEN (Rtr./AFP) - Uit internationaal onderzoek is eeble- Nadat het Parlement met 118 ken dat Israël op illegale wijze aan uranium is gekomen, waarmee het kernwapens kan ^resolutle"^^ wedïekeuJd™ maken, zo is gisteren in Brussel, Wenen en Londen bevestigd. Vanuit Groot-Brittannië is het overigensmaar df™ag ofhét via .Luxemburg meer dan 40 ton afgewerkt uranium naar Israël gegaan, waarvan volgens inderdaad tot een richtlijn komt. deskundigen twee kilo plutonium gemaakt kan worden. Dit edelmetaal dient als basis voor kernwapens. De Europese Commissie, het dage- Ujks bestuur van de EG, dat de d at ~de *tie n'"erTbinnenkorT'twaaif richtlijn moet opstellen, vroeg zich tijdens het debat af of ze wel be voegd is een richtlijn op te stellen zoals mevrouw Larive die wil. Eu ropees commissaris Sutherland stelde echter de ontwikkelingen in parlement en lidstaten met belang stelling te zullen volgen. Tegenstanders van de resolutie waren voornamelijk Britse socia listen en Italiaanse communisten. Europarlementariër Ken Stuart (Labour) uit Liverpool vindt bij voorbeeld, dat Jessie Larive veei te ver ging in haar voorstellen. „Na tuurlijk moeten we bepaalde maat regelen nemen, maar premier Pik Botha in Zuid-Afrika zou zijn rech terarm geven om dat soort wetge ving door te drijven dat in deze re solutie wordt voorgesteld. Het stelt vrijwel alles voor, behalve een röntgenonderzoek voor iedereen die zich binnen 300 meter vanaf het stadion bevindt", aldus Stewart. De voorstellen van Larive gaan ringen, politie, sportorganisaties en andere autoriteiten tijdens de organisatie van internationale wedstrijden, een verbod op alcohol in en rond stadions en tijdens vei- voer van supporters, fouillering van supporters op gevaarlijke ob jecten, Europese veiligheidsnor men voor stadions waar internatio nale wedstrijden worden gespeeld, wettelijke controle op kaartver koop, bewaking en beheer van supportersgroepen, vermaak tij dens en na de wedstrijd, politiebe geleiding van supporters, strikte toepassing van de wet en snelrecht tegen geweldplegers, ook buiten landers, alternatieve straffen zoals schadevergoedingen, uitsluiting van veroordeelden en clubs die ge welddadige supporters hebben, en een witte lijst van zich goed gedra gende supporters die zonder con- inderdaad veel verder dan die van trole velden op mogen, fair-play- de Raad van Europa. Zij wil: plichte samenwerking tussen rege- prijzen, een mediacode en meer gymnastiekonderwij s. 'Bhopal' dicht BHOPAL (AFP) - Het Amerikaan se bedrijf Union Carbide heeft donderdag zijn fabriek in Bhopal (India), waar in december 2.500 mensen omkwamen toen een hoe veelheid gif ontsnapte, officieel ge sloten. De fabriek had overigens niet meer gewerkt sinds het drama van 3 december, met uitzondering van een kortstondige activiteit om de rest van het dodelijke gas (methyl- isocyanaat) te verwijderen dat ver antwoordelijk was voor de grootste industriële ramp in de moderne ge schiedenis. De vice-president van de Luxem burgse regering en minister van buitenlandse zaken, Jacques F. Poos, heeft berichten tegengespro ken dat in mei 1984 veertig ton ver rijkt uranium uit Engeland via Lu xemburg is doorgevoerd met be stemming Israël. In feite ging het kundigen naar Israël die hebben geconstateerd dat het metaal had gediend voor experimenten in de metallurgische industrie voor het maken van legeringen, zo voegde hij daaraan toe. Groot-Brittannië diende gisteren om laagwaardig uranium bestemd de voor de industrie, en de Luxem- de burgse autoriteiten hadden de be- j,? jS n om ura- voegde diensten van de Europese ClaIïj.?5Ld°, u 2 f uïï"' Commissie in Brussel zowel als het J?,tBntlsh Nu" Internationale Bureau voor Luxemburg Atoomenergie (IAEA) op de hoog- verkocht, te gesteld, zo verklaarde Poos. Dit laatste bureau zond twee des- WASHINGTON (AP) - Het Witte Huis heeft gisteren gezegd dat voorstellen van de Sowjet-Unie om het aantal strategische kernraket ten en het aantal kernkoppen met 25 procent terug te brengen door Washington toegejuicht zullen worden. De woordvoerder van pre sident Reagan, Larry Speakes, zei echter dat de Amerikaanse rege- hebben in Moskou tegenover het Amerikaanse Congreslid Stephen Solarz, zo meldde de New York Ti mes. Tsjervovs verklaring is de eer ste aanwijzing dat het aanbod, dat twee maanden geleden bekendge maakt werd door partijleider Mi- chail Gorbatsjov, zowel op raket ten als op kernkoppen betrekking heeft. Vermindering van het aantal 'EG moet aan vliegvelden eisen stellen' LUXEMBURG (AP) - Het Euro pees parlement heeft er gisteren op aangedrongen dat de EG 'met de uiterste spoed' de veiligheidsmaat regelen op de Europese vliegvel den verscherpt. In een resolutie pleitte het parlement ervoor dat de 10 landen van de EG meer interna tionale politiecontacten leggen om informatie uit te wisselen over ter roristen en dat ze komen tot een overeenkomst over snelle uitleve ring. Het 343 leden tellende parlement verklaarde zich 'diep geschokt' over de recente kaping van het TWA-toestel op het vliegveld van Athene. Het weigerde echter de schuld van de kaping te geven aan de falende Griekse veiligheids maatregelen. De Griekse socialisti sche afgevaardigde Leonidas La- gakos zei dat de veiligheid op het vliegveld van Athene recentelijk verscherpt was en dat de doeltref- vlt^g'hebben gehad"als de*Brit- ZSÏsee. Westduitse luchtvaartautoriteiten. Het gaat om de eerste schending van het non-proliferatieverdrag, die tot dusverre is ontdekt na de totstandkoming van dit verdrag in 1968. Israël heeft dit verdrag, dat de verspreiding van kernwapens probeert tegen te gaan, niet onder tekend. Het land laat zich niet over het bezit van kernwapens uit, maar heeft wel gezegd ze zelf niet als eer ste in het Midden-Oosten te zullen gebruiken. In een verklaring zei het Britse ministerie van buitenlandse zaken te „betreuren" dat de Luxemburg- lc mUU1CU1J uc L(UAeilluulu. et vliegveld van Beiroet staat nog steeds het enkele weken geleden gekaapte TW A-toestel. Gisteren arri- se "autoriteiten niet de7elfde on veerde °°k een vliegtuig van de Oostduitse maatschappij Interflug, dat na een korte onderbreking de vluchten '.'UCrC. Ur mi Reirnpt hppft her-lint 7nn1o UoVo-nA hnr.nn**™ A„ T/C A„ - - ring zich van verder commentaar raketten alleen zou beide super- wil onthouden tot de Sovjet-Unie zijn aanbod formeel heeft inge diend op de ontwapeningsonder handelingen in Genève. Speakes reageerde op een be richt in de New York TimeS*dat de Russische generaal Nikolai Tsjer- vov verklaard had dat het Russi sche aanbod om het kernraketten- arsenaal met minstens 25 procent terug te brengen ook betrekking heeft op het aantal kernkoppen. Tsjervov, hoofd wapenbeheersing van de Russische generale staf, zou deze uitlating vorige week gedaan Buitenland kort Bomaanslag Als gevolg van de ontploffing van twee bommen in drukke café's aan een boulevard in Koeweit zijn gisteren elf doden en 89 gewonden gevallen. Niemand heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist. Onmiddellijk na de aanslagen werd het vertrek van vliegtuigen uit Koeweit tot nader order verboden om de daders het vluchten te bemoeilijken. Joodse terreur De Israëlische minister van bui tenlandse zaken en vice-premier Sjamir heeft gepleit voor gratie voor 25 joodse kolonisten die zijn veroordeeld als leden van een on dergrondse beweging die Arabie ren doodde en aanslagen op Arabi sche heilige plaatsen beraamde. Sjamir zei volgens de Israëlische radio: „Het gaat om zeer goede jon gens die de vergissing begingen zich over te geven aan terrorisme. Ze zouden de kans moeten krijgen die gevaarlijke weg te verlaten". EG/homo's De EG kan weinig doen aan dis criminatie van homofielen. Het verdrag waarbij de EG in 1956 is opgericht, het Verdrag van Rome, biedt geen aanknopingspunt hier voor. Burgers van de tien en bin nenkort twaalf lidstaten van de EG, moeten zich met klachten wenden tot de Raad van Europa, samenwerkingsverband van machten vrij laten het aantal kern koppen uit te breiden door elke toegestane raket met extra kern koppen uit te rusten. Een hoge functionaris van het Witte Huis verklaarde dat de VS geen enkele aanwijzing heeft dat Moskou ppn nipuw vnnrstpl in kernwapens te produceren. Maar se) van de verantwoordelijkheden *an(*en Qevraagd dat te doen. Tot dusver echter heeft alleen Groot-Brittannië aan die oproep gehoor gegeven. die zij hebben op grond van inter- (foto AFP) nationale verdragen". Inspecteurs van Euratom, de nu cleaire tak van de Europese Ge meenschap, hebben in samenwer king met het in Wenen gevestigde internationale bureau voor atoom energie vastgesteld dat het mate riaal gekocht is door een Luxem burgs metaalbedrijf dat het door verkocht heeft aan Israël. Deskun digen nemen aan dat hij in staat is Moskou een nieuw voorstel voorbereiding heeft om de impasse in het Geneefse overleg te doorbre ken. Twee belangrijke senatoren, de Democraat Sam Nunn en de Repu blikein Ted Stevens, deden een be roep op de Sovjet-Unie om gede tailleerde voorstellen in te dienen in Genève. Daarmee zou Moskou kunnen nagaan in hoeverre de Amerikaanse regering bereid is compromissen aan te gaan over het Strategisch Defensie Initiatief, het Amerikaanse onderzoeksprogram ma inzake ruimtewapens. Volgens de senatoren is de Amerikaanse re gering bereid tot concessies op het gebied van ruimtewapens, maar niet ten aanzien van het onderzoek daartoe. zegslieden van de IAEA hebben verklaard dat Israël hun heeft ver zekerd dat het het materiaal daar niet voor heeft gebruikt. Italiaanse senaat De voormalige Italiaanse premier Amintore Fanfani is tot voorzitter van de senaat gekozen. Hij kreeg 238 van de 299 uitgebrachte stem men. De Italiaanse senaat, die on geveer dezelfde positie inneemt als de Nederlandse Eerste Kamer, telt 315 leden. De 77-jarige christen-de mocraat Fanfani vervangt de vori ge week tot president gekozen Francesco Cossiga. Politie Brussel ontdekt zwendel BRUSSEL (ANP) De politie in Brussel heeft bekendge maakt dat ze twee personen heeft aangehouden die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij een miljoenenzwendel met containers. Het tweetal, van wie de identiteit niet be kend is gemaakt, werkte voor het Zwitserse bedrijf Artu-Zü- rich. Die firma zou volgens de twee mannen zo'n 2500 contai ners in voorraad hebben die het bereid was te verkopen voor bedragen tussen de 1100 en 2200 gulden per stuk. Al sinds 1981 zou het tweetal in en rond Brussel, Luik en Brugge kopers voor die contai ners gevonden hebben. In to taal waren er zo'n 11.000 lief hebbers die allemaal contant betaalden voor „hun" contai ners maar die er nooit één gele verd zagen. In Brusselse ge rechtskringen werd vernomen dat men nog meer aanhoudin gen verwacht. BEIROET (Rtr./UPI) - In Libanon is gisteren de eerste fase begonnen van een door Syrië gesteund optre den tegen de anarchie van de mili ties in Beiroet. In de drie grootste Libanese steden heerste nog steeds spanning tussen de geloofs gemeenschappen. De Libanese premier, Rasjid Ka- rami, kondigde de oprichting aan van een door Syrië gesteund veilig heidscomité dat recht en orde in West-Beiroet moet herstellen en de macht van de milities beperken. Het comité moet toezicht houden op een speciale eenheid die wa pens van de milities zou gaan inza melen en partij-kantoren zou slui ten in het door islamieten bewoon de West-Beiroet. Recente botsin gen van sji'ieten met soennieten, Hij herhaalde ook de beweringen van Griekse regeringsautoriteiten dat de wapens van de sji'itische ka pers in Cairo aan boord gesmok keld waren. Een sji'itische mos lemleider, Akef Haider, heeft in een interview met het Libanese weekblad Al Usbou El-Arabi, waarvan gisteren door het Griekse ministerie van voorlichting een vertaling verspreid werd, ver klaard dat de wapens in Cairo aan boord van het gekaapte TW A-toe stel gesmokkeld waren. druzen en Palestij nen leidden afge lopen maandag en dinsdag tot be sprekingen van de leiders van de Libanese geloofsgemeenschappen, TT waarbij tijdens de Damascus ge- HuUrlingenSCholen houden „brede islamitische bijeen- op™erichtetveiUgheidscomitéwerd 'moeten sluiten' „Ik roep ons volk zich van r veilig te voelen en deze nieuwe maatregelen te vertrouwen", ver klaarde Karami, een soennitische islamiet. Maar in de Libanese hoofdstad bleef de spanning don derdag groot terwijl druzen-strij- ders aan het christelijk-islamiti- sche front, de zogenoemde „groene lijn", stellingen van sji'itische een heden van het Libanese leger over namen. In de heuvels boven de" stad vochten andere druzen-troe- pen met christelijke strijdgroepen. Bij de beschietingen met machine geweren en anti-tankraketten ont stond brand in een industriege bied, die de brandweer door aan wezigheid van sluipschutters niet kon blussen. WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse Democratische afgevaar digde Pat Schroeder heeft de rege ring gevraagd de opleidingscentra voor huurlingen en terroristen in het land onverwijld te sluiten. Als president Reagan het internationa le terrorisme wil bestrijden moet hij in eigen huis beginnen, aldus mevrouw Schroeder. In een brief aan minister van jus titie Edwin Meese heeft Schroeder gevraagd welke maatregelen de re gering denkt te nemen tegen de op leidingscentra. Zij verwees daarbij naar berichten in de pers dat sikh- terroristen een opleiding hadden gevolgd op een huurlingenschool in Alabama. MEXICO STAD - Ondanks het fel le verzet van de belangrijkste vak bonden en op het allerlaatste mo ment ook de regering gaat Bolivia zondag toch naar de stembus. Her- nan Siles Zuazo, de min of meer progressief gezinde president van het kleine Zuidamerikaanse land, zag gisteren zijn pogingen om de verkiezingen alsnog twee maanden uit te stellen mislukken. door Rob Sprenkels De Boliviaanse regering zelf heeft inmiddels erkent dat er in fei te maar weinig klopt van het kies- register. Terwijl er volgens het lan delijke bureau voor statistieken bijna 3 miljoen kiezers zouden moeten zijn staan er voor zondag slechts 1,9 miljoen kiezers geregi streerd. De grote afwezigen zijn vooral de arme, indiaanse bewo ners van het boerenland. De situatie is uiterst gespannen. Terwijl rechts in feite al zeker is van een stembusoverwinning bera den de belangrijkste vakbonden te wijten zich over protestmaatregelen. Je- schuld naro Flores, de leider van de groot ste boerenorganisatie, heeft on danks waarschuwingen van het Boliviaanse leger aangekondigd dat boeren en landarbeiders moge lijk de belangrijkste doorgangswe gen van het land zullen blokkeren. De pogingen van president Siles ae voor ïyöt Zuazo om de verkiezingen alsnog verkiezingen twee maanden uit te stellen vielen gen. in duigen omdat een speciale ont moeting van het Boliviaanse Con gres moest worden afgelast. Slechts 52 van de in totaal 157 Con gresleden kwamen opdagen. „Bolivia heeft een nieuwe rege ring nodig". Ook Washington sprak zich deze week fel uit tegen een mogelijk uitstel van de Boli viaanse verkiezingen. Siles Zuazo heeft sinds hij eind 1982 de macht kreeg uit handen van cocaine-dik- tator Luis Garcia Meza al het kre diet verloren. De ondergang van de Boliviaan se president is tot op zekere hoogte aan de buitenlandse 5 miljard dollar. Zijn pogingen om zowel links als rechts te vriend te houden zijn uitgelopen op een enorme chaos. Geplaagd door stakingsgolven van arbeiders en ondernemers (uit protest tegen salarisverhogingen) zag hij zich vo rig jaar november gedwongen om geplande algemene ;en jaar te vervroe- De sociaal-economische crisis in Bolivia is onvoorstelbaar. Voor dit jaar wordt al een inflatie voorspelt van meer dan 8000 procent. Op de zwarte markt kost een Amerikaan se dollar inmiddels meer dan 300.000 pesos, vijfjaar geleden was een dollar nog geen 25 pesos waard. Wegens gebrek aan grote bankbiljetten sjouwt iedereen met zakken vol geld. De honger op het boerenland is groter dan ooit. De stembusslag van zondag lijkt op het lijf geschreven van de bui ten dienst zijnde generaal Hugo Banzer, die Bolivia van 1971 tot en met 1978 met ijzeren hand regeer de. Progressief Bolivia is door de fatale mislukking van Siles Zuazo op politiek terrein gelikwideerd. Sommige waarnemers voorspellen dat Banzer, geholpen door het fraudulente kiesregister, een klei ne kans maakt om direkt tot presi dent te worden gekozen, dat wil zeggen met een absolute meerder heid, 50 procent plus een stem. Mocht Banzer niet zover komen dan lijkt de hoogbejaarde Victor Paz Estenssoro opnieuw op de pre sidentiele zetel te komen. Als geen van de in totaal 18 presidentskan didaten een absolute meerderheid behaald dan zal namelijk het Boli viaanse parlement de nieuwe'pre sident moeten aanwijzen. De con servatief gezinde Paz Estenssoro, die vrijwel zonder twijfel als goede tweede uit de stembus te voor schijn zal komen, kan in dat geval rekenen op de steun van alle vijan den van Banzer. Zeker dertigduizend Bolivianen liepen gisteren mee in een mars ten gunste van Victor Paz Estenssoro, de kandidaat van MNR, de nationalis tische revolutionaire beweging (f0to anp> de 21 democratische Westeuropese TENERIFE Een beetje verloren landen, die wel een klachtrecht in de hoek van het panorama-zitje, dat een weidse blik biedt op de gol ven van de Atlantische Oceaan, heeft de „Kanariepiet" zijn handel tje uitgestald. Maar de toeristen van het hotel Semiramis in Puerto de la Cruz op Tenerife leggen maar weinig aandacht aan de dag voor zijn verzameling postzegels en eer- stedagomslagen. hiervoor kennen. Prinses Michael In Engeland wordt de plotselin ge, onverwachte vakantiereis van prins Michael en prinses Marie- Christine van Kent een „tweede huwelijksreis" genoemd. Het paar verliet Kensington Palace in Lon den „met onbekende bestemming- ".Volgens de kranten willen de prins en prinses in alle stilte bijko men van de emoties van de laatste maanden en de achtervolging door de roddelpers. Marie-Christine moest eerst ver werken dat haar vader lid van de SS bleek te zijn geweest en vervol gens dat de kranten speculeerden over de vriendschap die zij had aangeknoopt met een rijke zaken man uit Texas. Falklands Groot-Brittannië weigert princi pieel met Argentinië te spreken over de soevereiniteit van de Falk- landeilanden en is „ontgoocheld" over het feit niets in Buenos Aires te hebben losgekregen na zijn „eenzijdige" opheffing van het ver bod op import uit Argentinië. door Gerrit-Jan Hoek speciale statuut van de archipel blijven de Canarische Eilanden buiten de douane-unie, het in 1852 verkregen recht van vrijhaven blijft derhalve gehandhaafd, de ei gen landbouw valt niet onder de landbouwpolitiek van de Gemeen- Als de kolonne verveelde toeris ten voorbijgeslenterd is, tovert hij, schichtig om zich heen kijkend, plotseling een blauw periodiek te voorschijn, dat haast klandestien onder de stapel enveloppen is ver borgen. „La Voz del Valle", de Stem der Vallei, prijkt er op de voorpagina, met daaronder „Een onafhankelijk blad". „Van Cubil- lo?", vraag ik bijna automatisch. Het gezicht van de man begint te glimmen bij het horen van de naam van de leider van de onaf hankelijkheidsbeweging van de Canarische Eilanden en hij knikt bevestigend, vol trots. Na 20 jaar ballingschap in Alge rije, waar hij een aantal jaren gele den een knullig uitgevoerde aan slag door drie agenten van de Spaanse inlichtingendienst over leefde, staat Antonio Cubillo op het punt om naar de Canarische Ei landen terug te keren. De verwach te komst van de historische leider van de Canarische afscheidingsbe weging MPAIAC heeft de stromin gen die aansturen op onafhanke lijkheid van de archipel een nieu we impuls gegeven. Maar niet alleen de terugkeer van Cubillo is daar overigens ver antwoordelijk voor. Ook de ko- w mende toetreding van Spanje tot ne inflatie-explosie van meer dan de EG heeft stemmen doen opgaan 20 procent. voor een grotere autonomie ten op- Alleen ten aanzien van de import zichte van Spanje. van de specifieke landbouwpro- Die angst, dat het onafhankelijk- dukten van de Canarische Eilan- heidssyndroom op» de Canarische den, zoals vroege tomaten, kom- Eilanden de kop opsteekt, heeft op kommers, aubergines en bananen de achtergrond een belangrijke rol toonde de EG zich minder coulant, gespeeld bij de onderhandelingen De import van deze produkten in Brussel over Spanje's toetreding wordt namelijk beheerst door het tot de EG. Vandaar dat het uitein- systeem van de zogenaamde refe- delijke akkoord, dat op 7 juni be- rentieprijzen, door Brussel opge- reikt werd, in vergaande mate tege- legde minimumprijzen, die afhan- moet komt aan de verlangens van kelijk zijn van de interne produktie de autochtone bevolking. In het in de Gemeenschap. Die maatregel heeft een golf van verontwaardigde reacties op de Ca narische Eilanden tot gevolg ge had. Want daarmee is in feite de ge hele landbouw van de archipel ten dode opgeschreven. De concurren tiepositie van de Canarische pro- schap, terwijl de zeven eilanden dukten, in beginsel bevoordeeld verschoond blijven van de invoe- door het milde klimaat dat oogsten ring van btw. Volledige integratie via koppe ling aan het Spaanse continent zou onherroepelijk tot de ondergang van de Canarische economie geleid hebben als gevolg van de vrijwel alle jaargetijden moge lijk maakt, wordt namelijk door twee factoren nadelig beinvloed. De landbouw mag dan, vergele ken met het toerisme (dat 70 pro cent van de inkomsten in de regio nale schatkist brengt), slechts een geringe bijdrage leveren voor de lokale economie (8 procent), door de arbeidsintensieve en weinig ge moderniseerde methoden vindt wèl 16 procent van de actieve be volking werk in de agrarische sec tor. De sanering van de landbouw dreigt daarom funeste gevolgen te hebben voor de werkgelegenheid. Vandaar dat het niet zo verwon derlijk is dat onlangs het akkoord met de EG door het Canarische parlement met 30 tegen 27 stem men werd afgewezen, waarbij niet alleen de radicale onafhankelijk heidspartijen tegen stemden, maar ook de centrum- en rechtse partij en, waarbij de terugtrekking van Groenland uit de EG door sommi gen als een lichtend voorbeeld werd gesteld. Deze afwijzing brengt niet alleen de regering in Madrid in een moei lijk parket, maar plaatst ook de au toriteiten van de EG voor een di lemma: kiezen voor versoepeling van de landbouwvoorwaarden, of prioriteit geven aan economische en dus politieke stabiliteit op de ar chipel. Want ook in Brussel is men zich intussen bewust Van het stra tegische belang van de Canarische Eilanden, waarlangs 80 procent van de in Europa verbruikte olie wordt aangevoerd. Tegen die achtergrond heeft Eu ropa er dan ook geen belang bij dat de strijd voor onafhankelijkheid van de Canarische Eilanden zich verder toespitst. Temeer niet daar het juist de grote mogendheden (de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten) zijn die de Canarische Ei landen tot een militair bolwerk zouden willen ombouwen. De Ver enigde Staten dringen al jaren aan op de bouw van een aantal militai re bases op Gran Canaria en Hier- ro, desnoods binnen het kader van de NAVO. De terughoudende opstelling van de Spaanse regering en het openlijke verzet van de autochtone bevolking (die niet ten onrechte bang is dat de militaire operaties en lawaaierige vliegtuigsquadrons veel van de ruim drie miljoen toe risten zullen verjagen) heeft vol gens een enkele Spaanse commen tator al in de hand gewerkt dat de- Verenigde Staten geneigd zouden zijn om onafhankelijkheidsstro mingen te stimuleren. Net zoals een tiental jaren geleden bij de Azoren is gebeurd, waar het Penta gon nu bijna absolute faciliteiten heeft. Ook de Sowjet-Unie zou een gro te onafhankelijkheid, maar dan van linkse, Cubillo-signatuur, niet onwelkom zijn. Niet alleen om de militarisering van de archipel door de Verenigde Staten te voorko men, maar ook om de met te veel antennes en moderne zendappara tuur uitgeruste Russische vissers vloot, die nu Las Palmas als pleis terplaats heeft, door echte oorlogs bodems te kunnen vervangen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7