LEIDSCH DAGBLAD Congres pakt Z.-Afrika aan •appta PAK Minister: 'Overheid is zo goedkoper uit' Nieuwe auPokppeN CM]-©- Politie wil snel meldingsplicht voor 'droppings' Reagan lijdt nederlaag: meerderheid voor sancties MAGISTER Fransman verdacht van bomaanslag op 'Rainbow Warrior' NS-directie stemt in met proef nachttreinen MISLEIDING Het Motorhuis DIE 50% KORTING VRIJDAG 12 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37752 ASSEN (GPD) - De rijkspolitie in Drenthe vindt dat er zo snel moge lijk een meldingsplicht voor drop pings moet komen. Dit naar aanlei ding van het feit dat de laatste maanden in Drenthe bij nachtelij ke droppings vijf mensen om het leven zijn gekomen. Het ernstigste ongeluk tydens een dropping ge beurde deze week toen bij Wester- bork een gezin werd aangereden door een auto, waarbij een man en zijn dochtertje werden gedood. Droppings worden door cam pings en andere recreatiebedrijven georganiseerd om hun gasten voor al bij minder goed weer aange naam bezig te houden. De Drentse politie wil na de mel ding van een dropping zelf van te voren de route inspecteren. Ge vaarlijke delen daarin wil ze Ook de Vereniging van Recrea- satoren van droppings nadrukke- tie-ondernemers in Nederland (Re- lijk de deelnemers zouden moeten cron) is geschokt door het ongeluk wijzen op de gebruikelijke ver- bij Westerbork en vindt dat op zo keersregel: bij het ontbreken van kort mogelijke termijn maatrege- trottoirs buiten de bebouwde kom len moeten worden genomen om links van de weg lopen en in het nieuwe ongelukken te voorkomen, donker lichte, opvallende kleding dragen. „De vijf mensen die bij Volgens luitenant Karstens van Westerbork werden aangereden, de rijkspolitie in Assen zijn richtlij- liepen aan de rechter, dus de overleg met de organisatoren nen voor droppings niet langer uit keerde, kant van de weg", aldus schrappen. te stellen. Hij vindt dat de organi- Karstens. Reagan: nederlaag WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse Senaat heeft in navolging van het Huis van Afgevaardigden met een overweldigende meerderheid van 80 tegen 12 besloten tot sancties tegen Zuid-Afrika. e terug HONGKONG Gelaten wachten deze twee Chinese vissersvrouwen met hun kinderen in een gammele 1 boot de beslissing van de autoriteiten van Hongkong af of ze in de al overvolle stad mogen blijven of dat z moeten naar China. Officieel zijn ze 'illegaal' de stad binnengekomen, toen ze volgens hun zeggen met het bootje beschutting zochten tegen de verwoestende krachten van een orkaan. Maar de autoriteiten horen die verhalen te vaak. (foto AP) President Reagan heeft zich steeds tegen boycotmaatregelen uitge sproken en kan er een veto over uitspreken. Na de stemming van gisteravond wordt verwacht dat hij daarvan zal afzien. Volgens de Amerikaanse wet kan een tweeder de meerderheid zo'n veto weer on gedaan maken en gezien de stem menverhouding zal dat zeker ge beuren. De uitslag van gisteren wordt algemeen als een nederlaag voor de president gekenschetst. De Senaat steunde een wetsont werp dat de onmiddellijke verkoop van computers en nucleaire tech nologie aan Zuid-Afrika verbiedt evenals leningen van Amerikaanse banken. Het Amerikaanse bedrijfs leven zal volgens het wetsontwerp Zuid-Afrika in 198? gaan boycot ten als dan de apartheid niet is af geschaft. De verkoop van de Zuid- afrikaanse Krugerrand zal dan ook verboden worden. Het Huis van Afgevaardigden is verder gegaan in zijn wetsvoorstel en wil een onmiddellijke boycot van het Amerikaanse bedrijfsle ven, evenals een onmiddellijke stopzetting van de verkoop van de Krugerrand in de Verenigde Sta ten. In het Amerikaanse wetgeven de proces zullen een commissie van Senaat en het Huis van Af gevaardigden nu een gezamenlijke compromistekst opstellen die dan ter ondertekening naar de presi dent wordt gestuurd. De anti-apartheidbeweging heeft het afgelopen jaar in Amerika plot seling grote steun gekregen. Het is in het najaar van het vorig jaar be gonnen met protestdemonstraties bij de ambassade van Zuid-Afrika in Washington. Sindsdien is de druk in het Congres om verder te gaan dan het voorschrijven van ge dragscodes voortdurend toegeno men. Al enige jaren hanteren Ame rikaanse bedrijven in Zuid-Afrika op basis van vrijwilligheid een ge dragscode, de zgn Sullivancode die gelijke arbeidsvoorwaarden en be loning voor zwart en blank voor schrijft bij Amerikaanse vestigin gen in Zuid-Afrika. PvdA wil debat o.a. over het geven van goedkopere stroom aan Aldel DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Van Aardenne heeft gisteren erkend dat het aluminiumbedryf Aldel uit Delf zijl, een dochterbedrijf van Hoogovens, tot het jaar 1998 goedkoper stroom krijgt. Hij vindt echter dat de overheid met de speciale subsidieregeling voor Aldel goedkoper uit is. De lasten van een eventuele sluiting van de Hoogovens dochter ten gevolge van te hoge energiekosten, zouden niet opwegen tegen het voordeel dat zou worden behaald uit de verkoop van het gas dat anders voor Aldel bestemd zou zijn. Eerder deze week publiceerde de actiegroep "De wraak van jonk heer mr. De Braauw" stukken die waren gestolen uit het ministerie van economische zaken. Daar za ten onder meer brieven van en Hoogovens bij waarin staat Van Aardenne met de rissen van de koningin Van Agt en Kremers blijkt te hebben gemaakt over nieuwe kerncentrales in Moerdijk en Borssele. Die waren voor de PvdA-fractie gisteravond aanleiding zijn verontrusting en dat het rijk de kosten van een even- verontwaardiging uit te spreken tuele sluiting van Aldel (700 perso neelsleden) voor zyn rekening neemt en dat de vermogenspositie van Hoogovens als concern niet wordt aangetast. Een hoge ambte- r sprak i over de handelwijze van de rege ring. Kamerlid Van der Doef eiste zo snel mogelijk na het zomerreces een bijeenkomst van de vaste com- economische zaken en notitie zelfs van een plenair debat. een blanco cheque. Van een blanco cheque is volgens een woordvoer der van het ministerie van econo mische zaken absoluut geen spra ke, aangezien sluiting goedkoper zou zijn. Eerdere onthullingen door "De wraak van jhr. mr. De Brauw" be troffen de afspraken die minister denne de dig, en dus onjuist, bljjkt te hebben Den Uyl constateerde dat "de Kamer opnieuw niet volledig is geïnformeerd door Van Aarden ne". Hij voegde eraan toe dat hij meent dat de Kamer er niet aan zou ontkomen de balans op te maken ten aanzien van de minister. "Het kan niet zijn dat de heer Van Aar- Ie Kamer opnieuw onvolle- De politiek v; „constructive engagement" (sa menwerking en discussie, waarbij de samenwerking het per definitie van de discussie wint), heeft de af gelopen weken aanzienlijk geleden onder de gebeurtenissen in Zuid- Afrika. De Amerikaanse regering heeft herhaaldelijk geprotesteerd tegen schietpartijen op zwarten, en heeft zelfs de ambassadeur voor overleg teruggeroepen, een ernsti ge vorm van protest. Senator Kennedy, een van de grote voorvechters van sancties in de Senaat sprak na de stemming van een „boodschap aan Zuid-Afri ka en de hele<wereld". Een enkele Senator protesteerde, onder wie de zeer conservatieve Steven Symms. Hij zei dat zwarten die' voor Amerikaanse bedrijven in Zuid-Afrika werken de eerste slachtoffers van sancties zullen worden en dat alle totalitaire regi mes in de ban gedaan zouden moe ten worden, inclusief de Sowjet- Unie. Hij vond het onverstandig maatregelen te nemen tegen het re gime van apartheid dat toch aan het uitsterven is. AUCKLAND (Rtr) - De Nieuwzee- directeuren van de milieuorganisa- landse politie is op zoek naar een tie Greenpeace verklaarde van- Fransman die op het Greenpeace- daag dat de aanslag ook gericht schip Rainbow Warrior werd ge zien kort voordat dit woensdag avond na twee bomexplosies zonk in de haven van Auckland. Bij de aanslag kwam een Nederlandse fo tograaf van Greenpeace om het le- Boris Becker Interpol is ingeschakeld om te helpen de Fransman op te sporen, die inmiddels Nieuw-Zeeland heeft verlaten, aldus een politie woordvoerder. Hij zei dat de iden titeit van de man bekend is, maar dat men deze niet openbaar wil mOCt rUStCIl maken. De politiewoordvoerder voegde er echter aan toe dat de po litie iedereen nagaat die het schip heeft bezocht en dat de Fransman jaar de jongste „niet meer of minder verdacht is dan wie ook". Een van de zeven internationale "Misdadig" en "een gevaar voor de democratie" en "een bedreiging voor de werkgelegenheid van honderden mensen". Die zwaarbeladen termen gebruikte minister Van Aardenne (economische zaken) om zijn onge noegen te uiten over het optreden van de geheimzinnige dieven die in de nacht van 20 op 21 juni een in braak pleegden in zijn departement. Sindsdien worden de toen buitge maakte paperassen naar de pers doorgespeeld door een actiegroep die zich siert met de bijnaam 'De wraak van jhr. mr. De Brauw', naar de onlangs overleden voorzitter van de stuurgroep die de brede maatschap pelijke discussie over kernenergie in goede banen leidde. Het is niet zo vreemd dat minister Van Aardenne zich dezer dagen doodergert aan de hele gang van za ken, wan.t hij staat lelijk te kijk, en wie weet wat er nog meer boven water komt. De zaakwaarnemers namens jhr.mr.De Brauw weten hun wraak im mers zorgvuldig te doseren met de ene onaangename verrassing na de andere. Na het RSV-debacle en het harde oordeel van de parlementaire enquê tecommissie kon Van Aardenne al leen zijn politieke nek nog redden door in de Tweede Kamer plechtig te verklaren dat hij onze volksvertegen woordigers nimmermeer zou mislei den. Het is ronduit rampzalig voor de mi nister dat sindsdien stukken opduiken die de vraag opwerpen of zelfs die plechtige verklaring geen nieuwe misleiding in het kwadraat was. In de politieke constellatie van dat moment konden de beide coalitiepartners, CDA en VVD, de minister van econo mische zaken en vice-premier van het kabinet Lubbers kennelijk niet la ten vallen, maar zijn positie wordt nu toch langzamerhand onhoudbaar. Terwijl minister Winsemius (milieu hygiëne) naar eer en geweten in de Kamer staat uit te leggen hoe een speciale onderzoekscommissie zorg vuldig op zoek is naar een opslag plaats voor radio-actief afval en hoe de besluitvorming precies verloopt ten aanzien van het politiek zo zwaar beladen probleem waar nieuwe kern energiecentrales gebouwd moeten worden, heeft minister Van Aardenne een en ander al geregeld, achter de rug van zijn collega om en buiten me deweten van de Kamer. Handjeklap en koehandel, vastge legd in brieven over en weer tussen minister Van Aardenne en de beide commissarissen van de koningin in Noord-Brabant en Limburg, kenmer ken het politieke handelen van deze minister. Eenzelfde optreden blijkt uit de geheime afspraken die hij heeft gemaakt met Aldel, een dochter van' Hoogovens. Buiten het ambtelijke topoverleg om heeft dit bedrijf van de minister de toezegging losgekregen dat het tien jaar lang extra goedkoop stroom kan afnemen, een afspraak die het rijk zo'n 550 tot 600 miljoen kan gaan kosten. Geen wonder dat andere grootverbruikers van energie onmiddellijk op de stoep staan om voor eenzelfde voorkeursbehande ling in aanmerking te komen. Zelfs de kosten van een eventuele liquidatie van het hele bedrijf zouden voor reke ning van het rijk komen. Na alles wat zich bij RSV heeft voorgedaan, zou de belastingbetaler mogen vem/ach- ten dat dergelijke toezeggingen nu toch definitief tot het verleden zouden behoren. r.TTT,„,^„.. Minister Van Aardenne lijkt zich in- WASHINGTON (AP) - De 17-jange tussen vooral kwaad te maken op de S'JiS dieven en op de pers die al te gretig ZOek is naar 'nog meer Waterga- tes'. Voor juist deze minister op dit moment is dat wel een buitengewoon onhandige opmerking. Hoe is het Ni xon immers vergaan na Watergate? Het SGP-kamerlid Van Rossum noemde minister Van Aardenne maanden geleden al 'een stuk aange schoten wild'. Politiek leeft het slacht offer nog steeds, maar vraag niet hoe en ook niet hoe lang nog. Herman Strategies 'Ik componeer niet voor de eeuwigheid'. PAGINA 19 Zuid-Afrika weigert in te gaan op de eisen van Van den Broek in zaak-De Jon- FNV gaat racistische leden schrappen. PAGINA 6 Israël kreeg illegaal via Luxemburg Brits ura nium. PAGINA 7 1 Chaos gaat veelal vooraf aan de benoeming van een burgemeester. PAGINA 13 zou kunnen zijn geweest tegen de leiding van de organisatie. Alle ze ven directeuren waren deze week voor een vergadering in Auckland aanwezig en zouden aanvankelijk de nacht op de Rainbow Warrior doorbrengen. (zie verder pagina 5) aller tijden het enkelspel op Wimbledon werd, heeft zich gisteren wegens een opgezwollen enkel moeten te rugtrekken van de D.C. National Bank Tennis Classic in Washing ton, waar 200.000 dollar te verdie nen viel. Een arts heeft hem vijf tot tien dagen rust voorgeschreven. Vorig jaar is Becker al eens aan die enkel geopereerd. Van Aardenne Warm Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur onstreeks 14 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 26 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. De vooruitzichten r zondag tot en met woensdag: Zon dag n nog en enkele bui. 13 juli Zon op 5.35, onder 21.55 i 1.54, onder 18.39 uur. Hoogwater in Katwijk on uur, laagwater om 8.09 er :r, daarna afkoeling geïnformeerd". Van Aardenne zelf toonde zich gisteravond bijzonder geïrriteerd over de voortdurende onthullingen van uit zijn ministerie gestolen ver- r trouwelijke stukken en notulen. Hij noemde de bekendmakingen "misdadig", een "gevaar voor de democratie" en een bedreiging voor de werkgelegenheid van hon derden mensen". Het bevreemdde hem dat de pers zo "achter de zaak aanholt. Dat is een aansporing voor meer Watergates in Nederland", zo zei hij. vraag eerst naar onze inruilprijzen Ook voor gebruikte auto's. vondellaan 80, Lelden. Tel.: 071-769315. UTRECHT (ANP) - Wat de Ne derlandse Spoorwegen betreft kunnen er vanaf juli volgend jaar nachttreinen in de Rand stad rijden. De NS-directieraad heeft zijn goedkeuring gege ven aan een driejarige proef die moet uitwijzen of er behoefte bestaat aan een nachtdienstre geling, zo hebben de NS mee gedeeld. De regering zal de plannen nog wel moeten goed keuren. Vanaf juli 1986 zou 's nachts elk uur een trein kunnen rijden op de trajecten Rotterdam-Den Haag- Leiden-Schiphol-Amsterdam vice versa en Amsterdam-Utrecht vice versa, heen over Hilversum en te rug via Abcoude. Deze treinen zul len elf stations aandoen: Rotter dam CS, Schiedam, Delft, Den Haag HS, Leiden, Schiphol, Am- sterdam-Lelylaan, Amsterdam CS, Naarden-Bussum, Hilversum en Utrecht CS. Tijdens de nachtelijke uren zul len alleen op Schiphol en in Rotter dam kaartjes worden verkocht. De NS gaan ervan uit dat de meeste reizigers 's nachts al een kaartje hebben en zoniet, dan kunnen ze bjj de hoofdconducteur terecht. De Spoorwegpolitie zal worden uitgebreid om zestig procent van de nachtelijke treinkilometers te begeleiden en de treinen in de vier grote steden bij binnenkomst op te wachten. Gasprijs lager? HELSINKI (Rtr.) - De kans bestaat dat de prijs van aardgas gaat dalen, wanneer de olieproducerende lan den zouden besluiten tot een verla ging van de olieprijzen. Dat heeft de verkoopdirecteur voor West-Eu ropa van de Sowjet-gas-export- maatschappij (Soyuzgasexport), Karen Vardanjan, in Helsinki ge zegd. Westeuropees aardgas zou in dat geval goedkoper moeten wor den, wil het blijven concurreren met andere brandstoffen zoals de lichtere oliesoorten. Vardanjan zei verder dat de Sow- jet-Unie dit jaar 30 miljard kubieke meter gas aan het westen zal leve ren. De prijs van het Russische aardgas zou echter lager zijn dan de wereldmarktprijs. (zie ook pagina 6) Ja.'k pak dal proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel./ 9,80. Q] Ja. ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode Tel. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1