Luchtaanval van Israël: 20 doden Bruna vertelt Japan, paradijs aradijs voor spionnen Tutu voorkomt dood zwarte 'verrader' Senaat wil handel wapens versoepelen Vergeldingsactie bij Tripoli Reagan ziek Spaanse ruzie om Columbus DONDERDAG 11 JULI 1985 BUITENLAI PAGINA 7 TEL AVIV - De Israëlische luchtmacht heeft gistermiddag drie Palestijnse kampen bij de Libanese stad Tripoli aangevallen. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden gebouwen van Palestijnse guerrilla-organisaties. Daarbij kwamen zeker 20 mensen om het leven en raakten 55 anderen gewond. Joodse terreur voor de rechter JERUZALEM (UPI/Rtr.) - Vijftien joodse kolonisten zijn gisteren tij dens hun proces schuldig bevon den aan terreur. De vonnissen zul len later worden uitgesproken. Drie van hen kunnen levenslang krijgen wegens moord. Alle 15 orthodoxe joden zijn vol gens de rechtbank schuldig aan deelneming in een ondergrondse terroristische organisatie, die drie jaar lang een terreurcampagne voerde tegen tegen Arabieren. Ze hadden twee Arabische burge meesters verminkt, drie Arabische studenten vermoord, en waren van plan de Koepel van de Rots-mos kee in Jeruzalem, de op twee na be langrijkste heilige plaats van de is lam, op te blazen. Drie van de verdachten werden schuldig bevonden aan de moord op drie Palestijnse studenten bij een aanval in 1983 op de islamiti sche school in Hebron, op de bezet te westelijke oever van de Jordaan. De drie rechters kwamen tot hun uitspraak 14 maanden na de arres tatie van de kolonisten. Volgens een legerwoordvoerder in Tel Aviv waren trainingskampen van de anti-Arafat-groeperingen van Aboe Moessa en Achmed Ji- bril van het Volksfront voor de be vrijding van Palestijna het doel van de luchtaanval. Drie gebou wen werden vernield. De christelij ke zender in Libanon meldde tien doden een een onbekend aantal ge- door Taco Slagter wonden. Na het bombardament brak er in de Palestijnse kampen brand uit. Volgens nog onbevestigde be richten zouden op het moment van de aanval Palestijnse guerrilla-lei ders in een van de te treffen gebou wen vergaderen. Wie het waren en of zij zijn omgekomen is niet be kend. Verder berichtte een Liba nees radiostation gisteravond dat bij het luchtaanval ook de Israëli sche marine voor de kust van Tri poli betrokken was. Kanonneerbo ten zouden de Palestijnse doelen hebben beschoten. Van Het was de eerste keer sinds de terugtrekking van de bezettings troepen uit Zuid-Libanon dat de Israëlisch luchtmacht tegen Pale stijnse guerrilla's in actie kwam. Voordien bombardeerden Israëli sche gevechtsjagers regelmatig „terroristische' doelen in Libanon. Waarnemers in Jeruzalem veron derstelden dat de luchtaanval van te maken had met de twee auto bommen die dinsdagmiddag in de veiligheidstrip in Zuid-Libanon door Libanese zelfmoordcomman do's bij doorlaatposten van' de christen-militie tot ontploffing wa ren gebracht. Hierbij werden 25 SLA-soldaten en Libanese burgers gedood en raakten twee Israëlische soldaten gewond. De legerwoord- voerder in Tel Aviv echter sprak die suggestie tegen. Een andere verklaring voor de luchtaanval in Tripoli is het toeme nend aantal infiltraties van door Syrië gesteunde Palestijnse guer rilla's in de veiligheidszone langs Israëls noordgrens. Zover bekend zijn alle Palestijnse commando's die de laatste maanden Noord-Is- raël met guerrilla-aanvallen wilden verrassen door Israëlische „advi seurs' en SLA-troepen van gene raal Lahad in Zuid-Libanon onder schept. Ongetwijfeld is de recente mili taire operatie ook bedoeld als het tonen van de kracht van het Israëli- JOHANNESBURG - De Angli caanse bisschop van Johannes burg, Nobelprijswinnaar Desmond Tutu, heeft gisteren het leven ge red van een man die door een woe dende menigte met benzine was overgoten en naar zijn reeds in brand gestoken auto werd ge sleept. door Ruud de Wit Dit incident had plaats in de zwarte woonwijk Duduza na de be grafenis van drie slachtoffers van een „vermeende" granaataanval twee weken geleden. Vier andere slachtoffers van deze granaataan val waren gisteren reeds in de na bijgelegen woonwijk KwaThema begraven. Buitenland kort VS/Zuid-Afrika De door Republikeine gecontro leerde Amerikaanse Senaat heeft in een eerste proefstemming met 88 tegen 8 .stemmen steun uitge sproken voor een wetsontwerp in zake sancties tegen Zuid-Afrika. Volgens het wetsontwerp worden Amerikaanse bankleningen voor Pretoria en de export van nucleaire technologie en computers verbo den. Verdere economische sanc ties worden in het vooruitzicht ge steld, indien het blanke minder heidsregime niet binnen 18 maan den een eind maakt aan de apart heid. President Reagan verzet zich tegen sancties. VS/abortus Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft president Rea gan en anti-abortuskringen een overwinning bezorgd door te stem men voor het ontzeggen van rijks subsidie aan particuliere gezins planningsorganisaties die met par ticuliere middelen abortus uitvoe- Overloper Een hoge Sowjet-diplomaat in de Russische ambassade in Athene is overlopen naar de Verenigde Sta ten. Volgens een woordvoerder gaat het om de voormalige eerste secretaris van de ambassade, Ser gei Bokhane. Hij is inmiddels in de VS.Het blad Washington Times ci teerde een Grieks blad, volgens welk Bokhane (44) lid was van de Russische inlichtingendienst. Hij zou de westerse inlichtingendien sten informatie hebben verstrekt over Russische spionage-activiteit in Griekenland en clandestiene be trokkenheid bij de internationale arbeidersbeweging, de vredesbe weging en de media. Bokhane zou op 25 mei zijn overgelopen. China/Sowjet-Unie De Sowjet-Unie en China heb ben een overeenkomst ter waarde van veertien miljard dollar onder tekend om de wederzijdse handel te stimuleren.De handelsovereen komsten betekenen echter niet dat alle onenigheden tussen China en de Sowjet-Unie nu de wereld uit zijn. China stelt zich nog steeds kri tisch op ten aanzien van de Russi sche bezetting van Afghanistan, de Sowjet-troepen langs de Russisch- Chinese grens en de door Moskou gesteunde Vietnamese bezetting van Cambodja. Volgens ooggetuigen viel een groep jongeren de man aan, omdat hij verdacht werd van collaboratie met de Zuidafrikaanse politie. Ze stelden hem eerst enige vragen, staken vervolgens zijn auto in brand en overgoten hem met ben zine. Op dat moment kwam bis schop Tutu langs, die de begrafe nis had bijgewoond. Hij pakte de man vast en trok hem in de auto van de zwarte bisschop Simeon Nkoane, die zelf in KwaThema woont. Deze reed daarna met grote snelheid weg. De jongeren verweten hierna Tu tu, dat hij het had opgenomen voor een zwarte verrader, maar Tutu legde dit verwijt naast zich neer door een pleidooi te houden voor vrede. „Wij moeten de wereld to nen dat we een fatsoenlijk volk zijn en moeten geen gebruik maken van de methoden van de Zuidafri- kanse politie". Toen de menigte echter bleef opdringen, begon Tu tu emotioneel te huilen: „De rege ring probeert me te wurgen voor de dingen die ik zeg en nu probe ren jullie hetzelfde met mij". Twee weken geleden redde ook bisschop Simeon Nkoane het le ven van een vermeende collabora teur, die door een menigte werd achtervolgd. Tot twee keer toe werd daarna zijn huis beschoten en met benzinebommen bekogeld. Een van de aanwezige bisschop pen verzocht vlak voor de begrafe nis twee journalisten van het rege ringsgetrouwe dagblad The Citizen om te verdwijnen. Hij zei, dat hij niet kon instaan voor hun veilig heid als ze zouden blijven. Dinsdag was reeds een auto van twee Zuid afrikaanse televisieverslaggevers in brand gestoken. Tijdens de rellen na de begrafe nis van gisteren trad de politie op tegen groepjes jongeren. Hierbij kwam minstens een persoon om het leven. Opnieuw werden er traangasgranaten en rubberen ko gels afgevuurd. Een zwarte came raman werd in zijn been getroffen en in ernstige toestand in een zie kenhuis opgenomen. sche leger en gelijktijdig een waar schuwing aan de vijand dat in Je ruzalem geen aarzeling bestaat om „terorristische aanvallen" al in de voorbereidingsfase af te slaan. Israëlische gevechsjagers zullen de komende tijd nog vele malen het Libanese luchtruim schenden. Volgens Jeruzalem zijn daartoe voldoende aanleidingen aanwezig. WASHINGTON (DPA/Rtr/AFP) - De Amerikaanse president Ronald Reagan zal vrijdag een operatie on dergaan. Daarbij zal een goedaar dig poliep uit de dunne darm wor den verwijderd. De 74-jarige president zal een nacht in het marinehospitaal in Be- thesda bij Washington blijven. Za terdag begeeft hij zich naar het pre sidentiële buitenverblijf in Camp David (Maryland). Ook in 1984 werd bij Reagan een darmpoliep verwijderd. MADRID Zeven jaar voordat de festiviteiten rond de herdenking van de ontdekking van Amerika in 1492 beginnen, is de ontdekker van de Nieuwe Wereld, Christobal Co lumbus, al inzet van een verwoede historische strijd. door Gerrit-Jan Hoek De Spaans stad Sevilla en de Ca- raibische staat Santo Domingo be twisten elkaar het recht wie nu in feite het graf bezit met de werkelij ke stoffelijke resten van de Spaan se ontdekkingsreiziger. De autoriteiten van Sevilla hou den bij hoog en bij laag vol dat ze de botten de Spaanse admiraal in de tombe van de kathedraal van de Andalusische stad liggen. Al in 1795 zouden de resten van Colum- Een bij de luchtaanval gewonde man liep vooral brandwonden op. In Chili 300 schoolkinderen gearresteerd SANTIAGO (Rtr.) - In Chili zijn gisteren meer dan 300 school kinderen gearresteerd en enige tijd vastgehouden. Oproerpoli tie bestormde de school die zij bezetten door middel van een zit-actie. Zes mensen raakten daarbij lichtgewond doordat de scholieren de politie bestook ten met stenen en benzinebom men. De kinderen, van acht tot 15 jaar oud, barricadeerden zich zelf in de school Alessandri Palma bij het centrum on kracht bij te zetten aan eisen voor vrij busvervoer en vrije verkiezingen voor studentenor ganisaties. Volgens een woord voerder van de politie werd er geen verzet geboden toen de oproerpolitie de school be stormde, maar getuigen zeiden dat zij gillen in het gebouw hadden gehoord en hadden ge zin hoe de politie scholieren met de wapenstok sloeg, toen zij in bussen werden gedreven. bus uit zijn graf op Santo Domingo zijn gelicht en naar Cuba zijn over gebracht met het oog op de over dracht van het Spaanse deel van het eiland aan Frankrijk. Maar toen Spanje in 1898 het onderspit dreig de te delven in de oorlog met de Verenigde Staten over Cuba, werd het stoffelijk overschot van Colum bus naar Spanje getransporteerd, waar het werd bijgezet in de kathe draal van Sevilla. Die historische visie wordt aller minst gedeeld op Santo Domingo. Daar beweert men dat de eerste lichting in haast gebeurde, waarbij de Spanjaarden de verkeerde bot ten meenamen. De resten die in 1877 bij de verbouwing van het klooster aangetroffen werden, zou den de werkelijke resten van Co lumbus zijn. De voormalige archivaris van het koloniale archief, prof. De la Pena, bedacht daarom iets dat bijna net zo simpel was als het bekende ei van Columbus om de dreigende historische polemiek in de kiem te smoren: de botten van de ontdek ker van Amerika zouden gelijkelijk verdeeld zijn over Sevilla en Santo Domingo. Een hypothese die geen van beide partijen echter bevredig de. Vandaar dat een beroep is ge daan op de Amerikaanse hoogle raar van de univeriteit van Califor- nië prof. Jonathan Ericson om met de moderne techniek via het ge bruik van strontium-isotopen vast te stellen welke tombe de resten van Columbus bevat. Sri Lanka laat 643 Tamils vrij COLOMBO/NEW DELHI (AP) - De Srilankaanse regering heeft gis teren bekendgemaakt dat zij 643 Tamil-guerrillastrijders die vastzit ten op grond van de terreurbestrij- dingswet zal vrijlaten. Verder is in vijf noordelijke districten het nachtelijk uitgaansverbod opgehe- Waarnemers zagen in de maatre gelen een teken van vooruitgang in de onderhandelingen tussen rege ringsvertegenwoordigers en Ta- mil-separatisten, die maandag van start gingen in de Boetaanse hoofdstad Timpoe. Een vooraan staand politicus sprak van een 'duidelijke verzoeningspoging van de kant van de regering.' De voorgenomen vrijlating van de guerrillastrijders werd bekend gemaakt door het ministerie van nationale veiligheid. In totaal zit ten 1.197 mensen vast op grond van de terreurbestrij dings wet. Een uur eerder had het ministerie van defensie meegedeeld dat het uit gaansverbod in de districten Jaff na, Vavuniya, Mannar, Mullaitivu en Kilinochi met onmiddellijke in gang werd opgeheven. Nieuwe kritiek VS op Nicaragua WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse regering heeft het sandinis- tische regime in Nicaragua ervan beschuldigd banden te onderhou den met Libië, de PLO en het „in ternationale terrorisme". De be schuldiging wordt geuit in een nieuw rapport van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington, dat een Amerikaans pers bureau publiceerde. Volgens het rapport vormen de banden van Nicaragua een „groeiend gevaar voor het hele halfrond". De betrekkingen van Nicaragua met het Midden-Oosten tonen aan dat de sandinisten syste matisch nauwe banden cultiveren met de „radicale krachten" en met anti-Amerikaanse naties en organi saties, zo staat in het rapport. Het rapport legt de nadruk op de financiële en militaire hulp van Li bië en de bijdrage van talrijke Pale stijnse militaire adviseurs aan de ontwikkeling van het leger. Vol gens het rapport hebben sandinis- tische militanten al voor de revolu tie die Somoza ten val bracht hulp geboden aan de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO bij terroristi sche acties, zoals vliegtuigkapin gen. President Daniel Ortega van Ni caragua heeft verklaard dat presi dent Reagan poogt het voor te stel len alsof de Nicaraguaanse rege ring deel uitmaakt van een net werk van terrorisme teneinde meer terroristische daden tegen het land te kunnen uitvoeren. Ortega sprak tegenover verslaggevers die hij buiten Managua bij zich had ge nood om te reageren op de be schuldiging die president Reagan maandag deed. TOKIO - „Onze huidige wetge ving lijkt op een ondeugdelijk slot om dieven buiten de deur te hou den'. Motoharu Arima van de Ja panse regeringpartij LDP is al ja ren voorstander van invoering van een wet tegen spionage. Een com missie onder zijn leiding heeft on langs een wetsvoorstel opgesteld, maar de behandeling daarvan werd onmiddelijk uitgesteld, voor lopig tot de herfst. door Ruud Kreutzer Japan geldt als een paradijs voor spionnen, niet alleen omdat er veel informatie te halen valt (militair en technologisch), maar vooral door het ontbreken van een wet die spionage strafbaar stelt. Al jaren probeert de regering daar verande ring in te brengen. Dat stuit op zeer felle tegenstand van de partijen van de oppositie, die daarin wor den gesteund door de invloedrijke pers, die aantasting van de vrijheid van meningsuiting vreest. De reputatie van Tokio als ideaal werkterrein voor geheime agenten gaat terug tot de jaren '30, toen de Russische meesterspion Richard Sorge er opereerde. Zijn informa tie was van levensbelang voor het Rode Leger, en Sorge kan gelden als een van de succesvolste spion nen uit de geschiedenis. Omdat Japan er volgens de tekst van de naoorlogse grondwet geen leger op nahoudt, leek het hebben van een wet die de natie beschermt tegen militaire spionage niet no dig. Waar geen leger is, zijn geen militaire geheimen. Inmiddels heeft Japan wel degelijk een leger (de militaire begroting is de op ze ven na hoogste ter wereld). In het wetsvoorstel van de LDP staat dat spionage-activiteiten die een „ernstig gevaar opleveren voor de nationale veiligheid", bestraft moet worden met de doodstraf of levenslange gevangenisstraf. De wet beoogt vooral de bescherming van militaire en diplomatieke ge heimen. Veiligheidsautoriteiten geloven echter dat de Sowjet-Unie en zijn bondgenoten vooral inte resse hebben in geavanceerde technologie. Op technologisch gebied is er in Japan meer informatie te halen dan in enig ander land van het wes terse bondgenootschap na de Ver enigde Staten. Washington is be- Palestijn verlaat het ziekenhuis hij medische verzorging kreeg. De WASHINGTON (DPA) - Het kopen van wapens in de Verenigde Staten moet volgens de Amerikaanse Senaat nog makkelijker worden. Met 79 tegen 15 stemmen gingen de senatoren akkoord met een wetsontwerp van senator McClure dat onder andere voorziet in de bepaling dat gewe ren en pistolen voortaan weer over de grenzen van de verschillende sta ten heen gekocht en verkocht kunnen worden. Na de moord op Martin Luther King en Robert Kennedy was dat verbo den. In 1968 werd de wapencontrole wet aangenomen waarin dit verbod was opgenomen. Tegenstanders van een verdere versoepeling van de wapenhandel hebben hun hoop gesteld op het Huis van Afgevaardigden waarin al jaren een meerderheid tegeneen vrijere wapenhandel is. De tegenstanders beschikken over indrukwekkende statistische gege vens: ruim 10.000 Amerikanen worden ieder jaar met schietwapens ge dood, bijna 2.000 mensen overlijden als gevolg van een ongeluk met een wapen en ruim 12.000 mensen maken met behulp van een pistool of revolver een eind aan hun leven. Slechts het autoverkeer - met ongeveer 44.000 doden per jaar - eist meer slachtoffers. Deskundigen schatten het aantal wapens in de VS op 200 miljoen. Op een bevolking van 236 miljoen betekent dit dat, statistisch gezien, iedere Amerikaan die in staat is een wapen te dragen, er ook een in zijn of haar bezit heeft. Het grootste gevaar, zeggen tegenstanders, zit 'm in de mak kelijke bereikbaarheid. De Amerikanen hebben een andere relatie met schietwapens dan bij voorbeeld Europeanen. Het is nog niet zo lang geleden dat het land er met het geweer in de hand bemachtigd moest worden en ook thans verkeren veel Amerikanen in de veronderstelling dat de revolver in de zak of tas nog steeds de beste verdediging tegen misdadigers is. De golf van sympa thiebetuigingen aan het adres van Bernhard Goetz spreekt wat dat be treft boekdelen. Goetz werd gearresteerd nadat hij in de New Yorkse metro vier jongens had neergeschoten door wie hij zich bedreigd voelde. De wapenlobby, voorop de bijna drie miljoen leden van de „National Rifle Association", heeft het in deze omstandigheden niet moeilijk actie te voeren tegen ingrijpende beperkingen voor het verkrijgen van revol vers en geweren. ADVERTENTIE Sprookjes uit diverse landen (6 titels) (verg. winkelw. 8,50) 3,95. Alleen bij Bruna! Elke week iets nieuws. L2. er opereerde. Zijn informa- is van levensbelang voor het Leger, en Sorge kan gelden n van de succesvolste spion- it de geschiedenis, dat Japan er volgens de tekst e naoorlogse grondwet geen op nahoudt, leek het hebben ?n wet die de natie beschermt militaire spionage niet no- Vaar geen leger is, zijn geen ire geheimen. Inmiddels Japan wel degelijk een leger ilitaire begroting is de op ze- a hoogste ter wereld), iet wetsvoorstel van de LDP dat spionage-activiteiten die ïrnstig gevaar opleveren voor ttionale veiligheid", bestraft worden met de doodstraf of slange gevangenisstraf. De eoogt vooral de bescherming ailitaire en diplomatieke ge- ïn. Veiligheidsautoriteiten en echter dat de Sowjet-Unie in bondgenoten vooral inte- hebben in geavanceerde ologie. technologisch gebied is er in meer informatie te halen ri enig ander land van het wes- bondgenootschap na de Ver- Ie Staten. Washington is be zorgd dat de Japanse zorgeloos heid (en passie voor commercie) het Oostblok in staat stelt de laat ste technologische vindingen te bemachtigen die het om strategi sche redenen aan Moskou ontzegt. Mede onder druk van de Ameri kaanse regering houdt Japan de bewegingen van Oostblok-diplo- maten met een geheime-dienstach- tergrond scherper in de gaten, en heeft het de laatste twee jaar twee van hen het land uitgewezen. Dat waren de Russische eerste ambas sadesecretaris Vinogradov, en de Bulgaarse diplomaat Popinavov. Beiden hadden geprobeerd om in dustriële geheimen te kopen, op het gebied van bio-technologie en computer-wetenschap. Herhaalde pogingen om het par lement een passende wetgeving te laten aannemen zijn tot nu toe stukgelopen op het hardnekkige verzet van tegenstanders, die beto gen dat dit een terugkeer zou in houden naar de gehate veiligheids diensten van het Japanse keizer rijk voor en tijdens de oorlog. Woordvoerder Kazuro Okada van de socialistische JSP: „Dit is een erg gevaarlijke wet. Als hij wordt aangenomen, stelt hij de regering in staat allerlei soorten informatie te controleren, en het recht van de burgers op informatie met voeten treden". Bovendien is zo'n wet niet echt nodig, betoogt de dagbladpers in koor. Eind mei schreef de Yomiuri Shimbun, in oplage de grootste Ja panse krant, dat het laatste wets voorstel van de Liberaal-Democra ten vragen opwerpt met betrek king tot de vrijheid van meningsui ting. Een aanpassing van de be staande wetgeving (die alleen be trekking heeft op ambtenaren en leden van de krijgsmacht) zou vol doende zijn, bijvoorbeeld door het verzwaren van de straffen. De discussie die nog altijd niet is afgerond, brak los in januari 1980, toen een spionagecomplot werd ontdekt. Drie Japanse militairen (onder anderen een majoor-gene raal b.d.) werden schuldig bevon den aan het verkopen van militaire geheimen (over het Chinese leger) aan de militaire attaché van de Russische ambassade. Maar zij konden slchts tot maximaal een jaar gevangenisstraf worden ver oordeeld, an dan nog alleen op grond van diefstal. Dezelfde maxi mumstraf geldt voor ambtenaren die staatsgeheimen laten uitlek ken. De Britse treinrover Ronald Biggs vierde gisteravond met zijn vrienden i:i de Braziliaanse stad Rio de Janeiro het feit dat hij twintig jaar geleden ontsnapte uit de gevangenis van Wanderworth in Groot-Brittanië. La chend wijst hij naar een foto die na zijn oiitsnapping in 1965 is gemaakt. Op de voorgrond zijn Braziliaanse zoontje Mike. (foto afpi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7