Rijnmond: te veel kankerverwekkers Loodvervuiling door jacht aanzienlijk Meer zwaveldioxyde door raffinaderijen Acad. ziekenhuizen krijgen 15 miljoen Familie Scelso mag nog een week blijven Verkoopverbod gevraagd van vervalste parfums Protest tegen Zuid-Afiïka Ministerie wil strengere eisen stellen aan schietbanen "JE SIERADEN? OH, DIE ZITTEN VEILIG IN DE BRUINE KOFFER." DONDERDAG 11 JULI 1985 ROTTERDAM (ANP) - Er zitten nog te hoge concentraties kankerverwekkene stoffen in de lucht boven het industriegebied Rijnmond. Ook de uitworp van zwaveldioxyde - een belangrijke veroorzaker van zure regen - is niet minder geworden, maar nam vorig jaar zelfs toe met 550 kilo tot 12.550 kilo per uur. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Milieudienst van Rijnmond (DCMR) over 1984. De voornaam ste vervuilers in het Rijnmond-ge bied zijn de raffinaderijen. Vorig jaar kwam in totaal ongeveer 100.000 ton zwaveldioxyde in de lucht, waarvan de helft voor reke ning komt van de Shell-raffinade- rij. Verder was BP verantwoorde lijk voor 15.000 ton, Kuwait Petro leum voor 11.000 ton, Esso voor 10.500 ton en Texaco voor 5.000 ton. Het Openbaar Lichaam Rijn mond kondigde gisteren via zijn dagelijks bestuur aan, dat het een meetprogramma gaat uitvoeren voor kankerverwekkende stoffen. Daarmee wil Rijnmond het inzicht in de verspreiding van deze stoffen verbeteren. Volgens het jaarver slag van de milieudienst worden interimgrenswaarden, risicogrens waarden en adviesgrenswaarden voor deze stoffen nog steeds over schreden. Maar met hoeveel en door welke bedrijven is niet duide lijk. Om die reden is het ook moei lijk om saneringsmaatregelen te nemen, aldus het Rijnmond-be stuur. Het meet-onderzoek kost 350.000 gulden en zal in 1986 du ren. Tot de bekendste kankerverwek kende stoffen die moeten worden gesaneerd, behoren benzeen, vi- nylchloride, acrilonitryl en dich- loorethaan. Er is enige tijd geleden al tussen het rijk, het bedrijfsleven in Rijnmond en het Openbaar Li chaam de afspraak gemaakt dat de bedrijven zelf saneringsmaatrege len zouden nemen. Dat gebeurde DEN HAAG (ANP) - De academi sche ziekenhuizen krijgen per jaar 15 miljoen gulden extra om knel punten in de gezondheidszorg op te lossen. Dat heeft minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) hun toegezegd. De bedoelde knelpunten zijn een gevolg van de taakverdelings- en concentratie- operatie in het wetenschappelijk onderwijs. Een deel van de daar mee gepaard gaande bezuinigin gen bij de medische faculteiten werkt namelijk door op de post personeelskosten voor de patiën tenzorg. Het bedrag van 15 miljoen wordt uiterlijk tot 1 januari 1987 uitge keerd om de personeelstekorten aan te vullen. In de tussenliggende periode zullen het ministerie van WVC en de provincies zich uitspre ken over een definitieve oplossing van de knelpunten of over het overnemen van functies van acade mische ziekenhuizen door algeme ne ziekenhuizen. T. Harteveld, voorzitter van het besturenoverleg academische zie kenhuizen, noemde 15 miljoen gul den gisteren 'een matig bedrag' voor acht academische ziekenhui zen. Omdat elk ziekenhuis zijn ei gen knelpunten heeft 'aangemeld', wist hij niet hoeveel alle medische faculteiten en academische zieken huizen zelf nodig denken te heb ben om die knelpunten op te van gen. Een woordvoerder van het academisch ziekenhuis in Leiden noemde in dit verband een totaal bedrag van ongeveer 90 miljoen gulden. Nu alle medische faculteiten en academische ziekenhuizen de uit voeringsplannen voor de taakver- Mannen schuldig bevonden aan dood 29-jarige stadgenoot ALMERE (GPD) Twee Kampe naren van 25 en 26 jaar krijgen door Justitie respectievelijk dood door schuld en doodslag ten laste gelegd wegens hun aandeel in de dood van een 29-jarige stadgenoot, vorige week maandag in Almere. De man is vermoedelijk overleden aan een combinatie van alcohol en heroine, zo meldt de Almeerse po litie. De 26-jarige heeft bekend de man een beperkte dosis heroine te hebben ingespoten, omdat deze daartoe zelf niet in staat was. Te gen zijn 25-jarige medereiziger wordt dood door schuld ten laste gelegd, omdat hij heeft nagelaten in te grijpen in de wetenschap van de eventuele gevaren. deling en concentratie hebben in gediend, heeft minister Deetman het zogenaamde sociale beleidska der van toepassing verklaard. Het sociaal beleidskader is met de in stellingen van wetenschappelijk onderwijs overeengekomen om na delige gevolgen van de taakverde ling en concentratie voor het per soneel op te vangen. Behalve de extra financiële middelen voor de knelpunten in de gezondheidszorg vallen er een wachtgeldregeling en een wachtgeldgarantie onder, ver der de mogelijkheid van deeltij dontslag en een overbruggingsre geling (een regeling voor tijdelijk boven de personeelssterkte ge plaatst personeel). in het kader van het zogenoemde Milieu Actie Plan (MAP). Uit het jaarverslag van de DCMR blijkt volgens Rijnmond, dat de luchtverontreiniging in 1984 is ge stabiliseerd. Behalve de groep kan kerverwekkende stoffen moeten echter ook nog fluor, stank en stof worden gesaneerd. Minder strenge eisen De DCMR constateert dat de uit worp van zwaveldioxyde en stik- stofoxyde door de industrie in Rijnmond de komende jaren in verhouding minder zal afnemen dan in de rest van het land. Dat komt doordat het rijk aanzienlijk minder strenge eisen aan de raffi naderijen stelt dan aan andere vuurhaarden (bijvoorbeeld elektri citeitscentrales), waarbij wordt uit gegaan van volledige rookgasont zwaveling. De uitworp van zwaveldioxyde bleef in 1984 bij alle grote bedrij ven echter binnen de daarvoor ge stelde vergunning-voorwaarden. Twee bedrijven, namelijk Shell en Ketjen Zwavelzuur, kwamen erg dicht bij de gestelde grens. Het Openbaar Lichaam Rijn mond heeft dit voorjaar bij minis ter Winsemius (milieubeheer) aan gedrongen op meer bevoegdheden om als regionaal bestuur strengere eisen aan de raffinaderijen te kun nen stellen. Rijnmpnd wilde van deze bevoegdheid met name ge bruik maken om de uitworp-grens van de Shell-raffinaderij te verla gen tot onder de 6.000 kilo per uur, terwijl de minister voorlopig niet verder wil gaan dan 6.900 kilo per Een woordvoerder van Rijn mond liet gisteren weten dat er in middels op ambtelijk niveau een akkoord is bereikt tussen Rijn mond en Shell. Over de inhoud daarvan wilde hij echter geen me dedelingen doen. DEN HAAG - Een bus in de muur van een woonhuis, niet als gevolg van een bizar ongeluk maar als kunstuiting. Het is een idee van de kunste naar Kees-Jan van Kesteren die de voorkant van een afgedankte stadsbus sloopte. Vervolgens bevestigde hij de bus op forse hoogte aan de zijgevel van een huis in de Haagse Schilderwijk. (foto anp> DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Ar gentijnse gezin Scelso uit Wognum mag nog een week in ons land blij ven om in elk geval de uitspraak in het kort geding over hun uitwij zing af te wachten. Het kort geding tegen de Staat diende gisteren voor de rechtbank in Den Haag en was aangespannen door het actiecomi té „Scelso moet blijven" en door een duizendtal inwoners van Wog num. Na een jarenlange procedure weigerde staatssecretaris Korte- Van Hemel (justitie) op 26 maart een verblijfsvergunning te ver strekken aan het gezin. Hoewel er nog een herzienings-procedure loopt, wilde justitie het gezin begin juli het land uitzetten. Hiertegen kwam de bevolking van Wognum in het geweer. Zij voelde zich in haar „woongemeenschap aange tast" en spande samen met de in middels opgerichte actiegroep een kort geding aan tegen die uitzet ting. Tevens weigerde burgemeester 'De Nijs van Wognum te voldoen aan de uitzetting die door de staats secretaris was bevolen. Hij was van mening dat het ministerie uitstel had verleend via een telefonische toezegging. Het is de bedoeling van het mi- nisterie van justitie om de ScpIco'r volgende week vrijdag op het vliegtuig naar Argentinië te zetten. Mogelijk wordt dat later, omdat de moeder van het gezin onder de geestelijke druk van de uitzetting is bezweken en sinds maandag in een psychiatrische kliniek ver blijft. De feitelijke uitzetting wordt gedurende haar verblijf in de kli niek opgeschort. Volgens de landsadvocaat moet het gezin in ieder geval uit het land worden gezet, omdat de staatsse cretaris het asielverzoek van de Ar gentijnen heeft afgewezen. De landsadvocaat betoogde tijdens het drie uur durende geding, dat de eis van de inwonérs van Wognum om de uitzetting ongedaan te ma ken niet ontvankelijk moet worden verklaard. Zij zijn als derden geen partij en hebben ook geen eigen belang, dat door de uitzetting zou kunnen worden geschaad. Om het risico van de niet-ontvan- kelijkheid te verkleinen, had het Argentijnse gezin evenals de ver eniging Defense for Children (die de belangen van de kinderen be hartigt) zich gevoegd bij de eisende partij. Het gezin Scelso dat al enkele ja ren in Nederland verblijft, woont sinds december 1981 in Wognum, waar het een boerderij kocht. In fe bruari 1982 werd een verblijfsver gunning aangevraagd, maar die werd in november van dat jaar ge weigerd. Er waren geen economi sche motieven om vergunning te verlenen. Het gezin vroeg om her ziening van die afwijzing en diende tevens een verzoek in om als poli tiek vluchteling te worden toegela ten. In het begin van dit jaar werd de herziening geweigerd en werd tevens het verzoek om asiel afge wezen. De Argentijnen hebben zich in- ROTTERDAM (ANP) - Met het de poneren van een eis tot gijzeling van drie Rotterdammers hebben de Franse modehuizen Chanel en Yves Saint-Laurent gisteren de strijd aangebonden tegen de ver koop van vervalste parfums in Ne derland. In een kort geding voor de vice- president van de Rotterdamse rechtbank eiste de advocaat van de modehuizen, prof. mr. H.J.M. Bou- kema, dat de Rotterdammers de handel in nagemaakte parfums (Chanel nr. 5 en Opium) zullen sta ken. Aangezien volgens de advo caat is gebleken dat een dwangsom niet te innen valt, vroeg hij de pre sident het vrij ongebruikelijke middel van een gijzeling te hante ren. Mocht de president de eis toe wijzen, dan kunnen de verdachten, zodra is gebleken dat zij zich niet aan het vonnis houden, gevangen worden gezet. Volgens de advocaat wordt Ne derland het afgelopen jaar over spoeld door vervalste flesjes par fum, die doordat de verpakkingen zeer goed zijn nagebootst door ar geloze kopers niet van de echte merken te onderscheiden zijn. Boukema stelt dat zijn cliënten hierdoor tientallen miljoenen gul dens schade lijden. De parfums worden ver onder de officiële prij zen aan de man gebracht via de groothandel, parfumerie-zaken en ook in café's. De vervalste luchtjes lijken veel op de echte parfums maar vervliegen snel door hun lichtere samenstelling. Rechercheurs van een interna tionaal detective-bureau in Lon den, dat van de parfumhuizen op dracht heeft gekregen de illegale handel op te rollen, schaduwden sinds begin dit jaar de potentiële verdachten. Zij kwamen de illegale handel op het spoor via de impor teur van Chanel in Nederland, die per vergissing een partij vervalste parfums had gekocht, zo bleek tij dens het kort geding. Het detective-bureau werkte nauw samen met de Rotterdamse politie, die aan de hand van foto's de identiteit van de betrokkenen bevestigde en hen kwalificeerde als „zeer goede bekenden". De Rotterdammers voerden aan dat hun niet kwalijk kon worden genomen dat zij zich met de lucra tieve handel hebben ingelaten. „Ik heb inderdaad een partij van die parfums verkocht. Ik ben koop man genoeg om in te zien dat daar geld mee te verdienen is. Dat het niet mocht wist ik niet. Van wie ik het heb gekocht kan ik niet zeggen. Ik ben er drie maanden geleden mee gestopt.", zo verklaarde een van hen. De rechtbank-president doet op 24 juli uitspraak in het kort geding. DEN HAAG - Gisteren diende het kort geding van het dorpje Wog num tegende Nederlandse staat voor de rechtbank van Den Haag om uitzetting van de Argentijnse familie Scelso te voorkomen. Geheel' rechts landsadvocaat De Groot, links het Wognumse actiecomité be staande uit v.l.n.r. pastoor Mars, Kees Sijn en burgemeester De Nijs. (foto ANP) Man doodt vrouw wegens scheiding BERGEN OP ZOOM (GPD) - Een 40-jarige man uit Bergen op Zoom heeft bekend in de nacht van dins dag op woensdag zijn ex-vrouw (30) met een bijl te hebben ver moord. De man kon volgens de po litie hun scheiding niet verwerken. Drie kwartier na zijn daad meldde hij zich vrijwillig op het politiebu reau. De man, die is opgesloten, leefde al lange tijd in onmin met de vrouw, van wie hij al enkele jaren gescheiden was. Kort na midder nacht drong hij haar woning bin nen door het inslaan van een ruit in de slaapkamer op de eerste etage. Hij verraste de vrouw toen zij de was uit de wasmachine haalde. Met enkele bijlslagen in de hals bracht hij haar om het leven. De vijf kinderen (13, 9, 5, 3 en 1 jaar oud) zijn inmiddels elders on dergebracht. middels tot de Raad van State ge wend om alsnog in Nederland te kunnen blijven. Hangende zo'n procedure kan de uitzetting wor den opgeschort, maar dat is niet verplicht. De staatssecretaris wil niet langer met de uitzetting wach ten, omdat volgens haar op geen enkele wijze aannemelijk valt te maken dat de Argentijnen als poli tieke vluchtelingen moeten wor den beschouwd. Tijdens het geding zei de land sadvocaat dat het gezin niet be vreesd hoeft te zijn voor vervolging in Argentinië. De man was welis waar politiek actief tijdens het mi litaire bewind en zou zelfs in de ge vangenis hebben gezeten, maar in middels is Argentinië een demo cratie geworden. Volgens raadsman Van Driel, ad vocaat van het gezin, hebben de va der, moeder en oudste dochter aan hun verblijf in Argentinië trauma tische ervaringen overgehouden. „De vrees voor vervolging, al dan niet terecht, zal er altijd blijven. Die mensen kunnen niet meer naar Argentinië terug. Om humanitaire redenen zouden zij een verblijfs vergunning moeten krijgen", aldus Van Driel. Uitspraak in het kort geding is 17 juli. (Vervolg van pagina 1) Het is onbekend of de agenten in het gebouw van de Nederlandse ambassade hun pistolen hebben getrokken. De Zuidafrikaanse vei ligheidsdienst hult zich daarover in stilzwijgen. De dienst wilde slechts kwijt dat 'er een man, die gearresteerd was volgens sectie 29 van de veiligheidswet, tijdens een politieonderzoek heeft geprobeerd te ontsnappen, maar dat deze po ging is verijdeld'. De veiligheids dienst heeft wel aan de Nederland se consul-generaal in Johannes burg medegedeeld, dat zijn eerder aangekondigde bezoek aan De Jonge en zijn ex-vrouw eind deze week gewoon kan doorgaan. Mi nister Van den Broek heeft dat gis- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een groep van 23 Neder landse hoogleraren en andere we tenschappers heeft in een tele gram aan de regering adhesie be tuigd met de scherpe reactie van minister Van den Broek op het wègslepen van Klaas de Jonge uit de Nederlandse ambassade in Pre toria. De 23 hebben er met klem op aangedrongen dat De Jonge en de taalkundige Heieen Passtoors die rechtsbescherming krijgen 'waarop ze recht hebben'. Tot de ondertekenaars van het telegram bekoren de wetenschappers Wer- theim, Nauta en Kobben, en de di recteur van het universitaire Afrika Studiecentrum in Leiden, drs. Grotenhuis. teren nog eens geëist tegenover de Zuidafrikaanse ambassadeur. Deze heeft overigens officieel verklaard dat De Jonge zich niet op het grondgebied van de Neder landse ambassade bevond toen hij door de politieagenten weer werd opgepakt. Uit het incident met De Jonge kan worden afgeleid dat het onder zoek tegen hem en Heieen Pas stoors nog niet is afgerond. Vol gens de Zuidafrikaanse wet kun nen zij zes maanden voor onder vraging worden vastgehouden, zonder dat er een aanklacht tegen hen hoeft worden ingediend. Minister Van den Broek heeft ook van de Zuidafrikaanse ambas sadeur geëist dat er zo snel moge lijk duidelijkheid komt over de aanklacht die tegen De Jonge en Passtoors is ingediend. Hij heeft verder scherpe kritiek laten horen over het feit dat de Nederlandse re gering zo laat door Zuid-Afrika op de hoogte is gesteld van de aan houding van de twee Nederlan ders. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Het ministerie van mi lieubeheer vindt dat gemeenten strengere ei sen moeten stellen aan kleiduivenschietbanen vanwege de verontreiniging van de omgeving met giftige zware metalen in het hagel. De in spectie voor de milieuhygiëne heeft gisteren daarover adviezen gegeven, nadat er proble men zijn gesignaleerd rond schietbanen in Groningen en Friesland. Het gaat landelijk om minstens tachtig banen, waarop ruim 10.000 schutters actief zijn. De baan in het Friese Hemrik moet al wor den gesloten, terwijl in Nieuwe Pekela een zelfde besluit binnenkort kan vallen. De ak kers rond de schietbaan in Hemrik blijken op de meest vervuilde plaatsen twee kilo lood per vierkante meter te bevatten. Ook zijn hoge concentraties cadmium en antimoon aange troffen. De overheid besteedt veel aandacht aan het terugdringen van lood in het milieu. Het staat vast dat het zware metaal het zenuwstelsel van de mens kan aantasten en de ontwikkeling van kinderen kan afremmen. Het gebruik van loodvrije benzine is onderdeel van de strijd te gen zure regen. Het verkeer verspreidt het meeste lood in het milieu. Volgens de meest recente cijfers blazen de ongeveer vier miljoen voertuigen in Nederland jaarlijks 1200 ton lood de lucht in, twee keer zoveel als de schutters. Volgens een onderzoek van de Universiteit van Groningen komt jaarlijks ongeveer 600 ton lood in de bo- dem terecht. Elk jaar importeert Nederland bijna 13 miljoen patronen hagel. Dit zorgt voor een vervuiling van het milieu met 400 ton lood, omdat de meeste kogels hun doel missen. Door het schieten-met karabijnen, geweren en pistolen en het verlies van lood door sport vissers verdwijnt nog eens 200 ton lood in de grond.Daarvan dringt naar schatting 800 ton de Nederlandse bodem binnen. De rest ver waait naar het buitenland. Gezien deze cijfers is de loodvervuiling door de jacht aanzienlijk. Niettemin heeft de over heid zich hiermee tot nu toe weinig bezig ge houden. Dat is niet vreemd, omdat pas on langs de resultaten van een eerste onderzoek door de Groningse universiteit bekend wer den. Onderzoeker J. van Bom van de vakgroep Energie en Milieu begint in oktober een ver volgonderzoek, dat de verspreiding van het lood en de mogelijke gevolgen daarvan be helst. De Groningense wetenschapper weet wel zeker dat vogels het hagellood dikwijls gebrui ken als maagkiezel om vervolgens binnen en kele dagen te sterven aan loodvergiftiging. Van Bom gelooft dat het gebruik van alterna tieve munitie al een behoorlijke verbetering zou betekenen. In Amerika zijn jagers al ver plicht te schieten met staalhagel. De inspectie voor de milieuhygiëne wil dat er andere regels gaan gelden voor nieuwe schietbanen. Zo mogen de kogels niet meer buiten de baan terecht komen. Het oppervlak tewater moet worden afgedekt. Gemaaid gras van de baan dient als chemisch afval te wor den afgevoerd. Het wordt verboden om vee op de baan te laten grazen. Aan bestaande banen, waarvan het schootsveld buiten het schietter- rein ligt, worden soortgelijke eisen gesteld. Onderweg een koffer kwijtraken. Knap vervelend. Vooral als u zonder goede reisverzekering op stap bent gegaan. Zonder ANWB/Unigarant Reis verzekering bijvoorbeeld. Met z'n uiterst voordelige dagpremie. En z'n Eigen Risiko van nul komma nul. Met Zn makkelijke uitbreidingsmogelijkheden, op maat gemaakt voor uw vakantie. Die verzekering sluit u op het ANWB- kantoor. Waar u ook uw vreemde valuta, uw benzinebonnen en natuurlijk uw Internationale Reis- en Kredietbrief haalt, uw helpende hand in het buiten land. Zien we u? UIT EN THUIS MET DE ANWB. A/IASB ANWB-Leiden. Stationsweg 2, tel. 071-146241.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5