LEIDSCH DAGBLAD Fel protest tegen Z-Afrika Dode bij bomaanslag op schip Greenpeace Aldel (Hoogovens) krijgt tot 1998 goedkope stroom Klaas de Jonge uit Nederlandse ambassade in Pretoria gesleept CASINO Wedden dat üw ziektekostenverzekeraar geen eigen alarmcentrale heeft die u dag en nacht kunt bellen? Van Zilveren KruisVGCN mag je meer verwachten. Bel gratis 06-0444 (ook's avonds) voor informatie over onze KruisPolis. ^zomers koopje! LANDBOUW Straf Brits voetbal verlicht DONDERDAG 11 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37751 MET ZWARE SLAGZIJ IN HAVEN VAN AUCKLAND JOHANNESBURG/DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gisteren ongewoon scherp geprotesteerd tegen het optreden van gewapende Zuidafrikaanse politieagenten in de Nederlandse ambas sade in Pretoria. Zij sleepten dinsdag de Nederlandse demograaf-antropoloog Klaas de Jonge daar weg nadat deze aan zijn bewakers was ont snapt en het ambassadegebouw was binnengevlucht. De Jonge werd twee weken geleden gearresteerd, omdat hij explosieven en papieren zou hebben vervoerd voor de verboden bevrijdingsbe weging African National Congress (ANC). Na de bomaanslag ligt de 'Rainbow Warrior' met zware slagzij in de haven van Auckland. Inzet: de omgekomen fotograaf Fernando Pereira. iroto ap> -\io?XxW) LEIDEN IEDERE DAG GEOPEND VANAF 14.00 UUR AUCKLAND (AP/Rtr/GPD) - Het schip Rainbow Warrior van de milieu-organisatie Greenpeace is gisteren in de ha ven van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Auckland getrof fen door twee explosies en gezonken. Onderzoek heeft uit gewezen dat de ontploffing is veroorzaakt door een bom die aan de buitenkant van het schip was geplaatst. Minister Van den Broek riep giste ren de Zuidafrikaanse ambassa deur D.V. Louw op het matje en wees hem erop dat de Nederlandse regering het voorval beschouwt als een 'ernstige inbreuk op de on schendbaarheid van het ambassa degebouw'. De bewindsman wil dat Klaas de Jonge terugkeert naar de ambassade. Verder wil hij dat Wijn met anti vriesmiddel in 's-Gravenzande 'S-GRAVENZANDE (GPD) - De politie van 's-Gravenzande heeft enkele flessen Oostenrijkse wijn aangetroffen die vermoedelijk het anti-vriesmiddel etheenglycol be vatten, een stof die de inwendige organen ernstig kan beschadigen. De flessen zijn voor onderzoek aan de Keuringsdienst voor Waren overhandigd. De eigenaar van de flessen wijn had gisteren via de televisie ge hoord van de lichamelijke ver schijnselen (zoals misselijkheid) die zich na het drinken van de schadelijke wijn kunnen voor doen. Hij had die klachten bij zich zelf herkend en wendde zich tot zijn huisarts, die daarop de politie inschakelde. De ontdekking van het schan daal heeft er in Nederland inmid dels toe geleid dat het levensmid delenconcern Aldi alle Oostenrijk se wijn uit de handel heeft geno men. Andere levensmiddelencon cerns overwegen hetzelfde te doen. (Zie ook pagina 13) Ook tweede 'zwarte doos' is gevonden LONDEN (AFP) - Een op afstand bestuurde mini-onderzeeër heeft afgelopen nacht de tweede „zwarte doos" gevonden van het toestel van Air India dat vorige maand ten zuidwesten van Ierland in zee stortte. Een marconist van een Franse kabellegger heeft dit het Franse persbureau AFP laten we ten. De tweede 'zwarte doos' bevat de vluchtgegevens van het toestel. Gisteren was de 'zwarte doos' met gesprekken in de cockpit gebor gen. Russische jager stort in zee bij achtervolging STOCKHOLM (AFP/Rtr.) - Een Russisch militair vliegtuig van het type Soechoj-15 is zondag tijdens een achtervolging in een zee ge stort. De piloot is hoogstwaar schijnlijk om het leven gekomen. Twee Russische jagers voerden een onderscheppingsactie uit te gen twee Zweedse Viggens die een marine-oefening van het War schaupact in de Baltische zee volg den. Een van de twee Soechojs vloog op een hoogte van 200 meter, toen het vliegtuig plotseling in zee dook. Het Zweedse ministerie van defensie omschreef de vlucht van zowel de Sowjet-jagers als de Zweedse toestellen als een routine- operatie. Tot nu toe heeft niemand de ver antwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Bij de explosies is een be manningslid, de 33-jarige fotograaf Fernando Pereira, om het leven ge komen. De overige opvarenden konden zich op tijd in veiligheid stellen. De Rainbow Warrior lag in Auck land aan de kade toen zich plotse ling een explosie voordeed. De elf bemanningsleden renden de wal op of sprongen overboord. Pereira keerde echter terug om zijn fotos pullen in veiligheid te brengen. Kort daarop volgde een tweede ex plosie waarvan de fotograaf het slachtoffer werd. Volgens de stuur man van de Rainbow Warrior zonk het schip binnen vier minuten. Een Britse> woordvoerder van Greenpeace noemde het zinken van de Rainbow Warrior een zware financiële slag voor de organisatie. Het schip was net voor bijna 1 mil joen gulden opgeknapt. Het verlies van het schip heeft ook de voorge nomen acties van Greenpeace doorkruist. De Rainbow Warrior zou een protestactie voeren tegen Franse kernproeven in de Stille Zuidzee. Het schip heeft de afgelopen ja ren heel wat succesvolle acties op zijn naam gebracht. Het maakte reizen naar IJsland en Spanje om de commerciële walvisjacht tegen te gaan. Ook ging het confrontaties aan met schepen die kernafval op zee wilden dumpen. Verschillende keren werd geprotesteerd tegen de jacht op vinvissen en zadelrobben. De Rainbow Warrior werd door di verse regeringen herhaaldelijk aan de ketting gelegd. In 1983 werden zeven bemanningsleden korte tijd vastgehouden in Siberië omdat ze foto's hadden gemaakt van de Rus sische walvisvangst. Greenpeace bezit nog drie ande re schepen. Het nieuwste schip, de Greenpeace, is in mei naar Antarc tica vertrokken om als permanente basis dienst te doen. De Sirius wist onlangs te ontsnappen uit de ha ven van Antwerpen waar het schip aan de ketting was gelegd wegens het hinderen van schepen die che misch afval in de Noordzee wilden dumpen. Politie pakt doodknuppelen konijnen aan NIJMEGEN (GPD) - De poli tie in het district Nijmegen zal tijdens de komende maïsoogst in september scherp toezien op het zogenoemde 'konijnen knuppelen'. Het opdrijven en doodslaan van konijnen begint met name in de Achterhoek en in Noord- Brabant steeds meer de vorm van een bizar volksvermaak aan te nemen. De maïsvelden worden voor dat doel op een speciale manier bemaaid. In het midden van de akker blijft dan een kleine strook over waarin de konijnen een goed heenkomen zoeken. Daaruit worden ze vervolgens verjaagd en opgewacht door boeren om te worden doodgeknuppeld. Perioden met zon Perioden met zon. Minimumtempera tuur omstreeks 14 graden. Middagtem- peratuur van 22 graden aan zee tot 27 graden plaatselijk in het binnenland. Matige zuidwestenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Perioden met zon en mogelijk een regen- en onweersbui. Maximumtemperatuur ongeveer 24 graden. 12 juli Zon op: 5.34, onder: 21.56 uur. Maan op: 1.38, onder: 16.56 uur. Hoogwater in Katwijk om 11.46 uur, laagwater om 7.12 en 19.48 uur. ZüverenKruisVGCN verzekeringen de Zuidafrikaanse regering haar verontschuldigingen aanbiedt, de schuldigen straft en maatregelen neemt om herhaling te voorkomen. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken kon gisteravond niet zeggen wat Ne derland zal doen als aan de eisen van Van den Broek niet wordt vol daan. Geweld De Jonge, die samen met zijn ex- vrouw Heieen Passtoors sinds 23 juni onder sectie 29 van de interne veiligheidswet gevangen wordt ge houden, maakte onder begeleiding van drie geüniformeerde agenten een tocht door Pretoria om aan te geven waar hij in de dagen vóór zijn arrestatie was geweest. Blijk baar is hij erin geslaagd zijn bege leiders te misleiden, want hij bracht hen naar de Nederlandse ambassade, die is gevestigd op de eerste etage van een bankgebouw in het centrum van de stad. De Jonge, wiens handen en be nen geboeid waren, wist in zijn eentje door te dringen tot de wachtkamer van de ambassade, waar zich nog andere mensen be vonden. Volgens een ooggetuige was hij amper gaan zitten, toen drie agenten binnenstormden en hem met geweld meenamen. De hele gebeurtenis zou slechts enke le seconden in beslag hebben ge nomen. zie verder pagina 5) I Linnen sleehak-muil in de kleuren I grijs, beige, wit en blauw. Maten 36 - 42 winkelpr. 25,95 alléén deze week 1860-1985 (foto ANP) Landbouwcommissaris Andriessen maakte be kend dat er in de EG over eenstemming is over steun aan de boeren. PAGINA 13 Te hoge concentratie kan kerverwekkende stoffen in de lucht boven Rijnmond. PAGINA 5 Vergeldingsactie van Is raël bij Tripoli: twintig doden. PAGINA 7 Dubbele Colombiaanse winst op 'rustdag' in de Al pen. PAGINA 9 Effect van tien jaar eman cipatiebeleid slechts mar ginaal. PAGINA 12 Leiden - Lange Gracht 5 m B (naast Oigros) tel. 071 - 142864 sjw M, donderdag koopavond Marokkanen worden toch teruggestuurd DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) houdt vast aan haar plan om twee Marokkaanse broers uit Eindho ven terug te sturen naar hun ge boorteland. De broers hebben ge vraagd alsnog hier te mogen blij ven, omdat volgens hen hun ouder lijke woning in Marokko gisteren door een explosie is vernield. Daar bij zouden twee familieleden, on der wie hun vader, om het leven zijn gekomen. De broers Jamani (16) en Moesta- fa (18) Bourini die bij hun zus in Eindhoven wonen, worden mor gen op het vliegtuig naar Marokko gezet. De dood van de familieleden is voor de staatssecretaris geen re den haar besluit te herzien. Het ge meentebestuur van Eindhoven heeft nog tevergeefs een beroep op de bewindsvrouw gedaan om de jongens om humanitaire redenen hier te laten. DELFZIJL/DEN HAAG (GPD) - Het aluminiumbedrijf Aldel in Delfzijl, een dochter van Hoogo vens, krijgt tot 1998 goedkope stroom. Bovendien heeft het rijk zich financieel garant gesteld voor het bedrijf en zal een deel van eventuele verliezen voor haar reke ning nemen. De details van deze regeling (door een topambtenaar een 'blanco cheque' genoemd) moeten nog worden uitgewerkt. Aldel is een van grootste stroom verbruikers van ons land en zal jaarlijks 55 miljoen gulden stroom- subsidie van de overheid ontvan gen. Binnenkort zal de regeling worden voorgelegd aan de Tweede Kamer. De afspraken tussen kabinet en Hoogovens zijn naar buiten geko men door de actiegroep 'De Wraak van jhr. mr. De Brauw'. De actie groep heeft de stukken enkele we ken geleden buitgemaakt bij een inbraak in het ministerie van eco nomische zaken. Economische za ken heeft het bestaan van de af spraken bevestigd. Aldel krijgt nu ook al via een spe ciale regeling goedkope stroom. De Europese Gemeenschap heeft de regeling echter verboden omdat deze concurrentieverval send zou zijn. Het ministerie wacht voor de nieuwe Aldel-rege ling geen problemen met de EG Het gaat, aldus het ministerie, mers om een tijdelijke noodmaat regel. In de tweede helft van de ja ren negentig moet Nederland zelf over goedkope stroom beschikken uit kerncentrales. In een zogenaamd 'Groen boek' heeft de Europese landbouwcommissaris Frans Andriessen de grote lijnen geschetst voor een gemeenschappe lijk landbouwbeleid tot het jaar 2000. Na grondige discussies in de Europe se Commissie zal dit nieuwe plan eind deze week worden gepubli ceerd, maar commissaris Andriessen heeft via een aparte persconferentie Europa alvast een beetje voorbereid op de dingen die komen gaan. Het is niet niks waarmee de Europese Com missie voor de dag durft te komen. Na twintig jaar van een uiterst expan sief en tenslotte onbetaalbaar gewor den landbouwbeleid moet het roer nu Met behulp van lagere landbouw prijzen en inkomenstoeslagen voor de boeren moet de overproduce worden teruggedrongen, en daarmee de kosten van het gemeenschappelij ke landbouwbeleid. Dit beleid vergt thans tweederde van de hele Europe se begroting, terwijl er nog wel ande re noden en zorgen zijn zoals de be scherming van het milieu, de her structurering van verouderde Europe se inustrieën zoals de staalindustrie, de noodzaak van een nieuwe en ver beterde Europese infrastructuur en de Amerikaans-Japanse uitdaging ten aanzien van de informatica, elek tronica en robotisering. Europa is er na de Tweede Wereld oorlog royaal in geslaagd de zelfvoor zieningsgraad voor tal van voedsel- produkten tot ver boven de honderd procent op te schroeven. Op zichzelf hoeft dat geen bezwaar te zijn, want overschotten zouden kunnen worden geëxporteerd, ware het niet dat de Europese boeren bij die export reke nen op de hoge Europese garantie prijzen. De onlangs uitgebroken 'spaghetti-oorlog' tussen Europa en de Verenigde Staten is een teken aan de wand. Het Europese landbouwbe leid, met zijn zwaar gesubsidieerde export, is de Amerikanen terecht een doorn in het oog. Een heuse handels oorlog over nog heel wat meer pro- dukten dan alleen spaghetti, met sancties over en weer tussen grote handeldrijvende naties, zou voor de hele EG en zeker voor de open Ne derlandse economie buitengewoon schadelijk zijn. De Nederlandse boeren hebben zich na de oorlog ontpopt als moder ne en slagvaardige ondernemers. Daarbij geholpen door het EG-beleid heeft Nederland thans een welvaren de boerenstand, die ook op de we reldmarkt zeer goede zaken doet. Deze moderne ondernemers zouden er daarom goed aan doen de werkelijkheid van de afgelopen twin tig jaar onder ogen te zien, maar vooral ook verder te kijken, samen met Andriessen, naar het jaar 2000. Zoals Andriessen onderstreepte in zijn toelichting op de plannen, wordt met dit Groenboek de discussie over de landbouw niet gesloten, maar inte gendeel juist geopend. De aanpak van de problemen zoals in het Groen boek voorgesteld, biedt bovendien meer hoop op blijvend succes dan het gemartel en gemier van de laatste jaren. De veel bekritiseerde mede verantwoordelijkheidsheffing bijvoor beeld zou de melkproduktie moeten terugdringen, maar het uiteindelijke resultaat van al die bureaucratische rompslomp stelt teleur. De prijzen worden nu aangepakt, maar er ko men ook inkomenstoeslagen voor de boeren die daardoor het hardst wor den getroffen. Het was hoog tijd voor een nieuwe aanpak, en het is in het belang van de boeren zelf dat zij nu constructief meedenken, voordat an deren over hen beslissen. Als landbouwcommissaris laat Andriessen zich niet verleiden tot het vechten voor succesjes op korte ter mijn. Andriessen vat zijn taak ruimer op en hij kijkt verder dan de eerstvol gende EG-begroting. Dat tekent de huidige landbouwcommissaris als een moedig en wijs politicus. Het is te hopen dat hijzelf en zijn aanpak over eind blijven in de stormen die de ko mende maanden over hem zullen ko men. Dat zou niet alleen van belang zijn voor Europa, maar juist ook voor diezelfde boeren. Het gezin Bourini heeft twaalf Van deze regeling, die de bedrijven jaar in Nederland gewoond. In 1983 keerde de familie terug naar Marokko. De twee broers die maar kort in Marokko hadden gewoond en de taal daardoor niet machtig zijn, konden er niet aarden. In ja nuari van dit jaar kwamen zij op nieuw naar Nederland, maar hun verzoek om een verblijfsvergun ning werd geweigerd. Volgens de staatssecretaris is het verlenen van zo'n vergunning in strijd met het remigratiebeleid van de regering. Delfzijl en Electroschmelzwerk daag de straffen, die na het drama Delfzijl (ESD) gebruik. met 38 doden in het Heizelstadion waren uitgesproken over Engelse clubs, enigszins verlicht. Met on middellijke ingang mogen Britse verenigingen weer wedstrijden buiten Europa spelen. Het verbod in Europa te spelen ingesteld zes dagen na de ramp in Brussel - blijft voorlopig onverminderd van kracht. Dus ook de uitsluiting voor de Europese bekertoernooien. De FIFA heeft derhalve ook een vergunning voor het organiseren van een benefietwedstrijd tussen Borussia Mönchengladbach en Li verpool geweigerd. De opbrengst zou ten goede zijn gekomen aan de nabestaanden van de busramp in februari, waarbij twintig leden van een Engelse muziekkapel om het leven kwamen. De FIFA wil geen uitzondering maken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1