Sterfhuis Van Gogh staat te koop Ludolf Bakhuizen:een 'vrij' zeeportrettist Frankrijk stimuleert zijn 'haute cuisine' Texas geinteresseerd in Nederlandse kunst DONDERDAG 11 JULI 1985 PAGINA 17 PARIJS (GPD) Het sterfhuis van Vincent van Gogh is voor 1,5 miljoen franc (ongeveer 400.000 gulden) te koop. Het ligt aan het marktplein van Auvers-sur-Oise. het dorp waar Van Gogh zich op 27 juli 1890 een kogel door het lijf schoot. Hij overleed twee dagen later in zijn kamertje in de her berg Ravoux. Elk jaar komen er 30.000 Van Gogh-fans naar het door Rudolf Bakker kamertje kijken, dat boven het café-restaurant ligt van madame Tagliana. Maar nu is madame Tagliana moe. Ze is te moe om, nog langer keukenprinses te spe len en elk jaar 30.000 mensen uit te leggen waar Van Goghs kamer ligt. Nauwelijks had ze losgela ten dat ze er uit wilde, of het sterfhuis van Van Gogh raakte in de maalstroom van de politiek. En onder de bieders was een af gezant van mode-koning Pierre Gardin Van Gogh was op 21 mei 1890 vanuit St. Rémy in Auvers aan gekomen, waar hij zijn intrek nam in de auberge Ravoux. In de paar maanden dat hij nog te le ven had maakte hij er meer dan tachtig schilderijen. Nog in 1953 herinnerde zich Adeline Ravoux - de dochter van de café-houder - hoe Van Gogh die middag van de zelfmoord was thuisgekomen: "We zagen hem als een schaduw langs ons heen gaan. Hij zei geen woord en hield zijn hand tegen zijn zij". De schilderijen die Van Gogh van Adeline maakten, wer den door vader Ravoux in 1905 voor twintig franc verkocht. Bij een veiling in '66 brachten ze een miljoen gulden per stuk op. Adeline vertelde de familie Tagliana hoe het café er uit had gezien ten tijde van Van Gogh, en zo ook ongeveer richtte mon sieur Tagliana het weer in. Mon sieur Tagliana overleed in '81, maar het café is nog steeds het gezellige 'bruine café' van toen en madmae Tagliana kookt er als de beste. Alle vrienden van het Van Gogh-huis in Auvers vech ten er nu voor dat die atmosfeer straks geen geweld wordt aange daan. In het regionale bestuur heeft de communistische minder heidsfractie de alarmbel geluid en geëist dat het 'Maison-Van Gogh' tot 'geklasseerd monu ment' zal worden verklaard. Ook willen de communisten dat de regio het huis koopt. De meer derheid in het regionale bestuur - en die bestaat uit de rechtse par tijen - is van mening dat er geen geld voor de aankoop is. De com munistische actie wordt geleid door burgemeester Hue van Montigny, dat is de man die vlak voor de parlementsverkiezingen van '81 van Marokkaanse stadge noten probeerde af te komen door hen er valselijk van te be schuldigen dat ze in drugs han delden. In Auvers is men het er over eens dat de plotselinge be langstelling van de communis ten voor Van Gogh een dubbele bodem heeft. Monsieur Tagliana had het Van Gogh-huis in '51 gekocht van een kapitein, die er zijn hele familie in had ondergebracht en die voor de sterfkamer niet de minste belangstelling had. Tagliana raakte zo enthousiast over de Nederlandse schilder van het provencaalse licht, dat hij alles in het werk stelde diens herinnering in ere te herstellen. "Wat Tagliana voor Van Gogh's nagedachtenis heeft gedaan, daarvoor diende de Franse staat zich te schamen", aldus een van de Franse Van Gogh-experts. De nieuwe herbergier organi seerde ook tentoonstellingen van hedendaagse kunstenaars in de gelagkamer en oogstte daarmee hun eeuwige lof. Tegen de dage lijkse hoeveelheid drank die monsieur Tagliana vanachtei zijn tapkast innam, was zijn lever echter niet opgewassen. Hij was jaren ziek en overleed in '81. Vanaf dat moment nam doch ter Régine. die in '52 in het Van Gogh-huis geboren was. de regie van haar vader over, terwijl moe der Tagliana met groot succes in de keuken haar talenten ont plooide. Régine had de tekenaca demie afgelopen, ze had teken lessen gegeven en ze zorgde niet alleen voor de tentoonstellingen maar ook voor de gasten die er zich te goed deden aan de meer dan uitbundige menu's. De twee zoons Tagliana heb ben hun levens echter anders in gericht. Ze wonen met hun ge zinnen elders - een heeft er een autorijschool - en ze vinden dat de erfenis van hun vader nu maar eens moet worden ver deeld. Want dat is de in huize Van Gogh niet uitgesproken waarheid achter de verkoopplan- Opnieuw staan de Van Gogh- vrienden in Auvers voor een pro bleem. Eerst hadden ze de aanleg van een autoweg door Van Gogh's kraaienvelden weten te verhinderen, en toen de bouw van een lelijke gendarmerieka zerne, om van huizenblokken achter het kerkhof waar Vincent en zijn broer Theo begraven lig gen, nog maar niet te praten. Een paar weken geleden werden de trap naar de sterfkamer en de sterfkamer zelf officieel 'geklas seerd'. Dat wil zeggen dat er niets aan mag worden veran derd. Vergeefs is er tot nu toe op gehamerd dat ook het kerkhof en eigenlijk heel Auvers - waar on der anderen ook Cézanne en Re noir schilderden - geklasseerd moet worden. Van de kant van de gemeente zelf komt geen enkele medewer king. Zelden had een gemeente raad zo weinig belangstelling voor de toeristische mogelijkhe den van zijn dorp als de gemeen teraad van Auvers-sur-Oise. Als gevolg van deze onverschillig heid, die af en toe zelfs op agres siviteit lijkt, verdween het prach tige Van Gogh-monument van Zadkine in een onooglijk parkje, waar niemand het zonder de weg te vragen kan vinden. Nederlandse bieders voor het Van Gogh-huis zijn ook welkom. En wie het koopt, zou moeten i niets aan het door mon seigneur Tagliana geschapen in terieur te veranderen. Bovendien is Régine Tagliana's liefste wens, met het organiseren van haar ga lerie en het verwennen van de gasten door te gaan. Misschien zou voor een bezoek aan de sterf kamer een toegangsprijs kunnen worden geheven. Toen het bed in '77 drie maanden in het 'Centre Pompidou' in Parijs stond opge steld. trok het 10.000 bezoekers. In '54 werd in het café een deel van de Van Gogh-film 'Lust for Life' met Kirk Douglas gedraaid. Er zijn stemmen opgegaan om van het sterfhuis een 'museum van het impressionisme' te ma ken. In feite is er maar één echte oplossing: alles laten zoals het is. Want zo willen de 30.000 Japan ners. Canadezen en Nederlan ders het Van Gogh-huis ook in de toekomst zien. Vaartocht door Nederland en België Kunsthout ook naar Leiden GRONINGEN (ANP) - Acht beeldend kunstenaars uit het noorden des lands doen vanaf 18 juli een aantal Nederlandse en Belgische havens aan met een motorschip. Aan boord bevindt zich een expositieruimte waar werk van de kunstenaars wordt tentoongesteld. Werk dat varieert van schilderijen en tekeningen tot foto's en videofilms. Een en ander gebeurt onder het motto: 'Art for Sail '85'. De eerste haven die men aandoet is Dordrecht: daar ligt het schip de 'Isis' afge meerd op 18 en 19 juli. Vervolgens gaat men naar Gent (22 en 23 juli) e Brugge (26 juli). Het schip doet deze havens a 'Sail Brugge Binnendoor'. in het kader van de tocht Op de terugtocht naar Amsterdam legt het schip op 29 juli nog in Lei den aan. Sluitstuk van de rondvaart is Amsterdam, waar van 1 tot en met 6 augustus 'Sail 85' plaats vindt. Die dagen ligt ook de 'Isis' in de haven van Amsterdam. Doel van de tocht is volgens woordvoerder Gerriet Postma het onder de aandacht brengen van het werk van noordelijke kunstenaars en van galeriehouders uit andere delen van het land. Het gaat om de kunstenaars Heiman Alberda, Rini Bus, Jan van Loon, Riki Messie, Gerriet Postma, Willem van der Schalie, Jan Velthuis en Geert de Weerd. Het is de bedoeling dat tijdens de reis opgedane indruk ken ter plekke worden vertaald in beeldend werk, dat vervolgens geexpo- seerd wordt. Weense organist geeft concert KATWIJK - De Weense organist Martin Haselböck geeft morgenavond een concert in de Nieuwe Kerk in Katwijk. Hij zal werken vertolken van Johann Sebastian Bach (Toccata, Adagio und Fug^ in C-dur, BWV 564), Franz Liszt (Variationen über Bachs 'Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen' en Einladung, Fuge und Magnificat aus der Symphonie zu Dantes Divina Commedia) en Franz Schmidt (Toccata in C-dur en een aantal improvisa ties). Martin Haselböck, die tal van buitenlandse reizen alsmede een groot aantal langspeelplaten heeft gemaakt, is organist van de Hofmusikkapel- le en de Augustinerkirche in Wenen. AMSTERDAM (GPD) - Drei gende luchten, schuimende golven, trots zeilende fregatten en jachten - dat waren zo de ingredie'nten van de marines van de 17de-eeuwse schilder Ludolf Bakhuizen, die daar mee naast het duo Willem van de Velde de Jonge en de Oude faam verwierf. Het is overigens voor het eerst dat aan deze kunstenaar een overzichtsten toonstelling is gewijd. Deze wordt gehouden ter gelegen heid van Sail 85 die op 31 juli begint. Zij is te zien in het Scheepvaartmuseum in Am sterdam. door Frans Keysper Ook al klinkt de naam van Bakhui zen nog zo Hollands, van oor sprong is hij Duits. Over zijn ge boorteplaats bestaat nog onzeker heid en ook zijn geboortedatum is niet voor 100 procent vast te stel len. Vermoed wordt dat hij in 1631 het levenslicht zag. Zijn jeugd bracht hij in elk geval door in het Duitse Embden waar hij ongetwij feld geboeid zal zijn geweest door de aanblik van de haven, de zee. Toen hij al op gevorderde leeftijd was maakte hij tekeningen die aan Embden herinnerden, het haven Expositie in Scheepvaartmuseum front, maar waarin hij elementen verwerkte die hij eerder voor Am sterdamse schilderijen had ge bruikt. Zo nauwgezet de Van de Veldes in hun afbeeldingen waren, zo vrij was daarentegen Ludolf Bakhuizen in de weergave van zijn onderwerpen. Als het hem uit kwam voegde hij aan een stadsge zicht (natuurlijk aan het water) mo lentjes toe, maakte hij van het IJ een brede zee of verfraaide een blik op Amsterdam desgewenst met een extra toren. Topografisch nam hij het dus niet zo nauw, bij hem stond klaarbijkelijk het schilder kunstige effect op de voorgrond. De carrière van Ludolf begon niet zoals de meeste van zijn schil ders-tijdgenoten in het atelier van een leermeester. Op 18-jarige leef tijd toog hij naar het machtige Am sterdam, niet om er zich in de schil derkunst te bekwamen, maar om er het vak van koopman te leren. En wel bij de bankier Bartolotti van den Heuvel, die ook uit Emb den afkomstig was. Hij ontwikkel de er zijn talent tot schoonschrij ver, waarvan op de expositie enke le voorbeelden te zien zijn. En het is dan ook typerend dat Ludolf Bakhuizen, toen hij in 1699 een zelfportret schilderde zich afbeeld de met ganzeveer in de rechter hand en in zijn linker een prent, vervaardigd door Jan Gole die ook al de zeeschilder voorstelt. Die veer én inktpot verwijzen naar zijn kwaliteiten als calligraaf en een op de achtergrond geplaatst beeld van Neptunus geeft zijn hoedanigheid als zeeschilder aan. Ludolf was toen 69 jaar, al lang tot welstand gekomen; zijn kop drukt onverho len hooghartigheid uit. Overigens, het moet toch ook in de periode dat hij naar de belang rijkste stad van de Republiek toog, zijn geweest dat hij begonnen is met zogenoemde penschilderijen Rond 1650 immers zou hij zijn eer ste werken hebben gemaakt. Misschien mag het als opmerke lijk heten dat hij als specialist op het terrein van de scheepsschilde- ringen ook een behoorlijk portret kon schilderen, Ludolf - de „schryfmeester, teyckenaer en schilder" - die autodidact was. In elk geval is Ludolf Bakhuizen in één project nimmer geslaagd. Overtuigd als hij van zichzelf ken nelijk was wilde hij een „Teiken Boek" uitgeven, maar daarvan is het nimmer gekomen. Al mag Ludolf Bakhuizen zich dan enigszins vrij ten opzichte van de schilderkunst hebben opge steld, hij maakte er bepaald geen rommeltje van. Enkele voorbeel den van uiterst zorgvuldig net als de Van de Veldes met de pen uitge- schilderde scheepsportretten zijn op de expositie te bewonderen. Zo bijvoorbeeld een interessant ta Het Zweedse schip 'Lejonet' voer olieverf. Tot en met 25 augustus te i bleau dat de scheepstimmerwerf van de admiraliteit van Amster dam voorstelt. Het paneel laat wel iswaar de bouw van drie schepen zien, maar in feite gaat het er maar om één bekeken dus van ver schillende kanten. En om een en hetzelfde schip op een schilderij van meer zijden te laten zijn was overigens geen onalledaags ver 11674 op het IJ voor Amsterdam. Ludolf Bakhuizen legde dat moment vast in en in het Scheepvaartmuseuam in Amsterdam. (foto ANP) schijnsel. De zwakke schakel in zijn teken kunst was die van de prent. Was hij zeker virtuoos met zijn soms een- harige penseel, de sfeer die hij in zijn (gewassen) tekeningen wist te bereiken haalde hij niet helemaal in zijn etsen. En zijn Bijbelse voor stellingen zijn evenmin geslaagd te noemen. Maar dat zijn onderdelen in zijn werk, die eigenlijk een on dergeschikte plaats hebben inge nomen. Ludolf Bakhuizen, schryfmeester, teyckenaer, schilder. Nederlands Scheepvaartmuseum, Kattenburger- plein 1, Amsterdam. Open: maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met 25 augustus. PARIJS (AP) - De rest van de wereld was al niet in orde. maar nu beginnen ook steeds meer Fransen de Daube de Boeuf, de Stroga- noff en de Bouillabaisse in te ruilen voor moderne verdorvenhe den als Hamburgers en Frankfurters. Als het aan minister van cultuur Jack Lang ligt, zal het Franse gastronomische erfgoed bin nenkort in ere worden hersteld. Het ministerie van Lang heeft deze week het startsein gegeven voor een grote campagne om de traditionele Franse kookkunst nieuw leven in te blazen. Er zullen audio-visuele kookcursussen worden samengesteld en er wordt een Nationaal Centrum voor Culinaire Kunst opgezet, een soort universiteit voor chef-koks. Het irriteert minister Lang en zijn collega van landbouw Henri Naliet dat er in vrijwel alle grote steden van de wereld Franse restaurants staan waar geen enkele Fransman in de keuken te vinden is. De nieuwe school moet daar verandering in gaan bren- gen. De koks die daar zullen worden opgeleid zijn niet alleen voor binnenlandse consumptie, maar ook voor de export bedoeld. Het Nationaal Centrum voor Culinaire Kunst (CNAC) zal twee scholen voor haute cuisine beginnen. De eerste wordt gevestigd in een chateau bij Ecully in de buurt van Lyon. Die school gaat begin 1986 open. De tweede school wordt gevestigd in Cergy, bij Parijs. Het belang van het ministerie van landbouw bij de scholen ligt vooral bij de hoop dat geëxporteerde chef-koks hun ingrediënten uit het vaderland zullen importeren. Ciske de Rat in Moskou MOSKOU, 11 juli (AP) - Een speciale kinderjury van het filmfestival van Moskou heeft de Nederlandse speelfilm Ciske de Rat uitgekozen tot bes te speelfilm van het jaar over kinderbescherming. De jury, bestaande uit 11 scholieren, gaf prijzen aan 14 van de 50 deel nemende films. Andere buitenlandse prijswinnaars kwamen uit Canada, Joegoslavië en Spanje. Hermitage - expositie 150000 ROTTERDAM (ANP) - De tentoonstelling van 41 Nederlandse schilderij en uit het Hermitage-museum in Leningrad in het Rotterdamse museum Boymans-van Beuningen is wat publieke belangstelling betreft een suc ces. Vandaag wordt de 150.000ste bezoeker verwacht. Onlangs is al beslo ten de expositie als gevolg van de grote publieke belangstelling met drie dagen te verlengen: tot en met woensdag 17 juli. VOORBURGSE KUNSTENAARS - In het provinciehuis in Den Haag wordt van 24 juni tot en met 19 juli een tentoonstelling gehouden van werken van zes Voorburgse kunstenaars. Het betreft calligrieën en tke- ningen van Ben Aalbers; metaalplastieken, kleine objecten en tekenin gen van Sophie Gentenaar; abstracte acrylschilderijen en Oostindische pentekeningen van Doortje Hannig; beeldhouwwerken van Frans Koks hoorn en schilderijen van Inez Merhottein. DEN HAAG (ANP) Nederland gaat cultuur exporteren naar Amerika en begint in Texas dat interesse heeft voor een langlopend cultureel uit wisselingsprogramma. Men wil beginnen in het najaar van 1986 als de staat Texas 150 jaar bestaat. De Exportbevorderings- en Voorlichtings dienst van het ministerie van economische zaken en de KLM willen aan het uitwisselingsproject meewerken. Dit bericht Trefpunt, tijdschrift van het ministerie van WVC. In Texas wordt veel geld gestoken in de ontwikkeling van het culturele leven: de bouw van musea en theaters, het halen van interessante tentoonstellin gen en gezelschappen. De Nederlandse cultuur is in Texas vrijwel onbe kend. Het Concergebouworkest, Rembrandt, Vermeer en Van Gogh zijn er beroemd, wat duidt op een voor Nederlandse begrippen traditionele smaak. Reden temeer om met Texas een uitwisseling op gang te brengen aldus Trefpunt. Gerapporteerd wordt, dat Houston, Dallas en Austin belangstelling hebben in vestiging van een Nederlands cultureel paviljoen voor concer ten. tentoonstellingen en informatie. Het zou in een bestaande huisves ting kunnen worden ondergebracht. Voorts bestaat er in Texas belangstelling voor onder meer: internatio nale moderne kunst uit Nederlandse musea in de visie van één man, <wnmnnn.w _>r>. hoogtepunten uit de Nederlandse beeldende kunst vanaf de zeventiende AMSTERDAM - Aangezien er teveel parkeerplaatsen zijn in de Bijlmermeer heeft de Amsterdamse raadscom- eeuw, Nederlandse architectuur, Frans Hals oude tekeningen Van Does- ruimelijke ordening besloten de parkeergarage Ganzenhoef af te breken. Onmiddellijk daarna burg; en in Dallas voor schilderijen van Mondriaan. Op het gebied van theater zijn de Texanen bereid mee te denken en te werken aan produkties. Nederlandse musici kunnen in 1986 deelnemen aan het festival New Musici America in Houston. Musici van het Houston Symphony Orches- ter en het Radio Philharmonisch Orkest, beide onder leiding van Sergiu Commissiona, voelen voor uitwisseling. Het orkest van Dallas, chef-diri gent Eduardo Mata, wil meer Nederlandse composities spelen. De Opera van Houston en de Nederlandse Opera hebben Philip Glass opdracht verstrekt voor een nieuwe opera. Het Ballet van Houston heeft werken van Jiri Kylian en Rudi van Dantzig op het repertoire en belang stelling voor nieuwe balletten van genoemde choreografen. CHEVALIER OVERLEDEN - De Amerikaanse schrijver en vertaler Haakon Chevalier is, naar nu pas bekend is geworden, vorige week op 83-jarige leeftijd in Parijs overleden. Chevalier was in 1950 vertrokken uit de Verenigde Staten, nadat zijn vroegere vriend, de fysicus Robert Op- penheimer, hem had beschuldigd van anti-Amerikaanse activiteit. Che valier was indertijd hoogleraar Franse taal- en letterkunde aan de univer siteit van Californië-Berkeley. Haakon Chevalier was tolk op de oprichtings bij eenkomst van de Ver enigde Naties 40 jaar geleden in San Francisco en op het proces van Neurenberg tegen Nazi-bonzen. Hij vertaalde o.a. Aragon, Dalf, Malraux, Maurois, Pozner, Fanon en Michaux en tot zijn eigen werk behoort de roman „Oppenheimer, het verhaal van een vriendschap" (1965). HERMAN-GORTERPRIJS - Het bestuur van de Stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de besloten de Herman Gorterprijs 1985 toe te kennen ,aan Jacques Hamelink voor diens dichtbundel "Gemengde Goghmuseum in Amsterdam de tentoonstelling Tijd". De prijs (10.000 gulden) wordt elk jaar toegekend voor oorspronke- !u. De expositie was eerder dit jaar in Brussel te lijke Nederlandse poëzie. zeer veel belangstelling trok. (fotoANP) Hamelink krijgt de prijs in november in Paradiso uitgereikt. AMSTERDAM Tot 12 augustus kan men in het Vincent vi 'Lesfleurs du mal, Felicien Rops en Charles Baudelaire' gaan bekijken, waar de 19de-eeuwse Belgische kunstenaar Felicien Rops

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17