Medisch team positief terug uit Ethiopië Kweekreactor Kalkar opnieuw ter discussie Gesprekken met een rode beuk Alleen al om de service koopt U in de speciaalzaak Argentinië wil praten over Falldand-eilanden enegouwen BOLLENPELLERS/STERS een zorgzame hulp monteur motorvoertuigen .EERSTE MONTEUR PAGINA 14 DONDERDAG 11 JULI 1985 SCHIPHOL (ANP) - Een medisch team van Terre des Hommes is gisteren met louter positieve geluiden uit Ethiopië op Schiphol teruggekeerd. Het team heeft niet de slechte ervaringen gehad die veel internationale hulpverleners in Ethiopië hebben opge daan bij de bestrijding van de honger en ziekten. „Alles wat we nodig hadden aan voedsel, medicijnen, uitrusting en personeel was er", aldus de drie verpleegkundigen, die als vrijwilligers wa ren uitgezonden. Suze Lases uit Almere-Haven, Tom Zom uit Den Bosch en Mariët Laarhuis uit Denekamp hebben zes maanden gewerkt in Tedella, 200 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Addis Abeba. In het gebied waar zij de activiteiten'van lokale hulpverleners begeleidden en coördineerden hebben zich de laatste tijd veel nieuwe bewoners gevestigd, die wegens de droogte elders waren weggetrokken. „Hoe wel zeer velen ernstig ondervoed waren heeft die ondervoeding rela tief niet zo lang geduurd. Met het voedsel dat wij kregen, karig maar wel voldoende, hebben wij de mensen er weer bovenop kunnen helpen", aldus de verpleegkundi gen. Zeer veel mensen leden als ge volg van het drinken van besmet water aan ernstige diarree. „Omdat wij precies op tijd de medicijnen kregen die wij nodig hadden heb ben wij ook dit probleem goed kunnen bestrijden", aldus het me disch tearn. Hoewel zij zelf niets hebben gemerkt van enige stagna tie in het vervoer of de beschik baarheid van voedsel en medicij nen, hebben zij wel de negatieve ervaringen van andere hulpverle ners gehoord. „Niemand zal ons geloven. Het was een wonder zo goed als alles bij ons liep", aldus het drietal, dat dit voor een deel toeschreef aan het feit dat de Ethiopische regering zelf om hun komst had gevraagd en dat de verzoeken om voedsel, medicijnen en hulpmiddelen wer den afgehandeld door de Christian Relief and Development Associa tion, een internationale organisatie die heel nauw met de Ethiopische autoriteiten samenwerkt. Het uitzenden van het medisch is mes heeft van de opbrengst onge- mogelijk gemaakt door de actie veer 4,4 miljoen gulden kunnen be- 'Eén voor Afrika'. Terres des Hom- steden. BUENOS AIRES (UPI) - Argenti nië heeft Groot-Brittannië gisteren verzocht om een nieuwe ronde van onderhandelingen over de toe komst van de omstreden Falkland eilanden of Malvinas. In een verklaring zei het ministe rie van buitenlandse zaken het toe te juichen dat Londen kortgeleden een verbod op de invoer uit Argen tinië heeft opgeheven. Maar in de verklaring werd geen opheffing van het Argentijnse verbod op in voer uit Groot-Brittannië aange kondigd en de eis tot onderhande len over de kwestie van de soeve reiniteit van de Falkland eilanden is tot dusver door Londen afgewe- Handelssancties tussen de twee landen werden ingesteld na de Ar gentijnse invasie van de Falkland eilanden in 1982. De Argentijnen moesten zich daar 74 dagen later overgeven. In de verklaring werd gezegd dat Argentinië het niet no dig vindt de vijandelijkheden in het conflict om de Falkland eilan den als officieel beëindigd te be schouwen. De Haagse Post wist enige tijd ge leden te melden dat 'Das Parfum', een boek dat werd geschreven door de vrijwel onbekende Duitse schrijver Patrick Süskind, zal wor den vertaald. Het is een bijzonder boek. Hoewel die ene Nederlandse uitgever wel enigszins overdreef toen hij tegen de verslaggever van de Haagse Post zei dat de wereld anders ruikt als je 'Das Parfum' uithebt. Hoofdpersoon van 'Das Parfum' is een illuster heerschap dat be schikt over een reukorgaan dat niet voor honderd procent, maar voor driehonderd procent functio neert. Alle denkbare geuren slaat hij op in zijn geheugen. Dat fenomeen - een geheugen voor geuren - komt ook ter sprake in het omslagartikel van de Haagse Post dat handelt over de geboorte van een mannengeur: De absolute neus. Het is parfumeur Pierre Wargnye die erover begint. Hij groeide op in het Zuidfranse Grasse, al eeuwen lang het centrum van de parfumin dustrie. (In die stad laat de schrij ver Süskind zijn hoofdpersoon overigens ook enige tijd ronddo len.) "Het ruikt er de ene dag naar la vendel en de volgende dag naar la- vadin... de mensen préten over wat ze ruiken. Niet onbewust, je leert zo een geheugen voor geur te ont wikkelen en dat is uniek", aldus gelost. Wargnye die volgens de verslagge ver evenals enkele dorpsgenoten Amateur thuishoort in het rijtje van 's we relds vijf beste parfumeurs. Vooral het portret van deze vak man maakt het artikel boeiend; de wijze waarop de Snelle Henkies van het geurwezen de mannengeur verspreiden, interesseert me eer lijk gezegd niet zo bijster veel. Want laten we eerlijk zijn: kunt u ruiken dat in een parfum de Bul gaarse roos een tikkeltje over heerst? Nee dus. En met die constatering sluiten we dit onderwerp af. Voor je het Daarom fluks terug naar Warg nye: "Hij zou het liefst wonen en werken in Marokko, temidden van die enorme rijkdom aan geuren, van de meest dierlijke, animale no ten, tot de harmonieuze bloemen tonen". "Wargnye speelt met vluchtig heid. Laat citrus overvloeien in kruidnagel en laat kruidnagel eva lueren in een zachte musk". Van dit soort beschrijvingen gaat m'n neus jeuken - en dat bedoel ik posi tief. Het mag duidelijk zijn dat Wargnye een groot vakman is. Vrij Nederland komt deze week terug op de rel Van Dam/Kosto die vorige week in het weekblad werd ontketend in de interviewrubriek van Ischa Meijer. Verder een aan doenlijk gesprek met de weduwe van Louis Paul Boon, hoewel aan doenlijk misschien iets te neerbui gend klinkt en dat is niet de bedoe ling. Treffend weet ze onder woorden te brengen wat er gebeurt als je be roemde man sterft: "Een paar maanden voor zijn dood heeft Louis mij de kaarten gelegd. Je weet dat hij bedreven was in de ta rot. Aanvankelijk wou hij niet, maar na lang aandringen van mij nentwege heeft hij het toch maar gedaan. Hij heeft me toen voor speld dat ik iemand ging verliezen en dat ik nog veel zou scheien. Twee maanden later was hij dood, en ik kan je verzekeren dat ik al veel geschreid heb, want al- leenvallen, dat moet je eerst zelf meemaken om te weten wat het is. En alleenzitten gaat nog, maar al die schone vrienden die hier vroe ger vrijwel elke dag kwamen, en je daarna zomaar laten vallen. Dat komt hard aan". Als er één reden is waarom Vrij Nederland dezer weken gelezen dient te worden, is het wel omdat Frits Barend en Henk van Dorp verhalen over de Tour schrijven die je in de dagbladen vergeefs zult zoeken. Deze week een artikel over de kleinste ploeg van de Tour de France: Tönissteiner/Torhout- Werchter. Vorige week vrijdag won een renner van de ploeg, Ludwig Wij- nants, een etappe. En dat kwam mooi uit, want de volgende dag was het popfestival in Torhout en de organisatie van dat festival is één van de sponsors van de ploeg, zoals de naam al zegt. Dat er èen luchtje aan die over winning zat, hebben we in de kran ten niet kunnen lezen, wel in dit artikel. Wijnants kon winnen om dat hij landgenoot Emonds, één van de drie medevluchters, geld aanbood. "Voor honderdduizend Belgische frank (ongeveer 5700 gulden) was Emonds bereid 'een gat' te laten vallen, zodat Wijnants kon ontsnappen". Dat de ploeg een veredeld ama teuristische indruk maakt, wordt ontkend door ploegleider Wouters, maar uit het verhaal blijkt dat Wouters het prototype van een ver edelde amateur is. Hij heeft geen verstand van wielrennen. Dat Wou ters in Brussel zat toen Wijnants de etappe won, vonden zijn renners helemaal niet erg, integendeel: de afwezigheid van de ploegleider werd ervaren als een genoegen. Want als het op praten over echt wielrennen aankomt, worden de renners een beetje nerveus van Wouters. Om over na te denken: "Ik heb bezinning gevonden in gesprekken met een boom in het Westerpark, een prachtige rode beuk". Roel van Duyn zegt het in Vrij Nederland. Mensen die in het Westerpark ooit iemand urenlang hebben zien pra ten tegen een rode beuk weten dus nu wie dat was. Iedereen is in elk gewaarschuwd: men hoeft de zie kenauto niet te bestellen. Deze man komt tot bezinning als hij te gen een boom staat te praten. Het wachten is nu nog op de geniale Reageerbuisbaby In De Tijd een lang interview met Eylard van Hall, professor te Leiden en hoofd van de vrou wenkliniek van het AZL. Het ge sprek gaat voor een groot deel over het fenomeen reageerbuisbaby. Over zijn patiënten zegt de profes sor onder meer: "Patiënten zeggen soms: dank zij u heb ik een kind gekregen. Dat is natuurlijk vleiend, maar ik vind het niet zo'n prettig gevoel, emotioneel doet het me niet veel". De professor komt ook nog femi nistisch uit de hoek: "Ik vind dat de patiënt een keus moet kunnen maken tussen een man of een vrouw en dat kan nu niet. Mis schien nog belangrijker is dat vrouwelijke gynaecologen in een maatschap een gunstige invloed hebben op het denken en de hou ding van mannelijke collega's". In de Groene Amsterdammer staan drie sonnetten over de ruzie tussen Kosto en Van Dam, zoge naamd geschreven door de laatste. Het einde van het derde sonnet: Je hebt een kundig soort verraad BONN - Wat gaat er met de snel le kweekreactor in Kalkar gebeu ren? Wordt de atoomcentrale, die al ruim <,5 miljard mark heeft opgeslokt, nu eindelijk voltooid en over niet al te lange tijd in ge bruik genomen of zal aan de oe vers van de Rijn niet ver van Ne derland de duurste industriële ruine van de Bondsrepubliek ontstaan? door Hans Amesz Het antwoord op die vraag is nu nog niet te geven. Maar zeker is dat „Kalkar", toch al jarenlang omstreden, wederom een strijd- project is geworden. Tussen de CDU/CSU-FDP-regering in Bonn en de SPD-deelstaatrege- ring van Noordrijn-Westfalen dreigt een forse ruzie uit te bre ken, die op zijn minst tot een ja renlange vertraging van de inge bruikneming van de snelle kweekreactor kan leiden. Waarom zijn uitgerekend nu de gigantische kosten en de toë- komst van de kweektechnologie weer heftig omstreden? Pas na de verbluffende verkiezingsover winning van de SPD bij de deel staatverkiezingen op 12 mei kwa men de deelstaatregering in ac tie. De vroegere minister van so ciale zaken, Friedhelm Farth- mann, die nu fractievoorzitter van de SPD in de Landdag is, riep in een interview met Der Spiegel en later op de televisie dat „dit hellevuur niet moet wor den ontstoken". Farthmann heeft als verantwoordelijk be windsman weliswaar jarenlang deelvergunningen voor de ver dere bouw van Kalkar gegeven, maar vindt nu dat van alle aan vankelijk gebruikte argumenten om de reactor aan het net aan te sluiten geen enkel meer geldig is. De huidige minister van eco nomische zaken Reimut Jochim- sen, die na de verkiezingen ook energie in zijn portefeuille kreeg, heeft zich daar min of meer bij aangesloten. Welièwaar legde hij er de nadruk op nooit van een „uitstijgen" te hebben gespro ken, maar niettemin laat de fris benoemde „energieminister" er nauwelijks twijfel over bestaan dat hij als chef van de atoom- rechterlijke vergunningenin stantie het voltooien van de „snelle kweker" geheel overbo dig acht en het project, wat ruim 6,5 miljard aan overwegend be lastinggelden heeft gekost, het üefst zou willen vergeten. Friedhelm Farthmann spreekt over „in de motteballen leggen". Reimut Jochimsen citeert de Amerikaanse uitdrukswijze van „poging en vergissing". Met an dere woorden, zoals Jochimsens woordvoerder meedeelt, als je de moed heb gehad om een groot project aan te pakken, moet je, zonodig, ook de moed hebben ,te zeggen dat het hier een vergis sing betreft. Had men dit niet eerder kun nen weten? Sinds jaren hebben politici uit Bonn en Düsseldorf achter de hand verkondigd dat de snelle kweekreactor een gi gantische energie-flop was. Ook is gepraat over de gevaren van 'een dergelijke atoomcentrale aan de rand van het dichtstbevolkte industriegebied van Europa. De CDU-oppositie in Noord rijn-Westfalen en de CDU/CSU- FDP-regering in Bonn geloven dat de SPD in Düsseldorf uit ver kiezingsoverwegingen nu ineens zo tekeer gaat tegen Kalkar. Daarmee zouden de sociaal-de mocraten bij de Bondsdagver kiezingen van begin 1987 vooral bjj milieubewuste kiezers goede sier kunnen maken en De Groe nen in de wielen rijden. Voor Farthmann, die, omdat hij geen minister is, nu als „vrij politicus" kan spreken, is dit allemaal on zin. Imrpers, de tijd dringt, want de kweekreactor is bijna klaar en in de loop van de herfst moet er over beslist worden of de bouw heer, de Schnell Brüter Kern- kraftwerkgesellschaft (SBK), de reactorkern met splijtstof kan opladen. Als dat eenmaal is ge beurd, is er volgens Farthmann geen weg meer terug. Dus vindt hij dat de Bondsregering nu maar duidelijk moet uitleggen waarom Kalkar in gebruik moet worden genomen. Intussen bestaan er feiten, die ook iedereen begrijpen kan, die niet zo vertrouwd is met „Hi- Tec"-begrippen als millirem, me- gaWatt, kritische massa: - De geschatte groei bij ener giegebruik is fout gebleken, zeer overtrokken. - De hoeveelheid natuurlijk uranium in de wereld is aanzien lijk groter dan verwacht. - Vanwege het gebruik van een andere brandstof „kweekt" de snelle kweekreactor helemaal niet. - Stroom uit Kalkar is zeer veel duurder dan was aangeno- Economie- en energieminister Jochimsen zal zich bij het al dan niet verstrekken van vergunnin gen streng aan de voorschriften houden. Maar aan twee criteria moet voldaan zijn: ten eerste dient de veiligheid van Kalkar gewaarborgd te zijn en ten twee de moet het opslagprobleem van stoomafval geregeld zijn. Dat laatste is een groot pro bleem. De tijdelijke opslag van opgebrande elementen in Gorle- ben in Nedersaksen en Ahaus in Westfalen is door gerechtelijke beslissingen voorlopig verboden en niemand weet hoe het verder gaat. Het opslaan van het atoom- afval in de kerncentrales zelf zou een „tonnetjes-plee" opleveren, die spoedig verstopt raakt. En van het aanbod van China om het Duitse atoomafval tegen veel geld over te nemen en ergens in de Gobi-woestijn op te bergen, wil Jochimsen niets weten. Iran, toen nog onder de Sjah, heeft zoiets in de jaren zeventig aange boden, maar de geschiedenis heeft sindsdien geleerd hoe twij felachtig de betrouwbaarheid van zulke verdragen is. De Duit se atoomindustrie moet het af valprobleem in eigen land oplos- Wat gebeurt er als Noordrijn- Westfalen, dat in dit geval overi gens handelt in opdracht van de Bondsregering, de gevraagde vergunningen in de herfst niet verleent. Dan moet minister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann (CSU) nagaan of dat in overeenstemming met „recht en wet" is. Komt hij tot de conclusie dat dit niet het geval is, dan kan hij, zoals dat heet, de re gering in Düsseldorf aanwijzen en een staatscommissaris benoe men. Bijvoorbeeld door zich te beroepen op het belang van het algemeen. Maar dat zal de deel staatregering van Noordrijn- Westfalen niet accepteren, om dat die hoe dan ook van plan is naar „wet en recht" te beslissen. En dan komen de rechters aan bod. Kortom: overal heerst ondui delijkheid. Aan de lange weg van Kalkar, gepaard met talloze de monstraties, ongehoorde kosten- explosies, talloze gevechten voor allerlei rechtbanken, is nog geen einde gekomen. VROUWEN ROKEN MEER - Jonge vrouwen tussen de 18 en 24 jaar roken veel meer dan hun mannelijke leeftijdgenoten. Van de jonge man nen rookt 39 procent, van de vrouwen 49 procent. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS berekende dat in ons land 2,5 miljoen jongeren van tussen de 15 en 24 jaar wonen. Ze vormen daarmee ruim 17 procent van de totale bevolking. Ongeveer tweederde van de jongeren (gerekend naar de leef tijdsgroep 18 tot 24 jaar) bleek tevreden met zijn of haar financiële en maatschappelijke positie. Werkloze jongeren toonden zich duidelijk veel minder tevreden. Een-derde van de jongeren is trouwens tevreden met de maatschappij waarin zij leven. Voor jongeren vormen ongelukken met motorvoertuigen op de open bare weg de belangrijkste doodsoorzaak. Voor de 15- tot 19-jarige jonge mannen vormen deze ongelukken ongeveer de helft van alle doodsoorza ken; bij de vrouwen een derde. Bij de 20- tot 24-jarige is ook zelfmoord een belangrijke doodsoorzaak. Orion Valkenburg mag naar IJsland VALKENBURG - De het vliegkamp Valkenburg heeft van de IJslandse regering officieel toestemming gekregen om een Orion-verkenningsvliegtuig in IJs land te detacheren. Dit betekent onder meer dat er 30 manschappen van het marine vliegkamp in Val kenburg permanent op de NAVO- basis Keflavik in IJsland zullen verblijven. Mijn lessen heb je blijkbaar goed geleerd. Wij beiden zijn dus welbeschouwd verkeerd. Wie denk je wie straks wie van ta fel veegt? In 't allereerste kabinet-Van Dam zit Kosto niet. Die is geslagen. Lam! WIM BRANDS ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de scholengemeenschap Albanianai in Al phen aan den Rijn zijn alsnog geslaagd voor het diploma: R. Agterberg, L. Akkerman, P. Arends, S. Beuk, J. van Bodegraven, S. v.d. Broeke, M. Dee, M. Gerrmann. J. Groenedijk, R. Hermans, R. Hoogen- kamp, M. Hoogervorst. A. de Jong, L. Moon, G. Piera, J. v.d. Plank. P. Rijnier- se, A. Rotteveel, H. van Santen, C. Sluis. H. Spiering, J. v.d. Stam, J. v. Tol, W. Tromp, O. van Zandwijk, havo M. v.d. Aar, M. Boers, E. Bosschart, G. Cardinaal, C. Clasquin, M. Doze, H. van Eijk, A. Eijs, A. Geritz. T. van Gorkom, Y. de Graaf, J. Koenders, W. Kroes, P. de Lange. I. Lek, N. Oosterhuis, T. de Pater, R. Raaphorst, C. Sanders, A. Sprey, D. Spruijt. P. van Staveren, R. Tacx, S. Timmerman, A. Veenhuijs, C. Weitner, I. Wieten. M. Erades, M. Kaaskooper, L. Molen kamp, D. Rozman, B. Saamena, R. Schens, B. Terhell, I. Tomasowa. LEIDERDORP - Aan de Laborato- riumschool Rijnland in Leiderdorp slaagden: MBO-analytisch chemisch: A.J.M. Koppers; E. v. Meerkerk. MBO-klinisch chemisch: A. v.d. Meij. HBO-A-analytisch chemisch: M.R.V. Jansen; J. Pardon. HBO-A-klinisch chemisch: J.H. Didden; C.M.M. Wesseling; J.M. Goedegebuure. MLO-medisch: E.A.M. Altena; T.M.J. van Beelen; M.J.L.C. Blonk; J.W.M. v.d. Bosch; H.C. Kranenburg; G.J. Pieters; J.M.A. Vis- Kouwenhoven; R.C.M. Suykerland; R.T. Tholens. HLO-medisch: A.M.J. Baasten; J.C. v. Munsteren; H.C. Kuyt; M.G.M. v. Lint; I.C.M. Wild schut. HLO-chemisch: J. Delmeer; M.Q.M. de Groot; M.A. Hogenboom; H. v.d. Linden; J.H. Sluys; PHILIPS 66 cm incl. afstandbediening, 20 kanalen -l- S kanalen, 7 Watt muziekver- mogen. nu 1999,- PHILIPS 51 cm 12 kanalen 1199,- PHILIPS 51 cm 20 kanalen incl. afst.bed1399,- Al was het alleen maar om de service Aalmarkt 12-14-15-16, Leiden, tel 121782 Uw vakhandelaar GEVRAAGD voor vervoer vanaf station Leiden wordt gezorgd. Jac.Uittenbogaard en Zn B.V. Robijnslaan 23, Noordwijkerhout telefoon 02523-3762 na 17.00 uur 5486 Voor verzorging en gezelschap van onze hoogbejaarde moeder, woonachtig omge ving Rijnsburgerweg, zoeken wij voor twee a drie dagen per week (van 11.00 tot 17.30 uur) Enige ervaring in bejaarden- cq. ziekenver zorging is wel gewenst. Uw schriftelijke reactie met zo mogelijk refe renties zien wij gaarne tegemoet aan Post bus 2143, 2301 CC Leiden. VAN DIJK CARCENTER B.V. te VOORSCHOTEN vraagt voor de werkplaats: (bezig voor 1e monteur) Hij/zij moet een ruime kennis van zaken bezitten wat betreft de meest voorkomende merken; in het bezit zijn van Rijbewijs B-E. Keurmeester A.P.K.II strekt tot aanbeveling, doch niet noodzakelijk; moet echter bereid zijn dit te halen. Schriftelijke sollicitaties zenden naar: VAN DIJK CARCENTER B.V. Postbus 13, 2250 AA Voorschoten 0p school de baas en dan je eerste baantje zoeken: een Sleuteltje helpt je op weg.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14