EG: steun voor Europese boeren 'Veel illegale walvisvangst' Sociale onrust in Israël groeit Overeenstemming over Groenboek Meer kans op werk voor afgestudeerden aan hbo Nederlands onderzoek naar antivries in wijn Touringcarbedrijf wekt de woede van FNV en klant DONDERDAG 11 JULI 1985 LUXEMBURG (ANP) - De Europese Commissie overweegt de Europese boeren directe inkomenstoeslagen te geven ter compensatie van lagere prijzen voor landbouwproduk- ten. Deze mogelijkheid wordt genoemd in het Groenboek, dat de Commissie het komen de weekeinde zal publiceren. In het Groenboek worden moge lijkheden aangedragen om de toe komst van de Europese landbouw politiek te verzekeren. Dit heeft het voor landbouw verantwoorde lijke lid van de Europese Commis sie, de Nederlander Frans Andries- sen, gisteren in Luxemburg be kendgemaakt. Volgens hem zijn de laatste verschillen van mening over het document binnen de Commissie gisteren weggewerkt. Uitgangspunt van het Groen boek is dat, gezien de marktsitua tie, de landbouwprijzen de komen de jaren maar gering kunnen stij gen of zelfs verlaagd zullen moeten worden. Duidelijk is dat de boeren dit meteen in hun inkomen mer ken. "Het is de eerste maal dat in een Commissie-document hier voor openlijk alternatieven ter dis- Actie voor behoud van Philips in Engeland LUXEMBURG (ANP) - Neder landse, Britse en Italiaanse Euro parlementariërs plus Britse vak bonden hebben gisteren in Lu xemburg tijdens de vergadering van het Europees Parlement, actie tegen een fabriekssluiting van Phi lips in Groot-Brittannië aangekon digd. Het Nederlandse bedrijf wil een fabriek van wasmachines en centrifuges in Lightcliff Halifax sluiten en de produktie voortzetten in Napels. De sluiting zou 550 ba nen overbodig maken. Tijdens een ontmoeting in** Lu cussie worden gesteld", zo zei And- Een van die alternatieven is het instellen van inkomenstoeslagen voor boeren. Maar boeren zouden ook nieuw werk kunnen vinden als beheerders van het milieu, aldus het Groenboek. Hogere prijzen en quota's voor bepaalde produkten worden van de hand gewezen. Andriessen heeft verschillende mogelijkheden geopperd voor steun aan boeren. Zo zou steun ge geven kunnen worden aan oudere boeren die willen ophouden of overbruggingssteun verleend kun nen worden aan landbouwbedrij ven die zich aan de gewijzigde om standigheden aanpassen. Ook is er een optie voor boeren die hun be drijf moeten opgeven omdat ze het financieel niet kunnen volhouden. Zij zouden steun kunnen krijgen totdat zij opgevangen worden door het sociale verzekeringsstelsel in hun lidstaat. Nog een andere optie is subsidie voor boeren die akkers onbebouwd laten of hun stallen leeg laten staan en zo afzien van produktie. Naast de steun voor boeren wordt in het Groenboek verder ge opperd een eind te maken aan de overschotproduktie van granen via alternatieve produktie - één van de meest dringende zaken volgens Andriessen. Tevens wordt nage gaan of nieuwe afzetmarkten kun nen worden gevonden voor over- schotprodukten door het omzetten daarvan in andere produkten, zoals zetmeel en chemicaliën. Na een debat binnen de instellin gen van de EG - Raad, Commissie en Europees Parlement - moeten rond de jaarwisseling uit dit docu ment beleidsconclusies worden ge trokken. De eerste reacties van het parlement, dat deze week in Lu xemburg vergadert, waren niet po sitief. De nadruk op de noodzaak van een restrictievere prijspolitiek, met andere woorden lagere prij zen, kwam in christen-democrati sche kring slecht aan. De socialistische landbouwex- pert Eisso Woltjer zei over het Groenboek: "De olifant heeft een muis gebaard." DEN HAAG (ANP) - Vooral de af- procent van hen had ten hoogste gestudeerden in de "harde" secto- sollicitaties nodig ren van het hoger beroepsonder wijs (hbo) hebben weer betere kan sen op de arbeidsmarkt. slag te komen, zo blijkt uit de en quête. Aan het onderzoek werkten dan 4.600 gediplomeerden Dit constateert de Nederlandse mee- Ingenieursvereniging Niria na een Het aantal afgestudeerde vrou- onderzoek onder hbo'ers die in wen 111 de vijf hbo-sectoren neemt 1984 hun einddiploma behaalden langzaam toe, hoewel er grote on- in het hoger technisch onderwijs, derlinge verschillen zijn. Bij het „.uc..=. reu „„ui.reuuE .11 nu het h°ger economisch en admin^ hoger economisch en het hoger la xemburg zegden de Nederlandse stratief onderwijs (heao), het hoger boratonumonderwijs was vorig agrarisch onderwijs, het hoger Jaar éen op de vier afgestudeerden socialistische Europarlementariërs Alman Metten en Ben Visser toe de sluitingsplannen te bespreken tij dens een al vastgestelde ontmoe ting met de raad van bestuur van Philips. Zij zullen ook toegang voor Britse vakbondsfunctionaris sen vragen bij de raad van bestuur in Eindhoven. De Italiaanse socialistische Eu nautisch onderwijs en het hoger la boratoriumonderwijs. een vrouw, bij het hoger technisch het hoger nautisch onderwijs Het hbo-journaal, maandblad één op de zestien, van de hbo-raad, kwam vorige Bijna driekwart van de geënquê- week aan de hand van cijfers van teerden vond een baan in het parti- het ministerie van sociale zaken werkgelegenheid tot dezelfde con clusie. culiere bedrijfsleven. Dit betekent licht herstel. Het dieptepunt 1982 met 72 procent. Vóór 1980 Van de vorig jaar afgestudeerden nam het bedrijfsleven nog vier van L/C 1 LdllddllbC bULldliallbLIlC IjU' j g roparlementariér Enzo Mattina aal had meer dan L helft53 procent) deymf afgestudeerdehbo em op overleg tot stand brengen met de Italiaanse vakbeweging en de werknemers van Philips in Napels over de vraag hoe gezamenlijk slui ting van het Britse Philipsbedrijf kan worden voorkomen. De Britse socialist Barry Seal zal in het Euro pees Parlement en bij de Europese Commissie, het dagelijks bestuui van de EG, bezwaar aantekenen te gen de sluiting. De deelnemers aan de bijeenkomst noemden in eer verklaring hun actie een voorbeeld van de manier waarop Europa eer nuttige rol kan spelen in het coör dineren van vakbondsacties in EG lidstaten. Kort Zakelijk Vis Hoewel Nederland van oudsher een visserijnatie is, wordt er naar verhouding weinig vis gegeten. Vergeleken met vele andere visse rijnaties is de visconsumptie in Ne derland met ongeveer 13 kilogram per hoofd niet hoog. Visserij en groothandel zijn daardoor in sterke mate afhankelijk van afzet in het buitenland. Dit staat in het bran che-rapport „De Vishandel" dat de ABN Bank vandaag heeft gepubli ceerd. Zuivel De waarde van de Nederlandse zuivelexport is in 1984 ondanks wat lagere prijzen per eenheid pro- dukt met 200 miljoen gulden geste gen tot 7,6 miljard gulden. Vooral de export van kaas (2,3 miljard) en vol melkpoeder (een miljard) de den het goed, aldus het Produkt- schap voor Zuivel in zijn gisteren verschenen jaarverslag. De export van gecondenseerde melk stag neerde, die van boter daalde. Dollar De dollar is gisteren verder in waarde gedaald. Op de Amster damse wisselmarkt werd er na een aanvankelijke stabiliteit tegen de middag f 3,31 betaald tegen een middenkoers dinsdag van f3,34. Handelaren wijten de daling aan het feit dat de dollar in Frankfort dinsdag voor het eerst sinds 2,5 maand onder drie mark is geko men. Dagtochten De NS hebben gisteren de tien miljoenste dagtocht-reiziger ver voerd. De NS startten in 1954 met zes dagtochten. Inmiddels kunnen er op de Nederlandse stations kaar tjes worden gekocht voor 90 be stemmingen. Het duurde 21 jaar voordat de vijf miljoenste reiziger werd genoteerd. Vorig jaar maak ten 530.000 reizigers met de NS een dagtocht, 12 procent meer dan in 1983. i vier maanden werk gevonden. een verbetering van 7 pro- Volgens de ingenieursvereniging blijkt er veel behoefte te zijn aan cent vergeleken met 1983. Ruim 70 afgestudeerden in de opleidingen informatica. Zij concludeert dit uit GEDING - De Industriebond FNV hun veel hogere aanvangssalaris- dan het gemiddelde van alle heeft tegen Volvo Car BV een kort studierichtingen (2.516 gulden per geding aangespannen in verband maand). Zo bedroeg het gemiddel- met een conflict over de invoering de beginsalaris van de gediplo- van arbeidstijdverkorting voor de meerden bedrijfsinformatica van vier- tot vijfhonderd werknemers het heao ruim 2.800 gulden. Voor in de dire-ploegendienst in het pro- de opleidingen informatica en duktiebedrijf in Born. Het geding computertechniek aan de hts was diende vandaag voor de president dit 2.700 respectievelijk 2.850 gul van de rechtbank in Maastricht. den per maand, aldus Niria. DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van volksgezondheid onder zoekt of er ook in Nederland Oos tenrijkse wijn terecht is gekomen die de schadelijke chemische stof etheenglycol (antivriesmiddel) be vat. Een woordvoerder van het mi nisterie heeft dat gisteren gezegd. Hoe lang zo'n onderzoek zal duren kon hij niet zeggen. Dinsdag werd in Duitsland be kend dat er sprake was van een wijnschandaal. In enkele uit Oos tenrijk ingevoerde wijnen werd het antivriesmiddel gevonden. Het middel was volgens de Oostenrijk se handelsvertegenwoordiging in Frankfort in ongeveer 300.000 liter wijn in Duitsland aangetroffen. Etheenglycolmengsel is een kleurloze vloeistof die het mogelijk maakt het alcoholsuikergehalte in wijn te vergroten. In de vaklitera tuur wordt 50 gram aangeduid als dodelijk. In Duitsland werd bij proeven 0,2 tot 3,2 gram per liter ontdekt. Bij de Centrale Vereniging van Wijnhandelaren wordt het zeer on waarschijnlijk genoemd dat de stof in de Oostenrijkse wijn die in Ne derland te koop is wordt aangetrof fen. Dit omdat er maar zeer weinig Oostenrijkse wijn hier op de markt is (vorig jaar was die import niet eens meetbaar). Bovendien heeft men bij de Vereniging begrepen dat de partij wijn waarin de stof is aangetroffen al is getraceerd. Mr. R.B.J. Groenewoud, secreta ris van de Vereniging, wijst erop dat wijnen niet zomaar ergens rondslingeren. In de EG gelden re gels, die in de nationale wetgevin gen zijn opgenomen. Geen enkele partij wijn kan zomaar ergens heengaan zonder dat er handelsdo cumenten bij zijn. Partijen zijn dus altijd te traceren, aldus Groene woud. De Oostenrijkse minister van landbouw, Gunter Haiden, heeft gisteravond in een televisie-inter view scherpe kritiek geuit op de "veralgemenisering" van het wijn schandaal in de Bondsrepubliek. De minister noemde het onge hoord het zo voor te stellen alsof Oostenrijkse wijn of wijn uit Bur- genland in het algemeen werd ge zoet door middel van etheenglycol. Volgens Haiden waren de Duit sers trouwens in april al op de hoogte gebracht van de aanwezig heid van antivriesmiddel in de wijn. Toen hadden de Oostenrij kers de fout zelf namelijk ontdekt. "Vanaf het moment dat de West- duitse autoriteiten op de hoogte waren gebracht, is er op voorbeel dige wijze met hen samenge werkt". De Oostenrijkse krant "Kurier" had het gistpren over een "heksen jacht op Oostenrijkse wijn" in de Bondsrepubliek. Hoogtepunt van de "uitwassen" in de Westduitse media, aldus Kurier, was het be richt over een man die beweerde na drie flessen wijn uit Burgenland verlammingsverschijnselen te heb ben vertoond. Het Westduitse ministerie van volksgezondheid had er een schep je bovenop gedaan door voor wijn uit Burgenland te waarschuwen, "wel wetende dat de wijn met etheenglycol reeds voor een deel weken geleden in beslag was geno men en teruggestuurd naar Oos tenrijk", Staking bij Volkswagen in Z.-Afrika JOHANNESBURG (AP) - In de Volkswagenfabriek in Zuid-Afrika is gisteren een staking uitgebroken omdat het bedrijf minibusjes uit leent voor een tournee van een Nieuwzeelands rugbyteam door Zuid-Afrika. Alle 3.500 meest zwarte en ge kleurde vakbondsleden in het be drijf legden het werk dinsdagoch tend neer in de Volkswagenfabriek in Uitenhage, bij Port Elizabeth. De anti-apartheidsbeweging be schouwt de toernee van de Nieuw- zeelanders als een ondersteuning van het blanke minderheidsregime en als ondermijning van het verzet tegen apartheid. Reclamestunt Een woordvoerder van Volkswa gen in Zuid-Afrika zei dat het be drijf de busjes had aangeboden als reclamestunt. De staking is niet al gemeen. Er werken nog 2.500 men sen in de fabriek, maar de produk tie is gestaakt. SCHIPHOL - Na een twaalfdaa'gse reis naar China en Hong Kong is gisteren een Nederlandse delegatie van de gemeente Amsterdam en het bedrijfsleven op Schiphol teruggekeerd. Burgemeester Van Thijn noemde de trip een 'bijzonder geslaagde promotie-reis' waaruit al een samenwer kingsverband met de Chinezen is voortgekomen. (foto anp> Coca-cola brengt oude smaak weer op de markt Atlanta (DPA/Rtr) - De coca-co- la met de „oude" smaak, die de ze drank tot april van dit jaar 99 jaar had gehad, komt terug als „Coca-Cola Classic", naast het nieuwe, zoetere en minder pit tige produkt. Dit laatste draagt de naam „Coca-Cola", zo deel de een woordvoerder van de firma Coca-Cola Co gisteren Zij buigt daarmee voor een golf van protest, die losbarstte, toen zij nog maar een paar maanden geleden de samen stelling veranderde. Een verbitterde liefhebber van de oude smaak spande zelfs een geding aan om de fir ma via de rechter te dwingen de oude cola te maken, maar verloor dit. Dit betekende feest en een vrije dag voor het hele perso neel bij concurrent Pepsi, die de ommezwaai van de grote Co ca-Cola zag als teken van aan passing bij de smaak van Pepsi. Koersstijging De beurs in New York be,- loonde de jongste stap van Co ca-Cola met een koersstijging van 2-3/8 punt tot 72-3/8, maar deskundigen verschilden van mening over de vraag of de fir ma de stap nam als gevolg van een slechte omzet van het nieu we produkt of aanhoudende vraag naar het oude. „Het is een slimme zet, maar zij werden ertoe gedwongen", zei een hunner. „Er was een sterke emotionele negatieve reactie op de wijziging. De con sumenten voelden het alsof een stuk Americana werd wegge nomen". DEN HAAG (GPD) - Minister Winsemius (milieubeheer) heeft "geen reactie" op een concept brief voor de commissarissen der koningin in Noord-Brabant en Limburg, die zijn ambtgenoot Van Aardenne (economische zaken) heeft geschreven over de bouw van twee kerncentrales. In de brief bleek de duidelijke voorkeur van Van Aardenne voor de plaatsen Borssele en Moerdijk. Winsemius is van mening dat tiegroep 'De wraak van jonkheer Winsemius: debat over kerncentrales niet overdoen rond de lokaties voor kerncentra les gewoon de procedure van de planologische kernbeslissing (PKB) moet worden afgerond, die in september begint. Pas daarna zal de Tweede Kamer zich uitspre ken over de geschiktste lokaties. Een nieuw kamerdebat nu, zoals Milieudefensie had gëeist, vindt de minister niet nodig. Een woordvoerder van de be windsman zei gisteren desge vraagd dat Winsemius niet op de hoogte was van de brief die door toedoen van diefstallen door de ac- De Brauw' in de openbaarheid kwam. Op 14 juni schreef Van Aardenne een brief aan de commissarissen Van Agt (Noord-Brabant) en Kre- mers (Limburg) waarin hij eerdere afspraken bevestigde. Die luidden onder meer dat de elektriciteitsbe drijven in Noord-Brabant (PNEM), Zeeland (PZEM) en Limburg (PLEM) in een structuurvennoot schap zullen worden onderge bracht. Hij achtte dat bovendien bevorderlijk voor een goedkope, seriematige bouw van kerncentra les op Moerdijk en in Borssele, "waartoe uiteindelijk besloten wordt". Economische Zaken heeft inmiddels de juistheid van de in houd van de stukken bevestigd, zij het dat de stukken "wat ongeluk kig geformuleerd" werden ge noemd. Van Aardenne zegt verder in de brief dat hij "voorziet, dat én op de lokatie te Moerdijk én te Borssele nieuwe kernenergie-eenheden worden gevestigd. In feite is dus gesproken over de mogelijkheid van tenminste drie dan wel ten minste twee kernenergie-eenhe den in Moerdijk en Borssele sa men", aldus de minister. De woordvoerder van Winse mius zei dat deze bewindsman er van uitgaat, "dat de normale PKB- procedure in gang wordt gezet". Daarover zijn afspraken met de Kamer gemaakt. Ook de energies pecialist in de CDA-Tweede Ka merfractie, dr. A.Lansink, bena drukte gisteren nog eens dat een nieuw kamerdebat "volstrekt on nodig is". LONDEN (GPD) - Tal van landen, voorafgegaan door Japan, houden zich niet aan de geldende beper kingen rond de walvisvangst, en bedreigen daarmee het voortbe staan van de walvissen. Dat staat in een rapport dat is opgesteld door de actiegroep Environmental In vestigation Agency (EIA). door Henk Dam De EIA werd vorig jaar in Lon den opgericht en houdt zich bezig met onderzoek naar walvisvangst. Het door de EIA uitgebrachte rap port, waaraan ook werd meege werkt door de Nederlandse stich ting Balaenoptera, komt tot de conclusie dat elk jaar weer duizen den walvissen illegaal worden ge dood. Volgende week vergadert in de Britse badplaats Bournemouth de International Whaling Commis sion (IWC) van landen die zich met walvisvaart bezighouden of daarin geinteresseerd zijn. De EIA is bang, dat die jaarvergadering de stemd over de mogelijkheid het to tale verbod vanaf 1986 gerealiseerd In 1982 spraken de IWC-landen te krijgen. De afgelopen jaren heb- af, om de komende drie jaar de ben namelijk geleerd, dat de wal- walvisvangsten steeds verder te visvarende landen vrijwel allemaal de al geldende beperkingen (met het oog op bedreigde soorten, of op het gebied van quota's) met voeten hebben getreden. Het rapport van de EIA geeft daarvan tal van voorbeelden. Chili en Zuid-Korea hebben de afgelo pen jaren op beschermde walvis- soorten gejaagd, Japan heeft dit en vorig jaar honderden beschermde potvissen in de Stille Zuidzee ge vangen, en Groenland exporteert illegaal walvisvlees. Maar de ergste boosdoener is Ja pan, aldus de EIA. beperken, en om van 1986 tot 1990 de commerciële walvisvangst hele maal te verbieden. De EIA vreest, dat er van dat totale verbod niets terecht zal komen. IJsland en Japan hebben name lijk al aanvragen gedaan om vanaf 1986 walvissen voor zogenaamde „research-doeleinden" te mogen vangen. Japan en Noorwegen, al dus de EIA, gaan in Bournemouth zeker proberen ook nog op andere wijze door te gaan met walvis vangst. De EIA is toch al somber ge- GRONINGEN (ANP) - De ligheid van de passagiers, het NFO TEL AVIV De sociale onrust in Israël over de gevolgen van de eco nomische noodtoestand dreigt uit de hand te lopen. Alle ambtenaren legden vandaag voor onbepaalde tijd het werk neer. Als de algemene vakbond Histadroet en de regering door Taco Slagter het vóór morgen niet eens worden over salarisverlagingen en massale ontslagen onder het overheidsper soneel zal zondag voor de tweede keer in de geschiedenis van de staat Israël een algemene stakin'g worden afgekondigd. Dit keer voor onbeperkte duur. Vakbondsleider Israël Keèsar die nu al vier dagen met premier Peres en de minister van financiën Moda'i vruchteloos onderhandelt, eist van de regering dat de per de creet afgekondigde duizenden ont slagen met ingang van volgende week onder zowel het rijks- als ge- meentepersoneel wordt ingetrok ken en dat de lonen reëel niet ver der mogen dalen dan tien procent. Door de lonen en prijzen voor de derde keer voor drie maanden te bevriezen en dit keer de prijscom pensatie grotendeels achterwege te laten, wil de Israëlische regering de levensstandaard terugbrengen naar het niveau van 1980. In de be- rekingen van de vakbeweging be tekent dat een afslanking van het gemiddelde salarisniveau met meer dan dertig procent. Het kabi net heeft de „schade' gecalculeerd op veertien procent. Met de noodmaatregelen wil de regering-Peres de voortrazende in flatie voor dit jaar geschat op ruim driehonderd procent ein delijk eens echt beteugelen. Daar toe zal ook fors in de overheidsuit gaven worden gesnoeid en zijn economische hervormigen aange kondigd om de beneden de rode streep gezakte buitenlandse reser ves weer op peil te brengen. Zou aan de eisen van de Histadroet worden toegegeven dan is het eco nomisch herstelplan bij voorbaat tot mislukken gedoemd, want de economische klok stond in feite al maanden op vijf over twaalf. Tegen het draconische sociaal- economisch versoberingsprogram ma van het kabinet van nationale eenheid is tegen de verwachtingen in steeds grotere weerstand ont staan. Met name de afzonderlijke vakbondsleiders, de „Big 13' ge noemd, zijn militanter dan ooit. Kessar boet per uur aan invloed in. Het centrale comité van de Histra- droet kreeg gisteren van de dertien vakbonden te horen dat zij bij een negatief resultaat van de onder handelingen zondag alle werkne mers zullen oproepen in staking te gaan. De Histadroet is dan buiten spel gezet. Het mag duidelijk zijn dat pre mier Peres in grote moeilijkheden is. Zijn prestige en dat van de na tionale coalitie is in het geding. Komt het tot een algemene staking dan zal hij tot overmaat van ramp genoodzaakt zijn met de afzonder lijke bonden te onderhandelen. De grote vraag is of de socialistische regeringsleider het zover zal laten komen. Aan hem is de keus tussen chaos en chaos. Want krijgen de vakbonden hun zin dan stort de economie onherstelbaar in elkaar. En in het geval dat Peres gebruik maakt van de wettelijk bevoegd heid de werknemers te gelasten aan het werk te gaan, dan is de beer pas goed los. Het aan welvaart en luxe gewend geraakte volk zal massaal en mor rend de straat op gaan om met ver baal en niet uit te sluiten fysiek ge weld in ieder geval „lechem' en „ovada' (brood en werk) veilig te stellen. Om vervolgens met nieuwe stakingen te dreigen voor salaris verhogingen ten gunste van een vi deo-recorder, kleurentelevisie en een gezinsauto. Het „broodoproer' waarop het Midden-Oosten patent heeft, gaat in Israël om meer dan „lechem' alleen. voersbond FNV heeft een kort ge- overweegt niet meer met de ESA te ding aangespannen tegen het tou- reizen. Volgens directeur A. Syts- ringcarbedrijf ESA in Marum (Gro- ma van het NFO maakt het orkest ningen). De FNV wil met het kort tussen de 50 en 100 keer per jaar i _i x jt a gebruik van de busonderneming om de musisci te vervoeren naar gens aan het touringcarbedrijf te verhuren. De FNV had de ESA tot dinsdag nacht twaalf uur de tijd gegeven om die plannen in te trekken. Nu de directie daar niet op ingegaan is., heeft de vervoersbond een kort ge ding aangespannen, aldus de bond gisteren. Het geding dient volgen de week vrijdag bij de Groninger rechtbank. Volgens de FNV moeten de chauffeurs in het voorgestelde sys teem veel meer kilometers maken om quitte te draaien of winst te ma ken. De bond heeft berekend dat dat pas bij respectievelijk 80.000 en 100.000 kilometer gebeurt. De chauffeurs rijden nu gemiddeld 60.000 kilometer per jaar. Dit zou volgens de vervoersbond de veilig heid van chauffeur en passagiers in gevaar brengen. Eén van de grote klanten van de ESA, het Noordelijk Filharmo nisch Orkest, heeft de directie van het touringcarbedrijf inmiddels per brief laten weten dat als invoe ring van het systeem zou leiden tot het in gevaar brengen van de vei- De directie van de ESA was gis teren niet voor commentaar be reikbaar. Verlies voor Esso van 146 miljoen gulden ROTTERDAM (ANP) - Esso Ne derland heeft vorig jaar een verlies geleden van f 146 miljoen. In 1983 was er nog een winst van f 15 mil joen. De bedrijfsopbrengsten, die twee jaar achtereen waren gedaald, namen in 1984 toe met 23 procent van f 5605 miljoen tot f 6894 mil joen. De nog steeds ruime overca paciteit in de Westeuropese raffi- nageindustrie en de daardoor hevi ge concurrentie leidden er echter toe, dat ook in 1984 de marges on der druk bleven. Het operationele resultaat voor belastingen viel slechter uit met een verlies van f 154 miljoen tegen f 125 miljoen in 1983. m m m DEN HAAG - Harry van Kessel uit Roermond is winnaar geworden van een wedstrijd van de Nederlandse Banketbakkers Ondernemers Vereniging en het Kurhaus, met als opdracht het vervaardigen van een model van het Kurhaus. Van Kessel werkte ongeveer 350 uur aan het kunststuk van suiker en marsepein. (foto anp»

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13