AUSTIN "ROVER B.V. AUTO LAG A Ilea aar AUTO Brazilië verslikt zich in proef met alcoholauto's Cabriolet is terug Honda Accord komt eind - van dit jaar Nu ook diesel in BMW's 3-serie AUSTIN-ROVER DEALER AIITfl UfiME T0UWBAAN 2 LEIDERDORP voor Leiden e.o. sSs HU I U llUlflE tel. 071-899275 DONDERDAG 11 JULI 1985 PAGINA 11 Samengesteld door Koos Post BRASILIA - Het Braziliaanse brandstofproject, waarbij onder zoek wordt gedaan naar alcohol als vervanger van benzine, dreigt in de knel te komen door datgene waarom juist met het project werd begonnen: de olieprijzen. Waren het hoge bedragen voor geïmporteerde olie die Brazilië er toe brachten een alternatief te zoeken voor benzine, nu zijn het de dalende prijzen van diezelfde grondstof die het alcohol-pro gramma onrendabel dreigen te maken. En dat terwijl juist een doorbraak is bewerkstelligd. Immers, de aanvankelijke weer zin van consumenten tegen alco holauto's wegens startproblemen en roestvorming aan de uitlaat is overwonnen. Dat bleek al in sep tember 1983, toen het produktie- cijfer van een miljoen alcoholwa gens werd bereikt. Vandaag de dag rijden er acht miljoen van der gelijke auto's rond, terwijl er sinds 1983 jaarlijks 500.000 exem plaren bij wordenj gemaakt. Van alle verkochte personenwagens in Brazilië rijdt inmiddels 91 procent op pure alcohol, vijf procent op gasohol (benzine waaraan 23 pro cent alcohol is toegevoegd) en de rest op diesel. Om aan de vraag te kunnen vol doen moet de regering in Brasilia de komende vijf jaar bovendien nieuwe destilleerderijen bouwen, die aan het eind van de jaren tach tig 14,3 miljard liter alcohol per dag leveren. Daarom heeft het land gevraagd om een lening van 325 miljoen dollar bij de Wereld bank. Die vreest echter dat de in vesteringskosten (in totaal ge schat op 8,3 miljard) er niet uit zullen komen door de daling van de olieprijzen. Het enthousiasme voor op alco hol rijdende personenwagens moet maar worden getemperd door het mes te zetten in de finan cieel voordelige regelingen die bij de introductie van de alcoholauto werden ingevoerd, vindt de We reldbank. Verder zou Brazilië moeten zorgen voor een hogere suikerppbrengst per hectare en verlaging van de kosten van het omzetten van suiker in alcohol in de distilleerderijen die er al zijn. In een rapport wordt berekend dat elke alcoholprijsstijging met één procent niet alleen de prijzen van gasohol aantrekkelijker maakt, maar de Braziliaanse over heid bovendien jaarlijks 32,5 mil joen dollar oplevert. Maar al zou de staat er garen bij spinnen, van de auto-industrie kan nauwelijks worden verwacht dat zij staat te juichen bij deze voorstellen. Nadat de fabrieken eerder al moesten omschakelen op de pro- duktie van alcoholauto's, lijken investeringen voor een nieuwe omschakeling niet erg waar schijnlijk. Boverftiien wordt de in voering van alcoholbrandstof door veel fabrikanten gezien als redder in de nood voor de Brazi liaanse auto-industrie, die haar verkopen in de periode van 1979 tot 1981 zag inzakken van 926.000 tot 511.000 exemplaren. Na de in voering van alcohol als brandstof nam de verkoop van personenwa gens weer fors toe. Al met al zou de rekenmachine methode van de Wereldbank wel eens te explosief kunnen zijn voor de nog jonge regering van presi dent José Sarney. De cabriolet is terug. Ook bij Opel. De Duitse GM-dochter stopte in het midden van de ja ren '50 met het maken van Olympia's en Rekords met open kap. De markt was te klein. Maar op de RAI-tentoonstelling in februari jongstleden werd de komst van een nieuwe cabriolet aangekondigd: een Ascona Ca briolet, die inmiddels door de Riva is geïmporteerd. Opel is niet het enige merk, dat de cabriolet heeft terugge haald. Men kan de open wagen ook weer vinden bij Volkswa gen (Golf), BMW, Fiat (Ritmo), Renault (Super Vijf) en Ford (Escort). De open Ascona is overigens geen produkt van General Mo tors zelf. De wagen wordt omge bouwd door de Duitse firma Hammond en Thiede in Würz- burg. Deze voorziet de Ascona van een fraaie kap, die geopend geheel in de carrosserie weg zinkt en vervolgens wordt afge dekt met een hoes. De linnen kap is opvallend 'winddicht'. De zijramen zijn aan de bovenkant goed afgeslo ten. De vergrendeling is uiterst solide. Aan de binnenkant voor de voorruit zitten aan weerszij den hendels, die een haak be dienen. Deze haak trekt de kap strak tegen de raamlijst, waarna de kap met de hendels wordt vergrendeld. Doordat de kap zo sterk is ge monteerd heeft de berijder ook maar weinig last van windge ruis. Het lawaai begint pas fors te worden boven de 120 kilome ter per uur. Bij hogere snelhe den wordt het lawaai toch wel indrukwekkend, maar de echte cabrioletliefhebber neemt dat graag op de koop toe. Dat geldt ook voor het offer van de bin nenruimte, dat men achterin moet brengen voor het opber gen van de kap. Hoewel Riva enkele cabrio lets in voorraad heeft, zal de De Opel Ascona Cabriolet, zoals die door Riva wordt geïmporteerd. geïnteresseerde zich voor een cabriolet moeten wenden tot de dealer. Daar maakt de klant een keuze uit de normale Ascona's. Vervolgens wordt de aange kochte wagen naar Hammond en Thiede gebracht voor de om bouw. De Ascona's krijgen een speciaal kenteken en een aparte type-goedkeuring. De merk naam op het kentekenbewijs is ook geen Opel, maar Hammond en Thiede. De cabriolets zijn leverbaar vanaf 40.872 gulden voor de As cona met 1300-motor en vier- bak. De duurste is de 1800 GT- injectie, die op 48.548 komt. De meerprijs voor een automa tische versnellingsbak is ƒ2.687. Nuttig netje tussen de voorstoelen Volvo heeft er een prijzige, maar goede oplossing voor: een grote 'sleutel', die aan de achterkant van een voorstoel wordt ge schroefd en zo de (voor kinderen gevaarlijke) ruimte tussen de twee voorstoelen afschermt. Ideaal als er kinderen achterin meerijden. Maar niet alle merken kunnen zo'n voorziening leveren. En voor al in de vakantietijd wordt de achterbank niet alleen gebruikt door medepassagiers. Ook spullen voor onderweg krijgen er een plaatsje. Dat kan erg vervelend worden als men plotseling moet remmen. Dan kunnen die spul letjes als projectielen tussen de voorstoelen doorschieten. In West-Duitsland zijn autogor dels voor de passagiers achterin verplicht, bij ons behoeven er al leen bevestigingspunten aanwe zig te zijn. Een niet geheel afdoen de bij toch wel nuttige noodoplos sing is bij Halfords te koop, een nylon net dat eenvoudig tussen de voorstoelen wordt gespannen (f 29,75). De nieuwe Honda Accord, die de fabriek vorige maand aan de auto pers heeft laten zien, blijft voorlo pig in Japan. Pas tegen het einde van het jaar zal worden begonnen met de export naar Europa, ook naar Nederland. Honda heeft voor deze auto zes- tien-kleppenmotoren met twee bovenliggende nokkenassen ont wikkeld, in 1,8 en 2 liter uitvoerin gen. Bovendien is een in de racerij beproefde wielophanging ge bruikt. In Japan zullen twee versies worden verkocht: een driedeurs model, dat wat vormgeving be treft sterk aan de huidige Civic doet denken, en een modern ige- styleerde vierdeurs sedan. Beide modellen zijn gebouwd volgens het principe 'laag en breed'. De Japanse klanten kunnen kiezen uit drie motoren: een 1800 cc twaalf-kleppenmotor van 110 pk, een zestien-kleppenmotor van dezelfde inhoud (130 pk) en een 2 liter injectiemotor met zestien kleppen van 160"pk. De wielophanging bestaatzo- De driedeurs Honda Accord. De vierdeurs Honda Accord. wel voor als achter uit de zoge naamde 'double wishbone con structie'. Een door de Formule I racerij bekend geworden con structie, die een goede wegligging garandeert. Zij werd niet alge meen toegepast omdat ze nogal wat ruimte opslokt. Honda heeft voor het eerst kans gezien dit sys teem toe te passen op een voor- wielaangedreven auto zonder dat er interieurruimte verloren is ge gaan. In hoeverre de voor de export bestemde Acccords zullen afwij ken van de nu in Japan te koop zijnde modellen is nog niet be slist. Over de prijs valt dus hele maal nog niets te zeggen. BMW komt met een klei ne diesel. Er doen allang geruch ten de ronde over vervan ging van BMW-modellen. Vooral nu concurrent Mercedes met succes na genoeg het gehele pro gramma heeft vernieuwd wordt de druk op BMW om ook met wat nieuws te komen steeds groter. Zeker de al meer dan tien jaar meedraaiende 5- serie is hard aan moder nisering toe. Maar vol gens een woordvoerder van BMW Nederland zal de grote 7-serie het eerst aan de beurt zijn. Nog vóór de 5- en 3-serie. Om die overal opdui kende speculaties de kop in te drukken heeft BMW Nederland laten weten dat op de komende auto tentoonstelling in Frank fort (van 12 tot en met 22 september) alleen enkele serie zullpn staan. En Daarin is dezelfde 2443 cc dieselmotor geplaatst die ook in de 5-serie wordt gebruikt, maar nu zonder turbocompressor. Daardoor blijft het ver mogen beperkt tot 86 paardekrachten en de topsnelheid tot 165 km/ uur. De acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur is volgens de gegevens in 16,4 seconden. Met turbo zorgt deze krachtbron in de 524 td voor een top snelheid van ongeveer 180 km/uur. Deze BMW 324 d zal in september in Nederland leverbaar worden. Het is nu nog niet bekend, wat hij dan zal moeten gaan kosten, maar ik neem wel aan dat hij stevig aan de prijs zal zijn. Net als het nieuwe topmodel van de 3-serie, die dan gelijker tijd leverbaar wordt: de 325i. Dit model wordt uitge rust met een door motro- nic gestuurde 2,5 liter motor, die een vermogen van niet minder dan 171 pk op de wielen kan brengen. Dat betekent een topsnelheid van ver over de 200 km/uur, om precies te zijn: 217! Deze mechanische krachtpatser zal men ook kunnen vinden onder de motorkappen van twee andere versies van de 3- serie die er staan aan te komen: een vier-wielaan- gedreven 325i en een 325i Cabriolet. Ook deze wa gens zullen al in septem ber in Frankfort te zien zijn. Maar het zal enige tijd duren voor ze naar ons land komen. De vier- wielaangedreven 325i wordt niet voor de winter verwacht en de Cabriolet pas in het voorjaar. Dan zullen we ook horen wat ze kosten. Nog langer zal het duren voordat de BMW M3 de variant van BMW Motorsport op de weg te zien zal zijn. Of misschien niet, zo snel kan die voorbij flitsen. De Rover 200-serie heeft een zesjarige voorgeschiedenis, want al in 1979 begon de samenwerking tussen British Leyland en Honda, ook dit model een gevolg Een kennelijk wederzijds ge waardeerde samenwerking, want kortgeleden is besloten er nog eens zeker vijfjaar aan te plakken' en daarbij de coöperatie te inten siveren. Er zal niet alleen een groot model gezamenlijk worden ontwikkeld (codenaam 'XY'), maar ook een middenklasser (de 'XX'). Die middenklasser zal pas in 1987 en dan het eerst in Amerika worden verkocht. Desondanks hebben duizend dealers daar het nog geheime model nu al even mogen zien en volgens de Britse berichten waren ze zeer enthou siast. Maar dat is toekomstmuziek. Eerst het heden. Wat hebben die zes jaren opgeleverd? Voor de En gelsen in de eerste plaats het mo del, dat als Triumph Acclaim op de automarkt heeft gestaan. Wat in feite niets anders was dan een Honda Civic met kofferbak. Het is commercieel geen groot succes geworden. Maar toen Honda met een nieu we editie van de Civic op de prop pen kwam, zaten de Engelsen een beetje in de puree. Want zij had den inmiddels de merknaam Triumph over boord gezet. Hoe moesten ze de opvolger van de Acclaim (de vernieuwde Civic met kofferbak dus) nu gaan noe- Ik kan mij voorstellen dat het de zo aan traditie gehechte Brit ten heel wat moeite heeft gekost zichzelf ervan te overtuigen, dat het mogelijk was die wagen te koppelen aan een zo historisch beladen naam als Rover. En ik neem mijn hoed af voor die top mensen van de Austin Rover Groep, die uiteindelijk de knoop hebben doorgehakt en dit dappe re besluit hebben genomen, al zul len de echte-Roverrijders die stap eeuwig blijven betreuren. Maar hoe men het ook wendt of keert, aan het eind van elke dis cussie resteert de vraag: is deze* Rover 200 nu wel een echte Rover? Of is het een van een Brits etiket voorziene Japanner? Ik ben geneigd te zeggen: 'En wat dan nog?'. De kwalitatieve roem van Rover heeft de laatste jaren immers menig onaangena me deuk opgelopen. Het blazoen van het roemruchte merk is allang niet meer onbezoedeld. Wat dat betreft heeft Honda een heel wat gunstiger verleden. De Engelsen kunnen die technische rugge steun uit het Verre Oosten best gebruiken. Ik heb nu een tijdje een Rover 213 S ter beschikking gehad. Dat is een van de versies met een mo tor van Honda onder de kap. De 216's hebben in de neus de geheel in Engeland vervaardigde motor, die men ook in de Maestro en Montego kan vinden. De wagen met die Britse kracht bron heb ik maar heel kort in han den gehad, maar lang genoeg om te constateren dat ik de voorkeur geef aan die lichtere Japanse mo tor. Ook al voor de prijs, want de door mij langduriger gereden-213 S komt toch al in de buurt van de 24 mille en dat vind ik genoeg geld voor een auto van die klasse. De 216 komt fiks hoger uit, de duurste komt zelfs dicht in de buurt van de dertig mille en dat vind ik rijkelijk veel. Te veel ei genlijk. Maar is het nu wel of geen Rover? Ja en nee. De Britten doen bij elke ontmoeting met de pers hun uiterste best om ons ervan te overtuigen, dat het voor een groot deel een Britse wagen is. Het zal wel waar zijn, maar opmerkingen als 'voor 75 procent Brits' kunnen toch niet helemaal overtuigen. Het concept is duidelijk van Ja panse huize. Maar nogmaals, dat is geen schande. Bovendien heb ben de Britten er veel aan gedaan om het model de allure mee te ge ven, die bij een klassenaam als Rover hoort. En in mijn gevoel zijn zij daar goed in geslaagd. Het is een leuk mengsel geworden. Ongeacht het antwoord op de vraag of nu de Japanse of de Brit se invloed overheerst: het is een fijne, rustige en heel aangenaam te besturen auto. De stoelen zitten uitstekend, de ruimte is dik vol doende, de besturing uitermate licht, de schakeling gaat prettig soepel en de motor (precies de zelfde twaalfklepper als in de Honda Civi'c) doet op uitzonder lijk stille wijze zijn werk. Maar de prestaties zijn bepaald niet overweldigend. Het valt niet mee om de wagen op zijn top van ongeveer 150 km/uur te* krijgen. Op een snelheid van zo'n dikke 120 km/uur is de fut er echt wel uit. Maar dankzij de vijfde versnel ling blijft het motorgeluid royaal binnen de perken. Voeg daar nog eens een vrij luxueuze aankle ding, een comfortabele vering en een uitstekende wegligging bij en men zal met mij concluderen, dat deze kleine Rover een attractieve auto is. Bovendien is hij nog redelijk zuinig ook, een verbruik van zo te gen de 1 op 13 is best haalbaar. Alleen moet men dan niet te veel jagen met de wagen, want als de naald van de snelheidsmeter de 110—115 is gepasseerd neemt het verbruik stevig toe. Maar dat is een kwaal die men bij meer lichte motoren tegenkomt. Alles bij elkaar is het een ge makkelijk te hanteren, zeer netjes uitgevoerde en prettig rijdende auto, maar wel stevig geprijsd. Gegevens Rover 213 S. Vier cilinder dwars geplaatste motor van 1342 cc met twaalf kleppen. Vermogen 71 pk. Compressieverhouding 8,7:1. Norma le benzine. Vijf-versnellingsbak. Tandheugelbesturing. Schijfremmen voor, trommelremmen achter. Lengte 4156 mm. Brandstoftank 46 liter. Ge wicht 860 kg. Aanhangwagen 720 kg. Topsnelheid 155 km/uur. Acceleratie 0-100 km in 11,7 sec. Prijs f.23.950. Meer versies van de Suzuki Swift Suzuki heeft anderhalf jaar na de introductie de Swift—serie uitge breid met een vijfdeurs versie en een uitvoering met automatische transmissie. De Swift is zoals men kan weten te koop met een zuinige één-liter- motor of met een pittige 1,3—liter motor. Ten opzichte van het driedeurs model groeiden wielbasis en totale lengte bij de vijfdeurs met tien centimeter, hetgeen geheel ten goe de is gekomen aan de beenruimte achterin (7,5 cm) en de bagage ruimte. De langere wielbasis zorgt daarbij een groter veercomfort met behoud van een goede weglig ging. De 1,3 liter motor maakt een topsnelheid mogelijk van 163 kml uur en een acceleratie van 0 tot 100 km/uur in 11,7 seconden. De prijs bedraagt 17.595 gulden, zo dat de meerprijs ten opzichte van de driedeurs 1.300 gulden be draagt. In de Swift Automatic is de drietraps volautomaat gekoppeld aan de driecilinder één—litermo tor. De topsnelheid bedraagt 140 km/uur, de prijs 16.295,-. Het is verreweg de goedkoopste auto maat in zijn klasse. Voor de lu xueuzere GL—uitvoering moet men 17.495 gulden betalen. 'Niet bang voor de autokeuring' De VAM in Voorschoten geeft een boekje uit onder de veelzeggende titel 'Niet bang voor de autokeu ring'. De VAM heeft in deze recht van spreken, want de stichting is o.a. verantwoordelijk voor de op leiding en het examineren van de keurmeesters, de mensen derhalve die straks de auto's gaan keuren. Zij heeft dus de kennis in huis om antwoord te geven op vragen als: waar en wanneer moeten een auto worden gekeurd? Wat wordt er aan uw auto gekeurd? Welke maatregelen kan men alvast ne men? Vooral het antwoord op die laatste vraag kan nuttig zijn. Men vindt het in 'Niet bang voor de au tokeuring', voor f 12,50 te koop bij de boekhandel en de benzinesta tions. Renault 5—serie fiks uitgebreid De ruim een half jaar geleden geïntroduceerde nieuwe Renault 5—serie wordt in de naaste toe komst uitgebreid met drie versies: een Renault 5 Automatic, een Re nault 5 GL Bestel en een vijfdeurs Super Vijf. De automaat zal zowel met drie als met vijf deuren verkrijgbaar worden, alleen zal men op die vijf deuren tot oktober moeten wach ten. De driedeurs automaat is (even als de Vijf Bestel) nu al op de markt. De Automatic heeft een 1397 cc motor, die een vermogen levert van 68 pk: topsnelheid 154 km/uur. De automatische trans missie heeft drie versnellingen vooruit die geheel elektronisch worden gestuurd door een mi cro-processor. Het is dezelfde bak als in de Renault 9 en 11 Automa- Turbo motorolie van Valvoline 'Turbo V' is een nieuwe motorolie, die Valvoline speciaal heeft ont wikkeld voor turbomotoren. Val voline Turbo V blijft onder de meest extreem hoge temperaturen in de turboladers soms meer dan 300 graden Celsius) de smerende werking behouden. De nieuwe olie is echter niet al leen geschikt voor de exclusievere turbomotoren, zij doet het volgens de fabrikant ook uitstekend in benzine—, Ipg— en dieselmotoren. Zij voldoet aan alle daarvoor ge stelde eisen. Nieuwe diesel in Fiat Ritmo Fiat heeft een nieuwe dieselmotor in de Ritmo gehangen, gebaseerd op de 1930 cc dieselmotor, die men ook in de Regata DS en de Maren- go kan vinden. Gelijk met deze in troductie heeft de fabriek de Rit- mo-serie enkele detailwijzigin gen doen ondergaan, zoals een nieuwe grille met voorbumper, andere deurkrukken en gewijzig de achterbumper. De sterkere dieselmotor kan een vermogen van 60 paardekrachten in het geweer roepen, die goed is voor een topsnelheid van 150 kml uur. Het verbruik is volgens de fa briek meer dan vijf procent lager dan de vorige diesel. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11