Honkballers slaan I slag tegen Italië Faas zorgt voor surprise aan jde wandel mm Nog geen zekerheid voor Van de Korput De Mos: 'Voorlopig nog rust' DONDERDAG 11 JULI 1985 PAGINA 10 Tweede overwinning tijdens EK I HAARLEM (ANP) - Het Nederlandse honkbalteam is gis teren in Haarlem een forse stap dichterbij verovering van de Europese titel gekomen. Het tweede treffen met kam pioen Italië leverde immers in een boeiende strijd op nieuw winst op: 6-4. Eindelijk was er ook sfeer in het zeer volle Pim Mulier-stadion (8000 fans!). Een onthutsend zwak begin van de Italiaanse startende werper Mauro Melassi heeft het duel sterk beïn vloed. Acht man kruisten de knup pels met de man uit Parma, die liefst vijf honkslagen tegen zich kreeg, een vrije loop weggaf en Van der Wiel breekt af BIEL (ANP) - Ook in de tweede zit ting van hun partij in het Interzone schaaktoernooi in Biel zijn John van der Wiel en de Filippijn Euge- nio Torre nog niet tot een beslis sing gekomen. De partij werd voor de tweede keer, na zeven uur spel, afgebroken en wordt zaterdag voortgezet. Torre, die met zwart speelde, had in de voor de eerste maal afgebroken stelling licht voordeel. De Rus Sokolov, die tegen zijn landgenoot Poloegajevski in de eerste zitting in de problemen raakte, vond in de tweede zitting de juiste voortzetting en kwam een verdeling van het punt overeen. Door de remise nestelde Sokolov - zich naast Vaganjan aan de leiding. De Amerikaan Seirawan versloeg in de avonduren de Zwitser Partos en kroop omhoog naar de derde plaats. De uitslagen van de partijen uit de zevende ronde zijn: Sokolov (Sov) - Poloegajevski (Sov) V2-V2, Van der Wiel (Ned) - Torre (Fil) afgebroken, Andersson (Zwe) - Li (Chi) V2-V2, Vaganjan (Sov) - Martin (Spa) 1-0, Jansa (Tsj) - Ljubojevic (Joe) V2-V2, Rodriguez (Cub) - Quinteros (Arg) afgebro- - ken, Gutman (Isr) - Sax (Hon) 1-0, Partos (Zwi) - Seirawan (Vst) 0-1, Petursson (IJs) - Short (Eng) 0-1. Stand na zeven ronden: 1. Vaganjan, Sokolov 5V2 punt, 3. Seirawan 5, 4. Van der Wiel 4V2 1 afg., 5. Jansa 4%, 6. Ljubojevic, Gutman, Poloegajevski, Short 4, lO.Torre 3l/z 1 afg. eenmaal door zijn velders in de steek werd gelaten, hetgeen ten slotte resulteerde in een ontgoo chelende achterstand voor de heer sende kampioen van 0-4. Een mar ge die te breed bleek, hoewel de Italianen blijk gaven van een voor treffelijk vechtersmentaliteit. Ful- vio Valle kreeg de ondankbare taak de ontketende Oranje-hitters af te stoppen. Een vrijwel onmoge lijke opdracht, omdat het legioen ook de lethargie van de voorgaan de dagen had afgeschud. Hij slaag de daarin ook niet helemaal, moest negen honkslagen accepteren, waarna ook zijn optreden werd beëindigd bij de stand 6-3. Want Oranje, dat een ijzersterke defensie bezat in de Amsteltijgers- lijn Roel Klaassen en Paul Smit (deze laatste had toch voorrang verkregen boven Gerlach Halder- man) stond weinig ruimte toe. Klaassen, voortreffelijk gesteund door zijn veld, moest drie runs ac cepteren, opgeduwd uit zeven honkslagen en gaf daarna de bal over aan Bart Volkerijk. De Hage naar, de laatste jaren door bonds coach Harvey Shapiro omge bouwd tot een reliever van groot formaat, wist wat er van hem werd verwacht. Koel, beheerst maar vooral geroutineerd hield hij de gretige Azurri op afstand. Soms kostte het hem moeite, want de achtste slagbeurt bezorgde hem bijvoorbeeld enige hoofdbrekens en een run tegen: 6-4. Het beteken de geen nederlaag, want de ADO- speler wist zich gesteund door pri ma werkende velders die geen en kele fout maakten en in de zesde slagbeurt een schitterend dubbel spel forceerden. In totaal versche nen in negen innings slechts 39 man op de honken bij de Italianen die elf. honkslagen produceerden tegen Nederland 14. De beste slag man was ditmaal Bill Groot met een gemiddelde van 0.750. Uitslagen van de laatste wedstrij den uit de voorronde: Italië-België 9-2, Nedderland- San Marino 18-7 en Zweden-Span- je 1-0. Thijs Vervaart (rechts) is de tweede Italiaanse honkman Gabriele Messori te vlug af. Nederland won ook de tweede wedstrijd op het EK tegen Italië. (foto anp> In tennistoernooi van Forescate Stefan Faas zorgde gisteren in het tennistoernooi van Forescate in Voorschoten voor de eerste surpri se in B. Hij .schakelde de no. 4 ge plaatste Jeffrey Dümpel uit in twee sets, 6—4, 6-4. De Hagenaar die in de overgangsklasse B bij Leeu- wenbergh geen partij heeft verlo ren en ook een invalbeurt in de eer ste klasse met succes heeft afge werkt, bleek over sterke drives te beschikken. Maar wat hij blijkbaar niet zo best kon en wat Stefan Faas tot dusver zelden heeft laten zien, is netwerk. Stefan Faas bewees zichzelf gisteren in de laatste fase van de wedstrijd, stand 6—4, 5-4 dat hij het net beslist niet hoeft te mijden. Waldo Jansen moest drie sets op de baan blijven tegen Jasper van Marwijk, 7-6, 6-7, 6-1. De Leid- sche Houter stak niet in zijn beste vorm maar in gevaar kwam hij niet. In de derde set kwam hij zelfs herhaaldelijk naar voren om daar Jansen doen dus beiden bewust een stap vooruit in hun tennis. Dat kan alleen maar worden toege juicht en een doorbraak beteke nen. Voor de in het mannenenkelspel B als tweede geplaatste Ben de Jel was het gistern even lekker inspe len en wegwezen. Van der Haar, een D-speler, had natuurlijk wei nig in te brengen, 6-4, 6-0 voor de Jel. In het mannenenkelspel C moest dezelfde van der Haar erg hard werken om Leunissen te be dwingen. Dat lukte maar ten dele. Na ruim twee uur tennissen leek de pot voor van der Haar dan toch eindelijk gebakken, 6-2, 6-7, 4-1 met de eigen service te volgen. Het was toen al zo donker dat de ver lichting rond het park was aange stoken. Stoppen zou dus beter zijn geweest. Maar van der Haar wilde de klus graag snel klaren, sloeg twee aces en daarnatwee dub bele fouten. Toen wilde hij toch maar liever ophouden maar daar ging Leunissen niet mee akkoord. Doorspelen dus en 5-1 voor van der Haar. Op die stand werd uitein delijk na veel gepraat toch maar gestopt. "Dan moet de winnaar morgen maar meteen doorspelen", zei Leunissen bij de wedstrijdlei ding. Een bewijs van groot zelfver trouwen om dat bij de stand 1—5 in de derde set te zeggen. Bij de vrou wen had Brigitte van de Maarel het knap lastig in de eerste set van haar wedstrijd tegen Nancy Toole. Na een gelijkopgaande strijd won Brigitte van der Maarel de set met 6-4. Die winst ontmoedigde Nan cy Toole en zette de deur naar een simpele overwinning voor Brigitte van der Maarel wijd open, 6—1. In het mannenenkelspel C behoefde Dave Wijnveldt tegen Jan Willem de Jong maar twee spellen af te ge ven, 6-1, 6-1. Patrick Chin A Foeng kwam tegen de zieke Tim mer gemakkelijk op 5—0 waarna Timmer opgaf. Uitslagen: V.E.C., M. Damen - M. Gijben, 6-1, 6-0, E. Poell— S. Visser, 0-6,1-6,1. van Zuuren - B. Bonnet, 6-1, 6-2, L. Poots - M. Kramer, 6-1, 6-0, T. van Velzen (no 3) - A. van Ge- mundt, 3-6, 2-6, M.E.C., J. van Mullem - Y. Sipkens, 6-2, 2-6, 1-6, M. Fleischeuer - P. Nagtegel- ler, 4-6, 6-7, uitstekend resultaat van Fleischeuer, J. Timmer- B. Al- bers, Albers geeft op na 6-2, 5-3!, M. Lugthart - R. v.d. Voort, 6-1, 6-3, J. Mens - A. van Paridon, 6-1, 7-5, G.D.C., A. en C. Koole - J. Rozenburg/W. Spierdijk, 6—4, 4-6, 1-6, M.D.C. J. Nieuwenburg/ Pronk - M. Hoekstra/J. Vonk, 0-6, 3-6, D. Wijnveldt/J. Aperghis - Mens/Jespers, 7-6, 6-3. FRANK BONTE. Andy Gray niet naar PSV ROTTERDAM (GPD) - Michel van de Korput weet nog altijd niet waar hij volgend seizoen voetbalt. Zaakwaarnemer Cor Coster had gisteren weliswaar een gesprek met FC Köln dat serieus geinteres- seerd is in de libero, maar een over gang naar de Westduitse club valt of staat met de transfersom die To rino voor Van de Korput verlangt. De Italianen betaalden vijfjaar ge leden 1,5 miljoen gulden aan Feye- noord om de Nederlander te con tracteren. Torino wil in ieder geval een fors deel van dat geld terugzien bij een transfer. FC Köln zal nu dan ook zo spoedig mogelijk contact opnemen met Italië, voordat er ver der onderhandeld wordt met Van de Korput zelf. Overigens voorziet de speler in kwestie wat betreft dat laatste wei nig problemen. „Wat ik van het ge sprek van vandaag heb begrepen zullen mijn persoonlijke eisen een transfer niet in de weg staan. Maar ik vrees dat de prijs die Torino voor mij verlangt wel roet in het eten kan gooien. Ik weet niet pre cies hoeveel ze vragen, maar dat het in de tonnen loopt staat wel vast. En dat voor een verdediger die in september 29 jaar wordt. Het zal moeilijk worden". Michel van de Korput keert in ie der geval niet meer terug bij Feye- noord, dat hem de afgelopen twee seizoenen had gehuurd van Torino. „Dat kan ik natuurlijk niet ma ken", aldus Van de Korput. „Ik heb duidelijk genoeg gemaakt dat ik van werkgever wil veranderen. En wanneer dat dan niet lukt, is het wel erg goedkoop om met han gende pootjes naar Feyenoord te rug te gaan. Het wordt een andere club of helemaal niets". Andy Gray Andy Gray komt definitief niet naar PSV. De robuuste spits van Everton, de Engelse landskam pioen en houder van de Europese beker voor bekerwinnaars, ver koos Aston Villa, zijn oude club. De vroegere landskampioen uit Birmingham betaalde 735.000 gul den voor de overgang. Everton had Gray in 1983 aange trokken van Wolverhampton Wan derers voor 980.000 gulden. Daar voor was Gray, die zijn loopbaan begon bij Dundee United, vanaf 1979 werknemer van Aston Villa, dat hem vier jaar later voor 5,74 miljoen gulden verkocht aan de Wolves. Aston Villa kwam in de markt voor de Schotse aanvallér na de verkoop van Cowans en Ri- deout aan het Italiaanse Bari, die ruim vier miljoen gulden opbracht. Naast Aston Villa had PSV se rieuze belangstelling voor de spits. Gray, in 1977 speler van het jaar in Engeland, koos evenwel voor As ton Villa omdat zijn gezin Enge land niet wilde verlaten en hij goe de herinneringen bewaart aan zijn oude club. „Voor Aston Villa was ik bereid Everton, het beste elftal in Engeland, te verlaten", aldus Gray, die het afgelopen seizoen zijn rentree maakte in het Schotse elftal. AMSTERDAM/MARBELLA (ANP/APA) - Trainer Aad de Mos, in mei door Ajax ontslagen, heeft voorlopig nog geen zin in een nieu we club. Dat heeft De Mos tijdens zijn vakantie in Marbella gezegd te gen een verslaggever van het Oos tenrijkse persbureau APA. „Ik denk dat ik mij, na mijn jaren bij Ajax, bij een Nederlandse club niet zo op m'n gemak zou voelen", zei De Mos, die zijn salaris en bijbeho rende premies tot 1 juli 1986 krijgt uitbetaald. „Met buitenlandse clubs heb ik ook geen haast. Ik heb enkele aanbiedingen gehad, maar vijf jaar Ajax is te vergelijken met tien jaar bij een andere vereniging. Daarom heb ik behoefte aan rust".' Voorzitter Ton Harmsen van Ajax en algemeen secretaris Jaap van der Leek van de Vereniging van Oefenmeesters in Nederland (WON) bevestigden gisteren nog eens, dat De Mos kan rekenen op zijn jaarsalaris. Na het ontslag van De Mos op 6 mei onderhandelde Van der Leek met het bestuur van Ajax over de financiële regeling. Beide partijen maakten in de zelf de week bekend, dat de zaak tot wederzijdse tevredenheid was af gehandeld. De Mos is vijf jaar bij Ajax in dienst geweest, waarvan twee jaar als hoofdtrainer. Dit is de vierde aflevering van 'Aan de wandel', een wandelrubriek die gedurende de zomermaanden wekelijks in deze krant zal terugkeren. De wandelingen zijn uitgezet door Leidenaar Herman Amptmeijer en voeren de liefhebbers door de mooiste plekjes in de Leidse regio. Vandaag voert de rit naar de Wijde Aa. Bij deze boerderij op de Ruige Kade linksaf naar de veerpont. Deze wandeling voert achtereenvolgens over hel Jaagpad langs de Rijn, het be gin van de Ruige Kade en door de wei landen van Hoogmade naar de Wijde Aa. Vanwege een zelfbedieningsveer- pontje is het handig een oude lap of handdoek mee te nemen. De duur van de wandeling is ruim twee uur, honden zijn niet toegestaan. Utrechtse Jaagpad In de zeventiende eeuw kreeg Lei den trekvaarten en jaagpaden naar Delft, Haarlem en Utrecht. Dat kon ge beuren door een vaart speciaal te gra ven of door langs een bestaand water een jaagpad te maken. Zo'n jaagpad wisselde soms meermalen van oever, al naar gelang het goedkoopste was met lastige grondeigenaren, zijsloten of moeilijk te verplaatsen gebouwen. Het jaagpad langs de Rijn naar Utrecht (in 1666 geopend) is daarvan, een mooi voorbeeld. Uiteraard is met het ver dwijnen van de trekschuit - nog niet eens zó lang geleden, zelfs na de Twee de Wereldoorlog werd nog wel gejaagd - ook het jaagpad in het gedrang geko men. Hekken werden er dwars over heen gezet, overpadrechten werden onduidelijk en soms werd het pad domweg ingepikt (vaak illegaal) door mensen die hun tuintje tot aan het wa ter doortrokken. De laatste tijd worden verschillende jaagpaden weer in ere hersteld, nu voor fietsers en wandelaars. In een aantal gevallen betekent dit dat de nieuwe "bezitters" weer uitgekocht worden, bruggen hersteld en hekken voorzien van stapplanken. Door de provincie wordt zo het Utrechts Jaagpad (zo heet het natuurlijk alleen in onzè omgeving, elders zal het wel Leids Jaagpad ge noemd worden) weer teruggebracht. Om compleet te zijn zou de wandeling op het Utrechtse Veer moeten begin nen en dan na de oversteek van de Zijl singel het begin van het Utrechtse Jaagpad op. Dat stuk wandeling is een teleurstelling. Tot op de dag van van daag weten de Leidse stedenbouwers niet hoe ze met de Rijn moeten om springen; Rapenburg, Oude Singel, Herengracht: mooier kan het bijna niet, maar de bebouwing langs de Rijn is een treurig allegaartje. Daarom be gint de wandeling op de kruising van Rijn en Persant Snoepweg, bij de Lei- derdorpse brug, in 1964 aangelegd ge lijktijdig met een verbreding van de Rijn. Restanten van de oude brug zijn even verder nog te zien. Loop de Lei- derdorpse Hoofdstraat in tot de Her vormde kerk. Deze is van 1620 omdat haar voorganger bij het beleg van Lei den verwoest werd (zulk soort ramp spoed heeft, met het beleg van Haar lem en daarna Leiden, de hele streek geteisterd). Rechts naast de kerk is nog te zien waar de middeleeuwse toren heeft gestaan. Ga tegenover de kerk het straatje naar het water in en loop linksaf langs het water. U ziet hoe aan de overkant het jaagpad tot aan het Rhijnhuis doorloopt; bij de voormalige brug stak het over naar de zijde waar u nu loopt. Aan de overzijde passeert u een paar schitterende huizen: het land goed Buitenzorg en Haegwijck; aan de kant waar u loopt staan meest kleine huizen, met hier en daar toch heel oude onderdelen. Na het bordje "doodlopend 100 me ter" neemt u de tweede smalle steeg terug naar de Hoofdstraat en steekt de Klapbrug (1887) van de Does over. Rechts ziet u café Doesbrug: u bent nu een half uur onderweg. Ruige Kade Een paar minuten na de brug over de1 Does is aan uw linkerhand de Ruige Kade, het dijkje van de Does. Het be gin is zijn landelijk karakter kwijt doordat de omleidingsweg erlangs is gelegd. Hopelijk is Leiderdorp van meet af aan slimmer dan Zoeterwoude, daar was het effect van de omleidings weg dat én deze én de oude doorgaan de weg vol met autoverkeer zaten. De Ruige Kade heeft voor fietsers en voet gangers in het gebied ten noorden van de Rijn zowat een monopolie positie en het kan er dan ook knap druk zijn. U beseft ten volle dat u anno 1985 over dit oude dijkje loopt: het gedruis van de autoweg bij noorden- of westenwind, hoogspanningslijnen, de PTT-toren in Alphen en het Elisabethziekenhuis; maar daar staat veel tegenover: sappi ge weilanden, krijsende weidevogels, een handvol kerktorens aan de hori zon, en de molens. De Ruige Kade gaat tussen twee molens door, links een houten grondzeiler, rechts een wipmo len. Er staan keurige bordjes bij die wat over de molens vertellen. Recht voor u uit ziet u de groenkoperen to renspits van de R.K. kerk van Hoogma de. Na ongeveer een half uur Ruige Ka de is er een scherpe bocht naar rechts. Bij de eerste boerderij na de bocht (let op het kruis boven het kelderraam, men geloofde vroeger dat dit het be derf van de melk tegen ging) loopt u over het erf, het pad links van de boer derij. Schuitje varen U kent het liedje: schuitje varen, theetje drinken, varen we naar de over toomDeze wandeling lijkt wel wat op dat versje. Achter de boerderij be gint een betonstrook door het weiland, recht op een rode wipmolen af. Op het pad zijn wat hekken die u het best pas seert door - terwijl u het hek of een handig paaltje vasthoudt - buitenlangs te gaan. Als u de slag eenmaal te pak ken hebt is het een fluitje van een cent. In de weilanden lopen paarden, koeien en schapen. Naast de wipmolen (een oude, van 1630) is een zelfbedieningsveerpont. Aan de zijkant zit een staalkabel om de boot in het goede spoor te houden, aan de voor- en achterkant zitten kettingen naar de twee oevers. Als de boot aan de overzijde ligt trekt u aan de ketting de boot naar u toe. Omdat die ketting in het water ligt krijgt u natte handen en als u het, net als ik de eerste keer, on handig doet loopt het lekwater ook uw mouwen in. Daarvoor is dus die hand doek. Let alstublieft goed op kruisend waterverkeer, het duurt wel een mi nuut of wat voor u de pont hebt overge trokken. Als de boot aan uw kant is stapt u in en trekt hem met de andere ketting naar de overzij. Nu u zelf in de boot zit is het pas echt belangrijk dat u geen andere schepen ramt. Als het pontje niet recht voor de aanlegsteiger lijkt te komen kunt u manoeuvreren door wat meer naar rechts of links in de boot te staan, terwijl u aan de ket ting trekt. Er moet 0,50 per persoon in het geldbakje in de boot. Aan de overzijde slaat u rechts af het tegelpad van de Boskade op tot u bij de verbindingsweg Leiden-Hoogmgde staat. U bent dan vijf kwartier onder weg. Vlakbij de brug is een bushalte naar Leiden. Steek de Wittert van Hooglandbrug over en ga aan de ande re zijde van het water verder. Nadat u onder de autoweg bent doorgegaan verandert de weg in een karrespoor langs de vaart tot u bij een brede zij- sloot naar rechts moet. Dit is de Ach terwatering. U loopt recht op de Blau we "Molen af. Links ziet u heel in de verte de kerktoren van Sassenheim en dichterbij die van Oud Ade en Rijpwe- tering. Bij de tweede dam steekt u de Achterwatering over en volgt de ver harde weg. Wanneer de weg naar rechts afbuigt moet'u kiezen: als u er tegenop ziet-over een drietal hekjes te klimmen volgt u de verharde weg tot de tunnel onder de autoweg. Ik kan u echter krachtig aanbevelen het voetpad langs de Achterweg te blij ven volgen (de rechteroever) tot de mo len. U ziet twee jaartallen op de molen, 1772 en 1904. De molen (die zijn naam ontleent aan de polder en weinig blau we verf kent) stond oorspronkelijk bij de Rotte, in Hillegersberg (Rotterdam). In 1904 is hij verhuisd naar zijn huidige plaats. Naast de molen ziet u de over toom: een grote windas waarmee sche pen uit de lage poldersloot (het rivier tje de Oude Ade) over een dam naar de Achterwatering werden gesleept. Het zou we niets verbazen als het de laatste overtoom van Zuid-Holland is en ook deze verkeert in een matige staat. De molen en het molenerf zijn niet vrij toe gankelijk maar de molenaar doet daar niet moeilijk over. Wijde Aa Ga voorbij de molen verder over de oever, in de bocht naar rechts (Noord einde) en door de tunnel onder de auto weg door. Volg het Noordeinde tot u in Hoogmade bij de Hervormde Kerk (1729) komt. Achter de kerk ligt café restaurant De Does, waar u het kinder liedje compleet kunt maken'en uw "theetje" kunt drinken. Als zoete melk met room u niet aanstaat neemt u ap peltaart met slagroom. Hier vlakbij is ook een bushalte (bus naar Leiden op zondag een paar minuten na het hele uur, door de week bovendien ook een paar minuten na het halve uur). Het laatste stukje wandeling duurt nog 20 minuten. Steek de brug bij de kerk over de Does over en ga metéen linksaf, het te gelpad langs het water (Kromme Does) op. Het begin is wat rommelig, woon boten en plezierboten liggen stijf naast elkaar en de bewoners maken het zich gezellig op de oever. De hekken zijn van goede stapplankjes voorzien. U moeite wordt rijkelijk beloond wan neer na een bocht de Kromme Does overgaat in de Wijde Aa en u goed zicht hebt over het gekrioel op het water. U kunt op de dijk blijven lopen, behalve op één plaats. Vlak voor een groot bord met zinker is een prikkeldraadhek. U moet daar rechtsaf en langs het prik keldraad het spoor volgen (dat velen voor u hebben uitgesleten) tot u weer terug op de dijk bent. Na een metalen hek (met stapplankjes) komt u op een parkeerplaats. Een klein stukje verder is de bushalte (dezelfde bussen als hiervoor genoemd) en eindigt deze wandeling. Achter de bushalte ligt de lange wi thouten brug over de Ofwegener Wate ring die de verbinding vormt tussen de Ruige Kade/Ofwegen en het pad langs Wijde Aa en Braassemmermeer. In een andere aflevering van deze rubriek zal de rondwandeling Wijde Aa/Braassem beschreven worden. HERMAN AMPTMEIJER Molen bij de Wijde Aa.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10