Mentaliteit in verkeer gaat achteruit Nazi-boeken terug naar veilinghuis Zelfde straffen geëist voor Tërlet-moorden' TWEEVERDIENERS KUNNEN NOG STEEDS TERUGGAAF VOETOVERHEVELING AANVRAGEN. Doorrijden na ongeluk en onverzekerd met auto of motor op de weg BEL GEWOON 06-0543 DE BELASTINGTELEFOON. Beslaglegging was onterecht Moord na veertien jaar boven water Gansslaan afgelast Eindhoven pleit voor verblijf 2 Marokkanen Haagse arts blijft in voorlopige hechtenis Vijftien en zeven jaar in hoger beroep WOENSDAG 10 JULI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 ARNHEM/RIJSWIJK - Een toe nemend aantal van de vijf miljoen Nederlandse automobilisten ge draagt zich steeds onfatsoenlijker. Veel bestuurders doen na een bot sing alsof hun neus bloedt en rij den zonder blikken of blozen door. Andere weggebruikers vinden hun auto al duur genoeg zonder de ver plichte wa-verzekering. Zij lijken Angst het motto: laat een ander maar be talen, tot de hunne te hebben ge maakt. fonds kreeg vorig jaar, zo blijkt uit het nog niet gepubliceerde jaarver slag, een ware stortvloed van scha declaims over zich heen. Het aantal claims steeg van 33.000 in 1983 tot 38.000 vorig jaar, terwijl het aantal uitkeringen in diezelfde periode opliep tot ruim f 50 miljoen gulden. door Rob Hirdes Een door de rijkspolitie in het district Nijmegen genomen steek proef bracht onlangs aan het licht dat een op de twintig auto's van drie jaar of ouder onverzekerd is. Omgeslagen over het totale Neder landse wagenpark zou dit beteke nen dat zo'n 250.000 auto's in geen enkele verzekering zijn onderge bracht. Tien jaar geleden werd het aantal onverzekerde auto's nog ge schat op 70.000. Het steeds meer onverzekerd rij den en het toenemende aantal au tomobilisten dat doorrijdt na een aanrijding, liggen waarschijnlijk in eikaars verlengde. Steeds meer ge dupeerden en - als vervolg daarop - het Nederlands Waarborgfonds in Rijswijk ondervinden die mentali teit aan den lijve. Bij deze instel ling kunnen weggebruikers een schadevergoeding krijgen wan neer een onbekende of onverzeker de bestuurder van een motorvoer tuig op wie niets valt te verhalen, schade heeft veroorzaakt. Het Volgens adjunct-directeur mr. E. Drooglever Fortuyn van het Waar borgfonds zijn er een stuk of zes redenen aan te geven voor het doorrijden na een aanrijding. "Daar zit mijns inziens één tame lijk bonafide reden bij. Ik kan me tenminste voorstellen dat de vrachtrijder van zo'n grote combi natie het niet altijd merkt als hij schade veroorzaakt. Maar verder komt het doorrijden eigenlijk altijd neer op een mentaliteitskwestie of op angst te worden betrapt op drankgebruik, vrees om no-claim te verspelen, criminele achtergron den waardoor je uit handen van de politie wilt blijven of onverzekerd rijden". Volgens het 'hoofd acceptatie' T. Folmer van de afdeling autorisico van Sterpolis in Arnhem zijn dege nen die onverzekerd rijden vaak dezelfden die ook geen belasting voor de auto betalen. "In elk geval behoren ze niet tot de beste catego rie van de Nederlandse bevolking. Een groep die er een ietwat andere mentaliteit dan de gangbare op na houdt". Folmer vervolgt: "Vaak speelt ook mee dat verzekerden door de maatschappij worden ge royeerd, omdat ze bijvoorbeeld schade hebben veroorzaakt terwijl ze onder invloed reden, of omdat ze een slecht schadeverloop heb ben. Die brokkenmakers kunnen dan doorgaans alleen nog maar bij één verzekeraar terecht: Terminus in Den Haag. Omdat doorgaans "geen enkele andere maatschappij ze meer accepteert". Terminus neemt inderdaad als vergaarbak de slechtste wegge bruikers onder haar hoede, en de premies zijn er ook naar. Dat geldt trouwens ook voor de eigen risico's die in de polissen worden opgeno men. Met als extra voorwaarde dat het eigen risico bij de Haagse ver zekeraar wordt gedeponeerd. "Ik kan me voorstellen", aldus Folmer, "dat sommige lieden na te zijn ge royeerd als verzekerde maar be sluiten verder onverzekerd aan het verkeer deel te nemen in plaats van aan te kloppen bij Terminus. Dan hebben we het dus over die menta liteitskwestie". Mag daaruit worden begrepen dat verzekeraars met hun roye mentsbepalingen het onverzekerd rijden en het doorrijden na een aanrijding indirect in de hand werken? "Geenszins", reageert Folmer. "Je zou kunnen suggere ren de premies op te trekken om die buitenissige risico's te kunnen dekken, maar dan dupeer je daar mee automatisch de goedwillen- den, die wellicht naar elders uitwij ken". "Daarom zijn we dus wel ver plicht verzekerden met regelmatig terugkerende schadeclaims drin gend aan te raden eens een andere maatschappij te proberen, want we zijn als verzekeraar natuurlijk geen liefdadigheidsinstelling. De scha delast is de laatste jaren toch al zó hoog opgelopen, dat tal van auto- assuradeuren op de nullijn balan ceren of al in de rode cijfers ver zeild zijn geraakt. Alleen door hun beleggingsopbrengsten uit de fi- nancieel-technische reserves kun nen zij het hoofd nog boven water houden". Volgens Folmer is het niet zo dat iedereen die eens een schrammetje veroorzaakt het risico loopt uit de verzekering te worden gewipt. "Anders ligt het waneer een jon ge snuiter met 2,6 promille in zijn bloed als een razende over de weg scheurt en brokken maakt. Die gaat er onherroepelijk uit. Datzelf de risico loopt ook iemand die ge middeld zes keer per jaar achter op een voorligger knalt of die elke maand met een parkeerschade komt aankloppen. Kijk, dan man keert er gewoon iets aan zijn rijge drag". DEN BOSCH (ANP) - Onder zeer grote belangstelling van vooral officië le zijde is gisteren de vorige week donderdag overleden oud-premier De Quay begraven. De dienst in de kathedraal van Den Bosch werd bijge woond door onder meer premier Lubbers en de ministers Rietkerk (bin nenlandse zaken) en Braks (landbouw). Ook de vroegere premiers Van Agt, De Jong en Biesheuvel waren aanwezig, evenals de vroegere minis ters mevrouw Klompé, Toxopeus, Lardinois, De Pous, Van Rooijen en Schmelzer. Leden van het vendel uit Beers brachten de op 83-jarige leeftijd overleden oud-premier een laatste vendelgroet. De begrafenis vond later op de dag in besloten kring plaats in het familiegraf op de rooms-katholieke be graafplaats in het Brabantse Beers. (foto anp> ADVERTENTIE Publikatie van de belastingdienst Als u nog niet bent toegekomen aan het aanvragen van een J teruggaaf voetoverheveling, hebt u nog tot 30 september de gelegenheid. Vragen? TwijfelsBel tijdens kantooruren de gratis BelastingTelefoon. Dat kan nog tot en met 19 juli. GRONINGEN (ANP) De Groningse rechtbank heeft het Openbaar Ministerie bevolen om een vorige maand in be slag genomen partij van tienduizend oorlogsboeken terug te geven aan Joop van den Endens Veilinghuis in Gronin gen. De Nederlandse en Duitse uitgaven over de Tweede Wereldoorlog waren, zo vermoedde het Openbaar Ministe rie, deels racistisch dan wel fascistisch. Zo was een deel nationaal-socialistisch propagandamateriaal en waren er boeken bij over het Nationaal Socialisme. De boeken wa ren door de weduwe van een verzamelaar van oorlogslite ratuur ter veiling aangeboden. ALMELO (ANP) - De Almelose officier van justitie heeft gisteren gevangenisstraffen van respectie velijk 3, 2 en een half en 2 jaar geëist tegen de 37-jarige D.K. uit Hengelo, de 35-jarige W. van der V. uit Hengelo en de 35-jarige R.D. K. uit Ede. Zij achtte de verdachten schuldig aan moord op de 24-jarige Gerrit Wensink uit Losser. Een vierde verdachte moet nog op 23 augustus terecht staan. Wensink werd op 3 maart 1971 door de verdachte D.K. in het toen malige jongerencentrum Fashion door het hoofd geschoten. D.K., R.D.K. en de projectleider van Fas hion, P. J. (42) uit Oosterhout, heb ben het lijk in een gordijn gewik keld en vervolgens in de buurt van Boekelo begraven. De projectlei der zal op 23 augustus worden be recht. Op aanwijzingen van de verdach ten is in maart naar het lijk van Wensink gezocht, maar zonder re sultaat. Volgens de officier ligt het misschien wel onder de inmiddels aangelegde autoweg E-8. De zaak is na veertien jaar aan het licht gekomen nadat iemand die van de liquidatie op de hoogte was naar de politie is gestapt om dat hij er niet langer mee rond kon lopen. De officier zei in haar requisitoir dat het open jongerencentrum Fas hion langerzamerhand zou zijn af gegleden naar de criminele sfeer. Hiertoe zou ook het slachtoffer Wensink hebben bijgedragen, die eind 1970 ten tonele verscheen. Volgens de officier en de verdach ten was hij een agressieve onbere kenbare figuur, waarvoor alle be zoekers bang waren. „Door zijn beestachtige gedrag kwamen de mensen niet meer", verklaarde hoofdverdachte K. gisteren. Hij omschreef Wensink als een psy chopaat die met messen en bajo netten rondliep, waarmee hij be zoekers naar het leven stond. K. Heeft toegegeven dat hij Wen sink op 3 maart 1971 met een ge weer door het hoofd heeft gescho ten. Hij zou dit hebben gedaan on der invloed van drugs, toen Wen sink bezig was vernielingen in het jongerencentrum aan te richten. De officier van justitie wees erop dat de veijaringstermijn voor doodslag 12 jaar bedraagt. „Ik heb de indruk dat de verdachten dat heel goed weten", aldus de officier. Voor moord en de medeplichtig heid daaraan is de veijaringster mijn 18 jaar. Volgens de officier heeft het tijdsverloop, het Fashion- gebeuren en de figuur van Wen sink een rol gespeeld in de hoogte van de eisen. Uitspraak 16 juli. Het ter verspreiding en in voorraad hebben van geschriften die aanzet ten tot haat tegen mensen of die discriminerend zijn ten aanzien van ras, levensbeschouwing of godsdienst, is op grond van artikel 137e van het wetboek van straf recht verboden. Dat was ook de grond waarop het Openbaar Minis terie de partij boeken in beslag nam. Volgens de rechtbank is in dit geval echter van verspreiding geen sprake, omdat het om titels gaat waarvan maar één exemplaar aanwezig is en beval gisteren de boeken terug te geven aan het vei linghuis. Het Openbaar Ministerie is het niet eens met die zienswijze en wil een uitspraak van de Hoge Raad. Tot zo lang blijven de in be slag genomen boeken en tijdschrif ten bij Justitie. De Jong De Staat der Nederlanden wijst alle verantwoordelijkheid af voor de inhoud van het 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog' van Lou de Jong. Hoe wel de overheid het werk finan ciert, blijft de historicus volledig •verantwoordelijk. Wel kan de rege ring een hoog wetenschappelijk ni veau verlangen. Dat antwoord heeft het ministe- rie van ondefwijs en wetenschap pen gisteren overhandigd aan de AMERSFOORT (ANP) - Sonja en Sacha zijn de welluidende na men die de nieuwste aanwinsten van het dierenpark in Amersfoort hebben meegekregen. De twee leeu wewelpen werden ruim een maand geleden geboren en medewerkster Liesbeth Funk liet de jonge dieren gisteren voor het eerst kennisma ken met de buitenlucht. (foto anp> Haagse rechtbank. Het 'Comité eerherstel Nederlands-Indië' heeft ,de Staat daar gedagvaard omdat het comité het oneens met de in houd van deel 11 A van De Jongs werk, dat handelt over Neder lands-Indië. De Jong heeft de ge schiedenis bekeken door een 'anti- koloniale bril' en heeft veel oud-In- diëgangers gegriefd. De Staat (het ministerie van onderwijs en weten schappen) is daarvoor als uitgever en verspreider verantwoordelijk, vindt het comité. Het ministerie vraagt de rechter het comité niet-ontvankelijk te ver klaren. Het is niet bekend wanneer de rechtbank uitspraak doet. EI JSDEN (ANP) - Het gansslaan in het kerkdorp Oost-Maarland (ge meente Eijsden) is gisteravond niet doorgegaan. Het kermisspel was door de burgemeester van Eijsden en door de Raad van State verbo den. De organisatoren besloten ter voorkoming van ongeregeldheden een eind te maken aan de meer dan dertig jaar bestaande traditie. Tot het laatste moment lieten zij het massaal opgekomen nieuws gierige publiek evenwel in het on gewisse of het gansslaan al dan niet zou doorgaan. De blaaskapel verscheen net als andere jaren ten tonele en de draad waaraan vroe ger de dode gans werd bevestigd was gewoon over de straat gespan nen. Er hing zelfs de bekende korf aan, maar dit keer zonder gans. Wel stak er een soort stoffen hals uit de korf, die door pastoor Star mans met één slag van de lans aan flarden werd geslagen. Het was vroeger traditie dat de pastoor de eerste slag op de gans mocht slaan. De hulde die hem ten deel viel werd voor de dorpelingen toch nog aanleiding tot een caféfeest tot be sluit van de driedaagse kermis. SUBSIDIESTOP - Duizenden deelnemers aan de jongerenvakan ties van de Stichting Kamp- en Reiswerk, evenals de honderden vrijwilligers en vrijwilligsters die deze vakanties begeleiden, worden door de subsidiestop van minister Brinkman (WVC) gedupeerd. Dat zegt de stichting in een reactie op de plannen van Brinkman om per 1 januari 1986 de subsidie voor on der andere deze stichting te beëin digen. Met dit voornemen heeft de minister abrupt een einde gemaakt aan een door het ministerie zelf aangekaarte overleg om wijzigin gen in het beleid van de stichting aan te brengen. Land vergiftigd door loodhagel NIEUWE PEKELA (ANP) - Twee banen van verenigingen van klei- duivenschieters in Groningen en Friesland moeten sluiten omdat de landerijen naast deze banen wor den verontreinigd door het loodha gel waarmee wordt geschoten. Het gaat om de banen in Nieuwe Peke- la in Groningen en in het Friese Hemrik. De regionale inspectie voor de volksgezondheid heeft geadviseerd om de banen te sluiten, zo heeft woordvoerder Smakman van deze inspectie gisteren meegedeeld. EINDHOVEN (ANP) - Het college van B en W van Eindhoven pleit in een telex aan staatssecretaris Kor- te-van Hemel (justitie) voor het verlenen van een verblijfsvergun ning aan de Marokkaanse broers Moestafa (18) en Yamani (16) Bou- rimi. Het college vindt dat om hu manitaire redenen moet worden af gezien van uitzetting. Het college wijst erop dat de band van beide jongens met Ne derland hechter is dan de band die ze hebben met Marokko. Ze heb ben meer dan dertien jaar met hun ouders in Nederland gewoond. Na de kleuterschool bezochten ze hier de lagere school en de LTS. In 1983 zijn ze min of meer tegen hun zin mee teruggegaan naar Marokko, waar zich al snel aanpassingpro blemen voordeden. De broers kon den de gangbare talen Arabisch en Frans spreken noch schrijven. Eind vorig jaar kwamen ze terug naar Nederland en vonden onder dak bij een zuster in Eindhoven. De staatssecretaris weigerde hen echter een verblijfsvergunning te verlenen. Als de staatssecretaris niet terugkomt op haar aanvanke lijke besluit zullen de jongens vrij dag het land worden uitgezet. APELDOORN (ANP) De 1829 deelnemers aan de Apeldoornse wandelvierdaagse hebben gisteren onder matige weersomstandigheden de eerste schreden gezet. Op de eerste dan van de 32e vierdaagse vielen er in de ochtenduren wat regenbuien. Maar dat is, verklaarde een woordvoerder van de organisatie optimistisch, min der vervelend dan extreme warmte. Dat de vierdaagse desondanks een hele opgave is, lieten deze vijf wande laars zien, die even uitblazen van hun stappen door het Gelderse. Ook de deelnemers aan de Drentse rijwielvierdaagse konden de regenpakken aantrekken. De ruim 27.000 fiet sers gingen in de stromende regen van start op hun eerste tocht van honderd kilometer door het Drentse land schap. Vanuit de startplaats Emmen was dit jaar voor het eerst een deel van de route door een stukje Duitsland gepland, wat door het fietserslegioen positief werd gewaardeerd. (foto anp) ARNHEM (GPD) - De procureur- generaal bij het Arnhemse ge rechtshof, mr. C. Bleichrodt, heeft gisteren in hoger beroep 15 en 7 jaar gevangenisstraf geëist tegen twee mannen van respectievelijk 25 en van 28 jaar. Dit voor hun aan deel in de gewapende roofoverval op het terrein van Nationaal Zweefvliegcentrum Teriet in juni vorig jaar, waarbij drie mensen werden doodgeschoten: het echt paar Westerdijk, beheerders van het op het terrein gelegen restau rant De Thermiekbel, en een half zus van de man. De hoger-beroepzaak tegen de hoofdverdachte, de 22-jarige des tijds in het restaurant werkzame keukenhulp, wordt nog behan deld. Deze man ligt momenteel in een ziekenhuis. De rechtbank in Arnhem achtte eerder moord, tweevoudige dood slag en poging tot afpersing bewe zen en kwam tot straffen van 16,15 en 7 jaar, na eisen van 20,18 en 10 jaar. De verdachten gingen in ho ger beroep, omdat naar hun idee de straffen te hoog waren. Ook waren zij van mening dat de rechtbank te weinig rekening had gehouden met de persoonlijke achtergron den. In de nacht na het Pinksterweek- einde 1984 drongen de drie man nen de tot woonhuis omgebouwde stacaravan van de familie Wester dijk binnen, op zoek naar zo'n 25.000 gulden aan contanten en cheques (de opbrengsten van het weekeinde). Zij waren voorzien van een zwaar kaliber pistool, dat ze voor 1700 gulden in Nijmegen hadden gekocht. De bedoeling was Aad en Gerda Westerdijk (41 en 40 jaar) wakker te maken en hun te dwingen de plaats van het geld aan te wijzen. Paniek Volgens twee verdachten raak ten man en vrouw, die in bed tij dens hun slaap werden overvallen, in paniek. Ook de verdachten zou den toen in paniek zijn geraakt, waarop de 25-jarige verdachte zes kogels afvuurde. Hij zegt niet ge richt te hebben geschoten, maar politieonderzoek leidde tot een an dere conclusie. Het echtpaar over leed vrijwel onmiddellijk. In de gang stuitten de overval lers op de 18-jarige halfzus van de man. Ook zij werd beschoten. Bui ten de caravan zou de keukenhulp het pistool hebben overgenomen. Hij ging terug om het leven van het zwaargewonde meisje met twee schoten door het hoofd te beëindi gen. Het 11-jarige zoontje van het echtpaar, Marco, bleef ongedeerd. Hij was op zijn kamer gebleven. Pas na enkele uren ging hij de gang op, vond de dode lichamen en waarschuwde volkomen overstuur schoonmaakpersoneel dat elders op het terrein bezig was. „Het kind is niet alleen wees geworden", al dus mr. Bleichrodt, „het heeft ook een trauma gekregen, waarbij je je afvraagt of dat ooit zal herstellen". Het hof doet over 14 dagen uit spraak. DEN HAAG (GPD) - De Haagse huisarts die moord op vier bejaar den van het tehuis De Terp ten las te is gelegd blijft in voorlopige hechtenis. Dat heeft de vice-presi dent van de Haagse rechtbank, mr. S. F. Kootte, gisteren besloten. De behandeling van de rechtzaak te gen de arts is op verzoek van de officier van justitie aangehouden tot 23 juli, omdat het gerechtelijk vooronderzoek nog niet is afge rond. De verdachte verscheen gisteren voor een zogenaamde pro forma- behandeling voor de rechtbank om te voorkomen dat hij in vrijheid zou worden gesteld. De maximale duur van het voorarrest (102 da gen), waarbinnen een dagvaarding moet worden opgesteld, was nage noeg verstreken. Bij een pro for- ma-behandeling wordt slechts om aanhouding van de zaak en verlen ging van de voorlopige hechtenis gevraagd. De advocaat van de huisarts, mr. G. Spong, vroeg de rechtbank te vergeefs om onmiddellijke vrijla ting. De verdachte zit al drie maan den in het Huis van Bewaring in Scheveningen en zou daar ernstig onder lijden. „Mijn cliënt gaat hier aan geestelijk ten gronde", betoog de Spong, die geen termen aanwe zig achtte om het voorarrest te ver lengen. „Deze jonge arts is geen crimineel en vormt geen gevaar voor de samenleving". MISLUKTE VLUCHT - De rijks- politie dienst luchtvaart heeft op het strand in Velsen een ongemo toriseerd zeilvliegtuig in beslag ge nomen en proces-verbaal opge maakt tegen een 28-jarige instruc teur en zijn even oude leerlinge we gens een serie overtredingen bij het gebruik van het zeilvliegtuig. De politie kwam in actie nadat de vrouw vanaf de duinen een mis lukte vlucht uitvoerde en ten val kwam. Zij brak daarbij haar arm. Volgens Spong heeft de dokter zich hooguit aan euthanasie schul dig gemaakt en is er geen kans op herhaling van dit misdrijf, omdat de arts door de langdurige hechte nis zijn praktijk niet meer kan her vatten. Ook hoeft de rechtbank zich volgens Spong geen zorgen te maken, dat de arts die heeft be kend de bejaarden door middel van insuline-iixjecties te hebben gedood zich aan de rechtsvervol ging zal onttrekken. Wethouder treedt af na financiële moeilijkheden ZAANSTAD (GPD) - De Zaanse wethouder van sociale zaken, A. Laman (CDA) is afgetreden nadat hij in persoonlijke financiële moei lijkheden is geraakt. Dat heeft bur gemeester Lems van Zaanstad meegedeeld. De wethouder had zich tot zijn ambtenaren gewend voor een oplossing van zijn finan ciële problemen. De zaak kwam aan het licht, toen enkele ambtenaren op wie Laman een beroep had gedaan naar de burgemeester waren gestapt. Deze ontbood daarop de wethouder, die erkende in privé-problemen te ver keren. De burgemeester adviseer de Laman contact op te nemen met zijn politieke achterban, die hem te verstaan gaf af te treden. Volgens de CDA-fractie in de Zaanse gemeenteraad was er een onaanvaardbare spanning ont staan tussen bestuurlijke verant woordelijkheid en ambtelijke loya liteit. Op aandrang van zijn fractie heeft Laman zich ook teruggetrok ken als lid van de gemeenteraad. Hoe de wethouder in financiële moeilijkheden is gekomen, is on bekend.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5