actief in vrije tijd Vakantie' Zuiderkerk in '86 gesloopt en plaats voor maakt kantoor Winkeliers niet zo blij met actie 'Best shops in town' 'Gebrek parkeerruimte brengt bouw kantoren op Schuttersveld in gevaar' 'Verlies van 36 parkeerplaatsen' Leidse Uitmarkt gaat gewoon door WOENSDAG 10 JULI 1985 LEIDEN Neem de ideale reisverzekering mee Een reisverzekering van de Europeesche Vroom Dreesmann, uw vertrouwd adres, regelt het vlot en Ook op zaterdag en de koopavond. it*-Ti, V&D bruist van leven. Al bijna 100 jaar! 2A3& VROOMS DREESMANN LEIDEN - Het bestuur van de winkeliersvereniging Haarlem merstraat stelt zich gereserveerd op tegenover de actie 'Best shops in town'. Veel vertrouwen in de be trouwbaarheid van een dergelijke verkiezing is er niet, maar een defi nitief oordeel wordt uitgesteld tot inzage in het rapport is verkregen. Het bestuur sprak dat gisteravond in een vergadering af. Het marketingbedrijf Bugamor uit Almere heeft de actie 'Best shops in town' opgezet om de de tailhandel wat meer voor het voet licht te brengen. Een enquete on der de plaatselijke bevolking lever de een lijstje op van beste winkels in verschillende branches. Voor die winkels heeft Bugamor een ge zamenlijke advertentiecamapgne opgezet, waarbij de bedrijven zich als zodanig presenteren. Voorzitter Palm van de winke liersvereniging Haarlemmerstraat bleek zelf ook bezitter van een 'beste winkel' en hij zei daar een beetje mee in de maag te zitten. Hij vond het eigenlijk een soort chan tage. "Iedereen vindt het prachtig, je ijdelheid wordt gestreeld en je kunt er daardoor in feite niet on deruit". Als voorzitter van de winkeliers kon hü zich indenken dat niet ie dereen er gelukkig mee is. Bij de winkeliersvereniging zijn boze te lefoontjes binnengekomen. "Ik kan me voorstellen dat als je buur man in dezelfde branche zit en hij krijgt zo'n onderscheiding dat je dat toch niet zo lekker zit". Hij zei wel vertrouwen te hebben in het Bugamor-rapport, de andere be stuursleden hadden dat dat niet. "Er zitten toch een hoop onduide lijkheden in". Daarom zal nu con tact worden gezocht met Bugamor om die duidelijkheid toch te ver krijgen. Plannen voor crèche in AZL LEIDEN - Er bestaan plannen in het Academisch Ziekenhuis om vol gend jaar januari een kindercrèche op te richten. De crèche is bedoeld om jonge kinderen van personeelsleden, werkzaam op het AZL-terrein, op te vangen tijdens werkuren. Een enquête van de personeelsraad van het ziekenhuis heeft uitgewe zen dat voor een kinderdagverblijf grote belangstelling bestaat: zo'n- tweehonderd mensen zouden er al direct gebruik van willen maken. De directie van het AZL heeft toegezegd alle medewerking te zullen verle nen. De crèche moet uit eigen middelen van het ziekenhuis worden bekos tigd, met een bijdrage van ouders die van de crèche gebruik maken. De lokatie zal op het oude terrein moeten worden gezocht, want in de nieuw bouw zijn alle vierkante meters als verdeeld. LEIDEN - De beoefenaars van amateuristische kunst "De Amsterdamse Uitmarkt is een commerciële aan hebben niets te vrezen: de Leidse Uitmarkt gaat op 14 gelegenheid. Daar treden beroepsartiesten op met het september gewoon door. Ondanks een gerechtelijke doel de mensen later naar hun voorstellingen te lok procedure die de organisatoren van de Amsterdamse ken. De Leidse Uitmarkt is een sociale gebeurtenis. Uitmarkt tegen de Leidse werkgroep die de markt or- Amateurverenigingen laten daar staaltjes van hun ganiseert, hebben aangespannen. kunnen zien met het oogmerk de bezoekers te anime ren om ook iets aan amateuristische kunstbeoefening Volgens mr. F. Portheine, voorzitter van de werk- te gaan doen", groep, zal het nog geruime tijd duren voor de rechtzit ting over de kwestie plaats heeft. "In eerste instantie Portheine wordt niet heet of koud van het feit dat de loopt alles via de advocaten. De rechtbank doet pas organisatoren van de Amsterdamse Uitmarkt die over enkele maanden uitspraak". Die uitspraak komt naam al in 1982 hebben gedeponeerd bij het Benelux- vermoedelijk zelfs pas nè die veertiende september, merkenbureau: "Dat is wel een factor, maar het bete- Overigens bestrijdt Portheine de argumenten van kent op zichzelf niet zoveel. In het begin biedt het de Amsterdamse Uitmarkt, dat de Leidenaars een enige bescherming, maar dat wil niet zeggen dat die zelfde naam voor een zelfde evenement gebruiken, bescherming definitief is". LEIDEN - De Haagse pro jectontwikkelaar Erica Be heer BV heeft de Zuiderkerk aan de Lam- menschansweg gekocht. De bedoeling is het kerkge bouw volgend jaar te slopen en aan de Lammenschans- weg een kantoorgebouw neer te zetten voor de Re gionale Instelling voor Am bulante Geestelijke Ge zondheidszorg voor noorde lijk Zuid-Holland (RIAGG). De Zuiderkerk werd vorig jaar door brand getroffen en is momenteel gekraakt. Directeur Swaak van Erica Beheer wil niet kwijt welk een bedrag is gemoeid met de aankoop van het kerkgebouw, maar spreekt wel van "een vrij grote investering" voor zijn bedrijf. Met de aankoop, sloop en nieuwbouw zijn i/i elk geval et telijke miljoenen gemoeid. De gemeente Leiden is sinds een week op de hoogte van het plan om de Zuiderkerk plaats te laten ma ken voor een nieuw bouwwerk. Wethouder Peters (ruimtelijke or dening) heeft positief op de plan nen gereageerd en toegezegd in principe mee te willen werken aan de realisatie van de nieuwbouw waarin de belangrijkste instellin gen voor de ambulante geestelijke gezondheidszorg in het noordelijk Verkocht aan projectontwikkelaar LEfDEN - De Leidse Vereniging voor Industrie (LVI) verwacht dat 'de kantorenbouw in het Schutters veld moeizaam op gang komt als de gemeente daar niet meer par keergelegenheid creëert. Kantoren zouden lang leeg kunnen blijven staan of zelfs helemaal niet wor3en gebouwd omdat bedrijven en be leggers een tekort aan parkeer ruimte verwachten. De gemeente Leiden is er tot dusver vanuit gegaan dat op het Schuttersveld rond de 1170 par keerplaatsen worden aangelegd voor bewoners van de huizen die daar worden gebouwd en de werk nemers en bezoekers van de kanto ren die in dit gebied moeten verrij zen. Uit een onderzoek dat de LVI samen met de Kamer van Koop handel en de Leidse universiteit heeft laten verrichten naar het par keren op het Schuttersveld en het aangrenzende stationskwartier, blijkt echter dat er 250 parkeer plaatsen méér nodig zijn. Die parkeerplaatsen zouden zo wel voor bedrijven op het Schut tersveld als kantoren en instellin gen rond het stationskwartier be stemd moeten zijn. Door de bouw van kantoren verdwijnen namelijk een groot aantal gratis parkeer plaatsen die nu door werknemers en bezoekers van kantoren rond het stationskwartier worden be nut. Onderhandelingen LVI-voorzitter P.C.G. Schulpen verklaarde gisteren na de aanbie ding van het rapport aan burge meester C. Goekoop en wethouder J. Peters van verkeerszaken, dat de gemeente in het verleden steeds is uitgegaan van een beleid om het parkeren te ontmoedigen. Op het Schuttersveld is dat economisch gezien echter niet de juiste aanpak, aldus Schulpen. De ondernemers uit de buurt van het stationskwartier hopen nu te voorkomen dat het tekort aan par keerplaatsen pas achteraf blijkt. "Over tien jaar is het te laat. Dan kosten maatregelen nog veel meer dan nu al het geval is. Bovendien bestaat dan de kans op leegstand van kantoren", aldus H.I.J. Schrandt van de LVI. Overigens lijkt inmiddels ook de gemeente Leiden ervan doordron gen te zijn dat het aantal parkeer plaatsen dat zij op het Schutters veld wil toestaan mogelijk aan de krappe kant is. Wethouder Peters merkte gisteren na de aanbieding van het rapport op dat tijdens on derhandelingen met beleggers die zich op het Schuttersveld willen vestigen, herhaaldelijk een punt wordt gemaakt van het gebrek aan parkeerruimte. Beleggers verlan gen soms zelfs twee keer zoveel parkeerplaatsen als de gemeente nu wil toestaan. Peters sloot daar om niet uit dat gedacht moet wor den aan de bouw van een tweede parkeergarage op het Schutters veld. De bouw van een tweede par keergarage is trouwens ook één van de conclusies in het onder zoeksrapport van de LVI. De ver eniging zou een dergelijke garage het liefst zien verrijzen bij het hotel dat op het Schuttersveld moet ko men. Zodoende kunnen zowel be drijven uit het stationskwartier als die op het Schuttersveld ervan kunnen profiteren. Ongerust De Leidse Vereniging voor In dustrie heeft het onderzoeksrap port laten maken omdat bedrijven en instellingen uit het stations- Van der Zon zet strijd voort DEN HAAG/LEIDEN - Zijn aan houdende strijd om meer parkeer plaatsen voor het winkelpubliek van de Haarlemmerstraat en De Camp heeft slager A. van der Zon gisteren bij de Raad van State ge bracht. Hij heeft daarover al eerder zijn nood bij gemeente en provin cie geklaagd. Nu waren het de 36 parkeerplaat sen aan de Lange Agnietenstraat die verloren gaan als gevolg van de restauratie en gedeeltelijke nieuw bouw van het Caeciliacomplex. Ei genlijk maar vijf of hoogstens zes parkeerplaatsen, zo meende een gemeentelijk woordvoerder, om dat voor de overige parkeerplaat sen de gemeente in het bestem mingsplan de vrijheid al had die plaats te bebouwen. Het gaat daar bij om de nieuwbouw van het Kijk- huis, waarvoor de heipalen nu al in de grond zitten. Het Kakhuis krijgt een nieuw onderkomen omdat C A het oude gebouw heeft gekocht. Slager Van der Zon, die zei ook namens de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat/De Camp op te treden, maakte er geen geheim van dat het tekort aan parkeerplaatsen zijn klantenkring sterk doet slin ken. Naar zijn zeggen is zijn week- omzet met vijf tot zesduizend gul den gedaald - eenderde van zijn omzet - omdat zijn klanten wegblij ven bij gebrek aan parkeermoge- lijkheid. Hij hekelde het gemeente lijk parkeerbeleid voor de binnen stad en vond de aangedragen par- keermogelijkheden in de garage van Digros en rond molen De Valk te afgelegen. Van der Zon had uit gerekend dat hem het verlies van de 36 parkeerplaatsen zo'n 900 po tentiële klanten per week scheelt omdat als er parkeermeters staan dat aantal er gebruik van kan ma ken. De gemeentelijk woordvoerder bracht naar voren dat er uiteinde lijk 180 parkeerplaatsen in De Camp overblijven en dat dat aantal overeenkomstig het bestemmings plan is. Er bestond overigens on duidelijkheid over dit aantal om dat staatsraad Kamperman uit de stukken had begrepen dat er 130 plaatsen in De Camp overblijven. Van der Zon meende dat wat zijn klachten betreft maar weinig uit maakt. Met vingers in knipmaehine LEIDEN - Een 34-jarige Leidse werknemer van het Rijnlands Me taalverwerkingsbedrijf aan de Zoe- terwoudseweg is gisteravond om tien voor half zeven met zijn vin gers tussen een knipmaehine geko men. De man was bezig een paar stukjes metaal af te knijpen. De man raakte door het ongeval drie vingertoppen van zijn rechterhand kwijt. Met de drie losse vingertop pen is hij voor behandeling naar het AZL overgebracht. DIEFSTAL - Uit het zoölogisch la boratorium aan de Kaiserstraat is dit weekeinde een computer met toebehoren ter waarde van 8.500 gulden gestolen. Hoe de dieven zijn binnengekomen is een raadsel. De politie heeft nergens sporen van braak kunnen ontdekken. Hengelspprt Hengelaarsbond Leiden en om streken, stand na vijf wedstrij den: F. Zandbergen 15075 gram L. van der Wel 11425; J. Koemans 10425; P. de Bolster 10400; R. Kikkert 10175; H. Moenen 9400 W.W. Steenbergen 9275; A. van der Bosch 8625; T. de Vink 8525; K. Benning 7800. HSV TOP Noordzeekanaal: H. Schouten 30 stuks, 962 cm; K. Schouten 30; 956; F. Oudshoorn 15, 512; D. Schouten 11, 418; T. Hoppenbrouwer 7, 171; J. Moe nen 6,171; W. van Berkel 4,140; J. van Rijn 5, 124; C. Hoppenbrou wer 4, 109; S. Teunissen 2, 42; Zuid-West in Noor zeekanaal: W. Moenen 879 cm, 25 stuks; J. Be ning 756, 23; P. Smit 393, 12; J. Boef 389, 13; H. vd Laan 283,10; R. Zuidmeer 261, 10; H. Moenen 224, 7; J. Mark 143, 5; I. Masurel 120, 4; H. Rijsbergen 101,4. LVC In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt donder dagavond een sportcafé gehou den. Er kan op de tafeltennistafel en het dartbord gesport worden. De zaal gaat om 21.00 uur open. Een dag later is er swingavond in het LVC waarbij muziek wordt beloofd die verder gaat dan die van Music Box. De zaal gaat om 22.00 uur open. VVD De WD-fractie houdt momen teel geen spreekuur. Pas halver wege augustus wordt die draad weer opgevat. Voor problemen kan met de fractieleden thuis contact worden opgenomen. Live Aid In de Koets-O-Theek zal zater dag het Live Aïd concert worden verwond op een scherm van drie bij vier meter. De discotheek is geopend om vier uur 's middags; men gaat door tot vier uur 's nachts. De opbrengst - verkregen uit de entreegelden - zal ten goede komen aan 'Eén voor Afrika'. ADVERTENTIE Man dood in huis gevonden LEIDEN - In zijn woning aan de Evertsenstraat is gisteren een 81- jarige Leidenaar dood aangetrof fen. Een kennis uit de buurt, die hem al een tijdje niet had gezien, ging eens poolshoogte nemen. De bewoner moet omstreeks 18 juni al zijn overleden. Hij is een natuurlij ke dood gestorven. Diplomas medewerksters sociale werkplaats LEIDEN - Acht medewerksters van de confectie-afdeling van de sociale werkplaats kregen gisteren uit handen van adjunct-directeur Ten Wolde het diploma confectien (modinette) uitgereikt. De acht hadden drie jaar een vakopleiding aan de Streekschool voor beroepsbegeleidend Onderwijs in Leiden gevolgd. Deze opleiding stond onder auspiciën van de Stichting Vakopleiding Confectie Industrie. Het lespro gramma was op sommige punten aangepast, zonder dat de waarde van het diploma daardoor verminderde. Het tentamen theorie kon in etappes worden afgelegd en het lesmateriaal was aanschouwelijker gemaakt. Op deze wijze is het zeer goed mogelijk gebleken ook werknemers van de Sociale Werkvoorzieningen met goede resultaten aan gewone vakopleidingen te laten deelnemen. (roi0 Holvast» kwartier zich danig ongerust ma ken over het tekort aan parkeer plaatsen als het Schuttersveld is volgebouwd. Omdat de gemeente maar steeds bleef volhouden dat het met het tekort wel mee zou val len, besloot de LVI de 'impasse' te doorbreken door te kijken of de ongerustheid van de ondernemers door 'hardere' cijfers werd ge staafd. LVI-voorzitter Schulpen meent nu dat de opzet van het rapport al gedeeltelijk is geslaagd. De ge meente heeft - nog - niet de ver langde 250 extra parkeerplaatsen toegezegd, maar heeft zich wel be reid verklaard met de LVI over de parkeerproblemen te praten. Dat overleg zal na de vakantie plaats hebben. De gemeente is zelf trouwens ook bezig met een onderzoek naar de verkeerssituatie rond het Schut tersveld. Wethouder Peters beloof de gisteren dat de resultaten van het LVI-onderzoek naast die van het gemeentelijk onderzoek gelegd zullen worden. Tunnel In het LVI-rapport wordt ook in gegaan op de - al jaren bestaande LVI-voorzitter Schulpen overhandigt het onderzoeksrapport naar het parkeren rond het Schuttersveld en het Stationskwartier aan burgemeester Goekoop en wethouder Peters (rechts), daarbij gadegeslagen door vertegen woordigers van de LVI, de Leidse universiteit en de Kamer van Koophandel. (foto Holvast» - plannen van de gemeente om een verkeerstunnel aan te leggen onder het Stationsplein. Voetgan gers kunnen op die manier het voorplein bij het staion makkelij ker oversteken. Volgens de huidi ge plannen zou het verkeer op het kruispunt Rijnsburgerviaduct/ Schuttersveld weer boven de grond moeten komen. De LVI vindt dit echter niet zo'n gelukkige oplossing. De verkeers situatie wordt hierdoor bij het Riinsburgerviaduct alleen maar in gewikkelder waardoor het middel erger is dan de kwaal. Als er dan toch een tunnel moet komen, ziet de LVI meer heil in een langere verkeerstunnel die in de middenberm van de Schiphol- weg boven de grond komt. Echter, het overgrote deel van de parkeer ruimte rond het Schuttersveld moet dan wel op een eenvoudige wijze op de tunnel worden aange sloten, buiten de verkeerslichten op het kruispunt Rijnsbergervia- duct/Schuttersveld om. Pand gekraakt LEIDEN - In de nacht van maan dag op dinsdag is een pand aan de Haven gekraakt door tien twaalf jongeren. Het stond al tweeëneen half jaar leeg in afwachting van een vergunning om het te verbouwen. De krakers hebben toegezegd het pand, een voormalige bloemen- zaak, vrijwillig te zullen verlaten wanneer het een bestemming krijgt. deel van Zuid-Holland gehuisvest worden. Momenteel zit deze instelling verspreid over een groot aantal panden in Leiden en omgeving. Voor de RIAGG zijn ruim honderd mensen werkzaam, verdeeld over instellingen als Medische Opvoed kundige Bureaus, Bureau voor Le vens- en gezinsvragen, Sociaal Psychiatrische Dienst en de Stich ting Instituut voor Multidiciplinai- re Psychotherapie in Leiden. Deze instellingen vormen sinds 1983 een federatie. Slechte staat Het bestuur van de RIAGG heeft Erica Beheer verzocht als ontwik kelaar van het nieuwbouwplan op te treden. De bedoeling van de ont wikkelaar is het in september vorig jaar door brand beschadigde kerk gebouw begin 1986 te slopen. Het gebouw verkeert thans in een zeer slechte staat. De dienst bouw- en woningtoezicht van de gemeente heeft het bestuur van de gerefor meerde kerk onlangs nog gewaar schuwd voor instortingsgevaar en gesommeerd de grote zaal niet meer te gebruiken. Vorige maand zijn evenwel zo'n twintig krakers in het kerkgebouw getrokken die de kerkzaal en bijzaaltjes willen ge bruiken voor ondermeer theater voorstellingen en workshops. Tussen kerkbestuur en project ontwikkelaar is afgesproken dat de laatste er voor zorgt dat het kerkge bouw volgend jaar leeg komt. Di recteur Swaak van Erica Beheer hoopt dat de krakers middels een gesprek te bewegen zijn de kerk vrijwillig te verlaten. Zo nodig zal een juridische procedure tegen hen worden aangespannen. De Leidse architect Van Oerle (bureau Van Oerle/Schrama) heeft inmiddels opdracht gekregen een bouwplan voor RIAGG te maken. Dit plan verkeert nog in een vroeg stadium. De architect wil wel kwijt dat het een markant gebouw zal worden met een hoog middelpunt en lage zijvleugels. "Het moet geen massaal kantoorcomplex worden maar een kleinschalig en vriende lijk ogend gebouw met verschillen de entrees en omringd door groen", aldus Van Oerle. Op het terrein zal ook de nodige parkeer gelegenheid worden gerealiseerd. Om het bouwplan te realiseren is het noodzakelijk dat het gemeente bestuur een voorbereidingsbesluit neemt. Wethouder Peters heeft di recteur Swaak van Erica Beheer la ten weten bereid te zijn zo'n besluit te nemen en in de eerstvolgende vergadering aan de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening voor te leggen. Na de sloop van het kerkgebouw begin 1986 wordt me dio april een begin gemaakt met de nieuwbouw.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3