Vluchtelingen krijgen woning in Oegstgeest Wat hebben Warmond en Kaag met elkaar te maken? Wassenaar bezorgt de fietsers regen en cols Agenda REGIO LEIDEN voorzitter Volwerk: "We zijn wel met een pijl vertrokken naar Spaarndam, waar ergens een on duidelijkheid in de route zou zit ten, maar toen we daar aankwa men, bleek dat de ANWB er pas ge leden een splinternieuw bord had neergezet. De pijl hebben we er ten overvloede toch nog bijgeplaatst". Bont Jeucken en Volwerk bestrijden heftig dat de Lauradag enigszins saai zou zijn geweest. Daar is vol gens hen geen sprake van. Dat dit jaar geen 'bonte figuren' zijn gesig naleerd maakt volgens hen de rit nog bepaald niet saai. Jeucken: "De mensen komen hier om te fiet sen. De Laura nodigt niet uit tot luidruchtigheid. Daarvoor moet je meer bij het avondgebeuren zijn, dat de organisatie voor na het fiet sen op touw heeft gezet.". In Leiderdorp kon gisteren de dorst worden gelest. De gratis ver strekte melk ging er bij de mees- •ten, inmiddels flink uitgedroogd, in als koek. Velen meenden dat on derweg ook soep zou worden uit gedeeld, maar dat bleek op een misverstand te berusten. Vandaag en donderdag gebeurt dat wel. De tocht van vandaag is richting Amsterdam gegaan. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: H.M. Beem en M. Goddijn; J.A. Verkuylen en M.C. van der Mark; L. Dubbelaar en H.C.H.H. Witjes; J. Lacourt en J. van Helden; H.F.A. Kok en P.S. Pijnacker; F.W. van Weeren en A. van Putten; N.H.M. Roos en H.T. Zurndorfer; S.J.M. Bosman en G.J. van den Heuvel; A.R. Oostendorp en R.R. de Jong; J. van den Berg en J.E. Dreef; A. Albers en J. van de Wijngaard; J. de Boer en E. Penseel; R. Brandt en E. de Groot; E.T.J. Huisman en G. Smith; E.E. Meijer en M.M. Boers; H. Kanbier en C.M. Detraz; E.N. Schop en S.P.L. Kersten. Expositie in oude gymzaal maakt veel duidelijk LEIDSCH £1. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES •vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING •vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ■vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd ƒ250,90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar, aan huis bezorgd 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland). 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hopfdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven; S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met el- gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Je zou er hele verhandelingen over kunnen houden - en nog onlangs werd er een discussie avond aan het onderwerp ge wijd - maar echte Warmonders weten dat Warmonders en wa tersport nooit twee handen op één buik zijn geweest. Al kuierend in de oude gymnastiekzaal, waar de ten toonstelling 'De Kag en de War monders' wordt gehouden, legt Vreeken. 'bekend dorpsgenoot' en raadslid, uit waarom: "Om dat watersport van oudsher iets voor de elite was. Dan stond een Warmonder bij de slager voor anderhalf ons spek en dan kwam er zo'n watersporter voor drie pond biefstuk. Dat steekt dan". Natuurlijk, die tijd is voorbij. Menige Warmonder is zelj bootjesbezitter geworden. Maar toch: op de expositie is het ver geefs zoeken naar het echte Warmondse element. Geen oude foto's van bekende plaatsgenoten die ons al va rend toelachen. Geen oude dorpsgezichten. En: erg veel échte Warmonders lopen er ook niet rond. De tentoonstelling is veel meer een historisch overzicht voor de nu 75-jarige Koninklij ke Watersportvereniging 'De Kaag'. Leden en andere water sportliefhebbers zullen er der halve wel volop aan hun trek ken komen. Heel aardig is bijvoorbeeld het bord met teksten en foto's uit de oorlog. Het leert de bezoeker dat de watersportvereniging tijdens de jaren '40-'45 het pre dikaat 'koninklijke' op last van de Duitsers moest laten vallen. Dat het in die jaren verboden was om in jachten te overnach ten. Dat er jachten werden gévorderd voor deKriegsmari- ne'. Dat er in '42 geen boten mochten varen tussen War mond en de Kaag, ook niet tij dens de Kaag week. "Veruit het aardigste bord", concludeert een van de kijkers. Kaagspreuken Aardig om te zien is verder een van de jeugdboten, die in de oude gymzaal is opgesteld. Fo to's uit de Kaag sociëteit. Sub tiele etsen van de Kaagse tand arts Greet Schilpzand, de vrouw die ook de prijzen voor de winnaars van de Kaagweek mocht maken. En de weer opge viste Kaagspreuken. We noe men er een paar: 'Hoge zeilen vangen veel wind'. 'De beste stuurlui staan op de starttoren'. 'De soos is een landvast voor ie dere Kaaggast'. Verder: krantenknipsels die duidelijk maken dat de water sportvereniging door de jaren heen fervent actie heeft gevoerd tegen de aantasting van het landelijke karakter van de Ka- gerplassen. Iets dat ook de 'dro ge Warmonder' moet aanspre ken. Tja. Warmond en de Kaag: wordt het ooit één? Er is een sprankje hoop. Voor het eerst sinds jaren worden de 'natte' en de 'droge' Kaagweek gezamen lijk georganiseerd door de Ver eniging tot viering van War mondse Feesten en de jubileren de watersportvereniging. En in de openingstoespraak meldde bestuurslid mevrouw Volle- bregt gisteravond nog dat vol gens haar de Kaag al sinds 1900 een uitstraling heeft naar Warmond. Oorspronkelijk als plek om gewoon te varen, tegen woordig veel meer met het ac cent op de sport. Daardoor wor den "kracht en kunde" op het water gemeten. En er is voor de vermoeide watersporter daar na "geen betere rustplaats dan in Warmond", vindt mevrouw Vollebregt. Dat moet de Warmonders toch deugd doen. Stichting benadert ook andere regiogemeenten WARMOND - Wat heeft de Kaag met de Warmonders te maken? Meer dan menigeen denkt. Om te beginnen behoort twee derde van de plassen tot het grondgebied van de gemeente. Tweederde! Punt twee: Warmond noemt zichzelf volgaarne 'recreatiege meente'. Kijk maar naar de borden bij de toegangswegen. Luister ook maar naar de win keliers, die volgaarne beweren het oók van de watersport te moeten hebben. De voorzitter hiervan, de Leider- dorpse gemeenteambtenaar L. van der Ham, verwacht dat het 'ja' van Oegstgeest een positief effect zal hebben op de besprekingen. "Om dat Oegstgeest voortaan een wo ning per jaar heeft toegezegd, zul len de andere gemeenten eerder solidair zijn, maar het blijft natuur lijk een zaak die per gemeente heel erg verschilt. Hoe positief je ook te genover het idee staat, het houdt natuurlijk op als er geen mogelijk heden zijn. Ik kan me voorstellen dat een gemeente de toezegging van een woning per jaar voor asiel zoekers niet aandurft, omdat de woningbouw voor de eigen inwo ners stagneert. uaiiiciJJK. moeilijk om uit het bestaande be stand aan woningen een greep te doen. Voor die huizen staan vaak eigen inwoners al tijden in de rij Heel zwembad leeggepompt voor inspectie vloer WASSENAAR - Het hele Wassenaarse Sterrenbad is gisteren leeggepompt. Een karwei, nodig omdat de vorig jaar in gebruik genomen beweegbare vloer van het bad aan een inspectie moest worden onderworpen. En een belangrijk deel van de hefinstallatie bevindt zich nu eenmaal onder water. De vloer, met een oppervlakte van 9 bij 15 meter, wordt over een afstand van 185 centimeter op en neer bewogen door een elektromotor. Het hele gevaarte werd gisteren gecontroleerd op zijn bestendigheid tegen de enorme waterdruk. Het zwemwater werd via een lange pijp in een container gepompt, die op de stoep naast de ingang stond. Het water bevatte ook zand, afkomstig uit het filter van het bad, dat in de ijzeren bak moest bezinkenwaarna het water over de rand van de container via de stoep de afvoerput in liep. Het Wassenaarse Sterrenbad, dat in totaal zo'n 6.8 miljoen gulden heeft gekost, draait goed. Het eerste jaar kwamen er 290.000 bezoekers. Er zijn drie grote baden, waarvan er één in de open lucht ligt. Ook zijn er whirlpools, solaria, een Turks bad en een sauna. Begin juni werd de bouw van het zwembad officieel afgesloten met de opening van een dertig meter lange glijbaan, die 60.000 gulden kostte. (foto Holvast) WOENSDAG Warmond Pleintje bij de Pomp - modeshow over het 'watergebeuren', 19 uur. Park Leerust - bingo-avond, 20 uur. Ut Sloepie, Meerpunt - swingavond, 20.15 uur. DONDERDAG Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Nostalghia' van Andrei Tarkowski, 22.15 uur. Gulden Vlies - Breestraat, spreekuur PvdA, 19-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Warmond Ut Sloepie, Meerpunt - optreden band Queen Willie and the Willieboys, 21 uur. Kagerplassen - zeilwedstrijden, hele dag. De Baan - kermis, hele dag. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 5 tot vr 12 juli door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Lei den. tel. 763439. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Bedrijfsongeval SASSENHEIM Bij een bedrijfs ongeval in een bollenbedrijf aan de Hoofdstraat in Sassenheim is giste ren een 21-jarige inwoner van Lisse gewond geraakt. De man kwaraf terecht onder een stapel kisten die omviel. Hy is met been- en hoofdletsel overgebracht naar het Diaconessenhuis in Lei den. 'Oud' en 'jong' zijn bij de Warmondse Kaagweek betrokken. Voor ouderen was er gisteren een feestmid dag in Mariënhaven. Er viel klaarblijkelijk heel wat af te lachen, zoals bovenstaande foto laat zien. Onderste foto: 'jong' Warmond op de tentoonstelling in de oude gymzaal. OEGSTGEEST In Oegstgeest is voortaan een woning beschikbaar voor de opvang van een vluchtelingengezin dat in Nederland asiel zoekt. Bovendien zal een kamer beschik baar zijn voor een alleenstaande vluchteling. De kamer zal worden verhuurd via de afde ling huisvesting werkende jongeren. De gemeente is hiertoe overgegaan op verzoek van de stichting Vluchtelingenwerk Leiden-Oegstgeest. Ook Warpiond, Voorschoten, Zoe- terwoude en Leiderdorp zijn enige weken geleden benaderd om een woning beschikbaar te stellen voor vluchtelingen. Tot dusver gebeurde de opvang van vluchtelingen in Oegstgeest slechts in bepaalde noodgevallen. Met het permanent beschikbaar stellen van een woning is aan een belangrijke vraag van de stichting Vluchtelingenwerk tegemoet ge komen. De stichting kan voortaan bij Oegstgeest aankloppen om een vluchteling te huisvesten. Dat zal dan in eerste instantie gaan om tij- delijke huisvesting voor zolang de procedure duurt om de vluchtelin genstatus te krijgen. Indien defini- Boom blijft bij garage staan OEGSTGEEST - Een onlangs ge plante boom ter hoogte van de Prinses Irenelaan 1 in Oegstgeest zal niet worden verplaatst. Een be woonster van de straat had dat ge vraagd omdat de boom tot gevolg kan hebben dat zij haar garage niet meer in en uit kan rijden. De boom blijft echter staan waar hij staat omdat de gemeente vindt dat het best meevalt met de overlast. "Een auto met vier deuren zal voortaan niet meer voor die boom parkeren omdat dan een achter deur niet open kan. Daardoor zul len de auto's tot halverwege mijn uitrit komen en zit ik met mijn au to vast. Als die boom op de plek van de gekapte dode boom zou worden neergezet, zou er niets aan de hand zyn. Nu staat hij byna een meter meer in de richting van myn inrit. Ik ben helemaal niet gehoord in deze kwestie, dat is toch merk waardig. Nu is een heel onprakti sche plek gekozen. Ik draag die boom geen kwaad hart toe, die kan er ook niets aan doen, maar de ge meente zou beter moeten naden ken voor ze zo'n volslagen onnodi ge situatie scheppen. Dit is weer een voorbeeld van merkwaardige Oegstgeester toestanden", aldus Irenelaan-bewoonster mr. A. van Leeuwen-Boks. tieve huisvesting wordt gevonden, komt een andere woning beschik baar voor woningzoekenden. Als dan weer een verzoek om huisves ting komt voor een vluchteling, zoekt de gemeente naar een leeg staand huis. Mocht de asielaan vraag worden afgewezen, dan ver laten de vluchtelingen het huis. Het is niet nieuw dat Oegstgeest onderdak biedt aan vluchtelingen, alleen was het karakter van de hulp gebaseerd op vage afspraken. Nu zal een duidelijk vastgelegde overeenkomst garant moeten staan voor minstens één beschikbare woning per jaar. Onder de 'vage' regeling heeft een Iraans gezin dat op de vlucht was geslagen voor het bewind van ayatollah Chomeiny vorig jaar een huis in Oegstgeest gevonden. Minimaal Dominee A. Dronkers van de Diaconie der Hervormde Gemeen te, is één van de mensen die zich inzet voor de huisvesting van vluchtelingen. Hij is blij met de Oegstgeester toezegging op een huis per jaar te kunnen rekenen, hoewel hij het totale aantal voor gezinnen beschikbare woningen "nog heel minimaal" noemt. Dominee Dronkers: "Oegstgeest en Leiden staan nu garant voor drie woningen. Verder hebben we nog twee huizen voor alleenstaan de vluchtelingen. In totaal hebben we momenteel zestig vluchtelin gen gehuisvest. We hopen dat de andere gemeenten in de Leidse re gio het goede voorbeeld van Oegst geest en Leiden zullen volgen. Het gaat tenslotte om een rechtvaardi ge zaak voor een kwetsbare groep in de samenleving". Het beroep op de andere ge meenten in de Leidse regio om voortaan een bepaald aantal wo ningen voor asielzoekers beschik baar te stellen, wordt in september door het ambtelijk overleg voor woonruimtezaken besproken. In dit overleg zitten ambtenaren van Leiden, Zoeterwoude, Leiderdorp, Voorschoten, Warmond en Oegst geest. Zij adviseren de verschillen de colleges van burgemeester en wethouders die de uiteindelijke beslissing nemen. De gemeente raad moet hiermee instemmen. Laura-fietstocht door de streek REGIO - Een vlekkeloos verlopen eerste Lauradag. Het was gisteren mooi fietsweer voor de uiteindelijk toch nog 1269 deelnemers aan de bekende fietstocht: niet te warm, niet te koud en droog. Op de enke ling na die in Wassenaar een paar minuten regen heeft gehad. De eerste Lauratocht leidde naar de duin- en bollenstreek, waarmee de letter L van Leiden eer werd aangedaan. Voor de B-rijders met hun tocht van honderd kilometer waren Wassenaar, Katwijk en Noord wijk de verste plaatsen, de A-rijders (150 kilometer) durfden het aan helemaal naar IJmuiden en Beverwijk te gaan. "Erg mooie rit ten", volgens velen, maar wel zwaar. Mensen met een wat minder goede conditie hadden een goede kans in de heuvelige duinen de De Leidse politie neemt het er even van. Het was voor deze deelnemers aan de Laura gisteren goed toeven aan 'man met de hamer' tegen te ko- deLeiderdorpseEngélendaal. (foto wtm Dijkman) men. Laura-persvrouw Magda Jeuc ken: "Het was eigenlijk een ideale Lauradag, op alle fronten. Op een enkele schaafwond na is niemand gewond geraakt. Dat komt ook door het goede weer. Is het te heet, dan heeft het medisch team het druk met verbrandingen en als het regent is de kans op glijpartijen veel groter". De medische teams hebben dus weinig te doen gehad, evenmin als de verbindingswagens van de brandweer. Ook heeft slechts een enkeling een beroep hoeven doen op de reparatiewa gen. Rond half één zaten de twee broers Stefan en Arvid Yperlaan (21 en 19 jaar) uit Voorschoten lek ker uit te rusten in de duinen tus sen Katwijk en Noordwijk. Ze had den de eerste stempelpost in Meij- endel in Wassenaar en daarmee j ruim zestig kilometer achter de rug. Ze moeten flink zijn doorgere den, want ze hadden wel het idee bij de voorste groep te behoren. Ondanks de 'cols' in de duinen hadden Stefan en Arvid nog geen problemen gehad. De weg wisten ze ook makkelijk te vinden. Volgens Magda Jeucken was de route goed aangegeven, slechts een enkeling is misgereden. Laura-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2