Live Aid: het grootste popconcert ter wereld Dizzy Gillespy voor tiende keer op North Sea Jazz Festival VARA stroomlijnt radioprogramma's voor jeugd Rob Out blijft rekenen op A-status Veronica WOENSDAG 10 JULI 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 21 DEN HAAG (ANP) - De tiende af levering van het North Sea Jazz Festival op 12, 13 en 14 juli in het Congresgebouw in Den Haag is niet alleen een jubileum voor orga nisator Paul Acket maar ook voor de befaamde Amerikaanse trom pettist Dizzy Gillespy. De 67-jarige 'Dizzy' is dit jaar toe gevoegd aan het quintet van Jon Faddis. De basis voor zijn roem da teert echter al uit de oorlogsjaren, toen in New York een nieuwe ont wikkeling in de jazz op gang kwam, inmiddels genoegzaam be kend als de ,bebopperiode'. De ,be- boppers', waarvan Gillespy en sa xofonist Charlie „Bird" Parker werden beschouwd als voorname representanten, waagden het met de traditionele swing-jazz te bre ken en melodisch, harmonisch en ritmisch totaal andere muziek te spelen. Om die nieuwe muziek nog eens te accentueren speelden de muzi kanten met donkere brillen op, liet Dizzy een trompet maken waarvan de beker schuin naar boven stak en traden ze niet zelden op met de rug naar het publiek. Beboppers noemden elkaar ook ,cool' of ,cat'. Maar de meeste mensen kennen .Dizzy' misschien nog wel het best van zijn ballonvormige wangen en gezwollen nek als hij op zijn instru ment blaast. Voor het bebop-tijdperk speelde de trompettist in de Teddy Hill Band, waar hij in 1937 de plaats in nam van Roy Eldridge. Met deze band bezocht Dizzy in dat jaar reeds Frankrijk en Engeland. Sinds de bebop-periode heeft hij altijd een prominente plaats inge nomen in de wereld van de jazzmu ziek. In 1946 vormde hij een eigen- big-band en maakte tournees naar onder meer Skandinavië in 1948. In de jaren vijftig bezocht Dizzy Europa met een quintet. De enige andere muzikant die ook voor de tiende maal meespeelt, is de Nederlandse jazz-drummer John Engels („nog gespeeld met Hank Jones"), winnaar van de door Paul Acket ingestelde „Bird-tro- fee" voor de categorie Nederlandse Jazz/hoofdstroom. (Organisator Paul Acket: „Behalve dan mijn vrouw weet ik niet wie er nog meer voor de tiende maal zijn".) Engels is tijdens dit festival gekoppeld aan het Don Lanphere Quintet, een gelegenheidsformatie voor het fes tival. John heeft nog nooit met hen gespeeld. „Don moet een waanzin nig goede muzikant zijn. Hij heeft nog gespeeld met Fats Navarro." Engels let evenwel niet zo op na men. „Ik kan me al lang niet meer herinneren met wie ik de afgelo pen tien jaar heb gespeeld. Ik ver geet namen. Ik speel alleen maar." Maar dat Engels voor de tiende keer graag op North Sea Jazz aan treedt blijkt wel als hij zegt het nog steeds „een waanzinnige happe ning" te vinden. „Waar vind je nou zo iets behalve in New York. Ner gens toch". Engels gaat weieens voor een tijdje naar het New York City, het Mekka van de Jazz, om zoals hij het noemt „zijn accu op te laden". De Bird-trofee is een internatio nale jazzprijs, in het leven geroe pen door het North Sea Jazz Festi val ter gelegenheid van het tienja rig bestaan. De naam.Bird is ont leend aan de bijnaam van Charlie Parker, die is te beschouwen als een van de meest invloedrijke mu sici, die de jazz ooit heeft gekend. De trofee, in de vorm van een ge- styleerde vogel, is ontworpen door de Haagse beeldhouwster Thea IJ- dens. De andere winnaars, allen gecon tracteerd voor het festival, zijn drummer Han Bennink in de cate gorie Nederland/Nieuwere impro visatiestijlen, de Duitse trombonist Albert Mangelsdorff in de catego rie Europa en de bij zijn leven al legendarische trompettist Miles Davis voor de categorie Amerika. John Engels vindt het „een grote eer" dat hem de Bird-prijs is toege kend. „Het is alleen jammer dat mijn vrouw er niet by is, die is vo rig jaar overleden. Zij heeft mij enorm gesteund in myn loop baan". De andere Bird-trofee-winnaar Miles Davis, vorig jaar algemeen bestempeld als de klapper van het festival en ook dit jaar weer door Acket gecontracteerd ondanks de Dizzy Gillespy: schuine trompet. hoge dollarkoers, speelt zaterdag in het Tuinpaviljoen. Zijn begelei ders zijn John Scofield, Bob Berg, Bobby Irving, Steve Thornton, Darryll Jones en Vincent Wilburn, dezelfde groep van vorig jaar waar mee Davis het publiek verbaasde door de „funky sound". De belangstelling voor Miles Da- vis blijkt echter dermate groot dat North Sea Jazz heeft besloten een extra concert in te lassen op vrij dagmiddag om 16.00 uur. Een ex tra concert is er ook van de B.B. King Blues Band. Dat concert zal worden uitgezonden in de 15 uur durende „Live Aid" marathon voor hongerend Afrika, dat op zaterdag 13 juli door vrijwel alle televisie zenders in de wereld wordt uitge zonden. Behalve de B.B. King Blues Band is er voor bluesliefhebbers de Luther Allison Blues Band, die in de plaats komt van James Brown. Naast blueszangeres La Veile neemt saxofonist Hal Singer als extra gast deel aan de Dorothy Donegan shows en Screamin' Jay Hawkins, die twee jaar geleden tij dens North Sea veel lof oogstte, zal komend weekeinde met de Phillip Walker Blues Band optreden. Dat zyn dan een paar namen van de 700 musici die uit de hele wereld ko mend weekeinde in het Congresge bouw op 11 podia 250 concerten verzorgen. Zo'n 270 uur 'live jazz'. De Stichting Jazz Produktie in Nederland krijgt van Paul Acket de gelegenheid tijdens het festival 10.000 folders uit te delen aan de bezoekers - vorig jaar ongeveer 34.000 van wie een kwart uit het buitenland - die zijn bedoeld als aanklacht tegen het huidige subsi diebeleid voor de jazz in Neder land. Volgens de stichting gaat er jaarlijks een subsidiebedrag van ongeveer 1,5 miljoen gulden naar de Stichting Jazz en Geïmprovi seerde Muziek in Nederland (SJIN). Het overgrote deel van dit bedrag gaat naar wat de geïmprovi seerde muziek wordt genoemd en de meer traditionele jazz komt er maar bekaaid af, vindt de stichting. „Altijd werden kreten als creati viteit, vernieuwend en grensver leggend aangedragen om aan te to nen dat goed gespeelde, swingen de jazz te weinig serieus was om voor subsidie in aanmerking te kd- men", aldus de stichting, „dit in te genstelling tot alle andere vormen van kunst waar zowel het bestaan de als het vernieuwende wordt ge steund". Om aan deze „wantoestand" een einde te maken wil dé nieuwe stichting overeenkomsten sluiten met alle organisatoren die zijn geïnteresseerd in de „niet vernieu wende muziek". De Raad voor de Kunst heeft echter negatief geadvi seerd op een subsidieaanvraag van de stichting om eventuele tekorten te dekken. De enige mogelijkheid om het subsidiebeleid te verande ren is nu aan het ministerie van WVC en de Raad voor de Kunst te laten weten dat de Nederlandse jazzliefhebbers via adhesiebetui gingen de huidige gang van zaken onaanvaardbaar vinden. HILVERSUM (GPD) - 667 - in Nederland staat het inza melen van geld niet op de eer ste plaats, maar eigenlijk gaat het daar natuurlijk wèl om. 667 is het gironummer van 'Li ve Aid', de actie van popmuzi kanten voor hongerend Afri ka. Producent Harry de Winter van ID-Productions zegt: „Wij moeten het beschouwen als een extra bedankje voor de ac tie 'Een voor Afrika', waar mee Nederland voorop liep. In de meeste landen volgt een dergelijke actie nu". Aan hem heeft de VARA de uitzend- avond van 13 juli uitbesteed. Organisatie, programmainde ling en produktie zijn in han den van zijn Amsterdamse mi- nibedrijfje ID-Productions, dat al enige bekendheid kreeg door onder andere tv-pro- gramma's over popmuziek. „Je ziet maar", „Wereldbe roemd in Almelo" en „Europe a go go" zijn daar de bekend ste voorbeelden van. Gironummer 667 Door zijn bekendheid in de popwereld kreeg De Winter het rechtstreekse Live Aid- programma aangeboden. „Als ik dat aan alle omroepen tege lijk had aangeboden was daar misschien een vorm van sa menwerking uitgerold, die ook wellicht meer geld voor Afrika had opeleverd dan de honderdduizend gulden die de Vara er nu in zijn eentje in heeft gestoken. Maar je weet hoe dat gaat - iedereen wil zijn aandeel in zo'n tv-project en dat was een eindeloos ge krakeel geweest waar we nooit waren uitgekomen". De Winter heeft dus zaken gedaan met zijn vertrouwde partner, de VARA, die min stens zestien uur popmuziek zowel op televisie als op de ra dio zal uitzenden. Daarvoor wordt gebruik gemaakt van het Eurovisienet, van zo'n 20 satellieten, vele straal- en lijnverbindingen en een on noemelijk aantal omroepme dewerkers overal ter wereld. Voor de VARA zijn dat de presentatoren Boudewijn Büch, Hans Emans en Hanne- ke Kappen, maar er zijn ook verslaggevers in het land en in het Londense Wembley-sta- dion actief om de manifestatie te volgen. In Wembley om de grootste eerste helft van de popmarathon te begeleiden en in het land om verslag te doen van spontane initiatieven om per camping of andere groep het tv-spektakel en masse te bekijken. Aanvankelijk waren ook Veronica en de NOS geïnteres seerd in het doorgeven van dit grootste tv- en popevenement aller tijden. Maar aangezien de VARA op zaterdag (13 juli) de vaste uitzendavond had, zat Harry de Winter goed met zijn vaste partner. Op de radio wordt het geluid er stereo bij geleverd, tot middernacht op Hilversum 3 en daarna op Hil versum I. Bob Geldof: ondanks is 's werelds loon. Bob Geldof wil levens in Ethiopië redden LONDEN (GPD) - Bob Geld of, de grote man achter Live Aid, vindt zelf dat het eigenlijk te gek is dat popsterren levens in Ethiopië moeten redden. „Het is treurig' dat je met een plastic schijf mensen in leven houdt", zei hij onlangs in de Britse zondagskrant The Sun day Times. „Maar het is niet anders. Als gla mour werkt, gebruiken we dat", zo voegde hij daaraan toe. Dat blijkt. Le Chanois overleden SANCELLEMOZ (Rtr) - De Franse filmregisseur Jean-Paul Le Cha nois, in de jaren vijftig befaamd ge worden door zyn onopgesmukte films over het leven van alledag, is op 75-jarige leeftijd in het dorp Sancellemoz in het zuidoosten van Frankrijk overleden. Onder Le Chanois' werk zijn ,Les Misérables' uit 1957 met Jean Ga- bin, .Mandrin' uit 1962, ,Papa, Ma- man, La Bonne et Moi' (1954) en ,Papa, Maman, Ma Femme et Moi' (1955). Le Chanois schreef ook chan sons, waaronder een paar voor Edith Piaf, en vóór de Tweede We reldoorlog werkte hij samen met de filmregisseurs Jean Renoir, Max Ophüls en Anatole Litvak. door Henk Dam Onder de naam Live Aid geven za terdag in stadions in Engeland en de Verenigde Staten 50 van de be langrijkste popgroepen ter wereld hun beste krachten ter wille van de slachtoffers van de hongersnood in Ethiopië. Over glamour gesproken: Paul McCartney zal voor het eerst sinds zes jaar weer live te zien zijn, de supergroep The Who, die drie jaar geleden uit elkaar ging, zal voor Li ve Aid weer bij elkaar komen, Da vid Bowie doet mee, Queen, Stevie Wonder, Mick Jagger, Billy Joel, Queen, Elton John. Het rijtje kan met vele namen worden aangevuld: in het Londen se Wembley stadion spelen nog on der meer Wham, Sting, Bryan Fer ry, Dire Straits, Elvis Costello, Sa- de, Paul Young, Spandau Ballet en Status Quo, in het JF Kennedy sta dion in Philadelphia nog Duran Duran, Bob Dylan, Paul Simon, Tears for Fears, Neil Young, Eric Clapton, Santana en de Preten ders. Kortom, iedereen die iets is (of in sommige gevallen: iets is geweest) in de wereld van de popmuziek is zaterdag te zien. De concerten zul len rechtstreeks tijdens een 15 uur durende tv-marathon te volgen zijn. De verwachting luidt, dat het aantal kijkers een miljard zal be dragen. Van Moskou tot Washing ton, van Melbourne tot Rio, overal wordt het programma uitgezon den. Iedereen doet gratis mee. De ar tiesten treden voor niets op, de transmissie (waarbij een keten van zeven satellieten de wereldwijde ontvangst zeker stelt) verloopt te gen kostprijs, al die duizenden mensen die aan de organisatie van zo'n gigantisch evenement als Live Aid te pas komen, doen dat om niet. Zes grote sponsors hebben be loofd elk 3 miljoen gulden te ge ven, tv- rechten van over de gehele wereld zullen binnenstromen, een omvangrijke internationale marke ting is begonnen, en dat alles bij elkaar zal vele miljoenen guldens voor de slachtoffers in Ethiopië bij een brengen. Hoeveel precies? Dat staat nog te bezien. De eerste voorzichtige schattingen hielden het op ruim 40 miljoen gulden, maar de laatste ra mingen gaan al uit van het dubbele van dat bedrag. Wie daarbij in gedachten houdt dat Geldofs eerdere project voor Ethiopië, de Band Aid-plaat „Do they know it's Christmas", waar aan tal van Britse popsterren mee werkten, al 35 miljoen gulden op bracht, komt tot de eigenlijk wel schokkende conclusie dat Geldof en zijn kameraden in een jaar meer voor Ethiopië hebben bijeenge bracht dan de totale Britse officiële hulp aan dat onfortuinlijke land groot is. Bewegen Zonder Bob Geldof was het alle maal niet gebeurd. Geldof, zanger van de niet meer en vogue zijnde popgroep Boomtown Rats (die een jaar of vijf geleden met I don't like mondays een grote hit had), is de man die het allemaal verzonnen heeft. Het is een inmiddels bekend ver haal. Geldof was eind vorig jaar tot tranen toe bewogen toen hij de be roemde BBC-reportage uit Ethio pië zag, en besloot iets te doen. To meloze energie, een grote overtui gingskracht en een ferme dosis brutaliteit deden de rest. De plaat „Do they know it's Christmas", december vorig jaar uitgebracht, werd een superhit, en rond die tijd had Geldof al het plan opgevat om in de aangenamer maanden van het komende jaar de sterren van de popmuziek nog een keer, en dan voor een concert, bij een te brengen. Wie zou hij uitnodigen? Geldof ging daarbij puur pragmatisch te werk. Hij begon bands uit te nodi gen die meer dan 10 mihoen platen verkocht hadden, toen die met meer dan vijf miljoen, toen met meer dan een miljoen, tot hij 50 van de allergrootste namen bij el kaar had. Dat is hem niet in dank afgeno men, met name door een aantal Britse reggaebands, die hem racis me verweten wat een onzinnig verwijt is voor wie weet dat naast de al genoemde Stevie Wonder en Sade ook bijvoorbeeld Tina Tur ner, The Temptations en de Four Tops meedoen. Geldof trof bij zijn voorbereidin gen zo'n grote animo aan, dat al spoedig werd besloten het Live Aid concert op twee plaatsen te houden. Zaterdag rond het midda guur gaat het in Londen beginnen, om een uur of zes later in Philadel phia (een gevolg van het tijdsver schil) aan te vangen. De 72.000 toeschouwers in het Wembley stadion (die elk ruim 100 gulden entree hebben betaald) zul len van het feest in Amerika niets behoeven te missen, en omge- 'De Prijskaartexpres' HILVERSUM (GPD) - De VARA waagt een poging om - althans met de jeugdprogramma's - te ontkomen aan de veel gehekelde chaos op de Nederlandse radio. De onvindbaarheid van programma's, verdeeld over vyf min of meer 'ge kleurde' zenders, raakt jeugdige luisteraars wellicht meer dan wie ook. De VARA heeft elke dag een jeugdprogramma en daaraan is nu een steeds terugkerend spelletje verbonden, waardoor er enigszins lyn komt in dit deel van de radio- programmering. Het spel heet „De Prijskaartexpres". Jonge luiste raars kunnen elkaar «via de radio gecodeerde boodschappen toespe len en de leukste of spannendste berichten komen voor prijzen in aanmerking. Ook zal er worden geëxperimenteerd met themawer- ken, waarmee men nóg meer hoopt bij te dragen aan het scheppen van enige orde in de radiochaos. Een ander doel van dit VARA- project is het vindbaar maken van Hilversum 5. Coördinator Siem Akkermans: „Het programma op Hilversum V heet niet voor niks „De geheime plek" - de deelne mers aan het prijskaartspel zullen op zoek naar Hilversum 5 moeten, want in dit programma worden de prijzen bekendgemaakt". Die prijzen zijn treintrips: don derdag wordt er één „interrail"- kaart uitgeloofd, waarmee door heel Europa gereisd kan worden, verder kunnen er steeds drie Bene- lux-toerrailkaarten en vijf in Ne derland geldige tienertoerkaarten worden gewonnen. Donderdagmiddag rollen de eer- ste-prijswinnaars uit De Prijskaar texpres. In „De geheime plek", donderdag, Hilversum 5,17.30 uur. (Op dit tijdstip wordt de midden golfzender van Hilversum 1 losge koppeld ten behoeve van Hilver- sum 5; deze is te ontvangen op 298 meter, 1008 kiloHertz), een pro gramma van Peter Holland en Wim Noordegraaf. De overige VARA-jeugdpro- gramma's zijn: - „Vrijdag, Hilversum 2, 21.10 uur in „VARA's Vrijdagavond" met Peter Holland; - Zaterdag, Hilversum 1, 7.03 uur: „Radio Sterrebos"; een program ma van Siem Akkermans en Frans Warffemius, waarin een geheim zinnige kist door de lucht van het ene naar het andere kind vliegt; - Zondag, Hilversum 1, 7.30 uur: „Watergruwel"; een nieuw pro gramma waarin de eerste vier keer met een trein de natuur wordt op gezocht; - Maandag, Hilversum 4, 17.30 uur: „Spoorzicht", waarin de pro grammamakers Bob Malmberg, Bastiaan van de Werf en Kees Vlaanderen aantonen dat ook kin deren verliefd kunnen worden op klassieke muziek; - Dinsdag, Hilversum 3,19.02 uur: „Dubbellisjes", waarin ruimte is gemaakt voor een blokje over De Prijskaartexpres; - Woensdag, Hilversum 2, 14.00 uur: kinderen verkennen hun om geving in „Schuurpapier". keerd. Gigantische tv-schermen zullen daartoe zorg dragen. Popster Phil Collins, aan beide zijden van de Atlantische Oceaan even populair, zal helemaal niets hoeven te missen: hij treedt eerst op in Londen en gaat dan per Con corde (gratis, cadeautje van British Airways) naar Amerika om daar nog eens op het toneel te klimmen. Om het spektakel helemaal we reldwijd te maken, is er ook nog een concert in Australië, waarvan beelden via het satelliet-netwerk ook over de gehele wereld zullen worden uitgezonden. Tal van ande re landen hebben daarnaast nog ei gen rand-concerten georganiseerd. Hulp Voor Geldof (Sint Bob, zoals hij door sommige Britse popbladen wat smalend wordt genoemd) is er meer dan de zorgen rond het su perconcert alleen. Hij heeft ook nog de leiding van de professionele hulporganisatie die inmiddels is ontstaan en die voor de bestem ming van het geld zorgt. Band Aid heeft de hulpverlening tot nu toe vooral in de directe sfeer gezocht. Er is de afgelopen maan den, dankzij het geld van het kerst- plaatje, onder meer 1335 ton melk poeder, 150 ton kaakjes, 560 ton olie, 470 ton suiker, 40.000 vitamine A tabletten en 1000 ton graan naar Ethiopië gestuurd. Toen Geldof en zijn team van nu acht hulpverleners er achter kwa men dat grote hoeveelheden melk poeder in de havenstad Port Sudan lagen weg te rotten omdat er geen vervoer was, verlegden ze hun aan dacht naar dat vervoer. Dankzij de beschikbare fondsen, maar zeker ook dankzij de unieke overredingskracht van Geldof, die overal grote kortingen en schen kingen wist te regelen, heeft Band Aid inmiddels ook 22 landrovers, 25 vrachtauto's en andere voertui gen naar Ethiopië overgebracht. Daarnaast is bovendien nog zorg gedragen voor 50 ziekententen, 50 ton aan medisch materiaal, 10 trac toren en voor anderhalf miljoen gulden aan landbouwzaad. Het is de bedoeling dat het groot ste deel van het geld dat de concer ten opbrengen niet bij de directe hulp zal worden ingezet, maar zal worden gebruikt voor lange-ter- mijn projecten, onder meer op het gebied van watervoorziening, land bouw en scholing. Geldof wil het daarna voor ge zien houden, zo verklaarde hij en kele maanden geleden tegenover de Londense avondkrant The Standard. Het werk voor Band Aid en Live Aid heeft hem de afgelo pen maanden zo opgeslokt, dat hij nergens anders tijd voor had. Geregeld heeft Geldof dagen meegemaakt dat hij 20 uur aan de telefoon zat. Geregeld heeft hij daarbij moeten vaststellen, dat al dat werk hem nogal wat schnieren opleverde. Britse popbladen insi nueerden dat Geldof zich alleen maar zo uitslooft omdat zyn groep niets meer voorstelt. En een krant schreef onlangs smalend over de grote hoeveelhe den drank die Geldofs Boomtown Rats bij een optreden contractueel opeist. Daarbij werd niet verzuimd een vergelijking met de uitge droogde en uitgehongerde Ethio- piërs te maken... Ondank is 's werelds loon, wordt wel gezegd. Geldof kan daarvan meepraten. 1 1) 19 - Paul Hardcastle 2 4) I'm on fire - Bruce Springsteen 3(2) Dancing in the dark - Bruce Springsteen 4 3) A view to a kill - Duran Duran 5(6) Clouds across the moon - Rah Band 6(5) Love is in your eyes Gerard Joling 7 9) So in love - Orchestral Manoeuvres in the Dark 8(7) You can win if you want Modern Talking 9 (11) Duel eye to eye - Propa ganda 10 8) Don't you - Simple Minds 11 (16) Waarom fluister ik je naam nog Benny Ney- 12 (18) Born in the USA - Bruce Springsteen 13 (13) The lady don't mind - Talking Heads 14 (14) Spend the night - The Col Notes 15 (21) Axel F - Harold Falter- meyer 16 (17) Crazy for you - Madon- 17 (20) Josephine - Chris Rea 18 (10) Wasmasjien - Trafassi 19 (22) Frankie - Sister Sledge i Santa Lucia by night George Baker Selection i Endless road Time Bandits Kronenburg park - Frank Boeijen Groep In my house - Mary Ja ne Girls i Feel so real - Steve Ar- rinton The world girl - Scritti Politti i Danger - The Star Sis ters 27 (35) Suddenly - Billy Ocean 28 (26) Letter from my heart - Steve Allen 29 (23) That ole devil called love Alison Moyet 30 (38) Kayleigh - Marillion 31 (34) She's so in love - The Cats 32 All cried out - Alison Moyet 33 (36) Toen ik eindelijk alles had Jan Boezeroen 34 Blackstar - Georgie Da- 35 (40) Desert moon - Dennis de Young 36 (27) We are the world - USA for Afrika 38 (39) If you love somebody - Sting i Johnny come home Fi ne Young Cannibals (Stichting Ned. Top 40) Ondanks negatief advies Omroepraad HILVERSUM (GPD) - „Ik zou meneer Roethof willen uitnodigen om een keer bij Veronica langs te komen - ik denk dat wij het meest geavanceerde ledenbestand heb ben en van enige chaos is geen sprake". Het gebaar van Veronica- directeur Rob Out is duidelijk: voorzitter Roethof van de Omroe praad mag zelf komen kijken en zich overtuigen van zijn ongelijk. Hij is welkom aan de Hilversumse Vaartweg. Roethof sprak gisteravond in het NOS-Journaal nog van „ronduit chaotisch" toen hij het had over het tellen van Veronica-leden en zei: „Elke aanwijzing dat de telling betrouwbaar zou zijn wordt ons uit handen geslagen". De Omroepraad, adviescollege van minister Brinkman by om- roepkwesties, sprak gisteren het advies uit, de Veronica Omroep Or ganisatie (VOO) niet de A-status toe te kennen. Dat zou in strijd zyn met de wet, aangezien dit een niet gerechtvaardigde afwijking zou zijn van de normale regelingen. Er zou namelijk alléén sprake zijn van een bijzonder geval als het „apert onbillijk" zou zijn om een status verhoging nog een jaar uit te stel len. „Onnauwkeurigheden en dub beltellingen", voornamelijk daarop baseert de Omroepraad dit negatie ve advies aan de minister, die ove rigens gerechtigd en ook al ge wend is om een advies van dit col lege in de wind te slaan. Rob Out noemt het advies „onei genlijk" en wacht „rustig" de be slissing van de minister af. „Ik denk niet dat hij negatief beslist", aldus Out, „wij hebben een briefin handen waarin staat dat hij de bo vengrens van onze ledentelling ac cepteert in zijn beslissing over de A-status. Dat gaat om 451.000 leden en dat is voldoende. De huidige le denstand is overigens 565.000 en we verwachten er eind dit jaar vol gens een serieuze schatting 596.000 te hebben". Rob Out: „De Omroepraad had in dit advies kunnen zeggen: geef ze de A-status niet omdat ze inhou delijk niet voldoen aan de Omroep wet. Dat hebben ze niet gedaan en dat zou ook niet kunnen - ze heb ben zich uitsluitend gebaseerd op het in twijfel trekken van het aan tal leden. Maar wat betreft dat le dental heeft de minister zelf al een standpunt ingenomen. Hij han teert namelijk die bovengrens. Ik ben dus niet pessimistisch over de beslissing die de minister gaat ne- Bij de NOS gaat men er voorals nog vanuit dat Veronica per 1 okto ber A-omroep wordt. Er is reeds een tv-zendtijdindeling en bij de radio gaat men er vooral vanuit dat Veronica bij de groten gaat horen omdat er anders voor het zoveelste jaar by het aanbreken van een nieuw seizoen ook een nieuwe zendtijdindeling komt. Dat zou het de luisteraar nog weer moeilijker maken om een radioprogramma te vinden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21