Schoolverlaten: en dan komen de plannen Studiekeuze per computer De standaard-sollicitatie brief Vakantiewerk nog niet voor het opscheppen Wereldraad neemt afschei afscheid van 'bij eenbrenger' WOENSDAG 10 JULI 1985 PAGINA 15 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 werk' te verrichten. Ben je jon ger dan 18 jaar dan mag je ook geen nachtwerk doen. Maar niet alleen nachtwerk is dan taboe, ook mogen vakantiewerkers niet na zeven uur 's avonds in een winkel werken en evenmin in een horeca-bedrijf (een café, res taurant of hotel) tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's morgens. Als je 15 jaar bent heb je recht op het wettelijk minimumloon als je langer werkt dan 13 uur per week. Bij een volledige werk week verdien je als 15-jarige per week bruto (vuil) minimaal: 137,60, dat is netto per week 109 gulden. Ben je 16 dan verdien je netto minimaal 125 gulden per week, ben je 18 dan heb je recht op 161 gulden netto. Let wel, de ze bedragen zijn gemiddelden, want ze verschillen per bedrijfs tak. Behalve recht op het mini mumloon heb je ook recht op vakantie en zelfs op vakantietoe slag. Bijzonderheden daarover staan in een folder die het ar beidsbureau heeft klaarliggen. Die folder heet 'Wat iedere vakantiewerker moet weten' en is gratis af te halen bij de arbeids bureaus in Leiden en Lisse. Bij het arbeidsbureau kun je terecht met alle vragen op het ge bied van vakantiewerk. Heb je vragen of klachten over lonen en vakantie(toeslag) dan kun je con tact opnemen met de Loontech- nische Dienst in Den Haag. Op het arbeidsbureau kunnen vakantiewerkers ook de zoge naamde veiligheids-instructie kaart afhalen. Daarop staan tips van het Veiligheidsinstituut, dat heeft uitgezocht dat jeugdige werkers drie keer zo veel kans op letstel hebben als volwassenen. Schooldekaan E. van der Laar van het Agnes college verdiept zich al jaren in de plannen van schoolverlaters. Onder het bekij ken van mooie lijsten met de toe komstplannen van vwo'ers geeft hij wat algemene bevindingen: "Sommigen gaan werken na school, maar door de minder gunstige werkgelegenheidssitua tie kiezen erg veel leerlingen er voor om verder te leren. Vijfjaar geleden gingen veel meer leerlin gen dan nu werken na hun mid delbare schooltijd. Ook zie je op het vwo een verschuiving naar het universitaire onderwijs. Een aantal jaren geleden ging de helft van de geslaagden op het vwo nog naar het hoger beroepson derwijs. Bovendien is de jeugd makkelijker geworden in het verlaten van het ouderlijk huis. De honkvastheid verdwijnt lang zaam, bijvoorbeeld de gebonden heid aan een sportvereniging was een paar jaar geleden voor veel jongeren een reden om in de eigen woonplaats te blijven". Van der Laar weet voorts dat de helft van de mavo-leerlingen doorstroomt naar de havo. Het idee dat met een havo-diploma Als je van school komt, vallen in de meeste gevallen een groot aantal zekerheden weg. Zo verlaten veel mensen het ouderlijk huis, vervalt de regelmaat van de dagelijkse gang naar school en wordt je op een nieuwe school meestal minder achter je broek gezeten dan op de middelbare school. Kortom, schoolverlaten is meer dan slechts met je vinger in je neus naar Music Box kijken. KITS sprak met mensen die vorig jaar van school zijn gegaan over hun ervaringen na school meer kans op werk is, speelt hierbij duidelijk mee. Joep Pruyn (19) uit Hazerswoude is na zijn vorig jaar behaalde di ploma aan de Duinzigt-mavo in Oegstgeest bewust niet naar de havo gegaan. Hij heeft het afgelo pen jaar de toenmalige school voor sociaal-agogische opleidin gen, het LOK, gedaan. "Mijn vader zou graag zien dat ik, net als hij, van de mavo naar de havo zou gaan en me zo een beetje zou opwerken. Ik zag daar geen heil in. Ik ging liever met een naar het middelbaar be roepsonderwijs, dan doe je meer praktijkervaring op en dat is ook heel wat waard. Na het LOK wil ik naar de sociale academie", al dus Joep, drummer van de Ha- zerswoudse popgroep Pseudo Sasa. De periode na school was voor hem een leerzame tijd. "Ten eer ste is het schoolsysteem heel an ders, veel vrijer. Daarmee had ik in het begin wel moeite. Ik stak veel tijd in de jeugdsoos 't Stek kie in Hazerswoude en in de band waarin ik speel. Het is dit jaar dan ook niet helemaal van een leien dakje gegaan. Ik doe het eerste jaar nog een keer over. Maar het is zeker geen verloren jaar geweest". Joep is in Leiden op kamers gaan wonen. Over die verande ring in leefwijze zegt hij: "Je moet ineens voor je eigen kostje zorgen. Dat is in het begin best moeilijk. Vooral met je geld moet je kunnen uitkomen. De eerste maanden moet je goochelen met je centen en kom je steeds tekort, maar na verloop van tijd kom je wel uit. Je leert in elk geval wel de waarde van geld kennen. Ook het feit dat je ineens alles alleen moet doen, is leerzaam. Als je thuis woont weet je dat er altijd iemand is". Boukje van Mens (19) uit Lei den is na haar vwo-opleiding naar Amsterdam getogen om psychologie te studeren. Mo menteel zit ze hard te blokken om haar scheikunde bij te spijke ren. Ze wil namelijk wat meer keuze hebben om eventueel een andere studie aan te pakken. Ze ging psychologie studeren om dat je daarmee veel kanten uit kunt. Het Amsterdamse jaar is haar goed bevallen, al heeft haar studie enigszins geleden onder de overstap naar zelfstandig wo nen in een wereldstad. "In Amsterdam heb je veel mo gelijkheden tot vertier en de af leiding is groot. Als je uitgaat be gint het daar pas om een uur of een 's nachts. Ook draaien er veel meer films die je wilt zien. Van daar dat ik het eerste jaar niet echt serieus heb gedaan. Het duurt bijvoorbeeld al een half jaar voordat je de weg goed leert kennen. Van eenzaamheid heb ik geen last gehad, maar het is wel belangrijk dat je in het centrum van de stad woont. In het begin woonde ik op een bejaardenflatje in een buitenwijk. Daar blijf je eerder binnen zitten. In die tijd ging ik ook vaker terug naar Lei den". Terugblikkend vindt Boukje dat ze een goed jaar achter de rug heeft: "Je leert voor jezelf zorgen en je eigen leven te leiden. Dit in tegenstelling van mensen die lid worden van een koorballenver- eniging. Daar wordt alles voor je gedaan, ze zorgen dat je aan een kamer komt en je sociale leven speelt zich af binnen de beperkte kring van de sociëteit". In haar toekomstplanning houdt ze sterk rekening met een leven zonder werk in haar vakge bied. "Als ik maar iets heb afge maakt, zodat ik niet door eigen schuld werkloos zal zijn". DIRK JAN ROELEVEN Schoolverlaters die een baan zoeken, doen er goed aan alvo rens ergens te solliciteren goed na te denken. De banen liggen nog steeds niet voor het op scheppen en er komt dus meer voor kijken dan een flinke dosis geluk. Op de meeste scholen wordt wel iets gedaan aan het 'leren sol liciteren'. Dat is ook het geval op 'De Nieuwe Vaart', waar lager beroepsonderwijs wordt gege ven. Schoolverlaters krijgen daar een boekje 'The day after tomor row', waarin allerlei informatie staat over het solliciteren. In vijf hoofdstukken wordt uiteengezet op welke manier je een baan kunt vinden, naar welke instel lingen je kunt gaan en een over zicht met nuttige adressen en lectuur. In een bijlage wordt je verteld aan welke eisen een goede solli citatiebrief moet voldoen (geen vlekken, netjes geschreven, geen officiële papieren bijvoegen). Omdat het wel handig is zo'n standaard-sollicitatiebrief bij de hand te hebben, plaatst KITS hierby een voorbeeld uit het boefcje van De Nieuwe Vaart. Leiden, 20 april 19.. Machinefabriek De Hoop NV. t.a.v. de heer J. Prins Hoofd personeelszaken Middenweg 14 3412 PT Hillegom Betreft: Vacature administra- tief-assistent in het 'Leidsch Dagblad' van 20 april. Geachte heer Prins, Met veel belangstelling heb ik de bovenomschreven adverten tie gelezen, ik zou dan ook graag voor deze functie in aanmerking komen. De reden dat ik solliciteer naar de funktie op uw kantoor is: (vul bijvoorbeeld in dat je een kantooropleiding hebt geno ten en een kantoorbaan dus erg aantrekkelijk vindt) Hierbij voeg ik een overzicht van mijn persoon en levensloop. Ik hoop dat deze gegevens voor u aanleiding zijn mij uit te nodigen voor een gesprek. Hoogachtend, handtekening Veel scholieren gebruiken de 'grote vakantie' niet om zes we ken lang uit te rusten van de in spanningen die zij op school heb ben geleverd. Steeds meer jonge ren benutten de zomer vakantie om geld te verdienen door mid del van vakahtiewerk. De afgelo pen jaren waren er, door de niet bijster rooskleurige economi sche ontwikkelingen, echter niet bijzonder veel vakantiebaantjes beschikbaar. Volgens een woordvoerder van het gewestelijk arbeidsbureau in Leiden is het aanbod vakantieba- nen dit jaar evenmin erg groot. "Er bestaat zelfs de indruk dat er deze zomer minder vakantie baantjes worden aangeboden dan vorig jaar", zegt hij. Volgens de woordvoerder wordt het vakantiewerk echter lang niet al tijd bij het arbeidsbureau ge meld. "Er zijn werkgevers die door middel van een briefje laten weten dat je bij hun bedrijf kunt werken". Wie per se een vakantiebaantje wil en enig initiatief toont, slaagt er volgens hem wel in vakantie werk te vinden. Hetzij in een fa briek, op een kantoor of bij een bollenbedrijf. Ondanks het ge ringe aanbod heeft het arbeids bureau in Leiden momenteel verschillende vakantiebaantjes beschikbaar, variërend van werk in een bejaardentehuis tot fa briekswerk. Vakantiewerk is ook te vinden door elke dag de advertentiepa gina's in de krant te bekijken. Vooral bollenbedrijven willen nog wel eens vakantiewerk aan bieden via een advertentie. Iedereen die 15 jaar of ouder is mag vakantiewerk doen. Het is echter slechts toegestaan 'licht Bijna duizend collega's, vrien den, kerkelijke en wereldlijke autoriteiten zijn gisterochtend in de St. Pierre, de laatmidde leeuwse kathedraal van Genève, bijeen gekomen om de uitvaart dienst van dr. W.A. Visser 't Hooft mee te maken. De oud se cretaris-generaal en erevoorzitter van de Wereldraad overleed vori ge week donderdag op 84-jarige leeftijd. Collega's die door de jaren heen tot zijn naaste medewer kers hebben behoord, brachten hulde aan hem die, om de woor den van het vroegere staflid van de Wereldraad Lukas Vischer te gebruiken, de „grote bijeenbren- ger" moet worden genoemd. Vi scher, thans hoogleraar in de oe cumenische theologie aan de universiteit van Bern, sprak over Visser 't Hooft als „de man die steeds weer grenzen overschreed en muren neerhaalde" in zijn streven naar eenheid en verzoe ning in Kerk en wereld. Philip Potter, na twaalf jaar on langs afgetreden als derde secre taris-generaal van de Wereld raad, herinnerde in zijn preek aan het voortdurende streven van Visser 't Hooft „de Kerken tot eenheid te brengen aan de voet van het kruis, waarbij hij zich in zijn werk voor de Kerk totaal dienstbaar aan God opstel de tot redding van de wereld". Emilio Castro, de tegenwoordi ge secretaris-generaal, leidde de 90 minuten durende dienst. Daarbij waren ook twaalf kerke lijke leiders betrokken uit de grote verscheidenheid aan reli gieuze tradities: Grieks- en Oos- ters-Orthodox, Rooms-Katho- liek, Hervormd, Methodisten, Baptisten en Verenigde Kerk van Christus. Uiteraard was ook de plaatselijke Protestantse Kerk van Genève vertegenwoor digd, waarin Visser 't Hooft in 1936 het ambt aanvaardde van predikant. RK-Kerk New York wint conflict Edward Koch heeft als burge meester van New York niet de bevoegdheid, van gemeentelijke subsidies ontvangende kerkelij ke instellingen te eisen dat ze bij het aannemen van personeel geen homoseksuelen discrimine ren. Dat heeft het hoogste ge rechtshof van de staat New York bepaald in de zaak die het aarts bisdom New York tegen de ge meente had aangespannen. Het gerechtshof maakte het decreet van Koch ongedaan dat alle in stellingen die geld van de ge meente ontvangen, schriftelijk moeten verklaren bij het aanne men van personeel niet te discri mineren naar ras, geloof, ge slacht, seksuele geaardheid of „gevoelsmatige voorkeur". De uitspraak van het gerechts hof ging in tegen een uitspraak van een lagere rechtbank die het aartsbisdom in het ongelijk had gesteld. Het aartsbisdom werd in de procedure gesteund door het Leger des Heils en een Orthodo xe joodse organisatie, Agudath Israel. Kardinaal John O'Connor,' aartsbisschop van New York, zei in een reactie dat de uitspraak van het gerechtshof een „steun is voor de kinderen, daklozen, be jaarden en gehandicapten in New York". Hij voegde eraan toe Bijlage: personalia. Met 'personalia' worden per soonlijke gegeven bedoeld, zoals naam, geboortedatum en plaats, adres, burgerlijke staat (gehuwd of niet), werkervaring, opleiding en referenties (minimaal de na men, adressen en telefoonnum mers van twee personen die een eerlijk oordeel over je kunnen geven. In aanmerking komen vooral hoofden en directeuren van scholen en vorige werkge vers. Vergeet niet deze mensen van tevoren te vragen of ze be reid zijn inlichtingen over je te verstrekken). Je ziet dat het allemaal best meevalt als je een aantal dingen maar in het oog houdt. KITS wenst je veel succes. "Het meest geschikte beroep voor jou is dat van boerin". Je zult maar zo'n advies krijgen ter wijl je al jarenlang als journaliste werkzaam bent. Toch overkwam dat ondergetekende deze week bij de dienst studentenzaken van de Leidse Universiteit. Daar werkt John Bakker aan een on derzoek bij onder anderen vwo- jongeren die voor de keuze staan welke studie ze gaan volgen. Met behulp van een computer kun je, als je twijfelt tussen bij voorbeeld een studie economie of bouwkunde, je keuze bepalen. Leerlingen van de vijfde klas vwo - toekomstige schoolverla ters dus - krijgen in oktober de mogelijkheid op die manier aan de weet te komen welke studie voor hen het meest geschikt is. Dan hebben ze tot aan het voor jaar de tijd meer informatie daar over die studie in te winnen. En in het voorjaar vragen ze de com puter opnieuw of ze nu studie x of y moeten gaan doen. Het is nog maar een proef, dus niet alle scholen uit Leiden en omgeving doen aan John's onderzoek mee. Maar de Visser 't Hooft, het Rijn lands en Bonaventura in Leiden en het Lissese Fioretti en Al- banianae en de christelijke sg uit Alphen zijn 'uitverkoren'. Het Agnes-college in Leiden is de proeftuin. Dat werkt verder mee aan de resultaten van het onder zoek. De bedoeling ervan is om 'twij felaars' veel duidelijker hun keu ze te laten bepalen. De computer helpt je actief te zoeken en voor- en nadelen van een bepaalde keuze tegen elkaar af te wegen. Wanneer het naar het eindexa men loopt, krijg je een berg in formatie toegespeeld. De ellende begint al in de vijfde klas. Som migen kunnen die stapels folders rustig in de prullenbak gooien: die weten allang wat ze gaan doen. Maar wie aarzelt komt door al die 'aanbiedingen' mis schien nog onvaster in zijn schoenen te staan. John Bakker: "Het is natuur lijk niet zo, dat de computer jouw keuze bepaalt. Want wat je erin stopt komt er door middel van een bepaalde formule weer uit. Ik heb nu 88 mensen zo'n on derzoek laten doen en bij veel mensen komt eruit wat ze zelf al hadden gedacht. Bij een groot aantal geeft de computeruitslag dan wel de doorslag. De twijfel wordt weggenomen". Proef op de som KITS mocht zelf een proef op de som doen met de computer. In ons geval ging het om het 'kie zen' van een beroep, want ook daartoe is de computer in staat. Je moest beginnen met twee of drie beroepen in te tikken. Dat waren: journaliste, boerin en le rares Nederlands. De volgende stap was om te bepalen welke be langrijke kenmerken de drie be roepen hadden. Dan moest je de twee uitersten daarvan intikken. Een boerin werkt bijvoorbeeld veel buiten, terwijl een lerares veel binnen zit. "Binnen-buiten" zijn dus twee uiterste kenmer ken die werden ingetikt. Terwijl een lerares en journaliste niet zo veel lichamelijke arbeid verrich ten, doet een boerin dat wel. Als tweede kenmerk-uitersten wer den "licht-zwaar" ingetikt. In to taal kunnen veertien kenmerken worden opgesomd. Vervolgens ga je de kenmerken punten ge ven: van één tot zeven. Wat denk je bijvoorbeeld over het werk van een journalist? Is dat licht of zwaar? En dat van lerares of van boerin? Je geeft dan punten in relatie tot wat je van dat beroep denkt. De computer gaat vervol gens aan je vragen naar welke kenmerken je eigen voorkeur uitgaat, zonder een bepaald be roep erbij te betrekken. Dus als je graag in de buitenlucht werkt geef je 'buiten' een zeven, doe je liever licht lichamelijk werk dan geef je 'licht' een zeven (en zwaar een één). De computer telt dan de pun ten bij elkaar op: het vak boerin kreeg Wat buitenwerk betreft ze ven punten, een lerares één. Dan ben je er nog niet. Want opnieuw stelt de computer je een vraag: welk kenmerk vind je belangrij ker? Als het je niet uitmaakt of je licht of zwaar werk gaat doen, maar het heel belangrijk vindt of je buiten of binnen moet zitten, kun je dat laatste kenmerk twee tot zeven keer zwaarder laten we gen. Dan gaat de computer bepalen welk beroep er over alle kenmer ken samen genomen het beste vanaf komt. In dit geval was dat dus boerin. "Komt dit advies overeen met je eigen idee?", vraagt de computer vervolgens beleefd. Tik je 'Ja' in, dan ant woordt het apparaat: "Dat is prettig". Of dat in dit geval zo prettig is, valt natuurlijk nog te bezien. In elk geval volgde na afloop van het onderzoek een bezoekje aan de studie-infotheek van de uni versiteit. Daar kan iedereen elke dag terecht om informatie over opleidingen (ook hbo) in te win nen. Voor de zekerheid heb ik toen maar even de map 'agrari sche opleidingen' ingekeken! ANNEMIEK RUYGROK ben de volksvertegenwoordiging „op het hart gedrukt het recht op religieuze vrijheid als fundamen teel mensenrecht onaangetast te laten". De Kamercommissie die het rapport heeft opgesteld is inmid dels ontbonden. Onder leiding van voorzitter Erica Terpstra (WD) zal een nieuwe commissie een rapport uitbrengen ter voor bereiding van het openbare de bat over nieuwe religieuze bewe gingen, dat in oktober wordt ge houden. De Scientology kerk heeft aan gekondigd, dat zij tijdens het de bat op het Binnenhof zal demon streren voor het „recht op reli gieuze vrijheid". dat de RK-kerk van gemeentelij ke subsidies zou hebben afge zien als burgemeester Koch van de rechter gelijk had gekregen. De hele kwestie, zei hij ook, is „op een betreurenswaardige wij- ze verdraaid en door velen ver keerd begrepen". „Waar het in deze zaak om ging", aldus O'Connor, „was uitsluitend wie de baas is over kerkelijke organi saties. De burgerlijke overheid of de kerk". Vertegenwoordiging We reldraad in Phnom Penh De hulporganisatie van de We reldraad van Kerken heeft weer een officiële vertegenwoordiger in de hoofdstad van Kampuchea, Phnom Penh, gestationneerd om de hoofdzakelijk via kerkelijke kanalen aankomende hulp te coördineren en projecten met de autoriteiten voor te bereiden. Tussen 1975 en 1978 zijn naar schatting twee miljoen inwoners, onder wie veel intellectuelen, ten offer gevallen aan het bewind van Pol Pot. Van de 20.000 on derwijzers die het land in het be gin van de jaren zeventig telde, zijn er nog geen 5.000 over. Tussen 1979 en 1981 is via de betrokken hulporganisatie van de Wereldraad van Kerken rond 60 mihoen gulden aan hulp gebo den, alles-afkomstig van kerkelij ke organen en besteed in samen werking met de Christelijke Con ferentie voor Azië CCA. Aan de hulpverlening kwam in mei 1982 een abrupt einde toen de coördinator werd uitgewezen, hoewel reeds aangevangen pro jecten nog wel doorliepen. Meningen over volkspetion- nement Het volkspetitionnement te gen de kruisraketten dat het Ko- mitee Kruisraketten Nee in sep tember en oktober zal organise ren, is een „volstrekt legaal en democratisch middel". Die me ning wordt geuit in een brief die het breed moderamen, zeg maar het uitgebreide bestuur van de Nederlands Hervormde Kerk, heeft geschreven aan de her vormde kerkraden. Het breed moderamen acht het niet nood zakelijk zich uit te spreken over dit volkspetitionnement „als par ticulier intitiatief „Wij stellen voorop", aldus het moderamen, „dat een volkspeti tionnement kan worden gezien als een collectief gebruik van het recht van petitie, neergelegd in artikel 5 van de Grondwet, waar bij ieder het recht om verzoeken schriftelijk bij het bevoegd gezag in te dienen". Ook volgens het Collegiaal Be stuur van de Oud-Katholieke Kerk heeft het volkspetitionne ment tegen de kruisraketten een strikt legale basis. Daarbij wordt echter aangetekend dat het 'opi nie-onderzoek' ook kan worden gezien als een actie tegen de par lementaire democratie. Daarom wordt de Raad van Kerken na een in die richting gestelde vraag voorgehouden dat het volkspeti tionnement niet zinvol is. Scientologen pleiten voor religieuze vrijheid De recente publicatie in de Staatscourant waarin werd opge roepen tot een reactie op het Tweede Kamer-rapport over nieuwe religieuze bewegingen, heeft vele reacties uitgelokt. Met name de scientologen heb- Zoals vorige week al aangekondigd, knijpt KITS er twee maanden tussenuit. Hopelijk schijnt de zon veel, want wij van KITS willen in september ook wel lekker bruin terugkomen. We wensen jullie een heel fijne vakantie en....houd je KITS.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15