Rijk: desnoods tot plaatsing dwingen Grootste windscherm verrijst in Rotterdam "Door berg en dal klinkt hoorngeschal..". Raketten Woensdrecht veiliggesteld Burgemeester Eijsden mag het 'gansslaan' verbieden Man schoot 'indringer' invalide: niet vervolgd Kamer valt over nieuwe verdeling politieagenten Gevaarte moet schepen op koers houden Onbezorgd op vakantie? Dan eerst naar de Rabobank. DINSDAG 9 JULI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) De gemeente Woensdrecht zal eventueel door de centrale overheid worden gedwongen de plaatsing van kruisraketten op haar grondgebied toe te staan. Minister Winsemius (ruimtelijke ordening) heeft daartoe een ontwerp-besluit gereed dat bedoeld is om belemmeringen voor plaatsing als gevolg van een gemeentelijk bestem mingsplan uit de weg te ruimen. Het besluit van Winsemius zal ver moedelijk nog in de maand juli door het kabinet worden behan deld. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie zal Winsemius daartoe eerst een vori ge maand gereedgekomen advies van de Rijks Planologische Com missie (RPC) aan Defensie moeten opsturen. Defensie kan dit formeel niet zelf doen, omdat de RPC on der Winsemius valt. Vervolgens dient het kabinet een besluit te ne- Het rijk zal de beslissing in elk geval baseren op artikel 66 van de wet op de ruimtelijke ordening, dat de centrale overheid met een be roep op het 'nationaal belang' de DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft gisteren burge meester Bouwens van de ge meenten Eijsden in het gelijk gesteld bij diens weigering om een vergunning te geven voor het zogeheten gansslaan. Bij dit evenement, dat was opgeno men in het programma van een vandaag te houden folkloristi sche dag in het Limburgse Oost-Maarland, moet een ge blinddoekt persoon proberen met een sabel het hoofd van een (dode) gans af te slaan. De burgemeester weigerde de ver gunning omdat hij ongeregeld heden tussen voor- en tegen standers verwachtte. Het is voor de eerste keer dat dit voor al in het zuiden des lands popu laire evenement werd verbo den. Het Jonkschap, dat de dag organiseert, stapte na het be sluit van de burgemeester naar de Raad van State met het ver zoek diens besluit te schorsen. Want, aldus een vertegenwoor diger van het Jonkschap, de burgemeester mag niet optre den als zedenmeester en gevaar voor de openbare orde is niet aanwezig. "Het gaat al dertig jaar goed en ook anno 1985 zijn geen onregelmatigheden te ver wachten", zei hij tegen staats raad Zeben. Burgemeester Bouwens dacht daar echter anders over, evenals de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren. Bouwens was, zo ver telde hij, van van verscheidene zijden gebleken dat er moeilijk heden te verwachten waren. "In 1983 wisten we nog net te voorkomen dat voor- en tegen standers tegenover elkaar kwa men te staan, maar de lont was zeer dicht bij het kruitvat". Het feit dat het Openbaar Ministe rie in overleg met de politie al besloten had om dinsdagavond de ME paraat te houden, sterk te hem in zijn opvatting. Als belanghebbende was ook de Dierenbescherming verte genwoordigd op de zitting. De ze keert zich fel tegen het gansslaan, dat zij een 'barbaars gebruik' noemt. De Dierenbe scherming organiseerde in 1983 een demonstratie tegen het gansslaan en dreigde ook dit jaar weer met acties. "Alleen kunnen wij niet meer instaan voor het vreedzaam karakter van de demonstratie" aldus een vertegenwoordiger. Eerder werden al verscheide ne rechtszaken gevoerd over het gansslaan. De rechtbank in Maastricht weigerde in februari van dit jaar het vergelijkbare ganstrekken te verbieden, on danks een eis hiertoe van de Dierenbescherming. De recht bank noemde het gebruik een smakeloze vertoning, maar zei dat de organiserende carna valsvereniging niemand scha de berokkende. Raad tegen In 1983 besloot de gemeenteraad van Woensdrecht (met 9 tegen 4 stemmen), dat burgemeester en wethouders alles in het werk moe ten stellen om stationering van de raketten tegen te houden. Een be stemmingsplan van Woensdrecht zou daarvoor het gereedschap moeten bieden. Winsemius volgt in zijn ontwerp-besluit het ttPC-ad- vies. De gemeenteraad van Woens drecht heeft eerder het college van B en W naar huis gestuurd vanwe ge de plaatsingskwestie. In het bevoegdheid geeft gemeentAiJke (bestemmings)plannen aan de kant te schuiven. Dat zou voor de eerste keer in de Nederlandse historie zijn en op Winsemius' ministerie wordt dan ook met belangstelling afgewacht of Woensdrecht dit 'juri dische unicum' zal aangrijpen om bijvoorbeeld het Europese Hof in te schakelen. Eenwoordvoerder van het ministerie van ruimtelijke ordening verklaarde dat de ge meente Woensdrecht tegen een eventueel kabinetsbesluit geen be roep kan aantekenen op grond van Atoomvrij staat koopt pand in Woensdrecht WOENSDRECHT (GPD) - De stichting Atoomvrij staat is vrijwel rond met de aankoop van een pand in de Woensdrechtse Dorpsstraat. Volgens stichtingsvoorzitster Qer- da Brinkman is het nu zaak voor 1 augustus het benodigde geld bij een te brengen. Dat wil de stich ting proberen via de verkoop van obligaties van honderd gulden. Daarvan zijn er nu 150 verkocht. Volgens haar kan de stichting met borgstellingen tot 40.000 gul den hypotheek krijgen 'maar dat willen we liever vermijden'. Acties om Atoomvrij staat ervan te weer houden zich in Woensdrecht te vestigen zijn volgens haar nogal zinloos. "Dan zoeken we een ander pand, we komen toch". Atoomvrijstaat is sinds gisteren ook definitief eigenaar van twee lapjes grond in Hui de stichting al grond in Hoogerhei- per in?jchting Elke g^vangenUis zea" twee wethouders de negen tegen standers van' plaatsing. De burge meester geldt als voorstander van stationering. Het kabinet-Lubbers besloot op 1 juni vorig jaar dat de 48 kruisra ketten worden geplaatst wanneer de Sowjet-Unie op 1 november a.s. meer dan 378 SS 20-raketten heeft gestationeerd. Volgens de officiële NAVO-cijfers heeft de Sowjet- Unie dit aantal met 45 overschre den. De ambtelijke voorbereiding aan Nederlandse kant voor het statio- nerings-gereedmaken van de basis voor de Amerikaanse wapens kan volgens het juni-besluit al vóór 1 november in gang worden gezet. Daarbij gaat het niet om het bou wen zelf, maar om juridische en ad ministratieve regelingen die de bouw eventueel kunnen bemoeilij ken. Uit het kabinet zelf is de afgelo Gevangenissen in Leeuwarden en Hoogeveen DEN HAAG (GPD) - De twee nieu we gevangenissen die in het noor den van het land moeten worden gebouwd, komen in Leeuwarden un:-L.r.Dn „man en Hoogeveen. Dat heeft staatsse- cretaris Korte-van Hemel (justitie) de, ook grenzend aan de basis. De aankoop van zowel de grond als het pand biedt de stichting de gelijkheid eventuele uitbreidingen van de vliegbasis via juridische weg te vertragen, omdat de stich ting als 'omwonende' dan een di rect belanghebbende voorwaarde om bezwaar te kunnen maken. Dat is ppn b«="w»*ch. nci gddi uiii ge- tPk,'nn»n sloten gevangenissen, die onge- veer 400 arbeidsplaatsen opleve ren. Volgens een woordvoerster STANDAARDEN (ANP) - Minis- van het ministerie van justitie zul- ter Deetman (onderwijs en weten- len_de nieuwe werknemers voorna- schappen) heeft 864.000 gulden melijk toegezegd aan de Technische Ho- ven. geschool Twente en het Neder- De aanwijzing van de lokatie lands Normalisatie Instituut voor de twee nieuwe inrichtingen vloeit de verdere ontwikkeling van stan daarden voor telecommunicatie- en informatiesystemen. Dit met het oog op internationale samen werking van onderzoekers. pen dagen bij verschillende gele- DEN HAAG (GPD/ANP) De genheden duidelijk gemaakt dat Tweede Kamer heeft gisteren stationering van de kruisraketten scherpe kritiek geuit op het sys- onafwendbaar is vanwege de uit- teem waarmee minister Rietkerk breiding van het SS-20-arsenaal (binnenlandse zaken) de sterkte aan Russische kant. yan de politiekorpsen per 1 okto ber wil vaststellen. CDA, WD en PvdA drongen er in speciale verga dering van de kamercommissie voor justitie eensgezind bij Riet kerk op aan het nieuwe systeem eerst van zijn zwakke plekken te ontdoen. Rietkerk wil de korpssterkte vaststellen op grond van objectie ve maatstaven als inwonertal, wo ningbezetting en dergelijke. Daar naast gaan moeilijk meetbare fac toren als criminaliteit en werkdruk een rol spelen. De kamercommis sie voor justitie verweet de be windsman in zijn plan de crimina liteitscijfers nog niet te hebben verwerkt. Met name Rietkerks par- Drie miljoen voor Dordtse gifwijk DEN HAAG (ANP) - De Dordtse gifwijk Merwedepolder zal gedeel telijk worden afgegraven, met schone grond worden afgedekt en zodanig met schermen worden geï soleerd dat de verontreiniging zich niet kan verspreiden. Er hoeven geen huizen te verdwijnen. Dat schrijft minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer) in een brief aan Gedeputeerde Staten van Zuid-holland. De minister zegt hierin een bedrag toe van ruim 3 miljoen gulden voor de 'voorberei dende werkzaamheden'. plaatsbieden aan 252 gedetineer den. Met de voorbereiding en de i de regio worden gewor- voort uit het rapport 'Structuur plan penitentiaire capaciteit', dat in mei ajin de Tweede Kamer is aangeboden maar nog niet is be handeld. tijgenoot Hermans (WD) trok fel van leer. Het verwerken van de cri minaliteitscijfers is volgens hem van doorslaggevend belang voor het welslagen van het systeem. Vooral de middelgrote steden met een sterk groeiende criminaliteit komen er volgens hem bekaaid af. Hermans kreeg steun van Stoffe- len (PvdA) en Van Vlijmen (CDA). Stoffelen uitte daarnaast kritiek op het feit dat geld voor de atv is ge bruikt om feilen in het systeem op te vangen en wilde hij meer hulp voor gemeenten die door te weinig politiemensen in de knel zijn geko men. Rietkerk gaf echter geen duim breed toe. De verwerking van de criminaliteitscijfers betekenen vol gens hem slechts een verfijning van het systeem en zijn geen reden om het nieuwe verdelingssysteem voorlopig nog uit te stellen. Door modderen met het huidige sys teem, dat uitsluitend is gebaseerd op het inwonertal, is volgens hem geen alternatief. Hij wees erop dat het het zeer moeilijk was de werk druk objectief vast te stellen. Het CBS en het Sociaal-cultureel Plan bureau werken nu samen een mo del uit, aldus Rietkerk. Minister Korthals Altes (justitie) verklaarde dat er volgend jaar in badplaatsen met ordeproblemen speciale zomeragenten komen. Zandvoort heeft dit systeem dit jaar al ingevoerd en het werkt goed. Hij wèes erop dat het orde probleem in de badplaatsen, met name in Noord-Holland, vooral een alcoholprobleem is. De gemeenten kunnen daar via de horecavergun- ningen zelf het nodige aan doen. In Zeeland zijn de problemen volgens hem al uit de wereld. GRONINGEN (GPD) Vier car- ports in de Groninger woonwijk Lewènborg zijn gistermorgen inge stort. Daarbij deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, maar wel werden drie personenwagens volkomen vernield. Vorige week al zagen de bewoners dat de palen waarop de daken van de carports rustten scheef stonden. Vermoede lijk is bij de bouwjaren geleden al een fout gemaakt. De hele construc tie was met een paar bouten aan de gevel van een van de woningen vastgemaakt. Deze bevestiging is losgeschoten waarna het nog een paar dagen heeft geduurd voordat de daken naar beneden kwamen. De overvloedige regenval van de afgelopen tijd is volgens de politie mede debet geweest aan het instor ten van de carports. De schade wordt geschat op ruim anderhalve ton. ALKMAAR (ANP) - Een man uit Obdam (N-H) die vorig jaar in zijn woning een indringer met een vuurwapen zodanig verwondde dat deze levenslang invalide zal blijven, wordt niet door Justitie vervolgd, niet voor de schietpartij noch voor illegaal vuurwapenbezit. Officier van justitie mr. G. Bot man, die de zaak behandelt, liet gisteren weten dat hij de zaak on der meer heeft geseponeerd van wege het oordeel dat de Hoge Raad destijds heeft geveld over een soortgelijke zaak in de Bijlmer meer. Daar schoot een vrouw vier jaar geleden twee mannen neer na dat zij haar onder bedreiging van een mes haar tas afhandig hadden gemaakt. Een van hen overleed, de ander raakte gewond. Het ge rechtshof liet de vrouw vrijuit gaan wegens noodweer-exces, de Hoge Raad bekrachtigde dat arrest. Volgens Botman is in dit geval de man (33) 'al voldoende gestraft' doordat hij enkele dagen in voorar rest heeft gezeten en ook afstand van het vuurwapen heeft moeten doen. Het slachtoffer, de 34-jarige H. Iiazewinkel uit Obdam, werd door het schot van de man getroffen in de onderarm en vervolgens in de ruggegraat. Hij is vanaf het bekken verlamd en zal de rest van zijn le ven in een rolstoel moeten door brengen. Volgens zijn raadsman, mr. A. Bouma, is Hazewinkel vol komen ten onrechte door de man voor een inbreker aangezien. Hij lijdt aan een op epilepsie gelijken de kwaal, waardoor hij zich op ge zette tijden niet meer van zijn om geving bewust is. Tijdens een van die 'black-outs' is hij vorig jaar - door de openstaande deur - de wo ning van de Obdammer binnenge lopen. Hazewinkel is nog nooit met Justitie in aanraking geweest, al dus de advocaat. Hazewinkels raadsman steekt niet onder stoelen of banken dat hij verbaasd is over de beslissing van de officier, die er volgens hem geen gewoonte van maakt om snel van vervolging af te zien. „Hij heeft wel eens kleinere zaakjes dan deze voor de rechtbank gebracht". Er zitten naar zijn idee te veel haken en ogen aan de zaak om al op voor hand tot noodweerexces te beslui ten, zonder het tot een behandeling te laten komen: „De 'indringer' was in dit geval een eerzame huis vader met een blanco strafblad; bo vendien had de schutter de deur van zijn woning opengelaten, er was dus niet eens sprake van een inbraak. Nog afgezien van het ge vaar dat dit besluit wordt opgevat als een vrijbrief voor de burger om het recht in eigen hand te nemen en op insluipers te gaan schieten. Ik vind die seponering afschuwe lijk en ik ben het er niet mee eens. Maar mijn cliënt wil geen stappen ondernemen en ik moet dat respec teren." Intussen zijn met de verzeke ringmaatschappij van V. onder handelingen gaande over een smartegeld-uitkering aan Haze winkel op grond van wettelijke aansprakelijkheid. ONVERZEKERD (GPD) - Ruim 1 op de 20 auto's van meer dan drie jaar oud rijdt onverzekerd rond, zo blijkt uit een onderzoek van de rijkspolitie in het district Nijme gen. Districtscommandant kolonel Feijlbrief, die dit gisteren bekend maakte, noemde deze bevinding 'uitermate bedenkelijk'. Hij zei de zorgeloosheid van die categorie au tobezitters onbegrijpelijk te vin den. ADVERTENTIE Ga, vóór u op vakantie gaat, nog even naar uw Rabobank. En regel er in één keer al uw vakantiezaken. Buitenlands geld, reisverzekeringen, hulpverlening in het buitenland, reis-en/of Eurocheques, safeloketten. n U gaat dan een stuk geruster op vakantie. KOnnilOllU ROTTERDAM (GPD) - In het Rot terdamse havengebied nadert een merkwaardig en in het oog sprin gend bouwwerk zijn voltooiing: het grootste windscherm ter we reld. Het staat aan de westoever van het parallel aan de Nieuwe Wa terweg lopende Callandkanaal en is 25 meter hoog en 1,7 kilometer lang. Niet dat het daar, zo'n 15 kilome ter uit de kust, plotseling zo hard waait. Evenmin wordt het daar neergezet om beginnende surfers een handje te helpen. De nauwe doorgang van de Callandbrug, de enige die het Waterweggebied rijk is, heeft tot de bouw ervan geleid. Bij een harde wind kunnen en mo gen grote zeeschapen die brug, die toegang geeft tot de 'doodlopende Brittaniehaven, niet passeren. In het verleden heeft deze passa ge nooit problemen opgeleverd. De twee enige in dit havenbekken ge vestigde bedrijven, de chemiereus ICI en het overslagbedrijf Bell Li nes, maken gebruik van betrekke lijk kleine zeeschepen. Die kunnen de brug, ook al stormt het een beetje, gemakkelijk passeren. In de jaren zestig was de verwachting dat ICI in de loop der tijd ook het nog braak liggende haventerrein, dat grenst aan de gemeente Rozen burg, in gebruik zou nemen. Dat is niet gebeurd. 200.000 auto's Vier jaar geleden heeft het ha venbedrijf Quick Dispatch er een kade laten bouwen. Hoog op het water liggende en dus gevoelige autoboten leveren er sindsdien jaarlijks ongeveer 200.000 Japanse auto's af. Bij een sterkere wind dan windkracht vijf kunnen deze sche pen de brug niet passeren. Het ge vaar dat het schip de brug zou ram men, is te groot. In de afgelopen jaren moest daarom ongeveer 12 procent in de winter, oplopend tot een kwart van het aantal aanko mende zeeschepen worden gewei gerd. Die konden weliswaar op een andere plek worden gelost, maar met de op gang komende grote ver huizingsoperatie in de Rotterdam se haven komt aan die mogelijk heid binnenkort een einde. Eind deze maand neemt een der de havenbedrijf, Seaport Termi nals, het overgebleven stuk aan de Brittaniehaven in gebruik. De mo derne Ro-Ro-containerschepen -':x wf vw*' - -ny ÉL v-V' - .v. Betonnen schalen met tussenruimte die daar straks komen laden en los sen hebben een nog veel groter windvangend oppervlak dan de autoboten van Ku-Dee, zoals ha venarbeiders dit havenbedrijf afge kort noemen. Er moest dus iets gebeuren. De meest voor de hand liggende maar tevens duurste oplossing was de aanleg van een tunnel. Vanwege de hoge kosten viel deze onmiddellijk af. Andere mogelijkheden waren een bredere doorvaart of het inzet ten van sterkere sleepboten die de schepen bij een harde wind beter in bedwang kunnen houden. „Er- werd niet onmiddellijk aan een windscherm gedacht. Zeker niet zoals het nu is geworden", beves tigt ing. T. Tuijtel van het Gemeen telijk Havenbedrijf. Hij is belast met de coördinatie van het f 15 mil joen kostende windscherm-pro ject. Betonnen schalen Behalve de vormgeving en de toegepaste bouwtechniek valt aan het scherm de winddoorlatende tussenruimte op. Aan de ene kant van de brug komen 22 halfronde betonnen schalen te staan met een doorsnee van 18 meter en een on derlinge tussenruimte van 12 me ter. Die schalen hebben nog het meeste weg van reusachtige gietij zeren matrijzen die tot voor kort in het krantenvak werden gebruikt. Vlak bij de brug wordt de laatste hand gelegd aan 58 veel kleinere en (foto GPD) dichter op elkaar staande schalen. Aan de andere kant van de brug is eerst een 730 meter lange en 15 me ter hoge dijk aangelegd van ver brandingsresten afkomstig van de nabij gelegen Afvalverwerking Rijnmond (AVR). Hiermee raakte de AVR, zij het tegen betaling van bijna 2,5 miljoen, in één klap af van de gigantisch gegroeide voorraad afvalslakken. Op de 15 meter hoge wal staan inmiddels alle 49 betonschermen van 10 bij 10 meter met een tus senruimte van 5 meter. Tuijtel: „Een gesloten, scherm ligt mis schien het meest voor de hand. Maar daar bereik je alleen mee dat het er vlak achter windstil is. In het midden van het kanaal, waar de schepen varen, kan dat effect dan helemaal verloren zijn gegaan. Windtunnelproeven bij TNO in Apeldoorn hebben aangetoond dat deze schermen met ongeveer 25 procent winddoorlaatbaarheid de beste oplossing bieden. Wind kracht 9 kan er midden op het wa ter door worden teruggebracht tot windkracht 5. Bij die sterkte kun nen de schepen de brug nog passe- Nu maar hopen dat het lekker hard waait als straks het eerste schip van Seaport er langs vaart. En dat het een westenwind is, want als hij uit de andere hoek komt staat 's werelds grootste wind scherm precies aan de verkeerde kant.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5